New Haven Teologia

Zaawansowane Informacje

New Haven Teologia było późno w New England teologii, które powstało w wysiłki Jonathan Edwards bronić duchowej rzeczywistości pierwszy Great Awakening (ok. 1740).

Był również teologii opracowane na potrzeby drugiej Great Awakening (ok. 1795 - 1830).

W ten sposób służył jako pomost między Kalwinizm, że chrześcijaństwo dominuje amerykańskie w 1700s i więcej Arminian teologii, które skierował do pierwszeństwo w XIX wieku.

Timothy Dwight, wnuk Jonathan Edwards i prezydenta Yale College od 1795 do 1817, ustanowić podstawy dla teologii New Haven.

Dwight's troski o ożywienie doprowadziły go do miejsca położenie większego nacisku na naturalnych zdolności jednostki do reagowania na Ewangelię niż miał Edwards.

Jego wysiłki mające na celu zapewnienie racjonalnego obrony chrześcijaństwa doprowadziło go do podkreślania jego charakter ponad uzasadnione poczucie dziwnego, że były tak ważne dla Edwardsa.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Dwight najlepszy uczeń, Nathaniel William Taylor, przeprowadzonych w New Haven teologii do jego dojrzałości.

Taylor został pierwszym profesorem na nowe Yale Divinity School, gdzie przybył w 1822 r. po udanej pastorate w New Haven.

Taylor uznać się za spadkobiercę tradycji Jonathan Edwards, szczególnie jak zwalczać rosnącej fali Unitarianizm w Nowej Anglii.

Jego teologia, jednak odszedł z Edwards, w szczególności jego przekonań na temat ludzkiej natury.

Co najważniejsze, argumentował w słynne zdanie, że ludzie zawsze miał "uprawnienia do sprzeczności" w obliczu wyboru dla Boga.

On również, jako syn Edwards, Jonathan Edwards, Jr, zasugerowała, że człowiek grzeszny grzesznością wynikły z czynów, a nie z grzesznym charakter odziedziczył po Adamie.

Wszyscy w rzeczywistości grzechu, Taylor uwierzyli, ale nie było to wynikiem działania Bożego w góry determinujące ludzkiej natury.

Więcej niż w innych spadkobierców Edwards, Taylor przyjął również szkockie filozofii zdrowy rozsądek, które również wiele wrodzonej ludzkiej wolności i uprawnienia osób do kształtu własne losy.

The New Haven teologii był motorem odrodzenia i reformy w pierwszej połowie XIX wieku, szczególnie poprzez pracę Taylora kolegów absolwentka Yale, Lyman Beecher.

Beecher i jak - myślącymi kolegów zatrudnionych zasad w New Haven teologii moralnej w celu wspierania reform, w celu ustalenia misji i instytucji edukacyjnych, a do wygrania granicy dla chrześcijaństwa.

The New Haven teologii powstały z wyróżniających Kalwinizm Nowej Anglii, ale wszedł do reprezentowania, Methodists, uczniów, a niektóre Baptists, wkład do ogólnie Arminian teologii, które dominowały amerykańskiej myśli chrześcijańskiej w XIX wieku.

Mark A NOLL


(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


SE Mead, Nathaniel William Taylor, 1786 - 1858; FH Foster, genetycznych Historia Nowej Anglii teologii; J Haroutunian, Piety Versus Moralism: Przejście z New England teologii.

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest