Niniwa

Informacje ogólne

Niniwy, stolicy starożytnego asyryjskiego, leży na lewym brzegu rzeki naprzeciwko Tygrysem dzisiejszy Mosul, Irak.

Prehistoric zawodu witryny sięga co najmniej 6 tysiącleciu pne.

Posiadających ważną pozycję na skrzyżowaniu głównych rzek w północnej mesopotamian urodzajna równina, ale tylko przejściowo regulowane przez lokalnych władców, Niniwa była zdominowana w 3d tysiącleciu pne przez Agade i Ur imperiów oraz w 2d tysiąclecia przez Mitanni i Kassite imperiów.

Wraz z wzrostem mocy asyryjska w późnych 2d tysiąclecia, miasto stało się rezydencją królewską i ostatecznie ustalona jako stolicy przez króla Sennacheryba (704-681 r. pne), którzy replanned miasta i zbudował dla siebie wspaniały pałac.

Zwolnił (612 pne) przez Medów, Niniwa odrzucona, mimo że zawód witryny kontynuowane poprzez Seleucid i Parthian okresy do czasów średniowiecza.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Sennacheryba na ścianie miasta, ponad 12 km (7,5 mil) długo, zamkniętym o powierzchni ok. 700 ha (1730 ha); był wielki kolczyk przez 15 bram, pięciu, które zostały wykopana.

W północnej Nergal Gate, z towarzyszącymi jej pierwotnym byka colossuses, został przywrócony.

Kanały pod warunkiem wody do miasta i ogrodów miejskich, które były tworzone z niezwykłych roślin i zwierząt.

Sekcje na akwedukt zbudowany przez Sennacheryba nadal stoję na Jerwan, 40 km (25 mil) od hotelu.

W pałace Sennacheryba i jego wnuk Aszurbanipal stanąć na Kuyunjik, Cytadela z witryny.

Ich ściany i otwory drzwiowe zostały wyrzeźbione wyłożona ulgi, z których wiele jest obecnie w Luwrze, Paryż, British Museum, Londyn (w tym słynnym Aszurbanipal Lion Hunt reliefy, obecnie w British Museum).

Sennacheryba pałac składa się co najmniej 80 pokoi; tron pokojowy, obecnie częściowo przywrócone, nadal zawiera kilka jego Bas-reliefy przedstawiające sceny z podboju.

Archiwum Dziękujemy! Tabletek znaleziono w obu pałaców, ale biblioteka Aszurbanipal stanowi bezkonkurencyjną Epigrafika źródłem wiedzy dla obecnych mesopotamian historii.

Jednym z największych skarbów kultury starożytnej Mezopotamii, zawiera ponad 20000 tabletek i fragmenty, z których wiele jest mesopotamian kopie starożytnych tekstów, takich jak Sumeryjski Epos o Gilgameszu i babilońskiej powodziowym historię, a jego tematy z zakresu literatury do religii, nauki ścisłe I leksykografii.

E-mashmash świątynia, poświęcona bogini Isztar, także stanął na Kuyunjik; swoją serię nałożony struktur, sięga do 3d tysiącleciu pne, zostały utrzymane przez kolejnych władców Asyrii i przetrwał aż do co najmniej 200 AD.

Imperial arsenał, zbudowany przez jego następcę Assarhaddon Sennacheryba (680-669 r. pne), stoi w dużej mierze nierozkopana Nebi Yunus, kopiec na ścianie miasta 1,6 km (1 mil) na południe od Kuyunjik.

Jest jeszcze objęty nowoczesnych budynków, wśród nich cieszących się do meczetu zawierać grób Jonasza.

Niniwa była pierwszym badanych w 1820; przerywany badań przez różne ekspedycje miały miejsce od 1842 do 1931; ostatnich pracy, w tym prace remontowe, zostało podjęte przez Irak Departamentu Starożytności.

Kate Fielden

Bibliografia


Goodspeed, George S., A History of the Babilończyków i Asyryjczyków (1978); Hancock, Percy SP, mesopotamian Archeologii (1912; repr. 1977); Olstead, Albert T., Historia Asyria (1923; repr. 1975); Thompson, R. Campbell, Hutchinson, Richard W., A Century of Badań w Niniwie (1929).


Nin'eveh

Zaawansowane Informacje

Niniwa jest pierwszym, o których mowa w Gen. 10: 11, które jest świadczone w zmienionej wersji, "On [tj. Nimrod] poszedł dalej do Asyrii i zbudował Niniwy".

To nie jest znowu aż zauważyłem dni Jonasza, gdy jest ona opisana (Jonasza 3:3, 4:11) jak wielki i liczbie ludności miasta, rozkwit stolica imperium Asyryjskiego (2 Królów 19:36; ISA. 37: 37).

W księdze proroka Nahuma jest podjąć się niemal wyłącznie z prorocze wypowiedzenia przed tym mieście.

Jego ruiny i spustoszenia wypowiem się przewidywano (Nah.1: 14; 3:19, itp.).

Sofoniasza również (2:13-15) przewiduje jego zniszczenie wraz z upadkiem imperium, które było stolicą.

Od tej chwili nie ma wzmianki o nim w Piśmie, dopóki jest w Ewangelii nazwany historii (Matt. 12:41; Łk 11:32).

Ta "przekracza wielkiego miasta" leżał na wschodnim lub lewym brzegu rzeki Tygrys, wzdłuż której rozciągnięta na kilka 30 mil, o średniej szerokości 10 mil lub więcej z rzeki z powrotem w kierunku wschodnich wzgórz.

Ta cała przestrzeń rozległe jest obecnie jednym obszarze ogromne ruiny.

Zajmują centralne miejsce na wielką autostradą między krajami basenu Morza Śródziemnego i Oceanu Indyjskiego, a tym samym zjednoczenia Wschodu i Zachodu, bogactwo popłynęło do niego z wielu źródeł, tak aby stał się największym ze wszystkich miast starożytnych.

Około 633 pne imperium Asyryjskiego zaczął wykazywać oznaki słabości, a Niniwa została zaatakowana przez Medów, którzy następnie, około 625 pne, są połączone przez Babilończyków i Susianians, ponownie zaatakowali go, kiedy spadł i był razed na ziemię .

Imperium Asyryjskiego następnie skierował się do końca, Medów i Babilończyków, dzieląc jego prowincji między nimi.

"Po rządził przez ponad sześćset lat z hideous tyranii i przemocy, z Kaukazu i Morza Kaspijskiego do Perski Zatoki Perskiej, a także z poza Tygrysem do Azja-moll i Egipt, zniknął jak sen" (Nah. 2:6 -11).

Jej koniec był dziwny, nagłe, tragiczne.

Było to działanie Boga, jego wyrok w sprawie Asyria's Pride (Isa. 10:5-19).

Czterdzieści lat temu nasza wiedza o wielkim imperium asyryjskiego i jego wspaniały kapitał został prawie całkowicie pusty.

Vague wspomnienia faktycznie przetrwał jej siły i wielkości, ale bardzo niewiele było wiadomo na pewno na ten temat.

Inne miasta, który zginął, ponieważ Palmyra, Persepolis, Teby, opuściły ruiny do znaku ich witryn i poinformować ich byłego wielkości, ale o tym mieście, imperialnej Niniwy, a nie pojedyncze vestige wydawała się nadal, i bardzo miejsce, w którym miał on stanął był tylko kwestią przypuszczeń.

W wypełnienia proroctwa, Bóg uczynił "wypowiem na końcu."

To stało się "pustynią".

W dniach Grecki historyk Herodot, 400 pne, miała stać się rzeczą przeszłości, a gdy Xenophon historyk przeszedł na miejsce w "Rekolekcje z dziesięciu tysięcy," bardzo pamięci jego nazwisko zostało utracone.

Jest pochowany został na oczach, i nikt nie wiedział, jego grób.

To nigdy nie jest ponownie wzrośnie z jego ruiny.

Na długości, po czym stracił na ponad dwa tysiące lat, miasto disentombed.

Nieco ponad czterdzieści lat temu Francuski konsul w Mosulu zaczął wyszukiwania ogromnej kopcach, że świeccy wraz przeciwnym brzegu rzeki.

Arabowie kogo zatrudnionych w tych wykopalisk, ich wielkim zaskoczeniem, wszedł na ruinach budynku przy kopcu Khorsabad, które w dalszych poszukiwań, okazało się królewskim pałacu Sargona, jeden z królów asyryjska.

Okazuje się ich sposobem na jego rozległe sądów i kancelarii, i wyprowadzeni z jej głębi ukryte wspaniałe rzeźby i wiele innych zabytków z tych czasów antycznych.

Praca badanie zostało przeprowadzone na niemal nieprzerwanie przez M. Botta, Sir Henry Layard, George Smith, i inni, w kopcach z Nebi-Yunus, Kalchu, Koyunjik i Khorsabad, a znaczna skarbu okazów starych asyryjska sztuka została exhumed.

Pałac po pałacu zostało odkryte, wraz z ich dekoracji i ich wyrzeźbione płyty, odsłaniając życia i zachowania tego starożytnego ludu, ich sztuka wojny i pokoju, formy ich religii, ich styl architektury, a także ich świetności monarchów .

Na ulicach miasta zostały zbadane, napisy na cegieł i tabletek i wyrzeźbione dane zostały przeczytane, a teraz ich tajemnice historii zostały doprowadzone do światła.

Jednym z najbardziej niezwykłych odkryć ostatnich jest to, że w bibliotece króla Assur-bani-pal, lub, jak połączyć go Grecki historyków, Sardanapalos, wnuk Sennacheryba (zob.).

Biblioteka ta składa się z około dziesięć tysięcy cegieł płaskie lub tabletek, wszystkie napisane z ponad asyryjska znaków.

Zawierają one zapis historii, prawa, religii i asyryjskiego z największych wartości.

Te dziwne gliny liście znaleźć w bibliotece królewskiej postaci najcenniejszych wszystkie skarby literatury z dawnych świat.

Biblioteka zawiera również Accadian stare dokumenty, które są najstarsze istniejące dokumenty w świat, którego powstanie datuje się daleko wstecz w czasie, prawdopodobnie około Abrahama.

(Patrz Sargon). "Asyryjska honorarium jest, być może, najbardziej luksusowy naszego wieku [panowania Assur-bani-pa] .. Jego zwycięstwa i podbojów, do nieprzerwanego sto lat, które wzbogaciły go z dwudziestu łup narodów .

Sargon podjęła co pozostało do Chetytów; Sennacheryba pokonaliśmy chaldejskiej i skarbów Babilonu zostały przeniesione do jego kasetony; Assarhaddon i Assur-bani-pal się mieć pillaged Egipt i jej wielkich miast, Sais, Memfis, Teby w stu bram ..... Teraz kupców zagranicznych stada do Niniwy, która z nich najbardziej wartościowe produkcje z wszystkich krajów, złoto i perfumy z Arabii Południowej i Chaldejczyków Morze, egipskie płótna i szkło, emalie rzeźbione, złota, cyny, srebrny, fioletowy Fenicki; Liban z drewna cedrowego, nie do zdobycia przez robaki; futra z żelaza i Azja-moll i Armenia "(starożytny Egipt i Asyria, przez G. Maspero, str. 271). Bas-reliefy, alabastrowe płyty, a wyrzeźbione zabytków znalezionych w tych pałacach służyć odzyskane w niezwykły sposób, aby potwierdzić Starego Testamentu historii królów Izrael. Pojawienie się ruiny pokazuje, że zniszczenie miasta było spowodowane nie tylko do assailing foe, ale także do powodzi i pożaru, potwierdzając w ten sposób starożytnego proroctwa dotyczące go.

"W ostatnich wykopalisk," mówi Rawlinson, "wykazały, że ogień był wielkim instrumentem zniszczenia z pałaców Niniwy. Calcined alabastru, zwęglone drewno, węgiel drzewny, podzielone poprzez kolosalne posągi z ciepła, są spełnione w części z Niniwy kopcach, a potwierdzają prawdziwości proroctwa ".

Niniwa była w jego chwały (Jonasza 3:4) "przekraczającej wielkim mieście trzy dni" podróż ", czyli prawdopodobnie w obwodzie.

To dałoby obwód około 60 mil.

Na czterech rogach nieregularnego quadrangle są ruiny Kouyunjik, Kalchu, Karamless i Khorsabad.

Te cztery wielkie masy ruiny, z całego obszaru uwzględnione w równoległobok stanowią one wystawione przez linie z jednej do drugiej, są na ogół uważane za stanowiące całość ruiny Niniwy.

(Easton Illustrated Dictionary)

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest