Syjonizm

Informacje ogólne

Żydowski ruch nacjonalistyczny, Syjonizm był odpowiedzialny za opracowanie nowoczesnego państwa Izrael jako żydowskiej ojczyzny.

Chociaż ogólnie nadana Theodor Herzl 19 wieku i innych grup, Syjonizm sięga początku żydowskiej diaspory, Babylonian Exile z 6 wieku przed naszą erą.

W Lamentations Jeremiasza i Psalm 137 mówił w zesłany Żydów "tęsknota za Syjonu (Jerozolima).

Żydowskiej diaspory w historii został oznaczony przez pojawienie się kolejnych pseudo messiahs - wśród nich Sabbatai Zevi - którzy twierdzili, że powrót Żydów do Syjonu.

Równie nieudane było z programu Włoski Nasi rodziny, które otrzymały zezwolenie od Turków do ustanowienia wspólnoty żydowskiej w Galilei pod koniec 16 wieku.

Do 1791 i emancypacji żydowskich w czasie Rewolucji Francuski, Żydów brakowało mobilności zasadnicze znaczenie dla powodzenia Syjonizm.

W 19 wieku, jednak rosnące w krajowych sentyment Europa inspirowane Mojżesz Hess, David Luzatto, Leon Pinsker, Zvi Kalischer, Yehudah Alkalai do próby podniesienia świadomości narodowych Żydów z getta.

Pomoc finansowa pochodzi z philanthropists Moses Montefiore, Edmond de Rothschild, Maurice de Hirsch, i różnych programów do powrotu Żydów na Bliskim East zostały wdrożone.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Nie do 1897, jednak z Herzl's Świat Kongres syjonistyczny w Bazylei, Szwajcaria, był skuteczny ruch polityczny stworzył na całym świecie.

Pomimo sprzeciwu od fundamentalistów i Żydów assimilationist i wewnętrznych podziałów (w 1905 Kongres wycofał jednej grupy, gdy większość delegatów brytyjski odrzucił propozycję ustanowienia żydowskiej ojczyzny w Uganda), organizacji syjonistycznej zebrał siły.

Ostatecznie ona zabezpieczona na jej zatwierdzenie programu jest stworzenie ojczyzny w Palestynie od rządu brytyjskiego (z Balfour Declaration, 1917) i Ligi Narodów (z tworzeniem mandatu Palestyny w 1922 roku).

W okresie trwania kadencji, która odbyła się w Wielkiej Brytanii, coraz przemocy wystąpił między żydowskich osadników i Arabów w Palestynie.

Wreszcie, ONZ zagłosował w listopadzie 1947 na partycji Palestyny, a Państwem Izrael została ogłoszona w dniu 14 maja 1948.

Saul S Friedman

Bibliografia


B Halpern, idea państwa żydowskiego (1969); W Laqueur, A History of Zionism (1972); M Selzer, ed., Syjonizm Reconsidered: odrzucenie żydowskiego Normalcy (1970); D Vital, Geneza Syjonizm (1975 ).

Syjonizm

Zaawansowane Informacje

Termin ten odnosi się do filozofii narodu żydowskiego, przywrócenie do "Syjon", która na początku historii żydowskiej było identyfikowane z Jerozolima.

Po Roman wydalenia Żydów z Jerozolima w tym AD 135 "Syjon" pomysł nigdy nie był rozwiedziony od żydowskiego myślenia i żydowskiej modlitwy (zarówno indywidualnych i korporacyjnych) podkreślał chęć powrotu do ojczyzny.

W religijnego Żyda marzyli o ostatecznym zakończeniu okresu zwolnienia z jego rozproszenia wśród narodów i powrotu do ziemi obietnicy.

A garść Żydów zawsze pozostał w Palestynie, oraz ich numery były pomnażane przez uchodźców z Hiszpański Inkwizycja w 1492.

Niemniej jednak, wielu Żydów pojęcie fizyczne powrócić do Palestyny jeden illusive wydawało się, jeśli nie niemożliwe, sen.

W XIX wieku powstanie Hebrajski literatura, żydowski nacjonalizm, i co najważniejsze ponownego wybuchu anty - antysemityzmu stymulowane grup, takich jak Hoveve Syjon ( "Miłośnicy Syjonu") w celu pozyskania pieniędzy, aby wysłać osadników żydowskich do Palestyny.

Pogromów w czarist Rosja po 1881 w wyniku tysięcy paniki - rzecz uchodźców, którzy sobie sprawę, że Palestyna była ich bezpiecznymi miejsce schronienia.

Rolnej osiedla były również sponsorowane przez dobrodziejów, takich jak baron Edmond de Rothschild.

Premodern Syjonizm podkreślił religijnej motywacji i terytorialnej cichej ugody.

Z publikacji Der Judenstaat ( "Państwo żydowskie") Theodor Herzl w 1896 roku, jednak politycznego syjonizmu urodził, a wraz z nim koncepcji nowoczesnego syjonizmu.

Nowa era w historii żydowskiej unfolded kiedy Herzl, austriacki dziennikarz, zmienił się z adwokatem żydowskiej asymilacji do przekonania, że anty - antysemityzmu było nieuniknione, tak długo, jak większość Żydów mieszka poza swoją ojczyzną.

On wyjasnione politycznych, ekonomicznych i technicznych działań, które jego zdaniem były niezbędne do stworzenia dobrze funkcjonującego państwa żydowskiego.

Pierwszy kongres syjonistyczny spełnione w 1897 roku, a ponad dwieście delegatów z całego świat przyjął Program Basel.

Syjonizm to podkreślić, że starał się stworzyć prawnych w Palestynie domu dla Żydów i promowanie rozrachunku, tworzenie organizacji na całym świecie stała się wiążąca Żydzi razem, wzmocnienie świadomości żydowskiej krajowych i uzyskania zgody rządów na świat.

Herzl's myślenie było czysto świeckie, w rzeczywistości był agnostyczne.

Większość jego zwolenników, jednak były prawosławny południowo-wschodniej Europy, a jednocześnie Herzl przeciwieństwie do toczenia Syjonizm kulturowych, religijnych, lub fragmentaryczne rozrachunku społeczeństwo, nie tylko do tych koncesji opowiada.

Ta krucha sojuszu wskazuje na wiele aspektów Syjonizm w XX wieku.

Aby Herzla, Syjonizm Głównym celem było uzyskanie przyznania karty polityczne Żydów suwerenne prawa w ich ojczyźnie.

Wkrótce po jego śmierci w 1904 roku około siedemdziesięciu tysięcy Żydów osiedlili się w Palestynie.

Większość (co najmniej 60 procent) mieszka w miastach.

Syjonizm przeradzała się w ruch masy i siły polityczne podczas wojny Świat I. W 1917 British Balfour wydał deklarację, która faworyzuje przyznany na ustanowienie w Palestynie z żydowskiego domu krajowych.

Syjonizm był mniejszości przemieszczania się i napotkał sprzeciwu nawet w obrębie społeczności żydowskiej.

American Reform Judaism, na przykład, uważa, że Żydzi nie nadaje się do dreszcze Palestyny, gdzie głód i choroby były rampant.

Ponadto stwierdzili oni, że Palestyna nie jest już Żydowskiej ziemi, i że Stany Zjednoczone były "Syjon".

Aby te nie - syjonistycznych Żydów, Syjonizm był szkodliwy dla tkanin judaizmu i służył jedynie do poruszyć Rosjan.

To był tylko horror w masowe morderstwa na sto tysięcy Żydów przez Rosyjski jednostki armii z 1919 do 1921 i, ostatecznie, do horroru nazistowskiego Holokaustu w czasie II wojny Świat, w którym sześć milionów Żydów, że zwrócił grudnia syjonistów i nie - syjonistów wspólnie w celu wspierania Palestyny jako społeczności żydowskiej, przystanią dla bezdomnych i prześladowanych.

W listopadzie 1947 roku, partycji planu tworzenia państwa żydowskiego, zatwierdzony zarówno przez Stany Zjednoczone i Związek Radziecki został przyjęty przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Państwo Izrael zostało formalnie uznane na 14 maja 1948, kiedy brytyjski reguły zakończony.

Jako młody wzmocnienia państwa, definicja Syjonizm i jego bieżących celów i powinno być celem były dyskutowane w ramach heatedly Świat organizacji syjonistycznej.

Od 1968 roku z uwzględnieniem aliyah (osobowych do migracji Izrael) był postrzegany przez wielu jako ostateczny, ale kontrowersyjny cel.

Syjonizm został wspomaganiem w XIX i XX w. przez "chrześcijańskich syjonistów".

Ze względu na ich premillennial eschatologia fundamentalistów evangelicals zostały szczególnie popiera przywrócenie do Żydów i Izrael Izrael się w XX wieku.

DA Rausch


(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


W Laqueur, A History of Zionism; Hertzberg, syjonistycznej Idea: analiza historyczna i Reader; NW Cohen, amerykański Żydów i syjonistycznej Idea; Cohen I, Theodor Herzl: Założyciel Syjonizm polityczne; EJ, XVI.

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest