Anabaptyści, Rebaptizers

Informacje ogólne

Anabaptyści, lub rebaptizers, byli członkowie rozmaitych 16 - wieku, grup wyznaniowych, że chrzest niemowląt odrzucone. Ponieważ oni uwierzyli, że tylko po dorosłych miał przyjść do wiary w Chrystusa, powinien on być ochrzczony, nauczał, że konwertuje którzy została ochrzczona w początkowym stadium musi być rebaptized.

Anabaptystów, która odbyła się w kościele, aby być prawdziwe zgromadzenie świętych, którzy powinni się z oddzielnych grzeszny świat.

Ich teologia była bardzo eschatologiczny, a oni twierdzili, bezpośrednich inspiracji przez Ducha Świętego.

Anabaptystów odmówił podjęcia przysiegi, w przeciwieństwie kary śmierci, służby wojskowej i odrzucone.

Ich przekonania wydają się im wywrotowych i wywołało prześladowania.

Wiele z nich disclaimed reformatorów, traktując je jako zasadniczo sprzeciwia się idei reformacji.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
W Zurych, Conrad Grebel wykonaniu pierwszego chrztu dorosłych na 21 stycznia 1525, kiedy rebaptized Georg Blaurock w domu Feliksa MANZ.

Anabaptism rozprzestrzenił się na południowy zachód Niemcy, Austria, Morawy, wzdłuż Dunaju, oraz w dół Renu do Holandia.

Numeracja mniej niż 1 procent ludności, anabaptyści byli w przeważającej części z pokorną pochodzenie społeczne.

Wśród ich liderzy byli Balthasar Hubmaier, Hans Denck, Jacob Hutter, i Hans Hut.

W 1534, zbrojny anabaptystów, inspirowane przez radykalnych Melchior Hofmann, zajętych kontroli miasta Munster.

Kierowany przez Bernt Knipperdollinck, Jan Mathijs, i Jan Beuckelson, lepiej znany jako Jan z Leiden (ok. 1509 - 36), wypędził wszystkich protestantów i katolików rzymskich.

John utworzenia theocracy, stał się królem, a siedzibę poligamii i mienia komunalnego.

Po 16 miesiące oblężenia, biskup Munster ponownie miasto i wykonane przez rebeliantów. Menno Simmons, Holender, przywrócić reputację anabaptystów poprzez umiarkowane i inspirowane jego kierownictwa.

Jego naśladowcy, które przetrwały i są znane jako Mennonites.

W Hutterian Brethren są potomkowie grupy kierowanej przez Hutter.

W Lewis Spitz

Bibliografia


PK Clasen, Anabaptism: Historia społeczna, 1525 - 1618 (1972); W ESTEP, Anabaptist Story (1975); GF Hershberger, ed. Z odzysku z Anabaptist Vision (1957); FH Littell, Geneza sekciarskich protestantyzm ( 1964); GH Williams, The Radical Reformation (1962); GH Williams i A Mergal, Eds., Duchowe i Anabaptist Writers (1957).

Anabaptyści

Informacje Katolicki

(Grecki Ana, ponownie, i baptizo, chrzcić; rebaptizers).

A skrajnie radykalne i gwałtowne ciała ecclesiastico-obywatelskiego reformatorów, który po raz pierwszy w jego wygląd w 1521 w Zwickau, w obecnym królestwa Saksonii, i nadal istnieje w łagodniejszej formy.

I. NAZWA I ZASADY doktrynalnych

Nazwa anabaptystów, etymologically dotyczy, a czasami stosowane w odniesieniu do chrześcijańskich wyznań, aby ćwiczyć ponownie chrzest jest w ogóle historyczne użytkowania, ograniczone do tych, którzy, przy czym ważność chrztu niemowląt, stała się w widocznym przepływ wielkiej reformy XVI wieku.

Nazwa została ogólnie repudiated przez tych, do których był on stosowany, jak nie centrum dyskusji wokół pytania, czy chrzest może być powtórzone, ale wokół kwestii, czy pierwszy chrzest był ważny.

Wyraźna zasad, na których anabaptystów ogólnie uzgodnione zostały następujące brzmienie:

One na celu przywrócenie tego, co twierdziła zostały prymitywne chrześcijaństwo.

To przywracanie włączone odrzucenie przysiegi i kary śmierci oraz powstrzymanie się od wykonywania Sądownictwa.

W bardziej konsekwentny sposób niż większość protestanckich reformatorów, utrzymane w absolutnej supremacji i soli z wystarczalności Pisma kanoniczne jako normę wiary.

Jednakże, inspiracji i prywatne uczucia religijne odgrywa ważną rolę wśród nich.

Niemowlęta i chrzest Lutheran doktryna usprawiedliwienia przez wiarę, zostały odrzucone jako samodzielnie bez biblijne aresztowania.

Nowe Królestwo Boże, które na celu, aby znaleźć, miał być odbudowy, na całkowicie inną podstawę, zarówno kościelnych i społeczeństwa obywatelskiego.

Komunizmu, w tym niektóre z nich wspólnotę kobiet, miało być zasady leżące u podstaw nowego państwa.

II. POCHODZENIE I HISTORIA

Kwestia ważności chrztu pojawia się w dwóch etapach w wielkiej historii kościelnej.

Pierwsze kontrowersje raged w jak najszybszym terminie (trzeci i czwarty wieków) i uważane minister sakramentu (chrzcie nadane przez heretyków).

To było w znacznie późniejszym terminie, że drugi pochodzi dyskusji, w której tematem był chrzest niemowląt controverted pkt.

W jedenastym i dwunastym wieku w Petrobrusians odrzucić chrzest niemowląt i oni i wiele późniejszych średniowiecznych heretyków (Henricians, Waldenses, Albigenses, Czech i Bracia), która odbyła się poglądów podobnych pod pewnymi względami założenia anabaptystów.

Jest, jednak niewiele historycznego związku pomiędzy tymi wcześniejszymi anabaptyści i sekt.

Luther's zasad i więcej przykładów wykonywane wpływ na nowy ruch.

Prywatne interpretacji Pisma, jednak wewnątrz i nauczania przez Ducha Świętego, mogą być stosowane przez każdą osobę fizyczną, logicznie i doprowadził do skrajnych poglądów Anabaptist.

(a) Anabaptism w Saksonii i Turyngii (1521-25)

Mikołaja Storch, tkacz (zm. 1525) i Thomas Münzer, kaznodzieja ewangelicki (ok. 1490-1525), wraz z innymi self-stylizowany "proroków z Zwickau" dokonane na Reformacji, pierwszy atak na chrzest niemowląt.

W doktrynie o absolutnej równości wszystkich ludzi i kompletne Wspólnoty towarów i wynikające z zakłóceń szybko przeniósł je do konfliktu z władzami cywilnego Zwickau.

Storch, zanim jakiekolwiek represyjne środki zostały podjęte przeciwko niemu, w lewo z dwóch wspólników w Wittenberdze (1521), gdzie kontynuował jego głoszenie.

Carlstadt został szybko zyskał ponad do przyczyny.

W połączeniu z Carlstadt pobudzenie i Storch w Wittenberdze, Carlstadt, obrazoburcze postępowania Luter zmuszony do opuszczenia Wartburg i pojawi się na scenie.

On głosił przeciw nowych apostołów z takim vehemence, że do opuszczenia miasta.

Storch aż do śmierci w Monachium podróż przez Niemcy, rozłożenie jego doktryn, zwłaszcza w Turyngii (1522-24), gdzie był jednym z głównych podżegaczy do Wojna chłopska w Niemczech.

Münzer odrzucić niemowlę chrzest w teorii, ale zachowane w praktyce.

On został wydalony z Zwickau (1521) i udał się do Czech, gdzie miał niewiele, ale jako sukces propagandowy.

W 1525 roku przybył jako kaznodzieja do Alstedt (wyborcze Saksonia) i żonaty byłego mniszka.

Był tylko otoczony przez dużą następujące, wprowadziła Niemiecki religijnych i zaatakowali Luter, jak również istniejące wówczas porządku rzeczy.

Jego pobyt w Mühlhausen (Turyngia), który został przerwany przez podróż poprzez południu Niemcy, był równie udany.

Henry PFEIFER, apostate mnich, którzy stał się jego współpracowników robotnik w Mühlhausen, miał przygotowany grunt dla nowych Ewangelii.

PFEIFER Münzer i stał się absolutną mistrzów miasta, a tłumy mieszczan i chłopów którzy, discontented z panujących warunków, flockowymi wokół nich, pillaged i zdewastowany otaczającego kraju.

Aby quell w insurrectionary ruch John, Wettyn, Filip, Landgrave Hesse, Henryk, książę Brunszwik, zjednoczył swoje siły i zaatakowali chłopów, prowadzony przez Münzer na Frankenhausen (1525).

Powstańcy byli zupełnie pokonany.

Po bitwie Münzer został odkryty w Frankenhausen w łóżku, w którym był ukryty, i została wydana do kata.

Otrzymał sakramenty Kościoła Katolickiego przed śmiercią, a jego skojarzenie PFEIFER, nadal impenitent, przeszedł na karę śmierci (1525).

(b) szwajcarskie Anabaptist Ruchu (1523-25)

Podobnie jak Luter, Zwingli, inicjator reformacji w Szwajcaria, szybko znaleźć bardziej radykalne konkurentów.

W 1525 niektóre z jego współpracowników oddzielone od niego i głosił rebaptism i komunizmu.

Na stronie znaleźć dwa zdolnych liderów John Denk i Balthasar Hubmaier.

Jego następujące, zatrudnieni w szczególności z klas pracujących, stały się znaczne, nie tylko w Szwajcaria, ale także w południowej Niemcy i Austria.

Augsburg, Norymberga, oraz, w późniejszym terminie, Strasburg stał się głównym ośrodków ruchu.

Odporność na jego rozprzestrzenianiu pochodziły z dwóch źródeł.

Anabaptystów "dodaje nauczania w znacznym stopniu do przyczyn tego Wojna chłopska w Niemczech, który złamał obecnie (1524) na terytorium, gdzie bardzo anabaptystów miała przeprowadzone na ich propagandę.

W związku z klęską chłopów (1525) rozumie się, w znacznym stopniu rozproszenia anabaptystów.

Z drugiej strony, niektóre rady miejskie, co Zurych (1526) dekret najostrzejsze sankcje wobec osób je wyrażających.

Jednak pomimo klęski i stałe represje, sekty nadal żywe.

(c) anabaptystów w Münster (1533-35)

Rozprzestrzenianie się anabaptyści w dolnej Niemcy i Holandia w dużej mierze musi być przypisane do działalności Melchior Hofmann, szerokie drogi usuniętych.

Pojawienie się niektórzy z Jego uczniów (Melchiorites) w Münster w Westfalii (1533-34) znaki na początku najbardziej niezwykłe okres w historii anabaptystów i miasta Münster.

W tym ostatnim, Bernard Rothmann jeden kapelan i Knipperdollinck tkaniną-kupca, już udało się szerzyć idee luterańskich.

Oni dołączyli do Anabaptist ruch, którego Jan Matthys lub Matthiessen, byłego Baker, John Bockelsohn i Bockold lub, holenderski dostosować (bardziej ogólnie znane jako Jana Lejda), stał się dwóch wielkich przedstawicieli lokalnych.

Knipperdollinck został wybrany burgomaster (luty, 1534) i miasta przeszedł pod pełną i nieograniczoną kontrolę nad partyzantów z rebaptism.

Münster, zamiast Strasburgu, było się w centrum planowanego podboju na świat, "Nowa Jerozolima", którego założycielem był signalized przez panowania terroru i nieopisany orgies.

Skarby sztuki i literatury były niszczone; komunizmu, poligamii, a wspólnotą kobiet, zostały wprowadzone.

Rothmann wziął się aż cztery żony i Jana Lejda szesnaście.

Ta ostatnia została ogłoszona Króla "Nowe Sion", gdy Franciszka Waldeck, biskupa i czasowego panie z miasta, miał już jej oblężenia (1534).

W czerwcu 1535, do obrony coraz bardziej beznadziejna, i Jana, jako ostatniego środka ucieczki, ustalona na ustawienie ogień do miasta.

Jego plan został udaremniony przez niespodziewany zdobyciu miasta przez besiegers (24 czerwca 1535).

Króla, jego porucznik Knipperdollinck i jego kanclerza Krechting były zajęte, a po sześć miesięcy więzienia i tortur, rozstrzelany.

W straszliwym ostrzeżenie, ich organy zostały zawieszone w żelaznych klatkach z wieży kościoła św Lamberta.

III. WYNIKI

Anabaptystów w Anglii

Wraz z fanatykiem element, tam był zawsze w Anabaptist stroną bardziej pacific obecnych reprezentowanej zwłaszcza przez szwajcarski wyrażających.

Skutkiem upadku Münster i zdecydowane represje anabaptystów przez katolików, Lutherans, Zwinglians i podobne, był bardzo wyraźny i ostatecznie całkowite wyeliminowanie gwałtownych cech ruchu.

Menno Simonis, jako katolicki ksiądz, którzy przystąpili do partii w 1536, wywierając wpływ beneficient w tym kierunku.

Sama nazwa anabaptystów był zastępowany przez innych, zwłaszcza, że z Mennonites.

Jest drugim pod oznaczeniem, że istnieje dziś anabaptystów, głównie w Holandii, Niemcy i Stany Zjednoczone.

Inny wynik chwytania Münster wydaje się być pojawienie się anabaptyści w Anglii, gdzie wchodzą w częste ogłoszenie wkrótce po tym czasie i nadal są wymienione w XVI i XVII wieku.

Ich następujące było z całą pewnością w dużej mierze składa się z uchodźcami Niemiecki i holenderski.

Kary śmierci i banishment egzekwowane wobec nich sekty uniemożliwił zdobycie znaczenie.

Anabaptystów "nauczania z poszanowaniem dla niemowląt chrzest został przyjęty przez Angielski i amerykański Baptists.

Publikacja informacji o pisemne NA Weber.

Przepisywane przez Roberta H. Sarkissian.

W Encyklopedii Katolickiej, Tom I. wydania 1907.

New York: Robert Appleton Company.

NIHIL OBSTAT, 1 marca 1907.

Remy Lafort, STD, cenzor.

Imprimatur. + John Murphy Farley, Archbishop of New York

Bibliografia

Kerssenbroch, Anabaptistici furoris Monasterium inclitam Westphaliae metropolim evertentis historica narratio, ed.

Detmer (Münster, 1899, 1900); Cornelius, Geschichte des m nsterischen Aufruhrs (Lipsk, 1855, 1860); Janssen, Geschichte des Deutschen Volkes (Freiburg i St Louis, Mo., 1897) II, 231-238, 394 -- 416, 557-571, III, 109-121, 326-351, tr.

Hist. Ludzie z Niemiecki (St Louis, Mo., Londyn, 1900, 1903), III, 256-263, IV, 87-117, 217-222, 291-310, V, 150-165, 449-485; Newman, A History of Anti-Pedobaptism z Rise of Pedobaptism na AD 1609 (Filadelfia, 1897), z obszerną bibliografię, 395-406; Tamże, A History of Chrzciciela Kościołów w Stanach Zjednoczonych (Nowy Jork, 1894), w Amer.

Hist. Kościoła.

Seria II, 1-56; Bax, Rise and Fall of anabaptystów (Londyn, 1903); Burrage 'a, A History of anabaptystów w Szwajcaria (Filadelfia, 1905); Tumbult, Die Wiedert ufer (Lipsk, 1899).

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest