Unitarianizm

Informacje ogólne

Unitarianizm jest formą chrześcijaństwa, które stwierdza, że Bóg jest jedna osoba, Ojciec, zamiast trzech osób w jednym, jak doktryna Trójcy trzyma. Wiele grup religijnych w Transylwanii, Polska, Wielkiej Brytanii oraz Ameryce Północnej zostały wyznaczone jako Unitarian z powodu tego przekonania.

Nie było ich tylko odróżniający znaku towarowego, jednak, i czasem nawet nie najważniejszym.

Jak znaczący był ich zaufanie do umiejętności rozumowania i moralnych ludzi - w przeciwieństwie do tradycji podkreślić, że grzech pierworodny i ludzi depravity - jak również unikania dogmat.

Nowoczesne Unitarianizm pochodzi z okresu reformacji protestanckiej.

A unitarne ruch istniał w Transylwanii, ponieważ 1560s, gdy był liderem Francis David (1510 - 79).

W Polska, Unitarianizm rozkwitły na sto lat jak Mniejszych Reformatów Kościół zmuszony do prześladowań (1660) wyrażających jej na wygnanie.

Kluczową postacią w Polski ruch był Socinus Faustus (1539 - 1604).

Jednostka unitarians mieszkał w Anglii w 1600s, szczególnie John Biddle, ale Unitarianizm opracowane jako formalny ruch w 1700s, częściowo w Kościele Anglii, ale głównie w kręgach odrębne.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
W Ameryce religijnego liberalizmu, że skierował się znany jako Unitarianizm congregational się w kościołach w Massachusetts jako reakcja przeciw revivalism w Wielkiej Awakening (1740 - 43).

Wybory (1805) z Ware Henry jako Hollis Divinity profesor na Uniwersytecie Harvarda dotknął się spór, w wyniku której liberałowie stał się odrębne nazwy.

William Ellery Channing's sermon zatytułowany "unitarne chrześcijaństwa" (1819) był wpływowym oświadczenie o ich przekonania.

W 1838 Ralph Waldo Emerson's boskość adres szkoły oświadczyła, że prawdy religijne powinny być oparte na władzy wewnętrznej świadomości, a nie na zewnętrznych historycznych dowodów.

Więcej konserwatywne Unitarians były krytycznie Emerson i jego zwolenników, znany jako transcendentalists, obawiając się, że takie subjectivism zniszczy roszczenia chrześcijaństwa za religię divinely objawione.

Ponieważ kontrowersje ponad Transcendentalism, w niektórych nominałów zawsze czuli, że ważne jest utrzymanie ciągłości tradycji chrześcijańskiej, podczas gdy inni mają znaleźć się chrześcijaństwa ograniczony intelektualnie i emocjonalnie restrykcyjne.

W 1961 w Unitarians połączone z Unitarian Universalists w uniwersalista Stowarzyszenia, jednocząc nominałów z grubsza dwa równoległe historie i podobnych tradycji religijnych liberalizm.

Bibliografia


DW Howe, unitarne Sumienie (1970); EM Wilbur, A History of Unitarianizm (1945); C Wright, początki Unitarianizm w Ameryka (1955) i, jak ed., Strumień światła (1975)

Unitarianistyczny uniwersalista Stowarzyszenia

Zaawansowane Informacje

W Unitarianistyczny uniwersalista Stowarzyszenie zostało utworzone w 1961 r. poprzez konsolidację American Unitarian Association (1825) i uniwersalista Kościoła Ameryki (1793).

W kontynentalnej siedzibą w Bostonie, stowarzyszenie realizuje w sprawie wspólnych działań, takich jak rozszerzenie kościoła, ministrów rozliczeń i przygotowanie materiałów edukacyjnych, ale nie sprawuje kontroli hierarchicznej.

Jego filozofią jest jednym z religijnego liberalizmu, podkreślając wartość ludzkiej wolności i odrzucenia dogmatycznych sformułowań.

Humanitarnych są powierzone organizacji związanych, Unitarianistyczny uniwersalista Service Komitetu.

Nazwa związana jest z podobnymi grupami za granicą przez Międzynarodowe Stowarzyszenie na rzecz wolności religijnej.

Ma 1019 kościołów i świeckich - doprowadziły stypendia w Ameryce Północnej, 145250 i 1200 dorosłych użytkowników święceń duchownych (1990).

Unitarianizm

Zaawansowane Informacje

Pochodzenie tej starożytnej herezji, czasami nazywany antitrinitarianism, znajduje się w Arian kontrowersje na początku IV wieku, kiedy Arius, kapłana w kościele na Aleksandria, określone w system myślenia, które nosi jego imię.

On zaprzeczył ortodoksyjnej doktryny o Trójcy Świętej i zapewnił, że nie był czas, kiedy Bóg nie był Ojcem Jezusa Chrystusa i nie był Synem.

Ponieważ Bóg przewidział tę zaletę, że człowiek Jezus Chrystus był przyznanych rodzaj boskości, ale nigdy nie był z tej samej substancji, jak Ojciec, choć jest on godny kultu.

To dość wcześnie i wysokiej formie Unitarianizm został potępiony przez Sobór Nicejski w 325 i przez Radę w Konstantynopolu w 381.

Przez cały okres średniowiecza, Unitarianizm w jakiejkolwiek formie, był uważany za heretical.

To imigracji w nieco innej formie w pismach Michael Servetus i został przyjęty przez niektóre z bardziej radykalnych grup z Anabaptist.

Komisja otrzymała nowy impuls i teologicznych w fundacji Bracia polscy w Laelius i Faustus Socinus oraz w Racovian Katechizm 1605.

Mimo że odrzucił bóstwa Chrystusa i ortodoksyjnej doktryny o Trójcy Świętej, która odbyła się Socinians do rodzaju supernaturalism, a nawet nalegał na cześć Jezusa Chrystusa jako boska osoba, wierząc w jego powstaniu z martwych i Jego wniebowstąpieniu.

Ale jego boska natura była wynikiem jego doskonałe posłuszeństwo.

Władze Białorusi zaprzeczyły ortodoksyjnej stanowisko w sprawie upadku człowieka i stwierdził, że człowiek posiada jeszcze pełnej wolności woli.

W ten sposób odkupieńczą dzieło Chrystusa znajduje się w jego życiu i nauce niż w nefertari jego śmierci na krzyżu.

Z nadchodzących do oświecenia i wygląd deizm, Unitarianizm w ręce Józefa kapłańskiej i inni rationalistic stał się bardziej i mniej supernaturalistic w swojej perspektywy.

Przyroda i prawo przyczyny zastępuje NT jako podstawowe źródła autorytet religijny, i to, co władze Pisma został zatrzymany w związku z ich umowy z powodu ustaleń.

Unitarianizm przybył do Nowej Anglii już w 1710, 1750 i przez większość z congregational ministrów w Bostonie i okolice zaprzestali w odniesieniu do doktryny o Trójcy jako podstawowy chrześcijańskiej wiary.

W 1788 King's Chapel, Anglikański po raz pierwszy kościół w Nowej Anglii, stało się zdecydowanie unitarne, gdy jej rektor, za zgodą zgromadzenia, które zostały usunięte z liturgii wszystkie wzmianki o Trójcy Świętej.

Triumf Unitarianizm w Nowej Anglii Congregationalism wydawało się zakończyć z wyborów Henry Ware, avowed przeciwnika z pozycji trynitarnej, do godz Hollis z Bóstwem na Harvardzie.

W XIX wieku, pod wpływem transcendentalism, Unitarianizm stał się stopniowo bardziej radykalne.

Jej później przywódców, takich jak Ralph Waldo Emerson i Theodore Parker odrzucił te elementy, które pozostały nadprzyrodzonego William Ellery Channing miał seen fit utrzymać.

Nowoczesne Unitarianizm stał się coraz bardziej humanistycznego.

Wielu członków American Unitarian Association, założone w 1825 roku, ma dojść do wniosku, że ich ruch nie jest częścią kościoła chrześcijańskiego.

W 1961 połączyły się one z Universalists.

CG Singer


(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


SH Fritchman, Razem wyprzedzeniem; J Orr, deizm Angielski: korzenie i owoców; EM Wilbur, Historia Unitarianizm,, C Wright, Początki Unitarianizm w Ameryce.

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest