Protestantyzm

Informacje ogólne

Protestantyzm jest ruch w Western odrzuca chrześcijaństwo, którego wyrażających przekonanie, że władza boska jest poprzez jednego człowieka instytucję lub osobę, taką jak rzymsko-katolickiego papieża. Protestanci szukać gdzie indziej władza ich wiary. Większość z nich stres Biblii - Hebrajski Pisma i Nowego Testamentu - jako źródło i normę ich nauczania. Rzymsko-katolickiego i prawosławnego chrześcijanie wschodni podkreślają również organ Biblii, ale także do tradycji, i, w przypadku katolików, papieża jako źródło władzy.

Reformacji

Mimo, że reforma ruchy zostały cechą chrześcijańskiego Kościoła w całej jego historii i były szczególnie widoczne w 14. i 15. wieku, w większości protestanci daty rozpoczęcia ich przepływu do 1517, kiedy Niemiecki mnich Martin Luther delegowanych do debaty szereg tezy, że kwestionowane Rzymsko-Katolickiego nauczania. Protestantyzm wziął swoją nazwę od "Protestatio" wydany przez reformatorów na diecie 1529 w Speyer.

W ciągu dwóch dziesięcioleci reformacji miał się za pomocą większości Europa północno-zachodniej. W Anglii, King Henry VIII repudiated papieskiej władzy nad Kościołem, a Kościół Anglii został ustalony na kurs reform, które uczyniły go zasadniczo protestanckich ciała (chociaż Anglicans, zwany też Episcopalians, często są klasyfikowane oddzielnie). Szwajcaria, Francja , Części Niemcy, Szkocja, i Holandia, drugi styl nie - Lutheran reformy, wpływ głównie przez Francuski - włączona - Genevan John Calvin i szwajcarskiego lidera Ulrich Zwingli, zaczął brać kształt.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Jednocześnie bardziej radykalny styl protestantyzm pojawił się na lewym skrzydle ruchu. Anabaptystów, Mennonites, i inni chrześcijanie rebaptized i wszczęła je w ruch, że radykalnie odrzucić katolickie praktyki, nawet jeżeli Luteranizm, Kalwinizm, i anglikanizm nie.

Reformacji się z tych podstaw do Skandynawii i centralne Europa, ale rzadko wejść Rosyjski Europa i południowo-wschodniej, gdzie panowały Cerkiew, lub południowa Europa, które pozostawało staunchly Rzymsko-Katolickiego. Po serii wojen religijnych z połowy lat 16. do połowy 17 wieku, w większości protestanci (z wyjątkiem rodniki) i katolików rozstrzygane na zasadzie, że władcy region powinien określić, że religia lub prowincji. Rozdział państwa od kościoła i państwa, zasadę, że inni protestanci przyszli późno, aby posiadać w 18 wieku, rozpoczął się złamać czysto protestanckich posiadać na północny zachód Europa. W drugiej części wieku 18 i 19 wieku w całej do obecnej protestanckich misjonarzy przemieszczania się w większości na świat.

Beachheads protestanckie zostały ustalone na wielu azjatyckich i afrykańskich wybrzeży, ale dopiero niedawno łacina Katolickiego w Ameryce. Od 1607, kiedy przybył Anglicans w Wirginii, do późnych w 19 wieku, po duże - od skali imigracji Europa południowa i Irlandia, wszystkie z wyjątkiem Ameryki Północnej Quebec był uważany za w dużej mierze domeną protestanckich.

Organ Biblii

Protestanci mają zawsze dużo się z Biblii, ale przyjęcie jego władza nie doprowadziła do jednomyślności wśród nich. Odmienne interpretacje tej samej Biblii dały najbardziej dzieli ruch wszelkich w świat wielkich religii, jak setki sekt w co najmniej kilkunastu wielkich rodzin protestanckich kościołów (anglikanizm, Congregationalism, Metodyzm, Prezbiterianizm, Luteranizm, kościoły Chrzciciela, itp.) konkurują w wolnym społeczeństwie. Wobec Biblii we współczesnym protestantyzm od wiary w jego dosłowne prawda na fundamentalistów końcu spektrum (fundamentalizm) bardzo wolne interpretacje wśród liberalnych protestantów.

Uzasadnienie wiarą

Po drugie tylko do wiary w Biblii jako znak protestantyzm jest przekonanie, że ludzie nie są zapisywane przez ich istoty lub dobrej roboty, jak 16 wieku reformatorów usłyszał katolicy, twierdząc, lecz tylko "przez łaskę, przez wiarę." Według protestantów, Bóg wziął inicjatywę w zapisując świat od grzechu poprzez swoją działalność w Jezusa Chrystusa, a nawet wiary, które doprowadziły ludzie uwierzyli w tę działalność było darem, nie osiągnięciem. Niemniej jednak nauczanie spójnych protestanckich w tej sprawie może być, protestanckiej kultury są często produkowane earnest strivers po Bogu - trzeźwy i twardy - osób pracujących którzy starają się udowodnić, że są wśród wybranych Bożych (Predestination) i preachers lub innych przywódców, którzy wydają w legalistyczne ich podejście do życia Kościół jako katolicy byli 16 wieku.

Sakramenty

Większość protestantów akcji wierze w boskie Trójcy - Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty; większość z nich zachować przy życiu starożytnych creedal świadka na fakt, że Jezus Chrystus był i jest zarazem Boskiej i ludzkiej; większość z nich świętować dwa sakramenty (sacrum akty ich zdaniem zostały zlecone przez Chrystusa): chrzest i Wieczerza Lordów. Są one podzielone, czy zanurzyć chrzest w wodzie lub w wodzie stosuje się inne sposoby; ponad wiek, w którym chrzcił ludzi, chociaż większość praktyki chrztu niemowląt, czy łaski chrztu upośledza lub jest znakiem reakcji i posłuszeństwa. Niektórzy protestanci wierzą, że Jezus jest naprawdę obecny w jakiś sposób chleb i wino w Wieczerzy Pana (Eucharystii), podczas gdy inni uważają ten sakrament aktu pamięć i posłuszeństwa. Ich czesc protestanci więcej niż większość innych chrześcijan stres głoszenie Słowa Bóg jako agent do budowania wiary.

Kościół Polity

Protestanci pozwolić na wiele stylów kościół rząd, z biskupią, gdy biskupi z reguły do congregational, który nie uznaje władzy ziemskiej poza lokalnym. Akcentując "kapłaństwo wszystkich wiernych," mają one przypisane ważną rolę do świeckich, chociaż w praktyce wiele kościołów protestanckich są dość pisarskiego w programie Outlook. Coraz częściej w minionym stuleciu, a zwłaszcza w ostatnich dziesięcioleciach, kościoły protestanckie mają święceń kobiet do posługi i zachęcać ich do podejmowania ról świeckich przywództwa.

Protestantyzm, więcej niż Kościół rzymskokatolicki i prawosławie, stoją dwa powtarzające się problemy. Pierwszy odnosi się do wewnętrznej jedności ruchu. Od reformacji, aż do chwili obecnej, protestanci mają dążyć do zgody, ale częściej niż nie pozostawały w sporze. W 20. wieku, jednak Ruch ekumeniczny zebrał siły. W uzupełnieniu do ekologicznej łączenia odrębnych organów, które miały miejsce, ruchy federacji, rady współpracy, w koalicji i wspólnego zadania zostały utworzone.

Drugi problem wiąże się władze cywilne. Prawosławie i katolicyzm znaleźć sojuszy z tronu congenial, ale protestanci byli restless o ich wcześniejsze decyzje prowadzą do takich sojuszy. Ruchy na Tolerancja religijna były najbardziej agresywne i sukcesy w krajach protestanckich. Ustawa z dnia oddzielenie Kościoła i państwa (w większości krajów) utrudnia dla protestantów do tworzenia spójnych poglądów, w jaki sposób chrześcijanie powinni żyć w obu duchowych i odpowiedzialności cywilnej. Ten problem został przedstawiony w jej najbardziej ostrej formie w dylemat z wyznając nazistowskie Niemcy w kościele

Wpływ kultury

Odrzucenie katolickiej tradycji, aw niektórych przypadkach tendencja ku ikonoklazmu militated przed rozwoju specjalnie protestanckich w stylu sztuki wizualne, choć wielu wielkich artystów zostały protestanci. W ogólnym protestanckiej wkład była prostota, nawet skrupulatne, projektowania i dekoracji. Jest to szczególnie prawdziwe w kalwiniści tradycji.

W muzyce i literaturze protestanckiej została ogromne. W vernacular wersje Biblii, jak i Luther King James Version, formacyjne rolę odegrał w rozwoju nowoczesnego Niemiecki Angielski i literatury. Nacisk na głoszenie i brak silnych ośrodków władzy doktrynalnych się do różnorodności opinii i wypowiedzi, jako odzwierciedlenie na przykład w pracach John Milton. A silne tradycje muzyczne opracowane z zachęcanie hymnie śpiew i korzystania z organów i innych instrumentów, osiągnięcie jego pinnacle w pracach Johann Sebastian Bach.

Brak władzy centralnej, a tym samym dopuszczalności rozbieżne poglądy ma również ponosi owoce bogate w tradycję teologiczną, która obejmuje takie dane, jak Karl Barth, Rudolf Bultmann, Paul Tillich w 20. wieku.

Martin E Marty

Bibliografia
K Barth, w teologii protestanckiej XIX wieku (1952) i protestanckich Thought (1959); RM Brown, Duch protestantyzm (1961); BA Gerrish, protestantyzm Stare i Nowe: Essayson reformacji Dziedzictwa (1983); O Gollwitzer , Wprowadzenie do teologii protestanckiej (1982); P Greven, protestanckiej Temperament (1978), ale Hordern, layman's Guide to protestanckiej teologii (1968); Leonarda E, A History of protestantyzm (1968); ME Marty, protestantyzm (1972 ) I protestantyzm w Stanach Zjednoczonych: "Sprawiedliwy Empire (1986); R Mehl, socjologii protestantyzm (1970); WR Miller, amerykański protestanckich Contemporary Thought, 1900 - 1970 (1973); W Pauck, dziedzictwo reformacji (1968 ); L Spitz, protestanckiej reformacji (1985); C Welch, protestanckiego chrześcijaństwa Zinterpretowany przez jej rozwoju (1954) i protestanckich myśli w 19th Century (1972 - 85); JS Wieloryb, protestanckiej Tradycja (1955); JF Biała, Protestanckiego kultu religijnego: Tradycje w transformacji (1989)

Protestantyzm

Zaawansowane Informacje

W najszerszym znaczeniu oznacza protestantyzm cały ruch wewnątrz chrześcijaństwa, które powstały w XVI wieku reformacji, a później skupić się na głównych tradycji kościół Reformatów życia. Lutheran, Reformatów (kalwiniści / Presbyterian), i Anglikański - weryfikacji (chociaż anglikanizm par excellence roszczeń do być zarówno katolickich i protestanckich), Chrzciciela, Metodystyczny, Zielonoświątkowy, i wiele innych, aż do nowoczesnych Afryki Niezależne kościołów.

Termin wywodzi się z "protestation" przedstawiony przez mniejszość Lutheran i Reformatów na władze Niemiecki Imperial Dieta w Speyer w 1529 w odrębne od clampdown na odnowę religijną. "Protestation" był jednocześnie sprzeciw, odwołanie, i afirmacji. Zwróciła pilnie, "Co jest prawdziwe i święte Kościoła?" i zapewnił: "Nie ma pewności czy głoszenie doktryny, lecz ten, który trwa przez Słowo Boże. Zgodnie z Bożego polecenia nie powinny być inne doktryny głosili Ewangelię. Każdy tekst święte i boskie Pisma powinny być wyjaśnione i wyjaśnione przez innych tekstów. Święty Książka jest we wszystkich rzeczy niezbędnych do chrześcijańskiego; świeci jasno w swoim własnym światłem i oświecił znajduje się w ciemności. Jesteśmy zdeterminowani, by łaski Bożej i pomocy do dotrzymania przez Słowo Boże samodzielnie, zawarte w Ewangelii świętego biblijny książki do Starego i Nowego Testamentu. słowo należy samodzielnie głosił, że nic nie jest sprzeczny z nią. To jest tylko prawda. Jest to reguła, czy wszystkie doktryny chrześcijańskiej i postępowania. nigdy nie może lub nie oszukuj nas. "

Lutherans adwokatów i innych reform w ten sposób stał się znany jako protestanci. W Angielski wyraz pierwotnie miał życie "zdecydowanych spowiedź, uroczyste oświadczenie," stały w Ewangelii prawdy Roman przeciwko korupcji. "Zasadniczo protestantyzm jest odwołanie do Boga w Chrystusie, Piśmie Świętym i Kościele pierwotnym, przed wszystkimi zwyrodnienie i apostazji". W maleje "protestanckiej" oznacza anty - lub nie - Roman doprowadziło do niektórych wolą "ewangelicki" (chociaż w tym Europa kontynentalna zwykle wyznacza Lutherans) oraz "Odnowa" (powszechnie używane w kalwiniści Presbyterians).

Podstawowych Zasad

Podstawowe zasady XVI wieku protestantyzm uwzględnione następujące:

Soli deo Gloria

uzasadnienie Bożej mądrości i uzurpowania sobie władzy papieskiej przeciwko religii i wywołane przez człowieka, cześć dla Boga i transcendencji suwerenne providential predestination.

Sola Gratia

odkupienie jako dar Boży wolne dokonane przez Chrystusa oszczędności śmierci i zmartwychwstania. To było artykułowane głównie w kategoriach Pauline jako uzasadnienie sama wiara, jak w Augsburgu Spowiedź: "Nie możemy uzyskać odpuszczenie grzechu i sprawiedliwości przed Bogiem przez naszych własnych zasług, roboty budowlane lub satisfactions, ale otrzyma odpuszczenia grzechu i stać się prawy przed Bogiem przez łaski, dla Chrystusa, przez wiarę, gdy wierzymy, że Chrystus cierpiał za nas i dla jego dobra, że nasz grzech jest odpuszczony, a sprawiedliwość i życie wieczne są nam ". Assurance zbawienia jest więc znak protestanckiej wierze, ugruntowani w obietnicę Ewangelii i zwolnione z prowadzenia wszystkich zasług.

Sola scriptura

wolności do Pisma Świętego jako zasadę słowa Bożego w Kościele, disentangled z Magisterium papieskiego i kościelnych i tradycji. Pismo jest jedynym źródłem chrześcijańskiego Objawienia. Mimo że tradycja może pomóc jej interpretacji, jego prawdziwe (czyli duchowej) jest sens swojej naturalnej (tj. dosłowny) sens, nie jest dwuznaczne.

Kościół jako Lud Boży Believing

by nie stanowiły hierarchii dziedziczenia lub instytucja, lecz Bożą wyborów i rozmów w Chrystusie przez Ewangelię. W słowach Spowiedź w Augsburgu, jest to "zgromadzenie wszystkich wiernych, wśród których jest głosił Ewangelię w jej czystości i sakramenty święte są zarządzane zgodnie z Ewangelii". Sakramentów mianowany przez Chrystusa są dwie tylko, chrztu i Wieczerzy Pana, i może być czytany jako "widoczny słowy," odzwierciedla pierwszeństwa w protestanckich głosząc przekonanie.

Kapłaństwo wszystkich wierzących

uprzywilejowanych wolność wszystkich ochrzczonych, aby stanąć przed Bogiem w Chrystusie "bez opatentowanych ludzkich pośredników" i ich połączeń, które mają być nośnikami łaski i wyrok jako "mało Christs" do swoich sąsiadów. Pastora i kaznodziei różni się od innych chrześcijan i funkcji przez mianowanie, a nie duchowej. (Później protestantyzm nie może zapominać, tym bardziej niż jakiekolwiek inne zasady fundacji.)

Świętość Wszystkie Callings lub Powołania

odrzucenie rozróżnienia między średniowiecznej świeckiej i sakralnej lub religijnej "(tzn. zakonne) z amortyzacji poprzedniego, a uznanie wszystkich sposobów życia boskiego powołania. "Dzieł zakonnika i kapłana w oczach Boga są w żaden sposób, niezależnie od najwyższej do rolnika laboring w tej dziedzinie, czy kobieta już po domu" (Luter). Brak jest wewnętrznie bardziej niż w jakimkolwiek innym chrześcijańskim, wgląd zakryta przez wyrażeń takich jak "święte posługi".

Protestanckich Developments

Protestantyzm stworzył charakterystyczny etos w każdym z wielu tradycji pochodzą z Reformacji, a także na ich historyczne, kulturowe, geograficzne i odmian. Na niektóre kwestie, takie jak sposób (nie rzeczywistość) obecności Chrystusa w Wieczerzy, protestanci mają zgadzały się z bardzo wczesnym etapie, zgadzając się w odrzucając przeistoczenia i ofiara Mszy życia i podkreślając, że sama wiara kanałów na ciele Chrystusa i krwi. W innych, takich jak kościół porządku, różnorodność praktyce nie zawsze wiązało się rozbieżności co do zasady. W tym i innych obszarach protestantyzm, biblijne sama zasada została przegubowe na różne sposoby, zarówno sankcji zachowania tradycji (np. episcopacy) nie repugnant do Pisma Świętego (zazwyczaj Lutheran Anglikańskiej i podejścia) i Debar z życia Kościoła nic nie wyraźnie uzasadnione w Piśmie (tendencja zreformowanych protestantyzm najbardziej konsekwentnie realizowane przez Puritanism i tradycji niektórych pochodnych).

Nic nie jest tak bardzo promowana w disunity na protestantyzm jak odeprzeć stanowiska - Oświecenie racjonalizm i jego potomstwo w teologicznego liberalizmu i modernizmu, które poważnie nadwerężyły jego Reformacji protestantyzm i biblijnych podstaw.

Innym strukturze Reformacji w XVI w., zwanych ogólnie Anabaptist lub Radical pomimo różnorodności, starał się przywrócić dokładny kształt apostolskiej chrześcijaństwa. Pentecostalism ma podobny cel, wraz z innymi ruchami, w tym niektóre Baptists i (Plymouth) braci. Niektóre afrykańskie Niezależne kościoły mają realizuje restorationist podejście nawet do OT. Chociaż Anabaptism urodziła żadne poważne tradycji protestanckiej (ale uwaga na Mennonites), jego odrzucenia w Constantinian państwa - Kościół i wszystkie jego dzieła (bez zatwierdzony przez wszystkich trzech pierwotnych tradycji protestanckiej) stał się w czasie wspólnej własności większości protestantyzm, szczególnie poza Europa. (E Troeltsch podkreślił znaczenie rewolucyjne później protestantyzm jest rezygnacja z jej wczesnym idealne wszystkich - obejmującego kościół - cywilizacji, zreformowany Christendom.) Anabaptist "protestation," choć prześladowanych przez autorytarne, protestanci, Lutheran, zreformowana i Anglikańskiej, w coraz większym stopniu postrzegana jako równoległe struktury pristine protestantyzm, być może bardziej przyczynić się do swojej przyszłości niż jakikolwiek inny wzór.

Mimo podziałów w społeczności protestantyzm jest nadal zauważalny w krzyż - ruchy kościelne, np. ekspansja misyjna, tłumacz Biblii, krytyki biblijnej i nowoczesnych studiów teologicznych, opieki i pomocy agencji i ruchu ekumenicznego. Protestanci są również organizowane wspólnie przez wspólne przekonania, wśród nich główny przyjęcia reformacji jako nieodzowną część ich historii. Dla protestantów nie ma to wykluczyć lineage wraca tothe apostołów, ale ciągłości patrystycznych i średniowiecznych chrześcijaństwo byłoby różnorodnie cenionego w różnych tradycjach protestanckich.

Protestantyzm, biblijne zasady znajdzie wyraz w axiom Ecclesia reformata sed semper reformanda ", Kościół zreformowany, ale zawsze otwarty na dalsze reformacji". Poddanie się słowo Bóg oznacza, że nie ma tradycji lub instytucji, świeckie lub religijne, lub nawet reformacji protestanckiej te mogą być absolutized. Paul Tillich uznać "protestanckiej zasady" jako "prorocze wyroku przeciwko religijnych dumy, pychy kościelnych i świeckich własny rachunek - wystarczalności i ich niszczących skutków." To był szlachetnie np. w Deklaracji z Barmen wyznając nazistowskie Niemcy w Kościele ( "wyznając" jest tutaj synonimem dobrej nowoczesnej XVI wieku "protestanckiej"). Intelektualnego, "współpraca - działania uninhibited dochodzenia i religijnej wiary, teologii i nauki, możliwe jest wyłącznie na terytorium protestanckich, gdzie wszystkie ludzkie tradycje i instytucje stoisko otwarte zarówno dla człowieka, kontroli i do Boga" (JH Nichols).

Wreszcie, protestantyzm stara się czerpać z jej życia Ewangelii Bożej łaski w Chrystusie. Prawda, jego dziedzictwo tolerować nie można zrobić - on - Chrześcijaństwo siebie, nie dla ludzi własnej ziemi - zaufanie przed oblicze Boga. Będzie on ostatecznie zawsze wartość wiary w Chrystusa, bardziej niż o historii kościoła.

DF Wright

(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia
O Wace z Jersey, zasady reformacji, np. Leonard, A History of protestantyzm; W Pauck, dziedzictwo reformacji; J Dillenberger i C Welch, protestanckiego chrześcijaństwa Zinterpretowany przez jego rozwoju; P Schaff, A History of the wyznanie z Christendom, , III RN Flew i RE Davies, Eds., Katolickość protestantyzm; JH Nichols, Primer dla protestantów; W Niesel, Reformatów Symbolics: Porównanie katolicyzm, prawosławie i protestantyzm; L Bouyer, ducha i formy protestantyzm, E Troeltsch, protestantyzm i postępu; P Tillich, protestanckiej Era; CS Carter i GEA tygodni, eds., Protestanckiej Słownik; JS Wieloryb, protestanckiej tradycji.

Protestantyzm

Informacje Katolicki

Tematem będą traktowane zgodnie z następującymi głowy, mianowicie.:

I. Pochodzenie nazwy.

II. Charakterystyczne protestanckich zasad.

III. Dyskusja z trzech podstawowych zasad protestantyzm:

A. Supremacy z Biblii;

B. Uzasadnienie przez sama wiara;

C. Universal kapłaństwo wiernych.

IV. Prywatne Wyrok w praktyce.

V. "uzasadnienie sama wiara" w praktyce.

VI. Nadejście nowego porządku: Cæsaropapism.

VII. Szybkość protestanckich Postępu komentarza.

VIII. Dzisiejszy protestantyzm.

IX. Popularne protestantyzm.

X. protestantyzm i postęp:

A. Uprzedzenia;

B. Postęp w Kościele i Kościołów;

C. Postępy w społeczeństwie obywatelskim;

D. Postępy w Tolerancja religijna;

E. Test witalności.

XI. Wnioski.

I. Pochodzenie nazwy

Dieta na Święte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego, montowane w Speyer w kwietniu 1529, został rozwiązany, że zgodnie z dekretem ogłoszonym w diecie Worms (1524), wspólnot, w których nowa religia była do tej pory ustalono, że nie może bez wielkich problemy ulec zmianie powinny być wolne, aby ją utrzymać, ale do czasu posiedzenia Rady nie powinni wprowadzać dalszych innowacji w religii, i nie powinno zabronić Mszy, lub utrudnić katolików pomoc z tym uczestniczyć.

W tym dekrecie, a zwłaszcza przed ostatnim artykule, wyrażających z nowych ewangelii - księcia elektora Saksonii Fryderyka, Landgrave Hesse, Albert margrabiego Brandenburgii, Książęta Lüneburg, Prince of Anhalt, wraz z Deputowanych czternaście wolnego i imperialnych miast - wprowadzone uroczyste protestu jako niesprawiedliwy i ludzie bezbozni. W rozumieniu protest został dissentients, że nie zamierza tolerować katolicyzm w obrębie swoich granic. Na uwagę, że były one nazywane protestanci.

W czasie pierwotnego konotacji "nie tolerowały dla katolików" zapominać, że pojęcie to jest obecnie stosowane, a przyjęte przez członków tych Kościołów Zachodu i sekt, które w XVI wieku, zostały utworzone przez Reformatorów w bezpośredniej opozycji do Kościoła katolickiego. Ten sam człowiek sam może wezwać protestanckich lub Reformatów: termin protestanckich stanowi większy nacisk na antagonizmu na Rzym; termin Reformatów podkreśla gotowość do żadnej z reformatorów. Gdzie obojętność religijna jest powszechna, wiele z nich twierdzi, że są protestanci, jedynie potwierdza, że nie są katolikami. W niektórych takie niejasne, negatywne poczucie, słowo stoi w nową formułę "Deklaracji Wiary, które mają być wykonane przez króla Anglii na swojej koronacji, a mianowicie.:" Oświadczam, że jestem wierny protestanckiej ". Podczas debaty w Parlamencie stwierdzono, że proponowana formuła skutecznie debarred katolików z tronu, chociaż król zobowiązał się nie szczególności credo, jak nikt nie wie, co o wiernych wyznania protestanckiego jest lub powinien być.

II. CHARAKTERYSTYKA protestanckich ZASADY

Jednak niejasne i nieokreślony Credo poszczególnych protestanci mogą być, to zawsze spoczywa na kilka standardowych zasad, lub zasad, mając na źródła wiary, z pomocą uzasadnienie, a konstytucja z Kościoła. W protestanckie władze uznały, Philip Schaff (w "The New Schaff-Herzog Encyclopedia of Religious Knowledge", sv reformacji), sum zasad protestantyzm w następujących słowach:

W protestanckich idzie bezpośrednio do Słowa Bożego w instrukcji, a do tronu łaski w jego pobożności, podczas gdy pobożny Rzymsko-Katolickiego konsultuje się z jego nauczaniem Kościoła, i woli oferować swoje modlitwy za pośrednictwem Matki Boskiej i świętych .

Od tej ogólnej zasady ewangelicznej wolności, a bezpośrednie relacje z indywidualnego wierzącego do Chrystusa, przejdź na trzy podstawowe doktryny protestantyzm - z absolutną wyższość (1) Słowo, oraz (2) łasce Chrystusa, i (3) ogólnego kapłaństwa wiernych. . . .

1. Sola scriptura ( "Biblia Alone")

W [pierwszy] celem [lub formalnych] zasada głosi kanonicznym Pisma, szczególnie Nowego Testamentu, które mają być jedynym nieomylnym źródłem i regułą wiary i praktyki, i potwierdza prawo prywatne interpretacji tego samego, w rozróżnieniu od Rzymsko-Katolickiego , który deklaruje, Biblii i tradycji należy koordynować źródeł i zasad wiary, i sprawia, że tradycja, zwłaszcza z dekretów papieży i rady, tylko w uzasadnionych i nieomylne tłumacza z Biblii. W swojej skrajnej formie Chillingworth wyrażone tej zasady reformacji w znanej formuły, "Biblia, cała Biblia, i tylko Biblia, jest religia protestantów." Protestantyzm, jednak nie oznacza, gardzi lub organ odrzuca kościół jako taki, lecz tylko jej podwładnych, a jej wartość środków przez Biblię, i wierzy w stopniowe interpretacji Biblii poprzez rozszerzenie i pogłębienie świadomości Christendom. Dlatego też, oprócz posiadania własnej lub symbole norm publicznych doktryny, zatrzymane wszystkie artykuły starożytne wyznanie i dużą ilość dyscyplinarnego i tradycji rytuał, a odrzucony tylko tych doktryn i obrzędów, dla których nie było jasne, aresztowania znaleźć w Biblii i które wydawały się sprzeczne z jego literą lub duchem. W Calvinistic oddziałów protestantyzm poszedł dalej w ich antagonizmu do otrzymanych tradycji niż Lutheran i Anglikańskiej, ale wszystkie w zjednoczonej odrzucenia autorytetu papieża. [Melanchthon przez chwilę nie był skłonny do tego stwierdzić, ale tylko iure humano, lub ograniczone dyscyplinarnego superintendency z Kościoła], meritoriousness dobrej roboty, indulgences, kultu Matki, świętych, relikwie, sakramenty (inne niż chrztu i Eucharystii), z dogmatem przeistoczenia i Ofierze Mszy, czyśćcu, i modlitwy za zmarłych, auricular spowiedź, celibat z duchownych, zakonnego systemu, a korzystanie z języka łacina w kult publiczny, dla którego vernacular w językach zostały zastąpione.

2. Sola fide ( "sama wiara")

W subiektywnej zasady Reformacji jest uzasadnienie wiary samodzielnie, lub raczej, by wolne łaski przez wiarę operacyjny w dobrej roboty. To ma odniesienie do osobistych Środki z chrześcijańskiego zbawienia, i ma na celu zapewnienie wszystkim do chwały Chrystusa, oświadczając, że grzesznik jest uzasadnione przed Bogiem (tzn. jest uniewinniony winy, i oświadczył, prawy) wyłącznie ze względu na wszystkich wystarczające zasług Chrystusa jako zatrzymany przez żywą wiarę, w opozycji do teorii - a następnie powszechnie, i znacznie usankcjonowane przez Sobór Trydencki - co sprawia, że wiara i dobre uczynki koordynować źródeł uzasadnienie, kładąc główny działa na stres. Protestantyzm nie amortyzacji dobrej roboty, ale zaprzecza ich wartość jako źródła lub warunków uzasadnienie, i nalega na ich potrzeby, jak owoce wiary, a dowody uzasadnienie.

3. Kapłaństwo wszystkich wierzących

Do powszechnego kapłaństwa wiernych oznacza prawo i obowiązek chrześcijańskiej laikatu nie tylko do czytania Biblii w vernacular, ale również do wzięcia udziału w rządzie i wszystkie sprawy publiczne o Kościele. Jest przeciwieństwie do hierarchiczny system, który stawia istotę i władz Kościoła w zasadzie wyłączności kapłaństwa, święceń kapłańskich i sprawia, że niezbędne mediatorów między Bogiem i ludzi ". Zobacz też: Schaff" The Principle of protestantyzm, Niemiecki i Angielski "( 1845).

III. Dyskusja na trzech podstawowych zasad protestantyzm

A. Sola scriptura ( "Biblia Alone")

Wiara w Biblię jako jedyne źródło wiary jest unhistorical, nielogiczne, śmiertelnych na mocy wiary, jedności i destrukcyjne.

Jest unhistorical. Nikt nie zaprzecza fakt, że Chrystus i Apostołowie założyli Kościół przez przepowiadanie i wymagających wiary w ich doktryny. Nr książka, jak powiedział jeszcze w Bóstwo Chrystusa, Jego odkupieńczą wartość Passion, lub jego najbliższych, aby sądzić świat, wszystkie te i podobne znaki musiały zostać uwierzyła w słowa Apostołów, którzy byli, jak wykazały ich kompetencje , Posłańcy od Boga. A ci, którzy otrzymali swoje słowo nie tak wyłącznie na władzy. W bezpośrednim, ukrytych składania umysł był w całym Apostołów tylko niezbędne znak wiary, nie było miejsca na cokolwiek, co jest teraz nazywany prywatnych wyroku. To jest zupełnie jasne, od słowa Pisma: "Dlatego też dziękujemy Bogu bez zaprzestania: z powodu, że kiedy otrzymał z nas słowo Boże rozprawy, otrzymała je nie jako słowo ludzkie, ale (jak jest w rzeczywistości) słowa Bożego "(1 Tesaloniczan 2:13). Słowo rozprawy otrzymania przez nauczyciela ludzkiego i uwierzyli w Boga władzy, którzy są jej pierwszego autora (por. Rzymian 10:17). Jednak, jeżeli w terminie od Apostołów, wiary polegała na składaniu upoważniony do nauczania, czyni to teraz, bo w istocie rzeczy nigdy się nie zmienia i fundamentem Kościoła i naszego zbawienia jest nieruchomy.

Ponownie, jest nielogiczne, aby oprzeć się na wierze prywatnych interpretacji książki. Do wiary polega na składaniu; prywatnych interpretacji polega na ocenie. W wierze przez przesłuchanie, ostatnie słowo spoczywa na nauczyciela; w prywatnych wyroku jej spoczywa na czytelnika, twierdzi, którzy umarli tekst Pisma do rodzaju badań pośmiertnych i wyda wyrok bez odwołania: On wierzy w siebie, zamiast w każdym wyższe władze. Ale takie zaufanie w świetle własnych nie jest wiarą. Prywatne wyroku jest śmiertelne dla teologicznej mocy wiary. John Henry Newman mówi "sądzę, może przyjąć, że dzięki tej, która była sprawowana przez pierwszych chrześcijan, nie jest znana na wszystkich obecnie wśród protestantów, lub przynajmniej jeśli istnieją przypadki, jest wykonywane na tych, mam na myśli ich divines i nauczycieli, którzy wyraźnie zaprzeczyć, że są one obiektami, a ich nawoływać ludzi do sędziego dla siebie "(" Dyskursy do Mieszany Congregations ", Wiara i prywatne wyroku). A on zaliczki w dowód niestabilności protestanckich tzw wiary: "Oni są jak dzieci i tossed m² i przeprowadzane przez co wraz z gale doktryny. Jeśli mieli oni wiary nie zmieni. Wyglądają na proste wiary katolików, jak jeśli niegodne godności ludzkiej natury, jak i slavish głupi ". Jednak na takie proste, unquestioning wiary w Kościół został zbudowany i odbywa się wspólnie do dzisiaj. Jeśli absolutnej uzależnienie od słowa Bożego, proklamowana przez jego akredytowanym ambasadorom, którzy chcieliby, tzn. gdy nie ma cnoty wiary, nie może być jedności Kościoła. Ma się rozumieć, potwierdza historia i protestanckich. "Nieszczęśliwy podziałów", nie tylko między sekty i sekty, ale w obrębie tej samej sekty, które stały się pośmiewiska. Są to ze względu na pychę prywatnych intelektu, i tylko one mogą być uzdrowiony przez pokorną złożenia do organu Bożego.

B. Sola fide (Uzasadnienie "sama wiara")

Zobacz w osobnym artykule uzasadnienie.

C. kapłaństwo wszystkich wierzących

"Powszechne kapłaństwo wiernych" jest lubiący ozdobne, który pójdzie dobrze z innymi podstawowe założenia protestantyzm. W przypadku, gdyby każdy człowiek ma własną najwyższego nauczyciela i jest w stanie usprawiedliwić się przez prosty akt wiary, nie istnieje potrzeba dalszych święceń nauczycieli i ministrów ofiary i sakramentów. Sakramenty się w rzeczywistości, staje się zbędny. Zniesienie kapłanów, ofiary i sakramentów jest logiczną konsekwencją fałszywych pomieszczeń, tj. prawa prywatnego i uzasadnienie wyroku samodzielnie przez wiarę, jest, więc, jak iluzoryczna, jak te. Jest to ponadto sprzeczne z Pisma Świętego, do tradycji, do rozumu. Protestanckiej stanowisko jest, że pierwotnie był duchownych przedstawicieli narodu, wszystkie swoje uprawnienia wynikające z nich, a jedynie sposób, w trosce o wygodę i porządek, co może zrobić również laymen. Ale Pismo mówi biskupów, kapłanów, diakonów, jak inwestowane z duchowe nie posiadał uprawnień przez Wspólnotę na dużych i przekazywanych przez zewnętrzny znak, nałożenie rąk, tworząc tym samym odrębne porządku, hierarchii. Pismo ukazuje Kościoła, począwszy ze święceń kapłaństwa jako jej główny element. Historia pokazuje, w tym również kapłaństwa życia w nieprzerwanego dziedziczenia po dzień dzisiejszy w Wschodu i Zachodu, nawet w kościołach oddzielone od Rzym. A powód wymaga takiej instytucji; społeczeństwa confessedly powołany do kontynuowania dzieła zbawienia Chrystusa musi posiadać i podtrzymywać Jego zbawczą moc, musi mieć nakaz nauczania i posługi zlecone przez Chrystusa, tak jak Chrystus był przez Boga, "Jak Ojciec posłał mnie, ja też was posyłam "(Jan 20:21). Samoobrona, które są w najlepszym cienie Kościołów i wosk wane z kapłańskiej władzy one podświadomie lub instynktownie atrybut ich pasterze, starsi, ministrów, preachers, oraz innych przywódców.

IV. PRYWATNE WYROK W PRAKTYCE

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że prywatne wyroku co do zasady wiary to jednocześnie wyznanie wszystkich rozpuścić i do spowiedzi indywidualnej opinie, dzięki czemu możliwe jakiekolwiek życie Kościoła w oparciu o wspólną wiarę. Dla quot capita tot czucie: dwóch mężczyzn nie myśleć dokładnie zarówno na każdy temat. Tymczasem mamy do czynienia ze względu na fakt, że kościoły protestanckie mają mieszkał przez kilka wieków i formowane mają charakter nie tylko jednostek, lecz całych narodów, że miliony mają znaleźć dusze i znajdowania w nich pokarm duchowy, który spełnia swoje duchowe cravings; i ich misjonarską działalność charytatywna obejmuje szeroki dziedzinach w kraju i za granicą. Widoczna niezgodność nie istnieją w rzeczywistości, w odniesieniu do prywatnego wyroku i nigdzie nie jest dozwolone pełnego odegrania w opracowywaniu religii. Otwarta Biblia i otwarty umysł na jej interpretacji są raczej zachęcić do nakłonienia mas, schlebianiem ich pychę i pomylić ich niewiedzy, niż realne zasady wiary.

Pierwsze ograniczenia nałożone na wniosek prywatnych orzeczenie niezdolności większości mężczyzn do sędziego dla siebie w sprawach powyżej ich fizycznych potrzeb. Jak wielu chrześcijan są dokonywane przez ton Testamentu rozprowadzane przez misjonarzy do pogan? Co religia może nawet dobrze szkoły człowiek wyciąg z Biblii, gdyby darmo, ale jego mózg i jego książka dla niego przewodnikiem? Drugie ograniczenie wynika z ochrony środowiska i uprzedzeń. Zakładanego prawa prywatnego wyrok nie jest wykonywane, dopóki umysł jest już zaopatrzony w pomysły i pojęcia dostarczanych przez rodziny i wspólnoty, przede wszystkim te są obecne koncepcje religijne dogmaty i obowiązków. Ludzie Mówi się, że katolicy, protestanci, Mahommedans, Pagans "urodzenia", ze względu na środowisko, w którym rodzi się zawsze endows je z lokalnego na długo przed religii są oni w stanie ocenić i wybrać dla siebie. A firma, która posiada w tym szkolenia wstępnego dostaje na uwadze, jest dobrze zilustrowany przez fewness zmian w późniejszym życiu. Konwersje z jednej wiary do innej są stosunkowo rzadkie występowanie. Liczba konwertuje w dowolnej nazwy w porównaniu do liczby stauncher wyrażających jest znikome ilości. Nawet jeśli prywatny doprowadziło do wyroku skazującego, że niektóre inne formy religii jest lepsze niż jednej profesów, konwersji nie zawsze jest osiągnięty. Konwertowanie, obok i poza jego wiedzą, muszą mieć wystarczającą siłę woli, aby wyeliminować ze starych związków, stare przyjaźnie, stare przyzwyczajenia, oraz w obliczu niepewności życia w nowym otoczeniu. Jego poczucie obowiązku, wiele ułatwia, muszą być heroical temperamentem.

Trzecia wprowadzone ograniczenia w korzystaniu z prywatnych orzeczenia organu państwa i Kościoła. W reformatorów miało pełne wykorzystanie ich emancypacji od władzy papieskiej, ale nie wykazały pochylenia, aby umożliwić ich zwolenników tej samej wolności. Luter, Zwingli, Kalwin, Knox i były nietolerancyjne prywatnych wyroku, kiedy wyszedł przed ich własnych conceits jak każdy papież w Rzym był zawsze tolerują z herezji. Wyznania wiary, symboli, a katechizm zostały utworzone wszędzie, i zawsze były wsparte przez siły świeckie. W rzeczywistości, świeckiej władzy w kilku częściach Niemcy, Anglia, Szkocja, gdzie indziej nie miał więcej do czynienia z formowanie grup wyznaniowych niż prywatne orzeczenie i uzasadnienie wyłącznie przez wiarę. Władcy były kierować się względami politycznymi i materiałów, w szczególności ich przystąpienia do formy wiary, a ich uprawnienia prawo narzucania własnego wyboru na ich tematy, bez względu na prywatne opinie: cujus regio hujus religio.

W powyższych rozważań wynika, że pierwszy protestanckiej zasady, wolne wyroku, nigdy nie wpłynęło na protestanckich na dużych mas. Jej wpływ jest ograniczony do kilku przywódców ruchu, do ludzi którzy by dint silnego charakteru były zdolne do tworzenia odrębnych sekt. Oni rzeczywiście spurned władzy Stary Kościół, ale szybko przenieść go do własnych osób i instytucji, jeśli nie do świeckich książąt. Jak bezlitośnie nowa władza była sprawowana jest sprawa historii. Ponadto, w czasie, wyrok ma prywatnego dojrzały do unbridled freethought, racjonalizm, Modernizm, rampant obecnie w większości uniwersytetów, kulturalny społeczeństwa i prasy. Obsadzone przez Lutra i pozostałych reformatorów materiał siewny nie miały korzenia, ani szybko zwiędła, wśród pół wykształconych mas którzy nadal clung do organu lub przymusowej zostały przez świeckie ramię, ale rozkwitała i jego pełne owoców produkowanych głównie w szkołach i wśród stopnie społeczeństwa, które ich życia intelektualnego czerpać z tego źródła. Nowoczesny Prasa jest w nieskończonej bóle do rozpowszechniania wolnego wyroku i jego najnowsze wyniki do czytania publicznego.

Należy zauważyć, że pierwszy protestanci, bez wyjątku, pretended się prawdziwy Kościół założony przez Chrystusa, i wszystkie zachowały Apostolski symbol wiary w artykule "Wierzę w Kościół katolicki". Fakt ich pochodzenia katolickiego i okolice rachunki zarówno dla ich dobrych intencji do spowiedzi i wiary, do którego się związani. Jednak takie spowiedzi, jeśli nie zostaną wszelkie prawdy w twierdzeniu, że wyrok prywatne i otwarta Biblia są jedynym źródłem wiary protestanckiej, są bezpośrednio antagonistyczne do protestanckiego ducha. To jest uznane, między innymi, przez JH Blunt, którzy pisze: "Samo istnienie takich wyznań wiary jako wiążące dla wszystkich lub któregokolwiek z członków chrześcijańskiej wspólnoty jest niezgodne z zasadami, na których wielkie protestanckiej organów uzasadnione ich separacji od Kościoła, prawo prywatne wyroku. Czy nie każdy członek jak tylko prawo do krytykowania i odrzucenie ich jako swoich przodków miał prawo odrzucić katolickie wyznanie lub kanonów ogólne rady? one wydają się naruszać innym widocznym doktryna z reformatorów, wystarczalności Pisma Świętego, do zbawienia. Biblii sam wystarczy, co potrzeba jest tam do dodawania artykułów? Jeżeli jest to połączone, że nie są one dodane, ale jedynie wyjaśnienia, Słowo Boże, kolejne pytanie wynika, wśród wielu wyjaśnień, mniej lub bardziej w sprzeczności ze sobą podane przez różne sekty z protestantyzm, którzy decydują się na co jest prawdziwe? Ich profesów obiekt jest bezpieczny jednolitości, doświadczenie trzysta lat okazał się nam, co może nie zostały przewidziane przez ich twórców, że miał diametralnie odwrotny skutek, a nie zostały produkcyjnego w Unii, ale wariancji "(Dict. z sekty, herezje, itd.", Londyn, 1886, sv protestanckich Confessions Wiary). drodze pinningu prywatnych wyroku do Biblii rozpoczęła się na reformatorów książki religii, czyli religii, które, teoretycznie, prawo wiary i postępowania zawarta jest w dokumencie bez pisemnej metody, bez władzy, bez upoważnionego tłumacza. gromadzenia książek o nazwie "Biblii" nie jest metodyczną Kod wiary i moralności, jeśli jest oddzielone od strumienia tradycji Bożego, który twierdzi, jego inspiracji, nie ma specjalnego organu, a w rękach prywatnych tłumaczy, jego znaczenie jest skręcane łatwo dostosowany do potrzeb każdego prywatnego umysłu. Nowoczesny ustawy, opracowany przez nowoczesne umysły do współczesnych wymogów, są codziennie zakryta i kierowane z ich obiektu przez zainteresowane pleaders: Sędziowie są bezwzględną koniecznością dla ich interpretacji i stosowania prawa, i chyba nam powiedzieć, że religia jest jednak osobiste obawy, że spójne religijnych lub organów kościoły są zbędne, musimy przyznać, że sędziowie wiary i moralności są niezbędne do ich jako sędziowie prawa cywilnego są członkowskich. I to jest kolejny powód, dla prywatnych wyroku, choć utrzymany w Teoretycznie nie została przeprowadzona w praktyce. W rzeczywistości, wszystkich wyznań protestanckich są w składzie władz, wezwali kapłana i kapłanów, ministrów lub starsi, pasterze i prezydentów. Bez względu na sprzeczność między wolnością, które głosimy i posłuszeństwa one dokładne, ich zasada często tyrannical do pewnego stopnia, zwłaszcza w Calvinistic. Tak więc w XVII i XVIII w. nie było bardziej kapłan-ridden kraju w świat niż Presbyterian Szkocji. książki-religia ma ponadto, inne zwrotu . Jej fanów może wyciągnąć od niego poświęcenia tylko jako fetysz wiernych wyciągnąć go z ich idolem, a mianowicie. Przez mocno wierząc w jej ukryte ducha. Usuwanie wiary w Boskie natchnienie z świętych ksiąg, i co nadal może być uważane za po prostu ludzkiej dokument religijnych iluzji, a nawet oszustwa. teraz, w trakcie wieku, posiada prywatnego wyroku częściowo udało się biorąc ducha z Biblii, pozostawiając nieco inny niż w piśmie, dla krytyków, wysokie i niskie, aby omówić bez żadnych duchowych korzyści.

V. "uzasadnienie sama wiara" w praktyce

Zasada ta nosi na prowadzenie, w odróżnieniu od wolnego wyroku, który nosi w wierze. Nie ma podlegać takim samym ograniczeniom, do jej praktyczne zastosowanie wymaga mniejszej zdolności psychicznych; jego pracy nie może być badana przez kogokolwiek, jest ściśle osobistym i wewnętrznym, tym samym ucieczki takich konfliktów zbrojnych z przepisami wspólnotowymi lub jako stan może doprowadzić do represji. Z drugiej strony, jako że unika przymus, nadaje się do praktycznego zastosowania na każdym kroku w życiu człowieka, człowieka i sprzyja pochylenia do utylizacji przez zło tzw "konwersji" śmiesznie proste, jego wpływ na baneful moralności jest oczywiste. Dodaj do usprawiedliwienia przez wiarę wyłącznie w doktrynach predestination z nieba lub do piekła niezależnie od działań człowieka, a niewolnictwo w ludzkiej woli, i wydaje się niewyobrażalne, że wszelkie działania na wszystkich dobrych mogłyby wyniknąć z takiego przekonania. Co do historii, moralności publicznej nie raz na pogorszenie się potwornych stopnia, gdzie protestantyzm został wprowadzony. Nie wspominając o przykłady: dobra Kościoła, brutalne traktowanie meted się do duchownych, świeckich i regularne, którzy pozostał wierny, i tak wiele okrucieństwa wojen religijnych, mamy Luther własnych zeznań co do jego złe wyniki nauczania (patrz Janssen, "History of the People Niemiecki", inż. Tr., Obj. V, Londyn i St Louis, 1908, 27-83, gdzie każdy cytat jest udokumentowana przez odniesienie do roboty, jak Luter, opublikowane przez de Wette).

VI. Nadejście nowego porządku: CÆSAROPAPISM

Podobny obraz religijnej i moralnej degradacji mogą łatwo można wyciągnąć z współczesnych pisarzy protestanckich dla wszystkich krajów, po pierwsze wprowadzenie protestantyzm. To nie może być inaczej. Ogromne fermentacji spowodowane przez wprowadzenie zasad wywrotowych w życiu ludzi, naturalnie przywodzi na powierzchni i wykazuje w jego mocy, brzydotą wszystko, co jest brutalne w ludzkiej naturze. Ale tylko do pewnego czasu. W ferment wyczerpuje się, fermentacji dotacje, porządku i ponownie, ewentualnie w ramach nowych form. Nowe formy porządku społecznego i religijnego, który jest pozostałość z wielkich przewrotów w protestanckich Europa, jest terytorialnego lub państwa Religia - zamówienia w oparciu o religijne wyższość władcy z czasowego, w ciągu do starego porządku czasowego, w którym władca przyjrzał przysięgi posłuszeństwa wobec Kościoła. Na prawo zrozumienia protestantyzm jest to niezbędne do opisania genezy tego daleko idące zmiany.

Luther's reformatory pierwsze próby zostały radykalnie demokratycznej. On szukał ludzi do korzystania w dużej poprzez ograniczenie uprawnień zarówno Kościoła i państwa. W Niemiecki książąt, do niego, były "zazwyczaj największe głupców lub najgorszym Scoundrels na ziemi". W 1523 roku pisał: "ludzie nie będą, może nie, nie znosili swojej tyranii i uciskowi dłużej. Świat nie jest już to, co było dawniej, kiedy można ścigać i prowadzenia ludzi jak gra". Ten manifest, skierowana do biedniejszych mas, została podjęta przez Franz von Sickingen, Kawaler w Imperium, którzy wszedł w zakresie realizacji jej zagrożeń. Jego obiekt był dwojaki: wzmocnienie władzy politycznej w rycerzy - niższej szlachty - przed książętami, i otworzyć drogę do nowych Ewangelii poprzez zniesienie biskupów. Jego przedsiębiorstwo miało jednak odwrotny skutek. Rycerze byli bici, że stracił wpływ na to, co oni posiedli, i książęta byli proporcjonalnie wzmocniona. Wzrastające z chłopów się również na korzyść książąt: obawiały uboju Frankenhausen (1525) opuścił książęta bez wroga i nowych Ewangelii bez jego naturalnych obrońców. Zwycięskiej książąt wykorzystane ich zwiększona moc w całości dla własnych korzyści w opozycji do władzy cesarza i wolności narodu; nowych Ewangelia była również być podporzadkowane tym celu, i to przy pomocy samego Lutra.

Po upadku rewolucji, Luter i Melanchthon zaczął głosić naukę z władców "nieograniczonej władzy nad ich tematy. Ich zasady rozpuszczenie miało w ciągu mniej niż dziesięć lat, zniszczone istniejącego porządku, lecz nie byli w stanie knit razem jego szczątków do nowego systemu. Tak więc uprawnienia świeckie były wezwał do pomocy; Kościół został umieszczony w służbie państwa, jego władz, jego bogactwa, jego instytucji wszystkich przeszedł w ręce królów, książąt, sędziów i miasta. Jeden z odrzuconych Papież Rzym został zastąpiony przez ocenę z papieży w domu. Te, "wzmocnić poprzez nawiązanie do ogłoszeniem Ewangelii", połączyły się w granicach od Niemiecki Imperium i wspólnej sprawie przeciwko cesarza. Od tego czasu przekazania postępu protestantyzm jest raczej polityczne niż religijne wiersze, ludzie nie są domagają innowacji, ale władcy znaleźć w ich zaletą jest najwyższym biskupów, a przez życie, albo iz, jak nakładać jarzmo z Ewangelia na nowe tematy. Dania, Szwecja, Norwegia, Anglia, i wszystkich małych księstw i miast w imperialnej Niemcy są przykłady w pkt. Najwyższym głów i prezesi mieli świadomość, że zasady, które przyniosły w dół władzy Rzym byłby równie obniżenia własnych; stąd wszędzie prawa karnego uchwalone przed dissenters religii od państwa w czasie ogłoszone przez władcę. Anglia jako Henry VIII, Elizabeth, i Puritans opracowała najbardziej okrutny wszystkich kodeksów karnych wobec katolików i inni chcą być zgodne z ustalonymi religii.

Podsumowując: bardzo vaunted protestanckiej zasady tylko wtedy, gdy klęski żywiołowe i zamieszania byli dozwolone darmowych gier; postanowienie zostało przywrócone tylko przez coś podobnego do powrotu do starego systemu: symbole wiary nałożone przez organ na zewnątrz i egzekwowane przez świeckie ramię. Nie istnieje więź z unii między Kościołami wielu krajowych, z wyjątkiem ich wspólnej nienawiści do "Rzym", która jest Birthmark wszystkich, i znaku towarowego wielu, aż do naszych dni.

VII. Szybkość protestanckich PROGRESS EXPLAINED

Przed przekazać do analizy współczesnych protestantyzm, będziemy odpowiedzi na pytania i rozwiązać problemy. Jak jest szybkie rozprzestrzenianie się protestantyzm stanowił? Czy to nie dowód, że Bóg był na stronie z reformatorów, inspirujące, wspieranie, a zwieńczeniem ich starań? Zaiste, jak naszym zdaniem wzrost wczesnego chrześcijaństwa i jego szybkiego podboju Cesarstwa Rzymskiego, jako dowody jego Boskiego pochodzenia, więc powinniśmy korzystać z tych samych wniosków na rzecz protestantyzm z jego szybkiego rozprzestrzeniania i Niemcy w północnej części Europa. W rzeczywistości reformacji się znacznie szybciej niż apostolski Kościół. Podczas ostatniego z Apostołów umarł, nie królestwa, nie rozległe powierzchnie ziemie, były całkowicie chrześcijańskie, chrześcijaństwo jeszcze ukrywają się w katakumbach i obecnie-ciach sposób pogańskie miasta. Mając na uwadze, że w podobnym okresie trwania, powiedzmy siedemdziesiąt lat, protestantyzm miał posiadać w lepszej części Niemcy, Skandynawia, Szwajcaria, Anglii i Szkocji. W momencie dostawy uwagę na rozwiązanie tej trudnej sytuacji. Sukces nie jest nieodmiennie z powodu wewnętrznej dobroci, ani nie jest dowodem braku pewnych charakterystycznych badness. Zarówno w dużej mierze zależy od okoliczności: w sprawie środków, przeszkody na drodze, receptivity opinii publicznej. Sukces protestantyzm, dlatego musi być testowane przed nim może być stosowany jako badanie wewnętrznej dobroci.

W reformatory przepływu XVI wieku znaleźć grunt dobrze przygotowany do jego odbioru. Wołanie o przeprowadzenie gruntownej reformy w Kościele w głowę i użytkowników zostało dzwonienie poprzez Europa dla pełnego wieku; było uzasadnione przez światowe życie wielu duchownych, wysokich i niskich, nadużycia w administracji kościelnej, by pieniądze extortions, przez zaniedbanie obowiązków religijnych dużo i daleko idące poprzez ciało wiernych. Gdyby protestantyzm oferowane reformy w sensie zmiany, prawdopodobnie wszystkie uszkodzone elementy w Kościele miałby się przeciwko niemu, jak Żydów i pogan się wobec Chrystusa i Apostołów. Ale co reformatorów mające na celu został, przynajmniej w pierwszej instancji, radykalnego obalenia istniejącego Kościoła, i tego obalić zostały dokonane przez pandering wszystkie najgorsze instynkty człowieka. A przynęty zostało złożone do siedmiu głów concupiscence który mieszka w sercu każdego człowieka; dumy, covetousness, pożądania, gniewu, gluttony, zazdrość, Leniwce, i wszystkie ich potomstwo zostały objęte i uzdrowiony przez proste zaufania w Bogu. Nr dobrej roboty zostały zobowiązane: ogromne fortuny na Kościół był nagrodą apostazji: niezależność polityczną i religijną Allured królów i książąt: zniesienie dziesięciny, spowiedź, post i inne zobowiązania irksome przyciągnęła mas. Wiele osób zostało oszukane do nowej religii przez zewnętrznych pozorów na katolicyzm, który starannie utrzymane innowatorów, np. w Anglii i skandynawskich królestw. Oczywiście nie musimy szukać Bożego interwencji na koncie do szybkiego rozprzestrzeniania się protestantyzm. To byłoby bardziej wiarygodne, aby zobaczyć palcem Bożym na zatrzymanie jej postępów.

VIII. Dzisiejszy protestantyzm

Teologia

Po blisko czterech wieków istnienia, protestantyzm w Europa nadal jest religia miliony, ale nie jest bardziej oryginalnego protestantyzm. To była i jest w wieczystą topnika: zasadę nieograniczonej wolne orzeczenie, lub, jak to jest teraz nazywane, Subjectivism, został jej falujące i wyrażających m² od prawowierność do pietyzm, z Rationalism do Indifferentism. Ruch był najbardziej wyraźny w ośrodkach intelektualnych, na uniwersytetach i wśród teologów ogólnie, ale to się do najniższej klasy. Nowoczesny Ritschl-Harnack szkoły, zwany też modernizmu, uczniów i wszędzie nie tylko wśród protestantów. Aby uzyskać dokładne i wyczerpujące badania jej główne kierunki myśli, o czytelnika do encykliki "Pascendi Dominici gregis" (8 września, 1907), profesów, której celem jest obrona Kościoła katolickiego wobec protestanckich infiltracji. W jednym punkcie, rzeczywiście, modernistycznego potępiony przez Piusa X różni się od jego intelektualnej braci: On pozostaje, i pragnie pozostać wewnątrz Kościoła Katolickiego, w celu jej zaczynu z jego pomysłów, z drugiej stoi poza francamente, wroga lub supercilious studentów religijnych ewolucji. Należy również zauważyć, że nie każdy element modernistycznego programu musi być drogi do reformacji protestanckiej; dla nowoczesnego ducha jest pozostałość z destylacji filozofie i wielu wielu wyznań: Chodzi o to, że protestantyzm głosi się jego standardowej okaziciela, i roszczeń kredytów dla jego osiągnięcia.

Ponadto, Modernistic poglądów w filozofii, teologii, historii, krytyki, apologetykę, kościół reformy itp., są propagowane w dziewięciu dziesiątych protestanckiej literatury teologicznej w Niemcy, Francja, Ameryka, Anglia tylko nieco słabiej rozwiniętych. Teraz jest Modernizm w antipodes z XVI wieku protestantyzm. Aby korzystać z Ritschl terminologii, daje nowe "wartości" do starych wierzeń. Pismo jest nadal zna jako inspirację, ale jego inspiracji jest tylko impassioned wypowiedzi ludzi religijnych doświadczeń; Chrystus jest Synem Bożym, lecz jego syn-statek jest podobnie, jak wszelkie inne dobra człowieka; bardzo idei Boga, religii, Kościół, sakramenty, które utraciły swoje stare wartości: one stanąć na nic poza rzeczywistym przedmiotem życia zakonnego, w których stanowią one pewnego rodzaju fool's paradise. Podstawowym fakt zmartwychwstania Chrystusa jest faktem historycznym nie jest ona jednak z innego freak wierząc myśli. Harnack stawia istotę chrześcijaństwa, że jest cały nauczaniu Chrystusa, do ojcostwa Boga i człowieka Brotherhood: sam Chrystus nie jest częścią Ewangelii! Takie nie było nauczania na reformatorów. Dzisiejszy protestantyzm, dlatego mogą być porównywane z Gnostycyzm, Manichæism, renesansu, Philosophism XVIII wieku, w jakim zostały one złośliwy atak na chrześcijaństwo, mające na celu nie mniej niż jej zniszczenia. Osiągnęła ważne zwycięstwa w rodzaju wojny domowej między prawowierność i niewiary w protestanckich blado, to nie oznacza wroga przy bramie Kościoła Katolickiego.

IX. POPULARNE protestantyzm

W Niemcy, zwłaszcza w większych miastach, protestantyzm, jako pozytywny przewodnikiem w wierze i moralności, jest szybko umierają. On stracił wszystkie posiadają w pracy klas. Jego ministrowie, gdy same nie niewiernych, krotne ich ręce w rozpaczy bezradni. W starej wiary, ale jest mało głosił i niewiele z zysku. Ministerialnej energii są włączone w kierunku dzieł miłości, misjach zagranicznych, polemiki wobec katolików. Wśród narodów Angielski-mówienia rzeczy wydaje się tylko trochę lepiej. Tutaj uchwyt na protestantyzm w sprawie mas był znacznie bardziej rygorystyczne niż Niemcy, Wesleyan ożywienie i Wysokiego Kościoła wśród stron Anglicans uczynił wiele, aby zachować niektóre wiary żyje, a późniejsze nauczanie Angielski Deists i Rationalists nie wnikają w centrum uwagi ludzie.

Prezbiterianizm w Szkocji i poza nią wykazało również żywotność niż mniej więcej dobrze zorganizowany sekt. "Anglia", mówi JR Green, "stała się ludzi książki", i że książka była Biblia. To było jak jeszcze jednej książki Angielski, który znał do każdego Anglika, który był czytany w kościołach w domu i czytać, i wszędzie jej słowa, gdyż spadł na uszy niestandardowych, które nie deadened, zapłonął jeden startling entuzjazm. . . . Tak dalece, jak naród był w dużej, nie historia, nie romans, żadnych wierszy, zapisz mało znany werset z Chaucer, istniały w języku Angielski, gdy został zamówiony Biblii, które mają zostać utworzone w kościołach. . . . Siła książki na masę Anglikom pokazał się na tysiąc sposobów powierzchownych, a nie w więcej niż w demonstracyjnie wpływ wywarł na zwykłej mowy. . . . Jednak znacznie większe niż jego wpływ na literaturę lub społeczne wyrażenie było skutkiem Biblii na charakter ludzi w ogóle. . . (Hist. w Angielski Ludzie, chap. VIII, 1).

X. protestantyzm i postępu

A. Uprzedzenia

Ludzki umysł jest tak stanowi, że kolory z własnej poprzednich wszelkie nowe koncepcje pojęcia, że przedstawia się do akceptacji. Choć prawdą jest jej cel i charakter jednego i niezmiennych, warunki osobiste są w dużej mierze względne, zależne od uprzedzenia, i zmienne. Argumenty, na przykład, który trzysta lat temu nasi przodkowie przekonany o istnieniu czarownic i wysłał ich miliony do tortur i udziały, nie wrażenie na naszych bardziej oświeconych umysłów. To samo można powiedzieć o całej kontrowersji teologicznych z XVI wieku. Do nowoczesnego człowieka jest to ciało ciemne, których istnienie jest on świadomy, ale których unika on kontaktu. Z kontrowersje już w grubej, pozbawionych skrupułów metod ataku. Wrogowie są teraz stoi sobie nawzajem jak parlamentarzyści z przeciwnych stron, wspólne pragnienie sprawiedliwości uprzejmy, nie dłużej jak zbrojne troopers tylko intencyjny w sprawie zabijania, przez uczciwych środków lub foul. Wyjątki istnieją nadal, ale tylko na niskich głębokościach w literackiej warstw. Whence tę zmianę zachowań, bez względu na tożsamość miejsca? Ponieważ jesteśmy bardziej racjonalne, bardziej cywilizowany, bo mamy ewoluowała od średniowiecza do współczesnych porównawczych ciemności światło. A skąd ten postęp? Tutaj protestantyzm kładzie w swoim wniosku, że poprzez uwolnienie umysłu od Roman thraldom, otworzył drogę do wolności religijnej i politycznej; do nieograniczonej ewolucji w oparciu o poleganie na samym sobie, bo wyższy standard moralności; dla rozwoju nauki -- W skrócie dla everygood rzeczą, że ma przyjść na świat, ponieważ do reformacji. Z większości nie-katolików, to pojęcie nie utwardzone do uszczerbku rozumowanie, które nie mogą rozbić: w wyniku dyskusji, dlatego nie jest walka o końcowe zwycięstwo królewskiej, ale raczej spokojnym przegląd faktów i zasad.

B. Postęp w Kościół i Kościoły

Kościół katolicki w XX wieku jest w znacznym wyprzedzeniem, że w XVI. Ona dokonała się jej utraty władzy politycznej i bogactwa świata duchowego przez zwiększone wpływy i skuteczność; ją wyrażających są bardziej powszechne, bardziej liczne, gorącą więcej niż w dowolnym momencie w jej historii, i są one zobowiązane do rządu centralnego na Rzym przez więcej synowskie uczucia i jaśniejszy poczucie obowiązku. Edukacja religijna jest obficie pod warunkiem dla duchownych i świeckich; praktyk religijnych, moralności i dzieła miłosierdzia rozkwitają; Misji Katolickiej pola jest świat-szeroki i bogaty w zbiorach. W hierarchii nigdy nie był tak zjednoczony, tak nigdy nie przeznaczone na papieża. Rzymska jedność jest przeciwstawienie się skutecznie odeprzeć z sekt, filozofii, polityki. Czy można powiedzieć naszych braci odłączonych podobną opowieść o ich wiele Kościołów, nawet w ziemie, gdy są one poparte rządził i świeckich moc? Nie cieszcie się na ich dezintegracji, w należących do ich obojętności religijnej, lub powrót do partii politycznych. Nie, dla każdej, nawet najdrobniejszej chrześcijaństwo jest lepsze niż worldliness pusty. Ale robimy tego wyciągnąć wniosek, aby po czterech wiekach Katolickiego zasadą władzy jest nadal pracuje obecnie zbawienia w Kościele, mając na uwadze, że wśród protestantów zasady Subjectivism jest zniszczenie tego, co pozostaje w ich wierze i prowadzenia tłumy do obojętności religijnej i wyobcowania z nadprzyrodzonego.

C. Postępy w społeczeństwie obywatelskim

W politycznych i społecznych organizacji Europa został poddany większej niż zmiany Kościołów. Royal prerogatyw, np., że wykonywane, na przykład przez Tudorowie w Anglii, odszedł na zawsze. "Prerogatywa była bezwzględna, zarówno w teorii iw praktyce. Rządu został zidentyfikowany z woli suwerennych, Jego słowo było prawo do sumienia, jak również prowadzenia jego tematy" (Brewer, "Listy i dokumenty, zagranicznych i krajowych itd. ", II, pt. I, 1, str. ccxxiv). Nigdzie teraz jest prześladowanie dla sumienia "dobra wpisanych na krajowe statut-książek, lub w lewo do caprice z władców. Jeżeli nadal przeprowadzane na to dzieło anty-religijnej pasji czasowo w mocy, zamiast wyrażenia krajowych będzie, w każdym razie on stracił znaczną część swojego dawnego barbarzyństwa. Edukacja jest umieszczony w miejscu niedostępnym dla najbiedniejszych i najniższej. Do karania przestępstw nie jest już okazji do spektakularnych wyświetlania ludzkiego okrucieństwa z ludźmi. Ubóstwo jest w znacznym stopniu zapobiegać iw dużej mierze zwolniony. Wars zmniejszenia liczby i prowadzona z ludzkości, zbrodni, takich jak te z wojny trzydziestoletniej w Niemcy, Francja Huguenot w wojnach, Hiszpański wojny w Holandia, Cromwell i jego inwazji na Irlandia są wykroczyła poza możliwości powrotu. The Witch-finder, witchburner, inquisitor, rozwiązanym najemników żołnierz zakończyły się plaga wśród ludu. Nauka był w stanie sprawdzić wyrzuty z zarazą, cholery, ospy i innych epidemii; życia ludzkiego został wydłużony i jego udogodnienia wzrosła stokrotny. Para energii elektrycznej i usług w przemyśle, handlu, komunikacji i międzynarodowe, są teraz nawet rysunek ludzkości razem w jednej ogromnej rodziny, wiele wspólnych interesów i tendencja do jednolitej cywilizacji. Od XVI do XX wieku nie zostało faktycznie postęp. Kto został jego naczelnym promotorów? Katolików, protestantów, czy nie?

W wojen i rewolucji w XVII wieku, która położy kres królewskich prerogatyw w Anglii, i utworzenie prawdziwego rządu z ludzi przez ludzi, były i religijnych w całej protestanckiej do rdzenia. "Wolność sumienia" wołanie o Puritans, które jednak oznaczało wolności dla siebie przed siedzibę Episcopacy. Tyrannical nadużywania ich zwycięstwo w oppressing w Episcopalians doprowadziły ich upadku, a one z kolei były ofiarami nietolerancji. James II, sam katolik, był pierwszym dążyć do wszystkich środków na jego polecenie, aby zapewnić jego tematy dla wszystkich wyznań "wolności sumienia dla wszystkich przyszłości" (Declaration of Indulgence, 1688). Jego przedwczesne Liberalizm był acquiesced przez wielu duchownych i świeckich z ustaloną Kościoła, który jako jedyny nie miał nic do zdobycia przez nią, ale podekscytowany najbardziej brutalnych sprzeciw wśród protestanckich Nonconformists którzy, z wyjątkiem tych, Kwakrzy, woleli kontynuacji niewoli do emancypacji, jeśli wspólnie z znienawidził i dreaded "Papists". Tak silne było poczucie tego, że pokonaliśmy wszystkich tych zasad patriotyzmu i poszanowania dla prawa, które Angielski ludzi zwyczaju pochwalić się, prowadząc ich powitać obcego uzurpatora, a nie dla obcych wojsk z innych powodów niż do uzyskania pomocy przed ich katolickich kolegów - przedmiotów, w części, aby zrobić dokładnie to, co te ostatnie były fałszywie oskarżony o działanie w czasie Elizabeth.

The Stuart dynastii stracił tron, i ich następców zostały ograniczone do rysunku-szefów. Wolności politycznej zostały osiągnięte, ale czasy nie były jeszcze dojrzałe do większej wolności sumienia. Prawa karnego wobec katolików i Dissenters pogarsza zamiast zostały zniesione. Czy Francuski Rewolucji 1789 była w znacznym stopniu uzależnione od Angielski wydarzeń poprzedniego wieku nie budzi wątpliwości, jest, jednak równie pewne, że jej się duch nie był Angielski Puritanism, dla ludzi którzy ustanawiają Deklaracja Praw Człowieka w stosunku do Prawa Bożego, i którzy Paryżu, zwrócił ich ideały z Pagan Rzym raczej niż z protestanckiej Anglii.

D. Postępy w Tolerancja religijna

Jeśli chodzi o protestanckich wpływ na ogólny postęp cywilizacji od pochodzenia protestantyzm musimy znak off co najmniej dwa okresy: pierwszy od początku w 1517 do końca okresu wojny trzydziestoletniej (1648), drugi od 1648 do chwili obecnej dni; okresu młodzieńczego ekspansji, a okres dojrzałości i zaniku. Ale zanim rozłożeniu jej wpływ na cywilizację poprzedniego pytania powinny zostać zbadane: jak daleko ma się do chrześcijaństwa amelioration człowieka - intelektualnych, moralnych, materiał - w ten świat: zbawienną dla jej wpływ na człowieka dusza po śmierci nie może być testowany, i w konsekwencji nie mogą być używane jako argumenty w czysto naukowych disquisition. Nie zostały wysoko cywilizowanych narodów w starożytności, Asyria, Egipt, Grecja, Rzym i nie są obecnie Chiny i Japonia, których kultura zawdzięcza nic do chrześcijaństwa. Kiedy Chrystus przyszedł na świat, aby oświecił, w świetle rzymskiego i kultury Grecki świeciło jej najzdolniejszych, i przez co najmniej trzy wieki już nowa religia dodaje niczego do jej połysk. W duchu miłości chrześcijańskiej, jednak stopniowo kwaszonego pogańskie masy, zmiękczenia serc władców i poprawy stanu orzekł, zwłaszcza ubogich, niewolnik, więzień. W ścisłej unii Kościoła i państwa, z Constantine rozpoczęte i kontynuowane zgodnie z jego następców, cesarzy rzymskich Wschodu i Zachodu, doprowadziło do bardzo dobrych, ale prawdopodobnie bardziej zła. Episcopacy świeckich, które zakłada również książęta-noc ograniczonej średniowiecznego Kościoła do stanu skrajną vassalage, świeckich i duchownych do niewiedzy worldliness, chłopskiej do niewoli i często do nędzy.

Gdyby nie klasztorów Kościoła w średniowieczu nie ma zapisane, jak to zrobił, reszta Roman Grecki i kultury, która tak mocno pomógł civilize Europa Zachodnia po barbarzyńskich najazdów. Dotted całego Zachodu, mnisi tworzą model społeczeństwa, dobrze zorganizowany, panował sprawiedliwie, i rozwija się dzieło ich rąk, prawdziwe ideały superior cywilizacji. To było jeszcze w rzymskiej cywilizacji, permeated z chrześcijaństwem, ale shackled przez jarring interesów Kościoła i państwa. Europa była chrześcijańska, z punktu widzenia świata, lepiej na początku XV wieku Europa pogańskich niż na początku czwartego? Na początku naszego nowoczesnego postępu wyraźnie musimy wrócić do renesansu, humanistycznych lub klasycznego, czyli ożywienie pogańskich, następujące po podboju Konstantynopola przez Turków (1453); na odkrycie nowych indyjskich szlaku wokół Cape Dobrej Nadziei przez Portugalski, po odkryciu Ameryki przez Hiszpanów, a na rozwój wszystkich europejskich interesów, sprzyja lub wszczęte pod koniec XV wieku, tuż przed narodzeniem protestantyzm. Otwarcie Nowy Świat Europa była w nowe stworzenie. Minds rozszerzonym z rozległe przestrzenie przedłożonych im do dochodzenia; badania astronomia, najpierw w służbie nawigacji, szybko reaped własnej nagrody przez odkryć w jego właściwego domeny, gwiaździste niebo, opisowe geografia, botanika, antropologii i krewnych nauki ścisłe i zażądał badania tych którzy będą czerpać udział w wielkich zbiorów Wschodu i Zachodu. Nowy impuls i nowy kierunek nadany handlu zmiana politycznego aspektu starych Europa. Mężczyźni i narodów, które zostały wniesione w bliskim kontakcie wspólnych interesów, który jest głównym wszystkich cywilizacji, bogactwo i druku-środki prasowych dostarczanych w celu spełniania awakened Żšdza dla sztuki, nauki, literatury, życia i bardziej wyrafinowane. Pośród tego wybuchu nowego życia protestantyzm pojawia się na scenie, sama z dzieckiem. Czy pomóc lub utrudnić ruch naprzód? W młodości był na protestantyzm naturalne, okres wstrząsów, zakłócając zamieszanie we wszystkich sferach życia. Nikt dziś można czytać bez poczucia wstydu i smutku historii tych lat walki politycznej i religijnej; religii wszędzie w służebnica polityce; wanton do niszczenia kościołów i sanktuariów i skarby sztuki sakralnej; wojen między obywatelami tej samej ziemi prowadzone z niesamowitej ferocity; terytoriów określonych odpadów, pillaged miastach i na poziomie gruntu, biednych ludzi, wysłał Adrift umrzeć z głodu w swoich dziedzinach niepłodna; handlowych dobrobytu rozbiję na udar mózgu; miejsc nauki zmniejszona do ranting i luźne życia, miłości wypędziła od współżycia społecznego, aby dać miejsce do oszczerstw i nadużyć, coarseness w mowie i maniery, barbarzyństwa, okrucieństwa ze strony książęta, szlachta, i sędziów w ich kontaktach z "przedmiotem" i więzień, w skrócie z nagłym spadkiem prawie w całości w krajach gorzej niż prymitywne savagery. "Greed, rozbój, ucisku, bunt, represji, wojen, zniszczeń, degradacji" byłoby wyposażenie napis na nagrobek wczesnego protestantyzm.

Ale nie durant violenta. Protestantyzm obecnie rozrosła się do sedate coś, trudne do zdefiniowania. W innej formie lub innych jest to w wielu oficjalnych religii ziemie krzyżackie wyścig, liczy się także wśród wyrażających jego ogromną liczbę niezależnych instytucji religijnych. Te protestanckich Teutoni i semi-Teutoni roszczenia, które mają być liderami w nowoczesnej cywilizacji: posiadają największe bogactwo, najlepsze wykształcenie, najczystszą moralności; pod każdym względem oni czują się do przełożonego łacina wyścigi którzy nadal wyznawania religii katolickiej, i oni ascribe ich wyższość ich protestantyzm.

Człowiek sam wie, ale niedoskonały: dokładny stan jego zdrowia, prawda o jego wiedzę, prawdziwe motywy jego działania, są ukrytych w semi-nieprzejrzystych; jego sąsiad wie jeszcze mniej niż sam, i jego uogólnień krajowych charakter, charakteryzuje się pseudonimów, są bezwartościowe karykatury. Antipathies zakorzenione w starożytnych kłótni - polityczne lub religijne - wchodzi w znacznym stopniu do orzeczeń dotyczących narodów i Kościołów. Opprobrious, a ile poczucia idzie przestarzałe epitety stosowane w produkcji ciepła i pasji walki nadal trzymać się starożytnych foe i utworzyć uszczerbku przeciw niemu. Tworzą koncepcje trzysta lat temu w atmosferze stanu rzeczy, które już dawno przestał by być, wciąż przetrwać i zakłócać naszych orzeczeń. Jak powoli warunków protestanckich, Papist, Romanist, Nonconformist, a inni tracą swoje stare niesmaczny konotacji. Jeszcze raz: Czy którykolwiek z większą narodów protestanckich, że jest czysto? W najbogatszych państwach Niemiecki Imperium są katolickie, i zawierają w pełni jedną trzecią całej jego ludności. W Stanach Zjednoczonych Ameryki, zgodnie z najnowszym spisem, katolicy stanowią większość kościoła bieżących ludności w wielu największych miastach: San Francisco (81,1 procent), New Orleans (79,7 procent), Nowy Jork (76,9 procent); St Louis (69 procent), Boston (68,7 procent), Chicago (68,2 procent), Filadelfii (51,8 procent). Wielkiej Brytanii i jej koloniach mają katolickiej ludności ponad dwanaście milionów. Holandia i Szwajcaria mają potężne Katolickiego prowincje i okręgi; tylko małych królestw skandynawskich udało przewidzianą w zachowaniu starych religii. Kolejne pytanie sugeruje się: przyznania, że niektóre państwa są bardziej zamożnych niż inne, jest ich większego dobrobytu w szczególności ze względu na formę ich wyznawania chrześcijaństwa? Pomysł jest absurdalny. Dla wszystkich chrześcijańskich wyznań mają ten sam kod moralny - Dekalog - i wierzymy w tego samego nagród za dobre i kary dla grzeszników. Słyszymy je potwierdziła, że protestantyzm produkuje poleganie na samym sobie, że katolicyzm extinguishes. W związku z tym może być ustawiona na stwierdzenie, że katolicyzm wytwarza zdyscyplinowana porządku - równie dobre aktywów handlowych. Prawda o sprawę, że poleganie na samym sobie najlepiej wspierany przez wolne instytucji politycznych i zdecentralizowanej administracji. Te istniały w Anglii przed reformacją i przetrwał, ale również we istniały Niemcy, ale były kruszone przez protestanckich Cæsaropapism, nigdy by z ich prymitywnych żywotność. Medieval Włochy, Włochy w okresie renesansu, przysługuje bezpłatne komunalnych rządu w wielu miastach i księstw: choć kraj katolicki, wyprowadzeni uprawy undisciplined self-zależnej mężczyzn, wielki w wielu dziedzinach życia, dobra i zła. A patrząc na historię, widzimy Katolickiego Francja i Hiszpania osiągnięcia zenith ich wielkości krajowych, podczas gdy Niemcy i było podważanie pękania, że Święte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego w rękach Niemiecki naród - imperium, które było jego sławie, jego siła, źródło i podstawę jej kultury i dobrobytu.

England's wielkości w tym samym epokę jest spowodowana tą samą przyczyną, co Hiszpania: impulsu danego do wszystkich krajowych sił zbrojnych przez odkrycie Nowy Świat. Zarówno Hiszpania Anglii i rozpoczął poprzez zapewnienie jednolitości religijnej. W Hiszpania w Inkwizycja w małym kosztem życia ludzkiego zachowanych starych wiary; w Anglii nieskończenie bardziej okrutne prawa karnego stemplowane obecnie sprzeciw wobec wszelkich innowacji przywożone z Niemcy. Niemcy się nie odzyskuje go widocznym miejscu, które odbyło się w ramach Europa Emperor Charles V do tworzenia nowych imperium w trakcie wojny francusko-Niemiecki (1871) Od tamtej pory jego zaliczki w każdym kierunku, z wyjątkiem religii, został takich jak poważnie zagrozić handlowych i morskich supremacja Anglii. Prawda o całej sprawy jest taki: Tolerancja religijna została umieszczona w sprawie statutu książek nowoczesnych narodów; cywilnej ma moc oddzielone od siebie kościelnych; klas rządzących wzrosła alarmująco obojętni na rzeczy duchowe, są w dużej mierze wykształcone klasy Rationalistic; pracy klasy są szeroko zakażonych anty-religijny socjalizm; płodnym prasy dziennej i okresowej głosi Ewangelię Naturalizm jawnie lub potajemnie do licznych entuzjastycznych czytelników; w wielu ziemie chrześcijańskie nauczanie jest wypędziła z publicznych szkół i religii ujawniły, że jest szybko traci moc fashioning polityka, kultura, życie w domu, osobisty charakter i które to używane do wykonywania na rzecz państw chrześcijańskich. Pośród tego niemal ogólne lotu od Boga do stworzeń, katolicyzm sam czyni stoisk: jego nauczanie jest nienaruszone, jego dyscypliny silniejszy niż kiedykolwiek, jego zaufanie do końcowego zwycięstwa jest unshaken.

E. Test witalności

A standard dla porównania lepiej niż Urok świata postępu, w najlepszym razie przypadkowego wyniku religijnego systemu, jest uprawniona do samodzielnej konserwacji i rozmnażania, tj. istotne energii. Jakie są fakty? "Anty-protestanckiej ruch w rzymskim Kościele", mówi jeden protestanckiego pisarza, "który jest powszechnie nazywany Counter-Reformation, jest co najmniej tak naprawdę zadziwiające, jak reformacji. Prawdopodobnie byłoby nie do przesady nazwać to jednym z najbardziej zadziwiających epizod, który wystąpił kiedykolwiek w historii Kościoła chrześcijańskiego. natychmiastowego Jej sukces był większy niż w protestanckich ruch, a jego wyniki stały się w pełni w dużych jak dzisiaj. zwane dalej na rozerwanie w entuzjazm misyjny, jak nie obserwowano od pierwszego dnia Pięćdziesiątnicy. Do tej pory jako organizacja, nie może być żadnych wątpliwości, że płaszcz ludzi którzy złożyli Roman Empire spadł na rzymskiego Kościoła; i nigdy nie dała bardziej uderzający dowód jego żywotność i uprawnienia niż miało to miejsce w tej chwili, natychmiast po dużą część Europa była rozerwana z jej pojąć. druku Prasy wylał o literaturze, nie tylko w celu zaspokojenia potrzeb kontrowersyjny moment ale również podziwu edycje wczesnych Ojców, do których Reformatów Kościoły odwołanie - z czasem więcej zaufania niż wiedzy. Armie były poświęcone misjonarzy naukowo marshalled. Regiony Europa, które zdawały się być utracone na zawsze [na przykład, w części południowej części Niemcy i Austria-Węgry] zostały odzyskane na Papacy, a roszczenia z Chrystusa zostały przeprowadzone poprzez szerokie i dalekie kraje, gdzie nigdy nie zostały wysłuchane przed "(RH Malden, klasycznego prowadzącego, Selwyn College, Cambridge, w" misji zagranicznych ", Londyn, 1910, 119-20 ).

Dr G. Warneck, bohater z Sojuszu Ewangelickiego w Niemcy, co opisano w związku z Kulturkampf: "Kulturkampf (np. walka o wyższości protestantyzm wobec katolicyzmu w Prusach), który został zainspirowany przez politycznych, krajowych i liberalne - motywów religijnych, zakończył się zwycięstwem zakończyć Rzym. Kiedy rozpoczęto, kilku mężczyzn, którzy wiedzieli, Rzym i broń wykorzystane przeciwko niej przewidywano, że z pewnością konkurs na Romanism z takich linii to konieczność pokonania w końcu dla państwa i w zwiększenie mocy do Romanism.... wroga, których spotkaliśmy w bitwie ma podbił nas wspaniale, choć mieliśmy wszystkich broni cywilnej może dostarczyć moc. Prawda, zwycięstwo jest częściowo ze względu na zdolność do liderów Centrum strony, ale to prawdziwy wciąż, że broń użyta na naszej stronie zostały stępione narzędzia, nienadające się do spożycia przez czyniąc poważne szkody. Rzymski Kościół jest bowiem, podobnie jak państwo, władzę polityczną, do głównych światowych, ale po wszystkich ona jest Kościół , A zatem unieszkodliwia religijnych uprawnień, które zawsze przynosi ona do działania, gdy z contending cywilnego uprawnienia dla Supremacy. Państwa nie ma równorzędne uprawnienia do sprzeciwienia. Nie można trafić duchu, nawet w duchu Roman... " (Evangelische Der Bund und seine Gegner ", 13-14). Anty-religijny rząd Francja jest faktycznie odnowienie Kulturkampf, ale nie więcej niż Niemiecki modeli nie uda się" uderzanie rzymskiego ducha ". Fundacje, kościołów, szkół , Zakonach zostały skonfiskowane, ale duch żyje.

W innych znak katolickiego witalność - moc rozmnażania - jest oczywiste w pracy misyjnej. Dawno przed narodzeniem protestantyzm, misjonarzy katolickich miał przeliczane Europa i Wiary przeprowadzane, tak dalece jak Chiny. Po Reformacji one reconquered dla Kościoła w Rhinelands, Bawaria, Austria, część Węgry, Polska i oni siedzibę kwitnący wspólnot chrześcijańskich w całej Ameryce Północnej i Południowej oraz w Portugalski kolonie, gdzie w krótkim, katolicki dopuszcza ich uprawnień darmowych gier . Dla prawie trzysta lat protestanci byli zbyt intencyjny w sprawie samooceny zachowania myśleć zagranicznych pracy misyjnej. Na dzień dzisiejszy, jednak one rozwijać wielką aktywność we wszystkich krajach pogańskich, a nie bez powodzenia sprawiedliwy. Malden, w pracach cytowanych powyżej, porównuje z katolickich i protestanckich metod wyniki: pomimo jego sympatii jest oczywiście z własnej, jego zatwierdzenie jest na drugiej stronie.

XI. WNIOSKI

Katolicyzm niektóre numery 270 milionów wyrażających, wszystkie aby bronić tych samych Wiary, przy użyciu tych samych sakramentach, mieszkających w ramach tej samej dyscypliny; zdecydowanie twierdzi, protestantyzm 100 milionów chrześcijan, produkty Ewangelii i zyczen na sto reformatorów, ludzi ciągle ich bewailing " niezadowolony podziałów "i dotąd nadaremnie wołającego na Unii, które jest możliwe tylko w ramach tego samego organu centralnego, protestation, przeciwko któremu jest jedynie ich wspólnego mianownika.

Publikacja informacji w formie pisemnej przez J. Wilhelm. Przepisywane przez Douglas J. Potter. Dedykowane do Najświętszego Serca Jezusa Chrystusa w Encyklopedii Katolickiej, Tom XII. Opublikowany 1911. New York: Robert Appleton Company. NIHIL OBSTAT, 1 czerwca 1911. Remy Lafort, STD, cenzor. Imprimatur. + John Murphy Farley, Archbishop of New York

Bibliografia

Do kontrowersyjnej sprawy widzi żadnego katolickiego lub podręczników protestanckich. Katolicki standardowej pracy jest Bellarmin, sporów de Controversiis Christianoe fidei itp. (4 vols., Rzym, 1832-8); protestanckich na stronie: Gerhard, Loci Theologici, itp. (9 vols. Berlin, 1863-75). Do historycznych, politycznych, społecznych i historii protestantyzm najlepszych prac są: DÖLLINGER, Die reformation (3 vols., Ratisbon, 1843-51); Kościół i Kościoły, tr. MACCABE (1862); Janssen, Hist. z Niemiecki Ludzie na koniec średniowieczu, tr. Christie (Londyn, 1896-1910); Pastor, Hist. z papieży z końca średniowiecza, tr. Antrobus (Londyn, 1891-1910); Balmes, protestantyzm i Katolickość w ich wpływu na cywilizacji Europa, tr. Hanford I Kershaw (1849); BAUDRILLART, Kościół katolicki, renesansu i protestantyzm, tr. Gibbs (Londyn, 1908), są one świetlnej wykłady w Institut Catholique w Paryżu przez jej rektorem. Na stronie protestanckiej może być zalecana przez obszerne pisma Creighton i Gardiner, zarówno lojalnej.


Także, zobaczyć:
Kanony z Dordrechtu
Belgijskie Wyznanie Wiary
Heidelberg Spowiedź

Helvetic Confession
Westminster Confession
Augsburg Confession


Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest