Montaniści

Informacje ogólne

Montaniści był Christian apokaliptycznym, że ruch powstał w 2d wieku.

On wziął swoją nazwę od Montanus, Phrygian, którzy, krótko po swoim chrzcie, jako chrześcijanin (156 lub 172 AD), twierdził, że otrzymał objawienie od Ducha Świętego do tego, że on, jako przedstawiciel prorokiem Ducha Świętego, by prowadzić do kościoła w jego końcowej fazie.

Wspomagane przez dwie kobiety, Maximilla i Priscilla (lub Prisca), Montanus założył sektę entuzjastów którzy głosili Ewangelię na bezpośrednie na koniec świat, surowych moralności, surowe pokuty i dyscypliny. Zakazała sekund małżeństw, zaprzeczył Boski charakter Kościoła, i odmówił przebaczenie za popełnione grzechy, że osoby po chrzcie.

Montanus wezwał do hierarchii Kościoła mniej i bardziej charyzmatycznego proroctwa.

On uznać za życia seclusion i pogardę na świat jako jedynego prawdziwego chrześcijańskiego ideału.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
W Montanists wydaje się dążyć do odnowienia Kościoła od wewnątrz poprzez odrodzenia religijnego entuzjazmu, które oznaczone chrześcijańskich początków.

W 3d wieku, jednak mieli siedzibę odrębnych wspólnot, w których kobiety i mężczyźni zostali dopuszczeni do presbyterate i episcopacy.

Tertulian stał się jednym z ruchu wyrażających.

Jako duchowy i charyzmatyczny ruch, Montaniści stwarzane zagrożenie dla pojawiających się hierarchii Kościoła.

Pomimo szeregu condemnations i kontynuował sprzeciw od ortodoksyjnych pisarzy chrześcijańskich, jednak Montaniści nie zniknie aż do około 6 wieku.

Agnes Cunningham

Bibliografia


J Pelikan, pojawienie się w katolickiej Tradycji (1971); O Von Campenhausen, kościelne i duchowe Power Authority (1969).

Montaniści

Zaawansowane Informacje

Montaniści ruch był proroczy, że złamał w Frygii w Roman Azja-moll (Turcja) około 172.

To przyciąga wielu następujących, głównie na Wschodzie, ale wygrał swoją najbardziej wybitnych zrośnięta w Tertulian.

Po okresie niepewności, zwłaszcza w Rzym, został potępiony przez synody biskupów w Azja i poza nią.

A pozostały sekty trwali w Frygii dla niektórych wieków.

Głównym współpracownicy Montanus, którzy niedawno został konwersji i nie będących w posiadaniu kościoła urzędu, były prophetesses Prisca (Priscilla) i Maximilla.

Co oni o nazwie "New Prophecy" była w gruncie rzeczy wezwanie, aby przygotować się do powrotu Chrystusa przez heeding głos Paraklet mówiąc, często w pierwszej osobie, dzięki jego prorocze ustniki.

Twierdzili oni, aby stanąć w linii chrześcijańskiej proroctwo również potwierdzone w Azja, np. przez Johna Objawienia, ale ich ekstatyczny sposób wypowiedzi został (błędnie) rzekomo sprzeczne z tradycji chrześcijańskiej Izraelita i proroctwo.

Oni również poniesione na wrogości do Kościoła przez liderów kobiet niezwykłe znaczenie, wydawało się, że odwagę do sądu męczeństwa, ich pewność przewidywań o rychłym consummation (wykazane w czasie ich być fałszywe nonfulfillment), hallowing z niejasnych Phrygian wsi jak Pepuza jako harbingers z nowych Jerozolima, a ich rufie asceza co zakłóciło małżeństwa, przewlekłej czczo, a dozwolone tylko suche dieta (xerophagy).

Nic ściśle heretical mogą być pobierane przed Montaniści.

Każdy związek z monarchianism było przypadkowe.

Choć żaden z jego przeciwników katolicki wątpliwości co do kontynuacji proroctwa w Kościele, Montaniści wybuchł w czasie, gdy katolicki celu konsolidacji i zgodności z apostolskiej tradycji zaniepokojony biskupów.

Prorok jest ekstrawagancki pretensions, natomiast nie są przeznaczone do obalenia wschodzących NT chrześcijańskiego Pisma Świętego, były odczuwalne na grożą obu episkopatów i biblijne organ.

Uznanie w Paraklet w Nowym Prophecy kamień był ich autentyczności.

Tertulian, których religijnych rigorism ukończył oczywiście do New Prophecy, zaniedbane niektóre z ekscentrycznym więcej cech Phrygian w ruchu, podkreślając rozwój etyki inculcated przez Ducha Świętego w spełnianiu obietnic Chrystusa w John 14 - 16.

"Większe rzeczy", aby przyjść z Paraklet były bardziej wymagających norm dyscypliny wymagane duchowego chrześcijan, jak np. ataki denial of remarriage do owdowiały i postbaptismal przebaczenie za poważne grzechy.

The Passion of współczesnej Afryki Perpetua podobnie wywyższony ostatnich wydarzeniach, szczególnie fearless martyrdoms, jako dowód na superabundant łaski Ducha ogłoszone w ostatnich dniach.

W Tertulian mówiąc, jeśli diabeł jest pomysłowość escalates codziennie, dlaczego Bóg pracy ustał rozwijanie nowych wysokościach?

The New Prophecy wydawało się prawie do ubiegania się o specjalne miejsce w historii zbawienia.

DF Wright


(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


O von Campenhausen, kościelne i duchowe organu władzy w Kościele w pierwszych trzech wiekach, i formacji chrześcijańskiej Biblii; D Powell, "Tertullianists i Cataphrygians," VC 29; DF Wright, "Dlaczego Gdyby Montanists Skazani?"

2 Them.


Montanists

Informacje Katolicki

Schismatics z drugiego wieku, po raz pierwszy znany jako Phrygians, ani "tych, wśród Phrygians" (oi Phrygas kata), a następnie jako Montanists, Pepuzians, oraz (na Zachodzie) Cataphrygians.

Sekty została założona przez proroka, Montanus, a dwa prophetesses, Pryskę i Maximilla, czasami nazywany Priscilla.

CHRONOLOGIA

Anonimowy anty-Montanist pisarz, cytowany przez Euzebiusza, skierowane do jego pracy Abercius Marcellus, biskupa Hieropolis, którzy około 200 zmarło.

Maximilla miał prorokował ciągłej wojny i kłopotów, ale ten oświadczył, że pisarz pisał więcej niż trzynaście lat po śmierci, jeszcze nie wojna, ogólnego lub częściowego, miał miejsce, ale wręcz przeciwnie chrześcijanie korzystają stałego pokoju poprzez miłosierdzie Boże ( Euzebiusz, "Hist. Eccl.", V, XVI, 19).

Te trzynaście lat mogą być identyfikowane tylko z dwunastu i pół roku z Commodus (17 marca 180 - 31 grudnia, 192).

Wojny pomiędzy rywalizującymi cesarzy rozpoczął na początku roku 193, tak że ten anonimowy autor napisał wiele nie później niż w styczniu, 193, i musi Maximilla padło około 179 do końca, nie na długo przed Marek Aureliusz.

Montanus i Priscilla umarł jeszcze wcześniej.

W związku z tym data podana przez Euzebiusza w jego "Kronika" - jedenasty (lub dwunastego) roku Marcus, tj. około 172 - do pierwszego wyglądu Montanus pozostawia niewystarczające dla rozwoju sekty, które znamy dalszego zostały wielkie znaczenie w 177, kiedy to Kościół w Lyonie pisał do papieża Eleutherius na ten temat.

Znowu, Montanists są skoordynowane z męczennika Thraseas, wymienione w porządku chronologicznym między Polikarpa (155) i Sagaris (pod Sergiusza Pawła, 166-7) w liście do Polikrates Wiktor; daty Thraseas jest około 160, i Montaniści pochodzenia musi być jeszcze wcześniejszy.

W związku z tym, Zahn, Harnack, Duchesne, i inni (przed Völter i Voigt, którzy akceptują późno data podana przez Euzebiusza, św odniesieniu Epifaniusz (Hær., XLVIII, 1), z podaniem daty prawdziwy awans do sekty, " o dziewiętnasty rok Antoninus Pius "(czyli, około roku 156 lub 157).

Bonwetsch, akceptując Zahn, że wcześniej (Hær., XLVI, 1) Epifaniusz miał ze względu na dwunastym roku Antoninus Pius gdzie powinna mieć powiedział M. Aureliusz, podobnie pragnie zastąpić że cesarz tutaj, aby chcielibyśmy dostać 179, bardzo Data śmierci Maximilla.

Ale emendation jest zbędne w każdym przypadku.

W "Hæreses", XLVI, 1, Epifaniusz jasno rozumie się datę wcześniejszą, czy prawo lub błędne; w XLVIII, 1, nie jest on dating śmierci Maximilla ale pierwsze pojawienie się sekty.

Od Euzebiusz, V, XVI, 7, uczymy się, że było to w proconsulship z Gratus.

Takie prokonsul z Azja nie jest znana.

Bonwetsch Zahn przyjmuje sugestię do odczytu "quadratus", i wskazuje, że nie był w 155 quadratus (jeśli jest to rok śmierci Polikarpa, który był pod quadratus), a drugi w 166, tak aby jeden z tych lat było prawdziwe Data urodzenia Montaniści.

Ale na 166 quadratus tylko zależy od Schmid's chronologii Aristides, która została odrzucona przez Ramsay i inni na rzecz wcześniejszego chronologii pracował przez Waddington, którzy za otrzymane 155 quadratus z Aristides, jak również dla quadratus do Polikarpa.

Teraz jest najbardziej prawdopodobne, że Epifaniusz organ liczony w latach cesarzy od września, poprzedzającym ich przystąpienie (jak Hegesippus wydaje się zrobić), a tym samym roku Pius XIX byłoby września, 155-wrzesień., 156.

Nawet jeśli później Zachodniej i tryb zaliczanie od stycznia po przystąpieniu jest używany, 157 lat można pogodzić z proconsulship z quadratus w 155, jeśli pamiętamy, że Epifaniusz mówi tylko "o dziewiętnastego roku Pius", bez vouching dla ścisłej dokładności.

On mówi nam, że na dalsze Maximilla prorokował: "Po mnie nie będzie prorokini, ale do końca", mając na uwadze, że był pisania po 290 roku, mniej więcej w roku 375 lub 376.

W celu skorygowania oczywistych błędów Harnack będzie czytać 190, co daje nam w przybliżeniu do śmierci Maximilla (385 do 379).

Ale ekaton dla diakosia jest duże zmiany.

Jest bardziej prawdopodobne jest, że Epifaniusz obliczenia od daty miał się biorąc pod uwagę, Piusa 19 = 156, tak jak on nie wie, że z Maximilla śmierci; jego "mniej lub bardziej" odpowiada jego byłych "na temat".

Tak więc będziemy z Zahn przyjąć Scaliger, przypuszczeń diakosia enneakaideka dla diakosia enenekonta, które przynosi nam od 156 do 375! 9 lat.

Jak napisał Apoloniusz czterdzieści lat po pojawiły się sekty, swoją pracę muszą być datowane około 196.

Montaniści W AZJA-MOLL

Montanus był ostatnim, kiedy po raz pierwszy konwersji zaczął prorokować we wsi Ardabau w Frygii.

On to rzekł przez Jerome zostały wcześniej kapłan z Cybele, ale to może później wynalazek przeznaczony do połączenia z jego ecstasies dervish podobne zachowanie kapłanów i fanów "wielkiej bogini".

Ten sam dar proroczy był uwierzył, że również zstąpił na jego dwaj towarzysze, Pryskę i prophetesses Maximilla lub Priscilla.

Ich siedziby były w miejscowości Pepuza.

W anonimowy przeciwnik z sekty opisuje metody proroctwa (Euzebiusz, V, XVII, 2-3): po raz pierwszy pojawia się prorok oddają z terrorem (en parekstasei), potem następuje cichy (adeia kai aphobia, fearlessness); początku studiował przez wakat myśli lub pasywność umysłu (ekousios amathia), jest zajętych przez niekontrolowane szaleństwo (akousios mania psychik).

Prorocy nie mówić jako posłańców Boga: "Tak mówi Pan", ale same jak opisane posiadanych przez Boga i mówił w jego osobą.

"Ja jestem w Ojcu, Słowo, a Paraklet", powiedział Montanus (Didymos, "De Trin.", III, xli); i znowu: "Ja jestem Pan, Bóg wszechwładnej, którzy mają zstąpił do człowieka", i "ani anioła, ani ambasadorem, ale Ja, Pan, Ojciec, jestem pochodzi" (Epifaniusz, "Hær.", XLVIII, 11).

A Maximilla powiedział: "Słuchajcie nie mnie, lecz słuchać Chrystusa" (tamże) oraz: "Ja jestem napędzane off spośród owiec jak wilk [czyli fałszywego proroka - cf. Matta., VII, 15] ; Ja nie wilk, lecz Ja mowie, i ducha, i moc ".

Tę posiadania przez ducha, który zabrał głos podczas proroka była niezdolna do ustosunkowuje się, opisana jest przez ducha Montanus: "Oto człowiek jest jak cytrze, a ja jak strzała plectrum. Człowiek śpi, a ja jestem awake" ( Epifaniusz, "Hær.", XLVIII, 4).

Podobno nie fałszywych doktryn w pierwszej kolejności.

W Paraklet zamówić kilka postów i abstinences; te ostatnie były ściśle xerophagioe, ale tylko na dwa tygodnie w roku, a następnie nawet do soboty i niedziele nie liczą (Tertulian, "De jej." Xv).

Nie tylko był zdecydowanie zalecane dziewictwo (jak zawsze przez Kościół), ale zostały odrzucone sekund małżeństw.

Chastity został ogłoszony przez Priscilla się przygotowania do ekstazy: "Świętego [czystego] minister wie, jak minister do świętości. Dla tych, którzy oczyścić ich serca [czytaniu purificantes enim corda, przypuszczeń o purificantia enim concordal] patrz zarówno wizje, i wprowadzanie ich głową w dół (!) również usłyszeć głosy oczywistych, jak oszczędność, jak są one tajne "(Tertulian," nawoływać. "X, w jednym rękopis).

It was rumored jednak, że Priscilla był żonaty i miał lewej męża.

Martyrologia była tak wysoko cenione, że lot z prześladowaniem została odrzucona, i tak było do skupu od kary.

"Jesteś dokonała outlaw?"

Montanus powiedział, "to jest dobre dla Ciebie. On którzy nie zakazuje wśród mężczyzn jest zakazanych w Panu. Nie confounded. To jest sprawiedliwość, która jest w Hales publicznych. confounded Dlaczego, kiedy jesteś siewu chwale? Zasilanie pochodzi , Gdy pojawi się na stared przez mężczyzn. "

I znowu: "Nie chęć odejścia w tym życiu w łóżka, w poronieniem, w miękkiej gorączki, ale w martyrdoms, że którzy poniesiona on dla Ciebie może być uwielbiony" (Tertulian, "De fuga", IX; cf. "De anima ", Lv).

Tertulian mówi: "Ci, którzy otrzymują Paraklet, aby wiedzieć, ani uciekać, ani prześladowania okup" (De fuga, 14), ale nie jest on w stanie przytoczyć żadnych formalnych zakazów przez Montanus.

Jak dotąd, najbardziej można powiedzieć, że z tych wypowiedzi dydaktycznych jest, że istnieje niewielkie skłonności do ekstrawagancja.

Mieszkańcy Frygii byli przyzwyczajeni do orgiastic kult Cybele.

Nie było niewątpliwie wielu chrześcijan.

Ówczesna rachunków Montaniści wspomnieć chrześcijan w inny nieznany wsie: Ardabau na granicy Mysian, Pepuza, Tymion, jak również w Otrus, Apamea, Cumane, Eumenea.

Early Christian napisy zostały znalezione w Otrus, Hieropolis, Pepuza (260), Trajanopolis (279), Eumenea (249) itd. (patrz Harnack, "Ekspansja chrześcijaństwa", II, 360).

Nie było rady na Synnada w trzecim wieku.

"Acta Theodoti" reprezentuje w pobliżu wsi Malus Ancyra jako całości w ramach chrześcijańskiej Dioklecjana.

Przede wszystkim musimy pamiętać, jakie tłumy chrześcijan stwierdzono w Pontu i Bitynii przez Pliniusz w 112, nie tylko w miastach, ale w kraju miejsca.

Nie ulega wątpliwości, w związku z tym, nie było wielu chrześcijan w Phrygian wsiach, które mają być wystawione przez zdumiewających zjawisk.

Tłumy skierował do Pepuza, jak się wydaje, była sprzeczność i prowokował.

W pierwszy dzień bardzo Apollinarius, następca św Papiasz, biskup Hierapolis w narożniku południowo-zachodniej prowincji, pisał przed Montanus.

Euzebiusz wiedział tego listu z jego zamkniętego Serapion z Antiochii (ok. 191-212) w piśmie skierowanym przez niego do chrześcijan Caria i Pontus.

Apollinarius, że związane z Ælius Publiusz Julius Debeltum (obecnie Burgas) w Tracji, uroczyście, że "Sotas błogosławionych którzy była w Anchialos [na wybrzeżu Thracian] miał wolę oddania określającą demon z Priscilla; obłudnicy, ale nie pozwala na to."

Oczywiście Sotas umarł, i nie może mówić za siebie.

W anonimowy pisarz mówi nam, że niektóre myśli Montanus do zdobycia przez złego ducha, a troubler z ludzi, karcąc go, a oni starali się zatrzymać jego prorokując, Azja wiernych zgromadzonych w wielu miejscach, i rozpatrywanie ich proroctwa zadeklarowanych świeckie , I potępił herezję, tak aby uczniowie byli precz z Kościołem i jego komunii.

Trudno jest powiedzieć, jak szybko ten excommunication miało miejsce w Azja.

Prawdopodobnie od początku wyłączone z niektórych biskupów naśladowcami Montanus, i powagi tego było rosnące wspólnych przed śmiercią Montanus, ale trudno było ogólne reguły znacznie przed śmiercią Maximilla w 179; potępienie proroków same, a jedynie do odrzucenia ich uczniów było pierwszym etapie.

Słyszeliśmy o świętych osób, w tym biskupów Zoticus z Cumana i Julian z Apamea, próby exorcise Maximilla na Pepuza, niewątpliwie po śmierci Montanus.

Ale Themison zapobiegać im (Euzebiusz, V, XVI, 17; XVIII, 12).

Personage To był nazywany spowiednikiem, ale zgodnie z anonimowego pisarza, on kupił sobie off.

Opublikował "katolicki list, w naśladowania Apostoła", na poparcie jego partii.

Innym tzw męczennika, zwany Alexander, był przez wiele lat z osobą towarzyszącą Maximilla, którzy, choć prorokini, nie wiedziałem, że za rozbój, a nie "Nazwa", że był skazany przez prokonsul Æmilius Frontinus (data nieznana) w Efezie, w tym dowód na archiwach publicznych Azja się odwołać.

Innego lidera, Alcibiades, nic nie jest znana.

Prorocy są oskarżeni o dary biorąc pod pseudonimem oferty; Montanus wysyłane za wynagrodzeniem preachers; prophetesses malowane ich twarze, ich barwionych z powiek stibium, nosił ozdoby i grał na kostce.

Ale te oskarżenia mogą być nieprawdziwe.

Wielki punkt został sposób prorokując.

To była wypowiedziana jako sprzeczne z tradycji i tradycji.

A pisarz katolicki, Miltiades, napisał książkę, do której odnosi się anonimowy autor, "Jak prorok nie powinny wypowiadać się w ekstazie".

It was wezwał, że zjawiska te były w posiadaniu, a nie tych z proroków Starego Testamentu lub Nowego Testamentu prorocy jak Sylasa, Agabus, i córki Filipa diakon lub proroków niedawno znany w Azja, quadratus (Biskup Ateny ) I Ammia, prorokini z Filadelfii, z którymi dysponowało Montanist proroków ich następców.

Aby mówić w pierwszej osobie, jak Ojciec lub Paraklet się bluźniercze.

W starszych proroków było mówione "w Duchu", ustniki z Ducha, ale nie ma wolną wolę, aby być bezradni w stanie szaleństwa, nie było zgodne z tekstem: "spirytus z proroków są przedmiotem proroków ".

Montanus oświadczył: "Pan posłał mnie, jak wybierania, revealer, tłumacz tej pracy, ta obietnica, i tego przymierza, będąc zmuszonym, chętnie lub unwillingly, aby dowiedzieć się o Gnoza Boga".

W Montanists odwołanie do Gen., ii, 21: "Pan wysłał ekstazy [ektasin] od Adama"; Ps.

CXIII, 2: "I powiedział w mojej ekstazy"; Akty, x, 10: "Nie przyszli po niego [Piotra] jeden ekstazy", ale te teksty nie udowodnił, że ekstazy atrakcji był właściwego do świętości, że nie była to prawo państwa, w którym do prorokować.

A argument, lepiej było oświadczenie, że nowe proroctwa był wyższy niż w starym porządku, a więc w odróżnieniu od niego.

Powstał być wyższa niż myśli Apostołów, a nawet poza nauczania Chrystusa.

Priscilla udał się do snu, powiedziała, Pepuza, a Chrystus przyszedł do niej i spoczął przez jej strony "w postaci kobiety, obłożona w jasnym ubraniu, mądrości i wprowadzane do mnie, i ujawnił mi, że to miejsce jest święte , I że tutaj Jerozolima powyżej pochodzi dół ".

"Mysteries" (sakramenty?) Nie były obchodzone publicznie.

W Epifaniusz czas Pepuza była pustynia, a wieś była niewysoka.

Marcellina, życiu dwóch pozostałych, prorokowali ciągłej wojny po jej śmierci - nie ma innego proroka, ale do końca.

Wydaje się, że na całym Montanus nie miał szczególności doktryny, i że jego prophetesses poszedł dalej niż uczynił.

W extravagances jego sekty były po śmierci wszystkich trzech, lecz trudno jest się dowiedzieć, jak daleko mamy zaufanie naszych władz.

W anonimowy pisarz przyznaje, że ma on tylko niepewne sprawozdania za historię, że Montanus Maximilla jak i powiesił się, że Themison została przeprowadzona w powietrze przez diabła, flung w dół, i tak zmarł.

Sekty znacznie zyskał popularność w Azja.

Wydaje się, że niektóre Kościoły były całkowicie Montanist.

W anonimowy pisarz znalazł się Kościół w Ancyra w znacznym stopniu zakłócony około 193 nowych proroctwa.

Tertulian stracony piśmie "De Ecstasi", w obronie ich trances, powiedział przez Prædestinatus zostały odpowiedzi na Papież Soter (Hær., xxvi, LXXXIV), którzy mieli lub odrzucona je potępił, ale organ nie jest dobry .

Był przypuszczalnie confounded Soter z Sotas, biskupa Anchialos.

W 177 Kościołów w Lyonie i Vienne wysłał do Kościołów Azja i Frygii obchodzi swoje konto w martyrdoms że została miejsce.

Euzebiusz mówi nam, że w tym samym czasie, kiedy zamkniętych pism, które zostały napisane w więzieniu przez męczenników na pytanie o Montanists.

Posłali przez tego samego Irenæus do papieża Eleutherius.

Euzebiusz mówi tylko, że miały one ostrożnego i najbardziej ortodoksyjnych.

Jest prawdopodobne, że one odrzucone z proroków, lecz nie byli skłonni do ekstremalnych kroków przeciwko ich naśladowców.

Nie było zaprzeczyć, że może liczyć Montanists wielu męczenników, był on odpowiedział na ich pochwalić, że wszystkie heretyków miał wiele, a zwłaszcza Marcionites, ale to prawda męczenników, takich jak Gajusz i Alexander z Eumenea odmówił komunikować się z innymi męczenników, którzy mieli zatwierdził nowe proroctwo (Anon. w Euzebiusz, V, XVI, 27).

W aktach Karpa, Papylus i Agathonice (ostatni z nich wyrzucony na siebie ogień), męczenników Thyatira pod Marek Aureliusz (ok. 161-9), mogą wykazywać wpływ na Montaniści na męczenników.

Montaniści na Zachodzie

W drugim wieku papież (prawdopodobnie więcej niż Eleutherius Victor) odchylona o zatwierdzenie nowego proroctwa, według Tertuliana, ale zniechęca przez Praxeas.

Ich obrońcy w Rzym był Proklos lub Proculus, wiele reverenced przez Tertuliana.

A disputation odbyło się przez Gajusz przeciwko niemu w obecności Papież Zefiryn (ok. 202-3, wydaje się).

W Gajusz wspierane strony Kościoła, Euzebiusz wzywa go Churchman (II, XXV, 6) i jest zadowolona znaleźć w protokole dyskusji, że Gajusz odrzucił Johannine autorstwa Apokalipsy, i przypisać go do Cerinthus.

Ale Gajusz był gorszy od dwóch, wiemy z komentarzem na temat Apocalypse przez Bar Salibi, Syryjski pisarz z XII wieku (patrz Theodore H. Robinson w "Expositor", VII, szóstej serii, czerwiec, 1906), że odrzucił i Epistles Ewangelia świętego Jana, jak również przypisać je wszystkie na Cerinthus.

To było przed Gajusz Hipolit napisał, że jego "szefowie przed Gajusz", a także jego "Obrona Ewangelii i Apokalipsy Jana" (chyba że są dwie nazwy dla tej samej pracy).

Święty Epifaniusz wykorzystywane do tych dzieł jego pierwsze pięćdziesiąt herezja (por. Philastrius, "Hær". Lx), jak i herezja nie miał on nazwę wymyśloną przez Alogoi, czyli na raz ", wypełnij puste" i "tych, którzy odrzucają Logo ".

Gromadzimy, że był Gajusz doprowadziło do odrzucenia Ewangelii obecnie sprzeciw wobec Proklos, którzy nauczał (Pseudo-Tertulian, "De Præsc." LII), że "Duch Święty był w Apostołów, ale Paraklet nie było, i że Paraklet opublikowany przez Montanus więcej niż Chrystus objawia się w Ewangelii, a nie tylko więcej, ale także lepsze i większe rzeczy "; w ten sposób obietnica z Paraklet (Jan 14:16) było nie do Apostołów, lecz do następnego wieku.

St Irenæus odnosi się do nazywania go bez Gajusz (III, XI, 9): "Inni, tak aby mogły one udaremnić dar Ducha Świętego, który w ostatnich dniach została wylana na rasy ludzkiej, zgodnie z upodobaniem Ojciec, nie przyznać, że forma [lew], który odpowiada z Ewangelii Janowej, w której Pan obiecał wysłać Paraklet, ale odrzuca Ewangelii i jej prorocze Ducha. niezadowolony, rzeczywiście, w tym, które chcą mieć nie fałszywi prorocy [czytanie ze Zahn pseudoprophetas esse nolunt dla pseudoprophetoe esse volunt], dysk od łaski proroctwa z Kościoła; podobnych osób, którzy, aby uniknąć tych, którzy się w hipokryzję, nawet wycofać się z komunii z braćmi ".

Stare pojęcia, że były Alogi azjatyckiej sekty (patrz ALOGI) nie jest już tenable; byli Roman Gajusz i jego zwolenników, gdyby jakiekolwiek.

Gajusz Ale oczywiście nie do odrzucenia venture Ewangelii w jego sporze przed Zefiryn, z którymi był znany z Dionizy Aleksandria, jak również Euzebiusz (por. Euzebiusz, III, xx, 1, 4).

Należy zauważyć, że jest świadkiem Gajusz do pobytu w St John Azja, bo uważa Johannine pism, które mają być fałszerstwa, nadany sprawie przez ich autora Cerinthus do świętego Jana, więc on uważa, St John jest reprezentowana przez Cerinthus jako władcę z azjatyckimi Kościołów.

Innym Montanist (około 200), którzy zdaje się oddzielić od Proklos został Æschines, którzy nauczał, że "Ojciec jest Synem", i jest liczony jako Monarchian od rodzaju Noetus lub Sabellius.

Ale Tertulian jest najbardziej znany z Montanists.

Urodził się ok. 150-5, i stał się o chrześcijańskie 190-5.

Jego charakter nadmiernego doprowadziło go do przyjęcia Montanist nauczania, jak tylko znał go (ok. 202-3).

Jego pisma od tej daty począwszy rosną coraz bardziej gorzki wobec Kościoła katolickiego, z którym ostatecznie złamał się około 207.

Zmarł ok. 223, lub niewiele później.

Jego pierwsze prace były Montanist obronie nowego proroctwa w sześciu książek, "De Ecstasi", napisany prawdopodobnie w Grecki; dodał siódmego książki w odpowiedzi na Apoloniusz.

Praca jest stracone, ale zdanie zakonserwowane przez Prædestinatus (xxvi) ważne jest: "W ten sam nas różnią, że nie otrzymamy sekund małżeństwa, i że nie odmawiają Montanus proroctwa dotyczące przyszłości wyroku."

W rzeczywistości Tertulian posiada jako absolutne prawo do zaleceń Montanus do eschew sekund lotu z małżeństwa i prześladowań.

On zaprzecza możliwości odpuszczenie grzechów przez Kościół; on nalega na nowo święceń postów i abstinences.

Katolicy są Psychici w przeciwieństwie do "duchowego" zwolenników z Paraklet, Kościół katolicki składa się z gluttons i cudzołożnicy, którzy szybko i nienawiści do miłości do remarry.

Tertulian ewidentnie przesadzone te części z Montanist nauczania, który zaapelował do siebie, mało opiekuńcze dla reszty.

On nie ma pomysłu tworzenia pielgrzymka do Pepuza, ale mówi się o przyłączenie w duchu z obchodów święta w Montanist w Azja-moll.

Akty św.

Perpetua i Felicitas są przez niektóre myśli odzwierciedlają okresu, kiedy Kartagina Montanist nauczania budził zainteresowanie i sympatię, ale jeszcze nie utworzyła schizmy.

W następnych Tertulian nie były duże, ale Tertullianist sekty przetrwał go i jego pozostałości zostały pogodzone, aby Kościół Święty Augustyn (Hær., LXXXIV).

O 392-4 afrykańskiego lady, Octaviana, żona Hesperius, ulubiony z Duke Arbogastes i uzurpatora Maksym, doprowadzoną do Rzym Tertullianist jeden kapłan którzy raved jakby posiadał.

Uzyskał on korzystanie z kościoła św.

Przetwarzanie i Martinianus na Via Aurelia, ale została włączona przez Teodozjusz, a on i Octaviana nie zostały wysłuchane.

Epifaniusz odróżnić jeden z sekty Montanists jak Pepuzians lub Quintillians (on także wzywa Priscilla Quintilla).

Twierdzi, że miał kilka głupich słowach, które wydał dzięki Wigilia dla jedzenia z drzewa wiedzy.

One wykorzystywane do snu na Pepuza aby zobaczyć Chrystusa jako Priscilla uczynił.

Często w ich kościele siedem dziewic wejdą ze światłami, ubrana na biało, prorokuj do narodu, którego przez podekscytowany ich działania będą przenosić się do łez; przypomina nam znaczenie niektórych nowoczesnych misji niż w Irvingite "mówienia językami", z których Montanist ecstasies były często porównywane.

Te heretyków zostały powiedział do kobiety mają ich biskupów i kapłanów, na cześć Eve.

Były one nazywane "Artotyrites", ponieważ ich sakrament był chleb i ser.

Prædestinatus mówi Pepuzians tak naprawdę nie różni się od innych Montanists, ale w pogardzie wszystkich którzy nie mieszkają w rzeczywistości "nowe Jerozolima".

Nie jest dobrze znana historia, że Montanists (lub przynajmniej Pepuzians) na niektórych święto wziął dziecko dzieci, których natknęła z całej nachalnej szpilki.

One wykorzystywane krwi do ciasta na ofiary.

Jeśli dziecko zmarło było postrzegać go jako męczennika, jeśli mieszkał, jako wysokiego kapłana.

Ta historia była bez wątpienia czysta wynalazku, a zwłaszcza odmowy było w "De Ecstasi" Tertulian.

Absurdalnych pseudonim dla sekty był Tascodrugitoe, z Phrygian słowa znaczeniu zatyczką i nosa, ponieważ zostały one wprowadzone powiedział do ich wyboru ich nosa, gdy modląc się "w celu pojawiają się dejected i pobożnie" (Epifaniusz, Hær., XLVIII, 14).

To jest ciekawe do podjęcia St Jerome konta, napisane w 384 z doktryny Montaniści jak on, że im się w swoim czasie (Ep., xli).

On opisuje je jako Sabellians w swoich idei Trójcy, jak zakaz małżeństwa sekund, obserwując, jak trzy Lents "jak gdyby trzy Saviours poniósł".

Przede biskupi mają "Cenones" (prawdopodobnie nie koinonoi, ale Phrygian słowo) i Patriarchów powyżej tych na Pepuza.

Oni zamknąć drzwi Kościoła, aby prawie każdy grzech.

Mówią, że Bóg nie jest w stanie zapisać na świat przez Mojżesza i Proroków, wziął ciało z Maryi Dziewicy, i Chrystusa, Jego Syna, głosił i umarł za nas.

A ponieważ On nie może osiągnąć zbawienie na świat przez tę drugą metodę, Duch Święty zstąpił na Montanus, Pryskę i Maximilla, dając im plenitude które nie St Paul (1 Koryntian 13:9).

St Jerome odmawia, aby sądzić, opowieść o krwi dziecka, ale jego konto jest już przesadzone poza to, co miałoby Montanists przyznał, że ich posiadaniu.

Orygenes ( "Ep. Ad Titum" w "Pamph. Apol.", Fin.) Ma pewności, czy są one schismatics lub heretyków.

Święty Bazyli jest zdziwiony, że Dionizy Aleksandria z dopuszczeniem ich do chrztu jest ważny (Ep., CLXXX).

Według Philastrius (Hær., XLIX) chrzest umarłych.

Sozomen (xviii) mówi nam, że obserwowane na Wielkanoc 6 kwietnia lub na następnej niedzieli.

Germanus Konstantynopola (PG, XCVI, 44) mówi, że nauczył osiem niebiosa i osiem stopni potępienia.

W chrześcijańskich cesarzy Konstantyna z roku dokonane wobec nich prawa, które zostały praktycznie oddane do realizacji w Frygii (Sozomen, II, XXXII).

Ale stopniowo stały się one małe i tajne sekty.

Kości zostały Montanus kopany w 861.

W licznych pismach Montanist (bibloi apeiroi, "Philosophumena", VIII, XIX) są tracone.

Wydaje się, że niektóre Asterius Miejski w kolekcji z proroctwa (Euzebiusz, V, XVI, 17).

W teorii pochodzenia Montaniści, zapoczątkowane przez Ritschl, został następnie przez Harnack, Bonwetsch i inne Niemiecki krytyków.

W secularizing w drugim wieku przez Kościół jej sukces i bardzo zniknięcie prymitywne "Enthusiasmus" się trudności dla "tych wiernych starej szkoły którzy protestowali w imieniu Ewangelii przeciwko tej świeckich Kościoła, którzy chcieli zgromadzić ludzi przygotowanych do Boga, niezależnie od ich podobne okoliczności jeden z numerów ".

Niektóre z tych "dołączył entuzjastycznym ruch, który pochodzi między małym kręgu w odległych prowincji, i miał w pierwszym tylko lokalne znaczenie. Następnie, w Frygii, wołanie do ścisłego życia chrześcijańskiego została wzmocniona przez wiarę w nowe i końcowy outpouring z Ducha... życzenie był, jak zwykle, ojciec do myślenia, a tym samym społeczeństw "duchowej" chrześcijan zostały utworzone, która, zwłaszcza w czasach prześladowań, jak rajdy punktów dla wszystkich tych, blisko i daleko , Którzy westchnął na koniec na świat i excessus e soeculo, którzy chcieli w tych ostatnich dni, aby prowadzić święte życie. Gorliwcy mianem pojawienie się w Paraklet Frygii oraz zrzeczenia się do jego wskazówek "(Harnack" Encycl. Brit. ", Londyn, 1878, sv Montaniści).

Ta teoria ma swój genialny podstawie tylko w wyobraźni, nie ma żadnych faktów kiedykolwiek zostały zaawansowane w swojej laski.

Publikacja informacji w formie pisemnej przez Johna Chapmana.

Przepisywane przez Roberta B. Olson.

Oferowane do Wszechmogącego Boga o łaski dla wszystkich ludzi do poszukiwania prawdy i znaleźć go w Kościół katolicki.

W Encyklopedii Katolickiej, Tom X. wydania 1911.

New York: Robert Appleton Company.

NIHIL OBSTAT, 1 października 1911.

Remy Lafort, STD, cenzor.

Imprimatur. + John Murphy Farley, Archbishop of New York

Bibliografia

TILLEMONT, Mémoires, II; SCHWEGLER, der Montanismus (Tybinga, 1841); RITSCHL, Entstehung der Altkatholischenkirche (2nd ed., Bonn, 1857); BONWETSCH, Gesch.

des Montanismus (Erlangen, 1881); Tamże, Die Prophetie im apost.

u. nachapost. Zeitalter w Zeitschr.

für kirchl.

Wissenshaft u.

Leben (1884), 460; idem w Realencyclop.

für prot.

Theol. (1903), sv Montanismus; Weizsäcker w Theol.

Litt.

Zeitung (1882), 74; łososia w słowniku.

Chrystusa.

Biog., Sv Montanus; DESOYRES, Montaniści i Kościele pierwotnym (Londyn, 1880); VÖLTER, Der Ursprungsjahr du Mont.

w Zeitschr.

für Wiss.

Theol., XXVII, 23; HARNACK w Encycl.

Britannica (9 ed., 1878), sv Montaniści; Tamże, Gesch.

der altchr.

Litt., I, 114, II, 363; Zahn, Gesch.

NT des Kanons, I, IV (Erlangen, 1888); Tamże, Forschungen, V, 3-57: Die Chronologie des Mont.

(Erlangen, 1893); VOIGT, Eine verschollene Urkunde des antimont.

Kampfes (Lipsk, 1891); FRIEDRICH, Cenones ueber die bei der M. Hieronima w Sitzungsber.

Akad. Monachium (1895), 207; AH, Die Cenonen der Mont.

w Zeitschr.

für Wiss.

Theol., III (1895), 480; FUNK w Kirchenlex.

(1893), sv Montanismus; JULICHER, Ein żółcią.

Bischofschreiben des 6.

Jahrh. als Zeuge für die Verfassung der Montanistenkirche w Zeitschr.

für Kirchengesch., XVI (1896), 664; WEINEL, Die Wirkungen des Geistes und der Geister im nachapost.

Zeitalter bis auf Irenäus (Freiburg, 1899); Selwyn, chrześcijańskich proroków i prorocze Apocalypse (Londyn, 1900); ERMONI, La crise montaniste w Revue des pytania hist., LXX (1902), 61; TIXÉRONT, Hist.

des Dogmes, I, 210; BATIFFOL, L'Église naissante (3rd ed., 1909), 261; Duchesne, Hist.

ancienne de l'Eglise, I, 270.

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest