Saint Thomas Aquinas

Zaawansowane Informacje

St Thomas Aquinas był filozofa, teologa, doktora Kościoła (Doctor Angelicus), patronem katolickich uniwersytetów, college'ów i szkół.

Urodził się w Rocca Secca w Królestwie Neapol, 1225 lub 1227, zmarł w Fossa Nuova, 7 marca 1274.

I. ŻYCIE

W wielkim zarysie i wszystkie ważne wydarzenia z jego życia są znane, ale biographers różnią się co do pewnych szczegółów i terminów.

Śmierć zapobiegać Henry Denifle z jego wykonania projektu pisania krytycznego życiu świętych.

Denifle, przyjaciela i ucznia, Dominic Prümmer OP, profesor teologii na Uniwersytecie w Fribourg, Szwajcaria, podjął pracę i opublikowany w "Fontes Vitae S. Thomae Aquinatis, NOTIS historicis et criticis illustrati", a pierwszy fascicle (Tuluza, 1911) wykazały, dając życie Thomas Peter Calo (1300) obecnie opublikowanych po raz pierwszy.

Od Tolomeo Lucca.

. . uczymy się, że w chwili śmierci w opinii świętości nie było wątpliwości na temat jego dokładnego wieku (Prümmer, op. cit.., 45).

Do końca 1225 jest zwykle przypisane w momencie jego narodzin.

Ojciec Prümmer, na organ Calo, uważa, 1227 jest bardziej prawdopodobne daty (op. cit.., 28).

Wszyscy zgadzają się, że zmarł w 1274.

Landulph, jego ojciec, był hrabia z Aquino; Theodora, jego matki, hrabiny z Teano.

Jego rodzina była związana z cesarzy Henry VI i Frederick II, a dla królów Aragonii, Kastylii i Francja.

Calo odnosi świętego pustelnika, że przewidywano jego kariery, mówiąc do Theodora przed jego urodzenia: "On wejdzie Zakonu Braci z Preachers, i tak wielkie będzie jego nauki i świętości, że w dniu Jego nikt nie będzie go znaleźć na równych" ( Prümmer, op. Cit.., 18).

W wieku pięciu lat, zgodnie ze zwyczajem czasów, został wysłany do uzyskania swojego pierwszego szkolenia z mnichów benedyktynów z Monte Cassino.

Sumienny w badaniu był tak wcześnie zauważyć, jako medytacji i modlitwy poświęcone, i był zaskoczony jego Preceptor na przesłuchanie dziecka poprosić często: "Czym jest Bóg?"

Około roku 1236 został wysłany na Uniwersytet w Neapol.

Calo mówi, że zmiana została dokonana w przypadku opat z Monte Cassino, którzy napisali do Tomasza ojca chłopca, że takich talentów nie powinny być pozostawione w nieprzejrzystych (Prümmcr, op. Cit.., 20).

Na jego Neapol preceptors były Pietro Martini i Hibernus Petrus.

W kronikarza mówi, że wkrótce w dyspozycji Martini gramatyki, a następnie był przeznaczonych do Piotra z Irlandia, którzy wyszkoleni w nim logiki i nauk przyrodniczych.

Organy celne w wolnych razy sztuka podzielona na dwa kursy: Trivium, obejmującego gramatyka, logika i retoryka, Quadrivium, obejmujące muzykę, matematyki, geometrii i astronomii.

. . . Thomas może powtórzyć lekcje z większą głębię i lucidity niż jego mistrzów wyświetlane.

W młodości miał w sercu pozostał czysty wśród korupcji, z którymi był otoczony, a on rozwiązany tak, by objęła ona życia zakonnego.

Jakiś czas między 1240 i sierpniu 1243 roku otrzymał habit Zakonu Świętego Dominika, który przyciąga i reżyserii Jana St Julian, znakomity kaznodzieja z klasztoru Neapol.

Miasto zastanawiał się, że taki szlachetny młody człowiek nie powinien się Garb ubogich friar.

Jego matka, umieszczonych uczucia radości i smutku, sie spieszylem do Neapol, aby zobaczyć syna.

Dominikanów, obawiając się ona miałaby go, wysłał go do Rzym, jego ostatecznym celem jest Paryż i Kolonia.

Na przykład Theodora, Thomas braci, którzy byli żołnierze pod cesarza Fryderyka, uchwycone początkujący w pobliżu miasta Aquapendente i ogranicza się go w twierdzy w San Giovanni w Rocca Secca.

Tam został zatrzymany prawie dwa lata, jego rodzice, bracia i siostry, starając za pomocą różnych środków, aby zniszczyć jego powołanie.

Bracia nawet określić sideł na jego mocy, ale z czystej myślącymi początkujący pojechaliśmy do temptress z jego pokoju z markami, które snatched od ognia.

Pod koniec swego życia, St Thomas w tajemnicy jego wierny przyjaciel i towarzysz, Reginald z Piperno, sekret niezwykłą rzecz otrzymała w tej chwili.

Gdy temptress był prowadzony z jego komory, knelt i najbardziej wytężonej implored Boga o przyznaniu mu integralność ducha i ciała.

On spadł do snu delikatnie, a kiedy spoczął dwa anioły się do zapewnienia mu, że jego modlitwy zostały wysłuchane.

Następnie opasawszy o nim w biały pas, mówiąc: "Mamy cię opasze z pasem w wieczyste dziewictwo".

I od tego dnia przekazania nigdy nie doświadczył cienia wniosków concupiscence.

Czas spędzony w niewoli nie został utracony.

Jego matka relented nieco, po pierwszej serii w gniew i smutek; Dominikanów zostały dopuszczone do zapewnienia mu nowe nawyki, a poprzez tego rodzaju urzędach siostrą on niektóre zamówione książki - Pismo Święte, Arystoteles, Metafizyka, i "Zdania" o Peter Lombard.

Po osiemnaście miesięcy lub dwa lata spędził w więzieniu, albo dlatego, że jego matka widząc, że The Hermit's proroctwa będzie ostatecznie zostać spełnione lub z powodu jego bracia bali się zagrożenia Innocenty IV i Frederick II, był ustalony na wolności, jest obniżane w koszyku do broni na Dominikanie, którzy byli zachwyceni tym, że podczas jego niewoli ", jak przedtem uczynił znaczne postępy tak, jak gdyby był w Studium Generale" (Calo, op. cit.., 24).

Thomas natychmiast wyraźne jego śluby, i jego przełożeni skierowali go do Rzym.

Innocenty IV dokładnie w jego motywy przystąpienia do Braci Preachers, oddalił go o błogosławieństwo, i zakazała wszelkich dalszych zakłóceń w jego powołaniu.

Jana krzyżackiego, czwarty mistrz w celu ogólnego, wziął młodych studentów do Paryża i, zgodnie z większością głosów saint's biographers, Kolonia, gdzie przybył w 1244 lub 1245, i został umieszczony w ramach Albertus Magnus, najbardziej znanego profesora w porządku.

W szkołach Thomas, pokory i taciturnity zostały źle zrozumiane jako oznaki apatii, ale kiedy Albert miał usłyszeli jego genialną obroną pracy magisterskiej trudne, on powiedzial: "Nazywamy ten młody człowiek niemy jeden wół, ale jego bellowing w doktrynie będzie jeden dzień w całej resound na świat. "

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
W 1245 Albert został wysłany do Paryża, i Thomas towarzyszy mu jako student.

W 1248 powrócił do obu Kolonia.

Chociaż został mianowany regenta w nowym Studium Generale, wzniesiony w tym roku przez walne rozdział w porządku, i Thomas było uczyć się pod nim licencjat.

(W sprawie systemu klasyfikacji w trzynastym wieku patrz PORZĄDEK Preachers - II A, 1, d).

Podczas pobytu w Kolonia, prawdopodobnie w 1250 roku został podniesiony do kapłaństwa przez Konrada z Hochstaden, arcybiskupa tego miasta.

Zajęty przez cały okres jego życia, często głosił Słowo Boże, Niemcy, Francja i Włochy.

Jego kazania były zdecydowane, redolent pobożności, pełen stałych instrukcji, obfitych w apt cytatów z Pisma.

W roku 1251 lub 1252 kapitan ogólnego w kolejności, przez rady Albertus Magnus i Hugo jeden S. Charo (Hugh św Cher), Thomas wysłane do urzędu wypełnić licencjat (sub-regenta) w studium Dominikańska w Paryżu.

Mandat ten może być traktowane jako początek jego kariery publicznej, za jego nauczanie szybko przyciąga uwagę zarówno w stosunku do profesorów i studentów.

Jego obowiązki składała się głównie w wyjaśnianiu "Zdania" Peter Lombard, a jego komentarze na temat tego tekstu książki z teologii umeblowane i materiałów, w dużej części, jego główny plan pracy, "Summa Theologica".

W odpowiednim czasie był on zarządził, aby przygotować się do uzyskania stopnia doktora teologii na Uniwersytecie w Paryżu, ale nadające się do stopnia został przełożony z powodu sporu między uniwersyteckich i Braci.

Konfliktu, początkowo sporu między uniwersyteckich i obywatelskiej władze, wynikły z zabijaniu jednego z uczniów i trzech innych postrzelenie przez Straż Miejska.

Uniwersytetu, zazdrosny o swoją autonomię, zażądał satysfakcji, która została odrzucona.

Lekarze zamknęli szkoły, uroczyście złożył że nie aż do ich ponownego ich żądania zostały przyznane, oraz dekret, że w przyszłości nie powinny być dopuszczone do stopnia doktora, chyba że byłoby złożenia ślubowania się do tej samej linii postępowania w podobnych okolicznościach.

Dominikanów i franciszkanów, którzy mieli nadal nauczać w szkołach, odmówił podjęcia w wyznaczonym przysięgą, i z tym powstał konflikt gorzki, który został na jego wysokość, kiedy Thomas i St Bonaventure były gotowe, które mają być przedstawione za ich stopni .

William St-Amour rozszerzony sporu poza oryginalnym, brutalnie zaatakowali Braci, z którymi był ewidentnie zazdrosny, i odmawia się im prawa do krzesła zajmują w uniwersytet.

Przeciw jego książka, "De periculis novissimorum temporum" (niebezpieczeństwach w ostatnim czasie), Thomas napisał traktat "Contra impugnantes religionem" przeprosinami do zakonów (Touron, op.. Cit., II, cc. Vii sqq.).

W książce Williama St-Amour został potępiony przez Aleksandra IV w Anagni, 5 października 1256, a papież udzielił zamówienia mendicant braci, że powinny być dopuszczone do doktoratu.

O tej porze Thomas również zwalczać niebezpiecznej książka, "Wieczny Ewangelii" (Touron, op.. Cit., II, CXII).

Uczelnia władze nie sluchajcie natychmiast; wpływem St Louis IX i jedenaście papieskim Dokumenty były wymagane przed pokoju było mocno zakorzenione, a Thomas był dopuszczony do stopnia doktora teologii.

Data jego promocji, jak podane przez wiele biographers, został 23 października 1257.

Jego tematem była "majestat Chrystusa".

Jego tekst "Ty waterest pagórki twego górnej pokoi: ziemia jest wypełniona owoc twego dzieła" (Psalm 103:13), powiedział zostały zasugerowane przez niebieskich odwiedzającym, wydaje się być prorocze swojej kariery .

Tradycja mówi, że Święty Bonawentura i Thomas otrzymał doktorat w tym samym dniu, i że nie został konkurs pokory między dwoma przyjaciółmi, do których należy wspierać w pierwszej kolejności.

Od tego czasu Thomas życia można podsumować w kilku słowach: modląc się, głoszenie, nauczanie, pisanie, wedrowanie.

Mężczyźni byli bardziej chciał go słuchać, niż było usłyszeć Albert, którego Thomas przewyższał w dokładności, lucidity, zwięzłości i moc ekspozycji, jeżeli nie w powszechności wiedzy.

Paryż twierdził go jako własną, papieży chciała mieć go blisko nich; studia w kolejności były chętniej korzystają z jego nauczania, stąd znajdziemy go kolejno w Anagni, Rzym, Bolonia, Orvieto, Viterbo, Perugia, w Paryż jeszcze raz, i wreszcie w Neapol, zawsze nauczania i pisania, żyjących na ziemi, z pasją, gorący zapał do wyjaśnienia i obrony chrześcijańskiej prawdy.

Więc poświęcony był jego świętym zadaniem, które on ze łzami błagał, aby wywiązać się z przyjęciem Arcybiskupstwo Neapol, do którego został mianowany przez Klemensa IV w 1265.

Gdyby tej nominacji zostały przyjęte, najprawdopodobniej "Summa Theologica" nie zostały napisane.

Plonowanie na prośby braci, on wielokrotnie brał udział w obradach ogólne kolejność rozdziałów.

Jednym z tych rozdziałów odbyło się w Londyn w 1263.

W innej, która odbyła się w Valenciennes (1259) współpracował on z Albertus Magnus i Piotra z Tarentasia (po Innocenty V) w formułowaniu systemu badań, które są w znacznym stopniu zachowane do dziś w studia generalia z Zakonu Dominikanów (por. Douais, op .. Cit.).

Nie jest zaskakujące, by przeczytać w biografii, że Thomas był często abstrakcyjnym i ekstazy.

Pod koniec jego życia stała się ecstasies częstsze.

Z jednej okazji, na Neapol w 1273, po roku zakończyły jego traktat o Eucharystii, trzech braci zobaczył go znieść w ekstazy, i usłyszeli głos postępowania z krucyfiks na ołtarzu, mówiąc: "Ty mnie dobrze napisane , Thomas, co ty chcesz mieć nagroda? "

Tomasz odpowiedział: "Żaden inny od ciebie, Panie" (Prümmer, op.. Cit., str. 38).

Podobne deklaracje są powiedział zostały dokonane w Orvieto i w Paryżu.

W dniu 6 grudnia 1273 roku zgodnie uchylenie jego pióra i pisać nie więcej.

To dzień, niezwykle doświadczony długo ekstazy podczas Mszy, co zostało mu objawione możemy tylko surmise z jego odpowiedzi na Ojca Reginald, którzy nalegali na niego, aby kontynuować jego pism: "nie mogę zrobić więcej. Takie tajemnice zostały mi objawione, że wszystkich mam napisane teraz wydaje się mało wartości "(modica, Prümmer, op.. cit., str. 43).

"Summa Theologica" została zakończona dopiero w miarę dziewięćdziesiątego pytanie z trzeciej części (De partibus Paenitentiae).

Thomas rozpoczął przygotowania do jego natychmiastowej śmierci.

Gregory X, po zwołuje Rada Generalna, aby otworzyć w Lyonie w dniu 1 maja 1274, zaprosił Thomas i St Bonaventure do wzięcia udziału w obradach, byłego komendanta wnieść do Rady jego traktat "Contra errores Graecorum" ( W związku z błędami w Greków).

On próbował sluchajcie, określający w sprawie stóp w styczniu 1274, ale nie udało mu siły; upadł na ziemię w pobliżu Terracina, skąd została przeprowadzona na Zamku Maienza, domu hrabiny z jego siostrzenicą Francesca Ceccano.

Z mnichami cysterskimi w Fossa Nuova naciśnięciu go do przyjęcia ich gościnność, i był przewiezione do ich klasztoru, w którym szeptane wprowadzanych do swego towarzysza: "To jest mój odpoczynek na wieki wieków: tu będę mieszkał, bo wybrałem go "(Psalm 131:14).

Gdy Ojciec Reginald wezwał go do pozostania na zamek, święty odpowiedział: "Jeśli Pan chce Take Me Away, lepiej jest, że znalazł się w domu zakonnego niż w mieszkania na osobę świeckich".

Cystersi byli w naturze i tak uprzejmy, że Thomas's pokory był zaniepokojony.

"Whence pochodzi ten zaszczyt", exclaimed, "że słudzy Boga powinni przeprowadzać drewna dla mojego ognia!"

W trybie pilnym na wniosek zakonników on podyktowany krótki komentarz w sprawie Kantyk Canticles.

W końcu był w pobliżu; ekstremalnych UNKCJA był podawany.

Gdy Najświętszego wiatyk została wniesiona do pokoju on wyraźny następujący akt wiary:

Jeśli w ten świat nie być żadnych znajomości tego sakramentu silniejsze niż wiary, pragnę teraz korzystać z niego w potwierdzając, że ja mocno wierzę i wiedzieć, że w niektórych Jezusa Chrystusa, prawdziwego Boga i prawdziwego człowieka, Syn Boży i Syn z Najświętszej Maryi Panny, jest w tym sakramencie.

. . Otrzymuję Tobie, cena mojego odkupienia, dla którego miłość Mam czuwało, studiował i pracował.

Ciebie mieć I głosił; Ciebie mieć I nauczał.

I nigdy nie powiedział nic przeciwko tobie: jeżeli coś nie zostało dobrze powiedział, że ma być przypisana do mojej niewiedzy.

Nie chcę być uporczywą w mojej opinii, ale jeśli mam nic błędne pisemne dotyczące tego sakramentu lub innych sprawach, do przedstawienia wszystkich wyroku i korekty Świętego rzymskiego Kościoła, w której posłuszeństwo I teraz przechodzi z tego życia.

Zmarł 7 marca 1274.

Liczne cuda potwierdzone jego świętości, a on został kanonizowany przez Jana XXII, 18 lipiec 1323.

Mnichów z Fossa Nuova były pragną zachować jego świętej pozostaje, lecz postanowieniem z dnia Urban V ciało zostało wydane w celu jego braci dominikanów, został uroczyście przetłumaczone na Kościół Dominikanów w Tuluzie, 28 stycznia 1369.

Wspaniałej świątyni wzniesiony w 1628 został zniszczony w czasie rewolucji Francuski, a ciało zostało usunięte z Kościoła św Sernin, gdzie teraz reposes w sarkofag ze złota i srebra, które zostało uroczyście pobłogosławione przez kardynała Desprez dniu 24 lipca 1878 .

Główny kości jego lewym ramieniu jest zachowane w katedrze Neapol.

W prawym ramieniem, przyznany na University of Paris, a pierwotnie przechowywane w St Thomas w kaplicy w kościele Dominikanów, obecnie jest zachowany w kościele dominikanów S. Maria Sopra Minerva w Rzym, dokąd został przeniesiony w czasie Rewolucji Francuski.

Opis świętych ukazał się w życiu jest przez Calo (Prümmer, op.. Cit., str. 401), którzy mówi, że jego cechy odpowiadają wielkości jego duszy.

Był na lofty człowieka i ciężkich konstrukcji, ale również prosto i proporcjonalnie.

Jego Cera był "jak nowy kolor pszenicy": jego głowa była duża i dobrze wykształcone, i był nieco łysy.

Wszystkie portrety reprezentowania go jako szlachetny, meditative, delikatnie jeszcze silna.

Święty Pius V Thomas ogłoszona Doktorem Kościoła powszechnego w roku 1567.

W encyklice "Aeterni Patris", 4 sierpnia 1879, w sprawie przywrócenia filozofii chrześcijańskiej, Leona XIII zadeklarowanych go "władcą i panem wszystkich Scholastic lekarzy".

To samo sławny pontiff, przez krótki dnia 4 sierpnia 1880, wyznaczone go patronem wszystkich katolickich uniwersytetów, akademii, uczelnie, szkoły i przez cały świat.

IIa. DO PISANIA (UWAGI OGÓLNE)

Chociaż Thomas mieszka mniej niż pięćdziesiąt lat, składa się ponad sześćdziesiąt utworów, niektóre z nich są krótkie, bardzo długie.

To nie musi oznaczać, że każde słowo w autentyczne dzieła został napisany przez jego ręce, był wspomagany przez sekretarzy, a biographers uspokajają, że on może dyktować kilku uczonych w tym samym czasie.

Inne prace, z których niektóre zostały skomponowane przez swoich uczniów, zostały błędnie przypisywane do niego.

W "Scriptores Ordinis Praedicatorum" (Paryż, 1719) ks.

Echard poświęca osiemdziesiąt sześć Folio stron do St Thomas's utworów, różnych wydań i tłumaczeń (I, pp. 282-348).

Touron (op. cit.., Pp. 69 sqq.) Mówi, że rękopis kopii stwierdzono w prawie wszystkich bibliotekach Europa, i że, po wynalazku druku, kopie zostały pomnożone szybko w Niemcy, Włochy, Francja, części "Summa Theologica" jest jednym z pierwszych dzieł drukowanych ważne.

Peter Schöffer, drukarki z Mainz, opublikowany w "Secunda Secundae" w 1467.

Jest to pierwszy znany egzemplarz drukowany jakiejkolwiek pracy St Thomas.

Pierwsze kompletne wydanie "Summa" został wydrukowany na Bazylea, 1485.

Wiele innych wydaniach tego i innych utworów zostały opublikowane w XVI i XVII wieku, zwłaszcza w Wenecja oraz w Lyonie.

Głównym wydań wszystkich prac (Opera Omnia) zostały opublikowane w następujący sposób: Rzym, 1570; Wenecja, 1594, 1612, 1745, Antwerpia, 1612, Paryż, 1660, 1871-80 (Vives), Parma, 1852-73; Rzym , 1882 (Leonine).

Rzymska edycja 1570, zwany "Piana", ponieważ edytowany przez Zakonu św Pius V, był standard dla wielu lat.

Oprócz starannie go Poprawiony tekst zawarty w komentarzach kardynała Kajetan i cenne "Tabula Aurea" Piotra Bergamo.

Weneckiego edycji 1612 był bardzo cennych, ponieważ tekst był towarzyszyć Kajetan-Porrecta komentarzy.

. . . W Leonine edycji, rozpoczęła pod patronatem Leona XIII, obecnie kontynuowane w ramach kapitan generalny dominikanów, z pewnością będą najbardziej doskonałe wszystkich.

Krytyczna dyplomowe na każdej pracy zostanie zwrócona, tekst będzie dokładnie zrewidowane, a wszystkie odniesienia zostaną sprawdzone.

Na kierunku Leona XIII (Motu proprio, 18 stycznia, 1880) "Summa contra pogan" zostanie opublikowana w komentarzach na Sylwestra Ferrariensis, natomiast komentarze Kajetan go z "Summa Theologica".

Ten ostatni został opublikowany, jest wielkości IV-XII wydanie (ostatnio w 1906).

Thomas prace mogą być sklasyfikowane jako filozoficzne, teologiczne, biblijne, apologetic, lub kontrowersyjnych.

Podział, jednakże nie zawsze może być sztywno utrzymane.

"Summa Theologica", np. to, że zawiera wiele filozoficznych, natomiast "Summa contra pogan" jest głównie, choć nie wyłącznie, filozoficznych i apologetic.

Jego prace filozoficzne są przede wszystkim na komentarze Arystotelesa i jego pierwszym ważnym teologicznych pism były komentarze na temat Peter Lombard czterech książek "Zdania", lecz nie niewolniczo następujące albo Filozof lub kapitana zdania (na opiniach z Lombard odrzucone przez teologów, patrz Migne, 1841, wydanie "Summa" I, str. 451).

IIb. DO PISANIA (jego WORKS)

Wśród utworów w którym Thomas własnego umysłu i metody są wyświetlane, następujące zasługują na szczególną uwagę:

(1) "Quaestiones disputatae" (sporne pytania) - te były bardziej kompletne traktaty na tematy, które nie zostały w pełni wyjaśnione w salach wykładowych, albo w co profesor opinia była wymagana.

Są to bardzo cenne, ponieważ w ich autora, wolne od ograniczeń co do czasu i przestrzeni, swobodnie wyraża swoje myśli i daje wszystkie argumenty za lub przeciw opinie przyjęte.

Te traktaty, zawierające pytania "De potentia", "De malo", "De ducha. Creaturis", "De anima", "De Unione Incarnati Verbi", "De virt. W komunikacji", "De caritate", "Od corr. fraterna "," De spe "," De virt. kardynał. "," De veritate ", były często przedrukować, np. niedawno przez Association of St Paul (2 vols., Paryżu i Fryburg, Szwajcaria, 1883).

(2) "Quodlibeta" (mogą być uznane za "różne tematy", lub "Free Debata") - te pytania lub przedstawić argumenty i proponowanych odpowiedzi w danym lub poza salach wykładowych, przede wszystkim w bardziej formalnych Scholastic ćwiczenia, określany circuli, conclusiones lub determinationes, które odbywały się raz lub dwa razy w roku.

(3) "De unitate intellectus contra Averroistas" - to wypełnij puste pola i usuń potwierdzona bardzo niebezpieczne i powszechnego błędu, mianowicie., Że istnieje tylko jeden dla duszy wszystkich ludzi, teorii, która uczyniła z dala indywidualnej wolności i odpowiedzialności.

(Patrz Averroes)

(4) "Commentaria w Libros Sententiarum" (wymienionych powyżej) - to z następujących prac są natychmiastowe prekursorów "Summa Theologica".

(5) "Summa de veritate catholicae fidei contra pogan" (Traktat o prawdę wiary katolickiej, wobec niewiernych) - Praca ta, napisana w Rzym, 1261-64, został złożony na życzenie św Raymond z Pennafort, którzy pragnęli mieć ekspozycja filozoficznych i obrony wiary chrześcijańskiej, które mają być stosowane wobec Żydów i Maurów w Hiszpania.

Jest to doskonały model pacjenta i dźwięku apologetykę, pokazując, że nie wykazano prawdy (nauki) jest przeciwieństwie do prawdy objawionej (wiary).

Najlepszym ostatnich wydań są w Rzym, 1878 (przez Uccelli), Paryża i Fryburg, Szwajcaria, 1882, i Rzym, 1894.

Został on przetłumaczony na wiele języków.

Jest on podzielony na cztery książki: I. Boże, jak On jest sam w sobie; II.

Boga pochodzenia stworzeń; III.

Boga Koniec Creatures; IV.

Boga w Jego Objawienia.

Jest godne uwagi, że w Ojcowie Soboru Watykańskiego, leczenia konieczność objawienia (Konstytucja "Dei Filius, c. 2), pracujących prawie bardzo słowa użyte przez St Thomas w leczeniu zastrzeżeniem, że w tej pracy (I cc. IV, V), oraz w "Summa Theologica" (I: 1:1).

(6) trzech utworów napisanych przez kolejności Urban IV --

"Wypełnij puste pola i usuń contra errores Graecorum" oddalił się błędów Greków doktryny w sprawie sporu między nimi i rzymskiego Kościoła, a mianowicie., Procesja z Ducha Świętego od Ojca i Syna, prymatu rzymskiego pontiff, Najświętszej Eucharystii I czyśćcu.

To był stosowany wobec Greków z informacją efekt w Radzie w Lyonie (1274) oraz w Radzie Florencja (1493).

W zakresie praw człowieka na głębokie tematy reasonings nie można znaleźć nic do surpass na sublimity i głębokości do argumentu wysuniętego przez Thomas udowodnić, że Duch Święty od Ojca i Syna (por. Summa I: 36:2 ), Ale należy pamiętać, że nasza wiara nie jest oparta na ten sam argument.

"Praca z Festo Corporis Christi".

Mandonnet (Ecrits, str. 127) oświadcza, że jest to obecnie wątpliwości, że Thomas jest autorem pięknej Biuro Corpus Christi, w których stałe doktryny, oferty pobożność, cytatów i oświecaniu biblijne są połączone, a wyrażone w języku zadziwiająco dokładne, pięknym, czystym i poetycki.

Tutaj znajdziesz znane hymny, "Sacris Solemniis", "Pange Lingua" (zawarcie w "Tylko Ergo"), "Verbum Supernum" (zawarcia z "O Salutaris Hostia") oraz, w masie, piękne Sekwencja "Lauda Sion".

W odpowiedzi z urzędu, Thomas miejsc obok siebie słów Nowego Testamentu potwierdzając rzeczywistych obecności Chrystusa w Najświętszym Sakramencie i teksty ze Starego Testamentu odnoszące się do rodzajów i liczby w Eucharystii.

Santeuil, poeta z XVII wieku, powiedział, że dałoby wszystkie znaki on napisany dla jednej z stanza "Supernum Verbum": "Se nascens dedit socium, convescens w edulium: SE w moriens cena, SE regnans dat w wyeksploatowany "-" W urodzenia, człowiek-człowiek, kolega był On, Jego mięso, podczas posiedzenia na forum: Zmarł jego Ransomer by być, On rządzi się jego Wielka Nagroda "(tr. przez markiza Bute).

Czy klejnot w całym urzędzie jest antyfony "O Sacrum Convivium" (por. Conway, "St Thomas Aquinas", Londyn i New York, 1911, str. 61).

"Catena Aurea", choć nie tak jak jego oryginał innych pism, dostarcza wyraźny dowód St Thomas's prodigious pamięci i manifestów intymny znajomy z Ojców Kościoła.

Praca zawiera szereg fragmentów wybranych z pism z różnych Ojcowie, ułożone w takiej kolejności, że cytowane teksty stanowią komentarz uruchomiony na Ewangelie.

W komentarzu na St Matthew został poświęcony Urban IV.

Wystąpił Angielski tłumaczenia "Catena Aurea" był edytowany przez John Henry Newman (4 vols., Oksford, 1841-1845; patrz Vaughan, op.. Cit., t.. II), pp.

529 sqq ..

(7) "Summa Theologica" - to praca immortalized St Thomas.

Autor sam skromnie uznała, że po prostu podręcznik dla chrześcijańskiej doktryny użycia studentów.

W rzeczywistości jest to kompletna ekspozycja naukowo ułożone teologii i jednocześnie podsumowanie filozofii chrześcijańskiej (por. SUMMÆ).

W krótki prolog Thomas po raz pierwszy zwraca uwagę na trudności napotykane przez studentów święty dzień w jego doktryny, powoduje przypisane są: rozmnażanie bezużyteczne pytania, artykuły i argumenty; brak naukowych celu; częstych powtórzeń ", która beget niesmak i zamieszanie w umysłach słuchaczy ".

Potem dodaje: "Pragnąc, aby uniknąć tych i podobnych wad, dokłada wszelkich starań, confiding w Boskiej pomocy, w leczeniu tych rzeczy, które odnoszą się do świętej doktryny z zwięzłości i clearness, w zakresie, w jakim podlega on traktowany pozwolą. "

W wprowadzająca pytanie, "Na Świętego Nauki", udowodni, że oprócz wiedzy, która daje powód, Objawienie jest również konieczne do zbawienia, po pierwsze, ponieważ bez niego ludzie nie znają supenatural końca, do których muszą one zwykle przez ich dobrowolnych aktów; po drugie, ponieważ, bez Objawienia, nawet prawd dotyczących Boga, który mógłby zostać udowodnione przez powodu byłoby wiadomo, "tylko przez kilka, po długim czasie, z domieszką wielu błędów".

Gdy prawdy objawione zostały zaakceptowane, umysł człowieka przechodzi do wyjaśniania ich i wyciągania z nich wniosków.

Stąd wyniki teologii, która jest nauką, ponieważ wpływy z zasadami, które są pewne (2 odpowiedzi).

Obiekt, ani tematu, tym nauka jest z Boga; innymi traktowane są w nim tylko w takim zakresie, w jakim odnoszą się do Boga (7 odpowiedzi).

Powód jest używane w teologii nie do udowodnienia prawdy wiary, które są akceptowane na władzę Boga, ale do obrony, wyjaśnienia i rozwinięcie doktryny ujawniło (8 odpowiedzi).

On więc zapowiada podziału "Summa": "Ponieważ głównym celem tej świętej nauki jest dostarczenie wiedzy o Bogu, nie tylko tak jak On jest w sobie, ale także tak jak On jest początkiem wszystkich rzeczy, i koniec wszystkich, zwłaszcza z racjonalną stworzeń, będziemy traktować po raz pierwszy z Bogiem, po drugie, stworzenie racjonalnego's góry ku Bogu (de Motu creaturae rationalis w Deum), po trzecie, Chrystusa, który, jako człowiek, jest sposobem, dzięki któremu mamy tendencję do Boga. "

Bóg sam w sobie, jak On jest Stwórca, Bóg jako koniec wszystkiego, szczególnie człowieka, Boga jako Odkupiciel - te wiodących idei, wielkich działów, w ramach którego wszystko, co odnosi się do teologii jest zawarte.

(a) Podobszary

Pierwsza część składa się z trzech odcinków:

Na tych rzeczy, które odnoszą się z istotą Boga;

Na rozróżnienie osób w Bogu (w tajemnicy Trójcy Świętej);

Na produkcji stworzeń przez Boga i stworzeń na produkowane.

Druga część, Na Boga, jak On jest w końcu człowieka, jest czasem nazywany Teologia moralna św Thomas, tzn. jego traktat w końcu człowieka i na ludzi działa.

Jest on podzielony na dwie części, znany jako pierwsza część druga (I-II, lub 1a 2ae), a druga z drugiej (II-II, lub 2a 2ae).

Pierwszy z drugiej.

W pierwszych pięciu pytań są przeznaczone na udowodnienie, że człowiek na koniec ostatniego, jego beatitude, składa się w posiadaniu Boga.

Człowiek osiąga w tym celu lub odbiega od niego przez człowieka czynów, tj. o wolne, umyślne czyny.

Ludzi traktuje on działa, po pierwsze, na ogół (ale we wszystkich pierwszych pięciu pytań z I-II), po drugie, w szczególności (w całej II-II).

W traktat o ludzkich czynów w ogóle jest podzielony na dwie części: po pierwsze, na ludzkie czyny same w sobie, z drugiej strony, w sprawie zasad i przyczyn, zewnętrznych lub wewnętrznej, z tych aktów.

W tych opracowań w drugim z drugiej, Thomas, po Arystoteles, daje doskonały opis i wspaniale chętnie analizy ruchy ludzkiego umysłu i serca.

Drugi z drugiej uważa ludzkie czyny, czyli cnót i wad, w szczególności.

W St Thomas traktuje ona, po pierwsze, z tych rzeczy, które odnoszą się do wszystkich ludzi, bez względu na to, co może być ich stacji w życiu, a po drugie, z tych rzeczy, które dotyczą tylko niektórych ludzi.

Rzeczy, które odnoszą się do wszystkich ludzi są zmniejszone do siedmiu działów: wiary, nadziei i charytatywne; Roztropność, sprawiedliwość, Fortitude, Temperance.

Zgodnie z każdego tytułu, w celu uniknięcia powtórzeń, Thomas traktuje nie tylko z racji samego, ale także wad w przeciwieństwie do niej, z przykazaniem, aby ćwiczyć, i dar Ducha Świętego, który odpowiada.

Rzeczy dotyczące tylko niektórych ludzi są zredukowane do trzech pozycji: łask swobodnie danym (gratia gratis datae) w odniesieniu do niektórych osób dla dobra Kościoła, takie jak dar języków, proroctwa, cuda, aktywnych i życia kontemplacyjnego ; W szczególności stwierdza, życia i obowiązków tych którzy są w różnych stanach, w szczególności biskupów i religijnych.

Trzecia część traktuje Chrystusa i korzyści, jakie on ma przyznane człowieka, stąd trzech odcinków: Na Wcielenia, a na co nie i Zbawiciel poniósł; Na Sakramentów, które zostały zlecone przez Chrystusa, a ich skuteczność z Jego zasługi i cierpienia, na życie wieczne, tj. na końcu w świat, zmartwychwstanie organów, wyrok, kara na grzeszników, na szczęście tylko którzy, przez Chrystusa, aby osiągnąć życie wieczne w niebie.

Osiem lat dano do składu tej pracy, która została zapoczątkowana w Rzym, gdzie pierwsza część i pierwszy z drugiej zostały napisane (1265-69).

Drugi z drugiej strony, rozpoczęte w Rzym, zostały zakończone w Paryżu (1271).

W 1272 udał się do St Thomas Neapol, gdzie trzecia część została napisana, aż do dziewięćdziesiątego pytanie o dniu pokuty oddechowych (patrz wydanie Leonine, I, str. xlii).

Prace zostały zakończone przez dodanie dodatek, ciągnącą się od innych pism Thomas, nadany przez niektórych do Piotra z Owernii, by inni Henry z Gorkum.

Te autorskich są odrzucone przez redaktorów z Leonine edycji (XI, pp. Viii, XIV, XVIII).

Mandonnet (op. cit.., 153) inclines do opinii bardzo prawdopodobne, że został skompilowany przez Ojca Reginald z Piperno, święty, wierny towarzysz i sekretarza.

Cały "Summa" zawiera 38 traktaty, 612 pytań, podzielonych na 3120 artykułów, w których około 10000 sprzeciwu i proponowanych odpowiedzi.

Więc admirably jest zachowany porządek obiecał, że w odniesieniu do początku tego opracowania i pytania, widać na pierwszy rzut oka, jakie miejsce zajmuje w ogólnym planie, który obejmuje wszystkie, które mogą być znane przez teologię Boga, człowieka, i ich wzajemnych stosunków.

. . "Summa całości jest przeznaczony na jednolity plan. Każdy temat jest wprowadzony jako pytanie, podzielone na artykuły.... Każdy artykuł ma również jednolitej postawy części. Wątek został wprowadzony jako śledczej do dyskusji, zgodnie z terminem Czy, czy - np. czy Deus sit? Sprzeciw wobec proponowanej tezy są następnie stwierdził. Są to zazwyczaj trzy lub cztery liczby, ale czasami rozciąga się na siedem lub więcej. Zawarcia przyjęte następnie wprowadzone przez słowa, Reakcja dicendum. Pod koniec tezy wyjasnione zastrzeżeń są odpowiedział, zgodnie z formy, najpierw reklamy, za reklamy, itp. "

. . . . "Summa" doktryny chrześcijańskiej w formie naukowej, jest ludzki rozum utylizacji najwyższy usługi na rzecz obrony i wyjaśnienia prawd religii chrześcijańskiej.

Jest to odpowiedź na dojrzałe i świętych lekarza na pytanie o jego młodości: Czym jest Bóg?

Objawienie, znane w Piśmie i tradycji; rozumu i jego najlepsze wyniki, solidności i fulness doktryny, porządku, conciseness i Jasność wypowiedzi, effacement na własny rachunek, miłość prawdy samodzielnie, stąd niezwykłe uczciwości wobec wrogów i spokój w zwalczanie ich błędy; soberness i rzetelność sądu, wraz z charmingly przetargu i oświeconego pobożności - są wszystkie znalezione w tym "Summa" bardziej niż w innych jego pism, więcej niż w pismach jego współczesnych, "wśród Scholastic lekarzy, szef i mistrz, wieże Thomas Aquinas, którzy, jak zauważa Kajetan (W 2am 2ae, Q. 148, a. 4) "bo najbardziej czczona przez starożytnych lekarzy do Kościoła w pewien sposób wydaje się być dziedziczone intelektu wszystkich "(Encyklika" Aeterni Patris "Leona XIII).

(b) Edycje i Tłumaczenia

To jest niemożliwe, aby wspomnieć o różnych wydań "Summa", który został w stałym użytku dla więcej niż siedemset lat.

Bardzo niewielu książek zostały tak często ponownie.

Pierwsze kompletne wydanie, drukowane na Bazylea w 1485, wkrótce po inne, np. w Wenecja w 1505, 1509, 1588, 1594, w Lyonie w 1520, 1541, 1547, 1548, 1581, 1588, 1624,1655; na Antwerpia w 1575.

Są one wyliczone przez Touron (op. cit.., Str. 692), którzy mówi, że więcej w tym samym czasie inne edycje zostały opublikowane w Rzym, Antwerpia, Rouen, Paryż, Douai, Kolonia, Amsterdam, Bolonia, itp. redaktorów z Leonine wydanie uznają za godne wzmianki te opublikowane w 1617 w Paryżu, 1638, 1648, w Lyonie w 1663, 1677, 1686, a Roman edycji 1773 (IV, pp. XI, XII).

Wszystkich starych wydań, które uznają za najbardziej dokładne dwa opublikowane na Padwa, jeden w 1698, druga w 1712, i Wenecja edycja 1755.

Ostatnich wydań najlepsze są następujące: Leonine; Migne edycji (Paryż, 1841, 1877), pierwszy tom z 1841 wydanie zawierające "Libri quatuor sententiarum" Peter Lombard; bardzo praktyczne Faucher wydanie (5 vols. małym pokoju, Paryż, 1887), dedykowany do kardynała Pecci, wzbogacony o cenne notatki; Roman edycja 1894.

"Summa" został przetłumaczony na wiele języków, jak również nowoczesne.

IIc. DO PISANIA (metoda i styl)

Nie jest możliwe, aby scharakteryzować metody Thomas przez jedno słowo, chyba że można nazwać eklektycznym.

Jest Aristotelean, platońskiej, a Socratic; jest indukcyjne i dedukcyjne; jest analityczne i syntetyczne.

On wybrał najlepsze, że może on znaleźć w tych którzy go poprzedza, starannie odsiewania na Dziękujemy z pszenicy, zatwierdzania, co było prawdą, odrzucając fałszywe.

Jego uprawnienia były nadzwyczajne syntezy.

Nr pisarz przewyższał go w wydziale wyrażające się w kilku dobrze dobranych słów prawdy zebrane z wielu różnych i sprzecznych opinii, a niemal w każdym przypadku uczeń widzi prawdę i jest całkowicie zadowolony z St Thomas's podsumowanie i zestawienie.

Nie chciał, że studenci mają przysięgać przez słowa kapitana.

W filozofii, mówi, argumenty od organu mają drugorzędne znaczenie; filozofia nie polega na tym, co ludzie mają wiedzieć, powiedział, ale znając prawdy (w I liberalizm. De Coelo, Mgr inż. Xxii; II Sent. D. XIV a. 2, ad 1um).

On przypisuje swoje miejsce do prawidłowe powodu stosowanych w teologii (patrz poniżej: Wpływ Thomas), ale trzyma ją w swojej własnej dziedzinie.

W Tradycjonali Stolica Apostolska oświadczyła, że metoda zastosowana przez St Thomas St Bonaventure i nie doprowadzić do Rationalism (Denzinger-Bannwart, n. 1652).

Nie tak pogrubienie lub oryginał w śledczy charakter zostały Albertus Magnus i Roger Bacon, był jednakże, pozostawać na bieżąco w czasie jego nauki, a wiele z jego opinie mają wartości naukowej w XX wieku.

Weźmy, na przykład, następujące brzmienie: "W tym samym zakładzie nie jest dwojaki mocy, aktywne i pasywne, chociaż czasami aktywne znajduje się w jedną i biernego w innym, tak, że jedna roślina może to być rodzaj męski i inne miękkie "(3 wysłane. D. III, q. II, 1).

Styl Thomas jest medium pomiędzy nieobrobionego ekspresję niektórych Szkolnictwa i elegancja fastidious Jana z Salisbury; Zadziwiające jest, dla ścisłości, zwięzłości i kompletności.

Innocenty VI (cytowany w encyklice "Aeterni Patris" Leona XIII) zadeklarowała, że, z wyjątkiem z pism kanonicznych, dzieła Thomas surpass wszystkie inne w "prawdziwość wypowiedzi i prawdy oświadczenie" (habet proprietatem verborum, modum dicendorum, veritatem sententiarum).

Wielka orators, takich jak Bossuet, Lacordaire, Monsabré, studiował jego stylu, i zostały przez nią wpływ, ale nie można go odtworzyć.

To samo dotyczy pisarzy teologicznych.

Kajetan wiedział Thomas stylu lepiej niż którykolwiek z jego uczniów, ale Kajetan jest pod jego wielkim mistrzem w clearness i dokładność wypowiedzi, w soberness i trwałość wyroku.

Thomas nie do osiągnięcia tej doskonałości bez wysiłku.

Był pojedynczo błogosławiony geniusza, ale był także niestrudzonym pracownikiem, a także dalszego stosowania on, że osiągnęła stadium doskonałości w sztuce pisania o sztuce, gdzie znika.

"Autora z rękopisu Summa contra pogan jest nadal w dużej części obowiązują. Jest obecnie w Bibliotece Watykańskiej. Rękopis składa się z taśmy na pergaminie, różne odcienie koloru, zawarte w starym pergaminie okładka do którego były pierwotnie stitched . Piśmie jest w podwójne kolumny, i trudne do odczytania, obfitych w skróty, często przechodzących w rodzaju skrót. Przez wiele fragmentów linii jest rysowany w usunięciu znaku "(Rickaby, op.. Cit., wstęp: patrz Ucelli ed ., "Sum. Cd. Gent.", Rzym, 1878).

III. Inspiracje nacisku na ST.

THOMAS

Jak był to wielki geniusz tworzy?

Przyczyny, że wywarł wpływ na St Thomas były dwa rodzaje, naturalnych i nadprzyrodzonych.

A. naturalne

(1) Zgodnie z fundacji, że "był błyskotliwych dzieci, i otrzymał dobrą duszą" (Mądrości 8:19).

Od początku roku objawił precocious i niezwykły talent i poza jego thoughtfulness roku.

(2) Jego edukacja była taka, że wielkie rzeczy mógłby oczekiwać od niego.

Jego szkolenia na Monte Cassino, Neapol, Paryż, Kolonia, że był najlepszy w trzynastym wieku może dać, i że wiek był złotym wiekiem edukacji.

To on zapewnia doskonałe możliwości kształtowania teologów i filozofów wielki wynika z charakteru St Thomas's współczesnych.

Aleksander z Hales, Albertus Magnus, Święty Bonawentura, św Raymond z Pennafort, Roger Bacon, jeden Hugo S. Charo, Wincenty z Beauvais, nie wspominając o ocenę innych, poza wszelkie wątpliwości udowodnić, że te dni były naprawdę wielkie uczonych.

(Patrz Walsh, "trzynastą, największego w.", New York, 1907.) Ludzie którzy zostali wyszkoleni Thomas jego nauczycieli na Monte Cassino, Neapol, ale przede wszystkim Albertus Magnus, na mocy której studiował w Paryżu i Kolonia.

(3) Książki, które wykonywane największy wpływ na jego umysł były Biblii, dekretów z radami i Papieży, dzieł Ojców, Grecki i łacina, szczególnie św Augustyna, "Zdania" Peter Lombard , Pismach filozofów, zwłaszcza Platon, Arystoteles, a Boecjusz.

Jeżeli jakiekolwiek z tych autorów miał być wybrany na wyróżnienie, bez wątpienia byłyby Arystoteles, św Augustyna, Peter Lombard.

W innym sensie pism Thomas byli pod wpływem Averroes, główny przeciwnik, którego miał do walki w celu obrony i znane prawdziwe Arystotelesa.

(4) Należy pamiętać, że Thomas był błogosławiony z retentive pamięci i wielkie uprawnienia penetracji.

Ojciec Daniela Agusta d'po naciśnięciu go do powiedzenia tego, co on uważany za największe łaski miał kiedykolwiek otrzymane łaski uświęcającej oczywiście wyjątkiem.

"Myślę, że o cokolwiek rozumieć Znam", była odpowiedź.

St Antoninus oświadczył, że "on sobie wszystko, co miał być czytane, aby jego umysł był jak ogromne biblioteki" (por. Drane, op.. Cit., str. 427; Vaughan, op.. Cit., II, str. 567) .

Absolutne wyliczenie teksty Pisma cytowane w "Summa Theologica" wypełnia osiemdziesiąt małych kolumnach drukować w Migne wydanie, i przez wielu jest on nadmiernie nie uczył się, że rzekome Najświętszego książki serce gdy był uwięziony w Zamku San Giovanni.

Podobnie jak Święty Dominik miał specjalny miłości do listy św Pawła, w którym pisał komentarze (ostatnie wydanie w 2 vols., Turyn, 1891).

(5) Deep szacunkiem do wiary, jak wiadomo, dokonane przez tradycję, cechującą wszystkich jego pism.

W consuetudo ecclesiae - praktyka Kościoła - powinien przeważać nad organu jakiejkolwiek lekarza (Summa II-II: 10:12).

W "Summa" cytuje z 19 rad, 41 papieży, 52 i Ojcowie Kościoła.

Niewielki znajomy z jego pism będzie pokazują, że wśród Ojców był jego ulubiony Święty Augustyn (na Grecki Ojcowie patrz Vaughan, op.. Cit., II, cc. Iii sqq.).

(6) Z Święty Augustyn (II De doctr. Chrystusa., C. XL), Thomas uznał, że cokolwiek tam było prawdy w pismach pogańskich filozofów powinny być podejmowane z nich, począwszy od "niesprawiedliwych possessors", oraz dostosowany do nauczania religii prawdziwej (Summa I: 84:5).

W "Summa" On sam z cytatami z pism z dnia 46 poetów i filozofów, jego ulubionych autorów jest Arystotelesa, Platona, a wśród pisarzy chrześcijańskich, Boecjusz.

Od Arystotelesa uczył się, że miłość porządku i rzetelności wypowiedzi, które są charakterystyczne dla jego własnych utworów.

Od Boecjusz Arystoteles uczył się, że prace mogą być stosowane bez szkody dla chrześcijaństwa.

On nie Boecjusz się w jego próżnego usiłowania, aby pogodzić Platona i Arystotelesa.

Ogólnie Stagirite był swego pana, ale elewacji i wielkość St Thomas's koncepcje i majestatyczną godnością jego metod leczenia zdecydowanie mówić o cudownym Platona.

B. Przyczyny Supernatural

Nawet jeśli nie przyjmujemy dosłownie jak prawdziwe oświadczenie Jana XXII, że Thomas uczynił tak wiele cudów, jak tam są artykuły w "Summa", musimy jednak, że wykracza poza jedynie przyczyn naturalnych w próbach wyjaśniania jego niezwykłej kariery i wspaniałe pism.

(1) Czystość umysłu i ciała nie przyczynia się w małym stopniu do Jasność widzenia (patrz Thomas, "komentarze na I Kor., C. VII", Lekcja v).

Przez dar czystości, cudowny przyznane w momencie mistyk girdling, Bóg uczynił Thomas życia angelic; perspicacity i głębi jego umysłu, łaski bożej pomocy, ustanowił go "Angelic Doktor".

(2) W duchu modlitwy, jego wielką pobożność i nabożeństwo, zwrócił dół błogosławieństwa na studia.

Wytłumaczyć, dlaczego on czytać, codziennie, części "Konferencje" Kasjana, powiedział: "W takim czytaniu znaleźć pobożności, skąd łatwo wznosi I do kontemplacji" (Prümmer, op.. Cit., str. 32).

W lekcji z Brewiarz czytać w jego święto jest wyraźnie stwierdził, że nigdy nie rozpoczął studiów pierwszego bez odwoływania się do pomocy Boga w modlitwie, a kiedy zmagało się z niejasnych fragmentów z Pisma, modlitwa, post dodaje.

(3) Fakty opowiadane przez osoby, którzy albo wiedzieli, St Thomas w życiu lub pisał na temat czasu jego kanonizacji udowodnić, że otrzymał pomoc z nieba.

Aby Ojciec Reginald oświadczył, że nauczyłem się więcej na modlitwie i kontemplacji niż miał nabyte od ludzi lub książki (Prümmer, op.. Cit., str. 36).

Te same mówią autorzy tajemniczych użytkownicy którzy przyszli do niego zachęcać i oświecił.

Matka Boska objawiła się, aby zapewnić mu, że jego życie i jego pisma były do zaakceptowania przez Boga, i że będzie trwać w Jego świętym powołaniem.

Św.

Piotra i Pawła skierował go do pomocy w interpretacji tajemniczy korytarz w Isaias.

Gdy pokory spowodował go do rozważenia się niegodne tego doktoratu, czcigodny religijnych jego zamówienie (powinny być Święty Dominik) ukazał się zachęcać do niego i zaproponował tekstu do jego otwarcia dyskursu (Prümmer, op. Cit.., 29, 37; Tocco w "Acta SS.", VII marca; Vaughan, op.. Cit., II, 91).

Jego ecstasies zostały wymienione.

Jego abstrakcje, w obecności króla Louis IX (St. Louis) i wybitnych użytkownicy są związane przez wszystkie biographers.

Dlatego, nawet jeśli na dodatek być wielkim entuzjazmem ze strony jego admiratorami, musimy stwierdzić, że całe jego nadzwyczajne nie mogą być przypisane jedynie z przyczyn naturalnych.

Tego może to być naprawdę powiedział, że on pracował tak, jak gdyby wszystko zależało od jego własnych wysiłków i modlił się tak, jakby wszystko zależało od Boga.

IVa. WPŁYW ST.

THOMAS (O świętości)

Wielki Szkolnictwa byli święci, jak również nauczyć mężczyzn.

Aleksander z Hales, św Albertus Magnus, Thomas, Bonawentury i św udowodnić, że nauka nie musi się nabożeństwo suche.

The angelic Tomasza i Bonawentury seraphic reprezentują najwyższy rodzajów Christian stypendium, łączenia nauki z wybitnych heroicznej świętości.

Kardynał Bessarion Thomas nazywany "najbardziej świętym z doświadczeń ludzi i dowiedziałem się najbardziej świętych".

Jego prace oddychać Ducha Bożego, oferty i oświeconego pobożność, zbudowany na solidnych podstawach, a mianowicie.

poznania Boga, Chrystusa, człowieka.

"Summa Theologica" może uczynił podręcznik pobożność, jak również tekst książki na studium teologii (por. Drane, op.. Cit., str. 446).

Świętego Franciszka Salezego, św Filipa Neri, St Charles Borromeo, St Vincent Ferrer, Święty Pius V, św Antoninus nieustannie badano St Thomas.

Nic nie mogło być bardziej inspirujące niż jego traktaty o Chrystusie, w Jego świętej osoby, w Jego życiu i cierpieniu.

Jego traktat o sakramentach, zwłaszcza w sprawie pokuty i Eucharystii, by stopić nawet hardened serca.

On trwa bóle w celu wyjaśnienia różnych uroczystości na Mszy ( "De Ritu Eucharistiae" Summa III: 83), pisarz i nie ma jasno wyjaśnione bardziej niż Thomas skutków produkowane w duszach mężczyzn przez ten Chleb niebieski (Summa III : 79).

Zasady wezwał niedawno, w odniesieniu do częstej Komunii, przez Piusa X ( "Musi Sacra. Synod", 1905) znajdują się w St Thomas (Summa III: 79:8, III: 80:10), chociaż nie jest on tak wyraźne w tym punkcie, który jest w komunii z dziećmi.

W dekrecie "Jak Singulari" (1910) papież wymienia Thomas, którzy uczy, że gdy dzieci zaczynają mieć kilka powodów wykorzystania, tak aby mogli oni wyobrazić niektórych nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu, mogą one mieć możliwość komunikowania się ( Summa III: 80:9).

Sandy i duchowe aspekty St Thomas's teologii zostały wskazane przez Ojca Contenson, PO, w jego "theologia mentis et cordis".

Są one w pełni wyjaśnione przez Ojca Vallgornera, PO, w jego "theologia Mystica D. Thomae", gdzie autor prowadzi duszy do Boga poprzez purgative, oświetlania i unitive sposobów.

W Encyklice Leona XIII w Duchu Świętym jest rysowany w dużej mierze z St Thomas, i tych, którzy mają studia "Prima Secundae" i "Secunda Secundae" know-how admirably świętych wyjaśnia dary i owoce Ducha Świętego, jako oraz błogosławieństw, a także ich stosunki z różnych cnót Niemal wszystkie dobra duchowe pisarzy szukać w St Thomas definicje cnót, które polecam.

IVb. WPŁYW ST.

THOMAS (NA życia intelektualnego)

Od czasów Arystotelesa, prawdopodobnie nie jeden człowiek ma takie wykonywane potężny wpływ na świat myśli podobnie jak Thomas.

Jego władza była bardzo trakcie jego trwania.

Papieży, uniwersytety, studia na jego zamówienie było oczekiwać zysku przez jego nauki i rozwagi.

Niektóre z jego dzieł były ważne na pisemny wniosek innych osób, a jego opinia została poszukiwane przez wszystkich klas.

Kilkakrotnie lekarze Paryża określonych ich sporów z nim zgadza i wdzięcznością o swojej decyzji (Vaughan, op.. Cit., II, 1 str. 544).

Jego zasady, wprowadzone przez znane jego pism, które w dalszym ciągu wpływać na ludzi, nawet do dnia dzisiejszego.

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest