Neo-prawosławie - historia

Zaawansowane Informacje

Neo-prawowierność nie ma jednolitego systemu, nie jest jednolity ruch, ale nie ma powszechnie artykułowane zestaw najważniejsze.

Na najlepiej można opisać jako podejścia lub postawa, która rozpoczęła się we wspólnym środowisku, ale szybko wyraził się w sposób zróżnicowany.

To zaczęło się w sytuacjach kryzysowych związanych z rozczarowania następujące Świat I wojny, o odrzucenie scholasticism protestanckich, oraz z odmową z protestanckich liberalnych movement, który podkreślił, zakwaterowanie chrześcijaństwa do nauki i kultury Zachodu, immanence Boga, i stopniowego poprawy ludzkości.

Pierwszym ważnym wyrazem ruch był Karl Barth's Romerbrief, opublikowany w 1919 roku.

Wkrótce szereg szwajcarskich i Niemiecki duszpasterzy były zaangażowane.

W dwa lata 1921 - 22 Friedrich Gogarten opublikowane jego decyzji religijne, Emil Brunner jego doświadczenia, wiedzy i wiary, Eduard Thurneysen jego Dostoievsky, Barth i druga edycja Jego komentarz na Rzymian.

W jesieni 1922 one ustalone Zwischen den Zeiten, czasopism, których tytuł charakteryzuje kryzysu element w swoim myśleniu, że mieszkali oni czuli między czasie, kiedy Słowo stało się ciałem i nieuchronne pojawienie się opowiesz.

Chociaż w tym momencie większość użytkowników na początku tego ruchu, która odbyła się na pewne wspólne punkty widzenia, takie jak absolutnej transcendencji Boga nad wszelką ludzką wiedzę i pracę, suwerenności objawienie w Jezusie Chrystusie, organ Pisma, i grzechy ludzkości, nie było na długo przed ich dialektycznym podejście doprowadziło do nieporozumień, a rozstanie z drogi.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Niemniej jednak, wydawało się nieporozumień, aby ruch tym bardziej energicznych i intrygujące.

Wkrótce jej rozprzestrzenianiu się do Anglii, gdzie CH Dodd i Edwyn Hoskyns stał zaangażowane; Szwecja i Anders Gustaf Aulen NYGREN stał zwolenników, w Ameryce w Niebuhr braci zostały zidentyfikowane jako neo - ortodoksyjnej, a inni w innych kościołów i ziemie zaczęli czytać o ruchu i obserwować, co się dzieje.

Z Rise of the Nazi movement Niemcy w wielu przywódców neo - ortodoksyjnej ruch spotkał się z innymi chrześcijanami Niemiecki w Barmen w 1934 r. i wydał oświadczenie wobec zła nazizmu.

Powstały otworzył Hitler zmuszony przez niektórych na wygnanie, jak Paul Tillich; niektóre z powrotem do swojej ojczyzny, jak Barth; niektóre podziemne, jako Dietrich Bonhoeffer i ostatecznie w niektórych obozach koncentracyjnych, jak Martin Niemoeller.

Ruch kontynuowane przez cały okres II wojny i Świat w okresie powojennym, lecz ze śmierci z głównych liderów ona tendencję do utraty jego czołówce w teologii.

Ruch został powołany neo - ortodoksyjnych z kilku powodów.

Niektóre pojęcia używane w wyśmianie, twierdząc, on miał opuszczone tradycyjnych protestanckich creedal Formy i propagowanie nowych "off" marki prawowierność.

Inni widząc ruch jako zmniejszenie tradycyjne stanowisko protestantyzm i dlatego należy unikać na korzyść bardziej liberalne stanowisko.

Ci z sympatii w ruchu widząc w słowo "prawowierność" starań, aby wrócić do podstawowej idei reformacji protestanckiej, a nawet na początku Kościół, jako sposobu na głoszeniu prawdy Ewangelii w XX wieku oraz w prefiks "neo" ujrzeli obowiązywania nowych zasad philological pomagając w celu uzyskania dokładnych świetle Pisma Świętego, który z kolei w połączeniu z prawowierność będzie stanowić potężne świadectwo Boże działanie w Chrystusie dla tych z nowego stulecia.

Metodologia

W methodologial podejście ruch zaangażowane dialektycznym teologii, teologii paradoks, kryzysu i teologii.

Korzystanie z dialektycznym myślenie sięga do Grecki świat i Sokrates "wykorzystanie pytań i odpowiedzi w celu uzyskania wglądu i prawdy.

To był używany przez Abelard w Sic et non, i techniki stanowią przeciwieństwa przed siebie w poszukiwaniu prawdy.

Barth i wczesnych liderów były prawdopodobnie przyciągnęły do dialektyki, jak wynika z ich analizy Sorena Kierkegaarda w formie pisemnej.

Dla Kierkegaarda, propositional prawdy nie są wystarczające; zgodę na szereg form religijnych lub wyznanie nie wystarczy.

Kierkegaard twierdzi, że teologiczne wiary, które mają być paradoksalne.

Wymaga to posiadania wierzącego naprzeciwko "prawdy" w napięciu.

Ich pogodzenie się w egzystencjalne aktu generowane po lęk, napięcie, kryzys, który zajmuje umysł jest krok wiary.

Neo - ortodoksyjnej, które miały miejsce w tradycyjnych liberalny protestantyzm i miał wgląd i utracił prawdy wiary.

W XIX wieku teologów podjęło się paradoksy wiary, rozpuszcza ich napięcie, używane racjonalne, logiczne, spójne wyjaśnienia jako substytut, tworząc propozycje, a więc miał zniszczone żywych dynamikę wiary.

Do neo - ortodoksyjnej, paradoksów wiary musi pozostać właśnie, że i dialektyki metody, która stara się znaleźć prawdę w przeciwieństwa do paradoksów prowadzi do prawdziwej wiary dynamiczne.

Jako przykład tego rozważyć stwierdzenie: "W nr znaleźć w prawi gniew Boży znajdują Tak jego współczucie i miłosierdzie".

Niektóre z paradoksów zidentyfikowane przez neoorthodox przepływu są absolutnej transcendencji Boga w przeciwieństwie do siebie - ujawnienie Boga, Chrystusa jako Boga - człowiek; wiarę jako dar i jeszcze jeden akt; ludzi jako grzeszne jeszcze wolne; wieczność chwili wprowadzanych .

Jak to jest możliwe, aby całkowicie inne którzy Boga objawia się?

Jak to możliwe dla człowieka Jezus historii jest Syn Boży, druga osoba Trójcy?

Jak można mówić o wierze w Boga dar i jeszcze angażować ludzi?

Jak to możliwe dla ludzi, aby być jednocześnie grzeszny i zapisany?

Jak to jest możliwe do wieczności, która jest niezależnie od czasu do czasu przerwy na?

W zmagamy się z tymi, pokusa jest racjonalizacja i uniknąć odpowiedzi na kryzys wiary, ale neo - ortodoksyjnej eschewed takiego rozwiązania.

Jest to tylko w sytuacjach kryzysowych / zmagamy się, że jeden może wzrosnąć powyżej paradoksu i skorzystać z prawdy w taki sposób, aby defy racjonalne wyjaśnienie.

Kryzys jest tym punkcie, gdzie i tak nie spełniają.

Jest to, że z teologicznego punktu, w którym rozpoznaje człowieka Bożego potępienia wszystkich ludzkich przedsięwzięciach w moralności, religii, procesów myślenia, odkrycia naukowe, i tak dalej, i tylko uwolnienie się od słowa Bożego.

Neo - ortodoksyjnej, w podsumowaniu swojej metodologii, wykorzystywanych dialectics w stosunku do paradoksów wiary, które wytrąciły kryzysów, które z kolei stało się sytuacji na objawienie prawdy.

Niektóre kluczowe Wierzenia

Być może podstawowe pojęcia teologiczne przemieszczania się, że w całkowicie wolne, suwerenne Boga, innych całkowicie w stosunku do jego utworzenia, jak to jest kontrolowane, odkupił, i jak On zechce objawić się do niego.

Dalej jest Bóg sam - objawienie, dynamiczny akt łaski dla ludzkości, która odpowiedź jest słuchać.

To jest objawienie Słowa Bożego w trojakim sensie: Jezus jako Słowo Wcielone, Pisma, które wskazuje na Słowo Wcielone i Kazania, który jest w pojeździe na głoszenie Słowa, które stało się ciałem.

W pierwszym znaczeniu, Słowo Wcielone, nie jest problemem dla historycznego Jezusa w protestanckich liberalizm, lecz troska o wierze w Chrystusa, zmartwychwstałego Chrystusa, świadectwo i głoszonej przez apostołów.

W drugim znaczeniu, jako Słowo Pisma, że nie ma dwóch być postrzegane jako jeden.

Pismo zawiera słowo, ale nie jest Słowem.

W trzecim znaczeniu, Słowo jest głoszone i świadkiem, i poprzez ciało Chrystusa poprzez pracę Ducha Świętego.

Ruch podkreślił również grzechy ludzkości.

W suwerenne, wolne którzy Boga objawia się nie tak do grzesznego człowieka oraz tworzenie spadł.

Istnieje ogromna Otchłań między Bogiem i ludzkością suwerenne, a nie sposób, że ludzie mogą mostu, że Otchłań.

Wszystkie wysiłki ludzkości to zrobić w jego religijnych, moralnych, etycznych i myśli i działania są jak nic.

Jedynym możliwym sposobem na Otchłań być przekraczana jest przez Boga, i to uczynił w Chrystusie.

A teraz do paradoksu i kryzysu: kiedy paradoks słowo, nr grzechem przeciw ludzkości jest podana wraz z programu Word Tak łaski i miłosierdzia, kryzysu ludzkości jest do twarzy albo zdecydować tak lub nie.

Punktem zwrotnym osiągnięto jako wieczny Bóg objawia się ludzkości w czasie i istnienia.

Znaczenie

Neo - ortodoksyjnej ruch dokonał szeregu ważny wkład do teologii XX wieku.

Z jego nacisk na Pisma jako kontener programu Word podkreślił on jedność Pisma Świętego i pomógł osad odnowionego zainteresowania hermeneutyka.

Z jego odrzucenie liberalizmu XIX w. protestanckie i jego powrotu do zasad reformacji on pomógł rejuvenate interes w teologii reformatorów XVI wieku i na początku Ojcowie Kościoła.

Z jego trojaki świetle Słowa doktryna Christology została bardziej dokładnie zbadane, jak i przepowiadania Słowa reemphasized ma znaczenie głoszenie i Kościoła jako wspólnoty wierzących.

Stosowanie dialektyki, paradoks, kryzysu i wprowadził starań w celu zachowania bezwodnikami w wierze z każdym dogmatyczne sformułowania i czyniąc to, wspomaganych przyczyną ekumenizmu.

Wreszcie, pilność znaleźć w pismach i na swój pierwszy tytuł czasopismo ma zachęcać do odnowienia zainteresowania eschatologia.

Neo - prawowierność jest związany z własnej Zeitgeist, a więc nie ma mu popularność na początku wieku.

Niektóre nieodłączne elementy mają wpływ na dalsze jego wykluczone.

Na przykład, jego dialektyki przedstawiła mylące pojęcia takie jak "niemożliwe - możliwość" i "historii poza czasem", jej zdaniem Pisma, "Biblia to Słowo Boże, tak dalece, jak Bóg pozwala się Jego Słowa" (Barth, Kościół Dogmatics, I / 2, 123), zostało postrzegane jako odrzucenie z nieomylnym Sola scriptura konserwatywnych protestantyzm.

Zależność niektórych neo - ortodoksyjnej po egzystencjalizm i inne XIX i XX wieku koncepcje oznaczało, że w przypadku tych koncepcji stał unfashionable, neo - prawowierność stał unfashionable.

Być może największą słabość w ruch został jego pesymizm dotyczące rzetelności i trafności ludzkiego rozumu.

Jeżeli rozum ludzki nie może być zaufane, a następnie wynika, że od neo - prawowierność oparła się na ludzki rozum, nie można zaufać.

Wreszcie, niektóre mają krytykował neo - prawowierność na brak planu reformacji społeczeństwa; najbardziej theologies, jednak są podatne na tę opłatę.

Neo - prawowierność to stanowisko w kierunku konserwatystów i liberałów jest zadowolony ani moderatorem grupy i nie obejmował.

Tak więc chociaż nie można zignorować ruch, jego ostatecznym miejscu w historii teologii nie jest jeszcze jasne.

RV Schnucker


(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


J Pelikan, Twentieth Century Teologia w Dokonywanie; J MacQuarrie, XX - wieku myśli religijnej; W Nicholls, systematyczne i filozoficznych teologii; JM Robinson, ed., Początki dialektyczny teologii; W Hordern, sprawa dla nowej teologii Reformacji; HU von Balthasar, Teologia Karl Barth, C Michalson, ed. Chrześcijaństwo i Existentialists; E Brunner, teologii kryzysu; O Weber, Fundacje z Dogmatics; CW Kegley i RW Bretall, Eds., Reinhold Niebuhr; AJ Klassen , Ed. A Bonhoeffer Legacy; W Schmithals, Wprowadzenie do teologii Rudolf Bultmann.

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest