radykalnej Reformacji

Zaawansowane Informacje

Również znany jako lewym skrzydle reformacji i trzecie Reformacji, zawiera wszystkie elementy reformy nie zidentyfikowane z Magisterium reformacji.

Wspólne dla wszystkich jego uczestników było rozczarowanie z moralnych aspektów terytorialnych protestantyzm i odrzucenie niektórych z jego doktryn i instytucji.

Mimo różnych połączeń sobą historyczne i doktrynalne różnice ograniczenia ważności typologiczna i ideologiczne klasyfikacje, trzy główne grupy rodniki zostały zidentyfikowane: anabaptyści, spiritualists i ewangelicznej rationalists.

Anabaptyści

W Anabaptist ruch miał zróżnicowany oddanych znaków.

Od niej rozwinęła Free tradycji Kościoła.

Od Lutra do XX wieku uczony Karl Holl, opinia, że dominowałyby Anabaptism rozpoczął z rewolucjonistów i spiritualizers takich jak Zwickau proroków i Thomas Munzer i osiągnął logiczny wniosek z gwałtowną Munsterites.

W 1940s Harold S Bender zainaugurowała nowa era w Anabaptist amerykańskich badań.

Korzystanie z pierwotnych źródeł i następujących kierunkach na wskazane wcześniej przez CA Korneliusza i innych Europejczyków, Bender rozróżniały anabaptyści i rewolucjonistów.

On umieszczone Anabaptist początki w kręgu Conrad Grebel, które opuściły Zwingli's reformacji, gdy Zwingli naruszone jego podstawie biblijnej.

Od Zurych ruch był rozprzestrzeniania przez misjonarzy z Szwajcaria i Austria na Morawach, Południowa Niemcy, a Low Countries.

Bender opisane ruch jako logiczne zwieńczenie reformy rozpoczęte w lewo, ale niedokończone przez Luter i Zwingli.

Jego główne cechy były discipleship, biblicism i pacifism

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Począwszy od późnych lat 1960 i badaczy kwestionowane, znaczne środki, przekierować Bender ustalenia.

One opisane pluralistycznej, a nie jednorodne ruch z kilku punktów pochodzenia i wielość reformy impulsy.

Szwajcarska Anabaptism

Anabaptism w Szwajcaria opracowane z Zwingli na początku kibiców.

Te przyszłości rodniki m.in. Grebel koła, które zgromadził w domu Andreas Castelberger na studiowaniu Biblii, a kapłani z odległych miast Zurych.

Dla różnych powodów miejskich i wiejskich stał się złudzeń rodniki z Zwingli reform.

Widząc Biblii jako alternatywa do organu Rzym, Grebel okręgu pożądanego Zwingli postępować szybko, aby oczyścić miasta religijnych ustanowienia takich jak corruptions Po Mszy Zwingli dozwolone miasta Radę do określenia prędkości reformacji, wydawało się do rodników w zastąpienie jednego ucisku do innego organu.

W radykalny ruch społeczny rozwiniętych, jak również wymiar religijny, gdy jej członkowie połączyło siły z obszarów wiejskich księży, takich jak Simon Stumpf na Hongg i Wilhelm Reublin na Wittikon, którzy starali się ustalić własny rachunek - regulujące Volkskirchen w społecznościach wiejskich, Zurych, niezależne od władzy centralnej, jak religijne i obywatelskie.

W rebaptisms, które pojawiły się najpierw na 21 stycznia 1525, od którego pochodzi nazwa Anabaptism, pierwotnie anticlerical wyraziła sprzeciw wobec cywilnych i religijnych władzy poza lokalnej parafii, a nie Wolny Kościół pojęcia teologiczne.

Ostatecznie próby masowego przemieszczania się nie powiodło i nie pojawiły się idea kościoła w separacji, prześladowanych, i bezbronni mniejszości.

W Schleitheim artykułów 1527, edited by Michael Sattler, skonsolidowany szwajcarskie Anabaptism.

Jej celem było nie do oczyszczania istniejących chrześcijaństwa, jak to było za wcześnie Zurych rodników, ale raczej rozdzielenie zgromadzenia wiernych w świat.

Tym samym po raz pierwszy pojawiły się w Schleitheim idei "wolnego kościoła".

Te szwajcarski Bracia przybyli być znane ich legalistyczne podejście do Biblii, zbawienia objawia się w tworzeniu oddzielone zgromadzenia, i chrzcie, który symbolizuje, że zbawienie i złożył baptizand członkiem zgromadzenia.

Południowa Niemiecki Anabaptism

Pomimo wzajemnego praktyki chrztu dorosłych, Anabaptism w Południowej Niemcy był zupełnie inny ruch z Konfederacją Szwajcarską braci.

Południowa Niemiecki Anabaptism wynika ze zmiany koncepcji z Thomas Munzer przez Hansa Hut i Hans Denck (ok. 1500 - 1527).

Refleksyjna średniowiecznego, mistyczne perspektywy, Munzer envisioned wewnętrznej przemiany osób poprzez Ducha Świętego i towarzyszące zewnętrzne transformacji całego społeczeństwa, z nowo przekształcona osoby działające w rewolucyjny sposób do woźnego w królestwie Bożym.

Ta rewolucja, wraz z Munzer, zmarł w maju 1525 masakrę chłopów pod Frankenhausen.

Hans Denck koncepcję wewnętrznej transformacji był pacyfista w wypowiedzi, skupiając się bardziej na odnowienie osób niż społeczeństwa.

Ta wewnętrzna, przekształcając Denck Chrystusa służył jako alternatywę zarówno dla organu Roman hierarchii i dowiedziałem się do egzegezy z reformatorów.

Positing wewnętrznej Chrystusa jako ostateczny organ złożony Denck mniej niż bezwzględna w swoim podejściu do chrztu dorosłych i słowa pisanego, jak miejsca, które przyniosły mu na krytykę szwajcarskich braci.

Hans Hut rozumieć wewnętrznej transformacji, które mają być osiągnięte poprzez doświadczenie zarówno wewnętrzna i zewnętrzna walka i cierpienie.

Hut zmodyfikowano Munzer's rewolucyjnej perspektywy, komendanta przekształcona wiernych, aby zachować rewolucyjną miecz do osłoniętej Bóg wezwał go.

W odróżnieniu od szwajcarskich Bracia, Hut w praktyce rebaptism nie był do formularza oddzielone zgromadzenia, lecz do znaku wybiera się do końca - czas wyroku.

Hut ruch stopniowo, zmarł po jego śmierci w więzieniu ognia.

A Hut starszych kontynuowane przez kilka metamorfozy.

Jedną z form opracowane na Morawach, obecnie w konflikcie w Zgromadzeniu na Nikolsburg między pacyfistycznych Stabler (pracownicy nosicieli), pod wpływem Hut szwajcarski Bracia i uchodźców, i Schwertler (miecz nosicieli), większość partii pod wpływem Balthasar Hubmaier, którzy mieli siedzibę stan kościoła formie Anabaptism w mieście.

Zmuszeni do opuszczenia w 1529 Nikolsburg, Stabler łączone ich kilka posiadłości jako konieczność przetrwania.

Ta wspólnota dóbr, który stał się znakiem towarowym w ruchu, szybko otrzymała uzasadnienie teologiczne, jest to wyraz społecznego wewnętrznej transformacji mistyczne wierzących envisioned przez Hut.

Po sporze - wypełnione początku roku Jacob Hutter silne przywództwo od 1533 do 1536 skonsolidowany Anabaptist tej formie.

Jego nazwisko nadal identyfikuje Hutterites w XX wieku.

Inną formą Hut w dotychczasowej opracowane w Republice Południowej Niemcy około Pilgram Marpeck.

Chociaż opuścił rodzinnym Tyrolu po Anabaptism przyjęcia, a jednocześnie był zmuszony przejść do dalszych kilka razy z powodu jego poglądów Anabaptist, Marpeck, umiejętności obywatelskie jako inżynier włączona go do życia w względnego bezpieczeństwa.

Marpeck widzenia nie był w posiadaniu szeroko, a zatem nie jest dla Anabaptism normatywnych, ale uczynił opracowania mediacji miejsce na Biblii, krytycznych zarówno w legalist szwajcarskich i spiritualist poglądów.

Zamiast radykalnych społecznych separacji Szwajcarskiej Bracia, która odbyła się Marpeck do rozdzielenia państwa i kościoła, który nie wstrzymuje współpracy wszystkich wierzących.

Low Countries Anabaptism

Trzecim głównym Anabaptist ruch został obsadzony w krajach o niskim przez Melchior Hofmann (ok. 1495 - 1543).

W niegdysiejszą Lutheran kaznodziei w Szwecja i Schleswig - Holstein, zawsze gorliwie zainteresowany eschatologicznym spekulacji, Hofmann znaleźć w Strasburgu anabaptystów wpływem Hans Denck pomysły, które strącone z jego przerwa Luter i włączono go do rozwijania własnej postaci Anabaptism.

Hofmann, że w pobliżu inbreaking królestwa Bożego na świat, z bożą zemsta na grzesznika.

Sprawiedliwy będzie uczestniczyć w tym wyroku, a nie jako agenci pomsty, ale jako świadkowie w najbliższych pokoju.

Hofmann's chrzest służył do zebrania wybiera do końca - do czasu zgromadzenia budować ten nowy Jerozolima.

Zmarł po dziesięć lat więzienia w Strasburgu.

Dwie linie przeprowadzone w sposób przekształcona w Hofmann starszych.

Jeden, rewolucyjny Melchiorites, założył krótkie - mieszkał królestwo Munster, 1534 - 35.

Zgodnie Jan Matthijs, ochrzczony jako ucznia Hofmann, a następnie jako Jan van Leiden, którzy zajętych na moc śmierci Matthys, rewolucyjny Melchiorites w mieście Munster wydał politycznych i społecznych do wyrażania Hofmann na koniec - czas królestwo.

Przeobraziły one jego pomysł Bożej pomsty, aby w Munster członków królestwa prowadzone zemsta na nikogo którzy sprzeciwili.

Po upadku miasta rewolucyjny Melchioritism zmarł, mimo że została przeprowadzona na jakiś czas przez takie osobistości jak Jan van Batenburg.

W wierszu z pacyfistycznych Hofmann biegnie przez Menno Simmons, którzy odeszli z kapłaństwa w 1536 i XX wieku, którego nazwa Mennonites przeprowadzenia.

Po upadku Munster, Menno zebraliśmy Melchiorites pokojowego, jak również w życiu Munsterites złudzeń z przemocą.

Menno zastępuje Hofmann, blisko końca czasu z pomysłem na czas pokoju, który miał już z Jezusem.

Korzystanie z aberrant "niebieskich" ciało "Christology z Hofmann, który przyjął, Menno opracowane koncepcje przekształcenia pojedynczych i łączonych się nienagannie czystym kościoła.

Chociaż od początku przykłady: różne, Menno's miejsca na przekształcona osób i czyste, oddzielone wygląd kościoła ściśle z perspektywy Schleitheim art.

Spadkobiercy różnych grup Anabaptist przyszli do uznania ich wspólne akcenty na Biblii, chrzest dorosłych, pacifism, i poczucie oddzielenia państwa od Kościoła i świata społeczeństwa.

Mieli kontakty i dyskusje i podziały.

Chociaż nigdy nie zjednoczeni w jednym jednorodne ciała, niektóre rozwinięte poczucie jedności, reprezentowane przez koncepcję Kolonia podpisany w 1591 przez piętnaście preachers, pierwsza spowiedź wiary przyjęte przez holenderski i jednocześnie wysokiego i niskiego Niemiecki Mennonites.

Spiritualists

Radykałów jako spiritualizers downplayed znacznie lub całkowicie odrzucić formy zewnętrznej kościoła i uroczystości, wybierając zamiast do wewnętrznej komunii poprzez Ducha Świętego.

Tak na przykład śląskiego szlachcica Kasper Schwenckfeld stwierdził, że nie miały miejsca żadne prawidłowe chrzest na tysiąc lat, w 1526 roku polecił zawieszenie przestrzegania Wieczerzy Pana, Stillstand przestrzegane przez jego następców aż do 1877, aż do jej prawidłowego pytanie formie może zostać rozstrzygnięty.

Sebastian Franck (1499 - 1542) całkowicie odrzuciła pomysł zewnętrznej kościoła.

Widział zewnętrznych uroczystości jak zwykłe rekwizyty wspierać Kościół i niemowląt, które w każdym przypadku zostały przejęte przez Antychrystem natychmiast po śmierci apostołów.

Franck, która odbyła się w prawdziwy Kościół być niewidoczne, jego jednostek pielęgnowana przez Ducha Świętego, ale pozostają rozproszone, dopóki Chrystus zebrał na swoim własnym najbliższych sekund.

Marpeck zwalczać tego individualistic, niewidzialny Kościół jako główne zagrożenie dla Południowej Niemiecki Anabaptism.

Ewangelicki Rationalists

Inne rodniki, ze względu na znaczny ciężar powodu obok Pisma, przybył do odrzucenia aspekty tradycyjnej teologii, głównie w sprawach chrystologiczna i trynitarnej.

Michael Servetus, spalony w Calvin's Genewa dla jego poglądów, jest dobitnym przykładem antitrinitarianism.

Antitrinitarianism osiągnięty w formie instytucjonalnej pacifistic Bracia Polski, później znany jako Socinians i unitarne w kościołach i Litwa w Transylwanii.

A resztę tego ostatniego przetrwa do XX wieku.

Inne nowoczesne Unitarians dziedziczyć intelektualnej, jeśli nie historyczną spuścizną antitrinitarianism.

JD Weaver


(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


WR ESTEP, ed., Anabaptist początki; EJ Furcha, ed., Pisma wybrane Hans Dench; L Harder, ed., Grebeliana; W Klaassen, ed., Anabaptism w zarysie; W Klaassen i W Klassen, Eds., Pism z Pilgram Marpeck; JC Wenger, ed., The Complete Pisma Menno Simmons; GH Williams i A Mergal, Eds., duchowe i Anabaptist Writers; Yoder JH, ed., The Legacy of Michael Sattler; RS Armour, Anabaptist chrztu; RH Bainton, "Lewy skrzydło reformacji," Studia w Reformacji, 2 i Travail zakres wolności wyznaniowej; HS Bender, Anabaptist Wizja i Conrad Grebel;

T Bergsten, Balthasar Hubmaier; CJ Dyck, Wprowadzenie do historii i mennonickiego (red.), A Legacy of Faith; R Friedmann, Hutterite badań; HJ Hillerbrand, ed., Bibliografia Anabaptism Drużyna A i niezadowolenie; W Klassen, Pakt i Wspólnoty; M Lienhard, ed., pochodzenie i właściwości Anabaptism; Encyklopedia mennonickiego, I - IV; JS Oyer, Lutheran reformatorów Przeciw anabaptystów; WO Packull, Mistycyzm i wczesnego Południowej Niemiecki - austriacki Anabaptist Ruchu; JM Stayer, anabaptystów i i mieczem "szwajcarski Bracia"; JM Stayer i WO Packull, Eds., anabaptystów i Thomas Munzer, JM Stayer, WO Packull, K Deppermann, "Od Monogenesis do Polygenesis," MQR 49; DC Steinmetz, reformatorów w skrzydłami; GH Williams, The Radical Reformation.

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest