Sekty, Sectarianism

Zaawansowane Informacje

(Łac. secta, "stroną, szkoły, faction," być może wynikających z jednej z ostatnich stron secare ", aby wyciąć, aby oddzielić" lub sequi "się").

Grupa, której tożsamość składa się z części należących do większego społecznego ciała, zazwyczaj religijnej ciała.

Sekty tożsamości jest dalsze pochodzące z jej głównym liderem lub z wyróżniających nauczania lub praktyką.

Termin regularnie były stosowane do grup, że przerwa od istniejących instytucji religijnych, takich jak pierwszych chrześcijan którzy oddzielone od judaizmu lub protestanci którzy oddzielone od rzymskiego katolicyzmu.

Termin został również stosowane do takich grup, jak utrzymać swoją tożsamość, bez oddzielania od większych religijne ciała, na przykład, faryzeusze spośród Żydów lub Puritans w Kościele Anglii.

W najszerszym sensie nawet unorganized wybieranych ruch religijny może być nazwany sekta.

Czasami niektóre potępienie lub krytykę grupy tak nazwany może być dorozumiana.

"Sectarianism" w wąskim znaczeniu oznacza zapał, albo do zajęcia, sekty.

Podobnie, connotes zbyt gorliwi i doctrinaire wąskie - mindedness sędzia, który szybko i potępienia tych, którzy nie zgadzają się.

W szerszym znaczeniu, jednak "sectarianism" oznacza proces, za pomocą którego historyczne podziały we wszystkich głównych religii świat przyszłam temat.

W historii chrześcijaństwa, na przykład, sectarianism jest powszechnie tematu z Judaizers i nikolaitów z NT do wielu nowych określeń pojawiających się w ostatnim czasie.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Socjologów religii mają odpowiednie określenie "sekta" jako etykiety dla danego typu ruch religijny.

W typologii ruchów religijnych, które powstało z pionierskiej pracy z Ernst Troeltsch, sekty jest formalnie zorganizowany religijnych organu, który pojawia się w proteście przeciw i konkurencji z religią dominującą w społeczeństwie.

Powszechnego religii, czy żydowskie, islamskie, chrześcijańskie, jest sklasyfikowana jako "kościół" lub "nazwa".

Powszechnego religia jest wysoce zorganizowany i głęboko zintegrowana ze społeczeństwem, struktury społecznej i gospodarczej, lecz domaga się, że kilku członków do aktywnego uczestnictwa i osobistego zaangażowania.

Sekty, jednak domaga się wysokiego stopnia uczestnictwa i odpowiedniego wyświetlania poszczególnych lojalności i zaangażowania duchowego.

Choć Kościół zagrożony i zakwaterowani jego doktryny i praktyki w świeckim społeczeństwie, sekta odrzuca wszystkie takie mieszkalnych lub kompromisów i ustawia się przed kościołem, jak i świeckie społeczeństwo do obrony bedzie doktryny i praktyki.

Analiza porównawcza z wielu sekt chrześcijańskich uczonych doprowadziło do zaproponowania kilku różnych kategoriach sekty rodzajów takich jak conversionist, Adwentystów, a gnostic.

Organizacja i rządów większości sekt są bardziej demokratyczne niż do kościoła lub nazwy; podobnie, przywództwo jest często mniej doświadczonych i nonprofessional.

W żywotności z sekty jest zazwyczaj krótki.

Wielu, ale nie wszystkie, sekty stopniowo tracą charakter sekciarskich i uzyskają status kościoła po pokolenie lub dwa.

Tak więc, nowoczesny wyznań protestanckich rozpoczął jako sekty.

Jednak nie wszystkie sekty dojrzeć do kościołów.

Tak - o nazwie siedzibę sekty zdoła uniknąć zakwaterowania i kompromisu i utrzymuje jej duchu religijnym protestu i sprzeciwu wobec świeckie społeczeństwo opłacalne nieokreślony.

HK Gallatin


(Elwell Słownik ewangelicki)

Bibliografia


RK Mac Master, NCE, XIII; TF O'Dea, International Encyclopedia of Social Sciences, XIV; HR Niebuhr, Encyclopedia of Social Sciences, XIII i społecznej Źródła Denominationalism; WJ Warner, A Dictionary of Social Sciences; WJ Whalen, NCE, XIII; TR Whitley, tutaj, XI; E Troeltsch, Nauki Społecznej z Kościołów chrześcijańskich; BR Wilson, Samoobrona i społeczeństwo: badania socjologiczne z Elim Tabernakulum, Christian Science, Christadelphians; J Wilson, Religia w American Society: skuteczne Obecność; JM Yinger, Religia w walka o władzę.

Sect i sekty

Informacje Katolicki

I. wyszukiwania i znaczenie

Słowo "sekta" nie pochodzi, jak jest czasami potwierdziła, od secare, aby wyciąć, odwracającego, ale od sequi, aby (Skeat, "Etymological Dict.", 3rd ed., Oksford, 1898, SV).

W klasycznej łacina językiem secta oznacza tryb myślenia, sposobu życia, oraz w sensie bardziej szczegółowych, wyznaczonych do partii politycznej, do której jeden zaprzysiężone lojalny, lub szkoły filozoficzne, których tenents miał obejmował.

Etymologically obraźliwe konotacji nie jest dołączony do terminu.

W Akty Apostołów jest stosowany zarówno w łacina z Wulgaty oraz w Angielski z Douay Wersja do religijnych tendencja, która z nich ma określone siebie (XXIV, 5; xxvi, 5; xxviii, 22; patrz XXIV, 14).

Listy z Nowego Testamentu disparagingly stosuje się je do podziałów w ramach chrześcijańskiej wspólnoty.

W List do Galatów (v, 20) numery wśród dzieł z ciałem ", kłótni, dissensions, sekt", a Peter w jego drugiej List (II, 1) mówi o "leżącego nauczycieli, którzy wprowadzają w sekty z zagładę ".

W kolejnych kościelnych katolickich użytkowania został zatrzymany w rozumieniu niniejszej (patrz sierpnia. Contra Faust. Manich. XX, 3), ale w chrześcijańskiej starożytności i średniowieczu termin był o wiele rzadziej niż "herezji" lub "schizmy".

Te słowa były bardziej konkretne i konsekwencji jaśniejsze.

Ponadto, jako herezja wyznaczone bezpośrednio znaczny błąd i doktrynalnych sekty stosowany do zewnętrznej wspólnoty, Kościoła, który zawsze dołączony pierwszorzędne znaczenie dla dobra kondycja w doktrynie, to naturalnie preferują doktrynalnych nazwy.

Z awans protestantyzm i zakłócenia wynikające z religii chrześcijańskiej w wielu wyznań, korzystanie z sekty słowo stało się częste wśród chrześcijan.

To zazwyczaj oznacza odrzucenia w chwili obecnej w myśl głośnik lub pisarzem.

Takie jest jednak niekoniecznie w przypadku dowodem jest powszechnie stosowany przez wyrażenie "sekciarskich" (religi) przez instytucje i oświadczenie o znanych organowi HW Lyon, że używa słowa "nie w sensie invidious" ( " Badanie sekty ", Boston, 1891, str. 4).

To przedłużenie tego terminu do wszystkich chrześcijańskich wyznań wyniki żadnych wątpliwości, z tendencją współczesnej non-katolicki świat do rozważenia wszystkich różnorodnych form chrześcijaństwa jako uosobieniem prawdy objawione i jako równie uprawniony do uznawania.

Niektóre kościoły, jednak nadal podejmować wyjątek od stosowania terminu do siebie, ponieważ jej wpływu, w ich oczach, niższości lub amortyzacja.

W protestanckich wyznań, które zakładają takie postawy są na straty do określenia zasadniczych elementów z sekty.

W krajach takich jak Anglia i Niemcy, gdzie Państwo Kościołach istnieją, to zwykle stosuje się nazwy "sekta" do wszystkich dissenters.

Posłuszeństwo władzy cywilnej w sprawach religijnych w ten sposób staje się niezbędny warunek sprawiedliwego religijnych nazwę.

W szczególności nie wyląduje, gdzie religia jest oficjalnie uznana rozróżnienie między Kościołem i sekty niemożliwe jest uważany przez niektórych protestantów (Loofs, "Symbolik", Lipsk, 1902, 74).

Inni twierdzą, że głoszenie czystej i unalloyed Słowo Idź uzasadnionych administracji sakramentów i historycznej identyfikacji z krajowymi życia ludzi uprawnia nazwy, które mają być wyznaczone jako Kościół, w przypadku braku tych kwalifikacji jest jedynie jeden sekty (Kalb, 592-94).

To jednak nie rozwiązuje kwestii, na co władze wśród protestantów zostanie ostatecznie i na ich ogólne zadowolenie sędzia w charakterze lub w głoszeniu sposób, w jaki sakramenty są zarządzane?

Ponadto, historyczne wyznania może zawierać wiele elementów falsz.

Roman pogaństwa było bardziej utożsamiane z życia narodu niż jakakolwiek religia chrześcijańska zawsze była i nadal było to zupełnie wadliwy system religijny.

To był nie-chrześcijańskiego systemu, ale jednak przykład ilustruje punkt sporny; na religię true lub false pozostanie więc niezależnie od kolejnych historycznych stowarzyszenia krajowe lub usług.

To rozróżnienie katolickiego Kościoła i sekty nie przedstawia trudności.

Dla niego żadnych chrześcijańskich denominacji, która postawiła sobie nawet niezależnie od jego własnych Kościół jest sektą.

Według nauczania katolickiego żadnych chrześcijan którzy, połączyły odmówić przyjęcia całego doktryny lub potwierdzić najwyższe władze Kościoła katolickiego, stanowią jedynie religijnej partii pod kierownictwem ludzi nieautoryzowanym.

Kościół katolicki jest sam w sobie, że społeczeństwo powszechnej zlecone przez Jezusa Chrystusa, który ma roszczenie do prawdziwego przywiązania wszystkich mężczyzn, chociaż w rzeczywistości, to jest lojalny wstrzymana przez wielu z powodu niewiedzy i nadużywania wolnej woli.

Ona jest jedynym opiekun całego nauczania Jezusa Chrystusa, który musi zostać zaakceptowany w całości przez wszystkich ludzi.

Jej członkowie nie stanowią sekty nie będą oni zgodę na znane jako takie, ponieważ nie należy do partii wezwał do istnienia przez ludzi lider, lub do szkoły myślenia zaprzysiężone do dyktatowi czlowiekiem kapitana.

Stanowią one część z Kościoła, która ogarnia wszystkich i przestrzeń w pewnym sensie zarówno czas i wieczność, ponieważ jest zbrojny, cierpienia i triumfie.

To twierdzenie, że religia katolicka jest jedyną prawdziwą formą chrześcijaństwa maja startle niektórych jej ekskluzywności.

Ale prawda jest wyłącznym niekoniecznie; należy wykluczyć błąd, podobnie jak w świetle niekoniecznie jest niezgodna z ciemności.

Ponieważ wszystkie nie-katolickie wyznań lub odrzucić niektóre prawdy prawd nauczanych przez Chrystusa, repudiate lub organ powołany przez niego w swoim Kościele, mają one zasadnicze znaczenie w niektórych punkt oddali jego doktryny do ludzi nauki lub jego organ samorządu składzie lidera.

Że Kościół powinien odmówić uznania religijnych społeczeństw jako takich organizacji, jak sobie z Boskiego pochodzenia władzy i jest jedynym logicznym oczywiście otwarty na nią.

Nr lojalnej osoba zostanie obrażony na tym czy należy pamiętać, że wierność swojej misji Bożego wymusza tego bezkompromisową postawę w sprawie władzy kościelnej.

Jest to praktyczne, ale stwierdzenie, że zasada Divinely prawdy objawionej nie może i nie powinna być poświęcane dla ludzkiego sprzeciwu i spekulacji.

Ale jednocześnie Kościół potępia błędy nie-katolików, Uczy w praktyce wymiaru sprawiedliwości i miłości wobec ich osoby, repudiates stosowanie przemocy i przymusu ich konwersji do skutku i jest zawsze gotowa na przyjęcie z powrotem do osób, którzy mają klapki z strayed ścieżka prawdy.

II. HISTORYCZNE badań; przyczyn; usunięcie SECTARIANISM

Uznanie przez Kościół w sprang sekt, które w trakcie jej historia byłaby niekoniecznie były śmiertelne dla siebie i dla wszelkich organizacji religijnych spójne.

Od czasu, kiedy żydowskie i pogańskie elementy zagrożone czystości doktryny jej do dni modernistic błędów, jej historii byłby tylko jeden długi, do nowych i czasem sprzeczne opinie.

Gnostycyzm, Manichæism, Arianism we wcześniejszych dni i Albigensianism, Hussitism i protestantyzm w późniejszym terminie, aby wymienić tylko kilka herezje, musiałby wezwał do równego uznania.

Różne strony sekt, do którego zwykle podzielone wkrótce po ich separacji od Matki Kościoła byłby uprawniony z kolei podobne do rozpatrzenia.

Nie tylko Luteranizm, Kalwinizm, i Zwinglianism, ale wszystkie liczne sekty elastycznych z nich musiałby być traktowana jako jednakowo zdolne do czołowych ludzi do Chrystusa i zbawienia.

Obecnie istnieje 168 chrześcijańskich wyznań w Stanach Zjednoczonych samodzielnie wystarczająco ilustruje ten zarzut.

A Kościół przyjęcia takiej polityki powszechnej zgody nie jest liberalne, ale obojętni, ale nie prowadzić, ale następujący sposób i nie można powiedzieć, aby mieć misję nauczania wśród mężczyzn.

Liczne ogólne przyczyny mogą być przypisane do zakłóceń chrześcijaństwa.

Wśród nich były głównym kontrowersji doktrynalnych, nieposłuszeństwo wobec dyscyplinarnego recept, a niezadowolenie z rzeczywistym lub fancied kościelnych nadużyć.

Kwestii politycznych i krajowych sentyment także miał udział w Organiczne religijnego trudności.

Ponadto ze względu na osobisty charakter i ludzkie namiętności, które nie rzadko utrudniony spokój wykonywania wyroku, tak niezbędnych w sprawach religijnych.

Te ogólne przyczyny doprowadziły do odrzucenia przez vivifying zasady nadprzyrodzonej władzy, która jest fundamentem jedności wszystkich.

Jest to zasada żywy organ divinely zleconych do zachowania i autorytatywnie interpretuje Bożego Objawienia, która jest więzią związków między różnymi członkami Kościoła katolickiego.

Aby jej odrzucenie jest nie tylko ze względu na początkowe separacji nie katolicy, ale również ich brak w zachowaniu związków między nimi.

Protestantyzm, w szczególności przez jego przepowiadania z prawa prywatnego interpretacji Pisma Świętego skokowa sie z jednym życia wszystkich władz i stanowiły jednostki najwyższego sędziego w sprawach doktrynalnych.

Jego podziały są naturalne, lecz dlatego, herezji i jej braku prób w jednym z jej podstawowych zasad.

Katastrofalnych wyników wielu podziałów wśród chrześcijan są dziś w pełni odczuwalne i tęsknoty do unii jest oczywiste.

Sposób jednak, w którym pożądany skutek można osiągnąć nie jest jasne, do nie-katolików.

Wiele zobaczyć rozwiązanie w undogmatic chrześcijaństwa lub undenominationalism.

Punkty zdań, ich zdaniem, powinny zostać pominięte i wspólną podstawę dla zawodowych uzyskanych w ten sposób.

Dlatego zalecamy ich degradacji z różnic doktrynalnych w tle i próby tylnych zjednoczonej chrześcijaństwa głównie na podstawie moralnej.

Plan ten jednak, opiera się na fałszywym założeniu, bo jego minimalizuje, w stopniu nieuzasadnione, znaczenie prawa nauczania i dźwięku wiary, a tym samym ma tendencję do przekształcenia chrześcijaństwa w zaledwie kodu etycznego.

Od niższej pozycji przypisany do zasad doktrynalnych, ale jest jeden krok do ich częściowe lub całkowite odrzucenie, a undenominationalism, zamiast ich powrotu do jedności pożądanego przez Chrystusa, nie może jednak doprowadzić do zniszczenia chrześcijaństwa.

Nie jest w dalszym odrzucenia prawdy, że podziały chrześcijaństwa może zostać uzdrowiony, ale w szczerej akceptacji, co zostało odrzucone; rozwiązaniem polega na zwrot wszystkich dissenters do Kościoła katolickiego.

Publikacja informacji o pisemne NA Weber.

Przepisywane przez Douglas J. Potter.

Dedykowane do Najświętszego Serca Jezusa Chrystusa w Encyklopedii Katolickiej, Tom XIII.

Opublikowany 1912.

New York: Robert Appleton Company.

NIHIL OBSTAT, 1 lutego 1912.

Remy Lafort, dd, cenzor.

Imprimatur. + John Murphy Farley, Archbishop of New York

Bibliografia

Władze Katolickiego: Benson, Non-katolickiego Nominały (Nowy Jork, 1910); MÖHLER, symbolizmu, tr.

Robertson, 3rd Ed.

(Nowy Jork, SD); PETRE, Fallacy z Undenominationalism w katolickiej Świat, LXXXII (1906-07), 640-46; DÖLLINGER, Kirche u.

Kirchen (Monachium, 1861); VON RUVILLE, Powrót do Świętego Kościoła, tr.

SCHOETENSACK (Nowy Jork, 1911); katolickiego miesięcznika poświęconego specjalnie do jedności Kościoła jest światło (Garrison, Nowy Jork) non-katolickiego organy: Carroll, religijnej Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych, w amerykańskim Kościele Hist.

Seria I (Nowy Jork, 1893); Kalb, Kirchen u..

Sekten der Gegenwart (Stuttgart, 1907); Kolo, w Realencyklop.

f. prot. Theol., 3rd Ed., Sv; SEKTENWESEN in Deutschland; BLUNT, Dict.

z Samoobrona (Londyn, 1874); Mason, A Study of Sectarianism w Nowym Kościele weryfikacja, (Boston, 1894), 366-82; MCBEE, An Eirenic Trasa (Nowy Jork, 1911).

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest