Oberlin Teologia

Informacje

W Alzacji Lutheran pastor Johann Friedrich (Jean Frederic) Oberlin, b.

31 sierpnia 1740, d.

1 czerwca 1826, znana jest jego filantropijnych wysiłków edukacyjnych i innowacyjnych.

Kształcił w Strasburgu, był proboszczem Waldersbach, Ban-de-la-Roche, w Wogezach od 1767 aż do śmierci.

Pod wpływem zarówno przez idei oświecenia Jean Jacques Rousseau i chrześcijańskiej mistycyzm z Emanuel von Swedenborg, promowane inżynierii, rolnictwa, edukacji i reformy w jego parafii.

Jego prace ostatecznie zdobyła międzynarodowe uznanie, w szczególności jego zasad edukacji niemowląt, które zostały opracowane przez Johann Pestalozzi.

Oberlin House w Poczdamie, Niemcy, Oberlin College w Ohio są dla niego nazwę.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Bibliografia


Kurtz, John W., Jan Fryderyk Oberlin (1977).

Oberlin Teologia

Zaawansowane Informacje

Oberlin Teologia była owocem silnej revivalistic, perfectionistic, tradycji i reformy w XIX wieku amerykański ewangelicznego życia.

To było ściśle związane z pracami Charles Finney, America's najsłynniejszych antebellum revivalist, z wydziału w Oberlin College, Ohio (założone 1833), z których część została Finney.

Ale teologii także akcenty, które były szeroko udostępniony w American School Nowe chrzescijanstwo wśród Presbyterians, Methodists, wiele Baptists, członków uczniów i kościoły chrześcijańskie, a nawet niektórych Unitarians.

Finney's teologii była kształtowana przez własne doświadczenia (dramatyczny konwersji w 1821) oraz jego zatwierdzenia na początku pracy Congregationalist NW Taylor.

Z Taylor, Finney przyszedł do wniosku, że osoby posiadał w sobie siłę, aby wybór dla Chrystusa i dla świętego życia.

Finley własnych ewangelizacja podkreślić fakt, że z Bożą pomocą, wzmożonych wysiłków osobistych może prowadzić do rozprzestrzeniania się Ewangelii.

Na początku swojej posługi on również zbadać skutki takiej konwersji w sprawie reformy społeczeństwa.

Po Finney opuścił Presbyterians i wziął pastorate w Nowym Jorku, doszedł do wniosku, jak on je, "że zupełnie wyższe i bardziej stabilne formy życia chrześcijańskiego było osiągalne, i był przywilej wszystkich chrześcijan".

Wkrótce po tym Finney napotkał John Wesley's Plain konto chrześcijańskiej doskonałości, które potwierdziły swoją wiarę w "całego uświęcenia".

Gdy Finney został profesorem teologii w Oberlin College w 1835 roku przeprowadziła z nim zarys wyróżniające teologicznych nacisk.

A w 1839, podczas sezonu ożywienie w Oberlin, nacisk otrzymał odrębne artykulacji jako perfectionistic teologii.

Wraz z Finney w Oberlin teologii była promowana przez Asa Mahan, pierwszego przewodniczącego kolegium i siłą napędową w jego zakładzie; Oberlin Profesor Henry Cowles, a wielu studentów którzy wyszli z Oberlin, aby ewangelizować i reformy Ameryki.

W teologii podkreślał wiarę w jeden drugiego, bardziej dojrzały etap życia chrześcijańskiego.

Ten drugi etap przeprowadzane różnymi nazwami, "cały uświęcenie", "świętości", "doskonałości chrześcijańskiej" lub nawet "chrzest Duchem Świętym".

Finley wziął go do bardziej sprawą doskonałego zaufania w Bogu i Jego zaangażowanie w pełny sposób niż sinlessness.

Wtedy także przyjechał do uważasz, że ten stan duchowości zostałby osiągnięty poprzez stały wzrost, a nie za pośrednictwem jednego, dramatyczne "drugi błogosławieństwo".

Inne nauczycieli podkreślił więcej odrębny sekund pracy łaski i mówił tak, jak gdyby stan oczyścili byłoby niemal bez grzechu.

W tych dyskusjach, które również kwestia względna miejsce ludzkiego wysiłku i łaski Bożej wolne w going on do uświęcenia, Oberlin teologii wykazały niezwykły paralele z rozwojem teologii Metodystyczny sięgania wstecz do czasu John Wesley.

W teologii Oberlin stanowi niezmiernie ważny aspekt XIX w. ewangelicznej wiary, nie tylko ze względu na swoją wpływową wyroków, ale również ze względu na jej praktyczne skutki.

Finley Wcześniej był pionierem nowych środków w revivalism (w tym "troszczy kanapy" i przewlekłą spotkania).

On również miał aktywnie zachęcać do zwiększonego zainteresowania reformy zła jak niewolnictwo w Ameryce, intemperance, gospodarczych i niesprawiedliwości.

W perfectionistic akcenty w Oberlin teologii znacząco usprawniony revivalistic i reformowania swoich obaw.

Niektóre z jego wykładniki również uwierzyła, że tysiącletniego wieku był pod ręką, a to przekonanie dodaje również do szerokiego społecznego oddziaływania teologii.

W teologii Oberlin zatrzymanych ważne miejsce w Oberlin w XX wieku.

Należy się również do wielu aspektów współczesnego Ewangelikalizm, takich jak Ruch Świątobliwości, bardziej pośrednio Pentecostalism, a do wyższej Życie i ruchów, jak również Keswick.

Mark A NOLL

(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


CC Cole, społecznych pomysłów Północnej Ewangelistów, 1826 - 1860; JH Fairchild, Oberlin: Kolegium i kolonii, 1833 - 1883; JE Johnson, "G Charles Finney i Oberlin Perfectionism," JPH 46; TL Smith, Revivalism i Reform społecznych.

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest