Martin Luther

Informacje ogólne

Martin Luther był Niemiecki teolog i głównym przywódcą reformacji protestanckiej. On jest czasami nazywany ojcem protestantyzm, a jednym z głównych oddziałów protestantyzm - Luteranizm - nazywa się po nim.

Wczesne Life

Luter, syn górnika z Saxon, urodził się w Eisleben na 10 listopada 1483.

Wstąpił na Uniwersytet w Erfurcie, kiedy był on 18 lat życia.

Po ukończeniu zaczął studiować prawo w 1505 roku.

W lipcu tego roku, jednak jego wąsko uciekł śmierci w thunderstorm i vowed stać się mnich.

Wstąpił do klasztoru augustianów pustelników w Erfurcie, gdzie był ordynowany w roku 1507.

W następnym roku został on wysłany do Wittenberg, gdzie kontynuował studia i wykładał w filozofii moralnej.

W 1511 roku uzyskał doktorat z teologii i mianowania profesora Pisma, które zajmował przez resztę swojego życia. Lutra w 1510 odwiedził Rzym w interesach do jego celu i był wstrząśnięty, aby znaleźć korupcją na wysokich miejscach kościelnych.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Był również zapoznać z teologii scholastic jego dni, ale uczynił studium Biblii, zwłaszcza listy z Saint Paul, w centrum swojej pracy. Luter uznał, że jego nauki w coraz większym stopniu odbiega od tradycyjnych wierzeń z rzymskiego kościoła. Jego badania doprowadziły go do wniosku, że Chrystus był jedynym pośrednikiem między Bogiem i człowiekiem i że przebaczenie grzechu i zbawienia są dokonywane przez łaski Bożej samodzielnie i są odbierane przez wiarę wyłącznie ze strony człowieka.

Ten punkt widzenia się go przed scholastic teologii, który podkreślił rolę człowieka w jego własnych zbawienia, a Kościół wobec wielu praktyk podkreślił, że uzasadnienie przez dobre uczynki. Jego podejście do teologii szybko doprowadził do zderzenia pomiędzy Lutra i kościoła urzędników, precipitating dramatycznej wydarzeń z Reformacji.

Spór o Indulgences

Nauki Indulgences, ze względu na jego właściwości mechaniczne grzechu i pokuty, Luther's wywołała oburzenie. Sprzedaż przez kościół indulgences - umorzenie kar doczesnych za grzechy popełnione i wyznał do kapłana - wniesione w znacznie dochody.

Arcybiskupa Moguncji, Albert Brandenburgii, sponsorowane takiej sprzedaży w 1517 zapłacić papieża do jego powołania do Moguncji i na budowę Saint Peter's w Rzym.

On wybrane Johann Tetzel, Dominikańska friar, aby głosili indulgences i gromadzenia dochodów.

Gdy Tetzel przybył w Saksonii, Luter opublikował swoje słynne 95 tez na drzwiach kościoła na zamku w Wittenberdze 31 października 1517. Choć niektóre z tych krytykował bezpośrednio papieskiej polityki, które zostały przedstawione jako niezdecydowanego zastrzeżeń do dyskusji.

Egzemplarze z 95 prace zostały szybko rozprzestrzeniła się na całej Europa i uwolniona burzę kontrowersji. W 1518 i 1519, Luter bronił jego teologii przed jego kolegów sie Augustynianie i publicznie dyskutowane w Lipsku z teolog Johann Eck, którzy mieli potępił idei Lutra.

Tymczasem urzędnicy Kościół działał przeciwko niemu.

The Saxon dominikanów prowincji za nim z herezji, a on został wezwany do stawienia się w Augsburgu przed legata papieskiego, kard Kajetan.

Odmowa recant, uciekł do Wittenberg, poszukujących ochrony w Elector Frederick III z Saksonii. Kiedy Wittenberg wydział wysłał list do Fryderyka deklarując swoją solidarność z Luther, Elector Luter odmówił wysłania do Rzym, gdzie z pewnością spełniają więzienia lub śmierci.

Reformy

W 1520, Luther ukończone trzy obchodzi utworów, w którym stwierdzono jego poglądów.

W jego adres do chrześcijańskiej szlachty z Naród Niemiecki, Niemiecki książąt wezwała do podjęcia reformy Kościoła w swoje ręce; preludium chodzi o Niewola babilońska w Kościele, zaatakowane przez obecnego pontyfikatu i teologii sakramentów Oraz w sprawie swobody chrześcijańskiej Mężczyzna, oświadczył na uzasadnienie swego stanowiska i dobre uczynki.

The Bull of Pope Leo X Exsurge Domine, wydany w dniu 15 czerwca tego samego roku, dał Luter 60 dni do recant, DECET Romanum Pontificem z 3 stycznia 1521, excommunicated go.

Wezwana przed Habsburg Charles V na Sejm z Worms w kwietniu 1521, Luter ponownie odmówił recant i został wprowadzony na mocy zakazu imperium.

Brał schronienia w zamku Wartburg, gdzie mieszkał w seclusion na osiem miesięcy.

W tym czasie on przetłumaczył Nowy Testament na Niemiecki i napisał kilka broszur.

W marcu 1522 wrócił do Wittenberg, aby przywrócić porządek przed entuzjastycznie iconoclasts którzy byli zniszczenia ołtarze, obrazy i krzyże.

Jego reformy w kolejnych latach prac obejmował piśmie o małych i dużych katechizmów, Sermon książek, kilkanaście hymnów, ponad 100 tomów opracowań, traktaty, komentarze biblijne, tysiące listów, a tłumaczenia całej Biblii na Niemiecki.

Z Philipp Melanchthon i inni, Luther organizowane w kościołach ewangelickich w Niemiecki terytorium którego wspierane mu książąt.

On znosi wiele tradycyjnych praktyk, w tym masowe spowiedzi i prywatnych.

Kapłani żonaty; konwentów i klasztorów zostały porzucone.

To były trudne.

Luther stracił poparcie społeczne dla niektórych, kiedy wezwał likwidacja Rycerzy "Revolt (1522) i Wojna chłopska w Niemczech (1524 - 26); jego braku osiągnięcia porozumienia z doktrynalnych Ulrich Zwingli na charakter Eucharystii (1529) podzial ruchu reform . Niemniej jednak, Luther Znaleziono osobowych solace w małżeństwie (1525) do dawnego klasztoru Cystersek Nuna, Katherina von Bora; one podniesione sześć dzieci.

Na robaki, Luter miał sam stanął.

Gdy Evangelicals przedstawił Augsburg Spowiedź Charles V i do Sejmu w Augsburgu w 1530, wielu teologów, książęta i rady miejskie podpisały się, że klasyczne protestanckie wyznanie wiary. W momencie śmierci Luther, duża część północna Europa opuściły Rzymskokatolicki kościół ewangelicki dla nowych wspólnot.

Późno w 1545, Luter został poproszony o rozstrzygać spór w Eisleben, pomimo icy zimy pogoda, podróżował.

The quarrel został rozstrzygnięty w dniu 17 lutego 1546, ale szczep był bardzo wielki i Luter zmarł następnego dnia.

Luter pozostawił ruch, że szybko rozprzestrzeniła się na całej Zachodniej świat. Jego doktryny, a zwłaszcza uzasadnienie przez wiarę i ostatecznego organu Biblii, zostały przyjęte przez innych reformatorów i są podzielane przez wielu wyznań protestanckich dziś. Założyciela 16 - w. Reformacja, on jest jednym z najważniejszych danych liczbowych chrześcijaństwa i zachodniej cywilizacji.

W Lewis Spitz

Bibliografia


P Althaus, teologii Marcin Luter (1966); Atkinson J, Martin Luther Narodzenia i protestantyzm (1968) i The Trial of Luther (1971); R Bainton, Here I Stand: A Life of Martin Luther (1951); H Boehmer, Droga do Reformacji (1946); G Brendler, Martin Luther: Teologia i Revolution (1990); WD Cargill Thompson, myśl polityczna Martin Luther (1984); M Edwards, Martin Luther i fałszywi bracia (1975); EH Erikson, młody człowiek Luther (1958); RH Fife, Bunt Martin Luther (1957); VHH Zieleń, Lutra i reformacji (1964); M Hoffman, ed. Martin Luther i Modern Mind (1985); M Luter, Luther's Works (1955); McGrath, Luther's teologii Krzyża (1985); HA Oberman, Luter: człowiek między Bogiem i Diabeł (1990); J Pelikan, ed. Tłumacze Luthera (1968); G Ritter , Luther: życie i twórczość (1964); G Rupp, Luther's Progress na diecie Worms (1964); EG Schwiebert, Luter i jego czasach (1950); B Tierney, ed. Martin Luther reformingu lub Rewolucyjne?

Martin Luther (1483 - 1546)

Zaawansowane Informacje

Martin Luther był wielkim przywódcą Niemiecki Reformacji.

Luther ojca pochodziła z chłopskiej w tle, ale osiągnąć sukces w przemyśle górniczym, tak aby był w stanie pozwolić sobie doskonałą edukacji dla swego syna.

Luter rozpoczął studia na Ratschule w Mansfeld i prawdopodobnie uczestniczyła w katedrze szkoły w Magdeburgu, gdzie przybył pod wpływem braci wspólnego życia.

Ukończył kształcenie przygotowawcze na Georgenschule w Eisenach przed wejściem na Uniwersytecie w Erfurcie w 1501.

Otrzymał licencjat w 1502 i 1505 w jego mgr.

Zgodnie z życzeniem ojca miał rozpoczął studia na prawo, gdy stopień Szczotka ze śmiercią w thunderstorm, lipiec, 1505, spowodował go do złożenia ślub stać się mnich.

Chociaż w klasztorze Luter zaczął poważne studium teologii w Erfurcie.

W 1508 roku został wysłany do Wittenberg do wykładu na temat filozofii moralnej na nowo założony Uniwersytet Wittenberg.

W 1509 wrócił do Erfurtu, gdzie kontynuował studia i wykłady wydana w teologii.

Jego nauczycielami w Erfurcie zrealizowany do nominalist teologii William Ockham i jego uczeń, Gabriel Biel, która disparaged rolę rozumu w przybyciu na prawdzie teologicznej i umieszczone większy nacisk na wolną wolę i roli ludzi w ich zbawienia niż inicjowanie nie tradycyjnych scholasticism.

W 1510 - 11 Luther się na wycieczkę do Rzym na misję do swego celu.

Chociaż w Rzym był wstrząśnięty przez worldliness z duchownych i złudzeń przez ich obojętności religijnej.

W 1511 roku został wysłany z powrotem do Wittenberg, gdzie ukończył studia na stopień doktora teologii w październiku 1512.

W tym samym roku otrzymał nominację na stałego przewodniczącego Biblii na uniwersytecie.

W okresie 1507 - 12 Luther intensywne doświadczenie duchowe zmagania się on starał się wypracować własne zbawienie poprzez staranne przestrzeganie reguły zakonnej, stała spowiedzi, a siebie - umartwienia. Prawdopodobnie w związku z wpływem pobożności ludowej i nauki nominalism Luther oglądany Bóg jako sędzia wrathful którzy oczekiwać grzeszników, aby zarobić własne sprawiedliwość. Częściowo ze względu na jego kontakt z Wikariusz Generalny Jego nakazu, Jan von Staupitz, a jego czytanie Augustyn, ale przede wszystkim poprzez jego badanie Pisma, jak on Jego przygotowane wykłady uniwersyteckie, Luther stopniowo zmienił jego zdaniem uzasadnione. Jego "wieża doświadczenie", w którym osiągnięte jego główne teologiczne przełom i doszedł do pełnej realizacji doktryna usprawiedliwienia przez wiarę samodzielnie, zwykle były przed datą 1517.

Jednakże, ostatnie stypendium zasugerowała, że Luter słusznie stwierdziła, kiedy pod koniec jego życia, że nie doszło do końca 1518. Interpretacji twierdzi, że Luther stopniowo postępy w zrozumieniu jego uzasadnienie z nominalist widok, który wydał ludzi jeden rolę w inicjowaniu procesów, augustianów, które przypisane początku procesu wolne łaski Bożej, ale wierzyli, że po konwersji ludzi może współpracować.

W pełni rozwinięte Lutheran doktryny, która postrzegana jako uzasadnienie aktu kryminalistycznych, w którym Bóg oświadcza, grzesznik sprawiedliwy ze względu na nefertari obrzędu Jezusa Chrystusa bez żadnych zasług ludzi, a nie proces uczenia się, nie było jasno wyrażone w pismach Lutra, aż do jego sermon Spośród Sprawiedliwość trojakie, opublikowanych pod koniec 1518.

Reformacji rozpoczęły się w październiku 1517, kiedy Luter zaprotestował poważne nadużycia w sprzedaży indulgences w jego Dziewięćdziesiąt - pięć Teza.

Te zostały przetłumaczone na Niemiecki, drukowanych i kolportowanych w całym Niemcy, wywołują burzę protestów przeciwko sprzedaży indulgences.

Przy sprzedaży indulgences został poważnie osłabiony, pontyfikatu starał się Luter cisza.

Był pierwszym spotkaniu w konfrontacji z jego celu, która odbyła się w Heidelbergu na 26 kwietnia 1518, ale używane w Heidelbergu disputation do obrony i jego teologii, aby nowe konwertuje. W sierpniu 1518 Luter został wezwany do odpowiedzi na Rzym opłat herezja, Mimo iż nie nauczył sprzeczne z żadnymi jasno określone średniowiecznej doktryny. Ponieważ Luter był mało prawdopodobne do uczciwego procesu w Rzym, jego księcia, Fryderyka Mądrego, interweniował i pontyfikatu zwrócił się do wysłania przedstawicieli do czynienia z Lutra w Niemcy.

Spotkania z kardynał Kajetan w październiku 1518, i Karl von Miltitz w styczniu 1519, nie udało się uzyskać odwołanie od Lutra, choć nadal traktują papieża i jego przedstawicieli z szacunkiem.

W lipcu 1519 w Lipsku debata Luther zakwestionowały władze pontyfikatu, jak również infallibility kościoła rady i nalegał na prymat Pisma Świętego. Doprowadziło to jego przeciwnik, Johann Eck, w celu zidentyfikowania go z XV w. Czeski Heretic, Jan Hus, w celu dyskredytuje Luter.

Po debacie Luter stał się znacznie większej otwartości i wyraził swoje przekonania z rosnącą pewność.

W 1520 roku napisał trzy broszury o wielkim znaczeniu.

Pierwszy, Przemówienie do chrześcijańskiej szlachty z Niemiecki Nation, wezwał Niemców do reformy Kościoła i społeczeństwa, ponieważ pontyfikatu kościół i rady nie zrobić.

Drugi, Niewola babilońska z Kościoła, Luter wyraźnie umieścić w szeregach z heterodox, gdyż zaatakowane przez cały sakramentalny system średniowiecznego kościoła. Luther utrzymane były tylko dwa sakramenty, chrzest i Pana Wieczerzy, lub najwyżej trzech , Ewentualnie z pokuty kwalifikujących się jako trzeci, zamiast siedmiu sakramentów. On również zaprzeczył, doktryny i przeistoczenia ofiary Mszy świętej

Trzeci pamphlet, wolności chrześcijańskiej Mężczyzna został napisany dla papieża.

Było nonpolemical i wyraźnie nauczał w doktrynie usprawiedliwienia przez wiarę w pojedynkę.

Jeszcze przed publikacją tych broszur jeden papieski cielca excommunication został sporządzony, aby przejść w życie w styczniu 1521.

W grudniu 1520, Luther wykazało, pomimo jego papieskiego przez władze publiczne spalenie byka.

Choć potępione przez Kościół, Luter nadal otrzymała rozprawy przed imperialnej diety na robaki w kwietniu 1521.

Na diecie Worms był poproszony o recant jego naukę, ale on stanął firmy, a tym samym również defying władzy cesarza, którzy go wprowadzane w ramach imperialnej zakazu i zarządził, że wszystkie jego książki są spalone.

W drodze do domu z Worms, Luter został uprowadzony przez znajomych którzy wzięli go do zamku Wartburg, gdzie pozostał w ukrywanie prawie rok.

Przy Wartburg napisał serię broszur atakowanie katolickich praktyk i rozpoczęto jego Niemiecki tłumaczenie Biblii.

W 1522 powrócił do Lutra Wittenberg radzenia sobie z zaburzeniami, że miał złamane w przypadku jego nieobecności, a on pozostał tam przez resztę swojego życia.

W 1525 r. ożenił się Katarzyna von Bora, byłego Nuna, którzy sześć urodziła mu dzieci.

Luter miał bardzo szczęśliwe i bogate życie rodzinne, ale jego życiu był nękany przez częste złego stanu zdrowia i gorzkie kontrowersji.

Luter odpowiedział na często przeciwników w polemical sposób, za pomocą niezwykle trudnych języków.

W 1525, kiedy chłopów z południa Niemcy budzily i odmówił Strzeż Jego wezwanie do negocjowania ich skarg pokojowo, zaatakowali ich viciously w pamphlet zatytułowany Przeciw mordowaniem Horde chłopów.

A kontrowersje z szwajcarski reformator Ulrich Zwingli przez Pana podział Wieczerzy, kiedy ruch protestancką starań, aby rozwiązać różnic na spotkaniu w Marburgu w 1529 nie powiodła się.

Przez cały czas jego życia Luter utrzymane przeważającej pracy, pisanie, nauczanie, organizowanie nowego kościoła, a także zapewnienie ogólnej przywództwa dla Niemiecki Reformacji. Wśród jego większe znaczenie teologiczne pism Artykuły Szmalkaldzkie były opublikowane w 1538, co jasno określone różnice między jego teologii i że z Kościoła Rzymsko-Katolickiego.

Luter nigdy nie oglądany się jako założyciel nowej świątyni ciała, jednak. On poświęcił swoje życie na reformę kościoła i przywrócenie Pauline doktryny uzasadnienie centralne miejsce w chrześcijańskiej teologii. W 1522, kiedy jego naśladowców pierwszy zaczął korzystać z jego nazwę do identyfikacji siebie, broniła się z nimi nie robić.

Pisał: "Pozwól nam znieść wszystkie strony nazwy i połączyć się chrześcijan, po których jego nauczanie, które posiadamy... Ja trzymam, wraz z Kościołem powszechnym, jednej powszechnego nauczania Chrystusa, którzy jedynie to nasz mistrz." Zmarł w Eisleben na 18 lutego 1546, podczas gdy na wycieczkę do rozstrzygać spór między dwoma Lutheran szlachta.

Pochowany został w zamek Kościoła w Wittenberdze.

Bibliografia


J Pelikan i HT Lehmann, Eds., Luther's Works; HT Kerr, wyd., Compend Luthera w teologii; P Althaus, teologii Marcin Luter, np. Rupp, sprawiedliwości Bożej; U Saarnivaara, Luther odkrywa Ewangelii; AG Dickens, Niemiecki Narodu i Martin Luther; Atkinson J, Martin Luther i narodziny protestantyzm; RH Bainton, Here I Stand: A Life of Martin Luther; H Boehmer, Martin Luter: Road to Reformation; RH Fife, Revolt Martina Luther; O Grisar, Luther; HG Haile, Luther: eksperyment w życiorys, np. Schwiebert, Luter i jego czasach; JM Todd, Marcin Luter: A Biographical Study.

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest