zielonoświątkowego

Informacje ogólne

Pentecostalism, że ruch protestanckich na całym świecie pochodzi z 19 wieku, Stany Zjednoczone, bierze swoją nazwę od chrześcijańskie święto Zesłania Ducha Świętego, który świętuje przyjście Ducha Świętego na uczniów.

Pentecostalism zapewni postconversion doświadczenia duchowego oczyszczenia i uprawniającej do chrześcijańskiego świadectwa, do którego wejście jest sygnalizowany przez wypowiedzi w nieznane języki (Glosolalia / Speaking In Tongues).

Chociaż ogólnie Pentecostalism łączy się z fundamentalizmem i Ewangelikalizm, wyróżniającym elementem odzwierciedla jego korzenie w amerykańskiej Świętość ruch, który uwierzył w postconversion doświadczenia jako całego uświęcenia.

Pentecostalism wzrosła z wystąpień Glosolalia w południowej Appalachians (1896), Topeka, Kans.

(1901) i Los Angeles (1906).

Praca samodzielnie, Świętość ruch preachers WR Spurling i AJ Tomlinson w południe, Charles Fox Parham w Topeka, William Seymour w Los Angeles, każdy przekonany o ogólnym apostazji amerykańskiego chrześcijaństwa, głosił i modlił się do odrodzenia religijnego.

Ogólnie odrzucony przez starszych nazw, Pentecostals długo pozostawała zostały odizolowane i niechętnie organizują.

Teraz jednak, kilka grup należących do National Association of Evangelicals w Stanach Zjednoczonych i na Świat Rady Kościołów.

Największe multicongregational Zielonoświątkowy ciała w Stanach Zjednoczonych jest Zgromadzeń Boga, włącznie z członkostwa około 2,1 milionów (1988).

Dzisiaj Zielonoświątkowy ruch jest rozłożona na świat, jest szczególnie silną pozycję w Ameryce Południowej i jest szacowana na 500000 wyrażających USS R.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Paul Bassett Merritt

Bibliografia


SM Burcess GB i McGee, Dictionary of Pentecostal i Ruchy charyzmatyczne (1988); V Synan, XX w. Zielonoświątkowy wybuchu w Stanach Zjednoczonych (1987).


Pentecostalism

Zaawansowane Informacje

Pentecostalism jest ewangeliczny ruch charyzmatyczny reformacji, które zwykle ślady jego korzeni do ogniska choroby niebieskiego języka - mówił w Topeka, w 1901 roku pod kierownictwem Charles Fox Parham, byłego Metodystyczny kaznodziei.

Było którzy Parham sformułował podstawowe Zielonoświątkowy doktryny "wstępnej dowodów" po jego ucznia w Szkole Betel Biblii, Agnes Ozman, doświadczonych Glosolalia w styczniu 1901.

Zasadniczo Pentecostals wierzę, że doświadczenia z 120 w dniu Pięćdziesiątnicy, znane jako "chrzest w Duchu Świętym", należy normatywnych dla wszystkich chrześcijan. Większość Pentecostals wierzą ponadto, że pierwszy znak "wstępnej dowód" tego sekund chrzest jest mówienie w języku nieznanym do głośnika.

Mimo że mówią językami miał pojawiły się w XIX wieku, zarówno w Anglii i Ameryki, nigdy nie zakłada znaczenie przypisane mu przez Pentecostals później.

Na przykład, Glosolalia 1830s wystąpił w ramach resortu Presbyterian Edward Irving w Londyn, usługi Matka Ann Lee's Shaker ruch, a wśród Joseph Smith Mormoni zwolenników w Nowym Jorku, Missouri, Utah.

W Pentecostals, jednak były pierwszymi w celu nadania pierwszeństwa do doktryny w praktyce.

Choć Pentecostals uznają takie sporadyczne przypadki choroby niebieskiego języka - w mowie i innych zjawisk charyzmatycznych w całej chrześcijańskiej ery, które podkreślają szczególne znaczenie w Azusa Street ożywienie, które miało miejsce w opuszczonej Episkopatów Afryki Kościół Metodystyczny w centrum Los Angeles od 1906 do 1909 i która rozpoczęła Pentecostalism jako ruch na całym świecie. Azusa Street usług były kierowane przez Williama J Seymour, czarny Świątobliwości kaznodziei z Houston, Texas, a uczeń Parham.

W Topeka i Los Angeles wydarzenia miały miejsce w kolei - - - w. religijne środowisko, że zachęcać do takiego wyglądu Zielonoświątkowy ruch.

Głównym milieu, z których Pentecostalism sprang był na całym świecie Świętość ruch, który opracowano w XIX wieku amerykański Metodyzm.

Liderzy w tym ruch były Phoebe Palmer i John Inskip, którzy podkreślili "drugiego błogosławieństwa" kryzys uświęcenia poprzez "chrzest w Duchu Świętym".

Angielski evangelicals podkreśliła również oddzielny Ducha Świętego, doświadczenie w Keswick konwencji rozpoczynającej się w 1874 roku.

Od Ameryki Północnej i Anglii "wyższego życia" Świętość przemieszczania się do wielu narodów na świat, zwykle pod auspicjami Metodystyczny misjonarzy i ewangelistów podróży.

Mimo tych revivalist nie stres zjawisk charyzmatycznych, podkreślał świadome doświadczenie chrztu w Duchu Świętym i oczekiwana na przywrócenie NT Kościoła jako znak końca życia Kościoła.

Inne nauki, które stały się widoczne w tym okresie była możliwość cudownego uzdrowienia Boskiego w odpowiedzi na modlitwę i oczekiwanie na nieuchronne premillennial sekund przyjściem Chrystusa.

A wielkie zainteresowanie w osobę i dzieło Ducha Świętego, wzbudził wiele publikacji książek i czasopism poświęconych nauczaniu poszukujących sposobu otrzymywania "enduement władzy" poprzez doświadczenie w Duchu Świętym w następstwie konwersji.

W dążeniu być napełnieni Duchem Świętym, wiele dano zeznań dotyczących doświadczenia emocjonalne, które towarzyszyły "drugiego błogosławieństwa", jak go nazywano.

W tradycji amerykańskiej granicy pewne doświadczenie otrzymał z erupcji radości lub krzykiem, podczas gdy inni płakali lub wyższe niż mówił o pokoju i spokoju.

Do 1895 dalszy ruch został zapoczątkowany w Iowa, który podkreślił, trzeci błogosławieństwo zwane "ogień", które po konwersji i uświęcenia doświadczeń już nauczał przez ruch Świątobliwości.

Na czele tego ruchu był Benjamin Hardin Irwin z Lincoln, którzy jego nazwę nowej grupy ognia - Baptized Świętość Kościoła.

Inne "Fire - chrzest" grup utworzonych w tym okresie m.in. słup ognia Kościół Denver, i Burning Bush z Minneapolis, minn

Nie tylko takie Świątobliwości nauczycieli podkreślić świadomego doświadczenia religijnego, lecz raczej w celu zachęcenia osób do poszukiwania dla nich jako "kryzys" doświadczenia, które mogą być odbierane w terminie instant poprzez modlitwę i wiarę.

Do 1900 świętości ruch zaczął myśleć o bardziej religijnych doświadczeń w zakresie sytuacji kryzysowych, niż na stopniowe kategorii.

Tak ognia - Baptized Świętość Kościoła nauczał instant konwersji za pomocą nowych urodzenia, instant uświęcenia jako drugi błogosławieństwo, instant chrzest w Duchu Świętym i ogniem, instant boskie uzdrowienie dzięki modlitwie, i natychmiast premillennial sekund przyjściem Chrystusa.

Ci nauczyciele z Keswick perswazji tendencję do mówienia z czterech kardynalnych doktryny tego ruchu.

Ten sposób myślenia został usankcjonowany w AB Simpson's cztery podstawowe doktryny chrześcijańskiej i misyjnego Sojuszu, który podkreślił instant zbawienia, chrzest w Duchu Świętym, Boskiego uzdrowienia, i drugie przyjście Chrystusa.

Tak więc, kiedy językiem - mówił pojawiły się w Topeka w 1901 roku, tylko znaczące uzupełnienie powyższego było podkreślanie, że język - mówił były biblijne dowody otrzymania chrztu Ducha Świętego. Wszystkie inne nauki i praktyki Pentecostalism zostały przyjęte w całości z tkaniny świętości milieu, w którym urodził, w tym jego styl kultu, jego hymnody, a jego podstawowe teologii.

Po 1906 Pentecostalism się szybko w Stanach Zjednoczonych i na całym świat.

Pomimo jego początki w Świątobliwości ruch, większość przywódców Świątobliwości Pentecostalism odrzucone, a tam były okazjonalne opłat demon posiadania i psychicznej niestabilności. Przywódców starszymi Świątobliwości nominałów Zielonoświątkowy naukę ostatecznie odrzucony. Włączone do Kościoła z Nazarejczykiem, Wesleyan Metodystyczny Kościół, Kościół Boży (Anderson), a Salvation Army.

Inne Świątobliwości grupy, jednak szybko zostały Pentecostalized jako liderzy poszli do Azusa Street w celu zbadania zjawisk w dowodów.

Wśród Azusa Street "pielgrzymów" były Cashwell GB (North Carolina), CH Mason (Tennessee), Glen Cook (Kalifornia), AG Argue (Kanada), WH Durham (Chicago).

W ciągu roku od otwarcia na Azusa Street spotkania (kwiecień, 1906), te i wiele innych Zielonoświątkowy rozprzestrzeniania się wiadomości z całego narodu.

Sharp kontrowersji i podziałów w kilku Świątobliwość zapewnić nominałów.

Zielonoświątkowy Pierwsza z tych nazw pojawiły się trudności z 1906 do 1908 roku.

Ta pierwsza fala Świątobliwości - Zielonoświątkowy grup m.in. Zielonoświątkowy Świętość Kościoła, Kościoła Bożego w Chrystusie, Kościół Boży (Cleveland, Tennessee), Apostolskiej Wiary (Portland, Oregon), Wielka Świętego Kościoła.

Większość Zielonoświątkowy Wolny - Czy Chrzciciela.

Większość z tych kościołów były położone w południowej państwa i wysoki wzrost gospodarczy, po ich Zielonoświątkowy odnowy zaczął.

Dwa z nich, do Kościoła Bożego w Chrystusie i Zjednoczonego Kościoła Świętego, zostały głównie czarno.

Pentecostalism również szybko się wokół świat po 1906 roku.

W wiodącym europejskim pionierem był Thomas Ball Barratt, Norweski Metodystyczny pastora którzy założyli rozkwit ruchów Zielonoświątkowy w Norwegia, Szwecja, Anglia.

W Niemiecki pionierem był lider Jonathan Świątobliwości Pawła.

Lewi Pethrus, konwersja z Barratt, rozpoczął się znaczny ruch Zielonoświątkowy w Szwecja, które pochodziły między Baptists.

Silna Zielonoświątkowy ruch osiągnął Włochy poprzez krewnych imigrantów z Ameryki Włoski ekstrakcji.

Pentecostalism został wprowadzony do Rosja i inne narody słowiańskie poprzez wysiłki Ivan Voronaev, Rosyjski - ur amerykański imigrant z New York City którzy po raz pierwszy ustanowiła Rosyjski - język Kościół Zielonoświątkowy w Manhattan w 1919 roku.

W 1920 roku rozpoczął posługę w Odessie, Rosja, który był pochodzenia ruch w słowiańskich narodów.

Voronaev założona ponad 350 kongregacje w Rosja, Polska, Bułgaria i przed aresztowany przez policję w 1929 roku Związku Radzieckiego.

Zmarł w więzieniu.

Pentecostalism Chile osiągnął w 1909 r. pod kierownictwem amerykańskiego misjonarza Metodystyczny, Willis C Hoover.

Gdy Metodystyczny Kościół Zielonoświątkowy odrzucone objawów, które pojawiły się następująco schizmy w organizacji z Metodystyczny Kościół Zielonoświątkowy.

Bardzo szybki rozwój po 1909 w Pentecostalism Dominującą formą protestantyzm w Chile.

W Zielonoświątkowy w ruch Brazylia rozpoczęła w 1910 roku pod kierownictwem dwóch amerykańskich Szwedzki imigrantów, Daniel Berg i Gunnar Vingren, którzy zaczęli Zielonoświątkowy usług w Chrzciciela w Belem, ust.

A wkrótce po schizmy, w wyniku czego po raz pierwszy zgromadzenie Zielonoświątkowy w naród, który wziął nazwę Zgromadzeń Boga.

Fenomenalny wzrost spowodował również Pentecostalism się główne siły protestanckie w Brazylia.

Udane były również misje Zielonoświątkowy rozpoczęte w 1910 przez Chiny, Afryka, i wielu innych narodów na świat.

Za misjonarski trud przyspieszonej szybko po powstaniu dużych misji - zorientowane Zielonoświątkowy nazw w Stanach Zjednoczonych od 1910.

To było nieuniknione, że takie energiczne ruch poniósłby kontrowersji i podziałów w trakcie tworzenia.

Chociaż ruch został zauważyć w wielu jego submovements, tylko dwa rejony zostały uznane za poważne.

Te zaangażowanych nauki dotyczące uświęcenia i Trójcy.

Uświęcenia kontrowersje wyrasta z teologii Świątobliwości posiadanych przez większość pierwszego Pentecostals, w tym Parham i Seymour.

Po nauczał, że uświęcenie był "drugiej pracy łaski" przed ich Zielonoświątkowy doświadczeń, po prostu dodaje chrzest Ducha Świętego z Glosolalia jako "trzeci błogosławieństwo".

W 1910 William H Durham w Chicago rozpoczęła się jego nauczanie "gotowego dzieła" Teoria, która jak podkreślił uświęcenia stopniowe pracy po przeróbce z chrztu w Duchu Świętym następujące drugi błogosławieństwo.

Zgromadzeń Boga, która została utworzona w 1914, opiera swoją teologię w Durham na naukę i wkrótce stał się największym nominale Zielonoświątkowy w świat. Większość z Zielonoświątkowy grup, które rozpoczęły się po 1914 były w oparciu o model Zgromadzeń Boga.

Obejmują one Zielonoświątkowy Kościół Boży, Kościół na Międzynarodowym Foursquare Gospel (założony w 1927 przez Aimee Semple McPherson), Open Bible Standard Church.

Bardziej poważne schizmy wzrosła z "oneness" lub "tylko Jezus" kontrowersji, które rozpoczęły się w 1911 w Los Angeles.

Kierowany przez Glen Cook i Frank Ewart, ten ruch odrzucił nauczanie Trójcy i nauczał, że Jezus Chrystus był w tym samym czasie Ojciec, Syn i Duch Święty i że tylko w trybie biblijne wody chrztu był podawany w Jezusa, a następnie nazwę była ważna tylko wtedy, gdy wraz z Glosolalia.

Ruch ten szybko się w niemowlę Zgromadzeń Boga po 1914 i doprowadziły do schizmy w 1916, później produkowany na Zielonoświątkowy Assemblies na Świat i Kościół Zielonoświątkowy Zjednoczonych.

Przez lata pojawiły się ponad innych schisms mniejszym doktrynalnych sporów i starć osobowość, produkujące takie ruchy jak Kościół Bożego proroctwa i congregational Świętość Kościoła.

Duża liczba Zielonoświątkowy sekt w Ameryce i na świat, jednak nie w wyniku kontrowersji lub schizmy.

W większości przypadków Zielonoświątkowy nazw rozwiniętych obecnie odrębne rdzennych kościoły pochodzące z różnych obszarów na świat z niewielki lub żaden kontakt z innymi organami zorganizowane.

Największy wzrost dla Zielonoświątkowy kościoły skierował Świat po II wojnie.

Z większej mobilności i zwiększenia dobrobytu, Pentecostals zaczęli przenosić do klasy średniej i do utraty ich obraz jest disinherited członków niższej klasy.

Pojawienie się uzdrowienia ewangelistów, takich jak Oral Roberts i Jack Coe w 1950 r. przyniósł większe zainteresowanie i akceptację do ruchu.

TV ministerstwo Roberts także Pentecostalism do domu przeciętnego Amerykanina.

Powstanie Pełna Ewangelii Biznes Men w 1948 roku przyniósł Zielonoświątkowy wiadomość do całej nowej klasy middleclass zawodowych i mężczyzn, pomoc w nawiązaniu do zmiany wizerunku ruchu.

W post - Świat okresu II wojny Pentecostals również zaczął się uwidaczniać z ich izolacji, nie tylko od siebie, ale z innych grup chrześcijańskich, jak również.

W 1943 Zgromadzeń Boga, Kościół Boży (Cleveland, Tennessee), Międzynarodowy Kościół Foursquare z Ewangelii, a Kościół Zielonoświątkowy Świętość stała czarterowe członków Krajowego Stowarzyszenia Evangelicals, co wyraźnie disassociating sami z fundamentalistycznych grup, które organizowane disfellowshiped miał na Pentecostals w 1928 roku.

Oni w ten sposób stała się częścią obozu umiarkowanego ewangeliczne, które dorastało na czoło przez 1970s.

Intrapentecostal ekumenizm zaczął się rozwijać także w późnym 1940s zarówno w Stanach Zjednoczonych i poza nią.

W 1947 roku po raz pierwszy Świat Zielonoświątkowy konferencji spotkali się w Zurych, Szwajcaria, i od tego czasu spełnione trzy lata.

W następnym roku Zielonoświątkowy Fellowship of North America powstał w Des Moines, Iowa, a następnie od roku spełnione.

Pentecostalism wszedł w nową fazę w 1960 roku wraz z pojawieniem się "neo - Pentecostalism" w tradycyjnych kościołów w Stanach Zjednoczonych.

Pierwszy dobrze - znane osoby, która ma doświadczenie Glosolalia otwarcie i pozostać w swoim kościele był Dennis Bennett, Episkopatu ksiądz w Van Nuys, Kalifornia.

Chociaż zmuszeni do opuszczenia swojej parafii w Van Nuys powodu kontrowersji na jego doświadczenie, Bennett został zaproszony jeden z proboszczem parafii innercity Episkopatu w Seattle, Wash. Kościoła w Seattle wysoki wzrost gospodarczy po wprowadzeniu Zielonoświątkowy kultu, stając się centrum neo -- Pentecostalism w północno-zachodnich Stanów Zjednoczonych.

Ta nowa fala Pentecostalism szybko rozprzestrzenił się na innych wyznań w Stanach Zjednoczonych, a także do wielu innych narodów.

Inne dobrze - znany neo - Zielonoświątkowy liderów były Brick Bradford i James Brown (Presbyterian); Osteen John Irvin i Howard (Chrzciciela); Derstine i bp Gerald Nelson Litwiler (mennonickiego); Larry Christenson (Lutheran); Whetstone i Ross (Wielka Metodystyczny) .

W 1966 wszedł Pentecostalism Kościoła Rzymsko-Katolickiego w wyniku weekend na Duquesne University rekolekcje prowadzone przez profesorów teologii Ralph Keiffer i Bill Story.

W Glosolalia i inne dary charyzmatyczne występowały z innych grup modlitewnych katolickiej zostały utworzone na Notre Dame University i University of Michigan.

Do 1973 r. ruch miał się tak szybko, że trzydzieści tysięcy katolickich Pentecostals zebrane w Notre Dame na krajowej konferencji.

Ruch miał się do katolickich kościołów w ponad stu narodami przez 1980.

Inne prominentnych liderów katolickich Zielonoświątkowy były Kevin Ranaghan, Steve Clark, Ralph Martin.

Najbardziej widocznym liderem wśród katolików, jednak był Leon Joseph kardynał Suenens, którzy został nazwany przez papieży Pawła VI i Jana Pawła II jako doradca episkopatów do odnowienia.

W celu odróżnienia tych nowszych Pentecostals ze starszymi Zielonoświątkowy nominałów, słowo "charyzmatyczny" zaczął być powszechnie używany około 1973 do wyznaczenia przepływu w głównych kościołów.

W starszych Pentecostals były zwane "klasycznego Pentecostals." Na 1980 określenie "neo - Zielonoświątkowy" zostały powszechnie zaniechane na rzecz "odnowy charyzmatycznej".

W odróżnieniu od odrzucenia wcześniejszego Pentecostals, odnowy charyzmatycznej był generalnie dopuszczone do pozostawania w głównych kościołów.

Korzystne badania sprawozdań przez Episcopalians (1963), rzymsko-katolickie (1969, 1974), oraz Presbyterians (1970), wskazując, gdy jest to możliwe przestepstwa, były ogólnie tolerancyjny i otwarty na istnienie w Zielonoświątkowy duchowości jako ruch odnowy w ramach tradycyjnych kościołów.

Do 1980 roku klasycznego Pentecostals miał być uprawiane na największych rodziny protestantów w świat, w zależności od Encyklopedia Świat chrześcijańskiej.

Do 51 mln liczba przypisana do tradycyjnych Pentecostals nie obejmują 11 milionów charyzmatycznego Pentecostals w tradycyjnych głównych kościołów.

Tak, siedemdziesiąt pięć lat po rozpoczęciu Azusa Street spotkanie było 62 mln Pentecostals w ponad stu krajów na świat.

V Synan


(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


M Poloma, charyzmatycznego ruchu; K McDonnell, ed., Obecność zasilania, Pochwała, JR Williams, dar Ducha Świętego dzisiaj; K / D Ranaghan, katolicki Pentecostals; Synan V, ed. Aspekty Zielonoświątkowy - charyzmatycznego Origins ; JT Nichol, Pentecostalism; MP Hamilton, ed., Charyzmatycznego ruchu; SD glazier, perspektywy na Pentecostalism.


Także, zobaczyć:


Pięćdziesiątnica

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest