Synergizm

Informacje ogólne

Synergism lub synergiczny efekt, odnosi się do działań w dwóch różnych efektów, działając razem, aby utworzyć większą mocą niż suma działań każdego z produkowanych przez działającą niezależnie.

Synergism (gr. synergos, pracując razem)

Zaawansowane Informacje

Synergism jest odniesienie do nauki Bożej i ludzkiej współpracy w przebudowie.

Synergism stara się pogodzić dwa paradoksalne prawdy: suwerenności Boga i człowieka moralną odpowiedzialność.

Nigdzie nie te dwie prawdy, tak jak przecinają się w teologii konwersji.

Jeden w tradycji chrześcijaństwa, augustianów, podkreśla suwerenność Boga w konwersji (monergism lub boskie monergism).

Calvin i Luter stanął w tym dziedzictwa kulturowego.

W małych Katechizm Martin Luter napisał: "Wierzę, że moje własne siły lub przyczyny nie mogę wierzyć w Jezusa Chrystusa, mojego Pana, lub przyjść do niego. Ale Duch Święty wezwał mnie poprzez Ewangelię, oświeconego mnie z jego darów, i oczyścili i konserwowane mnie prawdziwą wiarę ".

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
W innych tradycji, Pelagian, podkreśla odpowiedzialność moralną człowieka.

Zmodyfikowane przez rzymskich katolików, takich jak Erazm z Rotterdamu i protestantów, takich jak James Arminius i John Wesley, tym stanowisku podkreśla wolność woli.

Erasmus powiedział, "woli mocy jest stosowanie się do siebie łaski".

Podczas reformacji w Lutheran synergicznych wystąpiły kontrowersje.

Scholars debata, czy nie był Filip Melanchthon synergetyk.

Oczywiście pisał, że "człowiek jest całkowicie niezdolna do czynieniu dobra" i że "rzeczy zewnętrzne" (świeckie sprawy) nie ma wolną wolę, ale nie w "rzeczy wewnętrzne" (sprawy duchowe).

W drugiej edycji jego Loci, jednak (opublikowana w 1535), Melanchthon pisał, że w konwersji "Trzy są przyczyny conjoined: Słowo, Duch Święty i nie będzie całkowicie nieaktywne, ale ustosunkowuje się własnej słabości Bóg zwraca .... , Ale zwraca mu którzy są skłonni... Woli i nie jest statua, że duchowe i emocji nie jest na nim wrażenie, jak gdyby była statua ".

Jego naśladowcy byli Philippists nazwie.

Jego przeciwnicy byli o nazwie Gnesio - Oryginalne Lutherans.

Melanchthon stanowisko zostało zawartych w Lipsku Tymczasowego (1548).

Pfeffinger John (1493 - 1573), pierwszy superintendent ewangelicki w Lipsku, starał się o przedstawienie stanowiska w Philippist De liberatate voluntaris humanae i De libero arbitrio w 1555, ascribing konwersji aktywnych powoduje jednoczesne "Ducha Świętego w ruchu poprzez Słowo Boże, umysłu w akcie myślenia, a nie ustosunkowuje się, ale za każdym razem, gdy przestrzega przeniesiony przez Ducha Świętego ".

Mikołaja von Amsdorf, przyjaciel Lutra, zwane "Secret Biskup z Lutheran Church," zaatakowane Pfeffinger w 1558 do nauczania synergism.

Victorinus Strigel (1524 - 69), profesor w Jenie, i John Stoltz (ok. 1514 - 56), sąd kaznodziei w Weimarze, został zaangażowany.

Matthias Flacius, profesor w Jenie, stał się głównym przeciwnikiem w Philippists.

Nauczał, że "naturalny człowiek" jest porównywalna do bloku lub kawałek drewna z kamienia i jest wrogo do pracy Boga.

Ze względu na jego wpływ John Frederick II sporządzone w Weimarze Księga Confutations (1558 - 59), powodując Strigel być uwięziony dla przeciwstawnych.

Wymuszonych wyłącznie przez duchownych, John Frederick ministrów w 1561 pozbawiony prawa do obrony, nabycia tego uprawnienia w Konsystorzu w Weimarze.

Flacius przeciwieństwie tej zmiany i został wydalony z Jena w 1561, podczas gdy Strigel została przywrócona w jego profesora, podpisanie dokumentu niejednoznaczne.

John Stossel (1524 - 78), które starają się uzasadnić Strigel pozycji, tylko fueled do kontrowersji.

John John Frederick William udało się w 1567.

Pragnąc rozwiązać kontrowersje, wydał bulli na 16 stycznia 1568, powoduje pozostawienie Philippists Jena, a Flacianists (ale nie Flacius) do powrotu.

W Colloquy Altenburg (1568 - 69) nie udało się rozwiązać kontrowersje.

By 1571, jednak końcowe sprawozdanie i deklaracja w Teologów z obu uniwersytetów, Lipsku i Wittenberdze, potwierdził "rozpatrzenie i przyjmowanie Słowa Bożego i dobrowolnego posłuszeństwa początku w serce wynika z tego, co Bóg graciously rozpoczął pracę w firmie ".

W Formuła Zgody (1577) odrzucił synergism, zatwierdziła Augustinianism, unikać retoryki z Flacianism i tendencje Philippianism, nauczanie "... poprzez głoszenie i wysłuchaniu jego Słowo, Bóg jest aktywne, przerw w naszych sercach, i zwraca człowieka , Tak aby poprzez głoszenie prawa człowiek uczy się znać swoje grzechy ... i doświadczenia prawdziwego terroru, contrition i smutku... Oraz poprzez głoszenie Ewangelii świętego ... ... nie ma w nim zapłonął iskra wiary, która przyjmuje odpuszczenie grzechów dla Chrystusa ".

CG Fry


(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


TG Tappert, ed., The Book of Concord, C Manschreck, Melanchthon: The Quiet Reformer; HLJ Heppe, Geschichte der lutherischen Concordienformel i Concordie und Geschichte des Deutschen Protestantismus in den Jahren 1555 - 1581; GF Schott, encyklopedia z Lutheran Church , III.

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest