Adiafora, Adiaphorists

Zaawansowane Informacje

Adiafora (Gk. "obojętni rzeczy"; Niemiecki Mitteldinge, "średniego sprawach") odnosi się do spraw, nie uważane za niezbędne dla wiary, która może być zatem dozwolone w kościele.

W szczególności Lutheran spowiedzi w XVI wieku mówią o Adiafora "Kościół obrzędy, które nie są ani nakazane, ani zakazane w Słowo Boże."

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Historycznie Adiaphorists protestanci którzy byli tymi, Filip Melanchthon, znajdujących się w posiadaniu niektórych praktyk Rzymsko-Katolickiego (np. potwierdzenie przez biskupów, zasady post, itp.) jest dopuszczalne w trosce o jedność Kościoła. Ten problem stał się punktem centralnym na gorzkie kontrowersje poproszony przez Augsburg Zarządzenia przymusowej na Lutherans w 1548 przez cesarza Charles V i zaakceptowane przez Melanchthon i inni w Leipzing przejściowej.

W Gnesio - Lutherans, prowadzony przez Mikołaja von Amsdorf i Matthias Flacius, sprzeciwił się i orzeczeń dotyczących przykłady: Adiafora, które doprowadziły do Saxon teologów ( "Philippists") nawiązywanie w Lipsku przejściowej.

"Gnesios" określa podstawowe zasady, że w przypadku, gdy wyznanie wiary jest zażądał, gdzie uroczystości Adiafora jest nakazane lub w razie potrzeby, gdy wykroczenia może być podana, Adiafora nie stać, ale nadal Adiafora sprawach moralnych przykazanie.

Ci, którzy poparli tymczasowe twierdził, że był on lepiej pozorów kompromisu w zakresie obrzędy i zwyczaje niż do ryzyka zniesienia Luteranizm w Saksonii.

Pomimo kontrowersji w ciągu tymczasowe stał się niepotrzebnych po religijnego pokoju w Augsburgu w 1555, nadal spór, i prawie dwieście odcinków dyskusji pojawił się jeden lub inne stanowisko.

W 1577 w Formuła Zgody doprowadzone do końca na pytanie o ustawienie Lutherans przez trzy podstawowe punkty dotyczące charakteru prawdziwego Adiafora.

Po pierwsze, prawdziwe Adiafora jest definiowana jako uroczystości nie nakazał, ani nie są zakazane w Słowo Boże i jako takie nie może, albo i oni sami, Kultu Bożego lub jakiejkolwiek części (Matt. 15:9).

To ewangeliczne zasady jest integralną bardzo fundamentem teologii Reformacji; odcina na źródło wszystkich fałszywych oświadczeń ludzi tradycji i władza w Kościele.

Drugim ważnym punktem na temat prawdziwego Adiafora jest, że Kościół ma prawo i doskonałe władze do zmiany ich tak długo, jak to zrobić bez obrazy, w sposób uporządkowany, tak jak do powrotu do Kościoła edification (Rom. 14; Dz 16 , 21).

Trzecie twierdzenie idzie do centrum całego sprawy: w czasie spowiedzi, kiedy wrogów Słowa Bożego dążyć do likwidowania czystej głoszenie Ewangelii, należy przyznać w całości, w słowie i czynie, a nie wydajność, nawet w Adiafora.

Tutaj nie jest to kwestia do siebie przychylne słabe, ale z pozostałościami bałwochwalstwo, fałszywe doktryny, duchowej i tyranii (kol. 2; Gal. 2, 5).

W sumie, Formuła Zgody pozycji włączone Adiafora w domenie chrześcijańskiej wolności, które mogą być zdefiniowane jako składający się z wolności wiernych z klątwy (Gal. 3:13) i przymus (Rom. 6:14) z prawem człowieka i nakazy.

Ta wolność jest bezpośrednim wynikiem uzasadnienie (1 Tm. 1:9; Rz. 10:4).

Poza Lutheran tradycji bardziej sztywnych form protestantyzm rozwiniętych, takich jak Angielski Puritans, którzy skłaniają się, że wszystko, co nie posiadają wyraźnie dozwolone w Biblii było zabronione.

Inne, takie jak Anglican komunii, były mniej rygorystyczne i uznać wiele tradycyjnych praktyk, choć bez biblijne aresztowania, jak Adiafora.

Adiaphoristic debat w dalszym ciągu rozwijać okresowo.

W 1681 powstał spór między Lutherans dotyczące udziału w zabawy.

JF Johnson

(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


R i szczegóły dotyczące ceny W Kalafonia, Eds., Współczesny Spójrz na Formuła Zgody.

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest