Mitraizm, mithra

Informacje ogólne

Mitraizm, kultu starożytnych indo-irańskiego boga światła, mithra, wczesnego chrześcijaństwa stał się najbardziej poważny rywal w tajemnicy kultu szybko rozprzestrzeniać się z Syria i Anatolii w całej zachodniej części Morza Śródziemnego i na Galia i Wielkiej Brytanii.

Jej początki cultic pozostaje niejasny.

Chociaż Perski bóg mithra, głównego sojusznika w Ormuzd, dobre życie w późniejszym Zoroastrianizm, jest identyczna z rzymskiego bóstwa, Western kultu mithra miał kilka połączeń z Zoroastrianizm niezależnie od jego nacisk na wieczną walkę między dobrem i złem.

Było siedem klas o wszczęciu postępowania w kultu, który zakończenia nieśmiertelność.

Najważniejszy był rytuał zabijaniu z byka, reenactment z mithra's zabijania byka na kosmiczne stworzenia, które symbolizuje w podboju zła i śmierci.

Astrologia i kultu słońca również odegrały rolę w Mitraizm.

Wprowadzony do Zachodniego w 1 wne przez rzymskich żołnierzy, którzy mieli walczyć przeciwko Partowie, kult pozostał szczególnie popularne wśród wojskowych - boga wcielać soldierly takich wartości, jak zwycięstwo, odwaga i lojalność - kupca i klas.

Kobiety były wyłączone z kultem.

Jeden z najbardziej wpływowych ruchów religijnych w Imperium Rzymskiego w wieku 4, Mitraizm, wraz z innymi nie-chrześcijańskiej sekty, prześladowań poniósł po konwersji Konstantyn i stopniowo zmarł.

Znacząco, mithra narodzin upamiętnione zostało w dniu 25 grudnia.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Tamara M. Green

Bibliografia:


Cumont, Franz, Tajemnice mithra, 2d rev.

ed., trans.

Thomas J. McCormack (1956); Hinnells, JR, wyd., Mithraic Studies 2 vols.

(1975); Laeuchli, Samuel, ed., Mitraizm w Ostia: Tajemnica religii i chrześcijaństwa w starożytnym Port Rzym (1967); Vermaseren, MJ, Mitra: Tajemnica Boga, trans.

przez Therese i Vincent Megaw (1963); Wynne-Tyson, Esme, Mitra (1958; repr. 1985).

Mitraizm

Informacje Katolicki

A pogańskich religii składające się głównie z kultu starożytnych indo-irańskiego boga-Słońca mithra.

Jest wpisane Europa: Azja-moll po Alexander's podboju, szybko się w ciągu całego Imperium Rzymskiego na początku naszej ery, osiągnęła swój zenit w trzecim wieku, i zniknął pod represyjnych regulacji Teodozjusz pod koniec IV wieku.

Późnego badania z Cumont przyniosły go do rangi głównie ze względu na swoje rzekome podobieństwo do chrześcijaństwa.

POCHODZENIE

Pochodzenie kult mithra pochodzi z czasu, że Persowie i Hindusi nadal tworzą jeden osób, dla boga mithra występuje w religii oraz świętych ksiąg obu wyścigach, czyli w Vedas oraz w Avesta.

W Vedic hymnów często jest on wymieniony i jest niemal zawsze w połączeniu z Waruna, ale poza urodziła wystąpienia jego nazwisko, niewiele wiadomo o nim (Rygweda, III, 59).

onjectured (Oldenberg, "Die" Religia des Veda ", Berlin, 1894) mithra, że był wschodzącego słońca, Waruna na słońce, lub mithra, niebo w ciągu dnia, Waruna, niebo w nocy, lub jednej słońce, księżyc innych. mithra W każdym przypadku jest światło słoneczne lub pewnego rodzaju diety, ale w vedic razy niejasne i ogólne wzmianki o nim wydaje się wskazywać, że jego nazwisko było niewiele więcej niż pamięci. W roku Avesta jest o wiele bardziej żywy i orzeczenia bóstwa niż w Indiach pobożności, niemniej jednak, jest on nie tylko do wtórnego Ormuzd, ale nie należą do siedmiu Amshaspands lub uosobieniem cnót, które natychmiast otaczają Ahura; on jest tylko Yazad, popularne demigod lub geniusz. Avesta jednak daje nam swoje stanowisko dopiero po reformacji Zoroastrianin; napisy z Achaemenidae (siódma do czwartego wieku pne) przypisać mu amuch wyższe miejsce, nazywając go natychmiast po Ormuzd i łączące go z bogini Anaitis (anahata ), Którego nazwisko czasami poprzedza własnej. Mithra ma boga światła, Anaitis bogini wody. Niezależnie od Zoroastrianin reformy, mithra zachował swoje miejsce przede wszystkim jako bóstwo w północno-zachodniej części Iranu wyżyna. Po podboju Babilonu Perski kult tego weszła w kontakt z Chaldejczyków i astrologię z krajowymi kultu Marduk. W czasie dwóch priesthoods z mithra i Marduk (magi i chaldaei) coexisted w stolicy i wiele Mitraizm wypożyczony z tego stosunku. zmodyfikowano Mitraizm podróżował dalej północno-zachodnim i stało się Państwo kult Armenia. Jej władcy, pragną roszczenia zejście z królów chwalebnej przeszłości, Mithradates przyjęła ich jako imię królewskie (więc pięciu królów Gruzja, Eupator z Bosfor). Mitraizm następnie wpisuje Azja Mniejsze, zwłaszcza Pontu i Kapadocji. Oto ona weszła w kontakt z Phrygian Attis i kult Cybele z którą przyjęła szereg idei i praktyk, choć pozornie nie brutto obscenities z Phrygian kultu. Phrygian-chaldejski indo-irańskie religii, w którym pozostał dominujący element Iranu, przyszedł, po Alexander's podboju, w kontakcie z zachodnich Świat. Hellenism jednak, a zwłaszcza Grecja sam pozostał zadziwiająco wolne od jej wpływu. Kiedy wreszcie wziął w posiadanie Rzymian Królestwa Pergamum , Zajmowane Azja-moll i dwóch legionów stacjonujących żołnierzy na Eufrat, Mitraizm sukces na Zachodzie została zabezpieczona. Rozpowszechniała się szybko z Bosfor do Atlantyku, z Iliria do Wielkiej Brytanii. Jego apostołami przede wszystkim byli legioniści; tym samym rozprzestrzenianiu pierwszy stacji do granicy z rzymskich armii.

Mitraizm był zdecydowanie żołnierz wyznania: mithra, jego bohater, było zwłaszcza boskość wierności, manliness, i odwagą, stres go określić na dobre stypendium i brotherliness, wykluczenia kobiet, a tajne więź między jej członkami są sugerowane pomysł Mitraizm murarski, że był wśród Roman wojsko.

Jednocześnie Wschodniej niewolników i zagranicznych handlowców utrzymała swoją propagandę w miastach.

Gdy Mędrcy, pochodzących z król Tiridates z Armenia, czczony był w Nero jeden emanację mithra, cesarz chciał być wszczęte w ich tajemnice.

W Mitraizm przeszedł jako Phrygian kult zaczął go do udziału w oficjalne uznanie Phrygian kultu, który miał długie przysługuje w Rzym.

Cesarz Kommodus został publicznie wszczęte.

Jego największym stylu jednak był syn cesarskiej z kapłanka z boga-słońca w Sirmium w Panonii, Waleriana, którzy zgodnie z zeznań Flavius Vopiscus, nigdy nie zapomnieli o jaskini, gdzie jego matka wszczęła go.

W Rzym, założył kolegium kapłanów w słońce i jego monety legendy "Sol, Dominus imperii Romani".

Dioklecjan, Galerius i Licyniusz zbudowany w Carnuntum na Dunaju do świątyni mithra z dedykacją: "Fautori Sui imperii".

Ale z triumfem chrześcijaństwa Mitraizm skierował do nagłego końca.

Zgodnie Julian miał go z innymi pogańskie kulty krótkie ożywienie.

W pogan z Aleksandria lynched Jerzego Arian, biskup miasta, do próby zbudowania kościoła w Mitra jaskini w pobliżu miasta.

Przepisy prawne Teodozjusz I podpisane jego śmierci aresztowania.

Mędrcy zamurowano swoich świętych jaskiń i mithra nie ma męczenników z rywalem męczenników którzy zginęli dla Chrystusa.

NAUKI

Pierwszą zasadą lub najwyższego Boga był według Mitraizm "Infinite Time"; ten był nazywany Aion lub Saeculum, Kronos lub Saturn.

Kronos nie jest to inne niż Zervan, starożytnego Iranu koncepcji, które przetrwały ostry dualizm w Zaratusztra; Zervan był ojcem zarówno Ormuzd i Ahriman i połączone dwoma przeciwieństwami w wyższą jedność i czczony był jeszcze tysiąc lat później przez Manichees .

To uosobieniem czasu, niepojęty, sexless, passionless, była reprezentowana przez ludzi potworem, z głową lwa i węża w zwojach o swoje ciało.

On przeprowadza jeden berło i jak błyskawica suwerenne boga i każdej strony, która odbyła się w kluczowym jako kapitan niebios.

On miał dwie pary skrzydeł do symbolizują szybkość.

Jego ciało było pokryte zodiacal znaków i symboli z sezonów (tj. astrologii chaldejski w połączeniu z Zervanism).

Ten pierwszy miał zasadę nieba i ziemi, który z kolei był ojcem ich syna i równe, Ocean.

Podobnie jak w europejskiej legendy, niebie i Jowisza (Oromasdes) Kronos powiedzie.

Ziemia jest Speñta Armaiti z Persami lub Juno z Westerns, Ocean jest Apam Napat-lub Neptun.

W Perski nazwy nie zostały zapomniane, chociaż Grecki i Roman nie były zwyczajowo wykorzystywane.

Ormuzd i Spenta Armaiti urodziła wiele mniejszym bóstw i herosów: Artagnes (Hercules), Sharevar (Mars), Atar (Vulcan), Anaitis (Cybele), i tak dalej.

Z drugiej strony Pluton nie było, lub Ahriman, również zrodził wladca czasu.

Evil wcielony do armii wzrosła z ciemności do ataku i dethrone Oromasdes.

Zostały one jednak wrzuca się z powrotem do piekła, skąd oni ucieczki, wander ponad powierzchnię ziemi i pościć człowieka.

To jest człowiek, obowiązek kultu czterech prostych elementów, wody i ognia, powietrza i ziemi, które w głównej są przyjaciółmi człowieka.

Siedem planet również były beneficent bóstw.

Dusze ludzi, które były tworzone razem od początku i które w chwili urodzenia miała, ale pochodzą z nieba empyrean do organów przygotowane dla nich, otrzymanych od siedmiu planet swoje pasje i właściwości.

Stąd siedem dni w tygodniu były dedykowane do planet, siedem metali były dla nich sacrum, siedem obrzędy o wszczęciu postępowania została dokonana w celu udoskonalenia Mithraist, i tak dalej.

Jako złe duchy kiedykolwiek leżą w poczekać na hapless człowiek, on potrzebuje przyjaciela i Zbawiciela, którzy są mithra.

Mithra urodził się z matki-rock przez rzekę pod drzewem.

On przyszedł na świat z Czapka frygijska na głowę (stąd jego oznaczenie jako Pileatus, Capped One), a nóż w ręku.

Mówi się, że pasterze śledzili jego urodzenia, ale jak to może być, biorąc nie było ludzi na ziemi, nie da się wytłumaczyć.

Bohater-boga pierwszy do bitwy daje słońce, zwycięża go, korony go promieniami i czyni go swoim znajomym i kolegom wieczne; Tak, słońce staje się w pewnym sensie mithra w podwójnej, czy też jego ojciec, ale Helios Mitra jest jeden Bóg.

Potem następuje walka między mithra i byka, centralny dogmat o Mitraizm.

Ormuzd doprowadziły do dzikiego byka, który wykonywał mithra, pokonaliśmy i przeciągnięty na jego jaskini.

Ta podróż wearisome walczących z byka w kierunku jaskini jest symbolem człowieka na ziemi kłopotów.

Niestety, byk ucieka z jaskini, po czym wysyła Ormuzd kruk z wiadomość do mithra znaleźć i zabić go.

Mithra niechętnie slucha, plunges a jego sztylet do byka, gdyż wraca do jaskini.

Strange do powiedzenia, z ciała umierającego byka wpływy wszystkich zdrowych roślin i ziół, które pokrywają ziemię, z jego szpiku kostnego zboże, z jego krwi winorośli, itp. moc zła wysyła swoje nieczyste stworzeń, aby zapobiec lub te truciznę produkcje, ale na próżno.

Od byka przejść wszystkie przydatne zwierząt, a byka, rezygnację się do śmierci, jest transportowany do sfer niebieskich.

Mężczyzna jest teraz tworzony i poddawane do malign wpływ Ahriman w postaci suszy, deluges i conflagrations, ale jest zapisywany przez mithra.

Wreszcie człowiek ma ugruntowaną pozycję na ziemi i mithra wraca do nieba.

On celebruje ostatnią wieczerzę z Helios i innych jego towarzyszy, jest w jego rydwanie fiery całej oceanu, a teraz w niebie, chroni jego zwolenników.

Do walki między dobrem i złem nadal w niebie między planet i gwiazd, i na ziemi w sercu człowieka.

Mithra jest pośrednikiem (Mesites) między Bogiem i człowiekiem.

Funkcja ta pierwsza wynikły z faktu, że w świetle boga-on ma pływak w górnej połowie drogi między niebem a ziemią.

Podobnie z sun-boga, jego planety miał posiadać centralne miejsce wśród siedmiu planet.

W moralny aspekt jego mediacji między Bogiem i człowiekiem nie może być okazały się starożytnych.

W Mazdean dualists w Mithraists były silnie pochylona w kierunku asceza, wstrzymali się od żywności i bezwzględny Kontynencja wydawało im szlachetne i chwalebne, choć nie obowiązkowe.

Mithra battled one na wszystkie strony przed zanieczyszczeniami, przed wszystkim złem wewnątrz i na zewnątrz.

Oni wierzyli w nieśmiertelność duszy z, grzesznicy po śmierci zostały przeciągnięty off do piekła, tylko przeszedł przez siedem sfer planet, siedem bram poprzez otwarcie na mistyczne słowo Ormuzd, pozostawiając na każdej planecie część ich niższe do ludzkości, jako czysty spirytus, stanął przed Bogiem.

Na koniec w świat mithra będzie descend do innego byka na ziemię, którą będzie ofiara, tłuszczu i mieszanie jej z sacrum wina on uczyni wszystko pić napój nieśmiertelności.

On w ten sposób okazały się Nabarses, czyli "nigdy nie podbił".

Kultu

Nie było siedmiu stopni o wszczęciu postępowania w mithraic tajemnic.

Konsekrowanego jeden (mystes) stał się kolejno Crow (corax), Occult (cryphius), żołnierz (mila), Lew (Leo), Perski (Perses), słoneczna posłaniec (heliodromos), i ojciec (pater).

Na uroczyste okazje one ubrana w Garb stosownie do ich nazwy, i wypowiedział dźwięków lub gestów wykonywanych zgodnie z tym, co oni uosobieniem.

"Niektóre poły ich skrzydeł jak ptaki naśladując dźwięk kruk, inni szumi jak lwy", mówi Pseudo-Augustyn (Quaest. Vet. N. Test. W Polsce, XXXIV, 2214).

Crows, occults i żołnierzy tworzących niższe zamówień, rodzaj katechumenów, lwy i te dopuszczone do innych stopni były uczestników tajemnic.

Ojcowie prowadzone kultu.

ników rodów, rodzaj papieża, którzy zawsze żyli w Rzym, był nazywany "Pater Patrum" lub Pater Patratus. "Członkowie poniżej stopnia pater wezwał jednego innego" brata ", społecznych i wyróżnienia zostały zapomniane w jedności Mithraic . Uroczystości o wszczęciu postępowania dla każdego stopnia muszą być zaplanowane, ale są one znane tylko niejasno - lustrations i bathings, marki z czerwono-gorący metal, namaszczenie z miodem, i inni. Święty posiłek był obchodzony chleba i soku dla haoma które na Zachodzie został zastąpiony wina. posiłek miał dać uczestnikom super-mocy naturalnych. Mithraists czczony w jaskiniach, z których duża liczba zostały znalezione. pięciu w Ostia, lecz były one małe i być może posiadają co najwyżej 200 osób. W apsyda z jaskini stanął kamień reprezentacji mithra zabijaniu byka, fragment rzeźby zwykle mediocre zasług artystycznych i zawsze się po tej samej Pergamean modelu. świetle zwykle spadł poprzez otwory w górę, jak jaskinie były w pobliżu powierzchni ziemi. hideous MONSTROSITY reprezentujących Kronos był również podana. pożaru był stale spalanie w sanktuarium. Trzy razy dziennie modlitwa była oferowana słońce w kierunku na wschód, południe, zachód lub w zależności od godziny . Niedziela była przechowywana w świętym zaszczyt mithra i szesnastego dnia każdego miesiąca był święty do niego jako mediatora. 25 grudnia zaobserwowano w jego urodziny, natalis invicti, odrodzenie-zimowym słońcu, unconquered przez rygorów narzucanych z sezonu. Mithraic społeczności nie tylko społeczności religijnych; była społecznych i prawnych z jego ciała decemprimi, magistri, curatores, defensores i Patroni. społeczności nie dopuszcza kobiet jako członkowie. Kobiety mogą konsoli poprzez formowanie associtions do kultu Anaitis - Cybele, ale czy były one związane z Mitraizm wydaje się wątpliwe. Rozpusty nr dowodu lub obscenicznych praktykach, tak często związane z ezoteryczne kulty pogańskie, nigdy nie został ustalony przed Mitraizm, jak i ile można to stwierdzić, czy raczej conjectured go miał podnośnikowo i ożywczy wpływ na jego naśladowców. Z uwagi na szansę Tertuliana (De Praescriptione, XL) będziemy gromadzić, że ich "Pater Patrum" była tylko raz się ożenił, i że miał swój Mitraizm virgines i continentes, takie przynajmniej wydaje najlepszą interpretację przejazd. Jeśli jednak, Dieterich's Mitra w liturgii jest naprawdę liturgii tej sekty, jak on ably twierdzi, jego liturgii tylko strajk może nam jako mieszanina bombast i szarlatanerią, w którym mystes musi posiadać jego strony, i szumi w najwyższym stopniu jego moc aż zostanie wyczerpana, whistle, smack jego wargi i wymawia barbarzyńskie aglomeracji sylab w różnych mistycznych znaków na niebie konstelacje i są odsłonięty do niego.

ODNIESIENIU DO CHRISTIANITY

A podobieństwo między mithra Chrystusa i uderzył nawet wczesnych obserwatorów, takich jak Justyn, Tertulian, i innych Ojców, aw ostatnim czasie został wezwany do udowodnienia, że chrześcijaństwo jest jednak dostosowanie Mitraizm, lub co najwyżej w wynikach tych samych pomysłów i religijnych aspiracji (np. Robertson, "Pagan Christs", 1903).

W związku z tym błędne i unscientific procedury, która nie jest zatwierdzona przez organ największych żyjących na Mitraizm, następujące okoliczności muszą zostać przyspieszone.

(1) Nasza wiedza w zakresie Mitraizm jest bardzo niepełne; około 600 krótkie napisy, głównie dedicatory, około 300 często fragmentaryczne, exiguous, niemal identyczne pomniki, kilka casual odniesienia w Ojcowie lub Acta martyrum, a także krótki polemiką wobec których Mitraizm Ormiański w Eznig prawdopodobnie około 450 kopiowane z Theodore of Mopsuestia (zm. 428) którzy mieszkali przy Mitraizm był prawie do przeszłości - są to tylko nasze źródła, chyba że zawierają Avesta, w której jest rzeczywiście mithra wymienione, ale które nie może należy do organu Roman Mitraizm z których chrześcijaństwo jest porównywane.

Nasza wiedza jest głównie genialnego domysłów pracy; z rzeczywistym pracy Mitraizm wewnętrznej i poczucia, w którym był on rozumiany przez tych, którzy go profesów na nadejście chrześcijaństwa, nic nie wiemy.

(2) Niektóre istnieją oczywiste podobieństwa, ale w wielu szczegółach jest całkiem prawdopodobne, że został Mitraizm kredytobiorcy z chrześcijaństwem.

Tertulian około 200 może powiedzieć: "hesterni sumus et omnia vestra implevimus" ( "jesteśmy, ale wczoraj, ale cały świat jest pełen nas").

Nie jest to nienaturalne, aby podejrzewać, że religia, która napełniła cały świat, powinny zostać skopiowane przynajmniej w niektórych szczegółów przez inną religię, która była bardzo popularna w trzecim wieku.

Ponadto wskazał resemblances są powierzchowne i zewnętrznych.

Podobieństwo w słowa i nazwy ma nic, jest poczucie, że sprawy.

Podczas tych wiekach chrześcijaństwa było coining własnej technicznego punktu widzenia, i oczywiście miało nazwiska, terminy i wyrażenia obecnych w tym dniu i tak nie Mitraizm.

Ale na identycznych warunkach każdy system myśli własnych myśli.

Mithra nazywany jest mediatorem i tak jest Chrystus, ale mithra początkowo tylko w sensie astronomicznym lub cosmogonic; Chrystus, będąc Bogiem i człowiekiem, jest z natury Pośrednika między Bogiem i człowiekiem.

I tak w podobnych przypadkach.

Mitraizm miał Eucharystii, ale pomysł na bankiet święty jest tak stary, jak i ludzkiego istnieją w każdym wieku i wśród wszystkich narodów.

Mithra zapisane na świat poprzez poświęcenie byka; Chrystusa poprzez poświęcenie Siebie.

To nie jest możliwe wyobrazić bardziej radykalny niż różnica między mithra taurochtonos i ukrzyżowanego Chrystusa.

Chrystus urodził się z Dziewicy, nie ma nic do udowodnienia, że był taki sam uwierzył w mithra ur. ze skały.

Chrystus urodził się w jaskini; Mithraists i czczony w jaskini, ale mithra urodził się pod drzewem w pobliżu rzeki.

Tak jak zostały wykonane w obecności adoring pasterzy, ale ich istnienie na rzeźby nie została udowodniona, i biorąc pod uwagę, że człowiek jeszcze nie pojawił się, że jest to anachronizm, aby podejrzewać ich obecności.

(3) Chrystus był historycznych personage, niedawno urodzony w dobrze znanym mieście Judei, i ukrzyżowany jako rzymskiego gubernatora, którego nazwa wyobrażał w oficjalnych listach zwykłych.

Mithra był abstrakcji, personifikacja nie nawet słońce, ale w świetle dziennym diffused; Jego wcielenie, jeżeli takie może być nazywany, miał się stało przed stworzenie rodzaju ludzkiego, przed całą historię.

W małych Mithraic zgromadzenia były jak Masonic składanych przez kilka, a tylko dla mężczyzn, a nawet te w większości z jednej klasy, wojskowych; religii wyklucza, że połowa ludzkości nie ma żadnego porównania do religii Chrystusa.

Mitraizm był wszystkim kompleksowe i tolerancyjna wobec każdego innego kultu, Pater Patrum sam był dużą biegłość w wielu innych religii, chrześcijaństwo było istotne wyłączności, potępiając wszelkie inne wyznania w świat, samodzielnie i wyjątkowe w swoim majestacie.

Publikacja informacji w formie pisemnej przez JP Arendzen.

Przepisywane przez Johna Looby.

W Encyklopedii Katolickiej, Tom X. wydania 1911.

New York: Robert Appleton Company.

NIHIL OBSTAT, 1 października 1911.

Remy Lafort, STD, cenzor.

Imprimatur. + John Murphy Farley, Archbishop of New York

Bibliografia

CUMONT, "zauważa, sur un świątyni Mithraique d'Ostie" (Ghent, 1891); Tamże, "Textes et Zabytków dane relat. Aux Mysteres de mithra" (2 vols., Bruksela, 1896-1899); Tamże, "Les Mysteres de Mithra "(2nd., Paryż, 1902), tr.

McCormack (Londyn, 1903); Tamże, "Religie Wschodni dans le Romain Paganisme" (Paryż, 1906); Martindale, "religia mithra" w "Miesiąc" (1908, październik, listopad, grudzień); IDEM , "Religia mithra" w "Wykłady na Hist. Religii", II (WST, Londyn, 1910); koper, "Roman do społeczeństwa z Nero M. Aureliusz" (Londyn, 1904); St-Clair - Tisdall, "Mythic Christs i Prawda"; Dieterich, Eine Mithrasliturgie (Lipsk, 1903); Ramsay, "Grecki Kościół od początku i Pagan Ritual" (Edynburg, 1898-9); BLOTZER, "Das hedn. Mysterienwesen und die Hellenisierung des Christenthums "w" Stimmen aus Maria-Laach "(1906-7); Sierpień," Mithraicisme et Christianisme "w" Revue pratique d'Apologétique "(pris, 1906-7); WEILAND" Anklange der Christl. Tauflehre jeden umiera Mithraischen Mystagogie "(Monachium, 1907); Gasquet," Essai sur le culte et les mysteres de mithra "(Paryż, 1890.

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest