purytanin, purytanizm

Informacje ogólne

Puritans była nazwa nadana w wieku 16 do bardziej skrajnych protestantów w Kościele Anglii, którzy w myśl Angielski reformacji nie byli dostatecznie daleko w reformowaniu doktryny i struktury Kościoła, chcieli oczyścić kościół krajowych poprzez eliminację wszelkich shred katolickich wpływ. W 17 wieku wielu Puritans wyemigrował do Nowego Świat, w którym starał się znaleźć świętym Wspólnoty w Nowej Anglii.

Puritanism pozostały dominującym życie kulturalne w tym obszarze w 19 wieku.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail

Angielski Puritanism

Uczestniczący nie wyłącznie z jednym lub definicja teologii kościoła (choć wiele było Calvinists), Angielski Puritans były znane na początku ich niezwykle krytycznej postawy dotyczące religii kompromisów dokonane podczas panowania Elżbiety I. Wiele z nich absolwenci Cambridge University , A one stały Anglican kapłanów do wprowadzania zmian w ich lokalnych kościołach.

One zachęcać do bezpośredniego osobistego doświadczenia religijnego, moralnego postępowania szczere, proste i usług kultu.

Czcijcie został obszar, na którym Puritans chciał zmienić większość rzeczy, ich wysiłki w tym kierunku zostały podtrzymane przez intensywne teologicznych wyroków i ostateczne oczekiwania dotyczące sposobu chrześcijaństwo poważnie należy traktować jako nacisk ludzkiej egzystencji.

Po James I został królem Anglii w 1603, liderzy puritan poprosił go o przyznaniu kilku reform.

Na konferencji w Hampton Court (1604), jednak on odrzucił większość swoich propozycji, które zawierały zniesienia biskupów.

Puritanism, najlepiej wyrażonych przez Williama Ames, a później złożył Richard Baxter, znacznie zyskał poparcia na początku 17 wieku.

Rząd i hierarchii kościoła, jednak, szczególnie w ramach Arcybiskup William Laud, stawała się coraz bardziej represyjne, powodując wiele Puritans się na emigrację.

Ci, którzy tworzą potężną pozostały elementem w parlamentarzysty strony, że pokonał Charles I w Angielski Civil War.

Po wojnie pozostał Puritans dominującej w Anglii aż do 1660, ale quarreled między sobą (Presbyterian dominacji ustąpiła Niezależne, lub congregational, w ramach kontroli Oliver Cromwell) i okazał się jeszcze bardziej niż nietolerancja starych hierarchii.

Przywrócenie monarchii (1660) również przywrócone anglikanizm, a puritan duchownych zostały wydalone z Kościoła Anglii w ramach ustawy o Jednorodność (1662). Następnie Angielski Puritans zostały sklasyfikowane jako Nonconformists.

American Puritanism

Na początku 17 wieku puritan niektórych grup oddzielone od Kościoła Anglii. Wśród nich byli pielgrzymi, którzy w 1620 założyli Plymouth Colony. Dziesięć lat później, pod auspicjami Massachusetts Bay Company, pierwsze poważne puritan migracji do Nowej Anglii wziął miejsce.

W Puritans przyniósł silne impulsy religijne ponieść we wszystkich kolonii na północ od Wirginii, ale Nowej Anglii był ich twierdzy, a kościoły Congregationalist tam byli w stanie utrwalić ich punktu widzenia na temat chrześcijańskiego społeczeństwa dla ponad 200 lat.

Richard Mather i John Cotton przewidziane pisarskiego przywództwa w dominującej puritan sadzone na kolonii Massachusetts Bay.

Thomas Hooker był przykład tych, którzy osiedlili nowe obszary dalej na zachód, zgodnie z normami tradycyjnej puritan.

Mimo, że złamał on z władzami Massachusetts kolonii nad kwestii wolności religijnej, Roger Williams również prawdziwy puritan w jego zapał do osobistej pobożności i poprawność doktrynalną.

Większość z tych mężczyzn, która odbyła się pomysły w głównym nurcie Calvinistic myśli. Oprócz wierząc w absolutnej suwerenności Boga, całkowita depravity człowieka, oraz kompletne uzależnienie ludzi na Łaska dla zbawienia, podkreślili oni znaczenie religijne osobowych doświadczenie. Puritans podkreślił, że oni, jak Bóg wybrał, miał obowiązek bezpośredniego spraw krajowych zgodnie z wolą Bożą, objawia się w Biblii.

Ten związek kościoła i państwa, aby tworzyć społeczności świętym dał Puritanism bezpośrednich i wyłączną kontrolę nad najbardziej kolonialnych do działalności handlowej i zmian politycznych zmuszony zrezygnować z nich do niego pod koniec 17 wieku.

Ze względu na swój charakter rozproszonych, kiedy zaczął Puritanism spadek w Ameryce jest trudno powiedzieć.

Niektóre odbędzie że straciła swoje wpływy w Nowej Anglii w początku 18 wieku, ale Jonathan Edwards i jego uczeń mógł Samuel Hopkins ponownie puritan myśli i na bieżąco go żywcem do 1800.

Inni pragnie zwrócić uwagę na stopniowe zmniejszenie mocy Congregationalism, ale Presbyterians pod kierownictwem Jonathana Dickinson i Baptists prowadzonych przez przykład Isaac Backus (1724 - 1806) ożywiona puritan ideałów w kilku formach religi przez 18 wieku.

Podczas całego okresu kolonialnej Puritanism miał bezpośredni wpływ na myśli zarówno religijnych i kulturowych wzorców w Ameryce.

W 19 wieku był jego wpływ pośredni, ale nadal może być postrzegane w miejscu pracy, podkreślając znaczenie edukacji religijnej w przywództwa i wymagający, że motywacje religijne są badane poprzez zastosowanie ich do praktycznych sytuacjach.

Henry Warner Bowden

Bibliografia


S Bercovitch, puritan Origins of American Self (1975); S Brachlow, komunii świętych (1988); C Cohen, God's Caress: Psychologia w puritan Doświadczenie Religijne (1986); P Collinson, elżbietańskich puritan Ruchu ( 1967); W Haller, The Rise of Puritanism (1938); CE Hambrick - Stowe, praktyki pobożności (1982); C Hill, Puritanism and Revolution (1967); RD Kendall, dramat niezgody 1986); P Jezioro, Umiarkowane Puritans elżbietańskich i Kościoła (1982); P Miller, The New England Mind (1939, 1953); ES Morgan, widoczne Świętych: Historia o puritan Idea (1963); SE Prall, ed., Puritan Revolution: A Dokumentalny historia (1968); DB Ruttman, amerykański Puritanism: wiary i praktyki (1970); Simpson, Puritanism w Starym i Nowym Anglii (1955); LJ Trinterud, ed., Elżbietańskich Puritanism (1971); O Trevor - Roper, katolicy , Anglicans, Puritans (1988); D Wallace, ed., Duchowość późniejszych Angielski Puritans: An Anthology (1988).


Puritanism

Zaawansowane Informacje

Puritanism był luźno zorganizowany ruch pochodzący reformy w Angielski Reformacji w XVI wieku.

Nazwa pochodzi od wysiłków, aby "oczyścić" Kościół Anglii przez tych, którzy czuli, że Reformacji nie zostały jeszcze zakończone.

Ostatecznie w Puritans poszedł na próbę oczyszczenia na własny rachunek i społeczeństwa.

Historia

Teologiczne korzenie Puritanism można znaleźć w kontynentalnej Odnowa teologii, w rodzimej tradycji odrębne powrót do sięgania John Wycliffe i Lollards, ale przede wszystkim w pierwszej trudu teologiczne - Angielski pokolenia reformatorów.

Od William Tyndale (zm. 1536) przyjrzał się Puritans intensywne zaangażowanie do Pisma Świętego i teologii, który podkreślił koncepcji przymierza; John Knox z dedykacją one wchłaniane do gruntownej reformy państwa i kościoła, i John Hooper (zm. 1555) otrzymały one ustalone przekonanie, że Pismo powinno regulować kościelne struktury i osobowych podobne zachowanie.

Puritans osiągnąć środek publicznej akceptacji we wczesnych latach panowania królowej Elżbiety.

Następnie doznał szeregu odwraca która trwała przez króluje jej następcy James I i Karola I. W dniach James I niektóre Puritans wzrosła o zniechęcać ich wysiłki reformowania i całkowicie oddzielone od Kościoła Anglii.

Te Separates włączone "pielgrzymów", którzy po pobycie w Holland ustanowiony w 1620 w kolonii Plymouth w południowo-wschodniej, co jest obecnie Massachusetts.

Kiedy Charles I próbował rządów Anglii bez Parlamentu Europejskiego i jego puritan wielu użytkowników, a kiedy próbował systematycznie do głównego Puritans Angielski z kościoła, większe, mniejsze ciała separatistic wyemigrował do Massachusetts Bay (1630), gdzie po raz pierwszy miał Puritans szansę na budowę kościołów i społeczeństwa, odzwierciedlając ich zrozumienie słowa Bożego.

W Anglii inne Puritans kontynuował walkę o reformy.

Po wojnie w Szkocji Charles I zmuszeni do wycofania Parlamentu Europejskiego w 1640, była wojna domowa w ostatecznym wyniku.

Ten konflikt zakończył z wykonania króla (1649), wzrost Oliver Cromwell do protektoratem Anglii, produkcja z Westminster Spowiedź i katechizmów, a montaż na puritan Wspólnoty.

Jednak Cromwell, dla wszystkich swoich umiejętności, uznała za niemożliwe do ustanowienia puritan.

Po jego śmierci (1658), ludzie z Anglii zwróciła się do syna Charles I do powrotu, przywrócenie oznakowania upadku Puritanism organizowanych w Anglii.

Po obu stronach Atlantyku istotną Puritanism przetrwały tylko trochę dłużej.

Do czasu Cotton Mather (zm. 1728) indyjskie działań wojennych, utraty oryginału Massachusetts karty, a także rosnącej sekularyzacji miał przyniósł kres Puritanism jako sposobu życia w Ameryce.

Wyroki

Puritanism ogólnie rozszerzone myśli o Angielski Reformacji, z wyraźnym akcenty w czterech wyrokach: (1) że został całkowicie osobistego zbawienia od Boga, (2) pod warunkiem, że Biblia niezastąpiony przewodnik do życia, (3), że Kościół powinien odzwierciedlać wyrażania nauczanie Pisma Świętego, oraz (4), że społeczeństwo było jednym jednolitą całość.

W Puritans wierzyli, że człowiek został całkowicie zależy od Boga dla zbawienia. Z ich poprzednicy w Anglii i Luter i Kalwin oni uwierzyli, że pojednanie z Bogiem przyszedł jako dar Jego łaski otrzymane przez wiarę.

Zostały one uznane ludzi, którzy sie Augustynianie jako grzeszników, i chcą w stanie sprostać wymogom, lub do korzystania ze stypendium, z prawego Boga oprócz Boga łaskę inicjatywy.

Ale Puritans również wyróżniający wkład do ogólnego Reformatów idea zbawienia.

Oni zalecał "czystym stylu" kaznodziejstwa, czego mistrzowskie w kazaniach Jana Dod (1555 - 1645) i William Perkins (1558 - 1602), który został zaprojektowany świadomie zwrócić uwagę, po prostu szeroki sposób zniszczenia i ciasne bramy do nieba. Oni także nowy nacisk na proces konwersji.

W czasopismach i pamiętniki z liderów jak Thomas Shepard (1605 - 49) mapach są powolne i często bolesne, proces, poprzez który Bóg przyprowadził ich od buntu do posłuszeństwa.

Oni również mówił o zbawieniu w kategoriach "przymierza".

W informacji dodatkowej do Biblii Genewa, tłumaczenia proto - Puritans zakończone za panowania Marii Tudor, nacisk na osobiste przymierze łaski, którą Bóg obiecał życia zarówno do tych, którzy wykonywane wiary w Chrystusa i graciously pod warunkiem, że wiara, na podstawie ofiarną śmierć Chrystusa, do wybranych.

Później rozszerzono Puritans idei przymierza się do podjęcia w organizacji kościołów, postrzegane w większości wyraźnie wzrost Congregationalism (lub niezależność) oraz wszystkie struktury społeczeństwa jako Boga, który "Święty Commonwealths" Massachusetts i Connecticut były poważne przykładów.

Z początku Angielski reformatorów w Puritans uwierzył, po drugie, w władzą w Biblii. Korzystania z Pisma Świętego, jednak szybko doszedł do wielkiego być przyczyną obrazy między Puritans Anglikańskiej i ich przeciwników, a wśród Puritans.

Puritans, Anglicans, a pomiędzy wszystkimi w wielu uwierzyło w Biblii ostatecznej władzy. Puritans Ale przyszedł do twierdzą, że chrześcijanie powinni czynić tylko to, co Biblia przykazał.

Anglicans raczej utrzymywali, że chrześcijanie nie powinni robić tego, co Biblia zabronione. Subtelny, ale różnica była głęboka.

Wśród Puritans znaczne różnice w końcu pojawił się ponad to, co Pismo klienta, szczególnie w kwestiach odnoszących się do kościoła.

Niektóre (głównie w Anglii) utrzymywali na Presbyterian państwo - kościół organizacji, inni (w Massachusetts i Connecticut) poparł congregational organizacji w lidze z państwa, podczas gdy jeszcze inni (Angielski Niezależnych i Baptists, jak również Roger Williams w Nowej Anglii) uwierzyli że Biblia upoważnione congregational kościoły odrębne od państwa.

W skrócie, Puritans nie zgadzały się z Anglicans o sposób interpretowania Biblii, ale różniły się między sobą o biblijnej interpretacyjne, które były najlepsze.

Były rozbieżności zdominowany Angielski życia zakonnego, tak długo jak król i jego sojusznikami były weryfikacji.

Ten ostatni przyszedł na plan po sukcesie w puritan rewolucji, i to doprowadziło do dezintegracji Puritanism w Anglii.

Te rozbieżności nie powinny ukryć Puritans "nadrzędne zobowiązanie do organu Pisma. Dokonane za poważne próby, nigdy nie zostały wykonane w Angielski - mówił świat w celu ustalenia ich życia na podstawie biblijnej instrukcji. Puritan Gdy wysiłki na rzecz reformy królestwo Anglii załamał się w ostatnich latach panowania Elżbiety, one włączone do jednej sferze mogą nadal kontroli, ich poszczególnych rodzin.

Było w tym okresie około 1600 że Puritans zaczął nowe miejsca nacisk na szabat, do ożywienia kultu rodziny, oraz zachęcanie do osobistych aktów miłosierdzia do chorych i umierających.

Gdy puritan perspektywy brightened w 164os, w tym "spiritualization z gospodarstw domowych" pojawiły się w otwartym.

Puritans uwierzyli, po trzecie, że kościół powinien być zorganizowany z Pisma Świętego. Anglicans utrzymywali, że episcopacy, gdyż został wypróbowany i przetestowany przez czas i nie naruszają jakiekolwiek polecenia Pisma Świętego, był godly i sposobem zorganizowania kościoła.

Puritans odpowiedział, że obrońców episcopacy utraty punktu, bo zaniedbane się do pozytywnego nauki Biblii.

Puritans twierdził, że Pismo ustanowione szczególne zasady dotyczące budowy i kościołów.

Ponadto, Biblia systemu nauczał Kościół, aby nie była oparta na biskupów.

Puritans utrzymane w tym przekonanie, nawet gdy nie zgadzają się między sobą na temat tego, co było, że system biblijnych.

Ale nawet te rozbieżności były owocne, bo podstawą nowoczesnego polity z Presbyterians, Congregationalists, a także Baptists.

Powodem tego puritan przekonania dotyczące zbawienia, Pisma, a kościół został utworzony takich przewrotów czwartym podstawowe przekonanie, że Bóg sankcjonuje solidarności społeczeństwa. Puritans Większość uważa, że jednym z skoordynowanego zestawu władze powinny regulować życie w społeczeństwie.

Z którego wynikało, że Puritans starała się uzyskać nie mniej niż do wszystkich puritan Anglii.

Dopiero późno w trakcie puritan Wspólnoty nie tolerowały i pomysły tego, co znane jest dziś jako pluralizm powstać, ale pomysły te były zwalczane przez większość Puritans siebie i mocno ustawiony na odpoczynek do innego pokolenia poprzez przywrócenie Charles II.

Od nowoczesnej vantage punkcie nietolerancji związane z jednolitą widzenia społeczeństwa, które doznały uszczerbku na Puritans "reputacji.

Z perspektywy bezinteresownej więcej możliwe jest również, aby zobaczyć ogromne korzyści.

W Puritans udało się rozerwania więzi jedynie religijność w ich wysiłkach, aby służyć Bogu.

Puritanism był jednym z ruchomych sił w Rise of the Angielski Parlament na początku XVII wieku.

Na dobre i na źle, pod warunkiem że podstawą dla pierwszych wielkich rewolucji politycznych we współczesnych czasach.

To dało imigrantów do Massachusetts społecznej wizji chrześcijańskiej, których kompleksowo charakter nigdy nie były dopasowane w Ameryce.

, A dla takiego putatively uncreative ruch, wyzwolony ogromnej energii, jak również w literaturze.

Notable Puritans

W Puritans cieszyło się dużą liczbę preachers energiczne i nauczycieli.

W nauczyć Dr William Ames wyjaśnione "doktryna życia Bożego" szpik teologii, książki używane jako tekst w ciągu pierwszych pięćdziesięciu lat Harvard College.

W kazaniach i opracowań z William Perkins zarysie z sympatii kroki repentant, że grzesznik powinien podjąć, aby znaleźć Boga.

John Preston głosił surowość prawa Bożego i zakres jego miłosierdzie fearlessly w sądach James I i Karola I. John Owen, doradca Cromwell i vice - kanclerz Uniwersytetu Oksford, pisał traktaty teologiczne na temat obrzędu i na Ducha Świętego, który w dalszym ciągu wpływać na myśli Calvinistic Angielski - mówił świat.

Jego współczesna, Richard Baxter, opublikowany prawie dwieście dzieł expounding cnoty umiarkowania i teologicznej prawdy o tym, co CS Lewis w XX wieku byłoby połączyć "zwykłego chrześcijaństwa".

W Ameryce, Boston, John Cotton pracowali dla chwały Bożej obecnej w przebudowie i Hartford, Thomas Hooker wielbili Boga w przeliczonej trudu.

W Westminster Spowiedź i katechizmów, które puritan divines napisał na wniosek Parlamentu Europejskiego (1643 - 47) pozostają przewodnik Odnowa teologii, zwłaszcza w kręgach Presbyterian, do dnia dzisiejszego.

Wraz z utworów z Puritans obejmują protestantyzm najbardziej obszerne biblioteki świętej teologii i praktycznym.

Ważne jako wkłady zostały ministrów, największy wkład Puritans do chrześcijańskiej historii prawdopodobnie mieszkał ze swoją laymen.

W Angielski - mówił świat nigdy nie widział tak dokładnie grupę chrześcijańskich liderów politycznych jako Lord Protektor Oliver Cromwell, gubernator Massachusetts John Winthrop, lub wojewoda Plymouth William Bradford.

Te liderów błędnie, może często, ale jeszcze poświęcone ich życiu do służby publicznej, samorządu - świadomie i cały - serca, z najgłębszą wdzięcznością do Boga ich zbawienia.

My także prezentujemy geniusz Puritanism kiedy spojrzymy poza jej polityków do jego autorów.

Jest zbyt łatwo zapomnieć, że John Milton, którzy śmieli w Paradise Lost "Wiecznego dochodzić Providence / i uzasadnienie drogi Boga do ludzi", wcześniej bronił wykonanie Charles I i Cromwell's służyli jako łacina (lub odpowiadający) sekretarza.

BUNYAN John Cromwell's służyli w armii i głosił jako laika w okresie przed Wspólnoty był w Bedford uwagi na jego przekonania puritan, gdzie czas wykupiony przez piśmie Pilgrim's Progress.

W Ameryce, Puritanism produkowane kobieta poetą pamiętać w Anne Bradstreet (1616 - 72).

To również dał nam wiersze Edwarda Taylora (1645 - 1729), na emeryturę kraju minister.

Taylor, medytacje, składający się przygotować własne serce dla kwartalnych obchody Wieczerzy Pana, są jednymi z najlepszych w historii wiersze napisane przez amerykański.

Oceny

W Puritans przypominają innych grup chrześcijańskich w historii którzy w forsaking wszystkich do Boga, ponownie zwyciężyła nie tylko Boga, ale w świat, jak dobrze. Stoiska z początku franciszkanów, protestanckich reformatorów, jezuitów, anabaptystów, na początku Methodists I zreformowanej holenderski z końca XIX wieku, którzy, w ich własnym odrębnymi drogami, były transfixed przez Glories odkupienia i którzy poszli daleko w odkupieńczą na świat wokół siebie. Z tych grup Puritans również sprawdzone prawdy Ewangelii słowami: one dążyć do pierwszego królestwa Bożego i jego sprawiedliwości, i wiele więcej zostało dodane do nich obok.

Mark A NOLL


(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


EH Emerson, ed., Angielski Puritanism: John Hooper do John Milton; D Neal, The History of the Puritans; W Haller, The Rise of Puritanism; P Collinson, elżbietańskich puritan Ruchu; C Hill, społeczeństwa i Puritanism w Pre - Rewolucyjne Anglia; RS Pawła, Lord Protektor: Religia i polityka w życiu Oliver Cromwell; R Baxter, relikwie Baxterianae; P Miller i T Johnson, Eds., Puritans; FJ Bremer, puritan eksperymentu; P Miller, The New England Mind; S Bercovitch, puritan Origins of American Self; ES Morgan, puritan Rodzina i puritan dilemma: The Story of John Winthrop; W Bradford, Plymouth Plantation.


Puritans

Informacje Katolicki

Jedną z głównych trudności w nauce różnych ruchów luźno zna jako Puritanism jest ramka dokładnej definicji w stanie w tym zróżnicowane i niekiedy wzajemnie niespójne formy wiary zazwyczaj klasyfikowane pod tą nazwą.

W swoim pierwotnym znaczeniu oznacza ona "tych, którzy wytrwale do kultu oczyszczona ze wszystkich zmiany barwy z popery" (Melbourne, op. Cit.. Inf., 590).

Bardziej ostatnich pisarz przyjęcie i rozszerzenie tej definicji dodaje: "W wielu różnych sekt i osób którzy podlegają tej definicji, były zazwyczaj charakteryzuje zarówno przez niechęć Gaiety z pasją i przez miłość wolności obywatelskich" (Trevelyan, op. Cit.. Inf ., 60).

Możemy zobaczyć pierwsze początki Angielski Puritanism w postawie tych, którzy w 1563 weszła w "Vestiarian polemika" sprzeciwiający się stosowanie, przez duchownych, z korkiem i gown w życiu codziennym, a także surplice w kościele.

Angielski zesłańców z Genewa były aktywne w powodować, 1565 i ich odporności na królowej pragnie poddać niektóre z nich do utraty benefices.

Kontrowersje te prawa i szaty opracowane w kontrowersji z polity, aż Prezbiterianizm pojawiły się w antagonizm do Episcopalianism.

Jednak w procesie przemieszczania opracowane na takich rozbieżnych linii Puritanism wkrótce włączone trzy różne teorie Kościoła rządu.

Po pierwsze nie były umiarkowane którzy byli skłonni do utrzymania rządu przez biskupów, ale oni woleli tytuł "superintendent", ale którzy chcieli na wykonywanie danego zakładu do bardziej zgodne niemal do Genevan praktyk.

Ci, którzy byli w posiadaniu tego systemu w porozumieniu z szkocki Prezbiterianizm który został ustanowiony przez John Knox.

Po drugie istnieją ścisłe Presbyterians którzy chcieli na Calvinistic formę rządu, jak również teologię i porządku publicznego kultu.

W Anglii ruch był prowadzony przez Thomasa Cartwright w Cambridge, którego doktryna, że nie powinny być równe i że władza biskupa i kapłana było wszystko jedno, wkrótce został przyjęty w Szkocji.

Po trzecie nie byli Darmowy Churchmen lub Niezależnych którzy repudiated wszystkich środków przymusu w Kościele i życzył, aby wszyscy ludzie są wolne w kształtowaniu zgromadzenia.

Ich liderem był Robert Brown, którego naśladowcy byli w pierwszym prześladowanych przez Anglicans i Presbyterians podobne, ale których potomstwo dorastało w siłę i wpływy, aż pod Oliver Cromwell, które stało się główną stroną.

Te trzy instytucje różniły się od siebie w doktrynie, w polity kościelnych, w związku z ich tolerowały.

Siła Puritanism jako wspólną dla tych trzech instytucji świeckich w wynikach dokonanych przez walne studium Biblii, w którym dowiedział się Puritans relacji człowieka z Bogiem, jak np. w historii i przypowieści Świętego Writ.

Tę prywatnego studium Pisma została przeprowadzona przez pomoc prywatnych interpretacji co nieuchronnie doprowadziło do rozmnażania niewielkich sekt, takich jak piąta Monarchia mężczyzn, Levellers, Kopaczki, i inni.

Tak Puritanism może nigdy nie osiągnąć uznane dogmatycznej.

Na początku Calvinistic wiele wspólnych poglądów z teologów w Kościele ustalone, ale te zostały opuszczone przez niektórych Calvin i jego doktryny zostały odrzucone najpierw przez Baptists a potem przez Kwakrzy i Unitarians.

Jednakże, brak spójnej teologii był mniej odczuwalne ze względu na wielki stres, który nałożył na Puritans "służąc Bogu w duchu i prawdzie" - uczucie i zamiast prowadzenia przez doktrynę.

Ten duch jest najbardziej widoczna w puritan utworów, które osiągnęły największą popularność: BUNYAN "Pilgrim's Progress", George Fox "Dziennik", Thomas Ellwood's "Historia mojego własnego życia" Baxter "Saint's Odwieczny odpoczynku".

W sprawach z Kościele rząd pewnego rodzaju system stał się niezbędnym i szkockiego Presbyterians ewoluowały planu, zawartych w pierwszej książki dyscypliny, które zostały sporządzone w Edynburgu Zgromadzenie 1560, i która była głównie ze zgromadzenia.

Było to drugie uzupełnione przez Księga Dyscypliny 1578, które regulowane w zależności od zgromadzenia w sądach wyższej instancji.

Prezbiterianizm został przez nią w pełni ustalone, bo superintendents zostały zniesione wszystkie władze i został przeniesiony z poszczególnych ministrów do czterech organów, Kirk Session, prezbiterium, do Synodu Prowincji i Zgromadzenia Ogólnego.

W Angielski Puritans uznać ten system od dwóch diametralnie punktów widzenia.

To zostało zatwierdzone przez Presbyterians i potępiony przez Niezależnych.

Jednak przez pewien czas były trzymane w jednym wspólnym konieczności sprzeciwienia się sojuszu pomiędzy stroną wysokiego Kościoła i Korony, która odbyła się w ramach James I. walka stała się politycznym i Arminianizm, Episcopalianism, i boskie prawa suwerenne utrzymywane przez z jednej strony sprzeciwiały się Kalwinizm, Prezbiterianizm, i republikanów z drugiej.

Gdy enactments na długi Parlamentu doprowadziły do zwycięstwa Puritans, własnych wewnętrznych różnic clamoured do rozliczenia i Westminster Zgromadzenia 1643 była nieudana próba ich komponowania.

Cztery strony, średni Presbyterians, szkocki Presbyterians, Erastians i Niezależnych mając quarrelled zajadle, zgodziła się na kompromis sprzyjanie umiarkowanych.

W Presbyterians, jednak stopniowo utracone ziemi, ze względu na rosnące w siłę Niezależnych którzy mieli silne poparcie Cromwell i jego wojska.

Oni z kolei zostały zniszczone jako siłę polityczną w Restauracji, od kiedy Puritanism przestał być życie w Anglii pod tą nazwą, a przetrwały tylko w różnych Nonconformist sekt, które zwiększyły liczbę i mnoży w dół do dnia dzisiejszego, bez , Jednak wszelkie uzupełniania zbiorowej siły.

Wiele z tych organów ma długą przestała stanowić Puritanism w żadnym względem zapisać, że niezgody z ustaloną Kościoła.

Jednym z najbardziej malowniczych zdarzeń w historii i jeden z Puritanism dalekosiężny wpływ na późniejsze amerykańskiej historii był wyjazd do "Pilgrim Fathers" - siedemdziesiąt cztery Angielski Puritans i dwadzieścia osiem kobiet - którzy płynęli z Anglii w maju Flower i wylądował na Plymouth Rock, 25 grudzień 1620.

Tam założył kolonię, reprezentujący oba rodzaje, czym Congregationalists kolonię Plymouth, Massachusetts Bay osadników, Presbyterians.

Publikacja informacji w formie pisemnej przez Edwin Burton.

Przepisywane przeze mnie Smith.

W Encyklopedii Katolickiej, Tom XII.

Opublikowany 1911.

New York: Robert Appleton Company.

NIHIL OBSTAT, 1 czerwca 1911.

Remy Lafort, STD, cenzor.

Imprimatur. + John Murphy Farley, Archbishop of New York

Bibliografia

Campbell, "Puritanism w Holandii, Anglii i Ameryce" (Londyn, 1892); DEXTER ", Anglii i Holandii" (Londyn, 1906); Gregory "Puritanism" (Londyn, 1895); Wakeman, "Kościół i Puritans : 1570-1660 "(Londyn, 1887); BYINGTON," puritan w Anglii i Nowej Anglii "(Londyn, 1896), zawierający przydatne bibliografia; Neal," History of the Puritans, 1517-1688 "(Londyn, 1822) ; STOWELL i Wilson, "History of the Puritans w Anglii (Londyn, 1849); Hopkins," The Puritans: Kościół, Trybunał i Parlament w trakcie panuje na Edward VI i Elizabeth "(Boston, 1859-61); Marsden," Historia wczesnego Puritans, 1642 "(Londyn, 1850); Tamże," History of the Puritans później, 1642-62 "(Londyn, 1852); TULLOCH," Angielski Puritanism i jej przywódcy "(Edinburgh, 1861); Maitland , "Anglican rozrachunku i Scottish reformacji" w "Cambridge Modern History", II (Cambridge, 1903); TREVELYAN ", w ramach Stuarts Anglia (Londyn, 1904).

Zobacz też: "Przedruki z Clarendon Historical Society" (Edynburg, 1882-6).

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest