Protestanckich scholastyka

Zaawansowane Informacje

A sposób myślenia opracowane na początku protestantyzm, który zwiększył się silniejszy w XVII wieku i stał się powszechnie przyjęty sposób, aby stworzyć systematyczne theologies protestanckich.

Mimo dużych protestanckich reformatorów zaatakowane teologii średniowiecznej schoolmen i zażądał całkowitego polegania na Piśmie, było niemożliwe albo do usuwania wszystkich metod naukowych i postaw autorów pochodzących z klasycznego lub w celu uniknięcia konfliktów, które wymaga skomplikowanej argumentacji teologicznej, jak również biblijnej interpretacyjne.

Kilka czynników uwagę na wzrost protestanckich scholasticism: formalne wykształcenie, zaufanie powodu kontrowersji i religijnych.

Uzależnienie od metod logicznych pochodzących z Grecki i Roman autorów został oczyszczony z XVI wieku insititutions edukacyjnych.

Arystoteles, na przykład, na których opierała się średniowieczna Szkolnictwa miał, w dalszym ciągu być prowadzone przez protestantów: Melanchthon w Wittenberdze, Piotra męczennika Vermigli na Oksford, Jerome Zanchi na Strassburg, Conrad Gesner w Zurych, Teodor de Bèze w Genewa.

Pomimo tych nauczycieli nie akceptują Thomas Aquinas's scholastic średniowiecznej teologii, która również pozbywając Arystotelesa, filozofii i logiki, oni uczyć logiki Arystotelesa, dedukcyjne i dał powód ważne miejsce w teologii.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Chociaż Luter (po William Ockham) i Calvin (po Francuski humanistów) decried scholastic poleganie na przyczyny i chciał, aby zamiast ograniczyć się do ich teologii humanistycznej językowej analizy Pisma Świętego, Szkolnictwa protestanckich, bez zerwania z największych reformatorów, było więcej ludzi amenable powodu.

Powód stał się środkiem do opracowania spójnej teologii z wielu tekstów biblijnych.

Co więcej, całe renesansowe, choć podkreślił, analizy tekstowej, także zaufanie do ludzi racjonalności.

Protestanckiej wykorzystania technik naukowych i postaw w związku z nimi przechowywane w głównym nurcie początku filozofią, która, choć odeszły od logiki dedukcyjne, utrzymać zaufanie powodu.

Protestanckich teologów, zwłaszcza Calvinists, można użyć metod, aby zapytać szkolnego poza tekstów biblijnych do tajników i konsekwencje teologii protestanckiej, zwłaszcza podczas wyborów i woli Boga, zostały wzięte pod uwagę.

Teologicznej kontrowersje również zachęcać scholasticism protestanckich.

Kiedy Luter i Zwingli nie zgadzały się na Wieczerzy Pana i gdy wpisuje Calvinists wielkie kontrowersje ponad predestination, bohaterów często uciekał się do szkolnego logiki.

Kontrowersji siebie wezwał do gruntownej, skomplikowanej argumentacji; do tekstów biblijnych na kwestie były interpretowane na wiele sposobów.

Także tych którzy wygrał kontrowersji wcielać zwycięstwo w ściśle uzasadnionych doktrynalnych oświadczenia.

Tak, istnieją silne dowody protestanckich scholasticism w Kanony z Dordrechtu, Westminister Spowiedź i helvetic Spowiedź w 1675.

Wpływ protestanckiej scholasticism był zarówno bezpośrednich i długoterminowych - zakres.

Wśród Lutherans, zasadnicze doktryny usprawiedliwienia przez wiarę została przekształcona w dość skomplikowanej teorii konwersji przez najbardziej znanych Lutheran szkolnego, Johann Gerhard (1582 - 1637).

Gerhard używane Aristotelian i biblijne dowód w jego Loci Theologicae (9 vols.).

Podczas tej pracy było ważne dla kształtowania Lutheran prawowierność, w XVII w. Niemiecki pietists zastępuje scholasticism z większym naciskiem na experiential chrześcijaństwa.

Wśród zreformowanej, dwie tradycje szkolnego zostały opracowane.

Piotra Ramusa wzorowany na jego logiki Platona i Cicero w celu uniknięcia zbyt wielki nacisk na metafizyka.

Chociaż jego prace były zakazane w różnych ośrodkach protestanckich kontynentalnej (Wittenberg, Leiden Helmstedt, Genewa), Ramus miał wielki wpływ na puritan myśli w Anglii i Ameryce.

W dominującej Szkolnictwa Reformatów, jednak były Beza, Vermigli, Adrianus Heerebout, i, co najważniejsze, Turretin Francis (1623 - 87).

Turretin, Institutio stał się standardowym pracy dla nowoczesnych Szkolnictwa protestanckich, jako że została wykorzystana jako podręcznik do kształtu nowoczesnej Princeton teologii.

Reformatów scholasticism w tej tradycji doprowadziło do tego, co jest zazwyczaj oznaczone kalwiniści prawowierność.

W teologii tego oddziału protestanckich scholasticism był, tak jak w przypadku Gerhard, zależy od dowodów biblijne i Aristotelian logiki.

Zreformowanej Szkolnictwa koncentratu do najbardziej rozwijającej się części na pytania z predestination, iw ten sposób powstał dość sztywny Kalwinizm.

W tym samym czasie, ruch był amenable do korzystania z powodu, umożliwiając tym samym zreformowanej do przystosowania się do nowoczesnych rationalist i filozofii oświecenia dość łatwo.

Szczególnie godne wzmianki w tym zakresie jest raczej proste zakwaterowanie filozofii i thelogy w Szkocji oświecenie.

Wpływ protestanckiej scholasticism metod i perspektywy był trojaki: stworzył systematycznej, dobrze - zdefiniowane, agresywne i protestanckiej teologii, ale doprowadziło do reakcji tych, którzy podkreślili emocjonalny charakter chrześcijańskiej pobożności, zakwaterowanie i zachęca do wczesnej filozofią.

RJ Vandermolen


(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


Armstrong B, Kalwinizm i Amyraut Heresy; JW Beardslee, III wyd.

i tr., Reformatów Dogmatics; JP Donnelly, "Włoski Inspiracje sprawie rozwoju kalwiniści Scholasticism" SCJ 7:81 - 101; Leith JH, Wprowadzenie do zreformowanej Tradycji; WN, III; O Grundler, "Wpływ Thomas Akwinu na Teologia G Zanchi, "Studies in Medieval Kultury, Sala B," Calvin W Calvinists, "John Calvin, ed.

GE Duffield; PO Kristeller, renesansu myśli: Classic, Scholastic, i humanistycznego Strains; R Scharlemann z Akwinu i Gerhard: Teologicznej kontrowersji i Budownictwa w średniowiecznej i protestanckich Scholasticism.

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest