Tomizm, Saint Thomas Aquinas

Informacje ogólne

Saint Thomas Aquinas, Dominikańska teolog, spotkała się z wyzwaniem, jakie stwarza dla wiary chrześcijańskiej przez filozoficznych osiągnięć Greków i Arabów.

On dokonane filozoficzne syntezy wiary i rozumu, który jest jednym z największych osiągnięć z czasów średniowiecza.

Myśl

Thomas myśli wcielać przekonanie, że objawienie chrześcijańskie i ludzkie poznanie jest jednym z aspektów prawdy i nie może być w konflikcie ze sobą.

Ludzie wiedzą, kiedy coś jej prawda jest natychmiast widoczna zarówno do nich lub mogą być widoczne przez odwołanie się natychmiast oczywiste prawdy.

Twierdzą oni, kiedy coś jej zaakceptować prawdę o władzy.

Religijnej wiary jest przyjęcie prawdy o władzy Bożego Objawienia.

Pomimo faktu, że wydaje się, aby wiedza i wiara dwie zupełnie odrębne sfery, Thomas uznał, że niektóre z rzeczy Bóg wykazała, są w rzeczywistości knowable.

Wezwał tych "preambles wiary", w tym wśród nich istnienie Boga i niektóre z jego atrybutów, o nieśmiertelności duszy ludzkiej, a niektóre z zasad moralnych.

Reszta to, co zostało mu objawione o nazwie "tajemnice wiary", na przykład, Trinity, wcielenie Boga w Jezusie Chrystusie, zmartwychwstania, i tak dalej.

Następnie twierdzili, że, jeśli niektóre z rzeczy Bóg wykazała może być znana jest prawda, to jest uzasadnione, aby przyjąć jako prawdziwe tajemnice.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Thomas jest przekonanie, że prawda jest ostatecznie jedna, ponieważ ma swoje źródło w Bogu wyjaśnia zaufania, z którymi zbliżył się do pism zagranicznych - myślicieli chrześcijańskich: Arystoteles, muzułmańskich Aristotelians Averroes i Avicenna, żydowskiej i filozof Maimonides.

Zdecydowanie sprzeciwił się łacina Averroists którzy twierdzili, że coś może być prawdziwe w naturalny wiedzy i fałszywych przekonań i na odwrót.

Thomas był krytyczny w platońskiej koncepcji człowieka jako racjonalnego dusz zamieszkujących bezsilni, tworzywo organów, które zostały włączone do tradycyjnych Augustinianism.

Podobnie jak Arystoteles, ujrzał człowieka w pełnej unii duszy i ciała.

Tak, w uzupełnieniu do przetrwania duszy po śmierci, zmartwychwstania ciała filozoficznie wydawało się właściwe, jak również religijnie wierny Thomas.

Jego arystotelizmu również doprowadziło do jego obrony w sensie postrzegania i intelektualnej pogląd, że wiedza pochodzi w drodze abstrakcji (pojęcie formacji) z poczuciem danych.

Plato's doktryny form, lub pomysły, miał stać się częścią tradycyjnego realizmu w odniesieniu do Universals, część z teorii wiedzy, aby stwierdzić, że ludzie mają bezpośredni wiedzy nieistotne podmioty.

Thomas reinterpreted Boski twórczych pomysłów i wzorów Augustyn teoria oświetlenia lub osiągnięcia wiedzy o nieistotne intelektualnej poprzez wgląd w wersji z Aristotelian aktywnych intelektu, którą rozumie jako wydział abstracting znaczeń uniwersalnych szczególności z danych empirycznych. Thomas twierdził, że istnienie Boga może zostać udowodnione przez takie rozumowanie z poczucia danych. On w dalszym ciągu twierdził, że człowieka pojęć i języka może być ekstrapolowany, w drodze analogii, aby mówić o Bożej natury.

Ten jednak, jest zadaniem trudnym, i to wyposażenie przewiduje, że objawienie ludzi z tej wiedzy.

Thomas również stwierdzić, że istnieją pierwsze zasady rozumowania moralnego (prawa naturalnego), aby uchwycić wszystkich ludzi, wielu z nich, jednakże, zostały objawione w dziesięć przykazań.

Wpływ

Thomas's syntezę fizyczną i wiedzy ujawniły, celem zgromadziła wielu innych średniowiecznych myślicieli, nie spełniają w pełni i całkowicie akceptacji.

W 1277 kilka Tomistycznego założenia zostały potępione przez biskupa Paryża.

Thomas spotkała się z cieplejszy odbiór we własnym celu, w 1309 i jego doktryny był przewidziany na Dominikanie.

W 1323, Thomas został kanonizowany, a od tego czasu jego myśli stały się mniej lub bardziej oficjalnych doktryny rzymsko-katolickiego kościoła.

On został ogłoszony Doktorem Kościoła w 1567.

W 19 wieku, pod Pope Leo XIII, nowoczesne ożywienie zaczęło tomizm.

Chociaż uninspired dostosowania jego myśli sprowadziłem go do utraty zaufania w wielu myślicieli, Thomas się nadal, która odbędzie się w wysokiej wartości.

Ralph Mcinerny

Bibliografia


VJ Bourke, z Akwinu "Szukaj Mądrości (1965); MD Chenu, Toward Understanding Saint Thomas (1964); FC Copleston, z Akwinu (1955); R McInerny, Saint Thomas Aquinas (1977) i, jak ed., Tomizm w wieku z Odnowienie (1966); J Maritain, The Angelic doktor (1958); J Pieper, Przewodnik do Saint Thomas Aquinas (1962).

Tomizm

Zaawansowane Informacje

Tomizm jest w szkole filozofii i teologii po myśli Thomas Aquinas.

Rozwinął się w różnych fazach i doświadczył okresu wsparcia i zaniedbania.

Kiedy zmarł wyjechał z Akwinu nie bezpośredni następcy, ale jego system został przyjęty przez poszczególne jednostki, w szczególności przez wielu jego Współbracia w Dominikańskiej i porządku przez własne oryginalne nauczyciel, eklektyczny Albertus Magnus.

Niemniej jednak istnieje jeszcze wiele sprzeciwu wobec jego arystotelizmu ze strony władz kościelnych, w 1277 w Paryżu i Oksford kilka propozycji otrzymanych od Thomas's nauki zostały potępione.

To był przede wszystkim ze względu na starania dominikanów, że system z Akwinu był nie tylko ostatecznie naprawione, ale że On sam został kanonizowany w 1323.

Od tego czasu, tomizm stał się jednym z wielu konkurujących szkół filozofii średniowiecznej.

W szczególności, należy ustawić się poza przeciwko klasycznemu Augustinianism z jego uzależnienie od Arystotelesa, przez większość wybitnie naleganie na jednolitą antropologii której dusza jest formą ciała.

Co Thomas był na Dominikanie, Duns Scotus stał do franciszkanów oraz z tomizm Scotism dyskusji na temat takich zagadnień jak wolność woli i analogii bytu.

Wreszcie, tomizm, wraz z dwiema innymi szkołami wspomniano, utrzymane umiarkowany realizm w przeciwieństwie do nominalism.

Jednocześnie, naśladowcami Thomas nie pozostaje jednolita, ale wziął na poszczególne cechy z komentatorów, a zwłaszcza w odniesieniu do ruchów narodowych.

Ta tendencja jest najbardziej ciekawie zilustrowane przez Dominikanów Johannes Eckhart (ok. 1260 - 1328), którzy opracował mistycyzm, że było się charakterystyczne dla życia Niemiecki teologicznych ponad wieku.

Centralna postać rozwijających tomizm był Thomas de Vio Kardynał Kajetan (1469 - 1534).

Jego wysokie kościelne stały się do authoritativeness jego wystaw z Akwinu.

Kajetan's marki tomizm nosi kilka distinctives.

Wśród nich jest jego analizy analogicznie; Twierdzi, że koncepcja ta jest najlepiej rozumiana jako proporcjonalności atrybut dwóch esencje zamiast jak predication z atrybutu pierwotnego w istocie pochodzi z drugiego.

Co więcej, Kajetan myślenia w kategoriach bardziej abstrakcyjnych esencji niż jego poprzednicy, którzy majored w sprawie istniejących substancji.

Po trzecie, podniesione wątpliwości dotyczące provability jak istnienie Boga i nieśmiertelność w duszy.

Tomizm stał się wiodącym szkoły katolickiej myśli w XVI wieku.

Kilka czynników przyczyniło się do jej Ascendancy.

Zakonu jezuitów (zatwierdzone w 1540), znany ze swoich agresywnych nauczania, dostosowane sobie z Akwinu, a także, Sobór Trydencki (po raz pierwszy zwołany w 1545), swhich własny rachunek - consciosly stylizowany wiele jego wypowiedzi w Tomistycznego frazeologia.

Tomizm wszedł do siedemnastego wieku triumphantly, ale wyjść za nieważne z mocy i oryginalność.

Jana Thomas (1589 - 1644) jest dobrym przedstawiciel wczesnego wieku.

Był twórczy nauczyciel i tłumacz z Akwinu myśli, był ostrożny i przed urzędnikiem w Hiszpański Inkwizycja, i był intymny doradca króla Philip IV.

Tak więc w nim intelektualnej, teologicznej i politycznej machinations z tomizm są doprowadzone do skoncentrowania się.

Ale tomizm's prymat urodziła nasion własnego upadku.

Ze względu na brak konkurencji tomizm stał za siebie - zawarte poradzić sobie ze wzrostem racjonalizmu i nauki empiryczne na ich własnym terenie.

Tomizm nie dostosowania się i tak alternatyw w lewo lub nie zostały obscurantism - Tomistycznego filozofii.

W konsekwencji, choć tomizm był jeszcze przy życiu, przede wszystkim w kręgach Dominikanów, w osiemnastym wieku, był on w istocie spędził życie.

Jednak na początku XIX wieku widział innego gwałtownych zmian w los tomizm.

Myślicieli katolickich coraz częściej zaczął się, że w Thomashs prace nie były rentowne odpowiedzi na aktualne pytania nie odpowiedział gdzie indziej.

Szczególnie kwestie godności ludzkiej w obliczu rosnącej industrialism ożywił tomizm.

Radykale szkół zwróciło się do władz z Akwinu.

Do czasu Watykan I (1869 / 70), Tomistycznego zasady zostały ponownie vogue.

A tomizm triumphed w 1879, kiedy Pope Leo XIII Aeterni Patris przypomnieć, w kościele św Thomas.

W efekcie ruch znany jako neo - tomizm, które utrzymywało się dobrze: w połowie XX wieku.

W Corduan


(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


VJ Bourke, Tomistycznego Bibliografia: 1920 - 1940; E Gilson, Filozofia chrześcijańska St Thomas Aquinas; O Janie Thomist Widmo; TL Miethe i VJ Bourke, Tomistycznego Bibliografia: 1940 - 1978.

Tomizm

Informacje Katolicki

W szerszym znaczeniu, tomizm to nazwa nadana przez system, który nawiązuje do nauczania St Thomas Aquinas w kwestiach filozoficznych i teologicznych.

W ograniczonym znaczeniu termin ten jest stosowany do grupy opinie posiadanych przez szkołę o nazwie Tomistycznego, składający się głównie, choć nie wyłącznie, członków Zakonu Świętego Dominika, te same opinie są atakowane przez innych filozofów i teologów, wiele The kogo się naśladowcami St Thomas.

Aby tomizm w pierwszym znaczeniu są przeciwieństwie, np. do Scotists, którzy zaprzeczyć, że satysfakcja jest częścią tego sprawy bliższe (materialny Proxima) w sakramencie pokuty.

Anti-Thomists, w tym sensie, odrzucić opinie admittedly nauczanych przez St Thomas.

Aby tomizm w drugim znaczeniu są przeciwieństwie, np. Molinists, jak również wszystkich którzy bronić moralnego instrumentalne związku przyczynowego z sakramentów w produkcji łaski wobec systemu fizycznego instrumentalne związku przyczynowego, przy czym ta ostatnia jest doktryna Tomistycznego w Szkole.

Anti-tomizm w takich przypadkach nie musi koniecznie oznaczać sprzeciw wobec Thomas: To oznacza sprzeciw wobec założenia Tomistycznego w Szkole.

Kardynał Billot, na przykład, nie dopuścić, że w przeciwieństwie Thomas odrzucenia Tomistycznego teorii na temat związku przyczynowego z sakramentów.

W Szkole Tomistycznego również, że nie zawsze znaleźć absolutnej jednomyślności.

Baflez i Billuart nie zawsze zgadzają się z Kajetan, choć wszystkie należą do szkoły Tomistycznego.

To nie wchodzi w zakres tego artykułu, aby ustalić, którzy mają prawo do najlepszej zostać uznane za prawdziwe wykładniki St Thomas.

Przedmiotem może być traktowana w następujących pozycjach:

I. tomizm w ogóle, od XIII w. aż do XIX;

II. W Tomistycznego szkoły;

III. Neo-tomizm i ożywienie Scholasticism.

IV. Eminent Thomists

I. POSTANOWIENIA OGÓLNE NAUKI W

A. Wcześniejsze Sprzeciwów Overcome

Chociaż Thomas (zm. 1274) został wysoko cenionych przez wszystkich klas, jego opinie nie od razu uzyskać Ascendancy oraz wpływ, jaki one nabyte w pierwszej połowie XIV wieku, i które od utrzymane.

Dziwne, jak może się wydawać, pierwszy poważny sprzeciw pochodzi z Paryża, z którego była taka ozdoba, a niektóre z jego własnych braci zakonnej.

W roku 1277 Stephen Tempier, biskup Paryża, censured niektóre propozycje filozoficzne, urzeczywistniającym doktryn nauczanych przez Thomas, związanych zwłaszcza z zasadą indywiduacji, a także możliwość tworzenia wielu aniołów tego samego gatunku.

W tym samym roku Robert Kilwardby, Dominikana, arcybiskup Canterbury, w połączeniu z niektórymi lekarzami z Oksford, potępił te same propozycje, a ponadto zaatakowane St Thomas's doktryna jedności zasadniczej w postaci człowieka.

Kilwardby i jego współpracownicy pretended, aby zobaczyć w potępił propozycje coś z Averroistic Aristoteleanism, chociaż świeckim lekarzy Paryża nie w pełni odpuszczone jeden triumphed którzy mieli nad nimi w kontrowersje co do prawa do mendicant braci.

Burza podekscytowany przez te condemnations był krótki czas.

Błogosławiony Albertus Magnus, w jego starości, sie spieszylem do Paryża, aby bronić swego umiłowanego ucznia.

The Dominican Order, montowane w ogóle rozdział w Mediolan w 1278 oraz w Paryżu w 1279, surowe środki przyjęte w stosunku do użytkowników którzy mieli zna szkodliwych z czcigodnego Brata Tomasza.

Gdy William de la Mare, OSF, napisał "Correptorium fratris Thom ~", Angielski Dominikany, Richard Clapwell (lub Clapole), odpowiedział w traktat "Contra corruptorium fratris Thomae".

O tym samym czasie pojawiły się dzieła, które zostało potem wydrukowane w Wenecja (1516) pod tytułem "Correctorium corruptorii S. Thomae", nadany przez niektórych Ægidius Romanus, przez innych do Clapwell, przez innych do Ojca Jana Paryża.

Thomas został uroczyście uświadomiły, gdy Rada Wiedeń (1311-12) określono, przed Peter John Olivi, że dusza jest racjonalne znaczące postaci ludzkiego ciała (w tym definicji patrz Zigliara, "De mente Conc. Vicnn". , Rzym, 1878).

Kanonizacji św Thomas przez Jana XXII w 1323, była śmierć jego cios-detractors.

W 1324 Stephen de Bourret, biskup Paryża, cofnął naganę wymawiane przez jego poprzednika, oświadczając, że "błogosławiony, że spowiednika i świetnym lekarzem, Thomas Aquinas, nigdy nie wierzył, nauczał, pisemne lub cokolwiek sprzeczne z wiarą lub dobrych obyczajów".

Jest wątpliwe, czy Tempier i jego współpracownicy działali w imieniu Uniwersytetu w Paryżu, który zawsze był wierny do St Thomas.

Przy tej uczelni, w 1378, napisał pismo potępiające błędy Jana de Montesono, została ona wyraźnie oświadczył, że na potępienie nie mających na celu Thomas: "Mamy powiedział tysiąc razy, i jeszcze, wydaje się, często nie wystarczy, że nie oznacza to doktryna St Thomas w naszym potępienie ".

Konto tych ataków i obrony będzie można znaleźć w następujących utworów: Echard, "Script. Ord. Prad.", I, 279 (Paryż, 1719); de Rubeis, "Diss. Crit.", Diss.

xxv, xxvi, I, str.

cclxviii; Leonine edytować.

Dzieła Thomas; Denifle, "Chart. Univ. Paryżu" (Paryż, 1890-91), I, 543, 558, 566, II, 6, 280; Duplessisa d'Argentré, "Collectio judiciorum de novis erroribus" ( 3 vols. Paris, 1733-36), 1, 175 sqq.; Du Boulay, "Hist. Univ. Par.", IV, 205, 436, 618, 622, 627; Jourdain, "La phil. De S. Thomas d'Aquin "(Paryż, 1858), II, i, Douais," Essai sur l'organizacji des études dans l'Ordre des ff. Prêcheurs "(Paryż, Tuluza, 1884), 87 sqq.; Mortier," Hist . Maîtres des gén. De l'Ordre des ff. Prêch. ", II, 115142, 571;" Acta cap. Gen.. Ord. Praed. ", Wyd.

Reichert (9 vols., Rzym, 1893-1904, II; Turner, "Hist. Z Phil." (Boston, 1903), XXXIX.

B. Postępu tomizm

Kapituła Generalna Zakonu Dominikanów, które odbyło się w 1342 w Carcassonne, oświadczył, że doktryna Thomas zostały otrzymane jako dźwięk i solidne całej świat (Douais, op. Cit.., 106).

Jego prace były konsultowane z czasem zaczęły one znane, a do połowy XIV wieku jego "Summa Theologica" miał supplanted "Libri quatuor sententiarum", Peter Lombard jako tekst książki z teologii w szkołach Dominikańskiej.

Wraz z rozwojem oraz w celu poszerzenia swoich wpływów tomizm całym świat; Thomas stał się wielkim mistrzem w uniwersytetach iw studia z zakonów (patrz Encyc. "Aeterni Patris" Leona XIII).

W XV i XVI w., widząc tomizm w triumfalnym marca, które doprowadziły do zwieńczeniem Thomas jako książę teologów, kiedy jego "Summa zostały obok Pisma Świętego na Sobór Trydencki, a św Piusa V, 1567 , Ogłoszoną go Doktorem Kościoła powszechnego. Publikacji "Piana" wydanie jego dzieł, w 1570, i rozmnażanie wydania "Opera omnia" i "Summa" w XVII w., a część z XVIII pokazują, że tomizm rozkwitły w tym okresie. W rzeczywistości był on w tym okresie, że niektóre z wielkich komentatorów (na przykład, Francisco Suárez, Sylvius, Billuart) dostosować swoje prace na potrzeby czasów.

C. upadku Scholasticism i tomizm

Stopniowo jednak, w XVII i XVIII stulecia, przyszedł spadek w badaniu dzieł wielkich Szkolnictwa.

Scholars uwierzyli, że istnieje potrzeba nowego systemu studiów, a zamiast na budowę i okolice Scholasticism, że oddaliła się od niego.

Główny przyczyn, które doprowadziły do zmiany były protestantyzm, humanizmu, badania natury, a Francuski Revolution.

Pozytywne teologii uznano za bardziej konieczne w dyskusji z protestantów niż Scholastic definicje i podziały.

Elegancję dietion wniesiono przez humanistów w Grecki i łacina klasyki, a nie w pracach na Szkolnictwa, z których wielu było dalekie od mistrzów stylu.

Do odkrycia Kopernika (zm. 1543), Kepler (zm. 1631), Galileo (zm. 1642), Newton (zm. 1727) nie były z przychylnym przyjęciem Szkolnictwa.

W naukach doświadczalnych były zaszczyt; Szkolnictwa tym Thomas, były zaniedbywane (por. Turner, op. Cit., 433).

Wreszcie, Francuski Revolution disorganized wszystkich badaniach kościelnych, zajmujących się Thomisn ciosem, z którego nie w pełni odzyskać aż do ostatniej ćwierci XIX wieku.

W momencie, kiedy Billuart (zm. 1757) opublikowano jego "Summa Sancti Thoma hodiernis academiarum moribus accomodata", która odbyła się tomizm nadal ważne miejsce w dyskusji teologicznej.

Ogromne wstrząsy, które zostały zakłócone Europa od 1798 do 1815 dotyczą Kościoła, jak również państwa.

Uniwersytet w Louvain, które zostały w dużej mierze Tomistycznego, została zmuszona do zamknięcia drzwi, i inne ważne instytucje nauki były zamknięte albo poważnie utrudnione lub w ich pracy.

The Dominican Order, który miał oczywiście dostarczane w najbardziej gorącym Thomists, został zgnieciony w Francja, Niemcy, Szwajcaria i Belgia.

W prowincji Holandii została niemal zniszczone, natomiast prowincje Austria i Włochy zostały pozostawione do walki o ich istnienie.

Uniwersytet Manila (1645) nadal uczą doktryny Świętego Tomasza i we właściwym czasie dał na świat kardynał Zefiryn González, PO, którzy się w nie małym stopniu do ożywienia tomizm pod Leona XIII.

D. Distinctive doktryny tomizm w Ogólne

(1) W filozofii

Do aniołów i dusze są bez materii, ale każdy materiałów kompozytowych, (compositum) składa się z dwóch części, główne i znaczące.

W kompozytowe, które są znaczne i jedność nie jest jedynie suma odrębne jednostki, nie może być tylko jeden znaczące postaci.

Znaczące postaci człowieka jest jego dusza (anima rationalis), z wyłączeniem jakichkolwiek innych duszy i wszelkie inne znaczące postaci.

Zasada indywiduacji, tworzywo kompozytów, jest sprawa z jego wymiary: bez tego nie może być jedynie numeryczne mnożenie: rozróżnienie w postaci konkretnych czyni rozróżnienie: stąd nie może być dwóch aniołów tego samego gatunku.

W esencji rzeczy nie zależy od woli Boga, ale w jego intelekt, a co za tym idzie na jego istota, która jest stała.

Prawem naturalnym, jako pochodzące z odwiecznym prawem, zależy na uwadze Boga, ostatecznie o istocie Boga, dlatego jest ono nierozerwalnie stała.

Niektóre działania nie są zakazane przez Boga, ponieważ są one złe: nie są one po prostu złe, bo zabrania im [patrz Zigliara, "Sum. Phil."

(3 vols., Paryż, 1889), ccx, XI, II, M. 23, 24, 25].

The będzie przenosi intelektu quoad exercitium, tj. w jej rzeczywistego funkcjonowania: intelekt przenosi się quoad specificationem, tj. poprzez przedstawienie obiektów do niego: zero volitum nisi praecognitum.

Na początku wszystkich naszych czynów jest zatrzymania i pragnienie dobra ogólnego (bonum w komunikacji).

Pragniemy szczęścia (bonum w komunikacji) i niekoniecznie naturalnie, nie przez wolne celowego działania.

Towarów (bona particularia) mamy wybierać dowolnie, a będzie to wydział w ciemno, zawsze po ostatnim wyroku praktyczne intelektu (Zigliara, 51).

Zmysły i intelekt są bierne, tj. odbiorca, wydziały, które nie tworzą, lecz otrzyma (tj. postrzegają) ich obiektów (Thomas, I kw. LXXVI, a. 3; Q. lxxix, a. 2; Zigliara , 26, 27).

Jeśli ta zasada jest pamiętać, nie ma powodu, dla Kanta "Critique of Pure Reason".

Z drugiej strony te wydziały są nie takie jak wosk, lub wrażliwych tablicy wykorzystywane przez photog raphers, w tym sensie, że są one obojętne i odbierania wrażeń nieświadomie.

Do kontroli będzie korzystanie z wydziałów, a proces zdobywania wiedzy jest istotne procesu: przemieszczających przyczyną jest zawsze w obrębie życia agenta.

W objazdowy Axiom: "Nihil jest w intellectu quod non Prius w sensu" (Nic nie jest w intelekt, który nie był pierwszym w zmysłów), jest dopuszczone, ale Thomas modyfikuje go mówiąc: po pierwsze, po tym sensie obiekty były postrzegane, wznosi intelektu do poznania wyższych rzeczy, nawet Boga, a po drugie, że dusza wie swoje własne istnienie samo w sobie (np. poprzez własne działania), choć wie, własnej natury tylko przez refiection na swoim aktów.

Znajomość rozpoczyna się w sensie postrzegania, ale zakres intelektu jest daleko poza tym na zmysły.

W duszy tak szybko, jak to zaczyna działać znajdują się pierwsze zasady ( "Principia) wszyscy wiedzą, nie w formie celem oświetlenia, ale w formie o subiektywne pochylenia przyznać im w związku z ich zeznań.

Tak szybko, jak są proponowane widzimy, że są one prawdziwe, nie ma powodu do wątpliwości więcej niż im się do zaprzeczając istnieniu słońce, kiedy widzimy go Shining (patrz Zigliara, op.. Cit., pp. 32-42 ).

Bezpośrednie i podstawowym przedmiotem intelektu jest powszechne, które jest przygotowane i przedstawione do intelektu biernego (intellectus possibilis) przez aktywnych intelektu (intellectus agens), która świeci w phantasmata, psychicznego lub obrazy, otrzymane za pośrednictwem zmysłów, a ich divests individuating wszystkich warunków.

Jest to tzw abstracting powszechnej pomysł z phantasmata, ale termin nie może być podjęta w matrialistic sensu.

Abstrakcja nie jest przeniesienie czegoś z jednego miejsca do drugiego; oświetlenia powoduje wszystkich materiałów i individuating warunki do znikają, a następnie powszechnego sama świeci i jest postrzegana przez istotne działania intelektu (Q. LXXXII, a. 4; P . LXXXV, a. 1, ad lum, 3um, 4um).

W całym procesie jest tak istotne, a więc znacznie powyżej materiału w podwyższonych warunków i sposobów działania, że charakter czynności i przedmiotów zatrzymanych okazuje się być obojętne dla duszy i duchowe.

Dusza, ze swej natury, jest nieśmiertelna.

Nie tylko jest to prawda, że Bóg nie annihilate duszy, ale ze swej natury zawsze będzie nadal istnieć, nie jest on w zasadzie nie dezintegracji (Zigliara, str. 9).

Stąd rozum ludzki może okazać się niezniszczalne (czyli nieśmiertelność) duszy.

Istnienie Boga nie jest znany przez wrodzone pomysł, nie może być udowodnione przez argumenty a priori lub simultaneo, ale może być wykazana przez argumenty a posteriori.

Ontologism nigdy nie był nauczany przez Thomas lub Thomists (patrz Lepidi, "Egzamin. Phil. Theol. Ontologismo de", Louvain, 1874, c. 19; Zigliara, Teza I, VIII).

Nie ma człowieka (np. celowe) działa w individuo obojętni.

(2) W Teologia

Wiara i nauka, czyli wiedzy o demonstracji, nie mogą istnieć wspólnie w tej samej sprawie w odniesieniu do tego samego obiektu (Zigliara, O, 32, VII); i to samo będzie z wiedzy i opinii.

W metafizycznej istoty Boga polega, według niektórych Thomists, w intelligere actualissimum, tj. fulness czystego intellection, według innych w doskonałości aseitas, tj. w utrzymaniu istnienia (Zigliara, Cz. VIII, IX).

Na szczęście z nieba, a formalnie w ostatecznej analizie, polega na wizji, a nie w owoce, z Bogiem.

Bożego atrybutów różnią się od Bożego charakteru i od siebie nawzajem poprzez wirtualny rozróżnienie, tj. przez distinctio rationis cum fundamento jeden parte rei.

W distinctio actualis formalis z Szkot jest odrzucony.

W próbuje wyjaśnić tajemnicę Trójcy Świętej - o ile człowiek może wyobrazić go - stosunki muszą być uznane za perfectiones simpliciter simplices, tj. z wyłączeniem wszystkich niedoskonałości.

Duch Święty nie będzie odrębny od Syna, jeśli On nie postępuje z Syna, jak również z ks.

W aniołowie, będąc czystego spirytusu, nie są właściwie mówiąc, w dowolnym miejscu, są one uważane za w miejscu lub w miejscach, gdzie wykonuje swoją działalność (Summa, I kw. LII, a. 1).

Ściśle mówiąc, nie istnieje coś takiego jak anioł przechodzi z miejsca na miejsce, ale gdy anioł chce wykonywać swoją działalność pierwsze w Japonia i potem w Ameryce, może to zrobić w dwóch instants (angelic czas), i nie musi przechodzić przez odstępie przestrzeń (Q. LIII).

Thomas nie dyskutować na pytanie "Ile aniołów Can Dance w punkcie igły?"

On przypomina nam, że nie wolno nam myśleć aniołów, jak gdyby były one materialne, i że za anioła, nie ma różnicy, czy w sferze jego działalności jest punkt igły lub kontynentu (Q. LII, a. 2 ).

Wielu aniołów nie można powiedzieć, że w tym samym miejscu w tym samym czasie, będzie to oznaczać, że chociaż jeden anioł wytwarza efekt może być inne produkujące takie same skutki w tym samym czasie.

Nie może być tylko jeden anioł w tym samym miejscu w tym samym czasie (Q. LII, a. 3).

Wiedzy na temat aniołów przychodzi poprzez pomysły (gatunków) podawać w infuzji przez Boga (lv QQ., A.2, LVII, A.2, LVIII, A.7).

Nie są one oczywiście znać przyszłości kontyngenty, tajemnice dusz, lub tajemnice łaski (Q. LVII, aa. 3, 45).

Do aniołów wybrać albo dobra lub zła natychmiast, z pełną świadomością, stąd ich orzeczenie jest oczywiście ostateczna i nieodwołalna (Q. LXII, a. 2).

Człowiek został stworzony w stanie łaski uświęcającej.

Grace nie było ze względu na jego charakter, ale Bóg go przyznano mu od początku (I kw. xcv, a. 1).

Tak wielki był na nich środków dezynfekcji człowieka w stanie pierwotnym sprawiedliwości, a więc idealne na poddanie jego niższej do wyższej wydziały, że jego pierwszy grzech nie mógł być venia] grzechu (I-II kw. LXXXVII, . 3).

Jest bardziej prawdopodobne, że Wcielenie nie miały miejsce miał człowiek nie zgrzeszył (III Pyt., a. 3).

W Chrystusie istniały trzy rodzaje wiedzy: wiedza Beata, tj. znajomość rzeczy w Boskiego Essence; nauka infusa, tj. znajomość rzeczy poprzez pomysły podawać w infuzji (gatunków), oraz wiedza acquisita, tj. nabytych lub eksperymentalnych wiedzy, który był niczym więcej niż rzeczywiste doświadczenia, co on już wiedział.

Na ten ostatni punkt Święty Tomasz w "Summa" (P. IX, a. 4), wyraźnie zwija opinii, które miał w posiadaniu raz (III Sent., D. 14, P. III, a. 3).

Wszystkie sakramenty nowej ustawy, w tym potwierdzenie i ekstremalnych UNKCJA, zostały wszczęte natychmiast przez Chrystusa.

Obrzezanie był sakrament Starego Prawa i łaski, nadanych plam, które usuwa się z grzechu pierworodnego.

Dzieci Żydów lub innych niewiernych nie może być ochrzczony bez zgody ich rodziców (III, q. lxviii, a. 10; 11-IL, Q. X, a. 12; Denzinger-Bannwart, n. 1481).

Contrition, spowiedzi, zadowolenia i są bliższe sprawy (materialny Proxima) w sakramencie pokuty.

Thomists posiadają, wobec Scotists, że podczas przeistoczenia odbywa się w Mszy Ciała Chrystusa nie jest w obecnych na modum adduclionis, tzn. nie jest doprowadzone do ołtarza, ale nie zgadza się przy wyborze terminu, który powinien być używany do wyrażenia tego działania (por. Billuart, De Euchar. ", Diss. ja, a. 7).

Kardynał Billot posiada ( "DC cccl. SACR.", Rzym, 1900, Cz. XI, "dc euchar.", Str. 379), że najlepszym, a tylko możliwe, jest wyjaśnienie jednej podanych przez siebie Thomas: Chrystus staje się obecny przez przeistoczeniem, czyli o konwersji substancji chleba w substancję Jego ciało (III, q. LXXIII, a. 4; wysłane., D. XI Pyt., a. 1, q. 1 ).

Po konsekracji wypadków (accidentia) chleb i wino są konserwowane przez Boga Wszechmogącego, bez tematu (Q. LXXXV, a. 1).

To było w tej kwestii, że lekarze w Paryżu zebrała od oświecenia Thomas (patrz Vaughan, "Życie i prac Thomas", Londyn, 1872, II, str. 544).

Wcześniejsze Thomists, po St Thomas (Suppl., Q. xxxvii, a. 2), nauczał, że sub-Dziękujemy i czterech niewielkich zamówień były częściowe sakramentów.

Niektóre z ostatnich Thomists - np. Billot (op. cit.., Str. 282) i Tanquerey (De ordine, n. 16) - bronić tej opinii jako bardziej prawdopodobne i bardziej zgodne z definicjami rady.

Podania o kielich z winem i na patenty z chleba Thomists ogólnie uznane za zasadniczą część koordynacji do kapłaństwa.

Niektórzy jednak, nauczał, że nałożenie rąk przynajmniej było konieczne.

Na pytanie o rozwód na podstawie ustawy Mozaika uczniowie Thomas, jak sam święty (Suppl., Q. lxvii, a. 3), wavered, niektóre gospodarstwa, że zwolnienie zostało przyznane, inni że nauczanie rozwód był jedynie tolerowane w celu uniknięcia większego zła.

THE SCHOOL Tomistycznego

Główny doktryn charakterystyczne tej szkoły, składający się głównie z Dominikany pisarzy, są następujące:

A. Filozofia

Jedność znaczące postaci w złożonych ludźmi, stosowane do człowieka, wymaga, aby dusza być znaczące postaci człowieka, tak aby wykluczyć nawet forma corporeitatis, dopuszczone przez Henry w Gandawie, Szkot i inni (por. Zigliara, P . 13; Denzinger-Bannwart, aby pamiętać, n. 1655).

W utworzonych ludźmi istnieje realne rozróżnienie między essentia (istoty) i existentia (istnienia); między essentia i subsistentia; związku między rzeczywistym a jego podstawą; pomiędzy duszą i jego wydziałów; pomiędzy kilka wydziałów.

Nie może być medium pomiędzy distinctio realis i distinctio rationis, lub koncepcyjnego rozróżnienia; stąd distinctio formalis jeden z parte rei Szkot nie mogą być dopuszczone.

Dla Tomistycznego doktryn na wolną wolę, Bóg wiedzy, itp., patrz poniżej.

B. W Teologia

W beatific wizji Boga istocie ma miejsce nie tylko z gatunku impressa, ale również z gatunku expressa.

Wszystkie cnoty moralne, nabyte, jak również podawać w infuzji, w idealnym stanie, są interconneted.

Według Billuart (De pecc., Diss. VII, a. 6), została ona sprawą kontrowersji pomiędzy Thomists czy złość z grzechem śmiertelnym jest absolutnie nieskończoną.

W wyborze między średnim Rigorism i Laxism, Tomistycznego szkoła została Antiprobabilistic i ogólnie przyjętych Probabiliorism.

Niektórzy bronili Equiprobabilism lub Probabilism cum compensatione.

Medyna i św Antoninus są zgłaszane przez Probabilists.

Tomistycznego teologów ogólnie, podczas gdy ich bronił infallibility z Roman pontiff, zaprzeczył, że papież miał prawo do rozpuszczenia jeden matrimonium ratum lub odstąpić od uroczystego ślub odniesienia do Boga.

Kiedy to było wezwał niektórych papieży, że udzielił takich dobrodziejstw, które powołano innych Papieży którzy zadeklarowały, że nie może udzielić im (por. Billuart, De matrim. ", Diss. V, a. 2), i powiedział, Dominik Soto "Ustawa Pontificium non facit articulum fidei" (działanie na papieża nie stanowią artykuł wiary, w 4 dist., 27, Pyt., a. 4).

Thomists dziś są inne myśli, ze względu na praktykę Kościoła.

W unii hipostatycznej, bez żadnych dodatkowych łaski Chrystusa świadczonych impeccable.

Słowo stało hypostatically zjednoczonej do krwi Chrystusa i pozostawała zjednoczona z nim, nawet w okresie między Jego śmierci i zmartwychwstania (Denzinger-Bannwart, n. 718).

W tym samym odstępie Ciała Chrystusa miało formę przejściowy, zwany forma cadaverica (Zigliara, str. 16, 17, IV).

Sakramenty nowej ustawy przyczyną łaski nie tylko jako instrumentalne przyczyn moralnych, ale o rodzaj związku przyczynowego, które powinny być nazywane instrumentalne i fizyczne.

W attrition wymagane w sakramencie pokuty powinno być co najmniej początku miłości Boga; smutku dla grzechu elastycznych wyłącznie z obawy przed piekła nie będzie wystarczające.

Wielu teologów z Tomistycznego szkoły, w szczególności przez Sobór Trydencki, w przeciwieństwie do doktryny Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny Maryi, twierdząc, że w tym były następujące St Thomas.

To jednak nie została opinię jednej z całą szkołą lub z Zakonu Dominikanów w organizmie.

Ojciec Rouard de karty, w swojej książce "L'Ordre des freres precheurs et l'Immaculée Conception" (Bruksela, 1864), zwany uwagę na fakt, że dziesięć tysięcy profesorów z rzędu obronił Maryi wielki przywilej.

Na Sobór Trydencki dwadzieścia pięć Dominikańska biskupów podpisało petycję do definicji tego dogmatu.

Tysiące Dominikanie, biorąc stopni na Uniwersytecie Paryskim, uroczyście zobowiązała się do obrony Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

W Szkole Tomistycznego jest odróżnić od innych szkół teologii głównie przez jego doktryny na trudne pytania odnoszące się do Bożego działania na wolną wolę człowieka, Boga foreknowledge, łaski i predestination.

W tych artykułów na tematy zostaną znalezione ekspozycja różnych teorii zaawansowanych przez różne szkoły w ich wysiłkach zmierzających do wyjaśnienia tych tajemnic, takie są w rzeczywistości.

W odniesieniu do wartości tych teorii następujące punkty powinny być brane pod uwagę:

Nie ma jeszcze teorii zaproponowano, który unika wszelkich trudności i rozwiązuje wszystkich wątpliwości;

w sprawie głównych i najtrudniejszych pytań niektóre z tych którzy są w okresach wymienionych w Molinists - zwłaszcza Bellarmin, Francisco Suárez, Francis de Lugo, w naszych własnych dni, kardynał Billot ( "De deo uno et Trino", Rzym, 1902 , Cz. XXXII) - zgadza się z Thomists w obronie predestination ante praevisa merita.

Bossuet, po długim badaniu na pytanie premotion fizycznej, dostosowany do Tomistycznego opinii ( "Du libre arbitre", c. VIII).

Thomists roszczenia nie być w stanie wyjaśnić, z wyjątkiem ogólnego przez odniesienie do Boga wszechmocą, w jaki sposób człowiek pozostaje wolne w ramach działania Boga, które uznają za niezbędne w celu zachowania i wyjaśnienia powszechności Bożej przyczynowości i niezależnych pewność Jego foreknowledge.

Nikt nie może wyjaśnić jedynie przez odniesienie do Boga jest nieskończona moc, w jaki sposób świat został stworzony z niczego, ale nie na to konto odmówić utworzenia, wiemy, że muszą być dopuszczone.

W podobny sposób główne pytanie do Thomists w tej kontrowersji nie należy "Jak można wyjaśnić wolności człowieka?"

ale "Jakie są powody, twierdząc, tak dla Boga?"

Jeśli powodów przypisane są niewystarczające, a następnie jedną wielką trudność jest usuwana, lecz pozostaje do rozwiązania problemu Boga foreknowledge człowieka wolnego działa.

Jeżeli są one poprawne, to musimy zaakceptować z ich konsekwencji i pokorą wyznać naszą niezdolność do pełnego wyjaśnienia, w jaki sposób mądrość "reacheth... Od końca do końca potężnie, a ordereth wszystko sweetly" (Mądrości 8:1).

Najważniejsze jest to, że muszą być zrozumiałe i pamiętać, że system Tomistycznego w predestination ani mniej, ani nie zapisuje wysyła do zagładę więcej dusz, niż jakikolwiek inny system posiadanych przez teologów katolickich.

W odniesieniu do liczby wybranych nie ma jednomyślności w sprawie drugiej strony, nie jest to kwestia sporu między Molinists i Thomists.

W dyskusjach, animowanych i zbyt często niepotrzebnie ostry, włączona w tej kwestii: Jak to się stało, że chociaż Bóg szczerze pragnie zbawienia wszystkich ludzi, niektórzy mają zostać zapisane, należy podziękować Bogu za niezależnie od ich zasług może mieć gromadzonej, przy jednoczesnym inni zostaną utracone, i będą wiedzieli, że sami, a nie Bóg, są obwiniani?

-- Fakty w przypadku dopuszczone są przez wszystkich teologów katolickich.

W Thomists, apelu do władz Święty Augustyn i Święty Tomasz, obrona systemu, który nawiązuje do faktów, przyznał się do ich logicznych wniosków.

Wybranych są zapisywane przez działanie łaski Bożej, która działa na ich testamentów efficaciously i infallibly bez szkody dla ich wolności i szacunku, ponieważ Bóg pragnie zbawienia wszystkich ludzi, On jest przygotowana do udzielenia tej łaski dla innych, jeżeli nie , Wolnego działania, powodują się niegodne.

Wydział wprowadzania przeszkód Łaska jest niezadowolony wydział sinning; i istnienie zła moralnego w świat jest problem do rozwiązania przez wszystkich, nie przez Thomists samodzielnie.

Podstawowych trudności w tej kwestii są tajemnicze istnienie zła i nie-zbawienia pewne, że kilka lub wiele się one, zgodnie z regułą z wszechwładnej, wszystkich mądrych, i wszystko miłosierny Boże, i miss punktu z kontrowersje którzy załóżmy, że te trudności istnieją tylko dla Thomists.

Prawda jest znane leżą gdzieś pomiędzy Kalwinizm i jansenizm z jednej strony, az drugiej Semipelagianizm.

Wysiłków podejmowanych przez teologów i różnych wyjaśnień oferowanych przez sie Augustynianie, Thomists, Molinists, Congruists i pokazać, jak trudne do rozwiązania są pytania.

Być może nigdy nie będziemy wiedzieć, w ten świat, jak tylko Bóg miłosierny i przewiduje w specjalny sposób do wybierania i jeszcze szczerze kocha wszystkich ludzi.

W obchodzi De auxiliis nie zawsze położyć kres do kontrowersji, a kwestia nie jest jeszcze rozstrzygnięty.

III. Neo-tomizm oraz ożywienie SCHOLASTICISM

Kiedy świat w pierwszej połowie XIX wieku rozpoczęła się cieszyć okres spokoju i odpoczynku od zakłóceń powodowanych przez Francuski rewolucji i wojen napoleońskich, bliższą uwagę zwrócono na badania i kościelnych Scholasticism została reaktywowana.

Ten ruch w końcu spowodował ożywienie tomizm, ponieważ wielki mistrz i model proponowany przez Leona XIII w encyklice "Aeterni Patris" (4 sierpnia, 1879) został St Thomas Aquinas.

. . . W doktrynie Tomistycznego otrzymał silne wsparcie ze starszych uniwersytetów.

Wśród tych encyklice "Aeterni Patris" wspomina Paryżu, Salamance, Alcalá Douai, Tuluza, Louvain, Padwa, Bolonia, Neapol, Coimbra, jak i "ludzkiej mądrości domów, gdzie panował Thomas najwyższym, i umysłach wszystkich, nauczycieli, jak również nauczał, wspaniały odpoczynek w harmonii w tarczę i władzy z Angelic Doktor ".

W uniwersytetach ustanowiony przez Dominikanów w Limie (1551) i Manili (1645) Thomas zawsze w posiadaniu kołysać.

To samo odnosi się do Minerva szkoły w Rzym (1255), który uplasował się na uniwersytecie od 1580 roku i jest obecnie międzynarodowym Collegio Angelico.

Jadąc do naszych czasów i wyniki Encykliki, która nadała nowy impuls do badania Thomas prace, najważniejsze ośrodki działalności jest Rzym, Louvain, Fryburg (Szwajcaria), i Waszyngton.

Na Louvain przewodniczącego Tomistycznego filozofii, ustanowiony w 1880, stał się w 1889-90, "Institut supérieur de Philosophie" lub "Ecole Thomas d'Aquin", gdzie profesor Mercier, obecnie kardynała arcybiskupa Mechlin, ably i mądrze skierowany do nowych Tomistycznego przepływu (patrz De Wulf, "Scholasticism Starego i Nowego", tr. Coffey, New York, 1907, dodać., str. 261; "Irlandzki Ecel. Zapis", styczeń 1906).

W wydziale teologicznym Uniwersytetu w Fribourg, Szwajcaria, ustanowiony w 1889 roku, zostało powierzone Dominikanie.

Przez publikację w "Revue thomiste" profesorów uniwersyteckich, które znacznie przyczyniły się do nowej wiedzy i oceny St Thomas.

Konstytucja na Katolickim Uniwersytecie Ameryki w Waszyngton enjoins Specjalne czci dla Thomas; Szkole Nauk Świętego muszą być zgodne z jego kierownictwem ( "Const. Cath. Uniw. Amer.", Rzym, 1889, pp. 38, 43).

Uniwersytet w Ottawie i Uniwersytet Laval są ośrodki tomizm w Kanada.

W ocenie St Thomas w naszych czasach, Europa i Ameryka, jest dobrze ustawiony w Perrier doskonale "z Revival Scholastic Filozofia w XIX wieku" (Nowy Jork, 1909).

IV. EMINENT THOMISTS

Po połowie XIV wieku znaczna większość pisarzy filozoficznych i teologicznych albo napisał na forum dzieła Thomas ich nauki lub oparte na jego pism.

To jest niemożliwe, dlatego, aby dać tutaj pełna lista z Thomists: tylko większe znaczenie nazwy mogą być podane.

Jeżeli nie podano inaczej, autorów należała do Zakonu Świętego Dominika.

Te oznaczone (*) zostały przeznaczone na tomizm w ogóle, ale nie były w Szkole Tomistycznego.

Bardziej kompletną listę można znaleźć w prace cytowane na końcu niniejszego artykułu.

XIII w.

Thomas de Cantimpré (1270); Hugh św Cher (1263); z Bauvais Vincent (1264); St Raymond de Pennafort (1275); Piotr z Tarentaise (Innocenty V - 1276); Giles de Lassines (1278) ; Reginald z Piperno (1279); William de Moerbeka (1286); Raymond Marti (1286), Bernard de Trilia (1292); Bernard z Hotun, biskupa Dublin (1298); Teodoryk z Apoldia (1299); Thomas Sutton (1300 ).

XIV w.

Piotra z Auvergne (1301); Nicholas Boccasini, Benedykt XI (1304); Godfrey z Fontaines (1304); Walter z Winterburn (1305); Ægidius Colonna (Aigidius Romanus), OSA (1243-1316), Wilhelm z Paryża (1314) ; Gerard z Bolonii, Karmelitów (1317); cztery biographers, a mianowicie Piotra Calo (1310); William de Tocco (1324); Bartolommeo Lucca (1327); Bernard Guidonis * (1331), Dante (1321); Hervieus natalis (1323 ); Petrus de palude (Paludanusi - 1342); Thomas Bradwardin, arcybiskupa Canterbury (1349); Robert Holkott (1349), Jan Tauler (1361), bł.

Henryk Suso (1365); Thomas w Strasburgu, OSA (1357); Passavante Jacobus (1357); Mikołaja Roselli (1362); Durandus z Aurillac (1382), czasami nazywany Durandulus, bo pisał jeden z Durandus S. Portiano *, którzy Thomist był najpierw, potem niezależny pisarz, atakowanie wielu St Thomas's doktryny; John Bromyard (1390); Mikołaj Eymeric (1399).

XV w.

Manuel Calecas (1410); St Vincent Ferrer (1415), bł.

John Dominici (1419); * Jan Gerson, kanclerz Uniwersytetu w Paryżu (1429); Luis Valladolid (1436); Sabunde Raymond (1437); Nieder John (1437); Capreolus (1444), zwany "Księciem Thomists "Jan de Czarnogóra (1445), Fra Angelico (1455); St Antoninus (1459); Mikołaja z Cusa *, braci wspólnego życia (1464); Jana Torquemada (de Turrecrematai, 1468); Bessarion, Basilian (1472); Alanus de Rupe (1475); Jan Faber (1477); Petrus Niger (1471); Peter Bergamo (1482); Jerome Savonarola (1498).

XVI w.

Felix Faber (1502); Bandelli Vincent (1506); John Tetzel (1519); Diego de Deza (1523); Sylvester Mazzolini (1523); Silvestro Francesco di Ferrara (1528); Thomas de Vio Kajetan (1534) (przez te komentarze dwie są publikowane w Leonine wydanie dzieł Thomas); Koellin Conrada (1536); Chryzostom Javelli (1538); SANTES Pagnino (1541); Francisco de Vitoria (1546); Franc.

Romseus (1552); Ambrosius Catherinus * (Lancelot politycznym, 1553); Święty Ignacy Loyola (1556) nakazała nabożeństwo do St Thomas, Matthew Ory (1557), Dominik Soto (1560); Melchior Cano (1560); Ambrose Pelargus (1561); Peter Soto (1563); Sykstus ze Sieny (1569); Jan Faber (1570); Święty Pius V (1572); Bartłomieja Medyna (1581); Justiniani Vincent (1582); Maldonatus * (Juan Maldonado, 1583 ); St Charles Borromeo * (1584); Salmerón * (1585); Ven.

Louis w Grenada (1588); Bartłomieja z Braga (1590); Toletus * (1596), bł.

Peter Canisius * (1597); Thomas * Stapleton, lekarz w Louvain (1598); Fonseca (1599); Molina * (1600).

XVII w.

Valentia * (1603); Baflez Domingo (1604); Vásquez * (1604); Bart.

Ledesma (1604); Sánchez * (1610); Baronius * (1607); Capponi jeden Porrecta (1614); Złoto.

Menochio * (1615); Petr.

Ledesma (1616); Francisco Suárez * (1617); Du Perron, przeliczone kalwiniści, kardynał (1618); Bellarmin * (1621); Świętego Franciszka Salezego * (1622); Hieronima Medices (1622); Lessius * (1623 ); Becanus * (1624); Malvenda (1628); Thomas de Lemos (1629); Alvarez; Laymann * (1635); Joann.

* Wiggers, lekarz w Louvain (1639); Gravina (1643); Jana Thomas (1644); Serra (1647); Ripalda *, SJ (1648); Sylvius (Du Bois), lekarz z Douai (1649); Petavius * (1652); Goar (1625); Steph.

Menochio, SJ * (1655); Franc.

Pignatelli * (1656); De Lugo * (1660); Bollandus * (1665); Jammy (1665); Vallgornera (1665); Labbe * (1667); Pallavicini * (1667); Busenbaum * (1668); Nicolni * ( 1673); Contenson (1674); Jac.

Pignatelli * (1675); Passerini * (1677); Gonet (1681); Bancel (1685); Thomassin * (1695); Goudin (1695); Sfrondati * (1696); Quetif (1698); Rocaberti (1699); Casanate (1700).

W tym okresie należą do Karmelu Salmanticenses, autorzy "Kurs theologicus" (1631-72).

XVIII w.

Guerinois (1703); Bossuet, biskupa Meaux; Norisins, OSA (1704), Diana (1705); Thyrsus González * (1705); Massoulié (1706); Du Hamel * (1706); Wigandt (1708); Piny (1709 ); Lacroix * (1714); Carrières * (1717); natalis Alexander (1724); Echard (1724); tourney *, doktor Sorbony (1729); Livarius de Meyer * (1730); * Benedykt XIII (1730) ; Graveson (1733); Cz.

du Jardin (1733); Hyacintha Serry (1738); Duplessisa d'Argentré * (1740); Gotti (1742); Drouin * (1742); * Antoine (1743); Lallemant * (1748); Milante * (1749); Preingue (1752), Concina (1759); Billuart (1757); * Benedykt XIV (1758); Cuiliati (1759); Orsi (1761); Charlevoix * (1761); Reuter * (1762); Baumgartner * (1764); Berti * (1766); Patuzzi (1769); De Rubeis (1775); Touron (1775); Thomas de Burgo (1776); Generalnego * (1781); Roselli (1783); St Aiphonsus Liguori (1787); Mamachi ( 1792); Richard (1794).

XIX w.

W tym wieku istnieje kilka nazw, które mają być zarejestrowane poza tymi którzy byli związanych z Tomistycznego ożywienie albo jako prekursorów, promotorów, lub pisarzy z Neo-Scholastic okres.

Publikacja informacji w formie pisemnej przez DJ Kennedy.

Przepisywane przez Kevina Cawley.

W Encyklopedii Katolickiej, Tom XIV.

Opublikowany 1912.

New York: Robert Appleton Company.

NIHIL OBSTAT, 1 lipca 1912.

Remy Lafort, STD, cenzor.

Imprimatur. + John Murphy Farley, Archbishop of New York


Także, zobaczyć:


Summa Theologiae

Neo-tomizm

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest