Panenteizm

Zaawansowane Informacje

Panenteizm jest doktryna Boga, który próbuje łączyć mocnych klasycznego theism z klasycznego Panteizm.

Termin ten jest szczególnie związane z pracą Charles Hartshorne.

Hartshorne twierdzi jednak, że inni filozofowie i teologowie mają opracowane panentheistic doktryny Boga, zwłaszcza Alfred North Whitehead, ale również Nikolai Berdyaev, Martin Buber, Gustaf T Fechner, Mohammad Iqbal, Charles S Peirce, Otto Pfleiderer, Sarvepalli Radhakrishnan, Friedrich WJ von Schelling Allan Watts, Paul Weiss.

Według Hartshorne, Bóg, podczas gdy w tym elementem, który może być opisana jako proste, rzeczywistość jest skomplikowana.

Bóg zna świat, świat, w którym zmiana, proces, i wolność są prawdziwe elementy.

W tym wolności i zmian, które mają być realne, a dla Boga wiedzy z tej wolności i zmian, które mają być doskonałe, Hartshorne powodów, dla których Bóg jest wiedza musi się rozwijać i zmieniać.

Oznacza to, że nowe fakty, jak wejść w życie, Bóg przychodzi do tych nowych faktów wiedzieć (niektóre z nich są wynikiem rzeczywistej woli), a więc Bóg wiedzy rośnie.

A perfect knower zawiera w sobie obiekt, który jest znany.

Dzięki doskonale znając świat, więc Bóg zawiera świat (jak to ma być) w siebie.

Jak świat rośnie, rośnie Boga.

Bóg staje.

Dzięki doskonale wiedząc, i tym świat, Bóg jest najwyższym skutku.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Oznacza to, że wszystko, co się dzieje, ma wpływ na Boga i Bóg zmian, np. Bożego wiedzy zmian.

W związku z tym konkretne Boga, którzy kompleksu Boga jest rzeczywiste, jest Bóg wie, którzy, obejmuje, i jest zmieniony przez świat.

Ten, zgodnie z Hartshorne, którzy Bóg kocha świat i którzy podzielają radości i cierpienia każdego stworzenia w świat.

Aby być na najwyższym skutku, Bóg musi nie tylko być dotknięte każdym razie w świat, musi również zachować własną wiarygodność i całość w trakcie tego procesu.

Jeśli Bóg jest rzeczywistością zostały zniszczone lub jego cel (dobra) odbite przez wydarzenia w świat, Bóg nie byłby najwyższy efekt, idealny dla urządzeń świat.

Dlatego niektóre muszą być elementem w Boga, który pozostaje taki sam, niezależnie od tego, co dzieje się w świat, czyli elementu, który nie jest narażony na jakieś szczególne wydarzenie w świat.

Ten element, ponieważ nie jest to zmiana w każdym razie, jest wieczne.

Jest również abstrakcyjne.

(Fakt, że Bóg jest wieczny, abstrakcyjny, istotne własny rachunek - tożsamość jest zgodny z wszelkimi stan rzeczy w świat jest podstawą dla Hartshorne dobrze - znany ożywienie na Dowód ontologiczny.) Ponieważ Bóg jest wieczny, abstrakcyjny własny rachunek - tożsamość bieżącym przez jakikolwiek stanu rzeczy, co z niego wynika, że Bóg jest przyczyną powszechnej i najwyższym.

Należy zauważyć, że podczas gdy Bóg (jako wieczny, abstrakcyjny, istotne własny rachunek - tożsamości) jest niezależny od jakiejkolwiek szczególności stan rzeczy w świat, on (nawet tak abstrakcyjne własny rachunek - tożsamość) nadal wymaga, aby świat (pewnego rodzaju lub inne) istnieją.

Możemy wyjaśnić następująco.

Boga jako najwyższego przyczyną odnosi się do Boga wiecznego, abstrakcyjne, istotne własny rachunek - tożsamość, która jest w każdym przypadku bieżącym w świat.

Ale to, co jest wieczne i abstrakcyjny jest niewystarczające w aktualność i może istnieć tylko jako element większej całości, która jest czasowy i konkretne.

Tak Boże wieczny, abstrakcyjny, istotne własny rachunek - tożsamość istnieje tylko jako element czasowej, betonu, złożonej rzeczywistości, która jest Bogiem w jego kompletności.

Ale Bóg może być czasowy, konkretnych i złożone tylko wówczas, gdy istnieją kontyngentu stanowi rzeczy, do których jest on powiązany.

Te stany sprawy są świat (który jest zawarty w Boga).

Te stany sprawy są przypadkowe (w przeciwieństwie do podstawowych) kwalifikatorów Bożego charakteru.

Tak jak Bóg wieczny, abstrakcyjny, istotne własny rachunek - tożsamość wymaga świat istnieje, nie wymagając żadnej szczególnej świat przestaje istnieć.

Niektóre wydarzenia w świat są złe.

Bóg zna tych wydarzeń i zawiera w sobie.

Czy się, że Bóg jest zła?

Hartshorne odpowiedzi na nie.

Rozważenia tej analogii.

W przypadku niektórych dzieje się w moim organizmie.

Wiem, że to wydarzenie w siebie.

I jeszcze jako osoba, natomiast w tym przypadku, pozostaje w istotnym znaczeniu, że w odróżnieniu od wieczora.

Nie tylko jest moje abstrakcyjne i ponadczasową istotę człowieka jako coś odmiennego od tego wydarzenia, ale nawet moje konkretnych i zmieniających świadomość (choć w tym przypadku) jest odrębnym od niego.

Podobnie, Bóg, podczas gdy w tym przypadku w sobie zło, jest jeszcze coś odmiennego od tego wydarzenia.

Bóg jest w odróżnieniu od przypadku, nie tylko w swojej abstrakcyjnej, wieczne, istotne własny rachunek - tożsamości, ale również w jego konkretnych, czasowych, oraz kompleks świadomości.

Oznacza to, że Bóg jest świadomość, a świadomość i zła w tym przypadku, jest ponad i różniący się od tego wydarzenia.

Czy możliwe jest, aby Bóg panentheistic być doskonały?

Problem polega na tym.

Jeśli Bóg zmian, a jeśli nie całkowita doskonałość jest zgodna ze zmian, to panentheistic się, że Bóg nie jest doskonały.

Hartshorne reakcji działa w następujący sposób.

Wyzwanie jak założono, że istnieje jeden rodzaj doskonałości, w szczególności, changeless perfekcji.

Ale w rzeczywistości istnieją dwa rodzaje perfekcji: changeless i zmieniających się doskonałości.

Bóg jest doskonały w obu znaczeniach.

Boże abstrakcyjne, zasadnicze, wieczne własny rachunek - tożsamość jest doskonały.

Jego dysku ku dobru w ogóle nie waver.

W tym zakresie doskonałości Boga jest changeless, ale to doskonałość jest abstrakcyjny.

W rzeczywistości Bóg konkretnych zmian, podobnie jak jego perfekcja.

Oznacza to, że w każdej chwili, Boga nieskończenie przewyższa doskonałość na świat, niezależnie od tego, czy uważamy za doskonałość na świat w tym samym czasie, w pewnym momencie poprzedniego, w przyszłości, lub w dowolnej kombinacji tych.

W czasie postępy, jednak Bóg nie surpass własnej doskonałości poprzednich stwierdza, np. jego wiedzy rośnie, a on ma więcej możliwości do miłości Jego stworzeń.

Boże perfekcji, że zmiany w doskonale przewyższa jego własne wcześniejsze stany doskonałości.

Chociaż Whitehead's doktryny Boga jest bardzo podobna do Hartshorne, Whitehead ma kilka distinctives nic nie warte.

W Whitehead's metafizyka podstawowe cegiełki wszechświata nazywane są rzeczywiste podmioty.

Rzeczywiste podmiotów są jednostkami energii.

Electrons, skały, gwiazdy i ludzie składają się z rzeczywistych podmiotów.

Dla Whitehead, Bóg jest jeden, wieczne (ale ciągle rozwijające się) rzeczywistej jednostki.

Współczesny teolog John B Cobb, twierdzi, że na jego własne zasady Whitehead powinny mieć opracowane Bóg się szereg rzeczywistych podmiotów.

Cobb propozycji uniemożliwiłoby Boga bardziej ludzkiej osoby, które zgodnie z Whitehead, jest szereg rzeczywistych podmiotów.

Należy ponadto zauważyć, że w Whitehead's system jest bardzo charakter rzeczywisty podmiot ma na celu uwzględnienie innych (wcześniejszych) rzeczywiste podmioty do własnej tożsamości.

W związku z tym, czy na Whitehead pierwotnej definicji Boga jako jeden podmiot wieczne rzeczywistych lub Cobb's revisionary zrozumienia Boga jako seria rzeczywistych podmiotów, jest natury Boga w celu włączenia (:) świat w sobie jako część jego bardzo tożsamości.

Być może najbardziej uderzającym aspektem Whitehead's doktryny Boga jest jego rozróżnienie między Bogiem i kreatywności.

Kreatywność jest w Whitehead's metafizyka, moc jest / staje.

Tak więc fakt, że coś istnieje w ogóle nie jest przypisane do Boga, lecz kreatywność (co w połączeniu z pojęcia "jednego" i "wielu" stanowią Whitehead's kategorii ostatecznym).

W przeciwieństwie, Bóg jest podstawową funkcją jest pomoc w kształtowaniu charakteru na świat.

Tak więc, że istnieją rzeczy, o których mowa muszą być kreatywność, co jest rzeczą muszą być określone w części, do Boga.

W konsekwencji, w Whitehead's system własne istnienie Boga jest wyjaśnione poprzez odniesienie do Boga, ale nie do kreatywności.

Aby nadać mu ogródek, możemy powiedzieć, że zarówno Bóg i świat są stworzeniami kreatywności.

Whitehead's Postulacja kreatywności (w połączeniu z "jeden" i "wielu") jako ostateczną, która jest bardziej podstawowe niż Bóg jest, być może, najbardziej problematyczny aspekt jego doktryny Boga, nie tylko ewangeliczne, ale dla innych teologów chrześcijańskich myślicieli, jak dobrze.

Choć kilka chrześcijańskich uczonych, takich jak John Cobb, potwierdzają Whitehead's rozróżnienie między Bogiem i kreatywności, inne, takie jak Langdon Gilkey, podkreśla, że twórczość musi być "wróci" do Boga przed panentheistic doktryny Bóg może naprawdę być udostępnione dla chrześcijańskiej teologii.

ST Franklin


(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


JB Cobb, Jr, Natural teologii chrześcijańskiej; JB Cobb i DR Griffin, Process Teologia: An Introductory Ekspozycja; BZ Cooper, idea Boga: Whiteheadian Critique of St Thomas Aquinas "Pojęcie Boga; L Gilkey, nazwy Koniec: odnowienia języka Boga i Czerpanie Whirlwind: Christian Interpretation of History, C Hartshorne i WL Reese, Eds. Filozofowie mówić o Bogu; RC Neville, kreatywność i Boga: wyzwanie dla procesu teologii; RE James, konkretnych Bóg: A New Beginning dla teologii.

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest