Licznik-Reformacji

Informacje ogólne

Licznik - reformacji był ruch w obrębie Kościoła Rzymsko-Katolickiego w wieku 16 i 17, że chciał, aby wyeliminować nadużycia w tym kościele i odpowiedzieć na reformacji protestanckiej. Do niedawna historycy tendencję do podkreślania elementów negatywnych i represyjnych w tym ruchu, takie jak Inkwizycja i Indeks Forbidden Books, i skoncentrować swoją uwagę na jej politycznych, wojskowych i dyplomatycznych aspektów.

Oni teraz wykazują większą wrażliwość na wysokim poziomie duchowości, że wielu animowanych z liderów w Counter - reformacji.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
W wieku przed wybuchem reformacji został oznaczony poprzez zwiększenie i powszechne dismay z venality z biskupów, a ich udział w życiu politycznym, z niewiedzy i przesąd z niższych duchownych, z pobłażliwość nakazów religijnych, i sterylności akademickich teologii.

Ruchy na powrót do oryginalnego observances w zakony i działalności otwartych krytyków tego pontyfikatu jak Girolamo Savonarola były symptomami impulsy dla reformy sektorów, które charakteryzują się Kościół w ciągu tych lat.

Nie do papieża Pawła III, został w 1534 zrobił kościół rzymskokatolicki pojawić się kierownictwu niezbędnych do koordynowania tych impulsów i sprostania wyzwaniom z protestantów.

Ten papież zatwierdza nowe zakony, jak jezuici, a on zwołuje Sobór Trydencki (1545 - 63) radzić sobie z doktrynalnych i dyscyplinarnych pytania postawione przez protestanckich reformatorów.

W dekrety z tego sformułowania wiary i praktyki katolicka dominuje myślenie na następne cztery wieki.

Pawła III, jak również jego następcy, również zaangażowane zasoby do papieskiej działań wojskowych wobec protestantów.

Licznik - reformacji był działacz, oznaczone przez zapał do ewangelizacji nowo odkrytych terytoriów, zwłaszcza w Ameryce Północnej i Południowej; do utworzenia szkół religijnych, gdzie jezuici objęli prowadzenie, a za organizację dzieł miłosierdzia i katecheza w ramach kierownictwem reformatorów jak Saint Charles Borromeo.

Nieco paradoksalnie, nie był również odnowiony entuzjazm do kontemplacji, a era dwa z największych przedstawicieli Mistycyzm - Teresa z Avila i Jan od Krzyża.

W John O'Malley

Bibliografia


AG Dickens, Licznik reformacji (1969); HO Evennett, Duch z Counter reformacji (1970); AD Wright, Licznik reformacji (1982).


Counter-Reformation

Zaawansowane Informacje

W Counter-Reformacji była etykieta na ożywienie Rzymsko-Katolickiego w XVI wieku.

To podkreśla, że reakcja na protestanckie wyzwaniem była dominującym tematem współczesny katolicyzm.

Ruch jest również oznaczone katolickiej reformacji i odrodzenie katolickie, ponieważ elementy reformy katolickiej i ożywienie miało miejsce przed protestanckiej reformacji i były, podobnie jak protestantyzm, odpowiedź na powszechne dążenie do odnowy religijnej pervading późno XV wieku Europa.

To jest teraz lepiej rozumieć, że dwa reformations, protestanckie i katolickie, ale sądzić się być w opozycji, miał wiele podobieństw i zwrócił na wspólnej przeszłości: ożywienie w głoszeniu przykładem wielkiego wstępnie - Reformacji preachers jak Jan Hus, z Bernardino Siena, Savonarola; Chrystusa - w środku, praktyczne mistycyzm z Devotio moderna; przepływu dla ecclesistical reformy kierowany przez kardynała Ximenez de Cisneros w Hiszpania, ale również reprezentowane przez biskupów w reformowaniu Francja i Niemcy.

Licznik - Reformacji jest czasem określana jako Hiszpański ruch.

Ponad trzy tysiące mistyczne dzieła są znane zostały napisane w XVI wieku, Hiszpania, sugerując, że mistycyzm był ruch ludowy.

Jednak dominującą Hiszpański mistyków trzy arystokratów: Teresa z Avila (1515 - 82), Jan od Krzyża (1542 - 91) oraz Ignacy Loyola (1491 - 1556). Dwa z trzech wielkich instrumentów w Counter - reformacji wynikała : Hiszpania, czyli Towarzystwa Jezusowego i Inkwizycja. trzeci był Sobór Trydencki, który ostatecznie został zwołany w 1545 po stałym ciśnieniu od cesarza Charles V, wnuk Hiszpania, wielkie reformy monarchów, Ferdynand i Izabela.

Do Towarzystwa Jezusowego (jezuitów), przyjęta w 1540, był najbardziej znaczący w nowych zamówień w zreformowanej kapłanów (aplikanci regularne) którzy mieszkali wśród wiernych niż wycofanie do klasztorów.

Inne zamówienia zawiera Teatyni (1524), Somaschi (1532), a Barnabici (1534).

Założyciel jezuitów, Ignacy Loyola, starali się przygotować swoich uczniów do życia w triumfalnym usług i heroicznej samokontroli - poprzez ofiarę Jego duchowe ćwiczenia, szereg praktycznych medytacje.

Jezuitów służbę do biednych, wykształconych chłopców i ewangelizacji narodów.

Franciszek Ksawery (1506 - 52) Hiszpański jezuita, udał się do Goa, Indie Południowa, Cejlon, Malaya, Japonia i na jego niesamowite podróży misyjnej.

Kiedy zmarł Ignacy, społeczeństwo miało około 1000 użytkowników podających 100 fundacji.

W późniejszym wieku było ponad 15000 jezuitów oraz 550 fundacji, potwierdzając do trwałego ożywienia w Counter - reformacji.

Rzymska Inkwizycja została założona w 1542 przez Pope Paul III do likwidowania Luteranizm w Włochy.

Kardynał Caraffa, Inquisitor ogólne, później Papież Paweł IV (1555 - 59), skierowane heretyków, że w wysokich miejscach powinny być traktowane z najbardziej poważnie ", w dniu ich kara, zbawienie klas pod nich zależy."

Rzymska Inkwizycja osiągnęła swój szczyt w okresie pontyfikatu Piusa w świętym zealot V (1566 - 72), systematycznie extirpating Włoski Włochy protestanci i zabezpieczenia jako podstawa do counteroffensive na protestancką północ.

Uszkodzony hierarchii Kościoła Rzymsko-Katolickiego był dramatycznie zreformowanej w wyniku Soboru Trydenckiego.

Diecezje mushroomed w obszarach, gdzie nie było odczuwalne jest szczególnie protestanckich zagrożenie.

Biskupi przeprowadzane częściej visitations ich diecezji i siedzibę seminaria dla kształcenia duchownych.

W wielu budynkach kościoła i duchowieństwa wzrosła znacznie.

Do najbardziej energicznych w reformowaniu papieży, Sykstus V (1585 - 90), z siedzibą piętnaście "zgromadzenia" lub prowizji do przygotowania papieskiej wypowiedzi i strategii.

Niektóre protestanckie zyski zostały odwrócone pod kierunkiem takich teologów, jak Robert Bellarmin (1542 - 1621) i Peter Canisius (1521 - 97).

Licznik - reformacji w ogóle, a Sobór Trydencki, w szczególności, wzmocnić pozycję papieża i sił clericalism i autorytaryzm.

Prawdziwie duchowych podstaw tego rozwoju nie powinna być odrzucona.

FS Piggin


(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


O Daniel - ROPS, katolickiej reformacji; J Delumeau, katolicyzm Między Luter i Voltaire; AG Dickens, Counter - reformacji; P Dudon, Święty Ignacy Loyola; HO Evennett, duch w Counter - reformacji; BJ Kidd, Licznik - Reformacji, 1550 - 1600; Ćwiczenia duchowe św Ignacy, tr.

A Mottola; MR O'Connell, Counter - reformacji 1559 - 1610.

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest