Scottish Realizm

Zaawansowane Informacje

Scottish Realizm był ruch ludowy w XVIII i XIX wieku Brytanii, który próbował pokonać epistemologiczne, metafizycznym, moralnym i sceptycyzmu w filozofii Oświecenia David Hume (1711 - 76) z filozofii zdrowy rozsądek i naturalne realizmu.

Założycielem szkockich Realizm był umiarkowanym (w przeciwieństwie do ewangelicznego) Presbyterian clergyman, Thomas Reid (1710 - 96), urodzony w Strachan, Kincardineshire, i wykształceni w Marischal College.

Został profesorem w King's College, Aberdeen, w 1751.

Reid został zakłócony przez studia Hume's Traktat z Human Nature (1739), który myślał zaprzeczył cel rzeczywistości zewnętrznej obiektów, zasadą przyczynowości, i jedności umysłu.

W odpowiedzi, Reid napisał śledcza do zbadania sprawy ludzkie Mind na zasadach Common Sense w 1764 roku, i tego samego roku został mianowany profesorem w Glasgow.

W 1785 roku napisał Eseje o intelektualnej Powers of Man, oraz w 1788, Eseje o Active Powers of Man.

Reid drogi Hume's skepticim się, co uważał za błędne wspólnego w wielkich filozofów Descartes, Locke, Berkeley: reprezentacyjne idealizm, które postulaty, że "umysł nie wie, co natychmiast, ale tylko przez interwencję pomysły, które z nich" ( Esej o uprawnieniach intelektualnej, IV, 4,3).

Oznacza to, że pomysły są pośrednika między umysłu i rzeczy, która uniemożliwia bezpośrednią wiedzę na temat rzeczywistego stanu rzeczy, tak że nie od razu wiedzieć zewnętrznych rzeczywistość sama w sobie, lecz tylko pomysł (lub przedstawicielstwo lub wrażenie), że powoduje w nas .

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Wręcz przeciwnie, ludzkiego umysłu, twierdził, Reid, postrzega zewnętrznych obiektów bezpośrednio poprzez intuicyjny wiedzy.

Wiemy, że rzeczywistość, a nie o "związku" oddzielone sensie doświadczenia, ale natychmiastowe "charakter orzeczeń, które mamy uczynić, ponieważ nasz umysł jest ustanowiona przez Boga, aby dowiedzieć się bezpośrednio rzeczywistości.

Te oryginalne i naturalne orzeczeń "(o której wiemy rzeczywistych obiektów)" dopełnić to, co nazywa się zdrowy rozsądek ludzi, a to, co jest oczywiście sprzeczne z żadnym z tych zasad jest to, co nazywamy absurdu "(śledczej, VII, 4 ).

Te pierwsze zasady, oczywiście, nie może i nie muszą być udowodnione: są one "self - oczywiste" do wspólnych doświadczeń ludzkości.

Wśród tych zasad jest istnienie zewnętrznych obiektów, przyczyny i skutku, obowiązków i moralności.

Każda filozofia zaprzecza, że te powszechnie przyjęte zasady, na których wszyscy ludzie muszą opierać swoje życie jest koniecznością wadliwe.

Dugald Stewart (1753 - 1828), profesor w Edynburgu i wybitny następca Reid, zgodnie większy nacisk na obserwację i rozumowanie indukcyjne, i podpisały się pod empiricist podejście do psychologii.

Stewart's następcy, Thomas Brown, przeniósł się nawet dalej w kierunku empiricist, i jest uważana za most między szkockim Realizm i empiryzm JS Mill.

Sir William Hamilton (1791 - 1856), profesor Edynburgu, próbował się zadaniem niemożliwym do zjednoczenia z epistemologies Reid i Kanta (którzy starali się sprostać sceptycyzmu z Hume w zupełnie inny sposób, twierdząc, że jedność i struktura są nałożone na zjawiska z sensacją w formy przez umysł).

JS Mill's Badanie Sir William Hamilton's Philosophy empiricist śmierci podawano jeden cios do szkockiego realizmu.

Empiricism w Wielkiej Brytanii i idealizm w Niemcy pojechaliśmy z realizmem tej dziedzinie.

Szkocka filozofii, jednak miał szerokie i głębokie skutki.

Royer - Collard, Cousin, Jouffroy i oddał go szerokim obiegu na początku XIX wieku Francja.

Sydney Ahlstrom wykazało, że wpływ na najwyższym wykonywane amerykańskiej myśli teologicznej w XIX wieku.

Choć od dawna uznane, że konserwatywne kalwiniści teologów z Princeton przyjęte Scottish realizmu epistemologia hurtowych.

Ahlstrom pokazuje mniej odnotować fakt: umiarkowany Calvinists z Andover, liberałowie z Yale, Harvard i Unitarians były również głęboko zadłużonych do tego samego CommonSense realizmu.

Dlatego też, pod warunkiem że epistemologiczne wykorzystywane przez obie struktury "liberałowie" i "konserwatystów" w Ameryce XIX wieku.

DF Kelly


(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


T Reid, Works, Eseje o intelektualnej Powers of Man, i filozoficznych Orations; SE Ahlstrom, "Scottish American Teologia i Filozofia", CH 24; S Grave, The Scottish Filozofia Common Sense; Metz R, A Hundred Years of British Filozofia; J McCosh, szkocki Filozofia; Seth, szkocki Filozofia; JS Mill, Dzieła zebrane, IX.

Scotism i Scotists

Informacje Katolicki

I. SCOTISM

Jest to nazwa nadana filozoficzne i teologiczne w systemie szkolnym lub po nazwie Jan Duns Scotus.

To opracowane z Old School Franciszkanów, do którego Haymo z Faversham (zm. 1244), Aleksander z Hales (zm. 1245), Jana Rupella (zm. 1245), Wilhelm Melitora (zm. 1260), Święty Bonawentura (zm. 1274), kardynał Mateusz z Aquasparta (zm. 1289), John Pecham (zm. 1292), arcybiskupa Canterbury, Richard z Middletown (zm. ok. 1300), itp. należała.

Ta szkoła miała w pierwszym, ale kilka osobliwości, ale po Augustinism (Platonism), które następnie orzekł, teologii, która została przyjęta nie tylko przez paryskich profesorów należących do świeckich duchownych (Wilhelm z Owernii, Henryk Gandawa, itp.), ale również przez wybitnych wykładowców z Zakonu Dominikanów (Roland Cremona, Robert Fitzacker, Robert Kilwardby z, itp.).

Te teologów i wiedział użytków swobodnie wszystkich pism Arystotelesa, ale zatrudnionych w nowych pomysłów objazdowy tylko w części lub w bezkrytyczną mody, intermingled z platońskiej elementów.

Albertus Magnus, a zwłaszcza Thomas (zm. 1274) wprowadziła Aristoteleanism szerzej w Scholasticism.

Procedura Thomas została uznana za innowację, zwane dalej i krytyki, nie tylko z franciszkanie, ale również z świeckie, a nawet wielu lekarzy Dominikanie.

W tym czasie pojawiły się Szkot, doktor subtilis i ziemi znaleziono już wyczyszczone do konfliktu z naśladowcami z Akwinu.

On rzeczywiście bardzo swobodnego korzystania z Aristoteleanism, dużo wolnego niż jego poprzednicy, ale w swojej pracy korzysta ostrej krytyki, ważne punkty i zrealizowany do nauczania starszych franciszkańskiej szkoły - zwłaszcza ze względu na mnogość form lub dusz, duchowe sprawy z aniołów i dusze, itd., gdzie i w innych punktach zwalczona on zdecydowanym St Thomas.

Na początku Scotism z nim, lub to, co jest znane jako Później franciszkańskiej szkoły, jest więc tylko się lub dalszy rozwój starszych szkoły, znacznie szersze, choć nie wyłączną akceptację objazdowy pomysły, lub z wyrażenia i ścisłe wyzwanie takie same (np. pogląd, że sprawa jest principium individuationis).

W odniesieniu do tych szkół stosunku do każdego innego, lub w stosunku do Szkot Aleksander z Hales i Święty Bonawentura, konsultuje się z pracy w flamandzki Recollect, M. Hauzeur.

Jeśli chodzi o charakter i nauczanie Szkot już mówiłem w specjalnym artykule, w którym stwierdzono, że został niesprawiedliwie oskarżony o Indeterminism, nadmiernego realizmu, Panteizm, Nestorianizm, itp. Co zostało tam powiedział posiada dobra Scotism w ogóle, najważniejszych doktryn, które były znacznie opracowane przez siebie Szkot.

Little nowe został dodany przez Scotists do nauczania swego pana, dla większości z nich jedynie, zgodnie z różnych tendencji dnia, ponownie swoje stanowisko i bronić podstawowych.

To będzie wystarczające tutaj wspomnieć o dwóch dzieł, w których najważniejsze osobliwości z Scotist teologii są określone krótko i bronił - Johannes de Rada, "Controversiae Theol. Między S. Thom. Scotum et" (1598 -); Kilian Kazen Berger, "Assertiones centum ad mentem... Scoti" (nowe wyd., Quaracehi, 1906).

Nr referencyjny mogą jednakże być dokonane na wpływ, jaki Scotism wykonywane na nauczanie Kościoła (np. na teologię).

Jest to szczególnie zauważyć, że żadna z propozycji osobisty lub Scotism Szkot został censured przez władze kościelne, choć doktryna Niepokalanego Poczęcia została szybko przyjęta przez wszystkie szkoły, zamówienia, teologów i Zakonu Dominikanów na zewnątrz, i został podniesiony do dogmatu przez Piusa IX.

Definicja Rady z 1311 Vienne, że wszystkie miały być traktowane jako heretyków którzy zadeklarowane "i anima rationalis... Nie siedzieć na humanitar forma Corporis et se Dziękujemy" (racjonalnego dusza nie jest per se, a przede wszystkim w formie ludzkiego ciała), został skierowany, nie przeciwko Scotist doktryny w formie corporeitatis, ale tylko w stosunku do błędnych Olivius widzenia, jest jeszcze bardziej prawdopodobne, że Scotists dnia zaproponował przejście dekret i sformułował (patrz B. Jansen, loc.. Cit., 289 sqq., 471 sqq.).

Nominalism jest starsze niż Szkot, ale jego ożywienie w Occamism mogą być drogi do jednostronnego przesady niektóre propozycje Szkot.

W Scotist Formalizm jest bezpośrednim przeciwieństwem Nominalism, a Scotists były w jednym z Thomists w walkę z tym ostatnim; Occam siebie (zm. ok. 1347) był gorzki przeciwnej Szkot.

Sobór Trydencki zdefiniowana jako dogmat szereg doktryn szczególnie podkreślona przez Scotists (np. wolność woli, wolnego współpracy z łaską, meritoriousness dobrej roboty, w związku przyczynowego z sakramentów Ex opere operato, efekt rozgrzeszenie).

W innych punktach kanonów zostały celowo tak to zorganizować, że nie mają one wpływu Scotism (np., że pierwszy człowiek został constitutus w świętości i sprawiedliwości).

Było to również zrobić na Sobór Watykański.

W Tomistycznego-Molinistic kontrowersje dotyczące foreknowledge Boga, predestination, w stosunku łaski do wolnej woli, Scotists miały niewielki udział.

One wspierane albo jednej ze stron, lub średniej podjął stanowisko, odrzucając zarówno predetermination z Thomists i nauka o mediach Molinists.

Bóg rozpozna wolne przyszłych aktów w Jego istoty, i zapewnia bezpłatny dekretu z Jego woli, która nie przesądza naszą wolną wolę, ale tylko mu towarzyszy.

Jezuitów filozofów i teologów przyjęła szereg z Scotist propozycje.

Później władze odrzucają strony w wielu z tych propozycji i częściowo je zaakceptować, lub przynajmniej nie bezpośrednio im sprzeciwić.

Odnosi się to głównie do doktryn filozoficznych dotykając najgłębszych i theologieal pytania, na które zupełnie wyroku niektórych jest trudna do uzyskania.

Poniżej znajdują się na ogół odrzucone: formalizm z distinctio formalis, sprawy duchowe aniołów i duszy, że istotą metafizyczną Boga polega na radykalnym nieskończoność, że relationes trinitariae nie są perfekcji simpliciter prosty, że Duch Święty będzie odrębna osoba z Synem, chociaż on przystąpił od Ojca samodzielnie, że anioły mogą naturaliter znać tajny cordium (tajne myśli); że dusza Chrystusa jest święty i nieskazitelny formalnie, a nie przez sam fakt z unii hipostatycznej, ale poprzez inny gratia creata (Visio beatifica); że zasługi Chrystusa są nie simpliciter et intrinsece, ale tylko extrinsece i za quid, nieskończony, że nie są obojętni na akty individuo, że gratia sanctificans i charitas habitualis są takie same habitus, że obrzezanie jest sakramentem w ścisłym tego słowa znaczeniu; przeistoczenia, które sprawia, że Ciało Chrystusa obecnego na modum adductionis, itp. Kolejną serię propozycji został niezrozumiany nawet przez Catholie teologów, a następnie w tym sensie słusznie odrzucił fałszywe -- np. nauki o univocatio entis, do przyjęcia co do istoty Chrystusa i człowieka, itp. na propozycje, które zostały przyjęte lub co najmniej korzystnie traktowane przez znaczną liczbę uczonych, możemy wspomnieć: Scotist świetle relacji między essentia i existentia, że między nas i nihil odległość nie jest nieskończony, ale tylko tak wielkie jak w rzeczywistości, że w szczególności posiada nam, że accidens jak również posiada osobne istnienia (np. accidentia chleba i wina w Eucharystii) ;, Że nie tylko Boga, ale również człowiek może wyprodukować esse simpliciter (np. człowiek przez pokolenia); haecceitas jako principium individuationis.

Również wiele propozycji z psychologii: np., że uprawnienia duszy są nie tylko wypadki nawet naturalne i niezbędne w duszy, że nie są one bardzo różnią się od istoty duszy lub od siebie, poczucie, że postrzeganie jest nie tylko biernego; że intelekt może rozpoznać znaczenia bezpośrednio, a nie jedynie pośrednio, że dusza oddzielona od ciała formy jego wiedzy z siebie wszystko, nie tylko z pomysłami, które nabył poprzez które Bóg życia lub infuses do niego, że dusza nie jest zjednoczeni z ciała w celu zdobywania wiedzy poprzez zmysły, lecz w celu formowania z niej nowe gatunki, tj. natura ludzka, że cnoty moralne nie zawsze są między użytkownikiem connexae itp. Również wiele propozycji dotyczących nauki w aniołów: np., że aniołowie mogą być numerycznie różnią się od siebie nawzajem, a więc kilka aniołów może należeć do tego samego gatunku, że jest ona nie tylko poprzez swoje działania lub stosowania ich kompetencji, że aniołowie mogą być w danym miejscu, że nie można go z miejsca na miejsce bez traverse pośrednich przestrzeń, że nie nabywają wiedzy z wszystkich naturalnych podawać w infuzji tylko pomysły, ale również poprzez kontemplację rzeczy; że ich woli nie koniecznie będzie dobra lub zła, jak to ma Po zapadnięciu decyzji.

Poza tym, że Adam w stanie niewinności może grzech venially, że grzechem śmiertelnym, jako przestępstwo przeciwko Bogu, nie jest wewnętrznie i simpliciter, ale tylko extrinsically nieskończony, że Chrystus miałby stać się człowiekiem, nawet jeśli Adam nie zgrzeszył, że ludzką naturę Chrystusa był jego właściwego uaktualniona istnienia, że w Chrystusie istnieją dwie filiationes lub sonships, ludzkiej i Boskiej, że sakramenty są tylko moralny związku przyczynowego;, że formalnie w ostatnich analiz, niebieski bappiness nie składa się w czoło Dei, ale w fruitio, że w piekle venial grzech nie jest karane karą wieczną, itp.

Scotism więc wykonywane również pełnowartościową pozytywny wpływ na rozwój filozofii i teologii, jej znaczenie nie jest, jak to często twierdzili, czysto negatywne - to znaczy, że nie składają się tylko z faktu, że wywarł na zdrową krytykę St Thomas i jego szkoły, a tym samym zachowane nauki z stagnacji.

Porównanie z Scotist, że z nauczania św Thomas został często próbował - na przykład w wyżej wymienionych prac Hauzeur pod koniec pierwszego tomu; przez Sarnano, "Conciliatio omnium controversiarum itp."

(1589 -).

To może być dopuszczone, że w wielu przypadkach różnica jest raczej w terminologii, że pojednanie jest możliwe, jeśli jeden podkreślenie niektórych części lub Szkot Thomas, i przejść lub tonu w dół.

Jednak nie w kilku punktach w sprzeczności pozostaje.

Ogólnie rzecz biorąc, Scotism znaleźć jego zwolenników w Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, z pewnością, w opozycji do dominikanów, tj. do St Thomas, w wielu użytkowników z rzędu uczniowie Szkot.

Jednakże nie oznacza to, że podstawą rozwoju i Scotism ma być przekazana do rywalizacji między dwoma zamówienia.

Nawet z Akwinu znaleźć na nie po raz pierwszy kilka jego przeciwników w porządku, nie wszystkie jego kolegów-Dominikanie się go w każdym konkretnym (np. Durandus św Pourçain, zm. 1332).

W Scotist doktryny były także wspierane przez wiele Minorites, których celem czystości nie może być żadnych wątpliwości, i wielu z nich zostały ujęte w katalogu świętych i beati (np. św. Bernardynów, Jana Kapistrana, Jakuba w marcu, Anioł Pański z Chiavasso, itp.).

Ponadto, nie znaleziono Scotism kilku zwolenników wśród świeckich profesorów i innych zakonów (np. sie Augustynianie, Servites, itp.), zwłaszcza w Anglii, Irlandia i Hiszpania.

Z drugiej strony, nie wszystkie Minorites były Scotists.

Wiele załącza się do świętego Bonawentury, uprzywilejowanych lub jeden z eklektyzm Szkot, Thomas, Święty Bonawentura, itp. Konwentualni wydają się mieć najbardziej wiernie przestrzegane dla Szkot, zwłaszcza na Uniwersytecie Padwa, gdzie wielu wysoko cenionych nauczycieli wykładał.

Scotism znaleźć poparcie wśród najmniej Kapucyni, którzy preferowanych Bonawentura św.

Poza tym Szkot, w celu miał wysoko cenionego nauczycieli, takich jak Aleksander z Hales, Richard z Middleton, a zwłaszcza św Bonawentura (ogłoszona przez doktor ecclesia Sykstus V w 1587), ascetico-mistycznych tendencji, których teologia była bardziej dostosowana do szerokie kręgi w kolejności, niż krytyczne, dispassionate, a często abstruse nauczania w Delikatna doktor.

W Hiszpania męczeńską w trzeciorzędnych, Błogosławiony Raymund Lullus (zm. 1315), miał też wielu przyjaciół.

Można stwierdzić, że cały porządek jako taki nigdy nie był jednolity i specjalne szkoły Scotists; nauczycieli, preachers, itp. nigdy nie były zmuszone do espouse Scotism.

Jego uczniowie rzeczywiście wezwanie Szkot "Doktor noster", "Doktor (albo Magister) ordinis", ale nawet wielu spośród tych częściowo po ich własnych kursu (np. Petrus Aureolus), Walter Burleigh (Burlaeus, zm. ok. 1340) i jeszcze więcej tak Occam były przeciwnikami Szkot.

To jest dopiero pod koniec XV lub na początku XVI wieku, że specjalny Scotist szkoły może być wypowiedziane.

Prace kapitan zostały następnie zebrane, wyprowadzili w wielu wersjach, commentated, itp. Od 1501 mamy także znaleźć liczne regulacje ogólne rozdziały zalecające lub bezpośrednio nakazujących Scotism jak nauczanie w porządku, chociaż Święty Bonawentura, były również pisma do dużym stopniu dopuszczone (ef. Marian Fernández Garcia, "Słownik scholasticum itp.", Quaracchi, 1910; "B. Joan. Duns Scoti: De Rerum principio itp.", Quaracchi, 1910, wstęp artykułu 3, nn. 46 sqq., wiele regulacji, gdzie są podane 1501-1907).

Scotism wydaje się mieć największą popularność osiągnął na początku XVII w.; w XVI i XVII w. mamy nawet znaleźć specjalne Scotist krzesła, np. w Paryż, Rzym, Coimbra, Salamanka, Alcalá, Padwa, Pavia.

W XVIII wieku była ważnym następujące nadal, ale w XIX doznał wielkiego spadku.

Jednym z powodów było to powtarzające się suppressions z rzędu w niemal każdym kraju, podczas gdy zalecenie nauczania Thomas kilku papieży nie może być korzystne dla Scotism.

Ma nawet twierdzili, że jest to obecnie tylko tolerowana, ale tego oświadczenia jest a priori nieprawdopodobne, w odniesieniu do szkoły, które nie jednego propozycja została censured, a do których tak bardzo czci wiele mężczyzn (biskupi, kardynałowie, papieże, świętych) należał, i jest jeszcze mniej prawdopodobne ze względu na zatwierdzenie statutu różnych ogólnych (tak często powtarzany aż do dnia dzisiejszego), w których co najmniej Scotism jest zalecane.

W ich dekretów Leon XIII i Pius X polecił mieć nie tylko Thomas, ale również Scholasticism w ogóle, a to obejmuje również Scotist szkoły.

W 1897 Leon XIII zatwierdził "Constitutiones Generales Braci Czeskich Minorum", którego artykuł 245 przewiduje dla członków kolejności: "W doctrinis philosophicis et theologicis antiqae scholae Franciscanae inhaerere studeant, quin oprócz ceteros scholasticos negligant" (W filozoficznej i teologicznej doktryny one podejmuje się opieki starożytnych franciszkańskiej szkoły, jednak bez uszczerbku dla innych Schoolmen.) Dnia 11 kwietnia 1904, w piśmie skierowanym do Ministra generalnego, Ojciec Dionizy Schuler, Pius X wyraził radość na ożywienie badań w kolejności, w związku z franciszkańskiej szkoły w średniowieczu, a na 19 czerwca 1908, w piśmie skierowanym do wyżej wymienionych Ojciec Marian, chwalono jego książka, "Mentis Deum w codziennej elevatio duce B. Joanne Duns Scoto itp."

(Quaracehi, 1907. Zobacz Marian, op. Cit.., N. 66).

II. Scotists

Większość Scotists są zarówno filozofowie i teolodzy.

XIV w.

Uczniowie z Szkot: Francis Mayron (zm. 1327), bardzo płodny pisarz, którzy przedstawił actus sorbonicus na Uniwersytecie Paryskim, czyli nieprzerwane disputation trwały przez cały dzień.

Petrus Aureolus (zm. ok. 1322), arcybiskupa Aix.

William de Rubione (ok. 1333).

Jerome de Atharia, Order Najświętszej Trójcy (ok. 1323).

Antonius Andreae (zm. ok. 1320) z Aragonii, prawdziwym uczniem Szkot, którzy powiedzieli, że jest napisane kilka traktaty przypisane do kapitana.

John de Bassolis (zm. ok. 1347).

Alvarus Pelagiusz (zm. ok. 1350).

Biskup Petrus de Aquila (zm. 1371), zwany Scotellus z jego wiernym przystępowania do Szkot, którego nauczanie on wydany kompendium (nowe wyd., Levanti, 1907 -).

Landulf Caraccioli (zm. 1351), Arcybiskup Amalfi.

Mikołaja Bonet (Bovet), którzy poszli do pekińskiej i zmarł jako biskup w 1360 Malta; John Bacon, Karmelitów (zm. 1346).

XV w.

William Butler (zm. 1410).

Petrus de Candia (zm. 1410 jako Pope Alexander V).

Mikołaja de Orbellis (zm. ok. 1465), którzy napisali komentarz zdania (wiele wydań) William Vorilong (Vorlion itp., zm. 1464), obchodzony teolog, którzy napisali często cytowany "Koment. Super Sentent." ale którzy również po Bonawentura św.

Anioł Pański Serpetri, generalnego zakonu (zm. 1454).

William Gorris (ok. 1480), a nie Franciszkanów, którzy w składzie "Szkot pauperum".

Błogosławiony Anioł z Chivasso (zm. 1495), którego "Summa" (zwany Angelica) istniejące w około trzydziestu wydań i zawiera dużo Scotist doktryny, został publicznie spalony przez Lutra z "Corpus Iuris Canonici" w 1520.

Antoniusz Sirretus (Sirectus, zm. ok. 1490), za jego słynne "Formalitates", whieb później Scotists napisał kilka komentarzy.

Tartaretus (ok. 1495), rektor Uniwersytetu w Paryżu, a nie Franciszkanów; Frederick III elektora Saksonii miał jego filozoficzne komentarze wprowadzone do University of Wittenberg na jego koszt.

Thomas Pencket, augustianów (zm. 1487), Szkot wiedzieli niemal przez serce i redagował jego dzieł.

Francis Sampson, generalnego zakonu (zm. 1491), został powołany przez Sykstus IV, przed którymi pełnił disputation, najwięcej nauczyłem się od wszystkich.

Franciszka Rovere (zm. 1484 jako Sykstus IV), którzy bronili w disputation przed Pius II, a także w swoich pismach do doktryny, że krew niewinna, przez Chrystusa na krzyżu został zwolniony z unii hipostatycznej.

Stephen Brulefer (zm. ok. 1499), znanego profesora w Paryżu, a później Franciszkanów, którzy napisali "Koment. W Bonavent. Scotum et" (często pod redakcją).

XVI w.

Okres ten jest bardzo bogata w nazwiska.

Następujące mogą być wymienione: Paul Scriptoris (zm. 1505), profesor na Uniwersytecie w Tübingen, którzy jako studenci mieli wszyscy pozostali profesorowie i wielu innych członków zgromadzeń zakonnych.

Nicholas de Nüsse (zm. 1509).

Mauritius jeden Portu (zm. 1513 jako Arcybiskup Tuam, Irlandia), którzy napisali komentarz na temat wielu dzieł Szkot.

Francis Lichetus, generalnego zakonu (zm. 1520).

Anthony Trombetta, arcybiskup Ateny (zm. 1518), którzy pisał i redagował w stanie Scotist roboty.

Philip Varagius (ok. 1510).

Johannes de Monte (ok. 1510).

Gometius z Lizbona (zm. 1513), ponownie często wydawane redagował czternastego wieku "Summa Astesana".

Frizzoli (zm. 1520).

James Almainus (ok. 1520), magister paryski, a nie Franciszkanów, Gallikanizm uprzywilejowanych.

Antonius de Fantes, lekarz, w 1530 w składzie: jeden Szkot leksykonu.

Jerome Cadius (zm. 1529).

Le Bret (ok. 1527), napisał "parvus Szkot".

Paduanus Barletta (ok. 1545).

James Bargius (ok. 1560).

Johannes Dovetus, którzy w 1579 napisał "Monotesseron formalitatum Scoti, Sieretti, Trombettae et Bruliferi".

Joseph Kąty, biskupa i obchodzony moralista (zm. 1587), pisał często redagował "Flores Theol.".

Damian Giner wydało "Opus Oxoniense Scoti" w wygodniejsza forma (1598).

Sarnanus kardynał (zm. 1595), bardzo wybitnych uczony, napisał komentarz w sprawie niektórych dzieł filozoficznych Szkot, redagował i pracach wielu Scotists.

Salvator Bartolucciego (ok. 1586), również gorliwi edytora.

Felix Perettus (zm. 1590, Sykstus V).

XVII w.

Bardzo wiele nazw możemy wspomnieć: Gothutius (ok. 1605).

Guido Bartholucci (ok. 1610).

Petrus Bonaventura (ok. 1607).

Ruitz (ok. 1613) Smissing (zm. 1626).

Philip Faber (zm. 1630).

Albergonius, biskup (zm. 1636).

Centini, biskup (zm. 1640).

Matthaus de Sousa (ok. 1629).

Merinero, biskup (ok. 1663).

Francis Felix (ok. 1642).

Vulpes (zm. 1647) napisał "Summa" i "Commen. Theologiae Scoti" w dwunastu tomów folio.

Blondus, biskup (zm. 1644) - Gavatius, arcybiskup (zm. 1658).

Wata (zm. 1657), znanego annalist, redagowany z innymi Irlandczycy w Kolegium S. Isidore na Rzym pełna dzieł Szkot (12 vols., Lyon, 1639), z komentarzem Pitigianus z Arezzo (d . 1616), Poncius (zm. 1660), Mauritius jeden Portu (Mac Caughwell), arcybiskup Armagh i prymas Irlandia (zm. 1626), Anthony Illckey (zm. 1641); przedrukować Paryż, 1891-95.

Bricemo, nazwany ze względu na jego intelektu keenness z drugiej Szkot, biskupa Wenezuela (zm. 1667).

Belluti (zm. 1676), redagował z Mastrius wysoko cenionego "Philosophia ad mentem Scoti" (wiele wydań).

Mastrius siebie (zm. 1673) napisał obchodzi "Disputationes Theol."

(wiele wydań) i "theologia ad mentem Scoti" (1671, itd.).

Ferchius (zm. 1666) napisał "Żywot i apologia Scoti, itp."

Bruodinus (zm. 1664).

Herinckx (zm. 1678), biskupa Ypres.

Stümel (zm. 1681 w Fuldzie).

Boivin, wysoko cenionych filozof i teolog (kilka wydań dzieł, 1678, itd.) Sannig (ok. 1690).

Lambrecht (ok. 1696), o nazwie Vienna Szkot.

Biskup Gennari (zm. 1684).

Kardynał Brar "catius (zm. 1693), która odbyła się w wysokiej rzecz kilku papieży.

Hernandez (zm. 1695) .- Macedo (zm. 1681), Portugalski, profesor na Padwa powiedział, że składa się ponad sto pism i był znany w jego publicznych sporów.

XVIII w.

Frassen (zm. 1711) był dla trzydziestu lat obchodzi jeden profesor na Sorbonie i napisał "Szkot academicus seu złożony theo Scoti" (wiele wydań, 1672, itd.; ostatnie wyd., Rzym 1900 -), bardzo głębokiej i Lucid pracy .

Du randus (zm. 1720) pisał wielki "Clypeus scotisticus (wiele wydań). Dupasquier," Summa phil. "" Summa Theol. "(Ok. 1720; wiele wydań). Hieronima jeden Montefortino" Duns Scoti Summ.

Theol.

ex universis op.

eius.

. . juxta ordiner Summæ Angelici Doctoris "(6 vols., 1728-34; nowe wyd., Rzym, 1900-03), bardzo możliwe. Panger (d 1732 w Augsburgu), Scotist moralista. Kikh (zm. 1769 w Monachium) , Scotist dogmatycznej teolog. Pérez López (zm. 1724). Krisper (zm. 1749). Hermann, opat św Trudbert, "theologia sek.

Scoti Principia "(1720). Melgaco (1747). Sarmentero biskup (zm. 1775).

XIX i XX w.

W XIX wieku, choć Scotism został zatrzymany w szkołach z Franciszkańskiego Zakonu Świeckich zgodnie ze statutem, spełniają jednak kilka tractates za mentem Scoti, w każdym razie nie obchodzi.

XX w. wydaje się obietnicą lepszego.

Ojciec Fernández, Hiszpanów, to gorliwi Scotist.

Oprócz wyżej wymienionych pism, on ma napisane dużą "Szkot Słownik", i to w chwili obecnej (1911) wydawanie nowych edycji Szkot "komentarz. W Sentent.

Innym gorliwy pracownik jest Ojciec Deodat-Marie de Basley; jego dwa tygodnie dziennika "La bonne parole" (obecnie pod tytułem "Revue Duns Scot."), Zawiera wiele Scotistica. On jest również zaangażowana w "Capitali opery B. Joan.

Duns Scoti "(Le Havre, 1908), którego" Praeparatio Philosophica "i" Synteza credendorum Theologica "już się. Ojciec Parthenius Minges wyjaśniła i obronił wiele z Scotist w jego doktryny" Compend.

theolog. dogmat. specialis et generalis "(Monachium, 1901-02) oraz w szeregu innych dzieł.

Publikacja informacji w formie pisemnej przez Parthenius Minges.

Przepisywane przez Kevina Cawley.

W Encyklopedii Katolickiej, Tom XIII.

Opublikowany 1912.

New York: Robert Appleton Company.

NIHIL OBSTAT, 1 lutego 1912.

Remy Lafort, dd, cenzor.

Imprimatur. + John Murphy Farley, Archbishop of New York

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest