Realizm

Informacje ogólne

Realizm oznacza dwa odrębne zestawy filozoficzne teorie, jeden dotyczące charakteru powszechnej koncepcji i postępowania z wiedzy innych obiektów w świat.

Pod koniec - klasycznej i średniowiecznej filozofii, realizm był rozwój w platońskiej teorii form i orzekł, ogólnie, że universals, takich jak "czerwony" lub "człowiek" ma niezależne, obiektywne istnienie, ani w sferę własnych lub w zamysł Boga.

Medieval realizm jest zwykle skontrastowane z Nominalism, i klasyczny realizm z krytyką z tego punktu widzenia zostały dostarczone przez Piotr Abelard i William of Occam.

W nowoczesnej filozofii realizm jest szerokie pojęcie, obejmujące kilka ruchów, których jedności leży we wspólnym odrzucenia Idealizm filozoficzny.

W swojej najbardziej powszechną formą realizm twierdzi, że obiekty w świat zewnętrzny istnieje niezależnie od tego, co myśli o nich.

Najbardziej prosta tych teorii jest zwykle znane jako naiwny realizm.

Utrzymuje on, że w postrzeganiu ludzi, są dokonywane bezpośrednio świadomość obiektów i ich atrybutów, a tym samym mieć bezpośredni dostęp do zewnętrznych świat.

Ten widok nie, jednak do wyjaśnienia, postrzegawczych błędów i złudzeń, a większość realistów twierdzą, że w procesach przyczynowego umysłu mediacji lub interpretacji, bezpośrednio postrzegane pozorów.

Tak więc obiekty pozostają w istocie niezależnym, choć mogą zakłócać mechanizmu przyczynowego, lub nawet całkowicie fałszował, indywidualnego wiedzy na ich temat.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Bibliografia


AH Armstrong, The Cambridge History of Later Grecki i wczesnego średniowiecza Filozofia (1967); DM Armstrong, Universals and Scientific Realism (1978); RM Chisholm, Realizm i tło Phenomenology (1960); Leplin J, ed. Naukowe Realizm ( 1985); O Putnam, Znaczenie i moralne Nauk (1978); RM Rorty, Filozofia a Mirror of Nature (1979); J Smart, Filozofia i Naukowy Realizm (1963); P Smith, Realizm i Postępu Nauk (1982) ; O Veatch, Realizm i Nominalism Revisited (1954); J Wild, Wprowadzenie do filozofii Realistyczny (1984).

Realizm

Zaawansowane Informacje

W teorii wiedzy, że utrzymuje, że "universals" (ogólne koncepcje reprezentujących wspólne elementy należące do osób z tego samego rodzaju lub gatunku) posiadają oddzielne istnienie niezależnie od poszczególnych obiektów.

To stoi w przeciwieństwie do nominalism, który stwierdził, że nie miał universals rzeczywistość niezależnie od ich istnienia w choć indywidualnych.

Plato's podkreślić, że istnieje sferę universals powyżej materiału wszechświata jako prawdziwe, jak poszczególne obiekty same miały wielki wpływ na myśl średniowiecza.

Anzelm w postaci realizmu doprowadziło go do przekonania, że poprzez nadanie odpowiedniej wagi do powszechnej koncepcji można udowodnić prawdy teologii.

On przyjęte prawdy objawionej, ale był przekonany, że należy wykonywać w apprehending powodu prawdy.

Na przykład, był przekonany, że "konieczne powodów" mógłby wykazać istnienie Boga.

Ponieważ Bóg jest największym z ludźmi, Anzelm uzasadnioną w jego Proslogion, musi on istnieć w rzeczywistości, jak również w myśli, gdyby istniała tylko w myśli, może być większa jest pomyślany.

Tak więc od rozpatrywania idealnym lub powszechnej Anzelm uwierzyli, że mogą wynikać prawda o tym, co rzeczywiście istnieje.

Augustyn miał zmodyfikowano Plato's realizm przez gospodarstwa, które istniały przed universals tworzywo wszechświata w Boga twórczy umysł.

Ten punkt widzenia został rozszerzony ultrarealists dwunastego wieku, takich jak Duns Scotus, ODO z Tournai, a William z Champeaux (w jego wczesnych lat), do stanowiska, że logiczne i prawdziwe zamówienia są dokładnie równoległe.

Proponując universals się, że przed osób, ultrarealists utrzymywał, że rzeczywistość osób pochodziło z powszechnej.

Dlatego ludzkość jako uniwersalnego poprzedzone indywidualnym mężczyzn.

W ten sposób wyjaśnił, że pojęcia teologiczne, takie jak przekazywanie grzechu pierworodnego w ludzkiego i oneness w Trójcy: Bóg jest pierwszym, Ojca, Syna i Ducha Świętego akcji razem w Bogu.

Thomas Aquinas w jego Summa Theologica zmienić ultrarealist tej pozycji poprzez rozwój doktryny Arystotelesa, universals, że mają być tylko przedmioty materialne.

Zgodnie z Akwinu nie możemy stwierdzić, że istnieją universals całkowicie niezależnie od poszczególnych obiektów, ponieważ wiemy o nich tylko poprzez wrażenia sensoryczne poszczególnych obiektów.

Tak universals są wydobywane z wiedzy zakorzenione w poszczególnych rzeczy.

Ta "umiarkowany realizm" podkreślił, że rozum ludzki nie mógł całkowicie zrozumieć Boga jest.

Jednym z powodów może korzystnie użyć, a następnie, w celu ustalenia, universals, i można używać w teologii, gdy powodem było związane z połączeniem między universals i poszczególnych obiektów.

Realizm miał wielki wpływ na "naturalnej teologii" średniowiecznych scholasticism.

To dotyczy zarówno metodą demonstracji i kształt dogmatów teologicznych, które spowodowały.

Jeden zauważa jego wpływ w mniejszym stopniu po reformacji w obu Rzymsko-Katolickiego Neo - Thomist kręgach i wśród protestantów którzy podkreślają "jedność" ludzkiego w przekazywaniu grzechu pierworodnego (np. Shedd WGT).

DA Rausch

(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


DM Armstrong, Universals and Scientific Realism: Nominalism i realizmu, II; K Copleston, Historia filozofii, II; R Seeberg, Textbook of Historii Doktryn; M deWulf, Historia filozofii średniowiecznej, I; WGT Shedd, Teologia dogmatyczna, E Gilson, Historia filozofii chrześcijańskiej w średniowieczu.

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest