Pietyzm

Informacje ogólne

Pierwotnie ewangelicki Niemiecki ruch religijny w wieku 17 i 18-cia, pietyzm podkreślił serca pobożności religijnej, etycznej czystości, działalność charytatywna, Teologia pastoralna niż sakramentalnej lub precyzji dogmatycznej.

Termin teraz odnosi się do wszystkich religijnych wyrażenia wewnętrznych podkreślić, że nabożeństwo i moralnej czystości.

Z korzeni w precisionism holenderski i mistycyzm, pietyzm pojawiły się w reakcji na formalności z Lutheran prawowierność.

W jego Pia Desideria (1675), Philipp Jakob Spener zaproponowała "religii serca" do zastąpienia dominującej "głową religii".

Począwszy od spotkań religijnych w głównej Spener, ruch wzrósł gwałtownie, zwłaszcza po sierpniu Hermann Francke (1663 - 1727) w nowym uniwersytecie w Halle jeden Pietist centrum.

Nikolaus Ludwig, von Zinzendorf, student Francke i godson z Spener, pomogła rozłożyć ruch.

Województwo Jego Kościoła ewangelickiego promowane w całej awakenings Europa i Ameryka Północna w 18 i 19 wieku.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
James Nelson D

Bibliografia


FE Stoffler, The Rise of pietyzm Ewangelickiego (1971).

Pietyzm

Zaawansowane Informacje

A powtarzające się tendencja w chrześcijańskiej historii podkreślić, bardziej praktyczną życia chrześcijańskiego i mniej formalnych struktur teologii kościoła lub zamówić.

Jego historyków poznałem cztery ogólne cechy w tej tendencji: (1) Jej experiential charakter, pietists są ludzie z sercem życia chrześcijańskiego, dla których jest podstawowym problemem; (2) skoncentrować swoje biblijne, pietists są, parafrazując John Wesley, "ludzie jedną książkę "którzy podejmują norm i celów stron z Pisma Świętego; (3) jej perfectionistic gięte, o pietists są poważne świętego życia i zdobycia wszelkich starań, aby prawo Boże, rozpowszechniania Ewangelii i świadczenia pomocy dla potrzebujących; (4) reformowania swoich interesów, sprzeciwia pietists zwykle co uważają za zimna i sterylności siedzibę w kościele form i praktyk.

Spener i Francke

W Niemiecki Lutheran Church pod koniec XVII wieku pracowali w ramach wielorakich trudności.

Jej praca była ściśle ograniczona przez książąt Niemcy, wiele suwerennych państw.

Wiele z jego ministrów, jak wydawało się zainteresowani filozoficznych i retorycznych wrangling ostentation jak w zachęcanie do ich zgromadzenia.

I destrukcyjny wojny trzydziestoletniej (1618 - 48), pozornie walczył nad religię, miał utworzone powszechne wariness o życiu Kościoła w ogóle.

Aby mieć pewność, obraz nie został całkowicie bleak.

Puritan z Holandii i Anglii przyszedł stymulacja reform.

W Niemiecki - mówił ziemie oznaki żywotności chrześcijańskiej pozostała, podobnie jak w pismach Johann Arndt, których prawda chrześcijaństwa (1610) był silny wpływ na późniejszych liderów pietyzm.

Ale w wielu miejscach tych oznak życia były widoczne przez formalizm i insincerity liderów kościoła.

Sytuacja ta została zmieniona w drodze do pracy unstinting Philipp Jakob Spener, często znany jako ojciec pietyzm, którzy w 1666 został powołany, aby być starszym ministra we Frankfurcie nad Menem.

Tam zaapelował do reformy moralnej w mieście.

On wszczęła daleko - flung korespondencji, która ostatecznie wygrała mu tytuł "doradca duchowy wszystkich Niemcy".

Co najważniejsze, on również poważne reformy w praktycznym życiu Kościołów.

A sermon w 1669 wspomniano o możliwości spotkania laymen razem, nie zważając "okulary, karty lub kości", i zachęcając się nawzajem w wierze chrześcijańskiej.

W przyszłym roku Spener się na takie Collegia pietatis ( "pobożnych montażu") w celu spełnienia w środy i niedziele, aby się modlić, aby omówić poprzednim tygodniu Sermon, i stosuje się do fragmentów z Pisma Świętego i pism do poszczególnych sandy życia.

Spener miały istotny krok w kierunku ożywienia Kościoła w 1675, kiedy został poproszony o przygotowanie nowego wstęp do kazań przez Johann Arndt.

W rezultacie powstał słynny Pia Desideria (Pobożny Wishes).

W prostych słowach tej krótkiej pracy zbadała źródła duchowego spadku protestanckie Niemcy i oferowane propozycje reformy.

W oddechowych było natychmiastowe uczucie.

W jej Spener krytykował szlachta i książęta do kontroli nieautoryzowanego korzystania z kościoła, zastępując ministrów na ciepło na zimno doktryny wiary, i ludzie świeccy, dla których odrzucono prawidłowe zachowanie chrześcijańskiej.

Wezwał pozytywnie na ożywienie obawy Lutra reformacji i wczesnego, nawet jak on nieco zmieniony Reformacji nauczania.

Na przykład, Spener traktowane bardziej jako zbawienie regeneracji (nowy urodzenia) niż jako uzasadnienie (poddawana prawa z Bogiem), nawet jeśli reformatorów miało większego stresu zawarte na tej ostatniej.

Spener oferuje sześć propozycji reform w Pia Desideria, który stał się krótkie podsumowanie pietyzm:

Mimo że propozycje te stanowiły programu reform i odnowy, jakie stwarzają one również dwa problemy, które kiedykolwiek były problematyczne dla pietyzm.

Po pierwsze, wielu teologów i zawodowych clergymen przeciwieństwie nich, niektóre z troską o zachowanie swoich tradycyjnych statusu, ale inni z prawdziwego strachu, że może doprowadzić do rampant subiektywizmu i antiintellectualism.

Po drugie, niektórzy ludzie świeccy wzięli Spener propozycje jako zezwolenie na odstępstwa od ustanowionych kościołów w całości, nawet jeśli sam Spener odrzucił separatistic wnioski wyciągnięte z jego pomysłów.

Spener lewej Frankfurtu do Drezna w 1686, i od tam został powołany do Berlina w 1691.

Jego czas w Dreźnie został oznaczony przez kontrowersji, ale nie było straty, w Dreźnie poznał jego następca, August Hermann Francke.

W Berlinie, Spener pomogły znaleźć na Uniwersytecie w Halle, Francke, do której został powołany w 1692.

Zgodnie z wytycznymi Francke's University of Halle wykazało pietyzm co może oznaczać, gdy w praktyce.

W krótkim Francke otworzył siebie jako szkoły dla biednych dzieci, założył świat - słynny sierociniec, założył instytut szkoleń dla nauczycieli, a później pomógł mu znaleźć wydawnictwo, kliniki medycznej, a także inne instytucje.

Francke miał doświadczenie dramatyczny konwersji w 1687, źródło jego życie troski o misje i ewangelizacja.

Pod jego kierownictwem Halle stał się centrum protestantyzm najbardziej ambitnych przedsięwzięciach misyjną do tego czasu.

Uczelnia utworzyła centrum Oriental języków, a także wspierać wysiłki w tłumaczeniu Biblii na nowe języki.

Francke misyjnej wpływ był odczuwalny bezpośrednio przez misjonarzy którzy wyszli z Halle do zagranicznych pól i pośrednio poprzez grupy, jak i Morawianie aktywnego Duński misji, które Inspirował z liderów pietyzm.

Rozprzestrzeniania się pietyzm

Spener i Francke inspirowane innych odmian Niemiecki pietyzm.

Nikolas Hrabia von Zinzendorf, szef odnowionej Województwo Kościoła, był Spener's godson i Francke's ucznia.

Zinzendorf organizowane uchodźców z Moraw do rodzaju collegia pietatis ciągu Niemiecki Luteranizm, a później shepherded ożywienia w tej grupie Czechy Jedność z braćmi.

Te Morawianie, jako przyszli być znane, przeprowadzane na pietistic troski o osobistą duchowość niemal dosłownie z całego świat.

To było przełomowe znaczenie dla historii Angielski - mówił John Wesley, kiedy chrześcijaństwo było wrzuconym do spółki Morawianie podczas jego podróży do Gruzja w 1735.

Co ujrzał ich zachowanie, a następnie co usłyszał ich wiarę po powrocie do Anglii doprowadziły do swego ewangelicznego budzenia.

Inna grupa w ramach ogólnego wpływu Spener i Francke rozwiniętych pietistic troski o Biblii w ramach Niemiecki Luteranizm na Wurttemberg.

Jego czołową postacią, Johann Albrecht Bengel (1687 - 1752), stanowiła unikalne połączenie wiedzy naukowej i sandy zobowiązanie do Pisma Świętego.

Bengel zrobił badania pionierskie w tekście NT, exegeted Pisma starannie i piously, i napisał kilka książek na przełomie tysiącleci.

Inspiracje promieniście z Halle, Wurttemberg, i Morawianie szybko przeniósł się do Skandynawii.

Kiedy żołnierze z Szwecja i Finlandia zostały uchwycone w walce z Rosja (1709), pietist zobowiązania przeniesione do Syberii.

Pietyzm jej wpływ wywierany przez Wesley w Anglii.

Ojciec amerykańskiej Luteranizm, Henry Melchior Muhlenberg, został wysłany przez Atlantyk przez Francke syna w odpowiedzi na wnioski o duchowe przywództwo od Niemiecki imigrantów.

Ponadto, pietyzm również wpływ na Mennonites, Morawianie, bracia, holenderski i Reformatów w Ameryce na początku.

W dalszym ciągu wpływ Spener, Francke, i udał się na swoje koła w XIX wieku.

Odnowy w interesie Lutra i jego teologii, aktywny ewangelizacja w Bazylei misji i wewnętrzne Misja Towarzystwa Dania, revivalistic działalności Norweski Hans Nielsen Hauge (1771 - 1824), oraz ustanowienie na Szwedzki misji Kościoła Przymierza (1878 ) Wszystkich śladów może powrót do korzeni pietyzm z wcześniejszych dni.

Pietistic Inspiracje

Historycy od dawna badano związek pomiędzy pietyzm i oświecenia, że ruch rationalistic i humanistyczne, które rozkwitły w XVIII wieku, i które przyczyniły się do ostatecznego sekularyzacji z Europa.

Mają zauważyć, że pietyzm i Oświecenia zarówno protestancka prawowierność zaatakowane, jak twierdzili, że prawa osób fizycznych, i że oba były zaniepokojony praktyką więcej niż teoria.

Zasadnicze pytanie brzmi, czy historyczne pietistic antitraditionalism, indywidualizm, praktyczność i utorowała drogę dla non - Christian wyrazem tych samych cech w Oświeceniu.

Fakt, że pietyzm pozostał wierny do Pisma Świętego i jego podmiotowość, że był kontrolowany przez chrześcijańskich wierzeń sugeruje, że niezależnie od jego stosunku do Oświecenia, nie było głównym źródłem jego sceptycyzmu i racjonalizmu.

Kolejne historyczne niepewności otacza wiązanie między pietyzm i intelektualne ruchy powstałe w reakcji na oświecenie.

Znalezienie rzeczy jest fakt, że trzech wielkich myślicieli postenlightenment, idealistą filozof Immanuel Kant, literackiego geniuszu Johanna Wolfganga Goethego, romantyczny i teolog Friedrich Schleiermacher, były narażone na pietyzm, jak młodzież.

Jest prawdopodobnie najlepiej pietyzm w zakresie przemieszczania się, że paralleled Oświecenia, a później w jego rozwoju europejskich dążenie do osobistego i jego znaczenie dla disdain wyczerpania tradycji.

Jednak o ile w sercu pietyzm był niewoli do Ewangelii, pozostała ona źródłem odnowy wyraźnie chrześcijańskim.

Religijne ruchy przypominające pietyzm były aktywne poza Niemcy w XVII i XVIII wieku.

W rzeczywistości, Niemiecki pietyzm był tylko jeden akord w symfonię wariacji na temat wspólnego tematu, trzeba wyjść poza sterylnym formuły o Bogu na bardziej intymne doświadczenia z nim.

W Puritans Angielski z końca 1500 i 1600s wystawiony.

The New England puritan Cotton Mather, którzy odpowiadają z Francke, wytrwale, aby zachęcić pietistic witalność w Nowy Świat.

Wkrótce po śmierci Mather's American Great Awakening z 1730s i 1740s wystawiał pietistic funkcji.

W Anglii, William ustawy z poważnych Poproś o pobożny i święty życia (1728) zalecał rodzaju pietistic moralności.

A Wesley's Metodyzm, kładąc nacisk na Pisma, jego zaangażowanie w ewangelizacje i edification, jego praktycznego społecznego benevolence, a jego ewangelicznej ecumenicity, był pietistic do rdzenia.

Nawet poza protestantyzm, pietistic elementy mogą być postrzegane we współczesnej Kościół rzymskokatolicki i judaizmu.

W Jansenist ruch w XVII wieku, Francja podkreśliła, że troska o serce wyznania, że Spener również championed.

Praca Baal Szem Tow (1700 - 1760) w HASIDIC z założycieli ruchu w judaizm również starali się wyjść poza ortodoksyjną rytuał do poczucia wspólnoty z Bogiem.

Ogólną ocenę pietyzm musi brać pod uwagę okoliczności, jego pochodzenia, w XVII wieku Europa.

Niezależnie od tego, czy w wąskim Niemiecki użytkowania lub jego bardziej ogólny sens, pietyzm stanowiła złożone zjawisko.

Jest uczestnikiem w mistycyzm w późnym średniowieczu.

Jest udostępniany na zobowiązanie do Pisma Świętego i nacisk na świeckich wczesnego chrześcijaństwa z Reformacji.

W przeciwieństwie do formalizmu i zimną prawowierność z zakładu teologicznych.

A była to dziecko własne razy z jego troski o autentyczne osobiste doświadczenie.

To było w pewnym sensie, chrześcijańskiej odpowiedzi na to, co zostało nazwane "odkrycie indywidualnych" chrześcijańskich poprzez dostarczenie formularza do indywidualizmu i praktyczne - mindedness z Europa w okresie przejściowym do czasów nowożytnych.

W szczególności chodzi pietyzm chrześcijańskiej stanowi znaczne wysiłki na rzecz reformy protestanckiej dziedzictwo.

Niektóre z obawy przed jego najbliższej przeciwników zostały częściowo uzasadnione.

W najgorszym z pietistic tendencja może prowadzić do inordinate subjectivism i emotionalism; może zniechęcić staranne stypendium, może to fragment kościoła poprzez entuzjastyczne separatyzm; może ustanowić nowe kody prawie legalistyczne moralności, a może to underrate wartości chrześcijańskich tradycji.

Z drugiej strony, pietyzm był, i nadal by być, potężnym źródłem odnowy w kościele.

Na jej najlepiej wskazuje na nieodzowność Pisma dla życia chrześcijańskiego; zachęca ludzi świeckich w dziele posługi chrześcijańskiej, ale stymuluje troski o misje; zaliczek wolności religijnej i współpracy między wierzących i wzywa go do reszty osób nie do znalezienia intymnej wspólnoty z Bogiem sam.

Mark A NOLL


(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


A Ritschl, Geschichte des Pietismus; FE Stoeffler, The Rise of ewangelicki pietyzm, Niemiecki pietyzm W XVIII w., (red.) Continental pietyzm i wczesnego chrześcijaństwa amerykański; DW Brown, Understanding pietyzm; R Lovelace, dynamika życia duchowego.

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest