Nestorianizm, Nestoriusz

Informacje ogólne

A 5th - wieku herezja chrystologiczna, Nestorianizm bierze swoją nazwę od Nestoriusz, biskup Konstantynopola (428 - 31), którzy twierdzili, przed Alexandrian korzystania z tytułu Theotokos, czyli "Bóg okaziciela" lub "Matką Boga," dla Virgin Maryja; Nestoriusz, Maryja była tylko matką Chrystusa w Jego człowieczeństwie. Teologów z Antiochene szkoły podkreślił człowieczeństwa Jezusa Chrystusa, Alexandrian jego bóstwa.

Theodore of Mopsuestia orzekł, że ludzką naturę Chrystusa był kompletny, ale był conjoined ze Słowem przez stosunków zewnętrznych Unii.

Nestoriusz, Theodore, uczeń, wziął swoje stanowisko nauczyciela po jego śmierci.

Nestoriusz został potępiony przez Radę w Efezie (431), które zostało zwołane specjalnie w celu rozwiązania sporu.

Tam Theotokos zostało oficjalnie potwierdzone i ortodoksyjną doktrynę o charakterze wyjaśnić Jezusa Chrystusa: Chrystus był wyraźniejszy prawdziwego Boga i prawdziwego człowieka, jako dwóch odrębnych naturach w jednej osobie - stanowisko, że została potwierdzona przez Sobór Chalcedoński (451).

Nestoriusz został złożone jako biskupa i wysłał do Antiochii, choć nadal debata, czy Nestoriusz był w rzeczywistości Nestorian a heretic. Nestorian Kościół jednak przetrwa na Wschodzie i od tego czasu uczył, w opozycji do doktryny ortodoksyjnej, że istnieją dwie osoby w ciało Chrystusa, ludzkie i boskie.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Reginald O Fuller

Bibliografia


A Grillmeier, Chrystusa w tradycji chrześcijańskiej (1975); R Loofs, Nestoriusz i jego miejsce w historii Christian Doctrine (1914); J Pelikan, tradycji chrześcijańskiej, pojawienie się w katolickiej Tradycji 100 - 600 (1971).

Nestoriusz, Nestorianizm

Zaawansowane Informacje

Urodziła się w Germanicia w Syria, Nestoriusz stał patriarcha Konstantynopola w 428.

Po studiował w klasztorze w Antiochii, prawdopodobnie pod Theodore z Mopsuesta był okrutny przeciwnik z heterodoxy, jego pierwszym oficjalnym działać jako patriarcha jest spalanie w kaplicy Arian.

W 428 Nestoriusz serii głosił kazania, w którym zaatakowali devotionally wybieranych przyznania tytułu Theotokos ( "Bóg - mając") do Najświętszej Maryi Panny.

Jako przedstawiciel Antiochene szkoły Christology, demurred na co rozumie się w tym tytule A mieszanie ludzkie i boskie naturach w Chrystusie.

To wydawało mu Apollinarian.

On jest zgłaszane do potwierdziła, że "stworzenie bowiem nie rodziły do uncreatable", "Słowo wszedł dalej, ale nie rodzi się z niej" i "I nie znaczy Bóg jest dwa lub trzy miesiące życia."

W miejsca Theotokos, Nestoriusz oferowany termin Christotokos ( "Chrystus - mając").

On wolał atrybut ludzi do jednej cechy Chrystusa.

Nestoriusz's wypowiedzenie Theotokos zaprowadził go na podejrzenie o wielu ortodoksyjnych teologów, którzy przez długi czas używany termin.

Jego najbardziej artykułować i vehement przeciwnik był Cyryl Aleksandria.

Najwyraźniej znaczna część debaty między nimi jest identyfikowalny na kościelnych rywalizacja pomiędzy dwoma ważnymi widzi.

W każdym razie, dwie opinie w obrocie, gdy Cyryl i Nestoriusz odczytać z jego odrzucenia pojęcia "unii hipostatycznej" jako przenikanie i tym samym zmniejszenia zarówno Boskiej i ludzkiej natury Chrystusa, aby być rozumiane Nestoriusz potwierdzając, że Chrystus był dwie osoby, jednego człowieka, jednego Boga.

"On odrzuca Unii," oświadczył Cyryl.

W sierpniu 430 Celestyn skazany Nestoriusz, Cyryla i wyraźny dwanaście anathemas przeciwko niemu w listopadzie tego samego roku.

W 431 Rady Generalnej w Efezie złożono Nestoriusz, wysyłając go z powrotem do klasztoru w Antiochii.

Pięć lat później był wypędziła na Górny Egipt, gdzie zmarł, prawdopodobnie w 451.

W sporze między Nestoriusz Cyryl i wyśrodkowany w stosunkach między dwóch naturach w Chrystusie i stanowi różnica pomiędzy dwóch głównych szkół starożytnego Christology, Antiochene i Alexandrian. Byłego podkreślił rzeczywistości Chrystusa ludzkości i był nieufny wobec wszelkich prawdziwe communicatio idiomatum, lub komunikacji z atrybutów z jednej do drugiej natury (stąd Nestoriusz, niechęć do pojęcia logo, są urodzone lub cierpienie; później Reformatów teologów mają utrzymać tego samego rodzaju wątpliwości). Ten ostatni podkreślał zasadnicze bóstwa Chrystusa, dąży do zapewnienia communicatio realne, i był równie ostrożnie co brzmiało jak podział w osobie Chrystusa (Lutheran teologów dąży się do Alexandrian akcenty).

Cyryl, Nestoriusz odrzucił pojęcie jedności Chrystusa osoba składająca się w jedności z woli zamiast jedności istoty.

Obie Cyryla i Kasjana rozumieć jako pewnego rodzaju Adopcjanizm, którą Ojciec przyjął Jezusa człowieka, czyniąc go jego syn (stanowisko podobne do tego nowoczesnego - zwane z Christologies poniżej).

Oni zobaczyli związek między Nestoriusz zrozumienia Chrystusa i osoby Pelagiusz zrozumienia Chrystusa jako "zwykłe przykład moralnego", a takie połączenie było zrozumiałe anathema im.

Paradoksalnie, nowoczesnych badań odkryto książki napisane przez Nestoriusz, znany jako Księga Heracleides, w którym wyraźnie zaprzecza herezja, za które był skazany. Przeciwnie, on potwierdza Chrystusa, że "ten sam jeden jest podwójny," wypowiedzi nie W odróżnieniu od ortodoksyjnych skład Sobór Chalcedoński (451).

Wskazuje to na wysoki stopień nieporozumień, które charakteryzują całą kontrowersji.

Po 433 grupę zwolenników Nestoriusz w sobie stanowią odrębne Nestorian Kościół w Persji.

O Griffith


(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


K Baus, Imperial Kościół od Konstantyna do wczesnego średniowiecza; JF Bethune Baker, Nestoriusz i Jego nauczania; Grillmeier, Chrystusa w tradycji chrześcijańskiej, I; RV Sprzedawcy, Dwa Stary Christologies.

Nestoriusz i Nestorianizm

Informacje Katolicki

I. HERESIARCH

Nestoriusz, którzy dał mu imię na Nestorian herezja, urodził się w Germanicia, Syria Euphoratensis (data nieznana), zmarł w Tebaida, Egipt, c.

451. Był życia jako kapłan i mnich w klasztorze Euprepius w pobliżu ściany, kiedy został wybrany przez cesarz Teodozjusz II, patriarcha Konstantynopola w sukcesji do Sisinnius.

Miał dobrą reputację na wymowę, a popularność św Chryzostom pamięci wśród osób z imperialnej miasta mogą mieć wpływ na wybór cesarza innego kapłana z Antiochii do sądu jest biskup.

Był konsekrowany w kwietniu, 428, i wydaje się dokonały znakomite wrażenie.

On stracił nie pokazano w czasie jego gorliwość wobec heretyków.

W ciągu kilku dni od jego konsekracji Nestoriusz miał Arian kaplica zniszczona, a on przekonał Teodozjusz do wydania bulli przeciwko ciężkim herezja w następnym miesiącu.

Miał w kościołach w Macedończycy w Hellespont zajęte, i podjęło środki przeciwko Qrartodecimans którzy pozostał w Azja-moll.

On również zaatakowali Novatians, pomimo dobrego imienia ich biskup.

Pelagian uchodźców z Zachodu, jednak nie może wydalać, nie są dobrze zaznajomieni z ich potępienie dziesięć lat wcześniej.

On dwa razy pisał do papieża św Celestyn I dla informacji na ten temat.

On nie otrzymała odpowiedzi, ale Marius Mercator, ucznia św Augustyna, opublikowała Memoir na ten temat w Konstantynopolu, i przedstawiła go na cesarza, którzy należycie zakazanych przez heretyków.

Pod koniec 428, lub najpóźniej na początku część 429, Nestoriusz głosił pierwszy jego słynne kazania przeciwko słowo Theotokos, a jego szczegółowe Antiochian doktryny Wcielenia.

Pierwszy na celu podniesienie jego głosu przeciw było Euzebiusz, laików, potem biskupa Dorylaeum i accuser z Eutyches.

Dwóch kapłanów z miasta, Filip i Proklos, którzy mieli zarówno bezskuteczne kandydatów na patriarchat, głosił przeciw Nestoriusz.

Filip, znany jako Sidetes, z boku, jego narodzin, autor ogromnej historii i dyskursywnego teraz utracone, oskarżony Patriarchy herezja.

Proklos (którzy później było odnieść sukces w swojej kandydatury) głosił jeden kwiecisty, ale doskonale ortodoksyjnej, Sermon, dotychczas istniejące, do których Nestoriusz odpowiedział w extempore dyskursu, które również posiadają.

Wszystko to wywołało wielkie emocje w Konstantynopolu, szczególnie wśród duchowieństwa, którzy byli wyraźnie nie również usuwane na obcy z Antiochii.

St Celestyn natychmiast potępił doktryny.

Nestoriusz miał ułożone z cesarza w lecie 430 do montażu w radzie.

On teraz sie spieszylem go, i wezwania zostały wydane do patriarchów i metropolitów na 19 listopada, przed papieża zdanie, choć wydana Cyryl Aleksandria, został doręczony Nestoriusz (6 grudnia).

W Radzie Nestoriusz został potępiony, a cesarz, po znacznie opóźnienia i wahania, ratyfikowały jej znalezienie.

To zostało potwierdzone przez Sykstus III.

Partii Nestoriusz był twardy.

Został wydany przez papieża do składania ofert miłosierdzie Jego rywalem, Cyryl, był wzywany do przyjęcia w dziesięć dni, pod rygorem depozycji, a nie papieski definicji, ale szereg anathemas sporządzony na Aleksandria pod wpływem Apollinarian fałszerstwa.

Cała Rada nie potępił go, ale tylko część, która nie oczekiwały przybycia biskupów z Antiochii.

Miał odmówić uznania jurysdykcji tego numeru niekompletne, a co za tym idzie miał odmówił stawienia się lub umieścić w dowolnym obrony.

Był nie utopił się jego patrz poprzez zmianę sposobu myślenia w ramach słabymi cesarza.

Jednak Nestoriusz był dumny: On nie wykazywał oznak plonowanie lub przybywających do warunków, włożył w nie zarzut odwołania do Rzym.

Odszedł do swego klasztoru w Antiochii wynika z godności i ulg.

Jego przyjaciółmi, Jan z Antiochii, a jego partia, porzucił go, a na życzenie cesarza, na początku 433, połączone z rąk Cyryl, Teodoret z Cyru, a później zrobił to samo.

Biskupi którzy byli podejrzenie, że są korzystne dla Nestoriusz zostały złożone.

W bulli z Teodozjusz II, 30 lipca, 435, potępił jego pisma, które mają być spalone.

Kilka lat później Nestoriusz został przeciągnięty z jego emeryturę i usuwa z Oasis.

Był jednocześnie przeprowadza się przez Nubians (nie Blemmjowie) w RAID, i został przywrócony do Tebaida z jego strony i jedno złamane żebra.

Dał się do namiestnika, aby nie zostać oskarżony o uciekli.

Niedawne odkrycie w wersji Syryjski (utracone) Grecki przeprosin za Nestoriusz przez sam awakened nowe zainteresowania w kwestii jego osobistego prawowierność.

W (zniszczone) rękopis, około 800 lat stary, znany jako "Bazar z Heraclides", a ostatnio edytowane jako "Liber Heraclidis" P. Bedjan (Paryż, 1910), ujawnia trwałych odium dołączony do nazwy Nestoriusz, ponieważ pod koniec życia był zobowiązany do zastępowania jej pseudonim.

W tej pracy Twierdzi, że jego wiara jest z obchodzonym "Tomasza", lub literą Leona Wielkiego do FLAVIAN i usprawiedliwienie jego braku odwołania do Rzym przez walne uszczerbku dla którego był ofiarą.

Grzywna przejście na Ofierze eucharystycznej, która występuje w "Bazar" mogą być cytowane tutaj: "Jest coś z was amiss, które chcę umieścić przed wami w kilku słowach, w celu nakłonienia go do zmiany, są dla Ciebie szybko zobaczyć, co jest seemly. Cóż więc jest to błąd? Obecnie tajemnice są ustawione przed wiernymi, jak bałagan udzielonej przez jego żołnierzy króla. Tymczasem armia wiernych jest nigdzie należy postrzegać, ale są one wraz blown away z catechumems jak Dziękujemy przez wiatr z obojętnością. A Chrystus ukrzyżowany w symbol [kata ton tupon], ofiarowana przez miecz modlitwie kapłan, lecz, jak wtedy, gdy był na krzyżu, On stwierdzi, Jego uczniowie mają już uciekli. Terrible to winy, - zdrady Chrystusa, kiedy nie ma prześladowań, porzucenie przez swoich wiernych Master's Body, gdy nie ma wojny "(Loofs," Nestoriana ", Halls, 1905, str. 341) .

W pismach z dnia Nestoriusz pierwotnie były bardzo liczne.

Jak wspomniano powyżej, "Bazar" zostały opublikowane niedawno (Paryż, 1910) w Syryjski tłumaczenie, w którym on sam przetrwa.

W pozostałej części fragmenty Nestoriusz najbardziej minutely zostały zbadane, wraz pieced i edytowane przez Loofs.

Jego kazania wskazują na rzeczywistą wymowę, ale bardzo niewiele pozostaje w pierwotnym Grecki.

W łacina tłumaczenia przez Marius Mercator są bardzo ubogie w stylu i tekst jest źle konserwowane.

Batiffol ma przypisane Nestoriusz wielu kazań, które sprowadzają się do nas pod nazwami innych autorów; trzech Atanazy, jeden z Hipolit, trzy Amphilochius, trzydzieści osiem z Bazyli z Selleucia siedem św Chryzostom, ale i Loofs Baker nie akceptują ascription.

Mercati wskazała cztery fragmenty w piśmie z dnia Innocenty, biskup Maronia (red. Amelli "Spicil. Cassin.", I, 1887), Ormiański fragmenty zostały opublikowane przez Ludtke.

II. Stron

Nestoriusz był uczniem szkoły w Antiochii, a jego Christology, że w istocie był Diodor z Tarsu i Teodora z Mopsuestia, zarówno Cilician biskupów i wielką przeciwnikami Arianism.

Obie zmarł w Kościele katolickim.

Diodora był święty człowiek, wiele czczona przez świętego Jana Chryzostoma.

Theodore, jednak został potępiony osobiście, jak również w jego pismach przez Piąty Generalnego Rady, w 553.

W opozycji do wielu z Arians, którzy nauczał, że w Wcielenie Syna Bożego założyć ciała człowieka w Jego Boskiej natury, które miało miejsce w duszy, i do naśladowcami Apollinarius z Laodicea, którzy orzekł, że dostarczane do Boskiej natury Funkcje wyższego lub intelektualnej duszy, Antiochenes kłaść nacisk na kompletność ludzkości, które zakłada program Word.

Niestety, stanowili oni tej natury ludzkiej jako pełny człowiek, i reprezentowana przez Wcielenie w założeniu człowieka przez program Word.

W ten sam sposób mówienia był wystarczająco dużo wspólnego w łacina pisarzy (assumere hominem, homo assumptus) i rozumie się przez nich w sensie ortodoksyjne; wciąż śpiewać w Te Deum: "Tu liberandum suscepturus ad hominem", gdzie musimy zrozumieć "ad liberandum hominem, humanam naturam suscepisti ".

Ale Antiochene pisarzy nie oznacza, że "człowiek zakłada" (ho lephtheis Anthropos) została uwzględniona w jednym z Hipostaza druga Osoba Trójcy Świętej.

Oni wolał mówić o synapheia, "skrzyżowania", raczej niż Enosis "zjednoczenia", i powiedział, że dwa były jedną osobę w godność i moc, i musi być czczony razem.

Słowo osobę w jej postaci Grecki personae może stanąć na prawną lub fikcyjne jedności, ale nie musi koniecznie oznaczać, co oznacza słowo osoby do nas, że jest jedność przedmiotu świadomości i wszystkich wewnętrznych i zewnętrznych.

Tak więc nie jesteśmy zaskoczeni tym, że Diodor dopuszczone dwóch synów, i że praktycznie Theodore złożyły dwa Christs, i jeszcze, że nie mogą one być okazały się naprawdę dwa tematy dokonane w Chrystusie.

Dwie rzeczy są pewne: po pierwsze, czy oni nie uwierzyli w jedności przedmiotu w Wcielonego Słowa, które przynajmniej wyjaśnił, że jedność niesłusznie, po drugie, że najczęściej używane niefortunne i język reklamy wprowadzającej w błąd, kiedy mówił o unii w manhood z Godhead - język, który jest obiektywnie heretical, nawet gdyby jego zamiarem autorów dobry.

Nestoriusz, jak również Theodore, wielokrotnie podkreślała, że nie wprowadzi dwa Christs lub dwóch synów, a on często twierdzili, jedności z personae.

Po przybyciu na Konstantynopol on doszedł do wniosku, że bardzo różnych teologii, które szerzą się tam znaleźć formę Arian lub Apollinarian błąd.

W związku z tym nie był całkowicie błędne, ponieważ ogniska Eutychianism dwadzieścia lat później mogą być pociągnięte do udowodnienia.

W pierwszych miesiącach swojego pontyfikatu był implored przez Pelagian Julian z Eclanum i innych biskupów wydalony z jego strony, aby rozpoznać ich prawowierność i uzyskać ich przywrócenia Pisał co najmniej trzy listy do papieża, św Celestyn I, aby zapytać, czy te petycję została należycie potępił lub nie, ale nie otrzymała odpowiedzi, a nie (jak było zbyt często powtarzane), ponieważ papież nas nie szanuje potępienie z Pelagians przez siebie i przez cesarza Zachodniej, ale dodaje, bo w jego listów, które obowiązują, doniesień o rzekomym Arians i Apollinarians Konstantynopola, i tym samym dał jasno znaki z Antiochene błędy wkrótce znany jako Nestorian.

W szczególności tych, którzy zatrudnieni wypowiedzieć słowo Theotokos, choć był gotowy do przyjęcia do używania go w pewnym sensie: "Ferri oprócz mógł hoc vocabulum właściwego sam considerationem, butelki i nominetur de virgine hoc propter hoc verbum nierozłączne Templum Dei Verbi ex ipsa, quia non sit Dei Mater Verbi; nemo enim antiquiorem se parit. "

Taki wstęp jest gorzej niż bezużyteczne, gdyż obejmuje całość błąd, że Matka Boska nie jest matką druga Osoba Trójcy Świętej.

To niedobrze, dlatego że Loofs i inni którzy bronić Nestoriusz powinien odwołać się do częstotliwości, z którym powtarzające się, że powinien on przyjąć Theotókos, jeśli tylko została ona prawidłowo zrozumiane.

W tym samym piśmie, całkiem słusznie mówi o "dwóch naturach, które są w adorowany przez jedną osobę z Only-doskonałe urodziły się i unconfused związku", ale może to nie palliate jego błędem, że Matka Boska jest matką jednego rodzaju, nie osoba (niekoniecznie syn jest osobą nie charakter), ani błędne: "Nikt nie może wyprowadź syna starsze niż sama".

Diakon Leo, którzy była dwadzieścia lat później jako papież w celu określenia całości doktryny, dał do tych pism Jana Kasjana z Marsylia, którzy po raz pisał przed Nestoriusz siedmiu książek, "De incarnatione Christi".

Przed miał ukończone prace miał dalszych uzyskanych z niektórych kazaniach Nestoriusz, z którego cytuje w późniejszych książek.

On misunderstands i exaggerates nauczania jego przeciwnika, ale jego traktat jest ważny, ponieważ stereotypowo raz wszystkim doktryny, które zachodnich świat był do zaakceptowania jako Nestorianizm.

Po wyjaśniając, że nowe herezji było odnowienie i Pelagianizm Ebionitism, Kasjana reprezentuje Constantinoplitan patriarchy nauczania, że Chrystus jest sam człowiek (homo solitarius) którzy z unii wymaga Divinity jako nagroda Jego męki.

Kasjana sprowadza się obecnie dość wyraźnie zarówno osoby jedności i rozróżnienia tych dwóch naturach, ale formuła "dwóch naturach, a jedna osoba" jest po prostu mniej niż enunciated przez niego Nestoriusz przez siebie, a chcąc w dyskusji jest wyraźne rozgraniczenie i definicje.

Tymczasem Nestoriusz był atakowany przez swoich własnych duchownych i jednocześnie Święty Cyryl, patriarcha Aleksandria, którzy po raz pierwszy wypowiedziana go, choć bez nazwy, w List do wszystkich mnichów z Egipt, a następnie remonstrated z nim osobiście, listownie, w końcu napisał do papieża.

Loofs jest zdania, że Nestoriusz nigdy nie zostały zakłócone, ale dla Cyryla św.

Ale nie ma powodu, aby połączyć Święty Cyryl z opozycji do heresiarch na Konstantynopol i Rzym.

Jego rywale Philip bocznej i Proklos i laików Euzebiusz (potem biskupa Dorylaeum), jak również Roman Leo, wydaje się, że działały bez impulsu z Aleksandria.

Może się tego spodziewać, że Papież Celestyn byłoby określić niektóre herezje z Nestoriusz i potępiają je, lub problem definicji tradycyjnej wiary, które były zagrożone.

Niestety nic nie uczynił tego rodzaju.

Święty Cyryl Rzym wysłał do jego korespondencji z Nestoriusz, kolekcja, że patriarcha w kazaniach i pracy własnej, który miał po prostu składa, składający się z pięciu książek "Contra Nestorium".

Papież miał je przetłumaczone na łacina, a następnie, po montaż zwyczajowych rady, dając z siebie przyjemność z ogólnego potępienia Nestouris i ogólnego zatwierdzenia Święty Cyryl postępowania, podczas gdy on dostarczony do wykonania niniejszego dekretu na niejasne Cyryl, którzy jako Patriarcha Aleksandria była dziedziczna wroga zarówno z Antiochene teologa i biskupa Constantinoplitan.

Nestoriusz miał być wezwana do recant w dziesięć dni.

Zdanie był tak surowy, jak również może być marzyć.

Święty Cyryl widząc siebie obowiązek sporządzić formularz na odwołanie.

Z pomocą Egipcjanina rady on sformułowany zestaw dwunastu anathematisms, które po prostu epitomize błędów miał wskazał w swoim pięć książek "Przeciw Nestoriusz", dla papieża, aby zgodziły się z doktryną tej pracy.

To jest najważniejsze, aby zauważyć, że do tej pory Święty Cyryl nie odpoczął po jego przypadku Apollinarian dokumentów i nie przyjął formułę Apollinarian mia physis sesarkomene z pseudo-Anathasius.

On nie uczyć w tak wielu słów "dwóch naturach po unii", ale swoją pracę przed Nestoriusz, z głębi i precyzji św Leo, jest podziwu ekspozycja doktryny katolickiej, godne Doktorem Kościoła, i daleko wyższe niż na traktat z Kasjana.

Dwanaście anathematisms są mniej zadowoleni, Święty Cyryl był zawsze rozproszonych pisarz, i jego samotną próbę na zwięzłości należy odczytywać w związku z pracami, które podsumowuje.

W Anathematisms zostały jednocześnie zaatakowane, w imieniu Jan, patriarcha Antiochii, w obronie szkoły w Antiochene, Andrew z Samosata i wielkie Teodoret z Cyru z Cyrus.

Były napisał w Antiochii, jego sprzeciw zostały przyjęte przez Synod w nim, i wysłano do Cyryla jako oficjalny widok wszystkich biskupów Wschodu.

Święty Cyryl opublikowane odrębnych odpowiedzi na tych dwóch antagonistów, traktując Andrew związku z więcej niż Teodoret z Cyru, do kogo jest contemptuous i sarkastyczny.

Ten ostatni był niewątpliwie najlepszym z Alexandrian w talent i uczenia się, ale w tym czasie był dla niego nie pasuje jako teolog.

Zarówno Andrew Teodoret z Cyru i pokaż się captious i niesprawiedliwe, że w najlepszym czasem okazać, że Święty Cyryl jest sformułowanie jest niejasne i źle wybrany.

Oni podtrzymują budzącą Antiochene frazeologii, a oni respektować unii hipostatycznej (Enosis Kath hypostasin), jak również physike Enosis unorthodox jak i unscriptural.

To ostatnie wyrażenie jest rzeczywiście nieodpowiednie, mogą być mylące.

Cyryl musiał wyjaśnić, że nie był podsumowujące lub definiowania wiary o Wcieleniu, ale po prostu oddanie wraz z głównych błędów Nestoriusz w heretic własne słowa.

W jego książek przed Nestoriusz miał go sporadycznie złego, ale w dwunastu anathematisms dał doskonale wierny obraz Nestoriusz widzenia, w rzeczywistości nie Nestoriusz disown na propozycje, ani nie z Andrew Samosata Teodoret z Cyru lub odmówić patronize żadnego z nich.

W anathematisms były z pewnością w ogólny sposób zatwierdzony przez Radę w Efezie, ale nigdy nie zostały oficjalnie przyjęte przez Kościół.

Nestoriusz odpowiedział na jego części przez zestaw dwunastu przeciwwskazania anathematisms.

Niektóre z nich są skierowane przeciwko Święty Cyryl nauczania, inne błędy, które atakują Święty Cyryl nie sen nauczania, na przykład, że Chrystusa Human Nature stał się poprzez zjednoczenie i uncreated bez początku, silly wniosku, który został później przypisane do sekty Monophysites nazwie Actistetae.

Na całość, Nestoriusz nowy program podkreślał swoje stare miejsce, jak również nie brutalne, który głosił kazania przeciwko Święty Cyryl w sobotę i niedzielę, 13 i 14 grudnia, 430.

Nie mamy trudności w zdefiniowaniu doktryny Nestoriusz tak dalece jak są słowa: Maryja nie wyprowadź w Godhead jako takie (prawda), ani Słowa Bożego (fałsz), ale organ, do świątyni w Godhead.

Człowiek Jezus Chrystus jest tej świątyni, "animowany w purpurę Króla", jak wyraża je w pasażu trwałego wymowy.

Wcielonego Boga, ani nie poniósł śmierć, lecz wskrzesił Go z martwych, w którym był wcielony.

Słowo i Mężczyzna mają być czczony razem, i dodaje: dia ton phorounta ton phoroumenon sebo (przez Niego, że nosi I czcijcie Go Kto ponosi).

Jeśli St Paul mówi do Pana chwały jest ukrzyżowany, oznacza człowieka "Pana chwały".

Istnieją dwa charakter, on mówi, i jedna osoba, ale w dwóch naturach są regularnie religia tak jak gdyby chodziło o dwie osoby, a słowa Pisma Świętego na temat Chrystusa są przydzielone niektóre z Man, niektóre z programu Word.

Jeśli Maryja jest nazywane Matki Bożej, będzie złożony w bogini, i poganie zostaną scandalized.

To wszystko złe na ile to wystarczy go słowami.

Ale nie oznacza Nestoriusz lepiej niż jego słowa?

Wschodnią biskupów były z pewnością nie wszystkich niewiernych w jedności z zastrzeżeniem w Wcielonego Chrystusa, a w rzeczywistości Święty Cyryl się z nimi w pokoju 433.

Jednym mogą wskazywać na fakt, że Nestoriusz zdecydowanie oświadczył, że jeden jest Chrystus i jeden syn, Święty Cyryl i sam zachował dla nas pewne fragmenty z jego kazania świętego, który przyznaje się doskonale ortodoksyjnej, a więc całkowicie niespójne z resztą.

Na przykład: "Wielka jest tajemnica dary! Do tego widoczne dla niemowląt, którzy się tak młodych, którzy potrzeb swaddling ubrania dla Jego ciała, którzy w substancji, które widzimy jest nowo urodzonych, Wiecznego Syna, jak jest napisane , Którzy Syn jest Stwórcą wszystkich, którzy syn wiąże razem w swathing-wspomaganie zespołów Jego moc całego stworzenia, które inaczej mogłyby być rozwiązane. "

I znowu: "Nawet niemowlę jest wszechmocna Boga, tak dalece, Arius O, Boże Słowo od tematu do Boga."

I dalej: "Zdajemy sobie sprawę z tego ludzkości z niemowląt, a Jego Divinity; jedności Jego synostwa, w rodzaju straży człowieczeństwa i Bóstwa."

To będzie prawdopodobnie dopiero na Nestoriusz przyznać, że w pełni zamierzonego celu zabezpieczenia przedmiotu w jedności Chrystusa.

Ale dał zły wyjaśnień co do jedności, a jego nauczanie logicznie doprowadziły do dwóch Christs, choć nie mają przyznał fakt.

Nie tylko Jego słowa są mylące, ale doktryna, która jest podstawą jego słowa wprowadzające w błąd, i skłania do zniszczyć cały sens Wcielenia.

To jest niemożliwe, aby zaprzeczyć, że nauczanie, jak również sformułowania, które prowadzi do takich konsekwencji, jak herezja.

Był więc nieuniknionych potępiony.

On powtórzył ten sam widok dwadzieścia lat później w "Bazar z Heraclides", która pokazuje nie realne zmiany zdania, choć deklaruje jego stosowanie się do Tomasza św Leo.

Po rada 431 zostało dokonane w prawo przez cesarza, Antiochene strony nie sposób dać naraz.

Jednak Rada została potwierdzona przez Sykstus III, którzy udało St Celestyn, i została przyjęta przez cały Zachód.

Antiochii został w ten sposób wyizolowany, a jednocześnie Święty Cyryl wykazała się gotowy do wyjaśnienia.

W patriarcha Antiochii i Aleksandria uzgodnione "creed z unii" w 433 (patrz EUTYCHIANISM).

Andrew z Samosata, a niektórzy inni nie akceptują, ale stwierdziła, że słowo "Theotókos", które mają być heretical.

Teodoret z Cyru, która odbyła się rada na Zeuguma który odmówił anathematize Nestoriusz.

Ale ostrożnego biskup Cyrus po pewnym czasie zauważył, że w "credo z unii" Antiochii zyskał więcej niż Aleksandria, więc trochę pusto zaakceptowała kompromis.

On sam mówi, że polecili osobie Nestoriusz zaś on anathematized Jego nauką.

Nowy stan rzeczy powstał przy śmierci św Cyryl, 444, zabrał jego ograniczania strony intemperate z jego naśladowców.

Przyjaciel Nestoriusz, Ireneusz hrabiego stał się biskup Tyru, i był prześladowanych przez Cyrillian strony, tak jak to miało miejsce Ibas, biskup Edessy, którzy był wielki nauczyciel w tym mieście.

Te biskupów, wraz z Teodoret z Cyru i Domnus, siostrzeniec i następca Jana z Antiochii, zostały złożone przez Dioskuros z Aleksandria w Robber Rady Efezie (449).

Ibas była pełna Antiochene teologii, ale w jego słynnego listu do Maris w Perski On odnosi się z dezaprobatą Nestoriusz jak Cyryl, i na Sobór Chalcedoński był skłonny krzyk tysiąca anathemas do Nestoriusz.

On i Teodoret z Cyru, jak zostały przywrócone przez Radę, jak i wydaje się pogląd, że Leo's St Tomasza była rehabilitacja w Antiochene teologii.

Takie samo stanowisko zostało podjęte przez Monophysites, którzy spojrzał St Leo jako przeciwnik św Cyryla nauczania.

Nestoriusz w jego wygnania cieszyli się w tym odwrócenia Roman polityki, jak myślał.

Loofs, a następnie przez wielu pisarzy, nawet wśród katolików, jest tego samego zdania.

Ale St Leo sam uwierzył, że był i nie zgubnych zakończenia prac Rady Efez, jak i fakt, ale jego nauczanie jest jaśniejszy postaci św Cyryla wcześniejsze doktryny jak narażonych w pięciu książek przed Nestoriusz.

Ale prawdą jest, że Święty Cyryl, później frazeologii, z których dwa pisma do Succensus są typu, jest w oparciu o formułę, która Czuł się zobowiązany do przyjęcia z Apollinarian traktat uważa się za jego wielkiego poprzednika Atanazy: mia physis ton Theou Logou sesarkomene.

Święty Cyryl znaleźć formułę An Awkward tym, jak jego leczenia to widać, i to stało się w rzeczywistości obsłużyć do herezji.

Ale Święty Cyryl ma swoje najlepsze to rozumieć w sensie prawa, i idzie na jego drodze do przyjęcia dwóch naturach nawet po unii pl theoria, wstęp, który był Sewer, aby zapisać się z dobrej strony tej herezji.

To Loofs lub Harnack nie powinna postrzegać istotną różnicę między Antiochenes i św Leo, jest łatwo wyjaśnić ich nie wierząc katolickiej doktryny o dwóch naturach, a zatem nie łapania idealnie proste wyjaśnienie podane przez Leo St.

Podobnie jak niektórzy pisarze Oświadczam, że Monophysites zawsze miały physis w rozumieniu Hipostaza, tak i inni posiadają Loofs, że Nestoriusz wziął Hipostaza zawsze w sensie physis, rozumie i nie więcej niż przez dwie hypostases on rozumie się przez dwóch naturach.

Ale słowa wydają się miały doskonale precyzyjnych znaczeń wszystkich teologów tego okresu.

Czy Monophysites odróżnić je, jest prawdopodobne (patrz MONOPHYSITES I Monofizytyzm), a wszystkie one niewątpliwie przyznać, rozumie się przez jeden Hipostaza subsistent charakter.

To Nestoriusz nie może, wręcz przeciwnie, miały charakter oznacza taki sam, jak i zarówno Hipostaza oznacza istotę jest wystarczająco oczywiste, na okres trzech zwykły powodów: po pierwsze, może on nie rozumie nic więc absolutnie przeciwna znaczenie nadane przez słowo Hipostaza w Monophysites; po drugie, jeżeli rozumie się przez naturę Hipostaza słowa nie miał w ogóle wyjechał do "utrzymania" (bo z pewnością wykorzystane ousia oznacza "istotę" zamiast "diety"), po trzecie, cała doktryna na Mopsuestia Theodore, Nestoriusz i własnych z odmową dopuszczenia niemal każdą formę z communicatio idiomatum, życie nas do podjęcia jego "dwóch naturach" w rozumieniu subsistent charakter.

Nowoczesny również krytycy uważają, że ortodoksyjnej doktryny Greków przeciwko Monofizytyzm - w rzeczywistości Chalcedonian doktryna, jak bronił przez wiele lat - była praktycznie Antiochene lub Nestorian doktryny, aż Leoncjusz II zmodyfikowano go w kierunku pojednania.

Ta teoria jest całkowicie nieodpłatne, z chalcedon roku nie ma ortodoksyjnych controversialist którzy nie pozostawił nam żadnych znacznych Grecki pozostaje w mocy, które mogłyby zostać włączone do sędziego, jak daleko Leoncjusz II był innowatorem.

W każdym razie wiemy, od ataków dokonanych przez Monophysites się, że choć profesów odniesieniu do swoich przeciwników jako katolicki Crypto-Nestorians, w ten sposób ich odróżnić je od prawdziwej Nestorians którzy otwarcie profesów dwa hypostases i potępił słowa Theotokos .

W rzeczywistości możemy powiedzieć, że po Jana z Antiochii i Teodoret z Cyru uczynił Święty Cyryl z pokoju, nie został wysłuchany w Grecki świat z Antiochene teologii.

W szkole było odróżnić, ale małe.

W Antiochii się w Syria, w Palestynie, mnichów, którzy byli bardzo wpływową, były Cyrillians, a duży odsetek z nich się Monophysites.

To było poza Grecki Nestorianizm, że świat został do jej rozwoju.

Nie było w Edess sławna szkoła dla Persów, który prawdopodobnie został założony w dzień św Efrem, gdy miał Nisibis przestał należeć do Imperium Rzymskiego w 363.

Chrześcijanie w Persji poniósł straszliwe prześladowania, i Roman Edessy miał przyciągnęły Persów do pokojowych badań.

Pod kierunkiem Ibas z Edessy Perski szkoły imbibed w Antiochene teologii.

Ale słynnego biskupa z Edessy, Rabbûla, choć miał stanął obok św Cyryla Rada w Efezie wraz z biskupami z Antiochene Patriarchatu, stał po Radzie przekonany, a nawet brutalne, Cyrillian, i uczynił z jego najlepszych szkole Persowie.

Ibas sam stał się jego następcą.

Ale na śmierć jego opiekuna, 457, Persowie byli wyjechać poza granice Edessy przez Monophysites, którzy zrobili sobie wszystkie możliwości.

Syria następnie staje się Monophysite i produkuje swoje Philoxenus i wielu innym pisarzem.

Persów jednocześnie staje się Nestorian.

Spośród zesłańców z Edessy w ich własnym kraju stał się dziewięć biskupów, w tym Barsumas lub Barsaûma, Nisibis i Achacy z Beit Aramage.

W szkole w Edessy został ostatecznie zamknięty w 489.

W tej chwili Kościoła w Persji było autonomiczne, posiadające wszystkie poddanie się zrzeczono do Antiochii i "zachodnich" biskupów w Radzie w Seleucji 410.

Kościelnego przełożonego cały był biskup Seleucji-Ktezyfon, którzy mieli założyć rangi Katolikos.

To był prałat Babaeus lub Babowai (457-84) w momencie przybycia do Nestorian profesorów z Edessy.

On wydaje się mieć je z otwartymi rękoma.

Ale Barsaûma, które stały się biskupa Nisibis, najbliższego wielkiego miasta do Edessy, włamali się ze słabym Katolikos, a na rady, które zajmował w Beit Lapat w kwietniu, 484, wyraźniejszy jego depozycji.

W tym samym roku został oskarżony Babowai przed królem spiskowanie z Konstantynopola i okrutnie ukarany śmiercią, będąc zawieszała jego palca pierścień, i to powiedział, biczowany i ukrzyżowany.

Nie ma wystarczających dowodów na opowieść, która sprawia, że Barsaûma jego accuser.

Biskup Nisibis było w każdym razie w wysokiej korzyść z King Peroz (457-84) i był w stanie przekonać go, że byłoby rzeczą dobrą dla Perski królestwo, jeśli chrześcijanie w niej zostały wszystkie inne od tych complexion z Imperium, i nie miał tendencję do gravitate do Antiochii i Konstantynopola, które nie zostały oficjalnie pod kołysać się w "Henoticon" Zeno.

W konsekwencji wszystkich chrześcijan, którzy nie byli Nestorians były uzależnione od Persji.

Ale opowieść o tym, jak powiedział prześladowań w piśmie Symeona z Beit Arsam nie jest ogólnie uważane za wiarygodne, a domniemane liczby 7700 Monophysite męczenników jest zupełnie niesamowita.

Miasto Tagrit sam pozostał Monophysite.

Ale Ormianie nie zostały zdobyte w ciągu, a one w 491 potępił w Valarsapat w Sobór Chalcedoński, St Leo i Barsaûma.

Peroz zmarł w 484, wkrótce po zamordowanych Babowai i energiczny biskup Nisibis miał ewidentnie mniej nadziei na jego następcę, Balash.

Choć Barsaûma w przeciwieństwie do pierwszego nowego Katolikos, Achacy w sierpniu, 485, miał w wywiadzie z nim, i jego złożenia, uznając konieczność poddanie się do Seleucji.

Jednakże, zwolnił się z obecności na Achacy Rada w 484 w Seleucji, gdzie dwanaście byli obecni biskupi.

W tym montaż, Antiochene Christology została potwierdzona i kanon Beit Lapat pozwalające na małżeństwo z duchownych zostało powtórzone.

Synod zadeklarowały, że w pogardzie vainglory, i poczułem się zobowiązany do pokorni w celu położenia kresu do strasznych pisarskiego skandali, które disedified w Perski Magians jak również wiernych; one wprowadzone w związku z tym, że duchowni powinni złożyć ślub czystości; diakoni maj zawarcia małżeństwa, i na przyszłość nikt nie jest święceń kapłana, z wyjątkiem diakona którzy mają legalne żony i dzieci.

Choć nie zezwolono na kapłanów i biskupów do zawarcia małżeństwa (było to sprzeczne z kanonów Kościoła wschodniego), ale w praktyce wydaje się na winked, ewentualnie w celu uregulowania nielegalnych zawodowe.

Barsaûma sam powiedział, że jest żonaty A NUN nazwie Mamoé, ale według Mare, odbyło się to z inspiracji króla Peroz, i była tylko nominalna małżeństwo, mające na celu zapewnienie zachowania Pani's Fortune z konfiskaty.

W Perski Kościół już został zorganizowany, jeśli nie jest dokładnie zjednoczona, i został oficjalnie zobowiązały się do teologii Antiochii.

Ale Achacy, kiedy wysłany przez króla jako wysłannika do Konstantynopola, był zobowiązany do przyjęcia anathema przed Nestoriusz, aby być odbierane do Komunii.

Po powrocie on skarżył się gorzko nazywa się Nestorian przez Monopohysite Philoxenus, oświadczając, że "nic nie wiedział" Nestoriusz.

Jednak Nestoriusz zawsze czczona jako świętego przez Kościół Perski.

Jedną rzeczą było bardziej potrzebne do Nestorian Kościoła; chciał teologicznej szkoły z własnej inicjatywy, aby jego duchownych może być w stanie prowadzić własnych w teologicznych argumentów, bez pokusy, aby studiować w ortodoksyjnej ośrodków na Wschodzie lub w licznych i genialny szkół, które zostały już ustanawiający monophysites.

Barsaûma otwarcia szkoły w Nisibis, który miał stać się bardziej sławny niż jego rodziców na Edessy.

Rektor został Narses w Leprous, najbardziej płodnym pisarzem, z których niewiele zostało zachowane.

Ten uniwersytet składało się z jednej uczelni, z regularnym życiu klasztoru.

Jej zasady są nadal zachowane (patrz: Nisibis).

Na jeden raz słyszymy o 800 studentów.

Ich wielki lekarz był Teodor z Mopsuestia.

Jego komentarze były badane w tłumaczenie dokonane przez Ibas i były traktowane niemal jak nieomylne.

Theodore's kanon Pisma Świętego został przyjęty, ponieważ uczymy się od "De Partibus Divinae Legis" Junilius, (PL, LXVIII, ed. Drodze Kihn), dzieło, które jest tłumaczeniem i adaptacja opublikowanego w niektórych wykładów Pawła, profesor w Nisbis.

Metoda jest Aristotelean, i muszą być połączone z Aristotelean ożywienie, które w Grecki świat jest kojarzony głównie z nazwą Philoponus, i na Zachodzie się z Boecjusz.

Na wieść o tym teologiczne seminarium był tak wielki, iż Agapit i Cassiodorus chce znaleźć jednego w Włochy o podobnej naturze.

próba było niemożliwe w tych troublous razy, ale Cassiodorus w klasztorze na Wiwarium była inspirowana przez przykład Nisibis.

Nie mniej ważne były inne szkoły w Seleucji i gdzie indziej, nawet w małych miastach.

Barsaûma zmarł między 492 i 495, Achacy w 496 lub 497.

Narses Wydaje się, że żyli dłużej.

The Nestorian Kościoła, które założył, chociaż odcięte od Kościoła katolickiego przez wymogi politycznej, nigdy nie zamierzała zrobić więcej niż jeden autonomii jak ćwiczyć, że w Patriarchaty Wschodniej.

Jego herezja polegała głównie w jego odmowy przyjęcia Rad Efez i chalcedon.

Warto zauważyć, że ani Junilius ani Cassiodorus mówi się o szkole w Nisibis heretical.

Oni byli świadomi, że prawdopodobnie nie było całkiem ortodoksyjne, ale Persowie którzy się na święte miejsca jako pielgrzymi lub w Konstantynopolu musi wydawało się jak katolicy ze względu na ich nienawiść do Monophysites, którzy byli wielką wroga na Wschodzie.

Oficjalne nauczanie Kościoła w Nestorian w czasie król Chosroes (Khusran) II (zm. 628) jest dla nas również przedstawione w traktat "De Unione" składający się przez energiczny mnich Babaj Wielki, rękopis zachowany w którym ma Labourt dokonane wyciągi (str. 280-87).

Babai zaprzecza, że Hipostaza i osoby mają takie samo znaczenie.

A Hipostaza jest pojedynczej istoty (ousia) subsisting w niezależnych, które są numerycznie, odrębne od innych jej następstw nieszczęśliwych wypadków.

A to, że osoby o Hipostaza własności, które odróżniają ją od innych (taki wydaje się być raczej "osobowość" niż "osoba") za siebie i innych nie, tak, że Peter jest Piotra i Pawła jest Paul.

W hypostases Piotra i Pawła nie są rozróżniane, bo mają te same cechy szczególne, ale są one rozróżniane przez szczególności ich jakości, ich mądrości lub inaczej, ich wysokość lub ich temperament, itp. A jak pojedynczej nieruchomości, które posiada jest Hipostaza nie Hipostaza sobie, znaczenia własności, które odróżniają ją nosi nazwę "osoba".

Wydaje się, że Babai oznacza, że "człowiek" (Individuum vagum) jest Hipostaza, ale nie osoby, dodajemy do poszczególnych cech, za pomocą którego jest on znany jest Piotra i Pawła.

Nie jest to za pomocą wszelkich środków, podobnie jak rozróżnienie między charakter i Hipostaza, ani też nie może być potwierdziła, że przez Hipostaza Babai Oznaczało to, co należy zwrócić specyficzny charakter, i przez osoby, co należy zwrócić Hipostaza.

W teorii wydaje się być nieudaną próbę uzasadnienia Nestorian tradycyjnej formuły: dwa hypostases w jednej osobie.

Co do charakteru Unii, Babai spada na Antiochene mówiąc, że jest niepojęty i preferuje zwykle metafory - założenie, inhabitation, świątynia, vesture, skrzyżowania w żadnej definicji w Unii.

On odrzuca communicatio idiomatum za zamieszanie z udziałem charakter, ale pozwala na pewną "wymianie nazw", który wyjaśnia, z wielką starannością.

W Perski chrześcijan były zwane "rasy orientalnej", lub "Nestorians", przez swoich sąsiadów na zachodzie.

Przedstawili oni sobie nazwę Chaldejczycy, ale nazwa jest zazwyczaj zarezerwowane na dzień dzisiejszy w dużej części istniejących Reszta, która została zjednoczona z Kościołem katolickim.

Obecny stan tych Uniats, jak również oddział w Indie znane jako "Malabar chrześcijan", jest opisana w ramach chaldejski chrześcijan.

Historia z Nestorian Kościół musi być rozważany w Persji.

W Nestorians również wejść na Chiny i Mongolia i pozostawił im wpisanych kamienia, powołanego w lutym, 781, który opisuje wprowadzenie do chrześcijaństwa Chiny z perskiego panowania w T'ai-tsong (627-49).

Kamień jest w Chou-Chih, pięćdziesiąt mil na południowy zachód od Sai-Fu jeden, który był w siódmym wieku kapitału Chiny.

Jest znany jako "Pomnik Nestorian".

Publikacja informacji w formie pisemnej przez Johna Chapmana.

Przepisywane przez Johna Looby.

W Encyklopedii Katolickiej, Tom X. wydania 1911.

New York: Robert Appleton Company.

NIHIL OBSTAT, 1 października 1911.

Remy Lafort, STD, cenzor.

Imprimatur. + John Murphy Farley, Archbishop of New York

Bibliografia

Dla patrz bibliografia Cyryl ALEKSANDRIA, Efez, Rada; DIOSCURUS, biskup ALEKSANDRIA.

Tutaj mogą być dodawane, I: Garnier, Opera Marii Mercatoris II (Paryż, 1673); PL, XLVII, 669; TILLEMONT, Memoires, XIV; ASSEMANI, bibliotheca Orientu., III, pkt 2 (Rzym, 1728); LOOFS w Realencyklopadie, sv Nestoriusz; Fendt, Die Christologie des Nestoriusz (Monachium, 1910); BATIFFOL w Revue Biblique, IX (1900), 329-53; Mercati w Theolog.

Revue VI (1907), 63; LUDTKE w Zeitschr.

Fur Kirchengesch.

XXIX (1909), 385.

Na początku walki z Nestorianizm: ASSEMANI, bibliotheca Orentalis, III, części 1 i 2 (Rzym, 1728); DOUCIN, Histoire du Nestorianisme (1689).

Na Perski Nestorians: Monophysite historyków MICHAEL SYRUS, ed.

Chabot (Paryż, 1899) i BARHEBRAEUS, EDD.

ABBELOOS I Lamy (Paryż, 1872-77); Mohammedan SAHRASTANI, ed.

CURETON (Londyn, 1842), a szczególnie bogate w informacje teksty Nestorian; GISMONDI, Maris Amri Slibae et de patriarchis Nestoranis commentaria, e codd.

VAT.; Liber Turris (Arabski i łacina, 4 części, Rzym, (1896-99); BEDJAN, Histoire de Mar Jab-Alaha (1317), patriarche, et de Raban Saumo (2nd ed., Paryż, 1895); Synodicon z Ebedjesu w Mai, scriptorum vett. Nova. Coll., X (1838); Braun, Das Buch der Synhados (Stuttgart i Wiedeń, 1900); Chabot, Synodicon Orientale, ou Recueil de Synodes Nestoriens w zauważa z Extraits, Synhados ( Stuttgart i Wiedeń, 1900); Chabot Synodicon Orentale, ou Recueil de Synodes Nestoriens zauważa, że w Extraits, XXXVII (Paryż, 1902); Guidi, Ostsyrische bischofe und Bischofsitze w Zeitschrift der Morgen landl. Gesellsch., (1889), XLII, 388 ; Tamże, Gli statuti della Scuola di Nisibi (Syryjski tekstu) w Giornaale della Soc. Asiatica Ital. IV; ADDAI SCHER, Chronique de Seert, histoire Nestorienne (Arabski, Francuski), a przyczyna de la Fondation des Ecoles (Nisibis i Edessy ) W Patrologia Orentalis, IV (Paryż, 1908).-Patrz także PETERMANN I KESSLER w Realencyklop., Sv Nestorianer; FUNK w Kirchenlex., Sv Nestoriusz und die Nestorianer; Duchesne, Hist. Ancienne de l'eglise, III (Paryż, 1910).-Na "Nestorian Pomnik", patrz Parker w Dublin przeglądu, CXXIX (1902), 2, str. 3880; Drogi I HOLM, Nestorian Pomnik (Londyn, 1910).


Także, zobaczyć:


Monofizytyzm

Antiochene Teologia

Alexandrian Teologia

Apollinarianism

Adopcjanizm

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest