Dominikanie, Black Braci

Informacje ogólne

The Order of Preachers (PO), lub dominikanów, został założony (1215) przez Saint Dominic podczas jego wycieczki głosił przeciw Albigenses w południowej Francja.

Dominikanów były braci, otrzymujących rygorystyczny teologiczny szkolenia w celu głosić i odpowiedzi sprzeciwu wobec wiary chrześcijańskiej.

Miały być one słabe i podróżować pieszo.

Pierwszy dom braci została założona w Tuluzie; zatwierdzenie zostało wydane przez Honoriusz III.

Wcześniej, Dominik założył (1206) wspólnoty mniszek w Prouille, składający się częściowo z byłych Albigenses.

Później w wieku do Trzeciego Zakonu Dominikanów rozpoczęła się wśród świeckich, ale ostatecznie włączone wielu wspólnot mniszek którzy za rządów Trzeciego Zakonu Dominikanów.

Dominikanów, którzy byli ściśle związane z rozwojem Scholasticism w 13 wieku, były na czołowych uniwersytetów z wielką Europa.

Saint Thomas Aquinas był jednym z ich najważniejszych przedstawicieli.

W średniowiecznej Anglii, Dominikanie, ubrana w białą tunikę i szkaplerz z dużą czarny płaszcz i kaptur, powołani zostaliście Black Braci.

W średniowieczu były one często wybrany na czele Inkwizycja śledzenie heretyków i dostosowania ich do procesu. Dzisiaj, teolog papieża jest zawsze Dominikańskiej. Świętej Katarzyny ze Sieny był Dominikańska którzy wywarł duży wpływ 14-wieku historii Kościoła.

Inne słynne Dominikanie zawierać Savonarola, Pope Pius V, Fra Angelico, St Martin de Porres, St Rose of Lima.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Cyprian Davis, OSB

Bibliografia


Bennet, R., Early Dominikanów (1937; repr. 1971); Hinnebusch, W., Historia Zakonu Dominikanów, 2 vols.

(1966-1973); Tugwell Simon, wyd., Wczesne Dominikanie: Pisma wybrane (1982).

Dominikanie

Informacje ogólne

Wstęp

Braci Dominikanów lub Preachers są członkami Orderu Preachers, rzymsko-katolickiego zakonu założonego w 1214 przez św Dominika.

Z 16 uczniów założył w celu Tuluza, Francja, w celu przeciwdziałania, poprzez przepowiadanie, nauczanie i przykład skrupulatne, herezje dominują w czasie.

Zamówienie zostało oficjalnie uznane w 1216, kiedy Honoriusz III przyznano Dominikanie niezbędne potwierdzenia papieskiego.

On również im szereg specjalnych przywilejów, w tym prawo głosić i słuchać spowiedzi w dowolnym miejscu bez uzyskania zezwolenia lokalnych.

Konieczność dla takiego nakazu, który stał się widoczne dla Dominika podczas próby jego początku, o 1205, konwertowania Albigenses; było w tym czasie, że rozwiązano poświęcić swoje życie dla ewangelizacji w heretical i uneducated.

Preachers i Upholders na prawosławie

Dominikanów nalegał na skrajnej nędzy, odrzucając posiadania własności i staje się wspólnotą, jak franciszkanie, mendicant porządku.

Dopiero w 1425, które posiadają zezwolenie na nieruchomość została przyznana w odniesieniu do niektórych domów przez Marcin V, ale został przedłużony do porządku przez cały Sykstus IV w 1477.

Pierwszy dom powstał Dominikanów w kościele Saint Romain w Tuluzie, z których, w 1217, Dominik wysłał niektórzy z Jego uczniów do przemieszczania się w innych Francja jak również Hiszpania.

W ciągu sześciu lat w celu został również wprowadzony w Anglii, z założenia domu w Oksford.

W Anglii Dominikanów nabytych nazwę Black Braci z nich nosił habit poza friary podczas rozprawy spowiadał i głosił, czarny płaszcz i kaptur na białe wełniane tunikę.

Pod koniec wieku 50 friaries były funkcjonowania w Anglii, a kolejność miał dom w Szkocji, Irlandia, Włochy, Czechy, Rosja, Grecja, Grenlandia.

Zgodnie z ich deklarowanych celów Fundacji, Dominikanie zawsze były znane jako dedykowane preachers, jak i bojowników przed jakimkolwiek wyjazdem z nauczaniem Kościoła Rzymsko-Katolickiego. W tym ostatnim zdolności były powierzono nadzór nad Inkwizycja jako kościelny przedsiębiorstwa, a nawet w Hiszpania, po Inkwizycja stała się niemal wydziału cywilnego rządu, Dominikańska był zwykle na jego głowę.

W biurze kapitana sacrum pałacu, teolog papieża osobowych, utworzona na Święty Dominik, a następnie w 1218 wyposażony w wielkie uprawnienia by Pope Leo X, zawsze posiadane przez członka zamówienia.

Po 1620, jednym z obowiązków stanowiska było pozwolić lub zakazać drukowania wszystkich książek religijnych.

Składki na Kościół i sztuka

Dominikanie, które miały miejsce wiele wysokich urzędów kościoła; czterech papieży - Innocenty V, Benedykt XI, Pius V i Benedykt XIII - i ponad 60 kardynałów należała do celu.

Niezależnie od ich specyficznych prac, Dominikanie mają wiele do zrobienia pomoc i wspieranie rozwoju sztuki.

Ich cloisters przyniosły takich wybitnych malarzy, jak Fra Angelico i Fra Bartolommeo.

Ich wkład do literatury zostały głównie w teologii i filozofii, i mają one produkowane wybitnych pisarzy, takich jak St Thomas Aquinas i św Albertus Magnus.

Ważne średniowiecza encyklopedia Speculum majus była praca z Dominikany, Wincenty z Beauvais (zm. przed 1264).

Również Dominikanie byli Niemiecki mistyków Johannes Eckhart, Johannes Tauler, Heinrich i Suso, jak również Włoski kaznodzieja i reformator religijny Savonarola.

W późniejszym średniowieczu był wyrównany w celu wpływania tylko przez franciszkanów, dwa rzędy dzielenia dużo władzy w Kościele i często w katolicka stwierdza wywołują częste i wrogość ze strony z parochial duchownych, których prawa często wydawała się być invaded przez Braci.

Dominikanów odegrała wiodącą udział w ewangelizacji w Ameryce Południowej; pierwszego świętego Ameryki, Róża z Limy, była mniszka z Trzeciego Zakonu Dominikanów.

W 1805 wprowadziła na Dominikanie ich kolejność w Stanach Zjednoczonych.

Misyjnej pracy wciąż pozostaje jedną z najważniejszych funkcji Dominikańskiej.

Zamówienia pomocnicze

Nakaz z Dominikany mniszek została założona w 1205 przez Dominika, przed męskiego oddziału w celu został powołany.

Oni sami jednak o nazwie Drugi Zakon św Dominika.

W 1220, aby zapewnić stałą dostawę świeckich obrońców Kościoła wobec zamachów na Albigenses bojowników i innych innowatorów, Dominika ustanowiła Milicji Jezusa Chrystusa i jego członkowie zobowiązali się do obrony kościoła z bronią i ich dobytek.

Pod koniec 13 wieku w połączeniu z Braci i Sióstr od Pokuty Święty Dominik, innej grupy świeckich vowed do pobożności, która była pod kierownictwem pierwszej kolejności.

Nowa jednostka została wezwana do Trzeciego Zakonu Świętego Dominika.

Dzisiaj szef całego zamówienia jest kapitan ogólne, których kadencja trwa 12 lat, jego miejsce zamieszkania znajduje się w Santa Sabina, w Rzym.

Zamówienie jest podzielone na prowincje geograficzne, każda z prowincji na jego głowę.

Główny apostolstwa jest w porządku edukacyjnych.

Dominikanów w związku z tym zachowują swoje oryginalne cechy, jak i nauczycieli upholders o prawowierność.

Saint Dominic

Informacje ogólne

Saint Dominic, bc1171, d.

6 sierpnia 1221, był założycielem dominikanów.

A kastylijski z rodziny drobne szlachty, otrzymał pisarskiego i edukacji w jego wczesnych lat 20. stało się kanonem w katedrze w Osma.

Tam został wyświęcony na kapłana w wieku około 28 i został mianowany asystentem uprzedniej tego rozdziału kanonów.

Dominic dołączyć do swojego biskupa Dania na misję dyplomatyczną w 1203 i ponownie w 1205.

Podróż przez południowe Francja, ujrzeli problemów spowodowanych przez Albigenses i wojskowych i religijnych wysiłki podejmowane w celu powstrzymania ich herezji.

Z jego biskupa, Dominic rozpoczął (c.1206) głosimy zarówno Albigenses dysydent i inne grupy, Waldenses.

On przyjął styl życia prostoty i ubóstwa, że grupy te praktykowane.

Po dziesięć lat kaznodziejstwa, Dominic skupionych wokół niego społeczności preachers, którzy będą zarówno biednych i doświadczenia w teologii.

To był początek (1215) z zakonu, że nosi jego imię.

Wcześniej był zorganizowany (1206) konwertuje kobiet z Albigensian ruch do wspólnoty zakonnej, na początku Dominikańskiej mniszek.

W tradycji niedokładne, Dominik jest również zasilić z zamiarem popularne nabożeństwo do różańca.

W sztuce, jest on często zdjęcia otrzymania różaniec z Maryi Dziewicy.

Święto dzień: 8 sierpnia (poprzednio 4 sierpnia).

Cyprian Davis, OSB

Bibliografia

Vicaire Marie-Humbert, Saint Dominic i jego czasach, trans.

przez Kathleen Staw (1964).

Święty Dominik

Informacje Katolicki

Założyciel zakonu Preachers, powszechnie znany jako Dominican Order, urodzony w Calaroga, w Starym Kastylii, c.

1170, zmarł 6 sierpnia 1221.

Jego rodzice, Joanna i Feliks Guzman z aza, bez wątpienia należał do szlachty z Hiszpania, choć prawdopodobnie nie było związane z panującego domu Kastylii, jak niektóre z saint's biographers dochodzenia.

Spośród Feliks Guzman, osobiście, jest mało znane, chyba że był w każdym sensie tego warta głowa rodziny świętych.

Aby szlachty z krwi Joanna aza dodał szlachta duszy, która tak zapisane w jej wybieranych czcią, że w 1828 roku została uroczyście beatyfikowany przez Leon XII.

Na przykład takich rodziców nie była bez wpływu na ich dzieci.

Nie tylko Świętego Dominika, ale także jego braci, Antonio i Manes, było odróżnić ich niezwykłej świętości.

Antonio, najstarszy, stał się kapłanem i świeckich, mających swoje dziedzictwo rozprowadzane do ubogich, wpisana do szpitala, gdzie spędził swoje życie do posługi chorym.

Manes, następujące w ślady Dominika, stała się Friar Kaznodzieja, i został beatyfikowany przez Grzegorza XVI.

Narodziny i niemowlęctwa do świętego były z udziałem wielu cuda prognozowania jego heroicznej świętości i wielkich osiągnięć w powodować religii.

Od jego siódmego do czternastego roku jego wykonywał jego podstawowych badań na tinder opieka swoich matek stryja, archpriest z Gumiel d'lzan, nie daleko oddalone od Calaroga.

W 1184 Saint Dominic wpisane University of Palencia.

Tutaj był na dziesięć lat ścigania studia z takich żarliwość i że sukces całej ulotne istnienia tej instytucji był przetrzymywany aż do jej podziw uczonych, jak wszystko, co student powinien być.

Wśród frivolities i dissipations na uniwersytecie miasta, życie przyszłego świętego był charakteryzuje się powagę celów i skrupulatne w sposób wyróżnić go jako jednego z wielkich rzeczy, których można oczekiwać w przyszłości.

Ale on więcej niż jeden raz udowodnił, że w ramach tego surowych zewnętrznych, przeprowadzonych w przetargu serce jak kobiety.

Z jednej okazji, sprzedał swoje książki, z adnotacją własnej strony, aby zwolnić starving ubogich Palencia.

Jego biograf i współczesnej, Bartłomieja Trydencki stanowi, że dwa razy on sam próbował sprzedawać w niewolę, aby uzyskać pieniądze dla tych, którzy wyzwolenia odbyły się w niewoli przez Maurów.

Te fakty są godne wzmianki ze względu na charakter cyniczny i saturnine których niektóre nie mają pisarzy katolickich starali się foist na jednym z najbardziej charytatywne mężczyzn.

W odniesieniu do daty jego koordynacja jego biographers są ciche, nie ma niczego, z których można wywnioskować, data z jakimkolwiek stopniem pewności.

Zgodnie z depozycji Stephen Brata, przed Prowincji Lombardii, biorąc pod uwagę w procesie kanonizacji, Dominic był jeszcze studentem w Palencia, gdy Don Martin de spółce BAZAN, Biskup Osma, wezwał go do członkostwa w katedrze rozdział w celu pomoc w reformie.

Biskup realizowany wagę do swojego planu reform mających stale przed jego kanonów przykładzie jednego z wybitnych Dominic's świętości.

Nie był on w rozczarowany wynikiem.

W uznaniu części miał podjąć w przekształcaniu jej członków do kanoników regularnych, Dominik został mianowany sub-uprzedniej w zreformowanej rozdziału.

W dniu przystąpienia Don Diego d'Azevedo do Diecezja Osma w 1201, Dominic stał wspaniały w rozdziale z tytułu wcześniejszych.

Jako kanon Osma, spędził dziewięć lat życia ukrytego w Bogu i rapt w kontemplacji, słabo przechodzi poza ogranicza w kapitularz.

W 1203 Alfonso IX, króla Kastylii, deputed Biskup Osma do popytu z Lord of the Marche, przypuszczalnie jeden Duński książę, w ręce jego córki w imieniu syna królewskiego, księcia Ferdynanda.

Do jego towarzyszem w tej ambasadzie Don Diego wybrało Saint Dominic.

Toulouse przejeżdżające w realizacji ich misji, spojrzał ze zdziwieniem i smutkiem pracy duchowej ruiny kute przez Albigensian herezja.

To było w kontemplacji tego, że scena Dominic pierwszy pomysł pomysł założycieli zamówienia w celu zwalczania herezji i rozprzestrzeniania świetle przez głoszenie Ewangelii aż po krańce ówczesnego znany świat.

Ich misja zakończyła się pomyślnie posiadanie, Diego i Dominik zostały wysłane na drugi ambasady, towarzyszy wspaniały retinue, do eskortowania poślubionej księżniczkę do Kastylii.

Ta misja była jednak doprowadzić do nagłego pobliżu śmierci młodej kobiety na pytanie.

Dwa ecclesiastics były już wolne, aby przejść tam gdzie oni, i one określone w Rzym, przybywających tam pod koniec 1204.

Celem tego było umożliwienie Diego do dymisji jego biskupstwa, że on sam może przeznaczyć do nawrócenia niewiernych w odległych krain.

Innocenty III, jednak odmówił zatwierdzenia tego projektu i zamiast wysłał biskupa i jego towarzysz do Langwedocji, aby połączyć siły z Cystersi, do którego miał powierzone w krucjatę przeciwko Albigenses.

Scena konfrontacji, że im na ich przybyciu w Langwedocja został w żaden sposób zachęcający.

W Cystersi, ze względu na ich sposób życia w świecie, uczynił niewiele lub nie największe przeciwko Albigenses.

Mieli wszedł na ich pracę ze znaczną pompy, uczestniczyli świetny retinue, i dobrze wyposażone w udogodnienia życia.

W tym wyświetlanie worldliness przywódców heretyków przeciwieństwie do sztywnej ascezy, który polecił szacunek i podziw swoich naśladowców.

Diego i Dominik szybko widząc, że niepowodzenie Cystersów apostolstwa był ze względu na mnichów "badanie zwyczajów, a ostatecznie dominował na nich do przyjęcia bardziej surowych sposób życia.

Rezultatem był jednocześnie widoczne w znacznie wzrosła liczba konwertuje.

Teologicznej sporów odegrały istotną część w propagandy z heretyków.

Dominic i jego towarzysz, więc nie stracił w czasie ich przeciwników angażowania się w tego rodzaju ekspozycji teologicznych.

W każdym przypadku, gdy możliwość, że przyjęła gage bitwy.

Szczegółowej szkolenia świętego, że otrzymał w Palencia teraz okazały się z nieocenioną wartość do niego w jego spotkania z heretyków.

Nie można odrzucić jego argumenty lub przeciwdziałania wpływem jego przepowiadaniu, które odwiedził ich nienawiści na niego w drodze powtarzających się obelgi i groźby przemocy fizycznej.

Z Prouille na głowę czwarte, on pracował przez skręca w FANJEAUX, Montpellier, SERVIAN, Béziers, i Carcassonne.

Na początku jego apostolat w Prouille wokół świętego realizowany konieczność instytucji, które chronią kobiety w tym kraju z wpływów z heretyków.

Wielu z nich już obejmował Albigensianism i były najbardziej aktywne propagandists.

Te kobiety wzniesiony konwentów, do którego dzieci z katolickiej szlachty często były wysyłane na chcemy czegoś lepszego do otrzymania edukacji, oraz, w efekcie, jeśli nie w celu zawiera się z duchem herezji.

To była potrzeba również, że kobiety przeliczone z herezja powinna być zabezpieczona przed wpływem zła własnych domach.

Aby te braki dostaw, Saint Dominic, za zgodą Foulques, biskup Tuluzy, ustanowił klasztor w Prouille w 1206.

W tej społeczności, a potem do Saint Sykstus, Rzym, dał reguły i konstytucji, które od wieków kierują się w drugiej mniszek Zakonu Świętego Dominika.

Rok 1208 otwiera nową epokę w wydarzenia życia założyciela.

W dniu 15 stycznia tego roku Pierre de Castelnau, jeden z cystersów legates, został zamordowany.

Tę abominable przestępczości wytrąciły się krucjata w ramach Simon de Montfort, co doprowadziło do czasowego podporządkowanie się z heretyków.

Saint Dominic udział w scenach, które mieszając się, ale zawsze po stronie miłosierdzia, wielding broni na duchu, podczas gdy inne kute śmierć i spustoszenie z mieczem.

Niektórzy historycy twierdzą, że w worku z Béziers, Dominic pojawiły się na ulicach tego miasta, krzyż w ręku, interceding dla życia kobiety i dzieci, ludzi starszych i infirm.

To świadectwo jest jednak w oparciu o dokumenty, które uważa za Touron Dziękujemy! Pewnością.

Świadectwa z najbardziej wiarygodnych historyków skłania się okazać, że święty nie został w mieście ani w jego pobliżu, gdy Béziers został zwolniony przez krzyżacy.

Znajdujemy go na ogół w tym okresie po katolickiej armii, ożywienia religii i pogodzenia heretyków w miastach, które capitulated, czy zostały podjęte przez zwycięskiej de Montfort.

To był prawdopodobnie 1 września 1209, Saint Dominic, że po raz pierwszy wszedł w kontakt z Simon de Montfort i tworzy z nim, że intymnej przyjaźni, które było aż do śmierci ostatniego z odważnych Crusader pod mury Tuluza (25 czerwca 1218).

Znajdujemy go w bok de Montfort w Lavaur oblężenia w 1211 i ponownie w roku 1212, na chwytanie La Penne d'Ajen.

W drugiej części 1212 roku w Pamiers labouring, na zaproszenie de Montfort, do przywrócenia religii i moralności.

Wreszcie, tuż przed Bitwa pod Muret, 12 września 1213, świętego jest ponownie znalazł się w radzie, które poprzedziły wojnę.

W trakcie postępu w konflikcie, knelt przed ołtarz w kościele Saint-Jacques, modląc się za triumf katolickiej broni.

Tak niezwykłe było zwycięstwo w krzyżacy w Muret, że Simon de Montfort traktować go jako zupełnie cudowny, a piously przypisać go do modlitwy świętego Dominika.

W wdzięczność Bogu za tego decydującego zwycięstwa, wzniesiony Crusader kaplicy w kościele Saint-Jacques, który poświęcony jest rzekł do Matki Boskiej Różańcowej.

Wydaje się zatem, że nabożeństwo do różańca, które zostało objawione mówi tradycja Saint Dominic, miał przyjść do ogólnego użytku o tej porze.

W tym okresie, także został przypisane podstawą do Inkwizycja św Dominika i jego powołania jako pierwszy Inquisitor.

W obu tych controverted wiele pytań otrzymasz specjalnego traktowania w innym miejscu pracy, będzie wystarczające dla naszego obecnego celu pamiętać, że Inkwizycja była w eksploatacji w 1198, lub siedem lat przed świętego wziął udział w apostolat w Langwedocji, i gdy on był nadal ukrywać kanonu regularnie w Osma.

Jeśli był przez pewien czas identyfikowane z operacjami na Inkwizycja, dopiero w zdolności do teolog przechodząc na prawowierność z oskarżonych.

Niezależnie wpływ może on miał z sędziów, że wiele instytucji maligned zawsze był zatrudniony na stronie miłosierdzia i cierpliwości, jako świadek w klasycznym przypadku Ponce Roger.

W międzyczasie, świętego rosnące reputację heroiczną świętość, apostolskiej gorliwości i głębokiej nauki spowodował mu się cenionym jako kandydat do różnych bishoprics.

Trzy odrębne starano się podnieść go na biskupstwie.

W lipcu 1212, rozdział Béziers wybrał go na ich biskup.

Znowu, kanonów Saint-Lizier życzył mu powodzenia Garcias de l'Orte jako biskup Comminges.

Wreszcie, w 1215, podejmując wysiłek został złożony przez Garcias de l'Orte siebie, którzy zostały przeniesione z Comminges do Auch, aby go Biskup z Nawarry.

Ale Saint Dominic absolutnie odmówił wszystkich episkopatów wyróżnieniem, że on raczej podjąć lotu w nocy, ale nic z jego pracowników, niż przyjąć biskupiej.

Od Muret Dominik wrócił do Carcassonne, gdzie wznowiono jego głoszenie z absolutnego sukcesu.

Dopiero w 1214, aby wrócił do Tuluzy.

W międzyczasie wpływem jego głoszenie i wybitnych świętości życia miał rysowaną wokół niego mały zespół oddanych uczniów chcących się wszędzie tam, gdzie może on prowadzić.

Saint Dominic nigdy nie zapomnieli na chwilę jego celem, tworzy jedenaście lat wcześniej, jeden z założycieli religijnych celu zwalczania herezji i propagowanie prawdy religijnej.

The time now wydawało stosowne dla realizacji swego planu.

Za zgodą biskupa Foulques z Toulouse, zaczął się jego organizacja niewiele grupka zwolenników.

To Dominik i jego towarzysze mogą posiadać stałe źródło dochodów Foulques mu kapelan z FANJEAUX oraz w lipcu 1215, kanonicznie ustanowione jako wspólnoty religijne zgromadzenie jego diecezji, której zadaniem było propagowanie prawdziwej doktryny i dobrych obyczajów, a także do wytępienia herezji.

W tym samym roku Pierre Seilan, zamożny obywatel Toulouse, którzy mieli się umieszczony pod kierownictwem świętego Dominika, oddane do ich dyspozycji commodious własnego mieszkania.

W ten sposób po raz pierwszy klasztor zakonu Preachers został założony na 25 kwietnia 1215.

Lecz oni mieszkali tu tylko Foulques roku, kiedy ustalono je w kościele Świętych Romanus.

Chociaż niewiele społeczności okazały się absolutnie potrzeby swojej misji i efektywności jego służby Kościołowi, była daleka od pełnego zaspokajania potrzeb jej założyciela.

To było w najlepszym, ale zgromadzenie diecezjalne, Saint Dominic miał sen na świat, aby przeprowadzić jej apostolstwa będzie aż po krańce ziemi.

Ale, nieznane do świętego, wydarzenia były kształtowanie się do realizacji jego nadzieje.

W listopadzie 1215, Sobór było spotkać na Rzym "do celowego na poprawę moralności, wyginięcia herezja, oraz wzmocnienie wiary".

To było identycznie misji Saint Dominic miał ustalony w odniesieniu do jego celu.

Z biskupa Tuluzy, był obecny na obradach Rady.

Od samego początku sesji wydawało się, że wydarzenia conspired do jego planów na udane problem.

Rada gorzko arraigned biskupów za ich zaniedbania kaznodziejstwa.

W kanonu X zostały one skierowane do ludzi zdolnych przekazać aby głosili słowo Boże do ludzi.

W tych okolicznościach, rozsądnie byłoby się, że Dominik prośbę o potwierdzenie zamówienia w celu przeprowadzenia mandatów w radzie będzie przyznawana z radością.

Ale podczas gdy Rada martwcie się, że reformy te powinny być wprowadzane w życie jak najszybciej, było w tym samym czasie przeciwieństwie do instytucji o wszelkich nowych zgromadzeń zakonnych, i że ustanowiona w tym celu nie niepewne.

Co więcej, głosząc były spojrzał przede wszystkim jako funkcja biskupstwie.

Aby bestow ten urząd w nieznane i sfery niesprawdzonych ciała kapłanów wydawało się zbyt proste i zbyt oryginalne pogrubienie w jego pomysłowości, aby odwołać się do konserwatywnych prelates którzy wpływ na obrady Rady.

Kiedy więc, petycji do zatwierdzeniu jego niemowląt instytut został odrzucony, nie można było całkowicie nieoczekiwane przez Saint Dominic.

Powracający do Langwedocji na zamknięciu Radę w grudniu, 1215, założyciel zebranych o nim jego mały zespół z naśladowcami i poinformował ich życzenie Rady, że nie powinno być żadnych nowych zasad dotyczących zakonów.

Następnie one przyjęte starożytnych zasad Augustyn, który, ze względu na jej ogółu, to łatwo nadają się do jakiejkolwiek formie, oni chcą dać.

To zrobić, Saint Dominic ponownie pojawiły się przed papieża w miesiącu sierpniu, 1216, i ponownie zamówione potwierdzenie swojego zamówienia.

Tym razem był bardziej korzystnie wpłynęło, a na 22 grudnia 1216, Bull potwierdzenia został wydany.

Saint Dominic spędził następujące Wielkiego Postu głosił w różnych kościołach w Rzym, a przed papieża i papieskiego sądu.

Był w tym czasie, że otrzymał urząd i tytuł Master of the Sacred Palace, lub papieża teologa, jak to jest powszechnie nazywane.

Ten urząd został w posiadaniu nieprzerwanie przez członków kolejności od założyciela czas do dnia dzisiejszego.

W dniu 15 sierpnia 1217 roku zebrał braci o nim w Prouille, żeby obradować nad sprawami porządku.

Miał ustalony na heroiczne plan rozproszyć jego niewielki zespół of Seventeen nieformowanych zwolenników nad wszystkimi Europa.

Wynik okazał się mądrością działania, które dla ludzkiego oka ostrożności co najmniej, wydawało się niewiele odbiega od samobójczych.

W celu ułatwienia rozpowszechniania kolejności, Honoriusz III, 11 lutego 1218, byka skierowana do wszystkich arcybiskupów, biskupów, Opatów, priors, żądając ich rzecz w imieniu grupy Postanowienie Preachers.

Przez innego Bull, dnia 3 grudnia 1218, Honoriusz III przyznany na zamówienie kościoła św Sykstus w Rzym.

Tutaj, wśród grobów na Via Appia, został założony pierwszy klasztor w kolejności, w Rzym.

Wkrótce po objęciu posiadać Saint Sykstus, na zaproszenie Honoriusz, Saint Dominic zaczął nieco trudne zadanie przywrócenia pristine przestrzeganie dyscypliny religijnej wśród różnych wspólnot Roman kobiet.

W stosunkowo krótkim czasie prac został dokonany, z wielką satysfakcją papieża.

Jego kariera na uniwersytecie w Palencia, i praktycznego wykorzystania, do którego miał umieścić go w jego spotkania z Albigenses, jak również pragnie jego ocenie potrzeb czasu, przekonany o świętości, że w celu zapewnienia najwyższej wydajności w pracy z apostolstwa, jego naśladowców powinny mieć zapewnioną najlepszą do uzyskania korzyści edukacyjnych.

Było z tego powodu, że na rozproszenie braci w Prouille, Matthew wysyłane z Francja i dwóch towarzyszy do Paryża.

Fundament został złożony w pobliżu uniwersytetu i Braci wziął w posiadanie październik, 1217.

Mateusza z Francja został mianowany przełożonego, i Michael de Fabra został umieszczony za studia z tytułu prowadzącego.

W dniu 6 sierpnia roku następnego, Jean de Barastre, dziekan Saint-Quentin i profesor teologii, przyznany na Wspólnoty hospicjum Saint-Jaques, który był zbudowany na swój własny użytek.

Po dokonanym fundacji na Uniwersytecie w Paryżu, Saint Dominic obok ustalona na rozstrzygnięcia na uniwersytecie w Bolonii.

Bertrand z Garrigua, którzy została wezwana z Paris, i Jana z Nawarry, z określonymi Rzym, z listów od Honoriusz, aby pożądany fundacji.

Na ich przybycia Bolonia, kościół Santa Maria della Mascarella było ich dyspozycji.

Więc szybko zrobił Roman wspólnoty św Sykstus rosną, że potrzeba więcej commodious kwartałach szybko stała się pilna.

Honoriusz, którzy wydawało się rozkoszować w dostarczaniu co potrzeba porządku i wspierania jego interesów w najwyższym stopniu jego mocy, by spełnić nadzwyczajnych im w Saint Dominic bazyliki Santa Sabina.

Pod koniec 1218, po wyznaczeniu Reginald Orleańska jego wikariusz w Włochy, świętego, towarzyszy kilku jego braci, określone w Hiszpania.

Bolonia, Prouille, Tuluza, FANJEAUX wizyty na drodze.

Od Prouille dwóch braci wysłano do ustanowienia klasztoru w Lyonie.

Segovia został osiągnięty tuż przed świętami Bożego Narodzenia.

W lutym następnego roku założył pierwszy klasztor w kolejności Hiszpania.

Wracając na południe, założył klasztor dla kobiet w Madrycie, podobne do tych, w Prouille.

Jest całkiem prawdopodobne, że w tej podróży osobiście przewodniczył wznoszenia klasztor w związku z jego macierzystej uczelni, Uniwersytecie Palencia.

Na zaproszenie biskupa Barcelony, dom z rzędu został ustanowiony w tym mieście.

Również gięcia kroki w kierunku jego Rzym on recrossed Pireneje i wizytę w fundacji w Tuluzie i Paryżu.

Podczas pobytu w tym ostatnim miejscu spowodował on być wzniesiony dom w Limoges, Metz, Reims, Poitiers, Orlean, który w krótkim czasie stały się centrami aktywności Dominikańskiej.

Od Paryżu reżyserował jego kursu w kierunku Włochy, przybywających w Bolonii w lipcu 1219.

Tam poświęcił kilka miesięcy do religijnej formacji braci znalazł w oczekiwaniu na niego, a następnie, jak w Prouille, rozproszone nich ponad Włochy.

Wśród podstaw dokonanych w tym czasie były w Bergamo, Asti, Werona, Florencja, Brescia, i Faenza.

Od Bolonia wyjechał do Viterbo.

Jego przybycia do sądu papieskiego był sygnał dla nowych dobrodziejstw natrysku na zamówienie.

Notable wśród tych znaków wartości były komplementarne wielu pismach skierowanych przez Honoriusz dla wszystkich tych, którzy mieli wspomaga Ojców w ich vinous fundacji.

W marcu tego samego roku Honoriusz, poprzez jego przedstawicieli, przyznany na celu kościoła San Eustorgio w Mediolan.

Jednocześnie fundacja w Viterbo został upoważniony.

Na jego powrót do Rzym, pod koniec 1219, Dominic rozesłała listy do wszystkich konwentów ogłoszeniem pierwszego rozdziału ogólnego porządku, który odbędzie się w Bolonii w święto Zesłania Ducha Świętego następujące.

Tuż przed, Honoriusz III, przez specjalny IPN, miał nadanych założyciela tytuł Mistrza Generalnego, który miał następnie do znajdujących się w posiadaniu tylko milczącej zgody.

Na pierwszej sesji bardzo rozdziale w następujących wiosny świętego startled jego braci, oferując jego rezygnacji jako kapitan ogólne.

Jest to muszę powiedzieć, rezygnacji nie została przyjęta, założyciel i pozostał na czele instytutu do końca swego życia.

Wkrótce po zamknięciu rozdziału w Bolonii, Honoriusz III pism skierowanych do Abbeys i priories San Vittorio, Sillia, Mansu, Floria, Vallombrosa, i orzeł, nakazującej, że kilka z ich religijnych deputed się do rozpoczęcia, pod kierownictwem świętego Dominika, głosząc krucjata w Lombardii, gdzie herezja miał rozwiniętych alarmujące rozmiary.

Z jakiegoś powodu lub innych planów papieża nigdy nie zostały zrealizowane.

W przypadku braku obiecanej pomocy, Dominik, trochę własnego zespołu braci, wyrzucony się w tej dziedzinie, i, jak udowodnił razie, sam spędził w celu dostosowania do heretyków z powrotem do ich lojalność wobec Kościoła.

Mówi się, że 100000 niewiernych zostały przeliczone przez głoszenie i cuda na świętego.

Według Lacordaire i inni, był on w swoim przepowiadaniu, w Lombardii, że na świętego w Milicji Jezusa Chrystusa, lub trzeciej kolejności, jak to jest powszechnie nazywane, składający się z mężczyzn i kobiet żyjących w świat, do ochrony praw i własności w Kościele.

Pod koniec 1221 powrócił do Saint Dominic Rzym na szósty i ostatni raz.

Tutaj otrzymał wiele nowych i cennych koncesji na zamówienie.

W styczniu, lutym i marcu 1221 Bulls trzy kolejne zostały wydane WITAJĄC z aby wszystkie prelates w Kościele.

Trzydziestego maja, 1221, Znaleziono go w Bolonii przewodniczący nad rozdziału drugiego ogólnego porządku.

Na zakończenie tego rozdziału, określone w Wenecja, aby odwiedzić kardynał Ugolino, do którego był szczególnie istotnej dla wielu zadłużonych akty dobroci.

Miał mało powrócił do Bolonii, kiedy śmiertelne choroby zaatakowali go.

Zmarł po trzech tygodni choroby, wiele prób, które urodziła z heroiczną cierpliwością.

W Bull dnia w Spoleto, 13 lipca 1234, Grzegorz IX w jego kultu obowiązkowa w całym Kościele.

W życiu św Dominik był jednym z niestrudzonych starań w, służby Bożej.

Podczas gdy on wyruszył z miejsca na miejsce, modlił się i głosił niemal nieprzerwanie.

Jego penances miały taki charakter, aby spowodować braci, którzy przypadkowo odkrył je, bać się skuteczne z chwilą jego życia.

Chociaż jego miłości była nieograniczona nigdy nie dopuszcza go do ingerowania w rufie poczucia obowiązku, że każda akcja kierować jego życia.

Jeśli on abominated herezja untiringly i pracował dla jego wytępienia, ponieważ był on umiłował prawdę i kochał dusze tych, wśród których on pracował.

On nigdy nie udało się odróżnić grzech i grzesznika.

Nie zastanawiał się w związku z tym, jeśli sportowiec Chrystusa tym, którzy podbili miał się zanim przystąpisz do reformacji innych, został wybrany więcej niż jeden raz, aby pokazać, o mocy Bożej.

Niepowodzenia w ogniu FANJEAUX do konsumpcji w pracy doktorskiej był zatrudniony w stosunku do heretyków, który był trzy razy i wrzucono do płomieni; podnoszenie do życia Napoleone Orsini; pojawienie się w annały refektarz św Sykstus w odpowiedzi na jego modlitwy, ale kilka z nadprzyrodzonej happeningi przez które Bóg był zadowolony, do potwierdzenia wybitnych świętości Jego sługą.

Nie jesteśmy zaskoczeni, dlatego, że po podpisaniu Bulla kanonizacji na 13 lipca 1234, Grzegorz IX oświadczył, że on nie wątpi w saintliness Saint Dominic niż uczynił z Saint Peter i Saint Paul.

Publikacja informacji w formie pisemnej przez Johna B. O'Connora.

Przepisywane przez: Martin Wallace, op.

W Encyklopedii Katolickiej, Tom V. wydania 1909.

New York: Robert Appleton Company.

NIHIL OBSTAT, 1 maj 1909.

Remy Lafort, cenzor.

Imprimatur. + John M. Farley, Archbishop of New York

Postanowienie Preachers

Informacje Katolicki

Jak Zakon Braci Preachers jest główną częścią całego Zakonu Świętego Dominika, obejmuje w ramach niniejszego tytułu w dwóch pozostałych częściach kolejności: Dominican Sisters (Second Order) i braci wyrazów Świętego Dominika (Trzeci Zakon).

Po pierwsze, bada prawodawstwo z trzech działów w porządku, i charakter każdej z nich.

Po drugie, wydaje badania historyczne z trzech oddziałów w porządku.

I. PRZEPISY I CHARAKTER

W swojej formacji i rozwoju, Dominikańska prawa jako całości jest ściśle związana z historycznych faktów, odnoszące się do pochodzenia i postępów w porządku.

Stąd niektóre odniesienia do tych działań jest niezbędne, tym bardziej, tak jak w tej sprawie nie zostało dostatecznie zbadane.

Dla każdej z trzech grup, tworzących zespół Zakonu Świętego Dominika, bada: A. formacji z tekstów legislacyjnych; B. charakter zlecenia, wynikające z przepisów prawnych.

A. skład tekstów prawnych

W odniesieniu do swojego ustawodawstwa dwóch pierwszych zleceń są ze sobą ściśle powiązane i powinny być traktowane razem.

Głoszenie Święty Dominik i jego towarzysze po raz pierwszy w Langwedocja doprowadziły do Papieskiej listów Innocentego III, 17 listopada 1205 (Potthast, "Reg., Pont., Rz.", 2912).

One utworzone po raz pierwszy w kościele w średniowieczu typ apostolskiej preachers, wzorowane na nauczanie Ewangelii.

W tym samym roku, Dominik założył klasztor w Prouille, w diecezji Tuluzy, dla kobiet, których miał przeliczane z herezji, a on, w tym ustanowienie unii centrum jego misji i jego dzieł apostolskich (Balme-Lelaidier "Cartulaire ou Histoire diplomatique de Święty Dominik", Paryż, 1893, I 130sq.; Guiraud, "Koszyk. De Notre Dame de Prouille," Paryż, 1907, I CCCXXsq).

Święty Dominik oddał się do nowego klasztoru w Rule of St Augustine, a także specjalne instytucje, które regulowane życia Sióstr i Braci którzy mieszkali w pobliżu nich, do duchowego i czasowego administracji wspólnoty.

Instytucje są edytowane w Balme, "koszyk".

II, 425; "Bull. Ord. Præd.", VII, 410; Duellius, "Misc." Bk.

I (Augsburg, 1723), 169; "Urkundenbuch der Stadt.", (Fryburg, Lipsk, 1883), 605.

W dniu 17 grudnia 1219, Honoriusz III, w celu ogólnej reformy wśród religijnych z Wiecznego Miasta, przyznane na klasztor Sióstr św Sykstus z Rzym do Święty Dominik, i instytucje Prouille zostały podane do że klasztor pod tytułem Instytucje Sióstr św Sykstus z Rzym.

Z tej nazwy zostały one przyznane następnie do innych klasztorów i kongregacje religijne.

Jest również w ramach tej formy, które posiadają prymitywne Instytucje Prouille, w edycjach już wspomniano.

Święty Dominik i jego towarzysze, po otrzymaniu zezwolenia od Innocentego III, aby wybrać zasadę, ze względu na zatwierdzenie ich kolejność, w 1216 przyjął, że z St Augustine, i dodał do niej "Consuetudines", która uregulowała ascetyczne i kanoniczną życia religijnego.

Te zostały w dużej części zapożyczonych z konstytucji Prémontré, ale z pewnych podstawowych funkcji, dostosowany do potrzeb nowego Preachers którzy zrzekli się również posiadania własności prywatnej, lecz zatrzymywanych przychodów.

"Consuetudines" stanowiły część pierwsza ( "distinctio) prymitywne Konstytucje z rzędu (Quétif-Echard," Scriptores Ord. Præd. "L 12-13; Denifle," Archiv. Literatur und für Kirchengeschichte ", I, 194; Balme, "koszyk"., II, 18).

Postanowienie zostało uroczyście zatwierdzone, 22 grudnia 1216.

Pierwszy list, w stylu te przyznawane w przypadku powstania kanoników regularnych, wydał nakaz kanonicznego istnienia, drugi ustala szczególne powołanie Orderu Preachers jak vowed do nauczania i obrony prawd wiary.

"My attendentes fratres ordinis tui Futuros pugiles fidei et vera mundi Lumina confirmamus Ordinem tuum" (Balme, "koszyk". II, 71-88; Potthast, 5402-5403).

(Oczekiwanie, braci waszych, aby być liderami w prawdziwej wiary i światła na świat, potwierdzenie zamówienia). Dniu 15 sierpnia 1217 St Dominic rozesłała jego towarzysze z Prouille.

Oni poszli za pośrednictwem Francja, Hiszpania, Włochy, i ustanowił jako główne ośrodki, Tuluza, Paryż, Madryt, Rzym, Bolonia.

Dominika, by stały journeyings, trzymane oglądać tych nowych zakładów, Rzym i udał się do nadania z Sovereign papieża (Balme, "koszyk". II, 131; "Annales Ord. Præd.", Rzym, 1756, str. 411; Guiraud, "Święty Dominik", Paryż, 1899, str. 95).

W maju 1220, Święty Dominik, które odbyły się w pierwszej bolońskiego Kapituła generalna w porządku.

Ten montaż sporządziła Konstytucji, które są uzupełnieniem "Consuetudines" 1216 i drugiej części formularza (Secunda distinctio).

One regulowane organizacji i życia w porządku, a są istotne i oryginalne podstawie ustawodawstwa Dominikańskiej.

W tym rozdziale, Preachers dała się pewne elementy z kanonicznych życia, ale zrezygnowała z wszystkich posiadłości i dochody, i przyjęte praktyki ścisłego ubóstwa; one odrzucone tytuł opactwa na zakonach, i zastąpiony przez rochet Kanonów do klasztoru szkaplerz.

System rocznych ogólnych rozdziałów została ustalona jako regulacyjnymi moc rzędu, a źródłem władzy ustawodawczej.

( "Script. Ord. Præd.", I, 20; Denifle, "Archiv.", I, 212; Balme, "koszyk"., III, 575).

Teraz, gdy ustawodawstwo Braci Preachers został w pełni ustalone, rządów Sióstr św Sykstus okazał się bardzo niekompletne.

W porządku, jednak, co zostało dostarczone przez chcąc kompilacji kilka lat po, Statuta, zapożyczone od Braci konstytucji, cokolwiek może być przydatne w klasztorze siostry.

Zawdzięczamy zachowanie tych Statuta, jak również art św Sykstus, na fakt, że ustawodawstwo było stosowane w 1232 do penitenta Sióstr św Marii Magdaleny w Niemcy, którzy go przestrzegać bez dalszych modyfikacji.

W Statuta są edytowane im Duellius, "Misc." Bk.

I, 182.

Po zakończeniu prac legislacyjnych w ogólnych rozdziałów został dodany do Konstytucji 1216-20, bez zmiany ogólnego rozporządzenia w prymitywnych tekstu, konieczność było odczuwalne, ćwierć wieku później, podając bardziej logiczny podział na prawodawstwo w całości.

Wielki canonist Raymond z Penaforte, staje się mistrzem w sprawie ogólnych z rzędu, oddawał się tej pracy.

Ogólne rozdziałów, od 1239 do 1241, przyjęty nowy tekst, i dał mu moc prawną.

W tej formie pozostał do chwili obecnej jako oficjalny tekst, z pewnymi zmianami, jednak w sposób suppressions i uzupełnień, szczególnie ze względu na później enactments z ogólnych rozdziałów.

To był edytowany w Denifle, "Archiv." V, 553; "Acta Capitulorum Generalium", (Rzym, 1898), II, 13, 18, w "monum. Ord. Præd. Hist." Bk.

III.

Reorganizację w Konstytucji z Preachers wzywał do odpowiedniej reformy w ustawodawstwie Sióstr.

W swoim piśmie z dnia 27 sierpnia 1257, Aleksander IV zarządził Humbert z Romans, piąty mistrz ogólnych, w celu ujednolicenia konstytucji Sióstr.

Humbert przebudowywany je na Konstytucji z braci, i umieścić je w życie na Kapitule Generalnej w Valenciennes, 1259.

Siostry były odtąd jako Sorores Ordinis Prdicatorum.

Konstytucji są edytowane w "Analecta, Ord. Præd".

(Rzym, 1897), 338; Finke, "Ungedruckte Dominicanerbriefe des 13 Jahrhunderts" (Paderborn, 1891), D. 53, "Literatura Encyclicae magistrorum generalium" (Rzym, 1900), "pon. Ord. Praed. Hist.". , V, str.

513. W tym ustawodawstwem, z provincials Niemcy, którzy mieli wielu zakonach religijnych pod ich opieką, dodaje niektóre admonitiones w drodze uzupełniającego i definitywnie rozstrzygnąć o Konstytucje Sióstr.

Oni wydają się być dziełem Hermana z Minden, prowincjalny Teutonia (1286-90).

Zwrócił się w pierwszym zwięzłe napomnienie (Denifle, "Archiv.", II, 549); następnie serię admonitions inne, bardziej istotne, które nie były edytowane (Rzym, Archiwum Zakonu, Cod. Ruten, 130-139 ).

Ustawodawstwo Braci Preachers jest firmest i najbardziej kompletne wśród systemów prawa przez instytucje, które tego rodzaju były panował w XIII wieku.

Hauck jest poprawne mówiąc: "Nie oszukuj siebie w rozważaniu organizacji Zakonu Dominikanów jak najbardziej doskonałe wszystkich organizacji zakonnej produkowane przez średniowiecze" ( "Kirchengeschichte Deutschlands", część IV, Lipsk, 1902, str. 390).

Nie jest zaskakujące, a następnie, że większość z zakonów z trzynastego wieku powinni mieć się dość ściśle z Dominikany prawnych, które wywarł wpływ nawet na bardzo odmienne instytucjach w cel i charakter.

Kościół uznał, że typowy zasady dla nowych fundacji.

Aleksander IV myśli dokonywania ustawodawstwa Orderu Preachers w szczególnych wiadomo, co Święty Dominik, i do tego celu zlecone Dominikańskiej kardynał, Hugh św Cher (3 lutego, 1255), ale projekt napotkał wiele przeszkód, i nic z niego przyszedł.

(Potthast, n. 1566; Humberti de Romanis, "Opera de vita regulari, ed., Berthier, I, Rzym, 1888, n. 43)

B. Rodzaj kolejności Preachers

(1) celem

Kanonicznym tytuł "Postanowienie Preachers", ze względu na prace Święty Dominik przez Kościół, jest samo w sobie znaczące, ale wskazuje jedynie dominanta.

Konstytucji są bardziej wyraźne: "Nasze celu został powołany głównie dla kaznodziejstwa i zbawienia dusz."

W końcu celem lub porządku następnie jest zbawienie dusz, zwłaszcza poprzez głoszenie.

Dla osiągnięcia tego celu, w celu muszą pracy z największym zapałem - "Nasze główne wysiłki należy umieścić dalej, wytężonej i gorąco, w czynieniu dobra dla dusz naszych kolegów-mężczyzn."

(2) do organizacji

Celem zamówienia i warunki jego środowiska ustala formę jego organizacji.

Pierwsza grupa organicznych jest klasztor, który nie może być założona w mniej niż dwanaście religijnych.

Na początku tylko dużych konwentów były dozwolone, a te były zlokalizowane w ważnych miastach (Ger pon. Hist.: SS. XXXII, 233, 236), stąd powiedzenie:

Bernardus valles, Montes Benedictus amabat,

Oppida Franciscus, celebres Dominicus urbes.

(Bernard umiłował doliny, Benediet górach, Francis miast, Dominic w liczbie ludności miasta).

Fundacji i istnienia klasztoru wymaga uprzedniego jako wojewoda, a lekarz, jak nauczyciel.

Konstytucja przewiduje wymiary kościoła i klasztoru budynków, a te powinny być zupełnie gładkie.

Jednak w trakcie trzynastego wieku w celu wzniesiony dużych obiektach, prawdziwe dzieła sztuki.

Klasztor posiada i nie mieszka na jałmużnę.

Poza chóralne z urzędu (na pierwszym Preachers miał tytuł Canonici) ich czas jest w całości zatrudnionych w badaniu.

Lekarz daje wykłady z teologii, w którym wszystkie religijne, nawet uprzedniej, muszą być obecne, a które są otwarte dla świeckich duchownych.

W religijnych ślub się do kaznodziejstwa, zarówno wewnątrz, jak i bez murów klasztoru.

"Ogólne preachers" są najbardziej rozszerzone uprawnienia.

Na początku zlecenia, klasztor został powołany praedicatio, lub sancta praedicatio.

W zakonach dzieli się na terytorium, na którym zostały one ustanowione, i wysłał na głoszenie wycieczki religijne którzy pozostał na dłuższy lub krótszy czas w głównych miejscach ich okręgów.

W Preachers nie brać ślub stabilności, ale mogą być przesyłane z jednej miejscowości do drugiej.

Każdy klasztor otrzymał nowicjuszy, te, według Konstytucji, musi być co najmniej osiemnaście lat życia, ale tej zasady nie został zachowany.

W Preachers byli wśród pierwszych zakonów w celu powstrzymania pracy ręcznej, niezbędnych prac wewnątrz domu jest degradowała do braci świeckich o nazwie conversi których liczba została ograniczona w zależności od potrzeb każdego klasztoru.

Wcześniejsze został wybrany przez religijną i lekarz został mianowany przez prowincji rozdziału.

W rozdziale, kiedy zobaczył pasuje, zwalnia ich z urzędu.

Grupowanie pewnej liczby form konwentów prowincji, który jest zarządzany przez wcześniejszej prowincji, wybierani przez pierwotnego i dwóch delegatów z każdego klasztoru.

On jest potwierdzona przez walne rozdziale, lub przez kapitana ogólne, którzy mogą go usunąć, gdy okaże się celowe.

Lubi w jego prowincji tej samej władzy jako kapitan ogólnie w porządku, bo potwierdza wybór conventual priors, wizyty na prowincji, widzi, że do Konstytucji i nakazy są przestrzegane i przewodniczy na prowincji rozdziałów.

W prowincji rozdział, który odbywa się corocznie, omawia interesy prowincji.

Składa się z prowincjonalnego uprzedniej, priors z konwentów, delegat z każdego klasztoru, oraz ogólne preachers.

W capitulants (członków rozdział), wybierają spośród siebie czterech doradców i asystentów, którzy z prowincji, uregulowanie spraw wniesionych do rozdziału.

W rozdziale powołuje tych którzy są do odwiedzenia każdego roku część prowincji.

Prowincje razem wzięte stanowią celu, który ma w swojej głowie pana ogólne, wybrany przez prowincji priors i dwóch delegatów z każdego województwa.

Przez długi czas jego stanowisko zostało do życia; Piusa VII (1804), ona zmniejszona do sześciu lat, i Piusa IX (1862) ustala się go na dwanaście lat.

Na pierwszy kapitan ogólne nie miał stałego miejsca zamieszkania; od końca XIV wieku, mieszka zwykle na Rzym.

On wizyt na zamówienie, posiada on do przestrzegania przepisów ustawowych i koryguje nadużyć.

W 1509 roku przyznano dwa Associates (socii), w 1752, cztery, w 1910 roku, pięć.

Kapituła generalna jest najwyższym organem w ramach zamówienia.

Od 1370, odbyła się co dwa lata, od 1553 co trzy lata, od 1625, co sześć lat.

W XVIII i na początku XIX wieku, która odbyła się rozdziały były rzadko.

Obecnie nie odbywa się co trzy lata.

Od 1228, na dwa lata z rzędu, ogólne rozdział został złożony z Definitorów lub delegatów z prowincji, w każdej prowincji wysłanie jednego delegata; następnego roku odbyło się ono w prowincji priors.

W rozdziale promulgates nowej konstytucji, lecz stają się prawem muszą one zostać zaakceptowane przez trzy rozdziały konstytutywnych.

W rozdziale omówiono wszystkie ogólne obawy w porządku, czy administracyjnych lub dyscyplinarnych.

To poprawia ogólne kapitana, aw niektórych przypadkach może depose go.

Od 1220 do 1244, rozdziały odbyły się przemiennie w Paryżu i Bolonii; następnie przekazywane są okrągłe do wszystkich głównych miastach Europa.

W rozdziale generalissimo potwierdzone przez Konstytucję i składa się z dwóch Definitorów z każdej prowincji, także provincials, czyli równowartość trzech kolejnych rozdziałów ogólnych, odbyła się dopiero w 1228 i 1236.

Charakteryzuje rząd jest wybieranym systemem, który dominuje w całym porządku.

"Taki był prosty mechanizm, który imparted do Zakonu Braci Preachers z potężnym i regularny ruch, a im zabezpieczone przez długi okres czasu rzeczywistego w przytłaczającą Kościoła i państwa" (Delisle, "zauważa et des extraits mss. De la Bibl. Nat. ", Paryż, XXVII, 1899, część 2, str. 312. Zobacz wydania Konstytucji wymienione powyżej:" Const. Ord. Ks. Præd. ", Paryż, 1, 1888," Acta Capit. Gen. Ord . Ks. Præd. ", Wyd., Reichert, Rzym, 1898, sq 9 vols.; Lo Cicero, Const." Declar. Et Ord. Capit. Gen. OP ", Rzym, 1892; Humbert de Romanis," Opera de vita regulari, ed. Berthier, Rzym, 1888; Reichert, "Gesehäftsordung Feier und der Provincialkapitel des Dominikanerordens im 13 Jahrhundert" w "Römische Quart.", 1903, str. 101).

(3) Formy działalności

Formy życia i działalności Orderu Preachers wiele, ale wszystkie one są podporządkowane należycie.

W celu przysposobione starożytnych form życia religijnego, klasztornego i kanoniczne, ale się do nich podporzadkowane pisarskiego i apostolskiego życia, które są charakterystyczne i jego zasadnicze cele.

W Preachers przyjęte z życia zakonnego trzy tradycyjne śluby posłuszeństwa, czystości i ubóstwa, aby je dodać element ascetyczny znany jako zakonne observances; wieczystą abstynencji, czczo od 14 września do Wielkanocy i na wszystkie piątki całego roku na wyłącznego użytku dla wełny i odzieży na łóżko twarde łóżko, a także wspólnej sypialni, cisza prawie wieczystą w ich domach, publiczne potwierdzenie błędów w rozdziale, stopniem listy pokutną praktyk, itp. Preachers, jednak nie podjęcia tych observances bezpośrednio z klasztornego zleceń, ale z kanoników regularnych, zwłaszcza w zreformowanej kanonów, którzy już przyjętych reguł klasztornego Preachers otrzymanych od kanoników regularnych w chóralne Urzędu rano i wieczorem, ale chanted szybko.

One dodane, w określone dni, Urząd Świętej Dziewicy, i raz w tygodniu Office of the Dead.

Nawyku z Preachers, jak i regularne kanonów, jest białe a czarne tuniki płaszcz.

W rochet, odróżniającego w regularnych kanonów, został opuszczony przez Preachers na Kapitule Generalnej w 1220 i zastąpiony przez szkaplerz.

Jednocześnie dali się różnych kanoniczne celnych, które zostały zatrzymane do tego okresu.

One zniesione w celu ich tytuł opat na czele konwentu, i odrzucił wszystkie nieruchomości, dochody z prowadzenia pieniędzy na podróże i korzystanie z koni.

Tytuł nawet kanon, które miały ponoszone od początku często znikały z około połowy XIII wieku, oraz ogólne rozdziały 1240-1251 zastąpić słowo clericus dla Kanoniczny w artykule Konstytucji odnoszących się do przyjmowania nowicjuszy; Niemniej jednak nazwy "kanon" nadal występuje w niektórych częściach Konstytucji.

W Preachers, w rzeczywistości są przede wszystkim i głównie duchownych.

Papieska pismo z fundacji powiedział: "Te mają być mistrzów wiary i prawdziwego światła na świat."

Może to stosuje się tylko do duchownych.

W konsekwencji Preachers wykonane badanie ich główny zawód, który był ważnym środkiem, głoszenie i nauczanie jako koniec.

Apostolskiego charakteru zlecenia była uzupełnieniem jego pisarskiego charakter.

Bracia musieli ślub się do zbawienia dusz poprzez kaznodziejstwo i posługa spowiedzi, na warunkach określonych przez Ewangelię i przez przykład Apostołów: gorącym zapałem, skrajnej nędzy, i świętość życia.

Idealne Dominikańska życia był bogaty w różnorodność i wybór jej elementów, i ujednolicony został gruntownie przez jej dobrze przemyślane i zasad enactments; ale nikt nie był mniej skomplikowane, a jej pełnej realizacji było trudne.

Klasztorny-kanonicznym elementem tendencję do dull paraliżują i intensywnej aktywności wymaganym przez pisarskiego-apostolskiego życia.

Prawodawców warded off trudności poprzez system zwolnień, dość osobliwa w porządku.

Na czele Konstytucji zasadą zwolnienie wydaje wspólnie z definicji bardzo kolejności na cel, i jest umieszczony przed tekstem przepisów ustawowych, aby pokazać, że opadną i kontroli ich stosowania.

"Wspaniały w każdym klasztorze mają uprawnienia do przyznania zwolnień może on w każdym przypadku, gdy uznają to za celowe, zwłaszcza w odniesieniu do tego, co może utrudniać badania, lub głosząc, lub zysku dusz, ponieważ nasz porządek został pierwotnie ustalony dla pracy i głoszenie zbawienie dusz ", itp. W systemie tym samym zwolnienie go natomiast szeroko rozumianej uprzywilejowanych najbardziej aktywnych element porządku, wysiedleńców, ale nie całkowicie wyeliminować, trudności.

Stworzyło ono swego rodzaju dualizm w wewnętrzne życie, a możliwe jest arbitralności, które mogłyby łatwo niepokoju sumienia z powodów religijnych i do przełożonych.

Kolejność warded off to nowe trudności, oświadczając w generalissimo rozdział 1236, że w Konstytucji nie zobowiązuje pod rygorem grzechu, ale pod rygorem czynienie pokuty (Acta Cap. Gen. I, 8). Środek ten jednak został nie przez wszystkich serdecznie powitał w porządku (Humbert de Romanis, op., II, 46), jednak on stanął.

Ten dualizm produkowane na jednej stronie, niezwykłych apostołów i lekarzy, z drugiej strony, ascetics rufie i wielkich mistyków.

W każdym razie wnętrze kłopotów z rzędu wzrósł obecnie trudności w utrzymaniu równowagi nice, które po raz pierwszy ustawodawców siedzibę, i które zostało zachowane w niezwykły stopień w pierwszym wieku w celu jego istnienia.

Logika rzeczy i okoliczności historycznych często zakłócany tej równowagi.

W doświadczeń i aktywnych użytkowników tendencję do zwolnienia się z przestrzeganiem klasztornego, lub do umiarkowanego jego wymagań, ascetyczne użytkowników nalegał na życie zakonne, i zgodnie z ich celem, stłumiony w różnych momentach w praktyce zwolnienie, jak to było usankcjonowane przez literą i duchem Konstytucji [ "minusy".

Ord. Praed. ", Passim;. Denifle," Die Const.

des Predigerordens "w" Archiv.

f. Litt. u. Kirchengesch. ", I, 165; Mandonnet," Les Chanoines - Prêcheurs de Bologne d'après Jacques de Vitry "w" Archives de la société d'histoire de du kanton Fryburg ", bk. VIII, 15; Lacordaire," Mémoire pour la restauration des Frères Prêcheurs dans la Chrétienté ", Paryż, 1852; Jakuba P.," Memoires sur la canonicité de l'Institut de Święty Dominik ", Béziers, 1750, tr. na Włoski pod tytułem" Difesa del canonicato dei FF.

Predicatori ", Wenecja, 1758; Laberthoni," Exposé de l'État, du régime de la ustawodawstwa et des zobowiązań des Frères Prêcheurs ", Wersal, 1767 (nowe wyd., 1872)].

(4) charakter zlecenia z Dominikany Sisters

Mamy wskazanych powyżej czynności przez różne ustawodawstwa, które z Dominikany siostry było doprowadzone do zgodności z konstytucji Humbert z Romans (1259).

Prymitywne rodzaju religijnych ustanowionych w Prouille w 1205 przez Święty Dominik nie był narażony na kolejne ustawodawstwa.

The Dominican Siostry są ściśle cloistered w swoich klasztorach; podejmują one trzech ślubów religijnych, recytuja Liturgia godzin w chór i zaangażowania w pracy ręcznej.

W litterarum wiedza wpisana w instytucjach St Sykstus zniknął z Konstytucji sporządzone przez Humbert z Romans.

Ascetyczna życia Sióstr jest taki sam jak z Braci.

Każdy dom jest regulowana przez prioress, wybierani kanonicznie i wspierana przez sub-prioress, pani nowicjuszy, i wielu innych funkcjonariuszy.

W klasztorach, mają prawo do posiadania własności wspólnej; muszą być dostarczone z dochodów wystarczających dla istnienia wspólnoty, są niezależne i podlegają jurysdykcji prowincji uprzedniej, kapitan ogólne i Kapituły Generalnej.

W kolejnych ust zajmie się w różnych fazach pytanie co do stosunku istniejącego między Siostry i Zakon Preachers.

Podczas gdy instytucje św Sykstus pod warunkiem że grupa braci, księży i świeckich pracowników do duchowej i czasowego administracji klasztoru, Konstytucje z Humbert z Romans były ciche w tych punktach.

(Patrz tekstów prawnych odnoszących się do Siostry wspomniano powyżej).

(5) Trzeciego Zakonu

Święty Dominik nie napisać reguły dla Tertiaries z powodów, które podano w dalszej części historycznego szkic Trzeciego Zakonu.

Jednakże, duży zbiór świeckich, vowed do pobożności, podzielić się na temat rosnącej Postanowienie Preachers, i stanowiła dla wszystkich Zamiary i celów, Trzeciego Zakonu.

W związku z tym faktem i niektórych okolicznościach należy zauważyć później, siódmy kapitan ogólnego w kolejności, Munio de Zamora, napisał (1285) z reguły dla Braci i Sióstr Świętego Dominika wyrazów.

Przywilej przyznany nowego braterstwa 28 stycznia 1286, przez Honoriusz IV, dał jej istnienie kanonicznego (Potthast, 22358).

Zasada Munio nie był całkowicie oryginalny, niektóre punkty są zapożyczone z Rządy braci wyrazów, których pochodzenie sięga Święty Franciszek z Asyżu, ale było charakterystyczne we wszystkich istotnych punktach.

Jest to w pewnym sensie bardziej dokładnie kościelnych, Bracia i Siostry są pogrupowane w różne braterskich; ich rząd jest bezpośrednio podlega władzy kościelnej, a nie braterskich różne formy zbiorowego w całości, z rozdziałów legislacyjnej, tak jak to miało miejsce wśród braci z wyrazów św.

The Dominican braterskich są lokalnym i bez żadnej więzi zawodowych innych niż z Zwiastowanie Bracia którzy nimi rządzą.

Niektóre z tych cech braterskich mogą być zbierane z Rule of Munio de Zamora.

Bracia i Siostry, jak prawdziwe dzieci Święty Dominik, należy przede wszystkim rzeczy, naprawdę gorliwi w wierze katolickiej.

Ich zwyczajem jest białe tuniki, czarny płaszcz i kaptur, a leathern pas.

Po dokonaniu zawodu, nie mogą one powrócić na świat, lecz może wprowadzić inne upoważnione zakony.

One recytowane pewnej liczby PATERS i Aves, dla Liturgia godzin; otrzymają komunii co najmniej cztery razy w roku, i muszą wykazać wielką odniesieniu do hierarchii kościelnej.

One szybko w czasie Adwentu, Wielkiego Postu, i na wszystkie piątki w ciągu roku, i jeść mięso tylko trzy dni w tygodniu, niedziela, wtorek i czwartek.

Są one dopuszczone do przewozu broni jedynie w obronie wiary chrześcijańskiej.

Oni odwiedzić chorych członków wspólnoty, daje im pomocy w razie potrzeby, udziału w pochówku braci lub siostry i pomocy im w swoich modlitwach.

Głowa i duchowej dyrektorem jest ksiądz z Postanowienie Preachers, których Tertiaries wybrać i zaproponować kapitan ogólne lub do prowincji; może on działać na ich wniosek lub wyznaczyć inne religijne.

Dyrektor i starszych członków Bractwa wybrać przed lub prioress, spośród Bracia i Siostry, a ich biura nadal, dopóki nie zostaną zwolnione.

Bracia i Siostry mają, w różnych dniach, miesięczne reunion w kościele w Preachers, kiedy oni uczestniczyć w Mszy, słuchać instrukcją, oraz wyjaśnienie zasad.

Wcześniejsze i dyrektor może udzielić zwolnień, zasad, jak Konstytucje z Preachers, nie zobowiązuje pod rygorem grzechu.

Tekst tego przepisu Bracia z wyrazów św Dominik jest w "Regula S. Augustini et Constitutiones FF. Ord. Praed."

(Rzym, 1690), 2 pkt.

str.

39; Federici, "Istoria Dei Cavalieri Gaudent" (Wenecja, 1787), bk.

II dorsza.

dyplomata., str.

28; Mandonnet, "Les rčgles et le gouvernement de l'Ordo de Poenitentia au XIIIe siècle" (Paryż, 1902); Mortier, "Histoire des Maîtres Generalne des Frères Prêcheurs", II (Paryż, 1903), 220.

II. History of the ZAMÓWIENIE

A. Braci Preachers

Ich historię można podzielić na trzy okresy: (1) średniowiecze (z podstawą do początku XVI w.); (2) Modern okres do Rewolucji Francuski (3) Okres transmisje.

W każdym z tych okresów, bada pracę porządku w różnych departamentach.

(1) W średniowieczu

W XIII w. jest klasycznym wieku porządku, świadek na jego błyskotliwe i intensywny rozwój działalności.

To ostatnie objawia się szczególnie w pracy pedagogicznej.

Poprzez przepowiadanie osiągniętego wszystkich klas chrześcijańskiego społeczeństwa, zwalczać herezji, schizmy, pogaństwo, przez słowo i książki, i jej misji na północ od Europa, Afryka i Azja, przekazywane poza granicami Christendom.

Jej rozprzestrzenianie szkołach w całym Kościele swoich lekarzy napisał monumentalne dzieła we wszystkich gałęziach wiedzy, a dwa z nich, Albertus Magnus, a zwłaszcza Thomas Aquinas, założył szkołę filozofii i teologii, która miała rządzić w wieku do życia w Kościół.

W ogromnej liczby jej członków, która odbyła się w Kościele i urzędów państwa - jak papieże, kardynałowie, biskupi, legates, inquisitors, spowiedników z książąt, ambasadorów, a paciarii (wymiarem sprawiedliwości w pokoju przyznany przez papieży lub rady).

The Order of Preachers, które powinny pozostawać wybranej jednostki, rozwinęły się poza granice i wchłaniany niektóre elementy unfitted swoją formę życia.

Okres wypoczynku były w XIV wieku, ze względu na ogólny spadek chrześcijańskiego społeczeństwa.

Osłabienie doktrynalnych działalności sprzyjał rozwojowi tu i tam w ascetyczne i życia kontemplacyjnego i sprang, zwłaszcza Niemcy i Włochy, intensywnym i exuberant mistycyzm, z którymi nazwy Mistrz Eckhart, Suso, Tauler, Święta Katarzyna ze Sieny są powiązane.

Ruch ten był wstępem do reform podjętych pod koniec tego wieku, przez Raymonda w Capua, a kontynuował w następnym stuleciu.

Zakłada ona zadziwiające rozmiary zgromadzenia w Lombardii i Holandii, oraz w zakresie reform w Florencja Savonarola.

Jednocześnie w celu znalazł się twarzą w twarz z renesansu.

On walczył przeciw pogańskim tendencje w Humanizm, Włochy poprzez Dominici i Savonarola, Niemcy przez teologów z Kolonia, ale również umeblowane Humanizm z zaawansowanych takich pisarzy jak Francis Colonna (Poliphile) i Matthew Brandello.

Jej członkowie, w wielkiej liczbie, wzięli udział im w działalności artystycznej z wiekiem, jest najbardziej widocznym i Fra Angelico Fra Bartolomeo.

(a) Rozwoju i Statystyki

Gdy Święty Dominik, w 1216, poprosił o oficjalne uznanie jego celu, pierwszy Preachers ponumerowane tylko szesnaście.

Na Kapitule Generalnej w Bolonii, 1221, roku śmierci Święty Dominik, kolejność już liczyć około sześćdziesięciu zakładów i został podzielony na osiem prowincji: Hiszpania, Prowansja, Francja, Lombardia, Rzym, Teutonia, Anglia, Węgry.

W rozdziale 1228 dodano cztery nowe prowincje: Ziemia Święta, Grecja, Polska i Dacia (Dania i Skandynawia).

Sycylia była oddzielona od Rzym (1294), Aragonia z Hiszpania (1301).

W 1303 Lombardia był podzielony na Górny i Dolny Lombardia; Prowansja do Tuluzy i Prowansji; Saksonii został oddzielony od Teutonia, ze Polska i Czechy, tworząc w ten sposób osiemnaście prowincji.

W porządku, który w 1277 liczony 404 konwentów braci, w 1303 prawie 600 numerowanych.

Rozwój rzędu osiągnęła wysokość w średniowieczu; nowych domów zostały ustalone podczas czternastego i piętnastego wieku, ale w stosunkowo małych ilościach, do liczby religijnych tylko orientacyjna oświadczenia może być udzielona.

W 1256 roku, zgodnie z koncesją na suffrages przyznane przez Humbert z Romans z St Louis, w celu numerowane około 5000 księży, braci świeckich i aplikanci nie mogła być mniejsza niż 2000.

Tak więc do połowy XIII wieku musi miały około 7000 członków (de Laborde, "Layette du Trésor des chartes", Paryż 1875, III, 304).

Zgodnie z Sebastien de Olmeda, Preachers, jak wynika z podjętych na podstawie spisu Benedykta XII, były zbliżone do 12000 w 1337.

(Fontana, "Monumenta Dominikańska", Rzym, 1674, pp. 207-8).

Ta liczba nie była nadwyżka na koniec średniowiecza, Wielka plaga 1348, a ogólny stan Europa zapobiegania znacznym wzrostem, ruch reformy rozpoczęte w 1390 przez Raymonda w Capua ustalone zasady dwojaki sposób w celu .

Przez długi czas prawdą jest, zreformowanej zakonach nie były oddzielone od swoich prowincji, ale z założenia zgromadzenia Lombardia, w 1459, nowy porządek rzeczy zaczęło.

W zgromadzenia były mniej lub bardziej samorządu, a jak one opracowane zgodnie z siebie kilka prowincji, a nawet kilka narodów.

Nie zostały ustanowione kolejno do zgromadzenia z Portugalia (1460), Holandii (1464), Aragonia, Hiszpania (1468), St Mark w Florencja (1493), Francja (1497), Gallican (1514).

O tym samym czasie kilka nowych prowincji zostały również ustalone: Szkocja (1481), Irlandia (1484), Bétique lub Andaluzja (1514), Dolnej Niemcy (1515).

(Quétif-Echard, "Script. Ord. Praed.", I, str. 1-15; "Anal. Ord. Praed.", 1893, passim; Mortier, "Hist. Des Maîtres Generalne", IV, passim).

(b) Administracji

W Preachers posiadał szereg stanie administratorów wśród swoich mistrzów ogólne w średniowieczu, zwłaszcza w XIII wieku.

Święty Dominik, twórca tej instytucji (1206-1221), wykazały zdecydowaną wolę wywiadu na potrzeby życia.

On wykonuje swoje plany z sureness w pigułce, jędrność rezolucji, wytrzymałość i celów.

Jordania Saksonii (1222-1237) wrażliwy, wymowne i obdarzony rzadko uprawnień perswazji, przyciągnęła licznych i cennych pracowników.

St Raymond z Penaforte (1238-1240), największego canonist na wiek, orzekł na celu jedynie wystarczająco długi do reorganizacji swojego ustawodawstwa.

Jana Teuton (1241-1252), biskupa i językoznawca, którzy było związane z największych osobistości swego czasu postęp w celu przekazania wzdłuż linii rozwoju nakreślone przez jej założyciela.

Humbert z Romans (1254-1263), genialny w rodzaju praktycznych, szerokich horyzontach i umiarkowany człowiek, podniesiony w celu wysokość jego chwałę, i pisał prace w kolektorze, przedstawiający to, co w jego oczy, i Preachers Christian społeczeństwo powinno by być.

Jan z Vercelli (1264-1283), energiczna i rozsądnego człowieka, w jego długi rząd utrzymać porządku we wszystkich swoich sił.

Następców tych świetnych mistrzów w najwyższym stopniu ich nie wywiązywania się ze swoich obowiązków i spotkania w sytuacji, której stan Kościoła i społeczeństwa, od zamknięcia trzynastego wieku świadczonych coraz bardziej trudne.

Niektóre z nich nie zrobił więcej niż posiadają ich wysokiego urzędu, podczas gdy inne nie geniusz mistrzów ogóle złoty wiek [Balme-Lelaidier "koszyka. De Święty Dominik"; Guiraud, "Święty Dominik" (Paryż, 1899); Mothon, "Vie du B. Jourdain de Saxe" (Paryż, 1885); Reichert, "Des Itinerar des zweiten Dominikaner-Jordanis generałów von Sachsen" w "Festschrift des Deutschen Campo Santo w Rz" (Fryburg, 1897) 153 ; Mothon, "Vita del B. Giovanini da Vecellio" (Vecellio 1903); Mortier, "Histoire des Maîtres Generalne", IV].

Ogólne wielded rozdziałów, które były najwyższymi organami władzy wielkiego regulatorów z Dominikany życia w średniowieczu.

Są to zazwyczaj niezwykły duch ich decyzji, i jędrność z którymi rządził.

Oni się nawet nasycony poważny charakter, który, nie biorąc pod uwagę osoby, zaswiadczyli na znaczenie, jakie załącza się do utrzymania dyscypliny.

(Por. Acta Cap. Gen. już o których mowa.)

(c) zmiana Statutu

Mamy już zna z wyjątkiem głównego, które mają być podjęte w Konstytucji porządku, trudności w utrzymaniu równowagi pomiędzy nawet zakonnego i kanonicznych observances i pisarskiego i apostolical życia.

Prymitywne régime ubóstwa, które opuściły w zakonach bez zapewniony dochód, stworzył również stałe trudności.

Czas i zmiany stanu chrześcijańskiego społeczeństwa narażone tych słabych punktów.

Już Ogólne rozdziałów 1240-1242 zakazała zmiany statutu ogólnego porządku, co mogłoby wskazywać co najmniej ukryte tendencję do modyfikacji (Acta, I, str. 14-20).

Niektóre zmiany wydają się być rozważane również przez Stolicę Apostolską, kiedy Aleksander IV, 4 lutego 1255, zarządził Dominikańska kardynał, Hugh Saint Cher, przekształcenie całego ustawodawstwa w Preachers do zasady, które powinny być nazywany Rule of St . Dominic (Potthast, 156-69).

Nic nie skierował tego projektu, kwestia została poruszona ponownie ok. 1270 (Humbert de Romanis, "Opera", I, str. 43).

To było w czasie pontyfikatu Benedykta XII (1334-1342), którzy zobowiązali ogólnej reformy z zakonów, że Preachers byli na miejscu przechodzi poważne zmiany w drugorzędnych elementów ich prymitywne statutu.

Benedykta, pragnąc dać celu osiągnięcia większej wydajności, starała się narzucić régime własności gospodarstwa jako niezbędne dla jej bezpieczeństwa i zmniejszenia liczby jego członków (12000) poprzez wyeliminowanie niezdatne itp.; w słowo, aby doprowadzić do porządku z powrotem do swoich prymitywnych koncepcji wybranej apostolskiego nauczania i ciała.

W porządku, rządził w tym czasie przez Hugh de Vansseman (1333-41), z oporem ze wszystkimi jego wytrzymałość (1337-40).

To był błąd (Mortier, op.. Cit., III, 115).

W sytuacji wzrosła gorsza, postanowienie zostało zobowiązane do składania petycji Sykstus IV o prawo do posiadania własności, i to zostało przyznane 1 czerwca 1475.

Thence przekazuje zakonach może nabywać nieruchomości i czynszów wieczystych (Mortier, IV, str. 495).

To była jedna z przyczyn, które quickened żywotność kolejności, w XVI wieku.

Reforma projektów Benedykta XII, nie mając, kapitan ogólne, Raymond z Capua (1390) starał się przywrócić observances zakonnej, która spadła do spadku.

Kazał utworzenie w każdej prowincji klasztor ścisłego przestrzegania, nadzieję, że takie domy stały się bardziej liczne, by w końcu przenikać reformy całego województwa.

To nie była zazwyczaj przypadku.

Te domy przestrzeganie utworzone konfederacją między sobą pod jurysdykcją specjalne wikariusz.

Jednakże, nie przestaje należeć do ich pierwotnego prowincji w niektórych aspektach, a to, naturalnie doprowadziła do licznych konfliktów z rządem.

W XV w., kilka grup składa się zgromadzenia, mniej lub bardziej autonomiczny; tych mamy w wyżej wymienionych podając statystyki z rzędu.

Program reform zaproponowanych przez Raymond i przyjęte przez niemal wszystkich którzy następnie wziął się z jego pomysłów, nalegał na przestrzeganiem Konstytucji ad unguem, jak Raymond, bez dalszego wyjaśnienia, wyrażone.

Do tego, jego zwolenników, a być może sam Raymond, rozumiane zniesienia zasady, które regulują zwolnienie całego prawodawstwa Dominikańskiej.

"W tłumienia prawo do dotacji i prawo, aby zaakceptować zwolnienie, odwrócony reformatorów gospodarki kolejności, ustalając udział ponad całości, a przede oznacza końca" (Lacordaire, "Mémoire pour la restauration des Frères L Prêcheurs dans la chrétienité ", nowe wyd., Dijon, 1852, str. 18).

W różnych reform, które powstało w celu aż do XIX wieku, rozpoczął się zwykle z zasady ascezy, które przekroczyły literę i ducha oryginału konstytucji.

Ten początkowy przesady był pod presją okoliczności, toned down, i zniósł reformy, które, podobnie, jak zgromadzenie Lombardia, okazał się najbardziej praktycznego.

Ogólnie rzecz biorąc, zreformowanej społeczności slackened intensywnej nabożeństwo do badań przewidzianych w Konstytucji; oni nie produkują wielkie lekarzy z rzędu, a ich działalność literacka była kierowana raczej do teologii moralnej, historii, przedmiotów pobożności i ascezy.

Przedstawili oni w XV w. wielu świętych mężczyzn (Thomae Antonii Senesis, "Historia disciplinæ regularis instaurata w Cnobiis Venetis Ord. Præd." Fl. Cornelius, "Ecclesić Venetæ", VII, 1749, str. 167; bł. Raymond z Capua , "Opuscula i Literatura", Rzym, 1899; Meyer, "Buch der Reformacio Predigerordens" w "Quellen und Forschungen zur Geschichte des Dominikanerordens in Deutschland", II, III, Lipsk 1908-9; Mortier, "Hist. Des Maîtres Generalne" , III, IV).

(d) głoszenie i Nauczanie

Niezależnie od ich urzędowej tytuł Postanowienie Preachers, zwłaszcza Kościoła rzymskiego w Preachers delegowanych do urzędu kaznodziejstwa.

Jest to w rzeczywistości tylko kolejność średniowieczu papieży, które uznaje się za specjalnie za tego urzędu (Bull. Ord. Præd., VIII, str. 768).

Conformably swoją misję, kolejność wyświetlania ogromną aktywność.

"Vitæ Braci Czeskich" (1260) (Życie na Brothers) informuje nas, że wielu z braci odmówił żywności, dopóki nie po raz pierwszy ogłosił Słowa Bożego (op. cit.., Str. 150).

W jego pisma okólne (1260), kapitan generalny Humbert z Romans, w świetle tego, co zostało dokonane przez jego religijnych, może również dokonać oświadczenie: "Musimy nauczyć ludzi, prelates uczyć, nauczać mędrców i nierozsądnych , Religijnych i seculars, duchownych i laymen, szlachta i chłopi, lowly i wielki ".

(Monum. Ord. Præd. Historia, V, str. 53).

Słusznie, zbyt, został on powiedział: "Nauka z jednej strony, na inne numery, umieszczone nich [Preachers] wyprzedza swoich konkurentów w XIII wieku" (Lecoy de la Marche, "La chaire française au Moyen Age", Paryż, 1886, str. 31).

W tym celu utrzymywane wyższość podczas całego średniowiecza (L. PFLEGER, "Zur Geschichte des Predigtwesens w Strasburgu", Strasburg, 1907, str. 26; F. Jostes, "Zur Geschichte der Mittelalterlichen Predigt w Westfalii", Münster, 1885, str. 10).

W XIII w., Preachers w uzupełnieniu do ich regularne apostolstwa, pracował w szczególności prowadzić z powrotem do Kościoła renegata heretyków i katolików.

W naocznym świadkiem ich pracy (1233) szacuje liczbę swoich konwertuje w Lombardii na więcej niż 100.000 ( "Annales Ord. Præd.", Rzym, 1756, col. 128).

Ten ruch gwałtownie wzrósł, i świadków może słabo wierzą ich oczy, jak Humbert z Romans (1255) informuje nas (Opera, II, str. 493).

Na początku XIV wieku, obchodzony ambona orator, Giordano da Rivalto, oświadczył, że z powodu działalności w porządku, herezja zniknęły prawie całkowicie z Kościoła ( "Prediche del Beato Fra Giordano da Rivalto", Florencja, 1831 , I, str. 239).

Bracia Preachers były szczególnie upoważniony przez rzymskiego Kościoła głosić crusades, przed Saracenów na rzecz Ziemi Świętej, z Inflant i Prus, i przeciwko Frederick II, i jego następców (Bull. OP, XIII, str. 637).

To głoszenie założyć takie znaczenie, że Humbert z Romans składzie na celu traktat zatytułowany "Tractatus de prædicatione contra Saracenos infideles et paganos" (Tract na głoszenie krzyża przed Saracenów, niewiernych i pogan).

To wciąż istnieje w jego pierwszej edycji w Paryżu Bibliothèque Mazarine, inkunabułów nie.

259; Lecoy de la Marche, "La prédication de la Croisade au XIIIe siècle" w "Rev des pytania historiques", 1890, str.

5). W niektórych prowincjach, w szczególności Niemcy i Włochy, Dominikana głoszenie wziął na szczególną jakość, ze względu na wpływ na kierownictwo duchowe, które religijnego tych prowincjach dał do wielu zakonach kobiet w tajemnicy do ich pielęgnacji.

To było mistyczne głoszenie; okazy, które przetrwały są w vernacular, i są oznaczone przez prostotę i wytrzymałość (Denifle, "Uber die Anfänge der Predigtweise der deutschen Mystiker" w "Archiv. F. Litt. Kirchengesch u.", II , Str. 641; Pfeiffer, "Deutsche Mystiker des vierzehnten Jahrhundert", Leipzig, 1845; Wackernagel, "Altdeutsche Predigten und Gebete aus Handschriften", Bazylea, 1876).

Wśród tych preachers mogą być wymienione: Święty Dominik, założyciel i model preachers (zm. 1221); Jordania Saksonii (zm. 1237) (Życie na Brothers, pt. II, III); Giovanni di Vincenza, których popularne wymowy miesza Północne Włochy w roku 1233 - o nazwie Age z Alleluja (Sitter, "Johann von und die Vincenza Italiensche Friedensbewegung", Freiburg, 1891); Giordano da Rivalto, przede wszystkim ambona orator w Toskanii na początku XIV wieku [d.

1311 (Galletti, "Fra Giordano da Pisa", Turyn, 1899)]; Johann Eckhart z Hochheim (zm. 1327), teoretyk obchodzi z życia mistycznego (Pfeiffer, "Deutsche Mystiker", II, 1857; Buttner, "Meister Eckharts Schriften und Predigten ", Lipsk, 1903); Henryka Suso (zm. 1366), poetycki miłośnikiem mądrości Bożej (Bihlmeyer," Heinrich Seuse Deutsche Schriften ", Stuttgart, 1907); Johann Tauler (zm. 1361), wymowne moralista ( "Johanns Taulers Predigten" ed. Harnberger T., Frankfort, 1864); Venturino la Bergamo (zm. 1345), fiery wybieranych agitator (Clementi, "Un Santo Patriota, Il B. Venturino da Bergamo", Rzym, 1909 ); Jacopo Passavanti (zm. 1357), zauważył autor "Lustro z wyrazów" (Carmini di Pierro, "Contributo alla Biografia Fra di Jacopo Passavanti" w "Giornale storico della letteratura italiana", XLVII, 1906 str. 1) ; Giovanni Dominici (zm. 1419), umiłowany orator z Florentines (Gallette, "Una raccolta di Prediche volgari del Cardinale Giovanni Dominici" w "Miscellanea di studi critici publicati w onore di G. Mazzoni", Florencja, 1907, I) ; Alain de la rochei (zm. 1475), apostoł różańca (Script. Ord. Præd., I, str. 849); Savonarola (zm. 1498), jeden z najbardziej wpływowych orators wszystkich czasów (luotto, "Jednakże Savonarola II", Florencja, str. 68).

(e) Organizacji i Kół Akademickich

W pierwszej kolejności powołane przez Kościół z misji akademickich była Preachers.

Dekret z czwartej Rady Laterański (1215) wymagających powołania mistrzem katedry teologii dla każdej szkoły nie były praktycznego.

Rzymski Kościół Święty Dominik i spotkała się z potrzeby sytuacji poprzez stworzenie zakonu vowed do nauczania świętej nauki.

W celu osiągnięcia swoich celów, z 1220 Preachers ustanowione jako podstawową zasadę, że żaden klasztor ich kolejność może być założone bez lekarza (Const., Dist. II odmiana.).

Od ich pierwszej fundacji, biskupi, podobnie, z zadowoleniem z nich wyrażenia, takie jak te na biskupa Metz (22 kwietnia, 1221): "Cohabitatio ipsorum nie tylko laicis w praedicationibus, sed et clericis w sacris lectionibus esset plurimum profutura, Exemplo Domini Papæ , Qui eis Romæ domum contulit, et multorum archiepiscoporum ac Biskupów "itp. (Annales Ord. Præd. Dodać., Col. 71).

(Stowarzyszenie z nich byłoby wielką wartość nie tylko laymen przez ich przepowiadanie, ale także do duchownych przez ich wykłady na świętej nauki, jak to było do Pana, którzy Papież dał im dom w Rzym, i do wielu arcybiskupów i biskupów .) Jest to drugi powód, dlaczego kapitan ogólne, Jordania Saksonii, określone powołania w kolejności: "honeste vivere, discere et docere", tj. w pozycji pionowej życia, uczenia się i nauczania (Vitæ Braci Czeskich, str. 138) oraz jeden jego następcy, Jana Teuton, oświadczył, że był "ex ordine Praedicatorum, kworum proprium esset docendi munus" (Annales, str. 644).

(Rzędu Preachers którego prawidłowego funkcjonowania było uczyć.) W dążeniu do tego celu w Preachers stworzyła bardzo kompletny i starannie zorganizowany szkolnego systemu, który spowodował pisarz naszych czasów, aby powiedzieć, że "Dominik był pierwszy minister Instrukcja publiczne w nowoczesnym Europa "(Larousse," Grand Dictionnaire; Universel du XIXe siècle ", Dominic sv).

Ogólne podstawy nauczania był conventual szkoły.

To wzięło udział w religijnych w klasztorze, a przez duchownych z zewnątrz; nauczania został publicznych.

W szkole został skierowany przez lekarza, zwany później, choć nie we wszystkich przypadkach, rektor.

Jego głównym przedmiotem był tekst Pisma Świętego, które interpretowane, w związku z którą traktuje kwestie teologiczne.

"Zdania" Peter Lombard, "Historia" Piotra Comestor, "Sum" przypadków sumienia, była również, ale wtórnie, wykorzystywane jako teksty.

W dużych konwentów, które nie były zwane studia generalia, ale były w języku czasów studia solemnia, kadry nauczycielskiej był bardziej kompletny.

Nie było drugiego kapitana lub sub-rektor lub licencjata, których obowiązkiem było wykładów na temat Biblii i "Zdania".

Ta organizacja nieco wygląd, że na studia generalia.

W głowie pana posiadaniu publicznych sporów co dwa tygodnie.

Każdy klasztor posiadał magister studentium, opłata z superintendence do studentów, i zazwyczaj asystenta nauczyciela.

Te mistrzowie zostali mianowani przez prowincji rozdziałów, a goście zostali zmuszeni do każdego roku sprawozdanie z rozdziału na temat stanu prac akademickich.

Nad conventual szkoły były studia generalia.

Pierwsze Studium Generale, które posiadał w porządku było to, że z klasztoru St Jacques w Paryżu.

W 1229 uzyskał krzesło one sprzężone z uniwersytetu i innym w 1231.

Tak więc Preachers były pierwszymi religijnymi, aby wzięli udział w nauczaniu na uniwersytecie w Paryżu, i tylko jeden posiadający dwie szkoły.

W XIII w. na celu nie uznają żadnych mistrzowskiej sztuki teologii inne niż otrzymane w Paryżu.

Zazwyczaj mistrzowie nie nauczy dla każdego czas.

Po otrzymaniu ich stopni, które zostały przypisane do różnych szkół w celu całej świat.

W szkołach St Jacques w Paryżu były głównym ośrodków naukowych z Preachers w średniowieczu.

W 1248 rozwój kolejności doprowadziło do budowy czterech nowych studia generalia - Oksford, Kolonia, Montpellier, i Bolonii.

Kiedy w końcu XIII i początku XIV wieku kilku prowincjach kolejności były podzielone, inne studia zostały ustalone w Neapol, Florencja, Genua, Tuluzie, Barcelonie i Salamance.

W Studium Generale była prowadzona przez kapitana lub regenta, a dwa licencjackie nauczał którzy pod jego kierownictwem.

Kapitan nauczył tekst Pisma Świętego z komentarzem.

Prace Albert Wielki i św Thomas Aquinas pokaż nam charakter tych doświadczeń.

Co piętnaście dni kapitan, która odbyła się debata na temat wybranego przez siebie.

Do tej klasy należą ćwiczenia "Quæstiones Disputatæ" Thomas, natomiast jego "Quaestiones Quodlibeticae" stanowią niezwykłe sporów, które miały miejsce dwa razy w roku w czasie Adwentu i Wielkiego Postu, którego przedmiotem była zaproponowana przez biegłych rewidentów.

Jednym z Bachelors czytać i commentated Księgi zdań.

W komentarzach Alberta i Thomas Aquinas w Lombard są owocem ich dwóch lat w trakcie matur sententiarii.

W biblicus wykładał na Pismo o jeden rok, zanim staje się sententiarius.

On nie commentate, ale czytać i interpretować w glosses poprzedniego wieku, które miały dodać do Pisma dla lepszego zrozumienia tekstu.

Profesorów na studia generalia zostali mianowani przez walne rozdziałów, lub przez kapitana ogólne, delegowanych do tego celu.

Ci, którzy mieli uczyć w Paryżu zostały podjęte w jednakowy sposób z różnych prowincjach zamówienia.

W szkole uczył tylko conventual sacrum nauki, czyli Pisma Świętego i teologii.

Na początku XIII wieku, ani ksiądz, ani studia religijne lub świeckie nauczał nauki, ponieważ nie można ustawić się wobec tego ogólnego stanu kolejności przewidzianej w konstytucji, że kapitan ogólne lub ogólne rozdziału, może pozwolić na podjęcie pewnych religijnych na badania w ten sposób sztuk wyzwolonych, po pierwsze, badania w dziedzinie sztuki, filozofii, tj. był całkowicie indywidualne.

W wielu mistrzów sztuki wpisane do porządku podczas wczesnych lat, szczególnie w Paryżu i Bolonii, był on łatwy do przeprowadzenia przeciwko tej prywatnego nauczania.

Jednakże, w celu rozwoju i szybkiego postępu intelektualnej trzynastego wieku szybko spowodował organizacja - do wykorzystania tylko religijnej - w normalnych szkołach dla badań nad sztuk wyzwolonych.

W połowie wieku w prowincji siedzibę w jednym lub więcej z ich zakonach studium logiki, a około 1260 na studia naturalium, tj. w kursach nauki.

Kapituła Generalna 1315 polecili kapitanowie studentów do wykładów na temat moralnych nauk religijnych do wszystkich swoich zakonach, tj. na etykę, politykę, ekonomię i Arystotelesa.

Od początku XIV w. znajdujemy również religijne którzy wydał specjalne kursy w filozofii do studentów świeckich.

W XV wieku Preachers zajmowane w kilku uniwersytetach krzesła filozofii, szczególnie metafizyki.

Jadąc w kontakcie, jak to miało miejsce z barbarzyńskich ludów - głównie z Greków i Arabów - w celu zmuszony był od początku do podjęcia nauki języków obcych.

W rozdziale Generalissimo z 1236 zarządził, że we wszystkich zakonach i we wszystkich prowincjach religijnej powinny uczyć się języków sąsiednich krajów.

W następnym roku Brat Phillippe, z Prowincji Ziemi Świętej, napisał do Grzegorza IX, że jego religijne miał głosił do osób w różnych językach Orientu, zwłaszcza w Arabski, najpopularniejszym językiem, i że badanie języków została dodana conventual ich trakcie.

W prowincji Grecja umeblowane Hellenists kilka utworów, których będziemy wspominać później.

W prowincji Hiszpania, której ludność była mieszanką Żydów i Arabów, otwarty dla szkół specjalnych studium języków.

Około połowy XIII wieku, ale także ustanowił studium arabicum w Tunisie, jeden w 1259 w Barcelonie; między 1265 i 1270 po jednej na Murcia, w 1281 jeden na Walencji.

W tej samej prowincji Ustalono również niektórych szkół do badań Hebrajski w Barcelonie w 1281 oraz w Jativa w 1291.

Wreszcie, ogólne rozdziały 1310 polecił kapitan ogólnego celu ustalenia, w kilku prowincjach, szkoły do badań Hebrajski, Grecki, Arabski, do którego każdy prowincji kolejności należy wysłać co najmniej jeden uczeń.

W związku z tym rzeczywiście protestanckiego historyka, Molmier, w piśmie z Braci Preachers, uwagi: "Oni nie byli zadowoleni z ich professing w zakonach wszystkich działów nauki, jak to było wówczas rozumieć, że cały dodany celu badań, które nie innych szkół chrześcijańskich z czasem wydaje się, nauczał, w którym nie miał rywali innych niż rabinów z Langwedocji i Hiszpania "(" Guillem Gaillac Bernard de l'enseignement et chez les Dominicains ", Paryż, 1884, str. 30 ).

Tę scholastic działalność rozszerzyć na inne dziedziny, szczególnie na uniwersytetach, które zostały ustalone w całej Europa z początku XIII w.; Preachers miały istotną część w życiu studenckim.

Te uczelnie, jak Paryż, Tuluza, itp., które od początku miał krzesła teologii, włączone do Dominikany conventual szkoły, które było wzorowane na studia w szkołach generalia.

Przy uniwersytecie powstała w mieście - jak zwykle w przypadku - po podstawą do klasztoru Dominikanów, które zawsze posiadał krzesło teologii, listów papieskich przyznawania utworzenia uniwersytetu w cokolwiek nie wspominając o wydziale teologii.

Ten ostatni został uznany za już istniejące w związku z Dominikany szkoły i inne z mendicant zamówień, którzy po przykład z Preachers.

Przez pewien czas w Dominikańskiej teologicznych w szkołach były po prostu zestawienie do uniwersytetów, które nie Wydziału Teologicznego.

Po tych uniwersytetów zwrócił się do Stolicy Apostolskiej Wydział Teologiczny, a ich petycji zostało przyznane, są zwykle włączone w szkole dominikanów, który tym samym stał się częścią tego wydziału teologicznego.

Ta transformacja rozpoczęła się w kierunku zamknięcia XIV i trwała aż do pierwszych lat XVI wieku.

Gdy ustalono, ten stan rzeczy trwał aż do reformacji w krajach, które stały się protestanckie, Francuski, aż do rewolucji i jej rozpowszechniania w łacina.

Arcybiskupów, którzy zgodnie z dekretem Rady czwartej Laterański (1215) było ustalenie każdej metropolii kościoła mistrzem teologii, uznać się zrezygnować z tego obowiązku ze względu na utworzenie szkół Dominikańska otwarte dla świeckich duchownych.

Jednak, kiedy myśli że władze publiczne mają obowiązek stosować się do dekretu Rady, lub później, kiedy zostali oni zobowiązani przez Kościół rzymsko to zrobić, często nazywany w Dominikańskiej pana przewodniczącego, aby wypełnić ich metropolitalnych szkoły.

W związku z tym metropolitalnych szkole w Lyonie została powierzona Preachers, od ich utworzenia w tym mieście, aż do początku XVI wieku (Las, "L'école Cathédrale de Lyon, Paryż-Lyon, 1885, pp. 238, 368; Beyssac , "Les Prieurs de Notre Dame de confort", Lyon, 1909; "Chart. Univer. Paryżu", III, str. 28).

Ten sam układ, chociaż nie tak trwałe, zostało dokonane w Tuluza, Bordeaux, Tortosa, Valencia, Urgel, Mediolan itd. papieży, którzy uwierzyli się moralnie zobowiązani, aby stać się wzorem w zakresie realizacji programu szkolnego z dekretu Rady Lateranie, zwykle przyjemność z siebie podczas trzynastego wieku w związku z utworzeniem szkoły w Rzym przez dominikanów i innych zgromadzeń zakonnych.

The Dominican mistrzów którzy nauczał w Rzym lub w innych miastach, gdzie suwerenne Papieży wziął ich pobytu były znane jako Lectores curiae.

Jednak, gdy papieży, gdy osiadł w Awinionie, zaczęli wymagać od arcybiskupów wykonania dekretu z dnia na Lateranie, na jeden teologicznej szkoły we własnym pałacu papieskiego; inicjatywa została podjęta przez Klemensa V (1305-1314).

Na wniosek dominikanin, kardynał Nicolas Alberti de Prato (zm. 1321), tej pracy została powierzona na stałe do Kaznodzieja, noszące nazwę Magister Sacri Palatii.

Pierwsze miejsce do przechowywania został Pierre Godin, którzy później został kardynałem (1312).

Urząd Master of the Sacred Pałac, którego funkcje były kolejno wzrósł, pozostaje do dziś specjalne przywileje Postanowienie Preachers (Catalani, "De Magistro Sacri Palatii Apostolici", Rzym, str. 175).

Wreszcie, gdy do połowy XIII wieku starego zakonnego rozpoczął zamówienia do podjęcia szkolnego i doktrynalnych ruch, Cystersi, w szczególności stosowane do Preachers dla mistrzów teologii w ich Abbeys ( "Chart. Uniw Paryż", , Str. 184).

Podczas ostatniej części średniowieczu, Dominikanie umeblowane, w odstępach, profesorów z różnych zleceń, a nie same osoby konsekrowane do badania (Denifle, "Quellen zur Gelehrtengeschichte des Predigerordens im 13. Und 14. Jahrhundert" w "Archiv." II , P.165; Mandonnet, "Les Chanoines Prêcheurs de Bologne", Fryburg, 1903; Douais, "Essai sur l'organisation des études dans l'Ordre des Frères-Prêcheurs", Paryż, 1884; Mandonnet, "De l'włączenia des Dominicains dans l'ancienne Université de Paris "w" Revue Thomiste ", IV 1896, str. 139; Denifle," Die Universitäten des Mittelalters ", Berlin, 1885, I, passim; Denifle-Chatelain," Chart. Uniw., Paryż ", 1889, passim; Bernard," Les Dominicains dans l'Université de Paris ", Paris, 183; Mandonnet," Siger de Brabant et l'averroisme łacina au XIIIe siècle ", Louvain, 1911, I, n. 30 -- 95).

Przepisy prawne dotyczące badań występuje tu i tam w konstytucji, a głównie w "Acta Capitularium Generalium", Rzym, 1898, sq

i Douais, "Acta Capitulorum Provincialium" (Tuluza, 1894).

Nauczanie działalności w celu jego szkolnego i organizacja umieszczona w Preachers w czołówce intelektualnego życia w średniowieczu.

Oni byli pionierami we wszystkich kierunkach mogą być wyświetlane jako jeden z kolejnych pkt w stosunku do ich produkcji literackiej.

Mówimy tylko w szkole filozofii i teologii stworzone przez nich w XIII w., która została najbardziej wpływowych w historii Kościoła.

Na początku XIII w. filozoficzne nauczanie było praktycznie ogranicza się do logiki Arystotelesa i teologii, i był pod wpływem św Augustyna, stąd nazwa Augustinism ogólnie zwrócić uwagę na teologicznej doktryny tego wieku.

Pierwszy Dominikańska lekarzy, którzy przybyli z uniwersytetów do zamówić, lub którzy nauczał w uniwersytetach, zrealizowany przez długi czas do augustianów doktryny.

Wśród najczęściej obchodzone były Roland Cremona, Hugh Saint Cher, Richard Fitzacre, Moneta Cremona, Piotr z Tarentaise, a Robert z Kilwardby.

To było wprowadzenie do łacina w świat wielkich dzieł Arystotelesa i ich asymilacji, poprzez działania Albertus Magnus, które otworzyły w Postanowienie Preachers nową linię filozoficznych i teologicznych.

Prace rozpoczęte przez Albertus Magnus (1240-1250) została przeprowadzona w celu zakończenia jego uczniem, Thomas Aquinas (zob.), którego działalność nauczania zajmowanych przez ostatnie dwadzieścia lat życia (1245-1274).

System teologii i filozofii skonstruowane przez Akwinu jest najbardziej kompletny, najbardziej oryginalnych i najbardziej głębokie, myśli chrześcijańskiej, która opracowała i kapitan zaprojektowane którzy go przewyższa wszystkich swoich współczesnych i jego następcy w wielkości jego twórczego geniuszu.

W Szkole Thomist rozwiniętych szybko zarówno w porządku i bez.

W XIV i XV wieku byliśmy świadkami zmagań z Thomist szkoły w różnych punktach doktryny.

W Sobór w Vienne (1311) zadeklarowanych na rzecz Tomistycznego w nauczaniu, zgodnie z którym istnieje tylko jeden formularz w skład ludzkiego, jak i skazany heretical jeden którzy powinni zaprzeczyć, że "racjonalne lub intellective dusza jest per se i zasadniczo formy ludzkiego ciała ".

Jest to również nauczanie na Lateranie Rady piąta (1515).

Zobacz Zigliara, "De mente Concilii Viennensis", Rzym, 1878, pp.

88-89.

W dyskusji między Preachers i Bracia w ubóstwie Chrystusa i Apostołów został również rozstrzygnięty przez Jana XXII w sensie Tomistycznego [(12 listopada, 1323), Ehrle, "Archiv. F. Litt. I Kirchengesch.", III , Str.

517; Tocco, "La Questione della povertà nel Secolo XIV", Neapol, 1910].

Na pytanie dotyczące Divinity do Krwi Chrystusa oddzielone od jego ciała podczas Jego męki, podniesiony po raz pierwszy w 1351, w Barcelonie, i podjąć ponownie w Włochy w 1463, był przedmiotem formalnej debaty przed Piusa II.

W opinii panowały Dominikańskiej; chociaż papież odmówił zdanie właściwie tzw (Mortier, "Hist. Des Maîtres Generalne", III, str. 287, IV, str. 413; G. degli Agostini "Notizie istorico-critiche intorno La vita e le Opere degli scrittori Viniziani ", Wenecja, 1752, I, str. 401. W XIV i XV wieku w Szkole Thomist musiał wnieść przeciwko Nominalism, którego kaznodzieją był jednym z bohaterów. powtarzane zdanie uniwersytety i książęta powoli zwalczona tej doktryny (De Wulf, "Histoire de la filozoficznego médiévale", Louvain-Paris, 1905, str. 453).

W Awerroizm przeciwko któremu Albert Wielki, a zwłaszcza z Akwinu był zdecydowanym walczył tak nie zniknie całkowicie z potępienie Paryż (1277), ale przetrwał w ramach mniej lub bardziej osłabione.

Na początku XVI wieku debaty zostały odnowione, a Preachers znalazły się w nim aktywnie zaangażowane w Włochy, gdzie miał Averroist doktryny imigracji.

W Generalny Dominikanów, Tomasza de Vio (Kajetan) opublikował swoje komentarze na temat "De Anima" Arystotelesa (Florencja, 1509), w którym, rezygnując z pozycji Thomas, Arystoteles twierdził, że nie nauczył indywidualnych o nieśmiertelności duszy, lecz potwierdzając jednocześnie, że doktryna była filozoficznie błędne.

Rada Lateranie, przez dekret z 19 grudnia 1513, nie tylko potępił Averroistic nauczania, lecz jeszcze bardziej, że exacted profesorów filozofii powinien odpowiedzieć na przeciwstawnych argumentów przez filozofów - środek, który nie zatwierdzić Kajetan (Mansi, "Rad", I, 32, col. 842).

Pietro Pomponazzi, po opublikowaniu w Bolonii (1516) na jego traktat o nieśmiertelności duszy w sensie Averroistic, jednocześnie otwartej zawodu w wierze chrześcijańskiej doktryny, poruszone liczne polemiki, odbyło się jako podejrzany.

Chryzostom Javelli, regenta teologii w klasztorze św Dominik, w porozumieniu z kościelnych organ, na wniosek Pomponazzi, starał się wydobyć go z tej trudnej sytuacji poprzez opracowanie krótkiego expose teologicznych kwestii, które miały być dodane w przyszłości do pracy Pomponazzi.

Ale tej dyskusji nie przestaje wszystkie naraz.

Kilka Dominikanie wpisane do wykazów.

De Girolamo Fornariis poddane badaniu z polemiką z Pomponazzi z Nifi Augustin (Bolonia, 1519); Bartolommeo de Spina zaatakowane Kajetan w jednym artykule, Pomponazzi w dwóch innych (Wenecja, 1519); Izydor z Isolanis pisał również o nieśmiertelności duszy z (Mediolan, 1520); Lucas Bettini podjął ten sam temat, i Pico della Mirandola opublikowane jego traktat (Bolonia, 1523); Chryzostom Javelli się wreszcie, w 1523, składa się jeden traktat o nieśmiertelności, w którym oddalił punktu widzenia Kajetan i Pomponazzi (Javelli Chrysostomi, "Opera", Wenecja, 1577, I-III, str. 52).

Kajetan, stając się kardynał, nie tylko w posiadaniu jego stanowisko odnośnie do idei Arystotelesa, ale dalej deklaruje, że w nieśmiertelność duszy był artykuł wiary, dla których filozofia może zaoferować tylko prawdopodobne przyczyny ( "W Ecclesiasten", 1534, cap. Iv ; Fiorentino, "Pietro Pomponazzi", Florencja, 1868).

(f) Literacki i Naukowy Productions

W średniowieczu w celu miał ogromne literackie produkcji, rozszerzenie jej działalności na wszystkich sferach.

W jego dziełach pisarzy epoki podejmowania są w różnych gałęzi wiedzy ludzkiej.

(i) prace w Biblii.

-- Badanie i nauczanie Biblii były przede wszystkim wśród zawodów z Preachers i ich badania uwzględnione wszystkie odnoszące się do niego.

Oni po raz pierwszy podjął correctories (correctoria) z tekstu Wulgaty (1230-36), pod kierunkiem Hugh Saint Cher, profesor na Uniwersytecie w Paryżu.

W zestawień z Hebrajski tekst został dokonany na podstawie uprzedniej sub-St-Jacques, Theobald z Sexania, przeliczone Żyda.

Dwa inne correctories zostały wykonane przed 1267, po raz pierwszy nazwał correctory z Sens. Również pod kierunkiem Hugh Saint Cher Preachers dokonane w pierwszym concordances z Biblii, które nazwał Concordances św Jacques lub Wielkiej Concordances ze względu na ich rozwój.

Angielski na Dominikanie z Oksford, najwyraźniej pod kierownictwem Jana z Darlington, bardziej uproszczone concordances w trzecim kwartale trzynastego wieku.

Na początku XIV wieku Niemiecki Dominikany, Konrada z Halberstadt uprościła Angielski concordances jeszcze bardziej; i John Fojkowich Ragusa, w czasie Rady Bazylea, spowodował wprowadzenie w concordances elementów, które dotychczas nie zostały włączone w nich.

Dominikanów, ponadto, składający liczne komentarze w księgach Biblii.

Z Hugh Saint Cher był pierwszy pełny komentarz do Pisma (ostatnie wyd., Wenecja, 1754, 8 vols. W fol.).

W komentarzach bł.

Albertus Magnus, a zwłaszcza tych z St Thomas Aquinas wciąż sławna.

Z Thomas interpretacji tekstu jest bardziej bezpośredni, po prostu dosłowne i teologicznych.

Te wielkie biblijne komentarze stanowią teologiczne nauczania w studia generalia.

W lecturae na tekst Pisma Świętego, również składa się w dużej mierze przez dominikanów, stanowią biblijne nauczanie w innych studia z teologii.

Thomas podjął "expositio Kontynuacja" z czterech Ewangelii teraz nazywany "Catena aurea", składający się z wyciągów z Ojców w celu jej wykorzystania przez duchownych.

Na początku XIV w. Mikołaja z Trevet było takie same dla wszystkich książek z Biblii.

W Preachers byli także zaangażowani w tłumaczeniu Biblii na vernacular.

We wszystkich prawdopodobieństwo ich tłumaczy w paryskim Francuski Biblii w pierwszej połowie XIII wieku, w XIV wieku miały one bardzo aktywnego udziału w tłumaczeniu z obchodzonym w Biblii Króla Jana.

Nazwa na Catalonian Dominikany, Romeu z Sabruguera, jest załączony do pierwszego tłumaczenia Pisma do Katalońskiego.

Nazwy Preachers są również związane z Walencji i kastylijski tłumaczenia, a jeszcze bardziej z Włoski (FL Mannoci, "Intorno a un volgarizzamento della Biblia attribuita al B. Jacopo da Voragine" w "Giornale Storico e della Liguria letterario", V , 1904, str. 96).

Pierwszy pre-Lutheran Niemiecki tłumaczenia Biblii, z wyjątkiem Psalmów, jest wynikiem John Rellach, wkrótce po połowie XV wieku.

W końcu Biblia została przetłumaczona z Ormiański o łacina w 1330 przez B. Bartolommeo Parvi Bolonia, misjonarza i biskupa w Armenia.

Prace te umożliwiły Vercellone napisać: "do Zakonu Dominikanów należy się chwała Po odnowieniu w Kościele w świetnych przykład Orygenes i św Augustyna przez gorącym uprawy sacrum krytyki" (P. Mandonnet "Tràvaux des Dominicains sur les Saintes Ecritures "w" Dict. De la Bible ", II, col. 1463; Saula," Des Bibelstudium im Predigerorden "w" Der Katholik ", 82 Jahrg, f. 3, XXVII, 1902, powtórzenia powyższego artykułu).

(ii) Philosophical roboty.

-- Najbardziej obchodzi dzieł filozoficznych XIII wieku były te Albertus Magnus i St Thomas Aquinas.

Były skompilowane na wzór Arystotelesa ogromnej naukowej encyklopedii, która sprawuje wielki wpływ na ostatnich stuleci średniowiecza ( "Alberti Magni Opera", Lyon, 1651, 20 vols. W fol.; Paryż, 1890, 38 vols. W 40; Mandonnet, "Siger de Brabant", I, 37, n. 3).

Thomas Aquinas, z wyjątkiem specjalnych i liczne traktaty filozoficzne sekcje w innych jego dzieł, commentated w całości lub w części trzynastu Arystotelesa, traktaty, które są najważniejsze z Stagyrite prac (Mandonnet, "Des écrits authentiques de Thomas d'Aquin ", 2nd ed., Str. 104, Opera, Paris, 1889, XXII-XVI).

Robert z Kilwardby (zm. 1279) posiadacz starego augustianów kierunku, autorem licznych pismach filozoficznych.

Jego "De ortu et Divisione philosophiae" jest traktowane jako "najważniejsze Wprowadzenie do filozofii średniowiecza" (Baur "Dominicus Gundissalinus De Divisione philosophiae", Münster, 1903, 368).

Pod koniec XIII i początku XIV wieku, Dietricha z lewej Vriberg ważnym filozoficzne i prace naukowe (Krebs, "Meister Dietrich, sein Leben, seine Werke, seine Wissenschaft", Münster, 1906).

Pod koniec XIII i początku XIV wieku Dominikanów w składzie liczne traktaty filozoficzne, wielu z nich wpływ na specjalne punkty Tomistycznego w którym szkoła została zaatakowana przez jego wrogów ( "Archiv f. Litt. Und Kirchengesch." II , 226 sqq.).

(iii) prace Teologicznej.

-- W wagę i liczbę dzieł teologicznych zajmują nowej wiedzy w działalności literackiej z rzędu.

Większość z teologów w składzie komentarzach na "Zdania" Peter Lombard, która była klasycznym tekstem znajdującym się w szkołach teologicznych.

Oprócz "Zdania" zwykłych prace licencjackie Uczelnie wliczone w Disputationes i Quodlibeta, które były zawsze w pismach mistrzów.

Teologiczne summae określone teologicznej sprawy zgodnie z bardziej kompletnych i dobrze zorganizowany plan niż w Peter Lombard, a zwłaszcza ze stałych zasad filozoficznych, w którym książki "Zdania" były życzenia.

Podręczniki teologii, a szczególnie podręczniki, lub summae, na pokutę za korzystanie z spowiednicy byli w składzie wielkich liczb.

Najstarsza Dominikańska komentarzach na temat "kary" są Rolanda Cremona, Hugh Saint Cher, Richard Fitzacre, Robert Kilwardby i na Albertus Magnus.

Cykl rozpoczyna się w roku 1230, jeśli nie wcześniej i ostatni są przed połowie XIII w. (Mandonnet, "Siger de Brabant", I, 53).

"Summa" Thomas (1265-75) jest nadal arcydziełem teologii.

Monumentalne dzieło Albertus Magnus jest niedokończony.

"Summa de bono" Ulrich w Strasburgu (zm. 1277), ucznia Chociaż wciąż formie nieedytowanego, ale ma pierwszorzędne znaczenie dla historyk myśli trzynastego wieku (Grabmann, "Studien ueber Ulrich von Strassburg" "Zeitschrift für Kathol. Theol.", XXIX, 1905, 82).

W summa teologiczna św Antoninus jest wysoko cenionych przez moralistów i ekonomistów (Ilgner, "Die Volkswirtschaftlichen Anschaungen Antonins von Florenz", Paderborn, 1904).

"Kompendium theologicæ veritatis" Hugh Ripelin w Strasburgu (zm. 1268) jest najbardziej powszechnym i słynnego podręcznika średniowieczu (Mandonnet, "Des écrits authentiques de St Thomas", Fryburg, 1910, str. 86).

Główny podręcznik spowiedników, że jest w składzie: Paweł Węgry dla braci św Mikołaja w Bolonii (1220-21) i bez wzmianki edytowany przez autora w "Bibliotheca Casinensis" (IV, 1880, 191) oraz z fałszywych przypisania autorstwa R. Duellius, "Miscellan. Lib".

(Augsburg, 1723, 59).

"Summa de Poenitentia" Raymond z Pennafort, skomponowany w 1235, był klasycznym w średniowieczu i był jednym z dzieł, które były najczęściej mnoży rękopisy.

"Summa Confessorum" Jana Freiburg (zm. 1314), zgodnie z F. von Schulte, najbardziej doskonały produkt tej klasy literatury.

W xdancex Bartolommeo San Concordio opuścił nas "Summa Casuum" składa się w 1338, w którym sprawa jest ułożone w porządku alfabetycznym.

To był bardzo udany w trzynastego i czternastego wieku.

Podręczniki dla spowiedników z Nieder John (zm. 1438), St Antoninus, arcybiskup Florencja (zm. 1459), oraz Girolamo Savonarola (zm. 1498) były bardzo szanowane w swoim czasie (Quétif-Echard, "Script. Ord. Praed. ", I, passim; Hurter," nomenclator literarius; aetas mediów ", Innsbruck, 1906, passim; F. von Schulte," Gesch. Quellen und der Literatur des Rechts canonischen ", Stuttgart, II, 1877, str. 410 sqq.; Dietterle, "Die Summæ confessorum... von ihren Anfängen jeden bis zu Prierias Sylwester" w "Zeitschrift für Kirchengesch.", XXIV, 1903, XXVIII, 1907).

(iv) Apologetic roboty.

-- Preachers, ur wśród Albigensian herezja i założona specjalnie dla obrony Wiary, psia ich literackie wysiłki zmierzające do osiągnięcia wszystkich klas dissenters od Kościoła katolickiego.

One produkowane przez najbardziej potężne działa w dziedzinie apologetyki.

"Summa contra Catharos et Valdenses" (Rzym, 1743) Moneta z Cremona, w trakcie składu w 1244, jest najbardziej kompletny i stałej pracy produkowanych w średniowieczu przed Cathari i Waldenses.

"Summa contra pogan" St Thomas Aquinas jest jednym z najsilniejszych, że kapitan twórczości.

To jest obrona wiary chrześcijańskiej przed arabskiej filozofii.

Raymond Marti w jego "Pugio fidei", w trakcie składu w 1278 (Paryż, 1642; 1651: Lipsk, 1687), broni środków z judaizmem.

Praca ta, w dużej mierze opiera się na rabbinic literatury, jest najważniejszym pomnikiem średniowiecznego Orientalism (Neubauer, "Żydowskie polemika i Pugio fidei" w "The Expositor", 1888, str. 81 sqq.; Loeb, "La controverse religieuse entre les Chrétiena et les Juifs au moyen-âge en Francja et en Espagne "w" Revue de l'histoire des religii ", XVIII, 136).

Florenckim, Riccoldo di Monte Croce, misjonarzem na Wschodzie (zm. 1320), w składzie jego "Propugnaculum fidei" w stosunku do nauki Koranu.

Jest to rzadkie średniowiecza łacina pracy opiera się bezpośrednio na arabskiej literatury.

Demetriusz Cydonius przetłumaczone "Propugnaculum" w Grecki w XIV w. i przetłumaczyć go na Lutra w XVI Niemiecki (Mandonnet, "Fra Riccoldo di Monte Croce, pélerin en Terre Sainte missionnaire et en Orient" w "Revue Biblique", I, 1893 , 44; Grabmann, "Die Missionsidee bei den Dominikanertheologien des 13. Jahrhunderts" w "Zeitschrift für Missionswissenschaft", I, 1911, 137).

(v) edukacyjne literatury.

-- Poza tym podręczniki teologii Dominikanów umeblowane znaczną literackie wyjścia w celu spełnienia różnych potrzeb wszystkich klas społecznych i które mogą być wezwane edukacyjnych lub praktycznych literatury.

W składzie na te traktaty głosząc, modele i materiały do kazań, a zbiory dyskursy.

Wśród najstarszych z nich są "Distinctiones" i "Dictionarius pauperum" Mikołaja z Biard (zm. 1261), "Tractatus de diversis materiis prædicabilibus" Stephena Burbon (zm. 1261), "De eruditione prædicatorum" z Humbert z Romans (zm. 1277), "Distinctiones" Mikołaja z Goran (zm. 1295) i Maurice Anglii [d.

ok. 1300; (Quétif-Echard, "Script. Ord. Præd.", II, 968, 970; Lecoy de la Marche, "La chaire française au moyen âge", Paryż, 1886; żuraw, "exempla lub ilustracyjnych opowieści z "Sermones vulgares" Jacques de Vitry ", Londyn, 1890)].

W Preachers doprowadziły sposób, w skład kompleksowych zbiorów z życia świętych lub legendaries, pism jednocześnie do korzystania z edification i wiernych.

Bartłomieja Trydencki skompilowane jego "Liber epilogorum w Gesta sanctorum" w 1240.

Po połowie XIII wieku Roderick Cerrate w składzie: kolekcja "Vitæ sanctorum" (Madryt Biblioteka Uniwersytecka, dorsza. 146).

"Abbreviatio w gestis et miraculis sanctorum", skomponowany w 1243 zgodnie z "Speculum historiale" Wincenty z Beauvais, jest dziełem Jean de Mailly.

"Legenda sanctorum" Jacopo de Voragine (Vorazze), zwanego także "Złota Legenda", napisany około 1260, jest powszechnie znany.

"Sukces tej książki," pisze Bollandist, A. Poncelet, "prodigious; znacznie przekroczona, że wszystkie podobne kompilacje".

To było poza przetłumaczone na wszystkie vernaculars z Europa.

"Speculum Sanctorale" Bernarda Guidonis jest dziełem znacznie bardziej naukowych charakter.

Pierwsze trzy części zostały ukończone w 1324 i czwarty w 1329.

O tym samym czasie Peter Calo (zm. 1348) zobowiązała się pod tytułem "Legenda sanctorum" "ogromne kompilacji" mający na celu bardziej kompletny niż jego poprzedników (A. Poncelet, "Le légendier de Pierre Calo" w "Analecta Bollandiana ", XXIX, 1910, 5-116).

Literatura katechetyczna została również podjęta na początku strony.

W 1256-7 Raymond Marti jego składzie "Explanatio symboli ad Institutionem fidelium" ( "Revue des Bibliothèques", VI, 1846, 32 marca, "La" Explanatio Symboli ", inedita obra de Ramon Marti, autor del" Pugio fidei " , W "Anuari des Institut d'Estudis Catalans", 1908, Bareclona, 1910).

Thomas Aquinas napisał cztery małe traktaty, które stanowią treść z katechizmu jak to było w średniowieczu: "De articulis fidei et Ecclesiae Sacramentis"; "Apostolorum expositio symboli", "De decem præceptis et lege amoris"; "expositio orationis Dominicae" .

Niektóre z tych pism zostały zebrane i wezwał Katechizm St Thomas.

(Portmann-Kunz, "Katechismus des hl. Thomas von Aquin", Lucerna, 1900). W 1277 Laurent d'Orléans w składzie na wniosek Filip z Pogrubienie, którego był spowiednikiem, prawdziwego katechizmu w vernacular znany jako " Somme le Roi "(Mandonnet," Laurent d'Orléans l'auteur de la Somme le Roi "w" Revue des langues romanes ", 1911;" Dict. De théol. Kot. ", II, 1900).

Na początku XIV wieku w składzie: Bernard Guidonis jeden abridgment chrześcijańskiej doktryny, które później zrewidowane, kiedy stał się biskup Lodève (1324-31) w rodzaju katechizmu do korzystania z jego kapłanów w instrukcji ze strony wiernych ( " Ogłoszenia extraits et de la Bib. Nat. ", XXVII, Paryż, 1879, część 2, str. 362, C. Douais," Un nouvel écrit de Bernard Gui. Le synodu de Lodève, "Paryż, 1944 str. vii).

"Studenci" Johna Hérolt było wiele cenionych w dzień (Paweł, "Johann Hérolt und seine Lehre. Ein Beitrag zur Gesch. Religiosen des Volksunterichte am Ausgang des Mittelalters" w "Zeitsch. Für Kath. Theol.", XXVI, 1902 , 417).

Kolejność także utworów pedagogicznych.

William z Tournai składa jeden traktat "De Modo docendi pueros" (Paryż, Bib. Nat. Lat. 16435), które Kapituły Generalnej w 1264 polecił, jak również jeden na głoszenie i spowiedź dla dzieci w wieku szkolnym.

( "Akt. Cap. Gen.", 125 "; skryptu. Ord. Præd.", I, 345).

Wincenty z Beauvais napisał specjalnie dla edukacji książąt.

On po raz pierwszy w składzie jego "De eruditione filiorum regalium" (Bazylea, 1481), następnie "De eruditione principum", opublikowany z dzieł Thomas, do których, jak również Guillaume Perrault został nieprawidłowo przypisane; wreszcie (c . 1260) "Tractatus de institutione principis Moralne", które ma charakter ogólny i jest nadal traktat formie nieedytowanego ( "Script. Ord. Præd.", I, 239; R. Friedrich, "Vincentius Beauvais als von Pädagog nach seiner Schrift De eruditione filiorum regalium ", Lipsk, 1883).

Na początku XV wieku (1405) John Dominici składzie jego słynne "Lucula noctis", w którym odnosi się do badania autorów pogańskich w edukacji chrześcijańskiej młodzieży.

To jest najważniejsze, napisany przed niebezpieczeństwem humanizmu ( "B. Johannis Dominici Cardinalis S. Sixti Lucula noctis", wyd. Coulon R., Paryż, 1908).

Dominici jest również autorem cenionych prac znacznie od rządu rodziny ( "Rule del governo di leczyć familiare wysoki Beato Giovanni Dominici", wyd. Salve D., Florencja, 1860).

St Antoninus składzie "Rule jeden ben vivere" (red. Palermo, Florencja, 1858).

Pracuje na rząd krajach były również wytwarzane przez użytkowników w celu; wśród nich są traktaty z St Thomas De rege et regno ", skierowana do króla Cypr (ukończył Bartolommeo Lucca), a" De regimine subditorum ", składający się na Flandryjska.

Na wniosek rządu florenckim Girolamo Savonarola sporządziła (1493) jego "Traktatów około Reggimento e il governo della cittá di Firenze" (red. Audin de Rians, Florencja, 1847), w którym wykazuje wielką wiedzę polityczną.

(vi) Kodeks Prawa Kanonicznego.

-- St Raymond z Pennafort został wybrany przez Grzegorza IX do kompilacji Decretals (1230-34); jego kredytowe należą również opinie i inne prace na prawo kanoniczne.

Martin z Troppau, biskupa Gnesen, w składzie: (1278) "Tabula Decreti" powszechnie zwany "Margarita Martiniana", które spotkały się z szerokim obiegu.

Martin z Fano, profesor prawa kanonicznego w Arezzo i Modenie i podeatà z Genua w 1260-2, przed wprowadzeniem do porządku, napisał cenne dzieła kanonicznego.

Mikołaja z Ennezat na początku XIV wieku w składzie: tabele na różnych częściach prawo kanoniczne.

Podczas pontyfikatu Grzegorza XII, Jana Dominici napisał dużą protokołów w obronie prawa do legalnych papieża, które stanowią dwa najważniejsze czynniki są nadal formie nieedytowanego (Wiedeń, Hof-Bibliothek, lat. 5102, fol. 1-24).

Około połowy XV w. Jana Torquemada napisał obszerne prace na Decretals z Gracjan, które były bardzo wpływowych w obronie praw Papieskiej.

Ważne prace nad prawem inquisitorial również pochodziły z rzędu, pierwsze katalogi dla procesu herezja jest złożony przez dominikanów.

Najstarsza jest zdania, św Raymond z Pennafort [1235 (ed. w Bzovius, "annal. Eccles." Ad ann. 1235 "monum. Ord. Præd. Hist.", IV, fasc. II, 41; "Le Moyen Age ", 2. seria III, 305)].

To samo canonist napisał (1242) do katalogu inquisitions Aragonii (C. Douais, "L'Inquisition", Paryż, I, 1906, str. 275).

O innym katalogu 1244 został złożony przez inquisitors Prowansji ( "Nouvelle revue historique du droit français et étranger", Paryż, 1883, 670; E. Vacandard, "L'Inquisition", Paryż, 1907, str. 314).

Ale dwóch klasycznych dzieł średniowiecza na inquisitorial prawa, które są w składzie: Bernard Guidonis w 1321 pod tytułem "Instrukcja Inquisitionis hereticae pravitatis" (red. C. Douais Paryż, 1886) i "Directorium Inquisitorum" Mikołaja Eymerich [ (1399) "Archiv für Literatur und Kirchengeschechte"; Grahit, "El inquisidor F. Nicholas Eymerich", Girona, 1878; Schulte, "Die Gesch. Quellen und der Literatur des Rechts Canonischen", II, passim].

(vii) Pisma historyczne.

-- Działalność w Preachers w dziedzinie historii był znaczący w okresie średniowiecza.

Niektóre z ich dzieł naczelny nachylenie się prawdziwe historie, które ogólnie zapewnione ich wielki sukces w swoich dni.

"Speculum Historiale" Wincenty z Beauvais (zm. ok. 1264) jest przede wszystkim, podobnie jak w innych częściach pracy, charakter dokumentalny kompilacji, ale ma zachowane dla nas źródła, które nigdy nie moglibyśmy osiągnąć w inny sposób (E. Boutarie, "Examen des sources du Speculum historiale de Vincent de Beauvais, Paryż, 1863).

Martin Polak, nazywany Martin z Troppau (zm. 1279), w trzecim kwartale trzynastego wieku, w składzie jego kroniki z papieży i cesarzy, które były szeroko rozesłany i miał wiele continuators ( "pon. Germ. Hist.: Script". , XXII).

W anonimowych Kronik Colmar w drugiej połowie XIII wieku opuściły nas cenne materiały historyczne, które stanowią swego rodzaju historii współczesnej cywilizacji (pon Germ. Hist.: Script., XVII).

Kronice Jacopo da Voragine, arcybiskupa Genua (zm. 1298) jest o wiele cenionych ( "RER. Ital. Script." Mannucci, "La Cronaca di Jacopo da Voragine", Genua, 1904).

Ptolemeusz Lucca i Bernard Guidonis są dwa wielkie kościelnych historyków z początku XIV wieku.

"Historia ecclesiastica Nova" z byłymi i "Flores cronicorum seu cathalogus pontificum Romański" te ostatnie zawierają cenne informacje historyczne.

Ale historyczne działalności Bernarda Guidonis znacznie przekroczona, że Ptolemeusza i jego współczesnych, jest autorem dwudziestu publikacji historycznych, kilku z nich, takie jak jego historycznego kompilacji na Postanowienie Preachers, są bardzo ważne wartości i zakresu.

Bernard Guidonis jest pierwszym średniowiecznego historyka którzy mieli szeroki znaczeniu historycznym dokumentacji ( "RER. Ital. Script.", XI K. Krüger, "Des Ptolemäus Lucensis Leben und Werke", Getynga, 1874; D. König, "Ptolemaus von Lucca und die Flores Chronicorum des B. Guidonis ", Würzburg, 1875, jw," Tolomeo von Lucca ", Harburg, 1878; Delisle," Notice sur les manuscrits de Bernard Gui "w" Ogłoszenia et manuscrits de la Bib. Nat. " , XVII, pt. II, 169-455; Douais, "Un nouveau manuscrit de Bernard Gui et de ses des papes chroniques d'Avignon" w "Mém. Soc. Archéol. Midi", XIV, 1889, str. 417, Paryż , 1889; Arbellot, "Etiuda biographique et sur bibliograficzne Bernard Guidonis", Paryż-Limoges, 1896).

W XIV wieku oglądaliśmy jeden z Dominikany galaktyki historyków, których były szef: Francesco Pipini Bolonia (zm. 1320), łacina Marco Polo tłumacz i autor "Kronika", który rozpoczął się w dziejach Franków (L . Manzoni, "frate Di Francesco Pipini da Bologna, Storico, geografo, viaggiatore del sec. XIV", Bolonia, 1896); Mikołaja z Butrinto (1313), autor "Relatio de Henrici VII imperatoris itinere italico" (red. Heyck , Innsbruck, 1888); Mikołaja Trevet, kompilator z "Annales płeć regum Angliæ" (red. T. hog, Londyn, 1845); Jacopo w Acqui i jego "Kronika imaginis mundi" [(1330); Monumenta historiæ patriæ, skrypt ". III, Turyn, 1848]; Galvano Fiamma (zm. circal 1340) w składzie: różne prace na temat historii Mediolan (Ferrari," Le cronache di Galvano flamma e le fonti della Galvagnana "w" Bulletino dell 'Istituto Storico Italiano ", Rzym, 1891); Jan Colonna (ok. 1336) jest autorem "De viris illustribus" i "Historiarum Mare" (Mandonnet, "Des écrits authentiques de Thomas d'Aquin", Fryburg, 2nd ed. , 1910, str. 97). W drugiej połowie XIV wieku z Halberstadt Conrad napisał "Chronographia summorum Pontificum et Imperatorum Romański (Merck," Die Chronographia Konrads von Halberstadt "itp." Forsch. Deutsch. Gesch. "XX , 1880, 279); Henryk Hervordia (zm. 1370) napisał "Liber de rebus memorabilibus" (red. Potthast, Göttingen, 1859); Stefanardo de Vicomercato jest autorem poematu w rytmiczne "De civitate gestis w Mediolani" ( "Script. RER. Ital.", IX; G. Calligaris, "Alcune osservazioni sopra un Passo del poema" De civitate gestis w Mediolani 'di Stefanardo "w" Misc. CERIANI ", Mediolan, 1910).

Pod koniec XV w. w składzie: Hermann z Lerbeke "Kronika comitum Schauenburgensium" i "Kronika Biskupów Mindensium" (Eckmann, "Hermann von Lerbeke mit Besonderer Berücksichtigung der niewodach Abfassungszeit Lebens und seiner Schriften" (Hamm, 1879); Hermann Korner lewej ważnym "Chronica noweli" (red. J. Schwalm, Göttingen 1895; cf. Waitz, "ueber Hermann Korner und die Lübecker Chronikon", Göttingen, 1851). "Kronika" lub "Summa Historialis" św Antoninus, Arcybiskup Florencja, składający się z około połowy XV wieku jest przydatne zestawienia danych z pierwotnego autora do własnej razy (Schaube, "Die Quellen der Weltchronik des heil. Antonin Erzbischofs von Florenz" Hirschberg, 1880). Felix Fabri (Schmid, zm. 1502) lewej cennych dzieł historycznych; jego "Evagatorium w Terræ Sanctæ, Arabiæ et Aegypti peregrinationem" (red., Hassler, Stuttgart, 1843) jest najbardziej pouczające i ważne dzieło tego rodzaju w XIV wieku. On jest również autor "Descriptio Sueviæ" ( "Quellen zer Schweizer Gesch.", Bazylea, 1884) i "Tractatus De civitate Ulmensi" (Litterarischesverein w Stuttgarcie, nie. 186, Tübingen, 1889, wyd. Veesenmeyer G.; cf., pod nazw tych pisarzy, Quétif-Echard, "Script. Ord. Præd", Chevalier, "Répertoire... du Moyen-âge; Bio-Bibl.", Paryż, 1907, Potthast "Bib. Hist. Medii Ævi" Berlin, 1896; Hurter, "nomenclator Lit.", II, 1906).

(viii) Różne prace.

-- Nie jest w stanie poświęcić dla każdej sekcji w różnych sferach gdzie Preachers sprawuje swoją działalność, będziemy wspominać tu kilka utworów, który uzyskał znaczący wpływ lub są szczególnie godne uwagi "Specula" ( "naturale", "doctrinale", "historiale"; "Speculum morale" Dziękujemy!) Wincenty z Beauvais stanowią największą encyklopedią w średniowieczu i umeblowane materiały dla wielu późniejszych pisarzy (Vogel, "Literar-historycznych Notizen über den mittelalterlichen Beauvais von Gelehrten Vincenza", Freiburg, 1843; Bourgeat, "Etudes sur Vincent de Beauvais, Paryż, 1856).

Praca Humbert z Romans, "De tractandis w concilio ogólnego", skomponowany w 1273 na wniosek Grzegorza X, który służył jako program do Rady Generalnej w Lyonie w 1274, zawiera najbardziej zadziwiające poglądów na temat stanu chrześcijańskiego społeczeństwa i reform, które mają być podjęte (Mortier, "Hist. Generalne des Maîtres de l'Ordre des Frères Prêcheurs", I, 88).

W traktat jest redagowany w całości tylko w Brown "dodatku reklamy fasc. Rerum expectandarum et fugendarum" (Londyn, 1690, str. 185).

Burchard z Mount Sion z jego "Descriptio Terræ Sanctae" napisane o 1283, stała się klasyczną geografa Palestyny w okresie średniowiecza (JCM Laurent, "Peregrinatores medii ævi quatuor", Leipsig, 1873).

Wilhelm z Moerbecke, którzy zginęli, jak arcybiskup Koryntu ok. 1286, był revisor tłumaczeń Arystotelesa z Grecki i tłumacz z części dotychczas nie tłumaczone.

Dla niego są również tłumaczenia z powodu licznych prac naukowych i filozoficznych starożytnej Grecki autorów (Mandonnet, "Siger de Brabant", I, 40).

"Catholicon" z Genoese Jan Balbus, ukończony w 1285, jest rozległy traktat w sprawie łacina językiem, towarzyszy etymologiczne słownictwa.

Jest to pierwsze prace nad świeckie nauki kiedykolwiek wydrukowane.

Jest to także słynne, ponieważ wydanie w Moguncji (1460) John Guttenberg pierwsze wykorzystało ruchome typu ( "Inkunabuły xylographica et typographica", 1455-1500, Joseph Baer Frankfort, 1900, str. 11).

"Philobiblion" pod redakcją pod nazwą Richard z Bury, ale złożony przez Roberta Holcot (zm. 1349), jest pierwszym traktatem o średniowiecznej miłości do książek (red. Cocheris, Paryż, 1856; tr. Thomas, Londyn, 1888 ).

Jana Tambach (zm. 1372), pierwszy profesor teologii na nowo założony Uniwersytet Praga (1347), autora cennego pracy, "Consolatio Theologić" (Denifle, "Magister Johann von Dambach" w "Archiv für Litt. Kirchengesch u. "III, 640).

Pod koniec XV wieku Frederico Frezzi, którzy zginęli jako biskup Foligno (1416), w składzie: Włoski wiersz w duchu "Commedia Bożego" i zatytułowany "Il Quadriregio" (Foligno, 1725); (por. Canetti , "Il Quadriregio", Wenecja, 1889; Filipiny, "Le edizioni del Quadriregio" w "Bibliofilia", VIII, Florencja, 1907).

Florenckim Thomas Sardi (zm. 1517) napisał długi i ceniony poemat, "L'anima peregrina", w skład którego pochodzi z końca XV wieku (Romagnoli "Frate Tommaso Sardi e il suo poema inedito dell 'anima peregrine "W" Il propugnatore ", XVIII, 1885, pt. II, 289).

(ix) liturgii.

-- W połowie XIII wieku był ostatecznie ustalony Dominikanów liturgii, które wciąż zachowują.

Ostateczne korekty (1256) była dziełem Humbert z Romans.

To była podzielona na czternaście części lub tomów.

Prototyp tego monumentalnego dzieła jest zachowany na Rzym w ogólnym archiwum kolejności ( "Script. Ord. Præd.", 143 "; Zeitschr. F. Kathol. Theol.", VII, 10).

A portable skopiować do korzystania z mistrzem ogólne, piękny okaz z trzynastego wieku podejmowania książki, jest przechowywany w British Museum, nie.

23935 (JW Mający nogi ", opracowań na temat Mszy", Bradshaw Society, 1904; Barka, "Le Chant liturgique dans 1'Ordre de Saint-Dominique" w "L'Année Dominicaine", Paryż, 1908, 27; chronic, "Un manuscrit liturgique des Frères Prêcheurs antérieur aux réglements d Humbert z Romans "w" Revue des Bibliothèques ", 1899, str. 163; Tamże," Dominicains et Teutoniques, Conflit d'attribution du "Liber Choralis" nie. 182 du katalogu: 120 Rosenthal M. Ludwig "w" Revue des Bibliothèques ", 1908). Jerome na Morawach, ok. 1250, w składzie:" Tractatus de Musica "(Paryż, Bib. Nat. Lat. 16663), najważniejszych prac teoretycznych z XIII w. w liturgiczne chant, niektóre fragmenty, które zostały wprowadzone jako wstęp do Dominikanów liturgii Humbert z Romans. To był edytowany przez Coussemaker w jego "Scriptores de musica medii ævi", (Paryż, 1864). (por. Kornmüller "Die alten Musiktheoretiker XX. Hieronima von Mären "w" Kirchenmusikalisehes Jahrbueh ", IV, 1889, 14.) Preachers także liczne kompozycje liturgiczne, wśród najbardziej znany jest Urząd Najświętszego Sakramentu przez St Thomas Aquinas, jednego z arcydzieł Liturgii katolickiej (Mandonnet, "Des écrits authentiques de S. Thomas d'Aquin", 2nd ed. Str. 127). Armand du Prat (zm. 1306) jest autorem pięknej Office of St Louis, Francja Króla. Jego prace, wybrane przez Trybunał w Philip Pogrubienie, wszedł do powszechnego użytku w Francja ( "Script. Ord. Præd.", 499 "; zawiadomienia extraits et des manuscrits de la Bib. Nat.", XXVII, 11 pt. , 369, n. 6). "Dzień Iræ" została nadana kardynał Latino Malabranca którzy w swoim czasie był słynny kompozytor i urzędów kościelnych chants ( "Scritti di vari filologia", Rzym, 1901, str. 488).

(x) dzieł humanistycznych.

-- W porządku odczuwane bardziej niż jest to powszechnie uważano wpływem Humanizmu i umeblowane go zauważyć, składki.

Ten wpływ był kontynuowany w następnym okresie w XVI wieku i zareagował na jej biblijne i teologiczne kompozycje.

Leonardo Giustiniani, arcybiskup Mitylena, w 1449, składający się z obchodzonym poggio a traktat "De vera nobilitate", pod redakcją z Poggio "De nobilitate" (Avellino, 1657).

W Sycylijski Thomas Schifaldo pisał komentarze na temat Perseusz 1461 i Horace w 1476.

Jest autorem "De viris illustribus Ordinis Prædicatorum", napisane w stylu humanistycznych, a także Urzędu św Katarzyny ze Sieny, ale zwykle nieprawidłowo przypisane Pius II (Cozzuli "Tommaso Schifaldo umanista baldoboy del sec. XV", Palermo, 1897, w "documenti na Servire alla storia di Sicilia", VI).

Weneckiego Francesco Colonna autorem jest obchodzony w pracy "The Dream of Poliphilus" ( "Poliphili Hypnerotomachia, ubi omnia humanitarnego razie nie niedorzeczność esse docet", Aldus, Wenecja, 1499; cf. Popelin, "Le songe de Poliphile ou de hypnerotomachia Frère Francesco Colonna ", Paryż, 1880).

Colonna pracy zmierza do skrócenia w postaci romansie całą wiedzę starożytności.

Daje dowody jego autora klasycznej nauki i głębokiej miłości do impassioned Græco-Roman kultury.

Prace, które towarzyszą najbardziej doskonałe ilustracje do czasu, zostało nazwane "najpiękniejsza książka renesansu" (Ilg, "ueber den Kunsthistorisches Werth der Hypnerotomachia Poliphili", Wiedeń, 1872; Ephrusi, "Etudes sur le songe de Poliphile "w" Bulletin de bibliophile "1887, Paryż, 1888; Dorez," Des origines et de la diffusion du songe de Poliphile "w" Revue des Bibliothèques ", VI, 1896, 239; Gnoli" Il sogno di Polifilo, "Bibliofila", 1900, 190; Fabrini, "Indagini sul Polifilo" w "Giorn. Storico della letteratura Italiana", XXXV, 1900, I; Poppelreuter, "Der Meister des Polifilo anonyme", "Zur Kunstgesch. des Auslandes", XX, Strassburg, 1904; Molmenti, "alcuni documenti della concernenti l'Autore (Hypnerotomachia Poliphili)" w "Archiwum storico italiano", Ser. V XXXVIII (906, 291). Tommaso Radini Todeschi (Radinus Todischus), w składzie pod tytułem "Callipsychia" (Mediolan, 1511) alegorycznego jeden romans w sposób Apuleius i inspirowane przez Sen Poliphilus. Dalmacji, John Polycarpus Severitanus w Sebenico, commentated ośmiu części dyskursu z Donata i etyka Seneka Młodszy ( Perugia, 1517, Mediolan, 1520; Wenecja, 1522) i składa się "Gramatices historicæ, methodicæ et exegeticæ" (Perugia, 1518). Bolognese Leandro Alberti (zm. 1550) był elegancki Latinist i jego "De viris illustribus ordinis praedicatorum" (Bolonia, 1517), napisana w sposób humanistyczny, jest piękny wzór Bolognese wydawnictwa ( "Script. Ord. Præd.", II, 137; Campori, "Sei lettere inedite di Fra Leandro Alberti" w "Akty memorie e della Deput. Di Storia Patria per le prov. Modenesi e Parmensi ", I, 1864, str. 413). Wreszcie Matteo Bandello (zm. 1555), którzy został nazwany" Dominikańska Boccacio ", jest uważany za pierwszą z powieści Włoski Cinquecento i jego pracy, co pokazuje złego wpływu renesansu mogą wywierać na churchmen (Masi "Matteo Bandello o życie w un novelliere italiana del Cinquecento", Bolonia, 1900).

(g) Preachers i Sztuki

W Preachers posiadać ważne miejsce w historii sztuki.

Oni się na wiele sposobów do artystycznego życia średniowiecza i renesansu.

Ich kościołach i zakonach oferuje niezwykłą dziedzinie działalności do współczesnych artystów, a wielu z Preachers sami nie ważne prace w różnych dziedzinach sztuki.

Wreszcie ich nauczanie i działalność religijną, często wykonywane głęboki wpływ na kierunek i inspiracji sztuki.

Trybunał ustanowiony na mocy systemu ewangelicki ubóstwa, miało poważne środki w celu uniknięcia w jego wszystkich kościołów, które mogłyby sugerować, luksusu i bogactwa.

Do połowy XIII w. swojej konstytucji i ogólne rozdziały zdecydowanym ustanowiona nic przeciwko zmierzającym do likwidowania dowodów ubóstwa ( "Archiv. F. Litt.-und Kirchgesch.", I, 225, "Acta Cap. Gen.", , Passim).

Jednak w celu zwiększonej aktywności, jego ustanowienia w dużych miastach i znane kontakt z całego ogólnego przepływu cywilizacji triumphed ponad ten stan rzeczy.

Już w 1250, kościołach i zakonach się o nazwie praca sumptuosum (Finke, "Die Dominikaner und der Freiburger Münsterbau", Freiburg, 1901 str. 47; Potthast, op. Cit.., 22426).

Zostały one jednak, zachęcani przez władze kościelne i porządku ostatecznie zrezygnowała z jego wczesnych bezkompromisowej postawy.

Niemniej jednak ascetyczne i morose umysły były scandalized przez co zwany królewskim obiektach (Matthew Paryżu, "Hist. Maj." Reklamy. Ann. 1243; d'Achéry, "Spicelegium", Paryż, 1723, II, 634; Cocheris "Philobiblion" , Paryż, 1856, str. 227).

W drugiej połowie XIII wieku, widząc początku szereg zabytków, z których wiele jest jeszcze w słynnej historii i sztuki. "Dominikanie", mówi Cesare Cantù, "wkrótce miał w głównej miejscowości Włochy wspaniałych klasztorów i świątyń superb , Zastanawia się prawdziwymi sztuki. Między innymi można wymienić: kościół Santa Maria Novella, Florencja, Santa Maria Sopra Minerva, Rzym; świętego Jana i Pawła, Wenecja, Święty Mikołaj, w Treviso; St Dominika, Neapol, Perugia, Prato, oraz w Bolonii, z wspaniały grób założyciela, Święta Katarzyna, w Pizie; St Eustorgius i Sta Maria delle Grazie, Mediolan, oraz kilka innych niezwykłych dla bogatych prostoty i architektów, które były głównie mnisi "(" Les Hérétiques de l'Italie ", Paryż, 1869, I, 165; Berthier," L'Église de Sainte Sabine à Rzym ", Rzym, 1910; Mullooly," St Clement , Papieża i męczennika, a jego Bazylika w Rzym, Rzym, 1873; Nolan, "Bazylika św Klemensa w Rzym" Rzym, 1910; Brown, "The Dominican Church of Santa Maria Novelli w Florencja, historycznego, architektonicznego i artystycznej studium ", Edinburgh, 1902; Berthier," L'Église de la MINERVE à Rzym, Rzym: 1910; Marchese, "San Marco convento dei Padri Predicatori w Firenze, Florencja, 1853; Malaguzzi," La Chiesa e il convento di S. Domenico jeden Bolonia secondo nuove richerche "w" Repertorium für Kunstwissenschaft ", XX, 1897, 174; Caffi," Della Chiesa di Sant 'Eustorgio w Mediolanie, Mediolan, 1841; Valle, "S. Domenico Maggiore di Napoli", Neapol, 1854; Milanese, "Le monumentale Chiesa di S. Nicolò w Treviso", Treviso, 1889; Mortier, "Notre Dame de la Guercia" Paryż, 1904; Ital. Tr. Ferretti, Florencja, 1904; Oriandini, "Opis storica della chiesa di S. Domenico di Perugia, Perugia, 1798; Biebrach, "Die holzgedeckten Franziskaner und Dominikanerkirchen w Umbrien und nieodm", Berlin, 1908).

Francja Włochy, a następnie w ślady.

Tutaj wspomnieć należy składać w Jacobins z Toulouse (Carrière, "Les Jacobins de Toulouse", 2nd ed. Toulouse, SD); St Jacques de Paris (Millie, "Antiquités uzasadnieniem", Paryż, 1790, III, 1) ; St Maximin w Prowansji (Rostan, "Notice sur l'Église de Saint-Maximin", Brignoles, 1859); Notre-Dame-de-Confort w Lyonie (Cormier, "L'ancien Couvent des Dominicains de Lyon, Lyon , 1898).

Kompleksowa względu na pracę architektoniczny na Dominikanie w Francja można znaleźć w publikacji wspaniały Rohault de Fleury, "Gallia Dominikańska, Les couvents de Saint-Dominique Francja en-au moyen âge" (Paryż, 1903, 2 vols. W 4).

Hiszpania była również pokryta Godne uwagi zabytki: St Catherine Barcelony i Madrytu Thomas zostały zniszczone przez pożar, S. Esteban w Salamance, S. i S. Gregorio Pablo w Valladolid, Santo Tomas w Avila, San Pablo w Sewilla i w Kordowa.

S. Cruz w Grenada, Santo Domingo w Walencji i Saragossa (Martinez-Vigil, "La Orden de Predicadores", Barcelona, 1886).

Portugalia też miał piękne budynki.

Kościół i klasztor w Batalha są chyba najbardziej wspaniały przez wieki mieszkali w porządku (Murphy, "Plany, elewacje, sekcje i poglądów Kościoła Batalha", Londyn, 1795; z Condeixa, "O mosteiro de Batalha Portugalia em" , Paryż, 1892; Vascoucellos, "Batalha. Convento de Santa Maria da Victoria", Porto, 1905).

Niemcy mieli piękne kościoły i konwentów, zazwyczaj godny ich prostoty i czystości ich linii (Scherer, "Kloster Kirchen und der Franziskaner und Dominikaner w Turyngia", Jena, 1910; Schneider, "Die Kirchen der Dominikaner und Karmeliten" w "Mittelalterliche Ordensbauten w Moguncji ", Mainz, 1879;" Zur Wiederherstellung der Dominikanerkirche w Augsburgu "w" Augsburger Postzeitung ", 12 listopada 1909;" Des Dominikanerkloster w Eisenach ", Eisenach, 1857; INGOLD," Notice sur l'Église et le Couvent des Dominicains de Colmar ", Colmar, 1894; Burckhardt-Riggenbach," Die Dominikaner Klosterkirche w Bazylei, Bazylea, 1855; Stammler, "Die ehemalige Predigerkirche w Bernie i chyba Ŝe Wandmalerein" w "Berner Kunstdenkmaler", III, Bern, 1908 ).

Niezależnie mogą być sprzeczne powiedział do dominikanów, jak również inne zlecenia mendicant stworzył specjalny sztuki architektonicznej.

Oni wykorzystywali sztukę, jako że znaleziono go w trakcie ich historii i dostosować go do swoich potrzeb.

One przyjęte Gocki sztuki i wspomaga w jej dyfuzji, ale one zaakceptowane sztuki renesansu, kiedy miał supplanted starożytnych form.

Ich kościoły w różnorodnych wymiarach i bogactwa, stosownie do wymagań miejsca.

Oni zbudował szereg kościołów z podwójnym nawach i większej liczby z otwartym dachem.

W odróżnieniu charakterystycznego dla ich kościoły sumptuary wynikały z ich ustawodawstwem, które wyłączone zdobione architektoniczne pracy, zapisać w chórze.

Stąd dominacja pojedynczych linii w swoich budynkach.

Tę Wyłączności, które często poszło w miarę tłumienia literami na kolumnach, daje wielkie lekkości i elegancji do ich nawach kościołów.

Choć brak bezpośrednich informacji dotyczących większości architektów z tych zabytków, nie ma wątpliwości, że wielu ludzi, którzy nadzorowali budowę kościołów i konwentów jego członkowie byli w porządku i nawet wspomaga w dzieła sztuki poza zamówienia.

Dlatego wiemy, że brat Diemar zbudował kościół Dominikanów Ratisbon (1273-77) (Sighart, "Gesch. Zm. bildenden Künste im Kgn. Bayern", Monachium, 1862).

Brat Volmar sprawuje swoją działalność w Alzacji o tym samym czasie, a zwłaszcza w Colmar (INGOLD, op. Cit.)..

Brat Humbert był architektem kościoła i klasztoru w Bonn, jak również kamienny most w całej Aar, w średniowieczu najpiękniejszych w mieście (Howard, "Des-Dominikaner Kloster w Bernie von 1269-1400", Bern, 1857).

W Włochy architektów kolejności są znane sławy, zwłaszcza w Florencja, gdzie wzniesiono kościół i cloisters S. Maria Novella, które epitomize całej historii sztuki florencka (Davidsohn, "Forschungen zur Gesch. Von Florenz", Berlin, 1898, 466; Marchese, "Memorie dei più słynny, sławny, pittori, scultori e architetti domenicani", Bolonia, 1878, I).

W pierwszej kolejności starał się i pobytu, zakaz jej rzeźby z kościołów, ale ostatecznie przyjęte i ustalone na przykład poprzez budowę pięknego grobu św Dominika w Bolonii, i Świętego Piotra w Weronie w kościele św Eustorgius w Mediolan .

A Dominikany, William of Pisa, pracował w byłym (Berthier, "Le tombeau de St Dominique, Paryż, 1895; Beltrani," La Cappella di S. Pietro męczennika presso la Basilica di Sant Eustorgio w Mediolanie "w" Archiwum storico dell 'arte ", V, 1892).

Brat paschalnej Rzym wykonany z interesujących dzieł rzeźbiarskich, np. jego sfinks z Viterbo, podpisane i opatrzone datą (1286) oraz paschalnej świecznik z Sta.

Maria in Cosmedin, Rzym ( "Römische Quartalschrift", 1893, 29).

Nie było wielu malarzy i miniaturists wśród Preachers.

Już w XIII w. Hugh Ripelin w Strasburgu (zm. 1268) znany był jako malarz (pon Germ. Hist.: SS., XVII, 233).

Jednak długa lista jest zdominowany przez dwóch mistrzów którzy osłoni innych, Fra Angelico i Fra Bartolommeo.

Praca Fra Giovanni Angelico da Fiesole (zm. 1455) uważany jest za najwyższy uosobieniem chrześcijańskiej inspiracji w sztuce (Marchese, "Memorie", I, 245; Tumiàti, "Frate Angelico", Florencja, 1897; Supino "Beato Angelico ", Florencja, 1898; Langton Dougias," Fra Angelico ", Londyn, 1900; Wurm," Meister und Schülerarbeit w Fra Angelicos Werk ", Strasburg, 1907; Cochin," Le Bienheureux Fra Giovanni Angelico da Fiesole ", Paryż, 1906; Schottmuller, "Fra Angelico da Fiesole", Stuttgart, Lipsk, 1911 (Fr. ed., Paryż, 1911). Fra Bartolommeo należy do złotego wieku w Włoski renesansu. On jest jednym z wielkich mistrzów rysunku. Jego sztuka jest naukowych, szlachetny, prosty i nasycony spokojnej i powściągliwy pobożności (Marchese, "Memorie", II, 1; Franz, "Fra Bartolommeo della Porta", Ratisbon, 1879; Gruyer, "Fra Bartolommeo della Porta et Mariotto Albertinelli", Paryż - Londyn, SD, Knapp, "Fra Bartolommeo della Porta und die Schule von San Marco", Halle, 1903). Kolejność także niezwykły malarzy na szkle: James Ulm (zm. 1491), którzy pracowali głównie w Bolonii i William z Marcillat (zm. 1529), którzy w opinii jego pierwszy biograf był chyba największy malarz na szkle, którzy kiedykolwiek żyli (Marchese, "Memorie", II; Mancini, "Guglielmo de Marcillat francese Dziękujemy! pittore sul Vetro", Florencja, 1909). Jak już w XIV wieku kościoły dominikanów i konwentów zaczął być pokryte dekoracje ścienne. Niektóre z tych obiektów stało się sławne sanktuarium sztuki, takich jak S. Maria Novella i S. Marco w Florencja. Jednak zjawisko było w ogólnym Do końca XV wieku, a tym samym otrzymała nakaz niektóre dzieła największych artystów, jak na przykład "Ostatnia wieczerza" Leonarda da Vinci (1497-98) w refektarzu S. Maria delle Grazie w Mediolan ( Bossiego, "Del Cenacolo di Leonardo Da Vinci", Mediolan, 1910; Sant 'Ambrogio, "Uwaga epigrafiche ed artistiche intorno alla sprzedaży del Cenacolo ed al Tempio di Santa Maria delle Grazie w Mediolanie" w "Archiwum Storico Lombardo", 1892).

W Preachers wykonywane znaczny wpływ na malarstwo.

Kolejność podawać w infuzji jego apostolskiej gorliwości i teologicznych do nauki przedmiotów sztuki pod jego kontrolą, tworząc tym samym, co może być nazywane teologicznych malarstwa.

Ozdoba Campo Santo w Pizie, Orcagna, freski w kaplicy Strozzi i Hiszpański w kaplicy S. Maria Novella, Florencja, od dawna słynne (Michel, "Hist. De l'Art depuis les temps premiery Chrétiena jusqu'à nos jours ", Paryż, II, 1908; Hettner," Die Dominikaner in der Kunstgesch. des L4. und 15. Jahrhunderts "w" Italienische Studien zur Gesch. der Renaissance ", Brunszwik, 1879, 99;" Renaissance Dominikaner und Kunst " "Hist.-Polit. Blatter", LXXXXIII, 1884; Perate, "Un Triomphe de la Mort de Pietro LORENZETTI", Paryż, 1902; Bacciochi, "Il Chiostro verde e La Cappella degli Spagnuoli", Florencja; Endres, "Die Verherrlichung des Dominikanerordens in der Kapelle jeden Spanischen S. Maria Novella zu Florenz "w" Zeitschr. f. Christliche Kunst ", 1909, str. 323).

W tym samym były spowodowane przyczynami licznych sukcesów w St Thomas Aquinas (Hettner, op. Cit..; Berthier, "Le triomphe de Saint Thomas dans la chapelle des Espagnols à Florencja", Fryburg, 1897; Ucelli, "Dell 'iconografia di s. Tommaso d'Aquino ", Neapol, 1867).

Savonarola wpływ na artystów i sztukę swego czasu była głęboka (Gruyer, "Les ilustracje des écrits de Jérôme Savonarole et les paroles de Savonarole sur l'Art", Paryż, 1879; Lafenestre, "Saint-François d 'Assise et Savonarole inspirateurs Italien de l'Art ", Paryż, 1911).

Dominikanów również często umeblowane libretti, czyli dogmatyczne lub symboliczne tematów dla dzieł sztuki.

Oni również otwarty jest ważnym źródłem informacji dla sztuki z ich sanctoriaux pism i ich popularyzacji.

Prace artystyczne, takie jak tańce śmierci i sybils sprzymierzonych z proroków są bardzo zadłużone, aby je (Neale, "L'art religieux du XIIIe siècle, Paris, 1910; Tamże," L'art religieux de la fin du Moyen-âge pl Francja, Paryż, 1910).

Nawet mistycznego życia kolejności, w sposób, wykonywane wpływ na współczesną sztukę (Peltzer, "Deutsche Mystik und deutsche Kunst", Strassburg, 1899; Hintze, "Der Einfluss des mystiken auf die ältere Kölner Malerschule", Wrocław, 1901 ).

Jego świętych i jego confraternities, zwłaszcza, że na różańcu, inspirację wielu artystów (Neuwbarn, "Die Verherrlichung des hl. Dominicus in der Kunst", 1906).

(h) Preachers i rzymskiego Kościoła

The Order of Preachers jest dziełem Kościoła rzymskiego.

Ona w St Dominic instrument z pierwszych pozycji.

Ale to ona którzy inspirację do ustanowienia porządku, którzy go ładowane z uprawnieniami, skierowane jego ogólnej działalności, a ona chroniona przed jego wrogów.

Od Honoriusz III (1216) aż do śmierci Honoriusz IV (1287) pontyfikatu było najbardziej korzystne dla Preachers.

Innocenty IV, zmiany postawy pod koniec swego pontyfikatu (10 maja, 1254), spowodowanych przez oskarżenia o duchownych i być może również przez przyleganie Arnold Trier Frederick II do projektów anty-kościelnej reformy, było szybko naprawione przez Alexander IV [22 grudnia 1254 ( "Wykres Univ. Paryżu", I, 263, 276; Winckelmann, "Fratris ARNOLDI Ord. Præd. Epistola De correctione Ecclesiae", 1863; "Script. Ord. Praed.", II, 821 b)].

Ale w ogólnych rzeczy podczas czternastego i piętnastego wieku Papieży pozostało wiele załączony do celu, wyświetlając wielkie zaufanie w nim, jak się manifestem przez "Bullarium" z Preachers.

Żadne inne zakonu, wydaje się, kiedykolwiek otrzymała od eulogies pontyfikatu, takie jak te skierowane do niego przez Aleksander IV, 23 maj 1257 (Potthast, op. Cit., 16847).

Kolejność współpracowało z Kościołem w każdy sposób, papieży w znalezieniu jej szeregach asystentów którzy byli zarówno właściwe i poświęcone.

Wątpliwości poprzez własną działalność, głosząc w instrukcji, było już potężnym agentem pontyfikatu; jednak papieży z wnioskiem o jej powszechnej współpracy.

Matthew Paryżu w 1250 stwierdza: "Bracia Preachers, skłaniają przez posłuszeństwo, są agenci skarbowi, nuncios a nawet legates na papieża. Są wiernych kolekcjonerów Papieskiej pieniędzy przez ich przepowiadanie i ich crusades i kiedy mają gotowego zaczynają ponownie. pomóc infirm, umierających i tych, którzy swoich testamentów. sumienny negocjatorów, uzbrojone z wszelkiego rodzaju uprawnień, oni sie wszyscy do zysku na papieża "(Matthew Paryżu," Hist. Angl. " III, 317, w "RER. Brit. Med. Æv. Skryptu.").

Ale prowizji od Kościoła do Preachers znacznie przewyższają te wyliczone przez Matthew Paryżu, a wśród weightiest muszą być wymienione na wizytację klasztorów i diecezji, zarządzanie dużą liczbą mniszek w zakonach i inquisitorial urzędu.

Kolejność próbował wycofać się z jego multifarious zawodów, które distracted go z jego głównego celu.

Grzegorz IX częściowo przyniosły ich żądań (25 października, 1239; cf. Potthast, op;. Cit., 10804), ale nigdy nie udało się zamówić w całości wygranej jego przyczyną (Fontana, "Theatrum sacrum Dominicanum" pt. II, De SR Ecclesiae Officialibus, Rzym, 1666; "Bull. Ord. Præd.", I-II, passim; Potthast, "Regest. Pont. Rz." Papieskiego Rejestru XIII w.. "Bib. Françaises des Ecoles d'Athènes et de Rzym ").

Dominikanów dał się zauważyć w Kościele wiele osobistości: m.in. w średniowieczu było dwóch papieży, Innocenty V (1276) i Benedykt XI [1303-4; (Mothon, "Vie du B. Innocenty V", Rzym, 1896; Fietta "Boccasino Nicolò di Trevigi e il suo tempo", Padwa, 1875; Funk ", Papst Benedikt XI", Münster, 1891; Grandjean "; Benoît XI avant pontificat syn" (1240-1303) w "mélanges archiv.-Hist. française de l'école de Rzym ", VIII, 219; Tamże," Recherches sur l'administracji financière du pape Benoît XI ", loc.. cit., III, 1883, 47; Tamże," La date de la mort de Benoît XI ", Loc. Cit.. XIV, 1894, 241; Tamże," Registre de Benoît XI ", Paryż, 1885)].

Nie było dwadzieścia osiem kardynałów Dominikańskiej w ciągu pierwszych trzech wieków istnienia porządku.

Niektóre z nich były dla wyjątkowych usług pontyfikatu.

Pierwsze z nich, Hugh Saint Cher, miał delikatną misję przekonywania Niemcy przyjąć William Holland po depozycji Frederick II (Sassen, "Hugo von St Cher em Seine Tätigkeit als Kardinal, 1244-1263", Bonn, 1908).

Kardynał Latino Malabranca jest znana jego legations i jego pacyfikacji Florencja (1280; Davidsohn, "Gesch. Von Florenz", II, Berlin, 1908, str. 152; Tamże, "Forsch. Zur Gesch von Florenz", IV, 1908, str. 226).

Mikołaja Albertiniego z Prato (1305-21) podjął również pacyfikacji Florencja (1304; Bandini, "Życie del Cardinale Nicolo da Prato", Livorno, 1757; Fineschi, "supplemento alla vista del Cardinale Nicolò da Prato", Lucca, 1758; Perrens, "Hist. Florencja de", Paryż, III 1877, 87).

Kardynał Giovanni Dominici (1408-19) był obrońca staunchest uzasadnionych papieża Grzegorza XII, pod koniec Wielkiego Schizma, w imię swego pana dymisji jest pontyfikatu na Sobór w Konstancji (Rossler, "kardynał Johannes Dominici, O.Pr., 1357-1419 ", Freiburg, 1893; Mandonnet," Beiträge zur. Gesch. Giovanni Dominici des Kardinals "w" Hist. Jahrbuch. ", 1900; Hollerbach," Die Gregorianische le Partei, Zygmunta und das Konstanzer Konzil "in" Römische Quartalschrift ", XXIII, XXIV, 1909-10).

Kardynał Jan de Torquemada (Turrecremata, 1439-68), wybitny teolog, był jednym z najsilniejszych Papieskiej obrońców praw w czasie Rady Bazylea (Lederer, "Johann von Torquemada sein Leben und seine Schriften", Freiburg, 1879; Hefele, "Conciliengesch.", VIII) wielu ważnych urzędników zostały przekazane do Kościoła: Kapitanowie Najświętszego Palace (Catalamus, "De magistro sacri palatii apostolici" Rzym, 1751); papieskich penitentiaries (Fontana, "SACR. Theatr Dominic ", 470, 631," Bull. OP ", VIII, 766, Poenitentiarii; Goller," Die päpstliche Ponitentiarii vor ihrem Ursprung bis zu ihrer Umgestaltung unter Pius VII ", Rzym, 1907-11), a zwłaszcza papieskich inquisitors.

W obronie Wiary i represje herezja jest zasadniczo o pracę apostolską i papieskich.

W Preachers również przekazać umeblowane wielu sędziów posiadających uprawnienia albo ich od biskupów lub od papieża, ale w takim celu misji właściwie nie miał tzw oraz ustawodawstwa do stłumienia herezja była absolutnie zagranicznych w szczególności do niego.

W skrajnych zagrożeń prowadzonych przez Kościół na początku XIII w. ze względu na postęp w Albigensi i Cathari pontyfikatu skłaniają do pracy na ich represje.

To pierwszy wezwał biskupów do działania, oraz ustanowienie synodu świadków był przeznaczony do swoich misji bardziej skuteczne, ale ich niewydolność układu wywołane przez Grzegorza IX do doradzania biskupów do korzystania z Preachers i wreszcie niewątpliwie ze względu na brak gorliwości wyświetlane przez wielu biskupów, aby utworzyć inquisitorial przez sędziów papieskich delegacji.

W Preachers nie zostały wybrane de iure, ale de facto i kolejno w różnych prowincjach w porządku.

Papież zazwyczaj pobierane z Dominikany provincials z nominacji inquisitorial oficerów, których jurysdykcji zwykle zbiegła się z terytorium prowincji Dominikanów.

W biurze inquisitors zostały usunięte spod władzy ich utrzymaniu porządku i wyłącznie na Stolicę Apostolską.

Pierwszy papieskich inquisitors zostały wybrane niezmiennie od Postanowienie Preachers, powodem jest niedobór wykształconych duchownych i gorliwi.

W Preachers, będąc vowed do badania i głosił, były przygotowane samodzielnie przez ministerstwo, które wymaga zarówno nauki i odwagi.

W celu otrzymania tej jak wielu innych papieskich komisji, tylko z żalem.

Kapitan ogólne, Humbert z Romans oświadczył, że powinien uciekać Braci odious wszystkich urzędów, a zwłaszcza Inkwizycja (Opera, ed. Berthier, II, 36)

W tej samej troski o usunięcie z porządku odium z urzędu skłaniają inquisitorial prowincji rozdział Cahors (1244) do niczego zabronić, że powinny generować do Braci z administracji z Inkwizycja, że zamówienie nie może być slandered.

W rozdziale prowincji Bordeaux (1257) nawet zakazała religijnych jeść z inquisitors w miejscach, gdzie kolejność miał klasztor (Douais, "Les Frères Prêcheurs en Gascogne", Paryż-Auch, 1885, str. 64).

W krajach, gdzie herezja był potężny, na przykład w południowej części Francja i Włochy północy, w celu miał wiele znieść, pillage, czasowe wydalenie i zabójstwie w inquisitors.

Po oddanie do śmierci w inquisitors w Avignonet (28 maja, 1242) i zabójstwie Świętego Piotra z Werony (29 kwietnia 1242) ( "Vitae Braci Czeskich", wyd. Reichart, 231; Perein, "Monumenta Kongres Tolosani" , Tuluza, 1693, II, 198, Acta SS., 29 kwietnia) w celu, którego administracja musiała wiele cierpieć z powodu tej wojny przeciwko herezji, natychmiast zwróciła się zwolniony z urzędu inquisitorial.

Innocenty IV odmówił (10 kwietnia 1243; Potthast, 11083), a następnego roku biskupów z południowo Francja zwrócił się do papieża, że chciał zachować Preachers w Inkwizycja ( "Hist. Gén. Du Languedoc", III, red. . W folio, dowód CCLIX, Vol. CCCCXLVI).

Jednak Stolica Apostolska rozumie dążenie do Preachers; kilku prowincjach Christendom przestał być podawany przez nich i zostały w tajemnicy do Braci Mniejszych viz., Papieskiej członkowskich, Apulia, Toskania, w marcu Trevisa i Slawonia i wreszcie Provence ( Potthast, 11993, 15330, 15409, 15410, 18895, 20169; Tanon, "Hist. Sądowy de l'Inquisition pl Francja" Paryż, 1893; Tamże, "Dokumenty pour servir a l'hist. De l'Inquisition dans le Langwedocja ", Paryż, 1900; Vacandard," L'Inquisition ", Paryż, 1907; Lea," Hist. Z Inkwizycja w średniowieczu "Nowy Jork, Londyn, 1888, Francuski tr. Paris, 1900; Frédéricq," Corpus documentorum Inquisitionis hæreticæ pravitatis Neerlandicæ ", Gandawa, 1900; amabile," Il santo urzędu della Inquizione w Neapolu "Città di Castello, 1892; Canzons," Hist. pl de l'Inquisition Francja, Paryż, 1909; Jordania, "La responsabilité de l'Eglise dans la répression de l'hérésie au moyen-âge "w" Annales de Philosophie chrét. ", CLIV, 1907, str. 225).

Zwalczaniu herezji, które były szczególnie aktywnych w niektórych bardziej narażony części Christendom, zmniejszył się zwłaszcza w drugiej połowie XIII wieku.

Szczególne warunki panujące w Hiszpania doprowadził do reestablishment z Inkwizycja z nowych obowiązków dla inquisitor ogólne.

Były wykonywane z 1483 do 1498 przez Tomasza z Torquemada, którzy reorganizacji całego systemu likwidacji, a przez Diego de Deza od 1498 do 1507.

Były to pierwsze i ostatnie Dominikańska inquisitors ogólny Hiszpania (Lea, "Hist. Z Inkwizycja z Hiszpania, New York, 1906, Cotarelo y Valledor," Fray Diego de Deza ", Madryt, 1905).

(i) Braci Preachers Duchowieństwa i Świeckich

W Preachers, którzy stanowią był od początku jako kolejności duchownych vowed do obowiązków kościelnych w celu uzupełnienie braku świeckich duchownych, były powszechnie akceptowane przez biskupstwie, który nie był w stanie dostarczyć dla duszpasterstwa wiernych oraz instrukcja duchownych.

To był zazwyczaj wzywany do biskupów którzy Preachers ich diecezji.

Konflikty, które się włamali się tu i tam podczas trzynastego wieku nie były na ogół ze względu na biskupów, ale do parochial duchownych którzy sami uznać rannych w ich czasowego praw ze względu na pobożności i hojności wiernych w drodze do celu.

Zgodnie z ogólną rzeczy zostały osiągnięte kompromisy pomiędzy konwentów i parafiach, w których były one położone, a następnie pokojowego wyniki.

W dwóch wielkich konkursów między porządku i świeckich, duchownych złamał w trakcie Francja trzynastego wieku.

Pierwsza miała miejsce na Uniwersytecie w Paryżu, kierowany przez Williama Saint-Amour (1252-59), były skomplikowane i przez szkolnego.

Biskupstwie nie miał żadnego udziału w tym kościele i wspierane ze wszystkimi jego moc prawa i przywileje z rzędu, które pojawiły się zwycięskiej (Mandonnet, "Siger de Brabant", I, 70, 90; Perrod, "Etude sur la vie et les uvres de Guillaume de Saint-Amour "w" Mémoires de la Société d'émulation de Jura ", Lons-le-Saunier, 1902, str. 61; Seppelt," Der Kampf der Bettelorden an der Universität Paris in der Mitte des 13 . Jahrhunderts "w" Kirchengeschichtliche Abhandlungen ", Breslau, III, 1905; VII 1909).

Do walki włamali się na nowo w północnej Francja po przywilej Martin IV "Ad fructus uberes" (13 grudnia, 1281), i trwała do Rady w Paryżu w 1290.

To było w dużej mierze prowadzone przez Guillaume de Flavacourt, biskup Amiens, ale w tym przypadku również dwa wielkie mendicant zamówienia triumphed nad ich przeciwnikami, dzięki energicznej do pomocy dwóch kardynalnych legates (Denifle-Chatelain, "Chart. Uniw. Paryż ", passim; Finke," Des Pariser Narodowego Konzil 1290 "w" Römische Quartalschrift ", 1895, str. 171; Paulus" Welt und Ordensclerus beim Ausgange des XIII. Jahrhunderts w Kampfe um die Rechte-Pfarr ", Essen - Ruhr, 1900).

Nakaz wydał wielu jego członków w biskupstwie, ale starał się temu zapobiec.

Św.

Franciszka i Dominika wydaje się mieć odrzucona z przystąpieniem do ich religijnej eeelesiastical dignities ( "Speculum perfectionis", wyd. Sabatier, Paryż, 1898, str. 75; Tomasza z Celano, "Legenda Secunda S. Francisci", III, LXXXIV) .

Jordanus Saksonii bezpośrednim następcą św Dominik, zakazała wszelkich akceptacji wyborów lub Postulacja do biskupstwie, pod rygorem excommunication, bez specjalnego zezwolenia papieża, Kapituła generalna, a kapitan ogólnych ( "Acta Cap. Gen." , Ed. Reichert, 4).

W jego administracji mu opór ze wszystkich jego wytrzymałość i oświadczył, że on raczej zobaczyć friar pochowany niż podniesione do biskupiej ( "Vitæ Braci Czeskich", wyd. Reichert, 141, 143, 209).

Każdy zna wymowne Humbert z listu do Rzymian pisał Albertus Magnus, aby go odwieść od aecepting nominacji do Patrz na Ratisbon (1260; Piotr Prus, "Życie B. Alberti Magni", Antwerpia, 1621, str. 253).

Ale wszystko to sprzeciw nie mógł zapobiec nominacji wielu wysokiej dignities kościelnych.

Wartości religijnych w nich wielu prominentnych tak, że było to niemożliwe, że nie powinny one być sugerowane w biskupstwie.

Książąt i dostojników którzy mieli synów lub krewnych w celu często pracował na ten wynik z zainteresowanymi motywy, ale Stolica Apostolska szczególnie widząc w sprawie przystąpienia do dominikanów biskupstwie środków infusing jej świeżej krwi.

Od przystąpienia Grzegorz IX powołania Dominikanów do diecezji i archdioceses stał się zwykłym rzeczy.

Stąd aż do końca XV wieku około tysiąc pięćset Preachers zostały przetłumaczone albo powołania lub do diecezji lub archdioceses, wśród nich zadziwiające dla ludzi nauki, ich właściwe zarządzanie ich gorliwość o dusze, a świętości ich życia.

(Eubel, Hierarchia catholica ", I-II," Bull Ord. Præd. ", I-IV;" Script. Ord. Præd. ", I, str. XXI; Cavalieri," Via de 'sommi Pontefici, Patriarchi, Areivescovi, Vescovi e dell 'ordine de' Predicatori ", Benevento, 1696; Vigna," I veseovi domenicani Liguri ovvero w Ligurii ", Genua, 1887).

(j) Preachers i Społeczeństwa Obywatelskiego

W średniowieczu Preachers wpływem książąt i społeczności.

Książąt im się znaleźć rozsądne doradców, ekspertów, ambasadorów, a oświeceni spowiedników.

W monarchii Francuski był znacznie dołączone do nich.

Już w 1226 Jordanus Saksonii był w stanie pisać, mówiąc o Blanka Kastylijska "Królowa czule kocha braci i ona zna się ze mną osobiście i familiarly o jej sprawy" (Bayonne, "Lettres du B. Jourdain de Saxe" Paryż-Lyon 1865, str. 66).

Nr książę był bardziej przeznaczone na celu niż St Louis, ani nie przyznają żadnych bardziej sprzyja.

W monarchii Francuski zgromadziła większość jej spowiednicy w średniowieczu z Postanowienie Preachers (Chapotin, "A l'histoire Travers dominicaine:" Les książąt français du Moyen Age et l'ordre de Saint Dominique, Paryż, 1903, str. 207; Tamże, "Etudes historiques sur la prowincji dominicaine de Francja, Paryż, 1890, str. 128). To było wejście Humbert II, Dauphin w Wiedeń, do celu, który zyskał na Dauphiny Francja (Guiffrey," Hist . De la Réunion du Dauphiné à la Francja "Paryż, 1878). Władcy Burgundia również dążyć do ich spowiedników z rzędu (Chapotin, op. Cit.. 190). Królów Anglii zrobił tak samo i często pracujących swoich członków w ich usług . (Palmer, "The Kings's spowiedników" w "The Antiquary", Londyn, 1890, str. 114; Tarett, "Braci spowiedników z Kings Angielski" w "Home Counties Magazine", XII 1910, str. 100). Kilka Niemiecki cesarzy były znacznie dołączony do porządku jednak Preachers nie zawaha się wejść w konflikt z Frederick II i Ludwika Wittelsbach, gdy połamał z tych książąt Kościoła (Opladen, "Die Stellung der deutschen Könige zu den Orden im dreizethnten Jahrhundert" w Bonn , 1908; Paulus "Thomas von Strassburg und Rudolf von Sachsen. Ihre Stellung zum interdikt" w "Hist. Jahrbuch.", XIII, 1892, 1; "Neues Archiv. Geschellschaft der für deutsche altere Geschictskunde", XXX, 1905, 447 ). Królów Kastylii i Hiszpania zawsze wybrał ich spowiedników spośród Preachers ( "catalogo de los religiosos Dominicos, które stary servido ea los Señores de Castilla de Aragon, y de Andalucia, en el empleo de sus Confessores de Estado", Madryt , 1700). Królów Portugalia również dążyć do ich dyrektorzy z tego samego źródła (de Sousa, "Historia de S. Domingos de Reino particulor, e conquistas z Portugalia" Lizbona, 1767; Grégoire, "Hist. Confesseurs des les empereurs, des rois et d'autres książąt ", Paryż, 1824).

Pierwszy, które mają być ustalone w centrach miast, Dominikanie wywarł głęboki wpływ na życie miejskie, przede wszystkim w Włochy.

Świadek w kanonizacji św Dominika w 1233 wyraża sprawy, kiedy mówi, że niemal wszystkie miasta i Lombardia Marche umieszczone ich sprawami i ich statuty w rękach na Preachers, że może zorganizować i zmienić je na ich smak i wydawało się, jak do nich wyposażenia.

Podobnie było z wojen wytępienia, przywrócenie pokoju, zwrotu dla lichwy, wysłuchania spowiedzi i wiele korzyści, które mogłyby być zbyt długi, aby wyliczyć ( "Annales Ord. Præd.", Rzym, 1756, dodać., col. 128).

O tym czasie obchodzi John Vicenza sprawuje potężny wpływ na północy Włochy i został sam Podestà Werona (Sutter, "Johann von Vicenza italienisehe Friedensbewegung und die im Jahre 1233", Freiburg, 1891; Ital. Tr., Vicenza, 1900 ; Vitali, "I Domenicani nella vita italiana del secolo XIII", Mediolan, 1902; Hefele, "Die Bettelorden und das religiöse und Volksleben Ober-Mittelitaliensim XIII. Jahrhundert", Leipzig-Berlin, 1910).

Pomysł na penetracji kolejności do wszystkich klas społecznych może być utworzona z deklaracją Pierre Dubois, że w 1300 Preachers i nieletnich wiedział lepiej niż ktokolwiek inny stan na świat i wszystkich klas społecznych ( "De recuperatione Terre sancte ", Wyd. Langlois, Paryż, 1891, pp. 51, 74, 84).

Rolę odgrywaną przez Katarzyny ze Sieny w pacyfikacji miast Centralnej i Włochy powrotu pontyfikatu z Avignon do Rzym jest dobrze znane.

"Ona była największa liczba w drugiej połowie XIV wieku, Włoski, nie tylko święty, mistyk, cudotwórca, ale stanu, a także wielkie stanu, którzy rozwiązane dla dobra wszystkich i Włochy Christendom najbardziej tragiczne i trudne pytanie jej czas "(Gebhart" Une sainte homme d'état, Ste Catherine de Sienne ", w" Revue Hebdomadaire ", 16 marca 1907, 257).

To był dominikanin, biskup Genewa Adémar de la Roche, którzy tego miasta przyznano jej wolności i franczyzowych w 1387 (Mallet, "wolności, franchising, immunités, et coutumes de la ville de Genève promulgés par le évêque Adémar Fabri 23 Maj, 1387" "Mémoires et de la société dokumentów d'histoire et d'archéologie de Genève", Genewa, II, 1843, str. 270).

Na koniec należy odnieść się do głębokiego wpływu wywieranego przez Girolamo Savonarola (1498) w życiu politycznym Florencja w ciągu ostatnich lat XV wieku (Vilari, "La Storia di Girolamo Savonarola e dé suoi tempi", Florencja, 1887; luotto , "Il vero Savonarola", Florencja, 1897).

(k) Preachers i wiernych

W XIII w. wiernych były niemal bez opieki duszpasterskiej i kaznodziejstwa.

Z przyjściem Preachers był innowacji, które zdobyły ponad ludzi chciwi religijne.

Co za kronikarza odnosi Turyngii miała miejsce w przypadku niemal wszędzie: "Przed przyjazdem do Braci Preachers słowo Boże było rzadkim i cennym i bardzo rzadko głosił do ludzi. Braci Preachers głosił sam w każdej części Turyngii oraz w mieście w Erfurcie i nikt nie utrudniały ich "(Koch," Graf von Elger Holmstein ", Gotha, 1865, pp. 70, 72).

O 1267 Biskup Amiens, Guillaume de Flavacourt, w wojnie przeciwko herezji już wspomniano, oświadczył, że ludzie odmówił słuchają słowa Bożego z dowolnego zapisać Preachers i nieletnich (Bibl. de Grenoble, rękopis 639, fol. 119) .

W Preachers sprawuje specjalny wpływ na piously pochylona do obu płci wśród mas, tak licznych w średniowieczu, a ich skłoniło do pokuty i Kontynencja wielu ludzi żyjących w świat, którzy byli powszechnie zwany Beguins, którzy mieszkali albo samodzielnie lub w bardziej lub mniej zaludnionych.

Pomimo tego celu jest atrakcją dla tego pobożny, pół-świeckich, pół-religijnych świat, Preachers odmówił podjęcia go w ramach ich kompetencji, aby nie utrudniać ich szef, ani zakłócać ich działalność kościelnych idealne przez zbyt bliski kontakt z pobożności świeckich.

Ogólne rozdziały 1228 i 1229 zakazała religijnych do nawyku, aby każda kobieta lub odbierać jej zawodu, lub do jakiegokolwiek kierunku duchowej wspólnoty kobiet nie ściśle uzależnione od władzy innej niż ta z rzędu ( "Archiv. F . Litt. Jeden Kirchengesch. ", I, 27; Bayonne," Lettres du B. Jourdain de Saxe ", 110).

Ale życie okoliczności panowały, oraz, mimo wszystko, tych klientów wyposażonych w starszy elementy z Penitential Postanowienie Święty Dominik, którzy otrzymali ich własnych rządów w 1285, i których więcej zostało powiedziane wyżej (Mosheim, "De Beghardis et Beguiniabus ", Leipzig, 1720; Le Grand" Les Béguines de Paris ", 1893; Nimal," Les Beguinages ", Nivelles, 1908).

Zarządzenie szczególnie zachęcać do zgromadzenia Matki Boskiej i świętych, które w znacznym stopniu rozwinięte, szczególnie w Włochy.

Wiele z nich miało swoją siedzibę w zakonach z Preachers, którzy podawać je duchowo.

Po Penitential przepływu 1260 confraternities zostały utworzone wspólnie nazywane Disciplinati, Battuti, itp. Wiele z nich powstało w kościołach Dominikanów (nie ma ogólnych historycznych prac na ten temat).

W 1274, podczas Rady Lyon, Gregory X tajemnicy na Dominikanie głoszenie Świętego Imienia Jezus, skąd powstały confraternities o tej nazwie (Bull. Ord. Præd., VIII, 524).

Wreszcie w drugiej połowie XV wieku, widząc szybki rozwój confraternities z Różańca Świętego pod wpływem tego Preachers ( "Acta Sanctae Sedis, gdzie indziej niesklasyfikowana nie magistrorum et capitulorum generalium ordinis sacri pro Prædicatorum @ SS. Rosarii", Lyon, 1890).

Z obiektu rozwoju pobożności wiernych w Preachers pozwoliły im być pochowany w zwyczaju kolejności (Cantimpratanus, "De bono powszechnego apum", lib. II, VIII, n. 8).

Od czasu Jordanus Saksonii one wydane listów uczestnictwa w duchowym towarów na zamówienie.

Te same ogólne siedzibę w Paryżu zwyczaju wieczorem sermon (collatio) dla studentów Uniwersytetu, aby włączyć je odstąpieniu od rozproszenia, które przeszły do niestandardowych wszystkich innych uczelni wyższych ( "Życie Braci Czeskich", wyd. Reichert, 327 ).

(l) Preachers i misji zagranicznych

W średniowieczu Orderu Preachers sprawuje znaczną aktywność w granicach Christendom i daleko poza nią.

Ewangelizacji narodów krajów była w tajemnicy do najbliższego prowincji dominikanów.

Na początku XIV wieku misji Azja stała się specjalna grupa, zgromadzenie Braci pielgrzymów do Chrystusa.

Niektóre z odległych prowincji, zwłaszcza Grecja i Ziemi Świętej, zostali zatrudnieni ochotników z całej porządku.

Poza tym dziele ewangelizacji religijnych często zakłada misję ambasadora lub agent schismatic lub pogańskich książąt i Braci Preachers często zajmowane widzi w partibus infidelium.

Szereg z nich, do wiernych w celu powołania doktrynalnych, składający się z różnego rodzaju prace, aby wspomóc ich apostolstwa w obronie wiary chrześcijańskiej, informuje Roman Kościoła lub łacina książąt dotyczące stanu na Wschodzie, i wskazać środki, jakie mają być podjęte przeciwko niebezpieczeństw zagrażających chrześcijaństwa.

Wreszcie one często tracę ich krwi w tych inhospitable i unfruitful krajów.

W prowincji Hiszpania pracował do przeliczania Arabów na półwyspie, w 1256 Humbert z Romans opisane w zadowalających wyników (H. de Romanis, "Opera", wyd. Berthier, II, 502).

W 1225 pierwszy Hiszpański Dominikanie ewangelizacji Maroko i szef misji, brat Dominik, został konsekrowany w tym roku pierwszy biskup Maroko (Analecta Ord. Præd., III, 374 sqq.).

Kilka lat później zostały one już ustalone w Tunisie [ "pon. Ord. Præd.: Hist.", IV (Barmusidiana) fasc.

II, 29].

W 1256 i kolejnych latach Aleksander IV, na przykład św Raymond z Pennafort, dał impuls do energicznej tej misji (Potthast, 16438, 17187, 17929).

W północnej części prowincji Europa Anglii lub że z jego zakładów Dacia przeprowadzane w miarę Grenlandia (Telié, "L'Amérique évangelization de l'avant Christophe Colomb" w "Compte rendu du Congrès Scient. Wewnętrzny. Des Catholiques", 1891 , Sekty. Hist., 1721).

Już w 1233 prowincji Niemcy promowane na krucjatę przeciwko Prusaków i heretical Stedingers, i przeniósł je do Wiary (Schomberg, "Die Dominikaner im Erzbistum Brema, Brunszwik, 1910, 14;" Bull. Ord. Præd ". , I, 61; H. de Romanis, "Opera", II, 502).

W prowincji Polska, założona przez św Hyaeinth (1221), rozszerzyć jego apostolat poprzez tego świętego w miarę Kieff i Dantizig.

W 1246 Brother Alexis mieszkał w Trybunale w książę Rosja, a w 1258 roku w Preachers ewangelizacji w Rusini (Abrahama, "Powstanie organizacyi Kosicio lacinskiego na Rusi", Paris, 1904; Rainaldi, "annal. Eccl." Ad ann. 1246, n. 30; Potthast, 17186; Baracz, "Rys dziejó Zakonn Kaznodzie jskiego w Polsce" Paris, 1861; Comtesse de Flavigny, "Saint-Hyacinthe et ses Compagnons", Paryż, 1899).

W prowincji Węgry, założona w 1221 przez bł.

Paweł Węgry, ewangelizacji w Cumans i ludzie na Bałkanach.

Już jako Brat Richard 1235-37 i jego towarzysze określone w dążeniu Wielkopolski Węgry - węgierski pogan jeszcze mieszkania na Volga ( "Vitæ Braci Czeskich", wyd. Reichert, 305, "De tempore Inventa Hungaria Magna gregorii IX", ed. Endlicher, w "Rerum Hungaricarum Monumenta", 248; Ferrarius, "De rebus Hungaricæ Provinciæ S. Ord. Præd.", Wiedeń, 1637).


W prowincji Grecja, założona w 1228, okupowanych terytoriach tych imperium na wschodzie, które zostały zdobyte przez Latins, główny ośrodek swojej działalności jest Konstantynopola.

Tutaj również Preachers pracował na powrót do schismatics do jedności kościelnej ( "Script. Ord. Præd.", I, pp. Ja, XII, 102, 136, 156, 911; Potthast, 3198; "Vitæ Braci Czeskich", 1218 ).

W prowincji Ziemi Świętej, ustanowiony w 1228, zajętych wszystkich łacina podboju Ziemi Świętej oprócz Nikozji i Trypolis.

Jego dom na kontynencie zostały zniszczone, jeden po drugim z klęską chrześcijan, i na początku XIV wieku w prowincji została zmniejszona do trzech konwentów na wyspie Cypr ( "Script. Ord. Præd.", , Pp. Ja, XII; Balme, "Prowincja La dominicaine de Sainte-Terre de 1277 à 1280" w "Archives de l'Orient łacina", jw, "Les franciscains et les dominicains à Jérusalem au treizième et au quatorzième siècle", 1890, str. 324).

W prowincji Ziemi Świętej była punktem wyjścia dla ewangelizacji Azja podczas trzynastego wieku.

Już w 1237 w prowincjonalnym, Filip, zgłoszonych do Grzegorza IX nadzwyczajne wyniki uzyskane przez religijnych; ewangelizacji osiągnął Jacobites i Nestorians, Maronites i Saracenów (Script. Ord. Præd., I, 104).

O tym samym czasie Braci siedzibę w sobie Armenia i Gruzja ( "Bull. Ord. Præd.", I, 108, "Script. P. O", I, 122; H. de Romanis, "Opera" II, 502 Vinc. Bellovacensis, "Speculum historiale", b l. XXI, 42; Tamarati, "L'Eglise Géorgienne des origines jusqu'à nos jours", Rzym, 1910, 430).

Misji Azja nadal rozwijać się poprzez trzynastego wieku, a część z czternastego i misjonarzy poszedł tak daleko, jak Bagdad i Indie [Mandonnet, "Fra Ricoldo z Monte Croce" w "Revue bib.", I, 1893; Balme " Jourdain Cathala de Sévérae, Evêque de Coulain "(Quilon), Lyons, 1886].

W 1312 kapitan ogólne, de Béranger Landore, organizowanych misji Azja do specjalnego zgromadzenia "Braci pielgrzymów", Franco Perugia jako Wikariusz Generalny.

Jako podstawy ewangelizacji mieli klasztoru Pera (Konstantynopol), Capha, Komnen, Negropont.

Thence one obecnie w rozgałęziony Armenia i Persji.

W 1318 Jan XXII wyznaczył Franco Perugia arcybiskupa Sultanieh, z sześcioma innymi jako suffragans Dominikanie.

W pierwszej połowie XIV wieku Preachers zajmowanych wielu widzi na Wschodzie.

Podczas misji w Persji zostały zniszczone w 1349, piętnaście Preachers posiadanych klasztorów istnieje, a Wielka Bracia (patrz poniżej) jedenaście klasztorów.

W 1358 Kongregacja pielgrzymów nadal miał dwóch konwentów i osiem domów.

Ruch ten stał się podstawą, w 1330, Wielka Bracia św Grzegorz Oświeciciel.

Było to dzieło bł.

Bartolommeo Petit Bolonia, biskupa Maragha, wspomagana przez Jana Kerni.

Powstała przez Ormiański religijnych którzy przyjęli Konstytucję Dominikanów i zostały włączone do porządku po 1356.

Trzydzieści lat po swojej fundacji Wielka Bracia Armenia sam miał w 50 klasztorów z 700 religijne.

Tej prowincji nadal istniały w XVIII wieku [Eubel, "Die während des 14. Missionsgebiet Jahrhunderts im Dominikanel und der Franziskaner errichteten Bistümer" w "Festchrift des Deutschen Campo Santo w Rz", Freiburg i.

Fr., 1897, 170; Heyd, "Die Kolonien der römischen Kirche, welche die Franziskaner Dominikaner und 13 im. Und 14. Jahrhundert w dem von der Tataren beherrschten Ländern Asiens und Europas gregründet haben" w "Historische Zeitschrift für die Theologie", 1858; Tournebize, "Hist. Politique religieuse et de l'Arménie", Paryż, s.

d (1910) 320; André-Marie, "Misje dominicaines dans l'Extrême Orient", Lyonie i Paryżu, 1865 Mortier, "Hist. Generalne des maîtres de l'Ordre des Frères Prêcheurs", I, IV].

(m) Preachers i świętość

Jest to charakterystyczne dla dominikanów, że jego świętość świętych osiągnąć świętość w apostolat, w ramach realizacji lub wspierania nauki, administracji, misjach zagranicznych, pontyfikatu, cardinalate i biskupiej.

Do końca XV wieku w celu jego trzech oddziałów dał do Kościoła dziewięć kanonizowanych świętych i co najmniej siedemdziesiąt trzy pobłogosławił.

Z pierwszego rzędu (Preachers) Święty Dominik, Święta Piotra z Werony, męczennika, St Thomas Aquinas, St Raymond z Pennafort, St Vincent Ferrer, St Antoninus z Florencja.

Wśród świętych Dominikańskiej w ogóle istnieje przewagę intelektualną nad emocjonalnej jakości; ich życia mistycznego jest bardziej subiektywne niż obiektywnych i asceza odgrywa silne strony w ich świętość.

Medytacja na cierpienia Chrystusa i Jego miłość była wśród nich.

Mystic stwierdza, ze zjawiskami, które im towarzyszą, były zwykłe, zwłaszcza w zakonach kobiet w krajach Niemiecki.

Wiele otrzymał stygmaty w różnych formach.

St Thomas Aquinas i Johannes Eckhart były, z różnych stanowisk, największy średniowieczny teoretycy dotyczące stanu mistycznego (Giffre de Rechac, "Les vies et des działań mémorables świętych canonisés de l'Ordre des Frères Prêcheurs et de plusieurs bienheureux et personnages du illustres même porządek ", Paryż, 1647; Marchese," Sagro diario domenicano ", Neapol, 1668, 6 vols. w fol.; Manoel de Lima," Agiologio dominico ", Lizbona, 1709-54, 4 vols. w fol." Année dominicaine ", Lyon, 1883-1909, 12 vols. Na 4; Imbert-Gourbeyre," La napiętnowania ", Clermont-Ferrand, 1894; Thomas de Vallgormera," Mystica theologia D. Thomae ", Barcelona, 1662; Turyn, 1911 , Re-ed. Berthier).

(2) czasów nowożytnych

Nowoczesny okres składa się z trzech stuleci między religijnego rewolucji na początku XVI wieku (protestantyzm) i Francuski rewolucji z jej konsekwencjami.

The Order of Preachers, jak sam Kościół, wstrząsy odczuwalne w tych niszczących rewolucji, ale jej żywotność pozwoliło mu wytrzymać je pomyślnie.

Na początku XVI wieku w kolejności była na drodze do prawdziwego odrodzenia, kiedy Rewolucyjna wstrząsy wystąpiły.

Postępy herezja koszt sześciu lub siedmiu prowincjach i kilkuset zakonach, ale odkrycie Nowy Świat otworzyło nową dziedzinę działalności.

Jego zyski w Ameryce i tych, które powstały w wyniku podbojów Portugalski w Afryka i Indie zdecydowanie przekroczyły straty rzędu w Europa i XVII w., widząc jego najwyższym rozwoju numerycznych.

W XVI w. był wielką doktrynalną wieku, a ruch trwał ponad połowy XVIII.

We współczesnych czasach rzędu stracił znaczną część swoich wpływów w sprawie uprawnień politycznych, które powszechnie spadł do Absolutyzm i miał niewiele sympatii dla demokratycznej konstytucji z Preachers.

W Bourbon Sądy w XVII i XVIII wieku były szczególnie niekorzystne dla nich, aż do likwidacji Towarzystwa Jezusowego.

W XVIII wieku były liczne próby reform, który stworzył, zwłaszcza Francja, geograficzne zamieszanie w administracji.

W XVIII wieku tyrannical ducha potęg europejskich i, jeszcze bardziej, duch życia zmniejszeniu liczby zatrudnionych i entuzjazmu do życia zakonnego.

The Revolution Francuski zrujnowała w celu Francja, i kryzysy, które mniej lub bardziej gwałtownie się znacznie ogranicza lub całkowicie zniszczone licznych prowincjach.

(a) rozmieszczenie geograficzne i Statystyki

Nowoczesny okres zobaczył wielką zmianę w prowincji rozmieszczenia geograficznego i liczby religijnych w porządku.

Ustanowienie protestantyzm w Anglo-Saxon krajach doprowadziły w XVI wieku, do całkowitego lub częściowego zaniku niektórych prowincji.

W prowincji Saksonia, Dacia, Anglii, Szkocji i zniknął całkowicie, że w Teutonia został zniszczony, że z Irlandia szukać schronienia w różnych domach na tym kontynencie.

Do odkrycia i ewangelizacji Ameryki otworzyły rozległe terytoria, gdzie po raz pierwszy Dominikańska misjonarzy same jak ustanowione już w 1510.

Pierwszy prowincji, z San Domingo i sąsiednich wysp na jego terytorium, został wzniesiony, pod nazwą Świętego Krzyża, w 1530 roku.

Inni się szybko - wśród nich z St James Meksyk (1532), św Jana Chrzciciela w Peru (1539), Saint Vincent w Chiapa (1551), St Antoninus Nowej Grenada (1551), St Catherine Quito (1580), St Lawrence z Chile (1592).

W porządku Europa stale rozwijane od połowy XVI wieku aż do połowy XVIII.

Nowe prowincji zgromadzenia lub zostały utworzone.

Pod rząd Serafino Cavalli (1571-78) w celu miał trzydzieści jeden i pięć prowincji zgromadzenia.

W 1720 miał on czterdzieści dziewięć województw i czterech kongregacji.

W dawnej daty było około 900 konwentów, w ostatnim, 1200.

Podczas Cavalli czas kolejności miał 14000 religijnych, aw 1720 ponad 20000.

Wydaje się, że osiągnął swój największy rozwój numerycznych w XVII wieku.

Wspomina się o 30000 i 40000 Dominikanie; może liczby te obejmują mniszek, nie wydaje się prawdopodobne, że liczba Preachers sam kiedykolwiek przekroczyła 25000.

W sekularyzacji w Austria-Węgry mocy Joseph II rozpoczął pracę częściowego zniesienia konwentów, które było kontynuowane w Francja przez Komitet regularnych (1770) aż do Konwencji (1793) ostatecznie zniszczone wszystkie życia zakonnego w tym kraju.

Napoleońskich podboju zniszczył wiele domów w prowincji i Europa.

Większość z nich zostały ostatecznie przywrócony, ale rewolucja częściowo lub całkowicie zniszczone prowincje Portugalia (1834), Hiszpania (1834) i Włochy (1870).

Polityczne problemy wywołane przez Bunt łacina Ameryki z matką kraju na początku XIX wieku, częściowo lub całkowicie zniszczone kilka prowincji Nowy Świat ( "Script. Ord. Præd.", II, str. I, "Analecta Ord. Præd. ", Sqq." Dominicanus dysk descriptus "; Mortier," Hist. Maîtres des Generalne ", V sqq.; Chapotin," Le Dernier prieur Couvent du dernier ", Paryż, 1893; Rais," Historia de la provincia de Aragón, Orden de le Predicadores desde el año 1803 de 1818 pośpiechu ", Saragossa, 1819, 1824).

(b) Administracji Zakonu

W nowoczesnych okresie Preachers pozostał wierny do ducha ich organizacji.

Niektóre zmiany zostały wymuszone przez ogólny stan Kościoła i społeczeństwa obywatelskiego.

Szczególnie warte odnotowania były próby, w 1569, Święty Pius V, dominikanin, papież, aby ograniczyć wybór przełożonych przez inferiors i stanowią swego rodzaju administracyjnych arystokracji (Acta Cap. Generalnego., V, 94).

Do częstych interwencji papieży w kolejności rząd i pretensions cywilnego uprawnienia, jak również jego wielki rozwój, zmniejszył częstotliwość ogólne rozdziały; krótkim kapitanów ogólne spowodował wiele rozdziałów, które mają być zwołane w ciągu XVII w.; XVIII w. ponownie stał się rzadko rozdziałów.

Skuteczne zarządzanie przeszedł w ręce ogólne wspomagana przez papieskich dekretów.

W czasie tych trzech wieków kolejności miał wiele głów którzy byli zadziwiające dla energii i ich zdolność administracyjną, wśród nich Tomasza de Vio (1508-18), Garcia de Loaysa (1518-24), Vincent Giustiniani (1558-70), Nicolo RIDOLFI ( 1629-44), Giovanni Battista de 'Marini (1650-69), Antonina Cloche (1686-1720), Antonin Brémond (1748-55), John Thomas de Boxadors (Mortier, "Hist. Maîtres des Generalne", V sq "Acta cap. Gen.". IV sq; "Kronika magistrorum generalium"; "Regula S. Augustini et Constitutiones Ord. Præd.", Rzym, 1695; Paichelli, "Życie del RMO PF Giov. Battista de" Marini " , Rzym, 1670; Messin, "Życie del RMO P F. Antonino Cloche", Benevento, 1721; "Życie teatini Bremondii" w "Annales Ord. Præd.", Rzym, 1756, I, str. LIX).

(c) Scholastic Organizacji

W scholastic organizacji Dominikanów w trakcie tego okresu nowoczesnych tendencję do koncentracji badań.

W szkole conventual wymagane przez Konstytucje zniknął, przynajmniej w jego istotę, w każdej prowincji lub zgromadzenie badań zostały pogrupowane w szczególności w zakonach.

Na studia generalia mnoży, jak i konwentów sprzężone z uniwersytetów.

Kapituła Generalna 1551 wyznacza 27 konwentów w miastach uniwersyteckich, gdzie i gdy tylko, religijnych może potrwać do stopnia kapitana w teologii.

Dzięki hojności na Dominikanie w wysokich urzędów kościelnych duże uczelnie szkolnictwa wyższego zostały również ustalone dla niektórych prowincji.

Wśród najsłynniejszych z nich Kolegium św Gregory w Valladolid, założony w 1488 przez Alonzo Burgos, doradca i spowiednik z królów Kastylii (Bull. OP, IV, 38); Świętego Tomasza w Sewilla, ustanowionego w 1515 przez arcybiskupa Diego de Deza ( "Historia del colegio głównych de Ste Tomás de Sevilla, Sewilla, 1890).

W Preachers Ustalono również uniwersytety w ich starsi prowincji w Ameryce - San Domingo (1538), Santa Fé de Bogota (1612), Quito (1681), Hawana (1721) - i nawet na Filipiny, gdzie na Uniwersytecie Manila ( 1645) jest wciąż rozwijających się oraz w ich rękach.

W XVI w. i po harmonogramu studiów został więcej niż jeden raz poprawione i rozszerzone sprawy w celu zaspokojenia potrzeb czasów.

Orientalne badań szczególnie energicznych otrzymała impuls w ramach generalship Antoninie Brémond (Fabricy, "Des titres primitifs de la Révélation", Rzym, 1772, II, 132; "Acta. Cap. Gen.", IV-VII; "Bull. OP ", Passim; V. de la Fuente," La enseñanza Tomistica en España ", Madryt, 1874; Contarini" Notizie storiche circa gli Publici professori Nello studio di Padova scelti dall 'ordine di San Domenieo ", Wenecja, 1769).

(d) Działalność doctrinal

W doktrynalnych działalności w Preachers nadal w trakcie okresu nowoczesne.

W porządku, ściśle związane z wydarzeniami z Reformacji Niemiecki w krajach, w obliczu ruch rewolucyjny, jak najlepiej można, a przez przepowiadanie i piśmie co zasłużył dr Paweł powiedział do niego: "Może on również powiedzieć, że w trudnych konfliktów poprzez które Kościół miał przekazać w Niemcy w XVI wieku żadne inne zakonu wyposażonych w dziedzinie literackiej tak wielu mistrzów, czy tak dobrze wyposażony, jak Zakonu Świętego Dominika "(" Die deutschen Dominikaner w Kampfe gegen Luter, 1518-1563 ", Freiburg i. Br., 1903).

Kolejność była wyrazistym przez liczbę i wpływy z Dominikany biskupów i teologów którzy wzięli udział w Sobór Trydencki.

Do pewnego stopnia Tomistycznego doktryny dominujący w dyskusjach i decyzjach Rady, aby Klemens VII w 1593, można powiedzieć, gdy żądany jezuitów się Thomas, że Rada zatwierdziła i przyjęła jego dzieł (Astrain " Historia de la Compañia de Jésus en la Asistencia de España ", III, Madryt, 1909, 580).

"Katechizm reklamy Parochos", w skład których zostały zamówione przez Radę, która została opublikowana na polecenie Piusa V (1566), jest dziełem teologów Dominikany (Reginaldus, "De catechismi romani auctoritate dissertatio", Neapol , 1765).

W Hiszpański Dominikańskiej Szkoły XVI wieku, zainaugurowane przez Francisco de Vitoria (zm. 1540), serię wybitnych teologów: Melchior Cano (1560), obchodzony autor "De locis theologicis"; Domingo Soto (1500); Bartolomé de Medyna (1580); Bañez Domingo.

Ta linia była kontynuowana przez teologów Tomás de Lemos (1629); Diego Alvarez (1635); Juan de S. Tomás (1644), [ "Script. OP", II, s.

vv.; Getino P., "Historia de un convento" (St Stephen Salamanca), Vergara, 1904 Ehrle, "Die Vatikanischen Handschriften der Salamanticenser Theologen des sechszehnten Jahrhunderts" w "Der Katholik", 64-65, 1884-85 ; LG Getino, "El maestro ks. Francisco de Vitoria" w "La Ciencia tomista", Madryt, I, 1910, 1; Caballero, "Vida del Illmo. Dr hab. Fray D. Melchor Cano", Madryt, 1871; Alvarez, "Santa Teresa y el P. Bañez", Madryt, 1882].

Włochy umeblowane kontyngentem z Dominikany uwagi teologów, z których Thomas de Vio Kajetan (zm. 1534) był niezaprzeczalnie najbardziej znanych (Cossio, "Dziękujemy! Gaetano II e la reforma", Cividale, 1902).

Franceseo Silvestro di Ferrara (zm. 1528) pozostawił cenny komentarz w "Summa contra pogan" (Script. OP, II, 59).

Chryzostom Javelli, dissenter z Tomistycznego szkoły, w lewo bardzo niezwykłe pism w sprawie moralnego i Nauk Politycznych (op. cit.., 104).

Catharinus (1553) jest znanym polemicist, ale niewiarygodne teolog (Schweizer, "Ambrosius Catharinus miły, uprzejmy, 1484-1553, ein Theologe des Reformations-zeitalters", Münster, 1910).

Francja również doskonałe produkowane teologów - Jean Nicolai (zm. 1673); Vincent de Contenson (zm. 1674), Antoine Reginald (zm. 1676), Jean-Baptiste Gonet (zm. 1681), Antoine Gondin (zm. 1695); Antonin Manoulié (zm. 1706); Noël Alexandre (natalis Alexander) (zm. 1724); Hyacinthe de Graveson (zm. 1733); Hyacinthe Serry (d.1738) ( "Seript. OP", II; Hurter "Nomenelator", IV; H. Serry, "Opera omnia", I, Lyon, 1770, str. 5).

Od XVI do XVIII wieku w Szkole Tomistycznego uwzględniony przez organ Dominikańska ogólne rozdziały i teologów, urzędnik przyczepności nowych zakonów i różnych wydziałów teologicznych, ale przede wszystkim przez Stolicę Apostolską, korzysta coraz więcej władzy i niekwestionowany.

W sporach dotyczących teologii moralnej, które zostały zakłócone przez Kościół w XVII i XVIII w., pochodzące z teorii prawdopodobieństwa zaawansowanych przez Hiszpański Dominikańska Bartolomé de Medyna w 1577.

Kilku teologów z rzędu przyjął na początku XVII wieku teorii prawdopodobieństwa moralnych, ale ze względu na nadużycia, które wynikały z tych doktryn Kapituły Generalnej w 1656 skazany nich, i po tym czasie nie było więcej Probabilists wśród Dominikanie.

W condemnations Aleksandra VII (1665, 1667), słynnego dekretu Innocentego XI, i różnych aktów rzymskiego Kościoła połączone, aby Preachers Probabilism do zdecydowanych przeciwników.

Publikacja Concina "Storia del probabilismo" w odnowionej w 1743 kontrowersji.

On wyświetlane ogromne działalności, oraz jego przyjaciela i ucznia, Vicenzo Patuzzi Giovanni (zm. 1769) bronił go w szeregu pism energicznych.

Alfons Liguori św odczuwalne konsekwencje tych sporów, i, biorąc pod uwagę stanowisko przyjęte przez Stolicę Apostolską, znacznie zmodyfikowany system jego teoretyczne prawdopodobieństwa i wyraził pragnienie, aby stosować się do nauki St Thomas Aquinas (Mandonnet, "Le décret d'Innocentego XI contre le probabilisme ", w" Revue Thomiste "1901-03; Ter Haar," Des dekret des Papstes Innocenz XI über den Probabilismus ", Paderborn, 1904; Concina," Della storia del Probabilismo e del Rigorismo ", Lucca, 1743; Mondius, "Studio storico critico-sul sistema di morale S. Alfonso M. de Liguori", Monza, 1911; Dölinger-Reuseh, "Gesch. Moralstreitigkelten der", Nordlingen, 1889).

(e) Naukowy produkcje

W literackiej działalności w Preachers z XVI i XVIII wieku był nie ogranicza się do teologicznych ruch zauważono powyżej, ale udostępniony w ogólnym przepływu erudycja w świętej nauki.

Najciekawszymi produkcje były prace Pagnini (zm. 1541) w sprawie Hebrajski tekst Pisma Świętego, Jego leksykony i gramatyki były słynne w ich dzień i wykonywane trwałego wpływu (Script. OP, II, 114); Sykstus ze Sieny (d . 1569), przeliczone Żyda stworzył nauki wprowadzenia do świętych książek z jego "Bibliotheca Sancta" (Wenecja, 1566; op. Cit.., 206); Jacques Goar, liturgist orientalista i opublikowane w "Euchologium najdroższą rituale Græeorum" ( Paryż, 1647), pracy, które zgodnie z Renaudot, została przez niezrównaną niczego w swoim czasie (Hurter, "Nomenclat. Litt.", III 1211).

François Combefis (zm. 1679) wydany w edycji Grecki Ojców i pisarzy (op. cit.., IV, 161).

Michel le Quien, orientalista, produkowane monumentalnej pracy w swoim "Oriens Christianus".

Vansleb (zm. 1679) został wysłany przez dwa Colbert do Orientu, skąd przyniósł dużą liczbę rękopisów do Bibliothèque du Roi (Pougeois "Vansleb", Paryż, 1869).

Thomas Mammachi (zm. 1792) pozostawił niedokończone dużych prac, "Origines et Antiquitates Christianæ" (Rzym, 1753-57).

W dziedzinie wzmianka historyczna muszą być wykonane z Bartłomieja de Las Casas (zm. 1566) pozostawił cenne którzy "Historia de las Indias" (Madryt, 1875), Noël Alexandre (zm. 1724) pozostawiły historii kościelnej, która była długo w posiadaniu szacunek [Paryż, 1676-89; (Dict. de Théol. Cath., I, 769)].

Joseph Augustin Orsi (zm. 1761) napisał "Historia eelesiastica", która była kontynuowana przez jego confrère Filippo Angelo Becchetti (zm. 1814).

Ostatnie wydanie (Rzym, 1838); liczby 50 tomów (Kirchenlex., IX 1087).

Nicolas Coeffeteau został, zgodnie z Vaugelas, jeden z dwóch największych mistrzów w Francuski język na początku XVIII w. (Urbain, "Nicolas Coeffeteau, dominicain, évêque de Marseille, un des fondateurs de la prose française, 1574-1623" , Paryż, 1840).

Thomas Campanella (zm. 1639) zdobyła rozgłos w wielu jego pism w filozofii i socjologii, jak również przez jego odwagę pomysły i wydarzenia jego życia (Dict. de théol. Łaźnia., II, 1443).

Jacques Barelier (zm. 1673) opuścił jeden z najważniejszych dzieł botanicznych swoim czasem, który był edytowany przez A. de Jussieu, "ikon plantarum na Galliam, Hispaniam et Italiam observatarum ad vivum exhibitarum" [Paryż, 1714; (Script. OP , II, 645)].

(f) Preachers i chrześcijańskiego społeczeństwa

W nowoczesnych okres kolejność wykonywanych wiele usług dla Kościoła.

Ich znaczenie może zostać zebrane z faktu, że w tym okresie dała do Kościoła dwóch papieży, Święty Pius V (1566-72) i Benedykt XIII (1724-30), czterdziestu kardynałów, ponad tysiąc biskupów i arcybiskupów.

Od powstania rzymskiego Congregations w XVI wieku szczególne miejsce było zarezerwowane dla Preachers; zatem titulars z Commissariat z Urzędu Świętego i sekretarz Indeks były zawsze wybierany jest z tym porządku.

Tytuł Konsultor z Urzędu Świętego także należał przez prawo kapitan ogólne i Master of the Sacred Palace (Gams, ( "Seria Biskupów ecclesiae catholicae", Ratisbon, 1873; Falloux, "Histoire de Saint-Pie V", Paryż, 1858; Borgia "Benedicti XIII vita", Rzym, 1741; Catalano, "De secretario Indicis", Rzym 1751). Wpływ na Preachers na politycznych uprawnień Europa była rozkłada wykonywane w tym okresie: pozostawały one spowiedników z królami Hiszpania, aż do 1700; Francja w ich kredytów spadła w szczególności w ramach Louis XIV, z którymi miał wiele cierpieć ( "catalogo de los religiosos dominicanos confessores de Estado, 1700"; Chapotin, "La guerre de spadkowego de Poissy, 1660-1707" , Paryż, 1892).

(g) Preachers i podróże służbowe

Misje w Preachers osiągnęła swoje największe w rozwoju nowoczesnego okresu.

Zostały one rozwijane, z jednej strony, przez Portugalski podbojów w Afryka i Wschodu i Indii, az drugiej, przez Hiszpański podbojów w Ameryce i Azja Zachodnia.

Już w końcu XV wieku Portugalski Dominikanie osiągnął zachodnim wybrzeżu Afryka, a towarzyszące badacze, zaokrąglone Cape of Good Hope na osiedlenie się na wybrzeżu Wschód Afryka.

One założone tymczasowe lub stałe w misjach Portugalski Afryki osiedli i udał się kolejno do Indii, Cejlon, Siam, i Malakka.

Zrobili Goa centrum tych misji, które zostały zbudowane w 1548 w specjalnej misji Świętego Krzyża, które cierpią z brytyjskiego podboju, ale w dalszym ciągu rozwijać aż do początku XIX wieku.

Nakaz wydał wielu biskupów do tych regionów [João dos Santos, "Etiopia orientalne", Evora, 1609; ponownie edytowane Lizbona, 1891; Cacegas-de Sousa, "Historia de S. Domingo partycjonujący nie Reino de e eonquistas Portugalia" , Lizbona, 1767 (t. IV przez Lucas de Santa Catharina); André Marie, "Misje dominicaines dans l'extrême Orient", Lyon, Paryż, 1865].

Odkrycie Ameryki szybko przyniosła Dominikańska ewangelizacji w ślady z Conquistadores, jeden z nich Diego de Deza, był stałym obrońca Christopher Columbus, którzy zadeklarowanej (pismo z dnia 21 grudnia 1504), że było mu należne władców z Hiszpania posiadania Indii (Mandonnet, "Les dominicains et la découverte de l'Amérique", Paryż 1893).

W pierwszych misjonarzy osiągnął Nowy Świat w 1510, i głosił został rozszerzony na wszystkie szybko podbił kraje, gdzie organizowane w różnych prowincjach i już wspomniano w Bartolomé de las Casas którzy wzięli nawyku porządku, ich najbardziej wpływowych asystent w obronie z Hindusów.

St Louis Bertrand (zm. 1581) był wielkim apostołem Nowej Grenada, St Rose of Lima (zm. 1617) pierwszy kwiat świętości w Nowy Świat (Remesal "Historia de la provincia de S. Vicente de Chiapa y Gwatemala ", Madryt, 1619; Dávila Padilla" Historia de la Fundacion discorso y de la provincia de Santiago de Meksyk ", Madryt, 1592, 1625 Bruksela; Franco," Segunda parte de la historia de provincia de Santiago de Meksyk ", 1645 , Meksyk re-ed. Meksyk, 1900; Melendez, "Tesores verdadero de Indias en la historia de la gran S provincia de Juan Bautista del Peru", Rzym, 1681; Alonso d 'Zamora, "Historia de la provineia de San Antonio reyno del nuevo de Grenada ", Barcelona, 1701; Pomaga," Życie Las Casas, apostoła z Indii "Londyn, 1883; Gutierrez," Fray Bartolomé de las Casas sus tiempos y su apostolado ", Madryt, 1878; Fabie, "Vida y escritos de Fray Bartolomé de las Casas", Madryt, 1879; Wilberforce, "Life of Louis Bertrand", ks. Tr. Folghera, Paryż, 1904; Masson, "Sainte Rose, tertiaire dominicaine, patronne du Nouveau Monde", Lyons, 1898).

Dominikańska ewangelizacji wyszedł z Ameryki do Filipiny (1586), a stamtąd do Chiny (1590), gdzie Gaspar z Krzyża Świętego z Portugalski Zgromadzenia z Indii, już rozpoczął pracę w 1559.

W Preachers siedzibę w sobie Japonia (1601), w Tonking (1676), oraz na wyspie Formoza.

To kwitnący misji przeszedł przez prześladowaniach, a Kościół ma podnieść jego licznych męczenników jej ołtarze [Ferrando-Fonseca, "Historia de los PP. Dominicos a las Filipinas wyspy, y en sus Misiones de Japón, Chiny, Tungkin y Formoza", Madryt , 1870; Navarrete, "Tratados historicos, politicos, ethicos y religiosos de la monarquia de Chiny", Madrycie, 1676-1679, tr., Londyn, 1704; Gentiliego, "Memorie di un misjonarza domenicano nella Chiny", 1887; Orfanel, "Historia eelesiastica de los succesos de la christiandad de Japón 1602 Dołączył entró en el que la Orden de Predicadores, pośpiechu el año de 1620", Madryt, 1633; Guglielmotti, "Memorie delle missioni cattoliche nel regno del Tunchino", Rzym, 1844; Arias, "El Beato Sanz y Martires companeros", Manila, 1893; "męczenników annamiti e chinesi (1798-1856)", Rzym, 1900; Clementi, "Gli otto męczenników tonchinesi dell 'ordine di S. Domenico", Rzym, 1906].

W 1635 na Dominikanie Francuski rozpoczął ewangelizację z Antyli Francuski, Guadaloupe, Martynika, itp., które trwało aż do końca XVIII wieku (du Tertre, "Hist. Générale des Antyli", Paryż, 1667-71; Labat "Nouveau rejsu Aux wysp de l'Amérique ", Paryż 1742).

W 1750 Misji Mezopotamii i Kurdystanu został założony przez Włoski religijnych; przeniesiony do prowincji Francja (Paryż) w 1856 (Goormachtigh, "Hist. Dominicaine de la mission en Mésopotamie i Kurdystan", "Analecta OP" III 271).

(h) Dominikana Święci i błogosławieni

Od początku XVI wieku członków Zakonu św Dominik wybitnych świętości były tematy z dwudziestu jeden canonizations lub beatifications.

Niektóre z beatifications zawierała mniej lub bardziej dużą liczbę jednocześnie: takie były Annamite męczenników, którzy tworzą grupę dwadzieścia sześć beati kanonizowany 21 maja 1900, przez Leona XIII, i Tonking męczenników, którzy o numerach od ośmiu, ostatni z nich zmarł w 1861, i którzy byli kanonizowany przez Piusa X, 28 listopada 1905.

Pięć kanonizowanych świętych były w tym okresie; Święty Jan Gorkum (zm. 1572), męczennika, św Piusa V (zm. 1572), ostatnio papieża kanonizowany; St Louis Bertrand (zm. 1581), misjonarz w Nowej Świat; St Catherine de 'Ricci (zm. 1589), z drugiej kolejności, i St Rose of Lima (zm. 1617), szkolnictwa wyższego, pierwszy amerykański świętego.

(Patrz ogólne bibliografia świętych średniowiecza w sekcji powyżej.)

(3) Okres transmisje

The contemporaneous okres historii z Preachers rozpoczyna się z różnych prac renowacyjnych w prowincji ramach podjętych po rewolucji, która miała na celu zniszczone w kilku krajach Starego i Nowego Świat.

Okres ten rozpoczyna się mniej więcej na początku XIX wieku, i nie może być aż do dnia dzisiejszego bez nazywania religijnych którzy są wciąż żywe i których działalność opiera się na obecnym życiu w porządku.

W rewolucji nie całkowicie zniszczone niektórych prowincjach, ani dziesiątkowane nich, jednocześnie, Preachers byli w stanie podjąć pracy na przywrócenie w krajach, w których ustawodawstwo cywilne nie do pokonania obecnych przeszkód.

W tym krytycznym okresie liczba Preachers wydaje się nie mieć poniżej 3500 utopione.

Statystyki za 1876 dać 3748 religijnych, ale 500 z nich została wydalona ze swoich zakonach i były zaangażowane w prace parochial.

Statystyki za 1910 daje w sumie bardzo blisko 4472 religijnego zarówno nominalnie, a faktycznie zaangażowanych w działalność właściwej kolejności.

Są one rozmieszczone w 28 prowincji i 5 zgromadzenia, i posiada blisko 400 zakonach lub wtórnego zakładów.

W ożywienie ruch Francja odbyło się przede wszystkim miejscem, ze względu na renomę i przekonująca moc z nieśmiertelnego orator, Henri-Dominique Lacordaire (1802-61).

Brał nawyku z Friar Kaznodzieja na Rzym (1839), oraz w prowincji Francja kanonicznie został wzniesiony w 1850 roku.

Od tej prowincji zostały zdjęte prowincji Lyons, zwany Occitania (1862), że w Tuluzie (1869), i że z Kanada (1909).

W Francuski przywrócenia podobnie urządzone wielu robotników do innych prowincji, aby pomóc w ich organizacji i postępu.

Od niego przyszedł kapitan ogólne którzy najdłużej pozostał na czele administracji w XIX wieku, Père Vincent Jandel (1850-72).

Tutaj należy wspomnieć prowincji św Józefa w Stanach Zjednoczonych.

Założona w 1805 przez Ojca Dominika Fenwick, potem pierwszego biskupa Cincinnati (1821-32), tej prowincji rozwinęła się powoli, ale obecnie zalicza się do najbardziej aktywnych i rozwijających się województw w porządku.

W 1910 ona o numerach 17 zakonach lub wtórnym domów.

W 1905 r. ustalono ją w dużym domu studiów na Waszyngton.

W prowincji Francja (Paryż) opracowała szereg preachers, wielu z nich stało się znany.

W konferencji Notre-Dame-de-Paris zostały zainaugurowane przez Père Lacordaire.

Dominikanów w prowincji Francja większości wyposażonych w orators: Lacordaire (1835-36, 1843-51), Jacques Monsabré (1869-70, 1872-90), Joseph Ollivier (1871, 1897), Thomas Etourneau (1898-1902 ).

Od 1903 do ambona z Notre Dame została ponownie zajmowane przez Dominikanów.

Père Henri Didon (zm. 1900) był jednym z najbardziej cenionych orators swoim czasem.

W prowincji Francja wyświetla większej aktywności intelektualnej i naukowej niż kiedykolwiek, głównego ośrodka jest dom położony w chwili obecnej badania na Kain, blisko Tournai, Belgia, gdzie publikowane są "L'Année Dominicaine" (założony 1859), "La Revue des Sciences Philosophiques et Theologiques "(1907) i" La Revue de la Jeunesse "(1909).

W prowincji na Filipiny, najbardziej zaludnione w porządku, jest zatrudniany z Hiszpania, gdzie jest kilka domów przygotowawczych.

W Filipiny ma za University of Manila, uznanych przez rząd Stanów Zjednoczonych, dwa kolegia, a sześć zakładów; Chiny nią misji Północnej i Południowej Fo-Kien w Japoński Imperium, z Formosa i Shikoku, oprócz zakładów w Nowym Orleanie, w Caracas (Wenezuela) i na Rzym.

W prowincji Hiszpania ma siedemnaście zakładów w Półwysep i Wysp Kanaryjskich, jak również misji Urubamba (Peru).

Od roku 1910 opublikował on w Madrycie ważny przegląd, "La Ciencia Tomista".

W prowincji Holandii ma gości zakładów i misji Curaçao i Portoryko.

Pozostałe prowincje również ich misji.

To Piemont zakładów na Konstantynopola i Smyrny, że z Toulouse, Brazylia, że w Lyonie, Kuba, że z Irlandia, Australia i Trynidad, że z Belgia, w belgijskim Kongo, i tak dalej.

Doctrinal rozwoju miała ważne miejsce w przywrócenia Preachers.

Wiele instytucji, oprócz tych wymienionych już odegrały ważną części.

Taka jest biblijna Jerozolima w szkole, otwartej do religijnych w celu duchownych i świeckich, które publikuje w "Revue Biblique", tak wysoko cenionych w dowiedział się świat.

Wydział teologii na uniwersytecie w Freiburgu, w tajemnicy do opieki na Dominikanie w 1890 r., jest kwitnący i ma około 250 studentów.

Collegium Angelicum, z siedzibą w Rzym (1911) przez Hiacynt Cormier (kapitan ogólne od 1902), jest otwarta na regularne i seculars na badania w naukach świętych.

W opinii wyżej wymienionych należy dodać "Revue Thomiste", założona przez Père Coconnier Thomas (zm. 1908), "Analecta Prædicatorum ordinis" (1893).

Wśród licznych pisarzy z rzędu w tym okresie są: kardynałów Zigliara Thomas (zm. 1893) i zephirin González (zm. 1894), dwóch cenionych filozofów; Ojciec Alberto Guillelmotti (zm. 1893), historyk z Papieskiej Marynarki Wojennej i Ojca Heinrich Denifle, jeden z najbardziej znanych pisarzy na średniowiecznej historii (zm. 1905).

W 1910 roku miał dwadzieścia celu arcybiskupów i biskupów, z których jeden, Andreas Frühwirth, dawniej kapitan ogólne (1892-1902), Nuncjusz Apostolski w Monachium (Sanvito, "Catalogus omnium provinciarum sacri ordinis praedicatorum", Rzym, 1910; "Analecta OP ", Rzym, 1893 -" L'Année Dominicaine ", Paryż, 1859 -).

W dwóch ostatnich publikacjach można znaleźć historyczne i bibliograficzne informacje dotyczące historii w Preachers contemporaneous w trakcie okresu.

B. drugiego rzędu; DOMINIKAŃSKIEJ SIOSTRY

Okoliczności, w których Święty Dominik założył pierwszy klasztor mniszek w Prouille (1206) i ustawodawstwa danego drugiej kolejności zostały powiązane.

Już w 1228 powstało pytanie, czy Postanowienie Preachers byłoby zaakceptować rząd konwentów dla kobiet.

Kolejność się zdecydowanie na rzecz uniknięcia tego ministerstwa i walczył długo, aby utrzymać swoją wolność.

Ale siostry znalazł, nawet wśród Preachers, takich jak opowiada kapitan ogólne, Jordanus Saksonii (zm. 1236), a zwłaszcza Dominikanów kardynał, Hugh św Cher (zm. 1263), którzy je obiecał, że ostatecznie odnieść zwycięstwo (1267).

Włączenie klasztorów z rzędu kontynuowane w ramach drugiej części trzynastego i podczas następnego wieku.

W 1288 legata papieskiego, Giovanni Boccanazzi, jednocześnie wszystkie penitenta Sióstr św Marii Magdaleny w Niemcy pod rząd prowincji z Preachers, ale tego kroku nie była ostateczna.

W zakonach z siostrami przyjęta w kolejności były szczególnie liczne w prowincji Niemcy Statystyki za 1277 wskazują, 58 klasztorów już włączone, z czego 40 w jednym prowincji Teutonia.

Statystyki za 1303 daje 149 konwentów z Dominikany mniszek, a dane te wzrosły w ciągu kolejnych stuleci.

Niemniej jednak, niektóre klasztory przeszły pod jurysdykcją biskupów.

W liście z konwentów sporządzone w generalship z Serafino Cavalli (1571-78) istnieją tylko 168 klasztorów.

Ale mniszek w zakonach nie są wskazane dla większości województw i liczby powinny rzeczywiście być znacznie wyższy.

Sobór Trydencki umieszczone wszystkie mniszek w zakonach pod jurysdykcją biskupów, ale pod warunkiem Preachers często te domy z kapelanów lub almoners.

Statystyki za 1770 daje 180 klasztorów, ale są one niekompletne.

Obroty, które wpłynęły na sytuację w większości kościelnych katolickich krajów z końca XVIII w., doprowadziły do likwidacji wielu klasztorów; kilka, jednak przetrwał tych zakłóceń, a inne zostały ponownie ustanowione.

W liście do 1895 jest więcej niż 150 klasztorów w tym niektóre z Trzeciego Zakonu, które są jak cloistered drugiej uchwały.

Te są najbardziej liczne klasztory w Hiszpania.

W Niemcy w mniszek w zakonach z trzynastego i czternastego wieku świadkiem rozwoju intensywnym życiem mistycznym, a kilka z tych domów zachowały rachunków życiu siostry, zazwyczaj w vernacular.

The Dominican siostry, pouczeni i reżyserii nakazu preachers i nauczycieli, były godne uwagi nie tylko do duchowej, ale także dla kultury intelektualnej.

W ciągu siedmiu wieków różne mniszek opuściły utworów literackich i artystycznych, które świadczą o kulturze niektórych z tych klasztorów ( "Script. OP", I, pp. I-xv, II, pp. Ó XIX, 830; "Bull. OP", passim; Mortier, "Hist. Des maitres Generalne", passim; Danzas, "Etudes sur les temps primitifs de l'ordre de St Dominique", IV, Poitiers-Paryż (1877); "Analecta OP ", Passim; Greith," Die deutsche Mystik im Prediger Orden ", Freiburg i. Br., 1861; de Villermont," Un groupe allemand mystique ", Bruksela, 1907).

C. Trzeciego Zakonu

Ani Święty Dominik, ani na początku Preachers chciała mieć pod ich jurysdykcją - a co za tym idzie zgodnie z ich odpowiedzialność - zarówno religijnych lub świeckich stowarzyszeń.

Byliśmy wysiłków, które mają być zwolnione z rządem mniszek którzy jednak, były następujące zasady porządku.

Jednak liczne laymen, a zwłaszcza kobiet świeckich, którzy byli wiodącą w świat życia pokuty lub obserwacji Kontynencja, poczułem się doktrynalnych wpływ kolejności i pogrupowane się o jej konwentów.

W 1285 na potrzebę bardziej zdecydowanie zjednoczenia tych elementów świeckich i pomysł wprowadzenia pod kierunkiem z Preachers część Zakonu Pokuty doprowadziła do siódmego kapitan ogólne, Muñon de Zamora, na przykład z Honoriusz IV do opracowania zasad znane jako że z Dommic pokuty św.

Zainspirowany przez Braci z Pokuty, zasada ta miała charakter bardziej kościelnych i mocno podporządkowana przebiegu braci do władzy w Preachers.

Honoriusz IV potwierdził fundację przez zestawienie przywilejem (28 stycznia, 1286).

Były kapitan generalny Braci Mniejszych, Jerome d'Ascoli, które stały się papieża w 1288 pod nazwą Mikołaja IV, uznać działania swego poprzednika i kapitan generalny Braci-Preachers jako pewnego rodzaju nieufności z Braci Drobne którzy uważane same naturalne obrońcy braci pokuty, a przez jego pismach z dnia 17 sierpnia 1289 roku starali się zapobiec dezercja z braci pokuty.

Muñon de Zamora swoim biurze kapitana ogólne, jak to było w tajemnicy, aby go przez Martina IV.

The Order of Preachers ze wszystkimi protestowali przeciwko jej może co to uznać za niesprawiedliwość.

Te wydarzenia opóźniony rozwój Trzeciego Zakonu Dominikanów, część z Preachers un korzystne dla pozostałych instytucji.

Niemniej jednak, Trzeciego Zakonu nadal istnieją; jednego ze swoich braterskich, że ze Sieny, była szczególnie rozkwitają, lista jej członków jest istniejące od 1311 siostry o numerach 100 w 1352, wśród nich była ona którzy się Święta Katarzyna ze Sieny .

One numerowane 92 w 1378.

Reformingu przepływu Raymund z Capua, spowiednika i historyk St Catherine, mających na celu rozpowszechniania Trzeciego Zakonu, w tym Thomas Caffarini ze Sieny był szczególnie aktywny.

Do Trzeciego Zakonu Dominikanów otrzymał od nowych approbation Bonifacego IX, 18 stycznia 1401, a na 27 kwietnia roku następnego papieża opublikowała zasady w Bull, gdzie jej rozwój otrzymała nowy impuls.

To nigdy nie stał się bardzo szeroko, mając na Preachers zgromadziła jakości niż liczba tertiaries.

Święta Katarzyna ze Sieny, kanonizowany w 1461, jest patronką Trzeciego Zakonu, a idąc za przykładem swojego którzy została zwany Joan of Arc tego pontyfikatu, Dominikańska tertiaries zawsze objawia się specjalne nabożeństwo do Kościoła rzymskiego.

Również w imitacji ich patronką, którzy napisali wspaniałe dzieła mistyczne, oni starali się zdobyć specjalistyczną wiedzę z ich religii, jako chrześcijanie befits przyjęta z wielką doktrynalną porządku.

Trzeciego Zakonu dał kilka błogosławiony na Kościół, oprócz św Katarzyny ze Sieny i św Róża z Limy.

Przez kilka wieków nie było regularne konwentów i kongregacje należące do Trzeciego Zakonu.

W XIX wieku byliśmy świadkami ustanowienia dużą liczbę regularnych zgromadzenia z tertiaries poświęcone dziełom miłosierdzia i edukacji.

W 1895 było około 55 kongregacje z około 800 zakładów i 20000 użytkowników.

W Stanach Zjednoczonych istnieją kwitnące w zakonach Sinsinawa (Wisconsin), Jersey City, Traverse (Michigan), Columbus (Ohio), Albany (Nowy Jork) i San Francisco (California).

W 1852 założył w Père Lacordaire Francja jedno zgromadzenie kapłanów dla edukacji młodzieży o nazwie Trzeciego Zakonu św Nauczanie Dominik.

Obecnie jest uważany za szczególną prowincji Orderu Preachers, i miał kwitnące i wybierz kolegiów w Francja w Oullins (1853), Sorèze (1854), Arceuil (1863), Arcachon (1875), Paryżu (Ecole Lacordaire 1890).

Te domy mają przestał być skierowane przez dominikanów od 1903 osoby.

Nauczanie Dominikanie mają teraz Collčge Lacordaire w Buenos Aires, Champittet w Lozannie (Szwajcaria) i San Sebastian (Hiszpania).

Podczas Komuna Paryska cztery męczenników w celu nauczania zmarł w spółkę z kapłanem w pierwszej kolejności, 25 maj 1871.

Jeden z nich, Père Louis Raphael Captier był wybitny pedagog (Mandonnet, "Les rčgles et le gouvernement de l'klasyfikować de Poenitentia au XIIIe siècle" w "Opuscules de critique historique", IV, Paryż, 1902; Federici, "Istoria de "Cavalieri Gaudenti", Wenecja, 1787).

Publikacja informacji w formie pisemnej przez P. Mandonnet.

Przepisywane przez ks.

Chociaż Judy op.

W Encyklopedii Katolickiej, Tom XII.

Opublikowany 1911.

New York: Robert Appleton Company.

NIHIL OBSTAT, 1 czerwca 1911.

Remy Lafort, STD, cenzor.

Imprimatur. + John Murphy Farley, Archbishop of New York


Także, zobaczyć:


Zakony


Franciszkanie


Jezuitów


Benedyktyni


Trappists


Cystersi


Christian Brothers


Karmelici


Karmelitów Bosych


Sie Augustynianie


Marist Brothers

Monastycyzm


Zakonnice


Braci


Convent


Ministerstwo


Major Zamówienia


Święcenia kapłańskie

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest