Ulrich Zwingli

Huldrych Zwingli

Informacje ogólne

Ulrich (Huldreich) Zwingli, b.

1 stycznia 1484, d.

11 października 1531, był liderem szwajcarskiej reformacji.

Syna dostatniej chłopskiej, Zwingli studiował muzykę, scholastic filozofii i przedmiotów humanistycznych w Wiedeń, Berno, Bazylea.

Stał się kapłanem w Glarus (1506 - 16) i wraz szwajcarskich najemników jako kapelan oddziałów w różnych Włoski kampanii, staje się przekonanie, że system najemników było wielkie nieszczęście.

Od Glarus, Zwingli udał się do Einsiedeln, pastor parafii, gdzie kontynuował studia w Biblii, Ojcowie Kościoła, i klasyki.

Był pod silnym wpływem Desiderius Erasmus na rzecz reformy kościoła.

W 1519, Zwingli rozpoczął swoje obowiązki jako ludzi kapłan Grand Minster w Zurych, gdzie głosił kazania potężne oparte na Piśmie Świętym, wypowiedziane przez najemników handlu spadł z własnej papieskim dotacji, a zaatakowane kościelnych nadużyć.

Kłopoty opracowane z biskupem w Konstancji w 1522, kiedy kilku jego współpracowników Zwingli jadł mięsa na szybkie dni.

Ponadto, Zwingli żonaty i tym samym złamał swój ślub celibatu kapłańskiego.

W 1524 iconoclasts religijnych statuary usunięty z kościoła, a następnego roku Katolickiego masa została zastąpiona Zwinglian komunii z wykorzystaniem zarówno chleb i wino jako symbole Chrystusa Ciało i Krew.

Zwingli's Sześćdziesiąt - siedem artykułów (1523) dla disputation stał się podstawowym dokumentem doktrynalnym dla zreformowanego kościoła szwajcarskiego.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Zwingli był aktywny w rozszerzenie reformy na inne szwajcarskie miasta, takich jak Bazylea, Sankt Gallen, Berno.

Był zaangażowany w kontrowersji nie tylko z katolickich przeciwników, ale także z Lutheran reformatorów bo odmówiono rzeczywistych obecności Chrystusa w każdej postaci, w Eucharystii.

Starania zmierzające do pogodzenia poglądów Zwingli i Luter na Colloquy w Marburgu (1529) nie powiodło się.

Zwingli również w przeciwieństwie anabaptystów Zurych którzy odrzucone chrzest niemowląt.

On zginął na polu bitwy z Kappel w 1531, kiedy katolickie kantony południowej Szwajcaria Zurych zaatakowane.

W Lewis Spitz

Bibliografia


O Farner, Zwingli, Reformer: życie i twórczość (1952); SM Jackson, Huldreich Zwingli, z Reformer Niemiecki Szwajcaria (1901); GR Potter, Zwingli (1976); WP Stephens, teologii Huldrych Zwingli (1985) ; Walton RC, Zwingli's Theocracy (1967).

Ulrich Zwingli

Informacje ogólne

Wstęp

Albo Huldreich Zwingli Ulrich Zwingli (1484-1531), był szwajcarski teolog, przywódca reformacji w Szwajcaria.

Zwingli urodził się 1 stycznia 1484 w Wildhaus, Sankt Gallen.

Był wykształconym na uniwersytetach w Bazylei i Wiedeń.

Wczesne Inspiracje

Podczas jego tworzenia lat, Zwingli był głęboko pod wpływem ducha liberalnego humanizmu.

W 1506 roku został ordynowany i przypisany do miasta Glarus parafii jako kapłan.

Glarus następnie był znany jako centrum rekrutacji najemników żołnierzy do armii, Europa.

Dwukrotnie Zwingli służył jako kapelan z Glarus żołnierzy podczas krwawych walk na zagranicznych gleby, i tych doświadczeń doprowadziły go do wypowiedzenia najemników system publicznie.

W odwecie niektórych urzędników miasta conspired, aby jego stanowisko w Glarus nieuzasadnione.

W 1516 roku przyjął nominację w Einsiedeln, na południowy wschód od Zurychu.

Podczas swojej posługi w Einsiedeln, Zwingli zaczęła zabawiać wątpliwości dotyczące niektórych praktyk kościoła.

W 1516 roku łacina czytać tłumaczenia z Grecki Nowy Testament opublikowane przez holenderski humanista Desiderius Erasmus, którego później przepisywane do notebooków i zapamiętane dosłownie.

Na podstawie tych i innych odczyty biblijne, Zwingli opłata w kazaniach, że Kościół naukę i praktykę miał bardzo odbiega od prostego chrześcijaństwa w Świętej Writ.

Wśród praktyk cytowane przez Zwingli jak unscriptural były adoracji świętych i relikwie, obietnicami cudownych uzdrowień, kościół i nadużyć na odpust.

Jego szczerej affirmations biblijne z nim władzę zdobył szerokie popularnych opinii, a na 1 stycznia 1519 roku został mianowany ksiądz brutto w Münster (Niemiecki, "Wielka Katedra") w Zurychu.

Przyjęcie reformacji

Zurych był centrum humanistycznego przekonania, z tradycji państwa ograniczenia czasowego na mocy kościoła. Zwingli szybko przyciąga dużą publiczność do katedry przez expounding oryginalne Grecki Hebrajski Pisma i rozdział po rozdziale książki i książki, z początku Ewangelii Mateusza. ustne tłumaczenia Pisma pierwotnego kościoła włamali się gwałtownie z tradycją.

Wcześniej kapłani mieli swoje kazania oparte na interpretacji z Wulgaty i pism Ojców Kościoła.

W 1519 jeden admirer umieszczone drukarni prasowych na reformingu, usuwanie, pogrubienie i jego rozprzestrzenianie nowych pomysłów daleko poza granice Zurych.

W tym samym roku Zwingli czytać po raz pierwszy w pismach jego współczesnych, Martin Luther. Heartened przez Lutra stoisko przed Niemiecki hierarchii, Zwingli w Zurychu w 1520 przekonał Radę do zabronić wszystkich religijnych naukę pozbawioną podstaw w Piśmie Świętym. Wśród nich było nauki Kościół przeciw stricture jedzenie mięsa w czasie Wielkiego Postu.

W 1522 grupa jego zwolenników umyślnie naruszył zasady i zostali aresztowani.

Zwingli energicznie bronił lawbreakers, którzy zostali uwolnieni z tokena kara.

Pope Adrian VI, rozgniewali przez Zwingli zachowanie, a następnie zabranialiśmy mu ambona i zwróciła się do Rady o Zurych repudiate go jako heretic.

W styczniu 1523, Zwingli się przed Radą do obrony siebie.

On zapewnił nadrzędność w kościele Świętego Writ ponad dogmat, zaatakowane kultu obrazów, relikwie, i świętych, i wypowiedzenia sakramentalnego związku z Eucharystii i celibatu, jak również egzekwowane.

Po debacie, Rada podtrzymała Zwingli poprzez wycofanie kanton Zurych spod jurysdykcji biskupa w Konstancji, ale również potwierdził swoje wcześniejsze zakaz preachings nie opiera się na Piśmie Świętym. Podejmując kroki rady oficjalnie przyjęty reformacji. Zwingli w 1524 oznaczona swojego nowego statusu przez Reinharda ślubie Anna, wdowa, z którymi miał on otwarty.

Zgodnie z Reformacji, Zurych stał się theocracy rządzonym przez Zwingli i Christian sędziego.

Ze szczytu reformy zostały wszczęte, wśród nich konwersji klasztorów w szpitalach, usunięcie obrazów religijnych, a także zniesienia Mszy i spowiedzi.

Ostatecznie Zwingli nauczał, że pobożni chrześcijanie mają potrzebę ani papież, ani kościoła.

Konflikty między protestantów

W 1525 radykalne grupy protestanckie anabaptystów zakwestionował Zwingli Reguła.

W disputation jednak, które odbyło się przed Radą na następujących 2 stycznia, Zwingli pokonał anabaptystów, którego liderami byli następnie usuwa z Zürich.

W 1529 Martin Luther przyjaciół i Zwingli, zainteresowane ponad doktrynalnych i politycznych różnic, które opracowano między dwoma przywódców protestanckich, organizowane spotkania między nimi.

Na tym spotkaniu, które odbyło się w Marburg an der Lahn, ponieważ jak wiadomo, Marburg Colloquy, Luter i Zwingli clashed na pytanie consubstantiation kontra przeistoczeniem, konferencji i nie do pogodzenia tych dwóch przywódców.

Tymczasem, Zwingli przeprowadza jego krucjata na kantony, inne niż Zurych.

We wszystkich sześciu kantonów zostały przeliczone na Reformacji.

Pozostałe pięć, znanej jako Las kantonach, pozostała staunchly katolickiego.

W antagonizmów pomiędzy kantony protestanckie i katolickie stworzyły poważne podzielone w Konfederacji Szwajcarskiej.

Koniec szwajcarskiego Reformacji

W 1529 do wrogości między kantonów spalony na otwartej wojny domowej.

W dniu 10 października 1531, Zwingli, działając jako kapelan i standardowej na okaziciela protestanckich sił, został ranny w Kappel am Albis, a później zabity przez żołnierzy zwycięskiej w lesie kantonów.

Po śmierci Zwingli reformacji się nie dalej w kierunku Szwajcaria; kraju jest nadal pół katolickiej, protestanckiej pół.

Rev Reinhold Niebuhr

Ulrich Zwingli (1484 - 1531)

Zaawansowane Informacje

Po Luter i Kalwin, Zwingli było najważniejsze na początku protestanckiego reformatora.

Zwingli urodził się w Wildhaus, St Gall, Szwajcaria, i pokazał na początku obietnicy w edukacji.

Studiował w Berno i Wiedeń przed matriculating na Uniwersytecie w Bazylei, gdzie był captivated by studia humanistyczne.

W Bazylei też przyszli pod wpływem reformatora Thomas Wyttenbach, którzy wspierać go w kierunkach, które mogłyby doprowadzić do jego wiary w jedynego organu w Piśmie i uzasadnienie łaski przez wiarę w pojedynkę.

Zwingli był duchowny katolicki ksiądz i służył w parafiach Glarus (1506 - 16) oraz Einsiedeln (1516 - 18), aż zostanie wezwany do ludzi (lub głoszenie) ksiądz w Wielkiej minister w Zurych.

Około 1516, po błyskawicznej analizy w programie Erasmus, Grecki NT i po długich wrestling z moralnego problemu zmysłowości, doświadczonych ewangelickiego przełom, podobnie jak Luter był doświadcza mniej więcej w tym samym czasie.

To mu się jeszcze w pełni do Pisma, i ustanowił go również wrogo nastawieni do średniowiecznego systemu pokuty i zabytków, które zaatakowane w 1518.

Jednym z wielkich momentów reformacji pojawiły się na początku roku 1519, kiedy rozpoczęto jego Zwingli usługi w Zurych, ogłaszając swój zamiar, aby głosić kazania exegetical początek z Ewangelii Mateusza.

W ostatnim dziesięcioleciu swego życia on shepherded Zurych swoje zgłoszenia do reformy (1523).

Napisał wiele opracowań i wspomaganiem w składzie spowiedzi do promowania trakcie reformacji (np., Dziesięć Teza o Berno, 1528); założył stałe kontakty z innymi szwajcarskich reformatorów, w tym Oecolampadius w Bazylei; on inspirowane, a następnie włamali się ze rosnąca Anabaptist ruch, a on miał przełomowe sprzeciw Lutra w Wieczerzy Pana (wyrażone najbardziej gwałtownie na Colloquy w Marburgu w 1529).

Zwingli straciła swoje życie, służąc jako kapelan do Zurych żołnierzy zaangażowanych w działania wojenne z innych kantonach szwajcarskich.

Zwingli na protestantyzm był bardziej rationalistic i biblicistic odmiany Luther's teologii.

Jego rozmowy z Niemiecki protestantów na temat Wieczerzy Pana doprowadziło go do przekonania, wątpliwości Lutra w rzeczywistym sakramentalnej obecności Chrystusa w Komunii, a nawet Bucer Martin's wiarę w rzeczywistą obecność duchową, na rzecz prawie memorialistic.

Aby Zwingli Pana Kolacja była przede wszystkim okazją do zapamiętania korzyści nabyte przez śmierć Chrystusa.

W swoim podejściu do teologii i praktyki Zwingli spojrzał na ścisłe i konkretne biblijne aresztowania, nawet poprzez ten doprowadził go do embarrassment, gdy na początku anabaptystów zażądał dowodu tekstów do praktyki chrztu niemowląt.

Zwingli's ścisłego przestrzegania Biblii doprowadziło go w 1527, aby usunąć z organem Wielkiej ministra, ponieważ Pismo nigdzie upoważnione do ich wykorzystywania w kulcie (i to pomimo faktu, że Zwingli był dokonany muzyk którzy w inny sposób zachęcać muzycznego wyrazu).

Był zdecydowanie predestinarian w jego teologii, ale nie wyświetla skonsumowania rozumieniu Pisma tematyczne relacje, które Calvin zatrudnionych w dyskusji na temat wyborów.

Zwingli miał nie qualms w poszukiwaniu reform poprzez organ o Zurych rady.

Nawet po jego śmierci w mieście Zurych rząd pod jego następcy, Heinrich Bullinger, sprawuje dominującą rolę w sprawy Kościoła.

Ten model stosunków churchstate ostatecznie odwołać się do Anglii, Queen Elizabeth, nawet jak reformatorów Calvin i John Knox walczyły o autonomii Kościoła nad własnymi sprawami

Zwingli, szlachetny charakter, jego zobowiązanie do organu biblijne, a jego sumienny rozmnażania ewangelicznej reformy, nawet bardziej niż jego pism, oznaczone nim jako jeden z najbardziej atrakcyjnych Reformacji liderów.

Mark A NOLL


(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


GW Bromiley, ed., Zwingli i Bullinger; GR Potter, Zwingli, GR Potter, ed., Huldrych Zwingli; O Farner, Huldrych Zwingli; C Carside, Zwingli i Sztuk Pięknych.

Ulrich Zwingli

Informacje Katolicki

(Ponadto, Huldreich)

Założyciel reformacji w Szwajcaria, urodzony w Wildhaus w Szwajcaria, 1 stycznia 1484, zmarł 11 października 1531.

Zwingli pochodziła z rodziny, widocznym w środku klasy, i był trzecim z ośmiu synów.

Jego ojciec był Ulrich powiat urzędnika małym miasteczku Wildhaus, a jego kuzyn matki, Margaret Meili, był opat klasztoru benedyktyńskiego w Fischingen w Thurgau.

A brat starszy Zwingli, Bartłomieja, był proboszczem Wildhaus do 1487, lecz następnie został proboszczem i dziekanem w Wesen na Walensee.

Zwingli otrzymała jego wczesnej edukacji w Wesen pod kierunkiem tego stryja, przez kogo został wysłany, w wieku dziesięciu, Gregory Bunzli z Wesen którzy studiował na Bazylea, a także nauczanie w szkole St Theodore, który odtąd Zwingli uczestniczyli.

Do jego wyższe studia wyjechał do Berno, dokąd w obchodzony był szwajcarski Humanistyczna Schuler przyciągają wielu studentów na studia klasyczne.

Zwingli nazwisko jest wpisane w sprawie imiennego na Uniwersytecie Wiedeń na zimowy okres 1498-99, ale był wyłączony z uniwersytetu.

Powodem jego wyłączenie nie jest znane.

Zwingli wydaje się jednak, aby przezwyciężyć trudności, był matriculated ponownie w 1500.

Dwa lata później wrócił do Bazylea, gdzie, między innymi, Thomas Wyttenbach zachęcać go do poświęcenia się na poważne studium teologii.

W 1506 ukończył studia i otrzymał stopień magistra teologii.

Tuż przed jego gradacji parafii Glarus miał wybrany go jako pasterz, chociaż nie miał jeszcze święceń kapłana.

Niezależnie od jego wykluczenie z Uniwersytetu Wiedeń, jego życiu studenta nie przedstawia niezwykłe funkcje, choć później jego przyjaciół i naśladowców, że jest wiele odnoszą laudatory o tym okresie.

Studia na Berno, Wiedeń, Bazylea, gdzie chętnie Humanizm był uprawiany, Zwingli w jednym z jej gorliwi zwolennicy.

Jako pasterz z Glarus od 1506 do 1516, jego kontynuacji studiów humanistycznych był jednym z Zwingli's główny zawodów.

Studiował Grecki, przeczytaj Classics i Ojców Kościoła, i weszła w znanym ze stosunku humanistów do czasu, szczególnie z Loriti Heinrich (Glareanus), Erasmus, a Vadian.

On również zaangażowana w nauczaniu, a później chroniclers Valentine Tschudi Aegidius i byli jego uczniami.

W życiu publicznym był on przede wszystkim uwagę na jego działalności politycznej w tym względzie następujący przykład wielu ecclesiastics jego dzień.

Włoski W kampanii 1513 i 1515, kiedy szwajcarski zwycięstwa zdobył Novara i Marignan, on działał jako kapelan armii.

Jego najwcześniejsze próby literackie - rhymed bajki z wołu (ok. 1510), "De Gestis między Gallos et Helvetios relatio" (1512), "Labirynt" (1516?) - Wszystkie są związane z polityką.

Prace te, które ujawniają Zwingli, jak i przylegające poświęcone mistrzem papieski strony, zdobył go przyjaźń z potężnym szwajcarski kardynał Matthew Schinner i rocznej renty pięćdziesiąt Gulden od papieża.

Więc rzeczywiście gorliwie on następnie espouse przyczyną papieża, że jego stanowisko w Glarus stał się niemożliwy do utrzymania, gdy stała się stroną dominującą Francuski tam w 1516.

Diebold von Geroldseck, administrator i soli conventual w klasztorze Benedyktynów w Einsiedeln, powierzył mu stanowisko świeckim księdzem tam, a na koniec 1516 Zwingli lewej Glarus.

Jako kapłan świecki w Einsiedeln, obchodzony miejsce pielgrzymek na południe Niemcy i Szwajcaria, Zwingli, szef biura była kaznodzieją.

Dla realizacji tego zadania, oddawał się studium Świętego Writ, kopiować listy z St Paul, i dowiedziałem się Hebrajski, ale póki nie zaniedbywać Classics, co zdobył go flattering pochwałę od humanistów.

Erasmus został uwrażliwione na pobłażliwość z życia kościelnego (nadużyciach w kulcie zewnętrznym, zwyrodnienia w której duża część duchownych), i słusznie burzliwe reformy w Kościele, impressing na konieczność jego władz kościelnych.

Zwingli pracował w tym samym duchu w Einsiedeln od 1516 do 1518.

W sporu Lutra priorytetowych, Zwingli później twierdził (i większość historyków wspierane swoje roszczenie) w Einsiedeln, że chociaż on już głosił przeciw starej wiary.

Jego twierdzenie jest jednak, by negatived faktów, że w dalszym ciągu czerpać jego emerytury, że na koniec 1518, na własnej petycji, został mianowany przez papieża akolita z kapelan Roman Zobacz (por. dokument "Analecta reformatoria ", I, 98), a jego przyjazny stosunek z kard Schinner nadal kontynuowana, gdy był zaangażowany w Zurych w 1519.

Pod koniec 1518, kiedy to stanowisko kaznodziei świeckich w Münster stał się zwolniło, Zwingli z wnioskiem o wakacie na zaproszenie Oswald Myconius (przyjaciel jego młodości), którzy został zatrudniony jako nauczyciel w szkole klasztor to miejsce.

Podobnie jak wielu innych duchownych, Zwingli został podejrzanych o przestępstwa przeciwko celibat.

Sprawozdania te, które były obecne nawet w Zurych, w jego miejsce nie trudno.

Kiedy jego przyjaciel Myconius przesłuchiwał go w tej kwestii z Einsiedeln Zwingli napisał, że nie było, jak było potwierdzenie, dziewczyna pełna, lecz wspólne strumpet, z którymi był intymny.

Jego znajomi w Zurych udało się ukrywanie tych sprawozdań, a na 11 grudnia 1518, rozdział Zwingli wybrany przez większość.

Był wówczas trzydzieści pięć lat życia, "w organu osoby energicznej i przystojny, dość wysoki, przyjazny i aspekt".

W jego współżycia z innymi, był towarzyszem zgodzi, przyjemny i adres gay temperamentu, dobry piosenkarz i muzyk, a także wykwalifikowanych orator.

Oskarżony przez jego współczesnych nie niewielkie wykroczenia moralne, nie uczynił próbę, aby wyczyścić sobie z opłat.

Jako naukowiec był Humanistyczna niż teolog.

Pod wpływem programu Erasmus, ujrzał wyraźnie wady życia kościelnego, ale nie mógł się roszczenia, które mają być nieskazitelna, a jego talent doprowadziły go do zaangażowania się raczej w sporach dotyczących spraw świeckich niż do poświęcenia się pisarskiego reform.

Do tej pory nie miał zamiaru wprowadzenia doktrynalnych innowacji; takim pomysłem wystąpił do niego po raz pierwszy w 1519 po Zurych.

Luter już zawieszała swoje dziewięćdziesiąt pięć tez przed indulgences w kościele na zamku w Wittenberdze, 31 października 1517.

W dniu 1 stycznia 1519, Zwingli głosił po raz pierwszy w katedrze na Zurych.

Zaczął z ekspozycją Biblii, biorąc po raz pierwszy w Ewangelii św Mateusza, i wraca do źródeł pokazał się zwłaszcza humanistyczna.

Z doktrynalnych innowacji miał nadal słabo żadnych myśli.

Nawet swoje stanowisko wobec odpust kaznodziei, Bernhardin Sanson, na początku 1519, została podjęta za zgodą biskupa Konstancji.

Transformacja Zwingli humanistycznej i politykiem w nowym nauczycielem wiary zostało ułatwione przez kościelnych i politycznych warunków ludzi i władz publicznych na poziomach: Zurych i Szwajcaria w ogóle.

W populacji wyświetlane wielką gorliwością religijną zewnątrz, np. w pobożnych fundacji i pielgrzymek.

Ten zapał, jednak, był niewystarczający do przeciwdziałania zaniku moralności, które doprowadziły w szczególności z armii najemników.

Duchowieństwa w dużym stopniu zaniedbane swoich obowiązków, wielu z nich mieszka w concubinage, i dołączył w shameless prowadzenia duchowego prebends, co szkodzi ich prestiż.

Godny duchownych, nie były jednak niedosyt.

Biskup Konstancji, Hugo von Hohenlandenberg, był człowiekiem nierdzewnej postępowania; on starał pozbycie się z nadużyciami, a wydane różnych mandatów, ale niestety bez stałego wyniki.

Ta porażka była ze względu na brak współpracy ze strony cywilnej władców, którzy następnie przysługuje w sprawach kościelnych bardzo szerokie prawa nabyte, w szczególności przez Zurych i Berno, od papieży i biskupów w związku z Burgundii, Swabian, wojen i Milanese (1474-1516).

Rzym, jak Francja, gdyby starali się zabezpieczyć, przez wiele pieniędzy na wydatki, usługi szwajcarskich najemników.

W Zurych, "a przede wszystkim najwyższe miejsce", Rada forsowane przyczyną papieża, w przeciwieństwie Francuski strony.

Zwingli i tym samym nie weszła w wyeksponowany pierwszy jako polityk, co sprawia, że jego przypadku zasadniczo różni się od tego z Luther.

Dopiero w 1520 roku, które dobrowolnie zrzekli się swoich papieskim emerytalnych.

Następnie zaatakowali Dziękujemy najemników systemu, a dzięki jego staraniom Zurych samodzielnie wszystkich kantonów odmówiono wejścia na sojuszu z Francja dniu 5 maja 1521.

Jednakże, 2000 najemników wszedł do służby papieża.

W dniu 11 stycznia 1522, we wszystkich zagranicznych usług i emerytur zostały zakazane w Zurych.

Poprzez publikację, 16 maja 1522, jego "Vermahnung jeden die zu Schwyz, dass sie sich vor fremden Herren hutend", Zwingli udało się rozszerzenie jego wpływów poza Zurych, choć tylko czasowo.

Ze względu na jego sukces, jako polityk, jego prestiż i znaczenie wzrosło.

Od 1522 roku zgłosiło się jako sponsor na innowacje religijne.

Jego pierwsze prace reformatory, "Vom Erkiesen und Fryheit der Spysen", pojawiły się, kiedy księgarni Froschauer i jego współpracownicy publicznie wobec prawa kościelnego czczo, a kontrowersje dotyczące postów połamał.

Zwingli ogłosił czczo przepisów zwykłe ludzkie polecenia, które nie były w harmonii ze Świętym Writ, a Biblia była jedynym źródłem wiary, jak on zapewnił w drugim piśmie, "Archeteles".

Za pośrednictwem delegacji biskupa w Konstancji napomnieni miasta do posłuszeństwa na 7 kwietnia.

W dniu 29 stycznia 1523, Rada, na którego wszystko zależy od decyzji, która odbyła się w religijnej disputation Zwingli, podżeganie i zgodziła się oprzeć swoje działania na wynik debaty.

W sześćdziesiąt siedem tezy (jego najbardziej obszerne i ważną pracę) Zwingli zaproponował formalnego programu na innowacje, zgodnie z jego widok Biblii z jego interpretacji miał być jedyny organ.

Pomimo to wniesione argumenty przeciwko tym poglądem przez najważniejszych mistrzem starej wiary, wikariusz generalny Johann Faber w Konstancji, którzy odwołać się do nauczania i tradycji wczesnego Kościoła, były brane pod uwagę; Rady w których rękach Zwingli reposed rząd Kościół, niezwłocznie zadeklarowanych na rzecz innowacji.

Druga religijnych disputation w październiku, 1523, zajmuje praktycznych instytucja stan kościoła, czci świętych, usunięcie obrazów, dobre dziela, i sakramentów.

Nr godne przedstawiciela starożytnych wiara była obecna.

Zwingli wezwał do przyjęcia jego doktryny, tak skutecznie, że nawet jego poświęcony przylegające, Commander Schmid z Kusnacht, ostrzegł go przed zbyt nagłego zniesienia dawnych celnych i zwyczajami.

Pierwsze kroki zostały podjęte w 1522-23, reformy zostały przeprowadzone w życie w Zurych w 1524-25.

O Wielkanocy, 1524, indulgences i pielgrzymki zostały zniesione, sakramentów pokuty i ekstremalne UNKCJA odrzucone, a obrazy, rzeźby, zabytki, ołtarze i zniszczone organy, niezależnie od ich wartości artitic.

NACZYNIA LITURGICZNE wielkie wartości, takie jak kielichy i monstrancje, były topniało do medalu.

Kościół nieruchomość została zajęta przez państwo, które najbardziej zdobyte przez likwidacji klasztorów; Fraumünster Abbey, założone w 853 została dobrowolnie zrezygnowali z świeckie władze przez ostatnie abbess.

Celibacy została odrzucona jako sprzeczna z Holy Writ, i mnichów i mniszek byli małżeństwem.

Już w 1522 Zwingli z dziesięcioma innymi ecclesiastics montowane w Einsiedeln i petycja skierowana do biskupa Konstancji i diety z prośbą do kapłanów wolności do zawarcia małżeństwa.

"Twoja mądrość honorowy", które zadeklarowały, "już świadkiem niegodne i karygodne życia mamy niestety do tej pory doprowadził z kobiet, dając tym samym skandal bolesna dla wszystkich."

Od 1522 do małżeństwa kapłanów w Zurych stał się coraz częstsze, Zwingli się na 2 lipca 1524, żonaty Anna Reinhard (wdowy Hans von Meyer Knonau), którzy urodziła mu pierwszą córkę na 31 lipca.

Nowe prawo małżeństwo 10 maja 1525, regulowane z tych innowacji.

Na wiosnę 1525 Mszy został zniesiony; w jego miejsce został wprowadzony do służby na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy.

Nowe doktryny nie zostały wprowadzone bez sprzeciwu.

Pierwszy przeciwników reformatorów były z szeregów własnej partii.

Chłopów mógł znaleźć żadnego powodu, w Biblii, jedynego zasady wiary, dlaczego powinni się do ich panów "podatki, dziesięciny, a czynsz, i odmówił już to zrobić.

Największe niepokoje panowały wszędzie, i dopiero po długich negocjacjach quelled i niektórych koncesji przez rząd.

Anabaptystów nie były tak łatwe silenced.

Od Biblii, Zwingli, który miał się w ich ręce, które wynikają z najbardziej wspaniałe doktryny, o wiele bardziej radykalny niż Zwingli, a nawet kwestionowanie autorytetu państwa.

Zwingli prześladowanych bezlitośnie je z więzienia, tortury, banishment i śmierci; ich lidera Felix MANZ został zatopiony.

W wojnie przeciwko tych napojów spirytusowych wizjoner był bardziej poważny niż za Zwingli, że przed Rzym.

Na początku Rzym dopuszcza się być soothed przez oszukańczym słowa; "Lutheran sekty" było i Zwinglians clung, aby słowo Boże było informacji dostarczonych do Klemensa VII przez Zurych na 19 sierpnia 1524.

Wkrótce jednak, z naruszeniem starożytnego Kościoła jest zbyt jasne należy wątpić.

Kantonów Uri, Schwyz, Unterwalden, Lucerna, Zug, Fryburg i pozostał wierny starej wiary i sprzeciwu wobec oferowanych ustalona Zwingli.

Oni nie mogli zobaczyć, że Zwingli był bardziej uprzywilejowane przez Boga niż starożytnych świętych i nauczycieli; pisarskiego w jego życiu nie był wyższy od innych, i był nachylony w kierunku zaburzeń raczej niż do pokoju.

Katolicki kantony, jednak również usiłowano do zniesienia nadużyć, wydawanie w 1525 jeden z Konkordatu wiary ważne reformy, które jednak nigdy nie znalazł ogólne uznanie.

Od 21 maja do 8 czerwca 1526, które odbyło się w Baden disputation publicznego, do którego zaproszeni Dr Johann Eck z Ingolstadt.

Zwingli nie pojawi się do przedsięwzięcia.

W disputation zakończyła się zakończyć zwycięstwem starej wiary, ale tych, którzy uwierzyli, że nauczanie Zwingli mogą być prowadzone obecnie przez sporów na świat w błąd; już podjęte zbyt głęboki korzeń.

W St Gall humanistycznej i burgomaster Vadian pracował z powodzeniem w Zwingli interesów - w Schaffhausen, Dr Sebastian Hofmeister; Bazylea (Ecolampadius. Dla Berno, które, pomimo wysiłków Berchtold Haller, uprzednio zachowane bez zobowiązań postawy, disputation religijnej, która odbyła się w Zwingli sugestię, w styczniu, 1528, był decydujący. Zwingli sam przyszedł do miasta, a przyczyną był katolicki, ale słabo reprezentowane. nowych doktryn zostały następnie wprowadzone jako sweepingly do Berno, ponieważ był w Zurych, i wielu miejscach i powiatów, które wcześniej wavered po jego przykład. Zwingli może również świetny punkt do sukcesów w 1528 i 1529. On w predominance zapewnić jego reform poprzez "Christian prawa obywatelskie", uzgodnionych między Zurych i miast w Konstancji ( 1527), Berno i St Gall (1528), Biel, Mulhausen i Schaffhausen (1529). Zmuszającym do katolickich kantonów, aby zaakceptować nowe doktryny, on wezwał nawet wojna domowa, opracowała plan kampanii, udało się przekonać Zurych zadeklarować wojny i marcu przeciwko katolickiej terytoriów. Katolickiego powiatów miał starał się wzmocnić swoją pozycję poprzez tworzących sojusz obronny z Austria (1529), "Christian Unii Europejskiej." W tym momencie jednak, że nie otrzymał pomocy. Wykazało, Berno się bardziej umiarkowane niż Zurych, a traktat pokojowy został zorganizowanych, które jednak były bardzo niekorzystne dla katolików.

W Zurych Zwingli został obecnie komendanta osobowości we wszystkich kwestiach politycznych i kościelnych.

Był "burgomaster, sekretarza i Rady" w jednym, i wykazał się codziennie więcej nadmierną dominację.

Jego insolence wręcz uniemożliwia porozumienie z Luther dotyczące nauki Pana Wieczerzy, kiedy disputation zostało uzgodnione pomiędzy dwoma heresiarchs na Marfurt w październiku 1529.

Jako stanu, Zwingli rozpoczęła w świeckiej polityce z ambitnych planów.

"W ciągu trzech lat", pisze, Włochy, Hiszpania i Niemcy podejmą nasz widok ".

Nawet król Francja, której największym wrogiem był wcześniej, starał się pozyskać do swego boku w 1531 z pracy "expositio christianae fidei", i był nawet przygotowany do wypłaty rocznej renty.

Na zakazujące współżycia z katolickich kantonów on zmuszać ich do uciekania się do broni.

W dniu 9 października 1531, Zurych zadeklarowane na wojnę, i do zaawansowanych Kappel na granicach.

Mieszkańcy Zurych sprzeciwianiu sie spieszylem do nich, ale spotkała się decydującą klęskę w pobliżu Kappel 11 października, Zwingli wchodzących w bitwie.

Po drugiej porażce w zreformowanej Gubel sił pokojowych, została zawarta w dniu 23 października 1531.

W pokoju był długi czas, ponieważ Katolickiego zwycięzcami wyświetlane wielkim umiarem.

Zwingli śmierci było wydarzenie o ogromnym znaczeniu dla wszystkich Szwajcaria.

Jego plan jego wprowadzenia innowacji do katolickich kantonów przez siły okazały się połogiem.

Ale nawet katolików, którzy twierdzili, z tych samych praw w sprawach religijnych, ludzi Zurych, uznać go jako "namiestnik wszystkich sprzymierzeńców".

Zwingli jest uważany za najbardziej "liberalne" wszystkich reformatorów, i był mniejszy niż jeden dogmatist Calvin.

Jego posąg, z mieczem w jednej strony i Biblii w innych, stoi w pobliżu Biblioteki Miejskiej w Zurych, który także Zwingli muzeum.

Heinrich Bullinger (1504-75), Zwingli następca podjął wewnętrznego rozwoju nowej doktryny.

Jego ojciec (także o nazwie Heinrich) którzy został proboszczem w Bremgarten obejmował reformacji i wczesnego, wysłał do Bullinger Emmerich i Kolonia, gdzie otrzymał dokładną Humanistyczna szkolenia.

Nawet z jego działalności jako nauczyciel najwcześniej w pobliżu klasztoru cystersów w Kappel (1523-29), a później jako proboszcz w Bremgarten (1529 31), Bullinger okazały sobie gorliwi porucznik Zwingli.

W 1528 roku wraz z drugim do religijnych disputation w Berno.

W dniu 9 grudnia 1531 roku został wybrany jako następca Zwingli, proboszczem w Grossmünster Zurych, stanowisko, które piastował do końca swego życia (1575).

Bullinger uznać zjednoczenie z Lutra w kwestii Wieczerzy Pana jako Jego naczelnym zadaniem.

W tym celu składa on w 1536, z Myconius i Grynaeus, "Pierwsza helvetic Spowiedź", wyznanie wiary, który został uznany przez ewangelicki w miejscowości Szwajcaria.

W tym samym roku pojawiła się również "Wittenberg" Concordia ".

Gdy Bullinger odmówił zapisać się do tego porozumienia, które zostało wywołane przez Butzer, Luther wybuchła do nadużywania Zwingli.

Próba doprowadzenia do porozumienia między Bullinger i Kalwin na to pytanie w Genewa była bardziej udanych, "Consensus Tigurinus" jest zawarta między nimi w 1545.

Jako wyraz jego osobistych religijnych przekonanie Bullinger składzie "Druga helvetic Spowiedź", który został wydrukowany w 1566, i został rozpoznany przez wszystkie kościoły ewangeliczne z wyjątkiem tego, że Bazylea.

Oprócz rozładowania urząd kaznodziei, Bullinger wyświetlane wielkich dzieł literackich.

On przeprowadzone na szeroką korespondencję z kilkoma zwieńczone głowami, Lady Jane Grey w Londyn, Vadian, Graubundenn, i wiele innych.

Ponad 100 kazania i traktaty teologiczne z jego pióra są znane, jak również jeden dramat, "Lucretia i Brutus".

Jego "Diarium" i jego rozległe historii reformacji są wciąż cenne.

Jest to niezdecydowani pytanie, jak daleko jego historia jest niezależna i jak daleko kompilacja innych pism.

W charakterze Bullinger był szczególnie gościnny i wiele uchodźcy z Anglia i Francja znaleźć schronienie z nim.

Chociaż nadmierną dominację mniej niż Luter i Zwingli, był nadal tolerują; on zatwierdzony do realizacji w Servetus Genewa.

Zmarł 17 września 1575.

Zwingli prace zostały po raz pierwszy zebrane i opublikowane przez swego zięcia, Rudolf Gwalter, zatytułowany: "Opera DH Zwingli vigilantissimi Tigurinae ecclesiae Antistitis, partim quidem ab ipso Latine conscripta, partim vero e vernaculo sermone w Latinum translata: omnia novissime recognita, et multis adiectis, quae hactenus wizy nie sunt "(4 fol. vols., Zurych, 1545; przedrukować, 1581).

Pierwsze kompletne wydanie Melchior był edytowany przez Schuler i Johannes Schulthess (8 vols., Zurych, 1828-42).

Tom VII i VIII, zawierające Zwingli korespondencji, są szczególnie ważne.

Nowe wydanie swego dzieła przygotowany przez Emila Egli (zm. 1908), George Finsler, Walther Kohler pojawia się w "Corpus Reformatorum", LXXXVI (Berlin, 1905); trzy tomy I, II, VII, już (1912) ukazał.

Publikacja informacji w formie pisemnej przez Wihelm Jos Meyer.

Przepisywane przez Tomas Hancil i Joseph P. Thomas.

W Encyklopedii Katolickiej, Tom XV.

Opublikowany 1912.

New York: Robert Appleton Company.

NIHIL OBSTAT, 1 października 1912.

Remy Lafort, STD, cenzor.

Imprimatur. + John Murphy Farley, Archbishop of New York

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest