Wielkanoc, Pascha

Informacje ogólne

Christian festiwal obchodzi Wielkanoc zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

W Święto Wiosny ma swoje korzenie w Paschy żydowskiej, która upamiętnia Izrael, wybawienie z niewoli na Egipt, w chrześcijańskiej reinterpretacja jego znaczenie po ukrzyżowaniu Jezusa w czasie Paschy AD c.30 i przepowiadania Jego zmartwychwstania trzy dni później.

Pierwsi chrześcijanie obserwowane Wielkanoc w tym samym dniu co Pascha (14-15 Nisan, w terminie regulowane przez kalendarzu księżycowym).

W wieku 2, celebracji chrześcijańskiej został przeniesiony na niedzielę po 14-15 Nisan, jeżeli tego dnia spadła w dzień powszedni.

Początkowo chrześcijańskiej Wielkanocy była świętem unitive, ale w wieku 4 Wielki Piątek stał się odrębnym upamiętnienie śmierci Chrystusa, a potem Wielkanoc była poświęcona wyłącznie do zmartwychwstania.

Według Czcigodnego BEDA CZCIGODNY, Wielkanoc nazwa wywodzi się od pogańskich Spring Festival z Anglo-Saxon bogini Eostre, a wiele ludowych celnych związanych z Wielkanocą (na przykład, jaja) są z pochodzenia pogańskich. Święto Paschy jest obecnie określane jako pierwszą niedzielę po pełni księżyca w dniu lub po 21 marca. Wschodniej cerkwie, jednakże, zgodnie z Julian niż kalendarz gregoriański, więc ich celebracji zwykle spada w ciągu kilku tygodni później niż w zachodnich Wielkanoc.

Wielkanoc poprzedzona jest okres przygotowania nazywany Wielkim Poście.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Reginald H. Fuller

Bibliografia: Dix, Gregory, kształt liturgii, 2nd ed.

(1945); McArthur, AA, The Evolution of chrześcijańskiej Roku (1953); Perry, CA, Zmartwychwstanie Promise (1986).

Wielkanoc, Pascha

Zaawansowane Informacje

Wielkanoc jest roczny dni sezonu i upamiętnienia zmartwychwstania Chrystusa.

Zgodnie z najstarszych i najważniejszych święto ruchome, daty określa układ chrześcijańskiej rok liturgiczny.

W języków germańskich słów używanych (wschodnia Angielski, Niemiecki ostern) do wyprowadzenia myślenia albo od nazwy tajemniczy germańskiej bogini wiosny, Eastre (widok popularized przez Angielski mnich BEDA CZCIGODNY), lub bardziej prawdopodobne, ze starego Niemiecki root lub te na wschodzie (czas i miejsce wschodu słońca).

Na wczesnym terminie i niejasnych powodów te słowa skierował do germańskie przetłumaczyć Grecki Pascha (od Hebrajski pesah), biblijne słowa o paschalne (Pascha) święto wykorzystywane przez większość z języków romańskich (paques Francuski, Włoski Pasqua).

Na początku rozwoju celebracji Paschy i opiekun kalendarz sporów były w dużej mierze wynikiem chrześcijaństwa, próba emancipate się z judaizmu.

Niedziela już zastępuje żydowskiego szabatu na początku drugiego wieku, i pomimo wysiłków w celu utrzymania Azja-moll żydowskiej Paschy daty 14 Nisan na Wielkanoc (stąd nazwa Quartodecimans), Sobór Nicejski przyjęła roczny niedziela po pełni księżyca po w Równonoc wiosenna (21 marca).

Niestety, różne metody opracowane Wielkanoc zaliczanie do pogodzenia lunar żydowskiej i Roman słonecznej kalendarze doprowadziło do wielu sporów, takie jak w siódmym wieku między Celtic Brytanii i Roman chrześcijaństwa.

Nawet znaczne reformy kalendarza sponsorowane przez Pope Gregory XIII w 1582 była przede wszystkim próba utrzymania Wielkanoc w skoku o sprostowanie Drift (jedenaście dni w punkcie) mniej dokładne Julian kalendarzowego.

Ponieważ Wschodniej prawosławny wciąż jest zgodny ze starego kalendarza, może być jak pięć tygodni w sprzeczności z innymi kościołami w świętować Wielkanoc.

W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie dla jedności chrześcijan doprowadziła do wniosków o ustalonej daty powszechnej, takich jak w drugą niedzielę kwietnia.

To z kolei mogłoby umożliwić stworzenie jednolitego świat liturgii.

Wielkanoc Pierwotnie był jednolity noc celebracji (np. Paschę), przypominając, jak śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.

Uroczystość włączone oświetlenie na świecy paschalnej, modlitwy, czytania Pisma Świętego, i radosna celebracja Eucharystii.

To także stało się idealną okazją do chrztu (z symbolem zmartwychwstania życia przez białych szatach) i doprowadziły z kolei do wydłużania krótki okres przygotowawczy do czterdziestu dni Wielkiego Postu (paralleling Chrystusa czterdzieści dni przed jego pasja szybko).

Zatem, po czwartym wieku jedno święto zostało podzielona na kilka części i zmartwychwstanie skierował się oddzielnie obchodzi Wielkanoc na niedzielny poranek, z Eastertide rozszerzenia innego czterdzieści lub pięćdziesiąt dni.

Przez wieki wielu popularnych celne zostały dodane odzwierciedlające pogańskich wiosną folkloru (Easter egg i królik), jak również żydowskich i chrześcijańskich źródeł.

RK Biskup


(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


L. Cowie i J. Gummer, Christian Rok; G. Dix, kształt liturgii; D. Jones, G. Wainwright, i E. Yarnold, badania liturgii; F. Weiser, Wielkanoc Book, E . Zerubavel, "Wielkanoc a Pascha: kalendarzy i Grupa Tożsamość," ASR, kwiecień, 1982.

East'er, pascha

Zaawansowane Informacje

Wielkanoc była pierwotnie Saxon słowo (Eostre), oznaczająca bogini z Saxons, na cześć którego ofiarami były oferowane o czasie Paschy.

Stąd nazwa pochodziła należy zwrócić uwagę na festiwalu w zmartwychwstanie Chrystusa, który wystąpił w czasie Paschy.

We wczesnych wersjach Angielski to słowo było najczęściej używane jako tłumaczenie z Grecki Pascha (Pesach).

Gdy Authorized Version (1611) powstał, słowo "Pascha" został wykorzystany we wszystkich fragmentów, w których to słowo wystąpiło Pascha, z wyjątkiem ustawy 12:4.

W nowej wersji właściwe słowo "Pascha" jest zawsze wykorzystywane.

(Easton Illustrated Dictionary)


Także, zobaczyć:


W rezultacie Jezusa

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest