Uniwersalizm

Informacje ogólne

Uniwersalizm jest teologicznej doktryny, że wszystkie dusze zostanie ostatecznie zapisane i że nie istnieją żadne torments piekła.

Uniwersalizm został wpływać na różnych razy w różnych kontekstach całej historii kościoła chrześcijańskiego, jak na przykład przez Orygenesa w 3d wieku.

Jako zorganizowana ruch religijny, jednak uniwersalizmu pochodzi z końca 1700s w Ameryce, gdzie jego wczesnych liderów były Ozeasz Ballou, John Murray, Elhanan i Winchester.

Jako formę religijnego liberalizmu, miał bliskie kontakty z Unitarianizm w całej swojej historii.

W uniwersalista Kościół Ameryki i American Unitarian Association połączyły się w 1961 r. do postaci jednego nominału - Unitarianistyczny uniwersalista Stowarzyszenia - które obecnie ma około 173000 użytkowników.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Bibliografia


E Casara, ed., Uniwersalizm w Ameryce (1984).

Uniwersalizm

Zaawansowane Informacje

Uniwersalizm jest wiara, która potwierdza, że w pełni czasu wszystkie dusze będą zwolnione z kary za grzech i przywrócić do Boga.

Historycznie znany jako apokatastasis, końcowy zbawienie zaprzecza biblijnej doktryny wiecznego kara i jest oparta na wydziale czytania aktów 3:21; Rz.

5:18 - 19; Ef.

1:9 - 10; 1 Kor.

15:22; i inne fragmenty.

Wiara w powszechne zbawienie jest co najmniej tak stara jak samo chrześcijaństwo i może być związane z wczesnym gnostic nauczycieli.

Pierwszy wyraźnie uniwersalistyczne pism, jednak od daty Grecki Ojcowie Kościoła, zwłaszcza Klemens Aleksandria, jego uczeń Orygenes, Grzegorz z Nyssy.

Spośród tych, nauki Orygenesa, którzy uwierzyli, że nawet diabeł może ostatecznie być zapisane, były najbardziej wpływowe.

Wielu zwolenników ostatecznego zbawienia miały się znaleźć w postapostolic Kościół, choć zdecydowanie sprzeciwia się Augustyn z Hippony.

Orygenes, teologia była na długości deklarowanych heretical na piątym Sobór w 553.

Europa Zachodnia W uniwersalizmu prawie całkowicie zniknęła w średniowieczu, zapisać na Irlandzki naukowiec John Szkot Erigena i niektóre z mniejszym - znanych mistyków.

Po Augustyn, protestanckich reformatorów Luter i Kalwin również odrzucił ostatecznego zbawienia.

Niektóre spiritualist i Anabaptist pisarzy radykalnej reformacji, jednak ożywił doktrynę.

W XVI wieku był on obejmował południe przez Niemiecki naukowiec Hans Denck i rozpowszechniania poprzez jego klasztor Hans Hut.

Wpływ na Denck uniwersalizmu dla szerszej Anabaptist ruch prawdopodobnie zostały overemphasized.

Mennonites i Hutterites, na przykład, w dużym stopniu odrzuciła wiary w przywrócenie wszystkich rzeczy.

W Ameryce uniwersalizmu opracowane z korzeni zarówno z radykalną Niemiecki pietyzm i Angielski ewangeliczne odrodzenie.

W pietist wpływ był zdecydowanie kształtowane przez mistyk Jakob Boehme.

Kilka zauważyć radykalnych pietists takich jak Johann Wilhelm Peterson (1649 - 1727) i Ernst Christoph Hochmann (1670 - 1721) były Boehmist w ich rozwoju przywrócenia końcowy, który stał się jednym z najbardziej wyróżniających cech pietist radykalnej teologii.

Tego typu uniwersalizm został przywieziony do kolonii przez lekarza DeBenneville George (1703 - 1793) oraz, w mniejszym stopniu, przez Niemiecki Chrzciciela braci.

DeBenneville, którzy mieli bliskie kontakty z Hochmann, jest powszechnie uważany za ojca amerykańskiego uniwersalizmu.

W separatystycznych On głosił często, ale nie należał do kościoła, ani żadnych założone.

Zgodnie z najbardziej radykalnych pietists, uniwersalizmu była domniemana, ale nie główny temat swojej wiary.

Uniwersalizm, który był wyraźny i centrum doktryny pojawiły się obecnie Kalwinizm w Anglii.

Niektóre sekty, który obejmował ostatecznego zbawienia rozwiniętych obecnie Puritanism XVII wieku, wśród nich Philadelphians, założona przez Jane Lead.

Nie było jednak, aż do wieku później, kiedy James relly połamał z Wesley - Whitefield ożywienie, że organizowane uniwersalistyczne przemieszczania się.

Jego Unii Europejskiej (1759) odrzucił Kalwinizm i twierdził, że wszystkie dusze są w jedności z Chrystusem.

Ofiary Chrystusa, kara śmierci i dlatego przyniósł wszystkim zbawienie, a nie jedynie kilka wybranych.

Jednym z relly's konwertuje był John Murray, innym Metodystyczny kaznodziei, którzy was excommunicated uniwersalistyczne do jego poglądów.

Chociaż Murray uważa, że wszystkie dusze zostały uszkodzone z grzechu pierworodnego, jego zdaniem z uniwersalizmu była oparta na Chrystusa jako głowy rodziny ludzkiej.

Podobnie jak wszyscy ludzie mieli udział w grzechu Adama, tak przez Chrystusa, ofiara otrzyma zbawienia wszystkich.

Murray przybył w Nowej Anglii w 1770 i zorganizował pierwszy uniwersalista zgromadzenie w Gloucester, Massachusetts, w 1779.

Walne Konwencja powstała kilka lat później.

Organizator uniwersalizm stał się w ten sposób przede wszystkim amerykański fenomen.

Tymczasem podobne pomysły były pojawiające się gdzie indziej.

Niektóre liberalne Congregationalist duchownych, takich jak Jonathan Mayhew i Charles Chauncy pomogła przygotować grunt dla rozpowszechniania uniwersalizmu.

Jego zbawienia wszystkich ludzi (1784) całkowicie odrzucony "ograniczone" obrzędu.

Były Chrzciciela Elchanan Winchester uniwersalista zgromadzenie założył w Filadelfii w 1781 i opracował przekonujące restorationist miejsce w jego dialogów w Powszechnej Restoration (1788).

Winchester, Arminian, twierdził, że w przyszłości kara jest mierzona dla każdego grzechu i wyniki ostatecznie w wiecznej szczęśliwości wszystkich dusz.

Chociaż DeBenneville, Murray, Winchester i zbliżył uniwersalizmu z różnych stanowisk teologicznych, wszyscy byli w restorationists że odmówiono wieczne kara w piekle.

Inaczej uniwersalizmu XVIII wieku był zróżnicowany i noncoherent ruchu.

Luźno uzgodnionym - na oświadczenie o wierze, Winchester zawodu (przyjęte w Winchester, New Hampshire), został sporządzony w 1803.

Doctrinal oświadczenia zostały sformułowane również w 1899 i 1935.

Ozeasz Ballou, innego byłego Chrzciciela, okazały się być dominującą teologicznych rzecznik ruchu na początku XIX wieku.

Jego Traktat o Atonement (1805) bez "moralne" widok Chrystusa ofiara zamiast "prawną" lub substitutionary stanowiska relly i Murray.

Chrystus poniósł w imieniu ludzkości, ale nie w ich miejsce.

Śmierć Chrystusa wykazały niezmiennych miłości Bożej troski o przywrócenie duszy z grzechu.

Ballou również nauczał, co przeciwników nazywa się "Śmierć i chwała", że śmierć przynosi unregenerate duszy do nawrócenia.

Ze względu na stres jego i jego przyczyny odrzucenia cuda, w Trójcy Jedyny, i bóstwo Chrystusa, Ballou przeniósł Universalists bliżej Unitarianizm.

Jego "nie piekło" teologii uderzyło najbardziej ortodoksyjnych chrześcijan, jednak, jako jeden, który mógłby prowadzić do rozpusty.

XIX w. uniwersalizmu wziął na znane cechy amerykańskiego nazwy.

Jest stale rósł w kilku midwestern i Nowej Anglii stwierdza, w pionierskich i obszarów wiejskich zakłada ona bardziej ewangelicznej postawy niż powszechnie uznane.

Niektóre czasopisma zostały rozpoczęte i państwa lub regionalne stowarzyszenia utworzone.

Tufts College (1852) i teologicznej szkoły (1869) w Medford, Massachusetts, stał się wiodącym instytucji edukacyjnych.

Polemika w przyszłości kara pytanie doprowadziło do powstania mniejszości restorationist faction w 1831 roku.

To zostało rozwiązane w 1841, jednak jak najbardziej universalists wprowadzane coraz mniej nacisku na wcześniejsze doktryny apokatastasis.

XX w. uniwersalizmu, teraz wyraźnie liberalnej wiary, był w dużej mierze kształtowane przez teologa Clarence Skinner.

Szersza koncepcja uniwersalizmu przegubowe, który został odrzucony w bóstwo Jezusa, i które miało na celu zbadanie "uniwersalne" podstaw wszystkich religii.

W związku z bliższych więzi zostały zgromadziła z głównych świat nie - Native American chrześcijańskich i religii.

Universalists nadal stres takich przekonań, jak godność i braterstwa ludzkości, tolerancji dla różnorodności i zasadność działania moralnego.

Ze względu na bliskie pokrewieństwa, które wielu universalists odczuwalne w kierunku Unitarians, nie zawsze jest ścisła współpraca pomiędzy tymi dwoma grupami.

Współpraca ta doprowadziła do formalnego połączenia i organizacji z Unitarianistyczny uniwersalista Stowarzyszenia w 1961 r., o członkostwo w połączeniu z 70500 w prawie czterysta zgromadzenia.

Oczywiste jest jednak, którzy mają wiele profesów jeden wiary w końcowy zbawienie pozostawały poza Unitarianistyczny uniwersalista tradycji.

W XX wieku uniwersalizmu (apokatastasis) zostało powiązane z neo - ortodoksyjnej teologii w kształcie przez szwajcarski teolog Karl Barth.

Chociaż nie nauczy ostatecznego zbawienia bezpośrednio, niektóre fragmenty jego ogromny stres Dogmatics Kościoła powszechnego z nieodpartej triumf łaski Bożej.

Barth był prowadzony w tym kierunku przez doktrynę podwójnej predestination.

W Chrystusie, reprezentatywne dla wszystkich ludzi, przyjęcia i potępienia przez scalanie.

Nie istnieją dwie grupy, jedna zapisane i innych damned.

Mortal człowiek może nadal być grzesznikiem, ale wybór Chrystusa domaga się ostatecznego wyroku zbawienia.

Inne neo - ortodoksyjnych pisarzy sugerowało, że to kara boska oczyszczania lub ukrytych postaci Bożej miłości, która ostatecznie w wynikach prac konserwatorskich.

Niektóre z bardziej konserwatywnych tradycji protestanckiej również obronił jeden uniwersalistyczne.

Jedno miejsce jest, że "Hades Ewangelii" daje drugiej szansy dla tych, którzy nie mają okazji wyznać Chrystusa na świat.

Drugie podejście było artykułowane przez Neala punkt w Bezwarunkowe Dobrej Nowiny (1980).

Punkt kalwiniści odwraca tradycyjny pogląd, że wszystkie są tracone z wyjątkiem tych, których Biblia wskazuje, znajdują się wśród wybranych.

Jego "biblijnych uniwersalizmu", że wszystkie liczniki są zapisywane w Chrystusie, z wyjątkiem tych, których bezpośrednio Biblia oświadcza, zostaną utracone.

Oczywiście uniwersalizmu, w różnych formach, w dalszym ciągu ma odwołania do wiary współczesnych, zarówno w kręgach liberalnych i konserwatywnych.

DB Eller


(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


JH Allen i R Eddy, historia z Unitarians i Universalists w Stanach Zjednoczonych; O Ballou, Ancient Historia uniwersalizm; AD Bell, The Life and Times of Dr George DeBenneville, 1703 - 1793; R Eddy, uniwersalizm w Ameryce, A History; Engelder T, "Hades Ewangelii" i "argument na poparcie żądań Hades Ewangelii," CTM 16; RE Miller, większych nadziei; WO Pachull, Mistycyzm i wczesnego Południowej Niemiecki - austriacki Anabaptist Ruch, 1525 - 1531; Skinner i CR AS Cole, Hell's Ramparts Fell: The Life of John Murray; CR Skinner, religia do wielkości i społeczne konsekwencje uniwersalizm; T Whittmore, The Modern History of uniwersalizm; GH Williams, amerykański uniwersalizm.

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest