Pryscylian, Priscillianism

Informacje ogólne

Pryscylian, dc 385, był Hiszpański ascetyczne którzy założyli ruch zwany Priscillianism, który został skazany za heretical przez Kościół.

Pomimo unorthodox jego poglądów, które były najwyraźniej pod wpływem Dziękujemy! I Manichaean dualizm, był biskupem w 380 Avila.

Wkrótce potem został osądzony winni czary, jednak i wykonany.

Priscillianism trwali w Hiszpania, aż 6 wieku.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail

Priscillianism

Zaawansowane Informacje

Ruch jest nazwany po jego wytwórcy, Pryscylian z Avila, choć prawdopodobnie nie podziela poglądy jego następcy na charakter Trójcy.

Pryscylian był zdolnym laika którzy zaczęli organizować niezależne studium Biblii grup, w których własny rachunek - odmowa i głębszego życia duchowego były podkreślił wraz z trzeba znać moc żywego Słowa.

Kobiety były zachęcane do udziału w tych spotkaniach i korzystać ze swoich darów w ministerstwie.

Wiele załącza się do tego ruchu.

Nawet biskupów i innych duchownych oddał swoje poparcie.

Pryscylian kładzie nacisk na celibat, jednak afoul pobiegł do kościoła, które mylić z jego nauczania Manicheizm i potępił jego doktryny w Radzie Sargossa w 380.

Był jednak święceń jako biskup z Avila w atmosferze rosnącej kontrowersji.

Ostatecznie, po nieudanych odwołań do papieża Damaszek i Ambroży z Mediolan, Pryscylian zawartych przed jego przypadku cesarz Maksym i ściął, wraz z sześcioma jego zwolenników, w 385 trier.

To wydaje się być pierwszym dla realizacji chrześcijańskich herezji i spowodowane nim być czczona jako męczennik, szczególnie w Galicji.

To nie zawsze jest łatwe do oddzielenia od przekonań Pryscylian z tych jego późniejszych naśladowców.

Pryscylian Sam napisał szereg kanonów, które pojawiają się w wielu tekstów z Wulgaty Biblii.

On dzieli listów Pawła (w którym m.in. List do Hebrajczyków) w serii tekstów na temat punktów teologicznej i napisał wstęp do każdego.

Te kanony przetrwały w formie edytowany przez Peregrinus, którzy je uznać nieodzownym pomocy w studium Pisma Świętego.

Zawierają one mocne wezwanie do życia i pobożności osobistej ascezy, w tym vegetarianism, teetotalism i celibat.

Seksualnego niewolnictwa i różnice są zniesione w Jezusie Chrystusie, i dary charyzmatyczne wszystkich wierzących potwierdzone.

Wybranych zostaliście wezwani do walki z diabłem i jego zło uprawnień, aby przejść do wiedzy o Bogu głębokie tajemnice.

Pryscylian i umieszczona naśladowców jego znaczny nacisk na Dziękujemy! Utworów, które nie uznają za kanoniczne, ale raczej jako pomocne do duchowo myślącymi którzy mogą rozeznać prawdę od błędu.

Tak Dziękujemy! Pism są notowane w znacznie Priscillianist pism.

Ogólnie przypisane do Priscillianist szkoły są prologues do czterech Ewangelii, ponieważ znajdują się w wielu tekstów Starego łacina.

Są to silnie monarchian w teologii i nie pozwala na wyraźne rozróżnienie między osobami z Godhead.

W 1889 G Schepss opublikowała serię jedenastu traktaty, które miał wykryte w Wurzburg.

Chociaż tekst o nazwie Pryscylian jako autor, wydaje się bardziej prawdopodobne, że te traktaty zostały napisane przez jednego z jego zwolenników.

Zawierają one zbyt silny nacisk na studiowaniu Biblii, alegorycznego interpretacji Pisma Świętego, ascezy, jedności z Bogiem, zamiast Trójcy Świętej.

Chrystus jest często określany jako "ChristGod" i nazywa się "unbegettable".

Ściśle związane z Wurzburg traktaty zarówno w treści i myśli jest dziewiątym wieku rękopis anonimowy traktat, w Trójcy.

Ojciec i syn są uznane za nazwy dla tej samej osoby, z Ojcem i Synem reprezentujących myśl słowa.

Istnieje również fragment listu przez Pryscylian, który jest cytowany przez Orosius, zdecydowanie wrogiej świadka.

W krytyków Priscillianism oskarżony przepływu astrologię, czary, dualizm, Manicheizm, Sabelianizm, modalism, a ostatecznie leżącego.

Silny następujące kobiet doprowadziła do opłat seksualnego orgies.

Priscillianists były również powiedział, że nauczy preexistent ludzkich dusz zostały dołączone jako kara do ciała, które było stworzenie diabeł.

Tak więc ciała człowieczeństwo Chrystusa zostało odrzucone, na czczo oraz w niedziele i Boże Narodzenie.

Priscillianism kontynuowane co najmniej do 563, kiedy to został oficjalnie potępiony przez Radę Braga.

RC Kroeger i CC Kroeger

(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


O Chadwick, Pryscylian z Avila; J Chapman, zwraca uwagę na wczesne historia z Wulgaty Ewangelie.


Priscillianism

Informacje Katolicki

Ta herezja pochodzi w Hiszpania w czwartym wieku i został wyprowadzony z gnostic-Manichaean doktryn nauczanych przez Marcusa, Egipcjanina z Memphis.

Jego pierwszym wyrażających były Pani o nazwie Agape, a rhetorician nazwie Helpidius, za pośrednictwem którego wpływ Pryscylian "człowiek szlachetnego urodzenia, z wielkim bogactwem, pogrubienie, restless, wymowne, wiele nauczyć poprzez czytanie, bardzo gotowy na debaty i dyskusje (Sulpicjusz Sewer, "Jego. Sac.", II, 46) była również rejestrował. Jego wysokie stanowiska i wielkie dary uczynił go liderem partii, a on stał się gorącym apostoł nowej doktryny. Poprzez swoją reputację i oratoryjne prezenty dla skrajnej ascezy on przyciągnął duża następujące. Wśród tych wyciągnąć go było dwóch biskupów, Instantius i Salvianus. wyrażających na nowe sekty zorganizowane się do złożenia ślubowania związana społeczeństwa szybkiego rozprzestrzeniania, które przyciągnęły uwagę katolickiego biskupa Kordowa, Hyginus, którzy się znane jego obawy do Idacius, biskupa Emeritu oraz, na przykład tego ostatniego i Ithacius z Ossanova, Synodu odbyła się w 380 Saragossa. Biskupi byli obecni na tym Synod nie tylko z Hiszpania, ale z Akwitanii. Pomimo wezwania, w Priscillianists odmówił stawienia się, i Synod wyraźne zdanie excommunication wobec czterech liderów, Instantius, Salvianus, Helpidius i Pryscylian.

Egzekucja z dekretów Synodu była zobowiązana do Ithacius, impulsowy i brutalnego człowieka.

On nie udało się doprowadzić do heretyków, oraz, w defiance, Pryscylian został ordynowany do kapłaństwa i powołania biskupa z Avila.

Idacius i Ithacius zaapelował do władz imperialnych.

Cesarz Gracjan wydał dekret, który nie tylko pozbawiło Priscillianists w kościołach, w których oni sami, ale wtargnięcie skazany Pryscylian i jego zwolenników na wygnaniu.

Instantius, Salvianus, i Pryscylian przystąpiła do Rzym, aby uzyskać pomoc papieża Damazego w posiadanie tej zdanie odwołane.

Odmowa publiczności, oni poszli do Mediolan, aby podobny wniosek święty Ambroży, ale z tego samego rezultatu.

Następnie uciekał się do intrygi i przekupstwa w sądzie z takim sukcesem, że były one nie tylko uwolnił od kary z wygnania, lecz dopuszczone do odzyskania posiadania ich w kościołach Hiszpania, gdzie pod patronatem cesarskiej urzędników, oni korzystają takie uprawnienia Ithacius jak zmusić do wycofania się z kraju.

On z kolei odwołanie do Gracjan, ale zanim cokolwiek zostało osiągnięte cesarza został zamordowany w Paryżu, i uzurpatora Maximus zajął jego miejsce.

Maksym, pragnących za curry z ortodoksyjnej partii i do jego odtworzenia skarbowych poprzez konfiskat, udzielił zamówienia na Synod, który odbył się w Bordeaux w 384.

Instantius został po raz pierwszy wypróbowany i skazany na depozycji.

Następnie Pryscylian odwołać się do cesarza w Trewirze.

Ithacius działał jako jego accuser i tak vehement, że w jego wypowiedzenia St Martin z Tours, którzy wówczas w Trewirze, interweniował, a po jego wyrażania dezaprobaty w przypadku wniesienia kościelnych przed wydziałem cywilnym sądu, uzyskanych od cesarza obietnicy nie do wykonywania jego potępienie w zakresie bakterii we krwi.

Po St Martin opuściły miasta, mianowany przez cesarza prefekt Evodius jako sędzia.

Znalazł Pryscylian i niektórych innych winni zbrodni magii.

Decyzja ta została zgłoszonych do cesarza którzy umieścić Pryscylian i kilku jego zwolenników do miecza; własność została skonfiskowana, a inni je usuwa.

Przebieg Ithacius natychmiast spotkał się z potępienia przez najostrzejsze.

St Martin, słuch, co miało miejsce, wrócił do Trier cesarza i zmuszony do unieważnienia zamówienia do wojskowych tribunes, już w drodze do celu Hiszpania extirpate do herezji.

Nie ma ziemi w potępienia i śmierci Pryscylian opłaty za dokonane wobec Kościoła o powoływać cywilnego organu do karania heretyków.

Papież censured nie tylko działania Ithacius, ale również, że na cesarza.

Święty Ambroży był równie surowy w jego przypadku wypowiedzenia, a niektóre z Gallican biskupów, którzy byli w Trewirze pod kierownictwem Theognistus, włamali się komunia z Ithacius, którzy następnie złożone z jego patrz przez Hiszpański Synodu Biskupów, a także Jego przyjaciel i abettor Idatius, został zmuszony do dymisji.

Śmierć Pryscylian i jego zwolenników miał unlooked na sequel.

Liczebność i zapału do heretyków wzrosła; tych, którzy byli wykonane zostały czczona jako świętych i męczenników.

Postęp i rozprzestrzeniania się herezji wezwał do świeżych środków represji.

W 400 odbył się Synod w Toledo, w którym wielu wśród nich dwóch biskupów, Symphonius i Dictinnius zostaliśmy pojednani z Kościołem.

Dictinnius był autorem książki "Libra" (wagi), moralny traktat z Priscillianist widzenia.

W przewrotów w Hiszpański półwysep w następstwie inwazji na Vandals i Suevi wspomaganiem rozprzestrzeniania Priscillianism.

Tak więc ten groźny, że ożywienie Orosius, Hiszpański ksiądz, napisał do świętego Augustyna (415) w celu pozyskania jego pomocy w zwalczaniu herezji.

Papież Leon w późniejszym terminie miały aktywnych kroków w celu jego represji i na jego pilne nalegań rady odbyły się w 446 i 447 w Astorga, Toledo i Galicji.

Pomimo tych wysiłków sekty nadal się podczas piątego wieku.

W następnym wieku rozpoczęła się zmniejsza, a po Synodu Braga, która odbyła się w 563, miała aktów prawnych dotyczących go, to wkrótce zmarł.

W odniesieniu do doktryn i nauczania Pryscylian i jego sekta, nie jest konieczne, aby przejść do meritum dyskusji, czy Pryscylian został winni błędów tradycyjnie przypisane do niego, czy był naprawdę Heretic, czy był skazany niesprawiedliwie - przedmiotem nieporozumień, a nawet w potępienia przez całe swoje życie, a potem zmuszona do poniesienia ciężaru heretical opinie następnie rozwinięte i związane z jego nazwą.

Ciężar dowodu i całego zdarzenia w trakcie jego trwania dokonać supposition jego niewinności bardzo nieprawdopodobne.

Odkrycie przez Schepss jedenaście traktaty z jego pióra w piątym lub szóstym wieku rękopis, w Bibliotece Uniwersytetu w Würzburgu, nie ma położyć kres do kontrowersji nadal zaangażowane w znaczne trudności.

Kunstle (Antipriscilliana), którzy zbadała wszystkie zeznania, podjął decyzję na korzyść tradycyjnego, który samodzielnie wydaje się zdolny do żadnych odpowiednie rozwiązanie na fakt, że Kościół w Akwitania była Hiszpania i cieszyła się działalności przez separatystycznych tendencji w Priscillianist ruchu.

Podstawą do doktryny o Priscillianists był gnostic-Manichaean Dualizm, wiara w istnienie dwóch królestw, jeden z Lekkie i jeden z Ciemności.

Anioły i dusze ludzi zostały powiedział zostać oddzielone od substancji z Diety.

Ludzkie dusze były przeznaczone do zdobycia Królestwa ciemności, ale spadły i byli więzieni w materiał organów.

Tak jak były reprezentowane w królestwa człowieka, a tym samym symbolem konfliktu na stronie światła przez Dwunastu Patriarchów, niebieskich napojów spirytusowych, którzy odpowiadają na niektórych uprawnień człowieka, a na stronie ciemności, przez znaki zodiaku, Symbole i dolnym królestwie.

Zbawienie człowieka polega na wyzwolenie spod dominacji materii.

Dwanaście niebieskich napojów spirytusowych mających nie do osiągnięcia ich wydania, Zbawiciel przyszedł na ciała niebieskiego, które okazały się podobnie, jak innych ludzi, i poprzez Jego naukę i Jego pozornej śmierci wydała dusze ludzi z wpływem materiału.

Te doktryny może być zharmonizowane z nauczaniem Pisma Świętego tylko przez dziwny system egzegezy, w których liberalne sensie został odrzucony w całości, i równie dziwnych teorii osobistych inspiracji.

W Starym Testamencie została przyjęta, ale tworzenia narracji został odrzucony.

Kilka z Pisma Dziękujemy! Zostały uznane za prawdziwe i inspirację.

W etycznej strony z Dualizm z Pryscylian z jej niskim koncepcja natury budziło się do nieprzyzwoitego systemu asceza, jak również do niektórych specyficznych observances liturgicznych, takich jak post w niedziele i Boże Narodzenie.

Ponieważ ich doktryny były ezoteryczne i exoteric, a ponieważ był on uwierzył, że mężczyźni w ogóle nie mógł zrozumieć wyższe ścieżki, Priscillianists, lub przynajmniej tych, którzy zostali oświeceni, zostały dopuszczone do powiedzieć polega na trosce o świętym końca.

Było, ponieważ ta doktryna była prawdopodobnie za skandal nawet do wiernych Augustyn napisał, że jego słynnej pracy "De mendacio".

Publikacja informacji Napisane przez PJ Healy.

Matt przepisywane przez dziekana.

W Encyklopedii Katolickiej, Tom XII.

Opublikowany 1911.

New York: Robert Appleton Company.

NIHIL OBSTAT, 1 czerwca 1911.

Remy Lafort, STD, cenzor.

Imprimatur. + John Murphy Farley, Archbishop of New York

Bibliografia

Ed. Schepss, Priscilliani że supersunt w Corpus skryptu.

Eccles.

lat., XVIII (Wiedeń, 1889); Sulpicjusz Sewer, Hist.

sac., II, 46-51; Tamże, Dialog., III, ii sq; Orosius, Commonitorium reklamy Augustinium w PL, XXXI, 124 sq; Augustyn, De Haer., XXX; Tamże, Ep.

xxxvi reklam Casulam; Jerome, De vir.

obrazuje wolę., cxxi; Leo Magnus, Ep.

xv reklam Turribium; Hilgenfeld, Priscillianus u.

nuentdeckten seine Schriften w Zeitschr.

f. wissensch. Theol. (1892), 1-82; Paret, Priscillianus, ein Reformator des 4.

Jahrh. (Wurzburg, 1891); Michael, Pryscylian u.

umrzeć.

neueste Kritik w Zeitsch.

f. Kath. Theol. (1892), 692-706; Dierich, Die Quellen zur Gesch.

Priscillians (Breslau, 1897); Künstle, Eine Bibliothek der Symbole u.

theolog. Tractate zur Bekampfung des Priscillianismus u.

westgotischen Arianismus aus dem 6.

Jahrh. (Mainz, 1900); Tamże, Antipriscilliana.

Dogmengeschichtl. Untersuchungen u.

Texte aus dem Streite gegen Priscillians Irrlehre (Frieburg, 1905); Puech w Journal des Savants (1891), 110-134, 243-55, 307, 318; Leclercq, L'Espagne chrét.

(Paryż, 1906), III, 150-213.

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest