Progressive Dispensationalism

Informacje ogólne

Wstęp

W ostatnich latach odnotowano wzrost, co stało się znane jako Progressive Dispensationalism (PD) (Inne etykiety PD to "poprawione", "rekonstruuje" lub "nowy" dispensationalism.).

Wyrażających do PD patrz za siebie w linii normatywnych lub tradycyjnych dispensationalism, ale w tym samym czasie, dokonały wielu zmian i / lub zmiany do tradycyjnego systemu dispensational.

Tak, PD wyrażających się w świetle ciągłego wspierania rozwoju dispensational teologii.

Jest również prawdą, że stopniowe dispensationalists starać się o stanowisko pośrednika między tradycyjnymi dispensationalism i nondispensational systemów.

W rozumieniu progressive

Według Charles Ryrie, przymiotnika "progressive" odnosi się do centrum, że abrahamowe, Davidic, oraz nowe umowy są stopniowo spełnione dziś (a także mając na fulfillments w tysiącletniego królestwa).

Według Craig Blaising, progressive dispensationalism Nazwa związana jest z postępującym relacje z kolejnych zwolnień jeden do drugiego.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail

Pochodzenie PD

Publiczny debiut PD został złożony w dniu 20 listopada 1986, w Dispensational Grupy Studyjnej w związku z corocznym spotkaniu z Ewangelickiego Towarzystwa Teologicznego w Atlancie, Gruzja.

. . . Rzeczywiście, etykieta "progressive dispensationalism" został wprowadzony w 1991 roku spotkanie, ponieważ "znaczące zmiany" w dispensationalism miały miejsce w tamtym czasie.

Niektórzy myślą Kenneth Barker's prezydenckich adres na 33. corocznym spotkaniu z Ewangelickiego Towarzystwa Teologicznego w dniu 29 grudnia 1981 jako prekursora do niektórych poglądów PD.

Jego adres został powołany, fałsz Dichotomies Między Testamentu.

PD proponują

Craig Blaising, Darrell Bock, Robert Saucy, Kenneth Barker, David Turner, John Martin.

UWAGA: Nie należy myśli, że wszyscy którzy mają ze sobą powiązane PD są w jakiś sposób uzgodnione na wszystkie problemy.

Blaising Bock i były najbardziej płodnym w promowaniu PD tak jest, że ich poglądy będą głównie zostać zbadane.

Wierzenia w PD

Jezus jest obecnie panującego od Dawida tronie w niebie

Według tradycyjnych dispensationalism, Jezus jest wywyższony na prawej ręce Ojca, ale On jest nie siedzą na tronie Dawida ani Jego mesjańskiego królestwa, panowania rozpoczął jeszcze.

Progressive dispensationalism, jednakże uczy, że Pan Jezus jest obecnie panującego króla Dawida, jak w niebie, po prawej ręce Ojca w "już" w spełnianiu aspekt Davidic królestwo i że On też królować na ziemi w Millenium w ' nie "aspekt.

Tak więc, zgodnie z PD, Davidic tron i na tronie nieba Jezusa w prawej ręce Ojca są jednym i tym samym.

Wykorzystanie Psalm 110 i 132 w Dz 2, wykorzystywane są na poparcie tego twierdzenia, że Jezus jest obecnie panującego króla jako Davidic.

Jednakże ten widok jest podejrzany o kilku powodów:


"Już" aspekt Królestwa przybył (i pozostał) z pierwszym przyjściem Chrystusa

Tak więc, gdy Jezus powiedział, że królestwo niebieskie jest blisko oznaczało to królestwo było rzeczywiście przybył.

Jednakże:


Kościół nie jest antropologicznych odrębne grupy:

W Blaising stanowi, że "Jedną z najbardziej uderzających różnic pomiędzy progressive i wcześniejsze dispensationalists, że Focus Progressives to nie widok na kościół jako kategorii antropologicznej w tej samej klasie w kategoriach takich jak Izrael, Gentile Narodów, Żydów i ludzi Gentile.... Kościół jest właśnie odkupił ludzkość sama (zarówno Żydów i pogan), ponieważ istnieje w tej dyspensy przed przyjściem Chrystusa "Jednakże: To jest trudne do rozpoznania, co oznacza Blaising o tym, ale ten pogląd zdaje się zacierać rozróżnienia między Izrael i kościoła.

Jeden PD adwokata, John Turner, na przykład, odnosi się do Kościoła jako "nowy Izrael".

RÓWNIEŻ: Paul nie traktują Kościół jako odrębna jednostka antropologiczną z Izrael i pogan, kiedy pisze, "nie dają obrazy albo Żydzi, czy Grecy, czy do kościoła Bożego" (1 Kor. 10:32).

Jeśli Kościół jest oddzielony od Izrael (nawet sądzić, Izrael), jak Kościół nie może być odrębną grupę antropologicznych?

UWAGA: To wydaje się być inny obszar, gdzie Saucy nie zgadza się z Blaising i Bock.

Saucy twierdzi zdecydowanie za jasne rozróżnienie między Izrael i Kościół.

Jak sam stwierdza, "biblijne nauczanie na temat roli Izrael i Kościół w historii wynika, że chociaż mają one wiele wspólnego, że pozostają one odmienne".

Saucy, jednak nie używać mylące "jednym ludem Bożym" terminologii.

Do tego on oznacza, że Izrael i Kościół są zapisywane w taki sam sposób, co jest prawidłowe.

Ale jeśli Izrael i Kościół są "odmienne", dlaczego odnoszą się do nich jako "jeden Lud Boży"?

W jednym ludem Bożym pojęcie można łatwo interpretować w sensie teologia przymierza nie istotne rozróżnienie między Izrael i Kościół.

Tajemnice NT zostały objawione w sposób w OT

Saucy pisze, "w przeciwieństwie do byłego [tradycyjnych dispensationalists], zawartość zarówno tajemnice-ie, równego udziału Żyda i poganina w ciele Chrystusa (Ef 3) i jego indwelling w jego ludzi (Kol 1) są najlepsze rozumiane jako fulfillments proroctwa Starego Testamentu ".

Podczas tradycyjnego dispensationalists podjęły NT tajemnice, które mają być prawdy objawione, że obecnie absolutnie nie zostały znalezione w OT, PD, podejmują tajemnice Ef.

3 i kol. 1 do prawdy, które są częściowo ukryte w OT, które są obecnie w pełni objawia się w NT.

Największą różnicą jest to, że PD to zobaczyć NT tajemnice jako znaleźć w niektórych sposób w OT.

Jednakże: choć prawdą jest, że idee Gentile Gentile zbawienia i udziału w paktów stwierdzono w OT, organ w tym pojęcia Żyd i pogan i "Chrystus w was" pojęcia nie zostały znalezione w OT.

Biblijnego przymierza zostały zainaugurowane i dziś doświadcza "częściowe" wypełnienia swoich obietnic

PD patrz na częściowe spełnienie duchowe obietnice z umowy (abrahamowe, Davidic i Nowy), ale widzę przyszłości spełnienie obietnic fizycznego w tysiąclecie.

Z drugiej zaś tradycyjny dispensationalists nie widzisz Davidic przymierza jako częściowo spełnione w każdym sensie, w tym wieku.

Są one również niechętnie mówią, że nowe przymierze jest spełniony w jakikolwiek sposób w tym wieku, choć nie wierzę, że niektóre korzyści duchowe Nowego Przymierza są stosowane do kościoła.

Jak Homer Kent stanowi, że "Nie ma jednego nowego przymierza, które muszą być spełnione eschatologically z Izrael, ale udział w soteriologically przez Kościół w dniu dzisiejszym. Rozpoznaje to, że śmierć Chrystusa stały się podstawą do wszczynania nowego przymierza, a także przyjmuje charakter bezwarunkowy Jeremiasza's proroctwa, które nie pozostawia miejsca dla Izrael w przepadku. Jednocześnie zauważa również, że Nowy Testament zdecydowanie fragmenty Nowego Testamentu chrześcijanie odnoszą się do tego przymierza ".

Zwolnień w kolejnych uzgodnień

Progressive dispensationalists zrozumieć zwolnień nie tylko w różnych uzgodnień między Bogiem i człowiekiem, ale w kolejnych uzgodnień w stopniowego objawienia i urzeczywistnienia odkupienia.

Te zwolnień "punkt kulminacyjny w przyszłości, w którym Bóg będzie zarządzać zarówno politycznie, jak i Izrael Gentile indwell wszystkich narodów i ich równie (bez rozróżnienia etnicznego) przez Ducha Świętego".

Holistic wykupu w stopniowego objawienia

Boże Boskiego planu całościowego obejmującego wszystkich narodów i każdej dziedzinie życia osobistego, kulturalnego, społecznego i politycznego.

Pre-ucisku uniesienia

PD, w przeważającej części, akceptują wstępnie tribulational związku z Rapture choć większość swoich pismach całkowicie zignorować problem.

Hermeneutyka z PD

W podstawową różnicę między PD i tradycyjnych dispensationalism jest hermeneutical. PD Z pragnienie na dobre stosunki przebyła hermeneutical odejście od literalna wykładnia, zwanej również metoda historyczno-gramatyczne, który został jednym z toczących się cechy dispensationalism.

Elementy PD hermeneutyka

Znaczenie tekstów można zmienić

Blaising Bock i wierzę w rozumieniu tekstów biblijnych można zmienić.

"Znaczenie wydarzeń w tekstach jest dynamiczny, nie statyczny, jakość".

"Gdy tekst jest produkowany, komentarz może śledzić w kolejnych tekstów. Połączenia do oryginalnego przejście istnieje, ale nie w taki sposób, że ogranicza się do zrozumienia człowieka pierwotnego autora."

"Czy ekspansja rozumieniu pociąga za sobą zmianę sens?... Odpowiedź jest tak i nie. Z jednej strony, dodać do objawienia obietnicy jest wprowadzenie" zmiany "poprzez dodanie do niej".

Preunderstanding jako część procesu interpretywnym

W PD nacisk na "preunderstanding" jako część procesu interpretywnym jest niezrozumiała.

Jeśli wszystkie te oznaczają, przez to, że tłumacz powinien być świadomy swoich pomysłów z góry, tak że można im zapobiec i pochodzą z zamierzonym rozumieniu tekstu, jest dobrą rzeczą.

Nie znaczy to, though.

W konsekwencji ich pisma jest to, że wszyscy mają przykłady: preunderstandings i które wpływają na nasze rozumienie Pisma Świętego, ale oni mówią nic na temat tego, jak radzić sobie z nich.

Co to są one coraz?

Czy to oznacza, wszystkie nasze interpretacje są produktem naszych preunderstandings?

Czy nie jest to możliwe z pomocą Ducha Świętego, odlozycie naszych uprzedzeń i pochodzą z zamierzonym rozumieniu tekstu?

Jest to jeden obszar, w którym PD opowiada się za zbyt ogólnikowe.

Co oni mówia, i sama nie jest źle, ale może prowadzić do wadliwego wnioski.

Uzupełniające hermeneutyki:

Zgodnie z tym podejściem, Nowy Testament nie wprowadzać zmian i zaliczki; nie tylko powtórzyć objawienie Starego Testamentu.

Dokonując komplementarne dodatki, jednak nie jettison starych obietnic.

Do poprawy jest nie na koszt oryginalnego obietnicy.

Na przykład, PD, Davidic tron jest zarówno ziemskiej (jak ujawniła w OT) i niebieskiej (jako rzekomo ujawniła w NT).

Ocena PD hermeneutyka

Część z ponad zamieszanie PD wyrażających się, że jego roszczenia do posiadania gramatyczne-historyczne metody interpretacji, ale przez te oznaczają coś innego.

Historycznie, gramatyczne-historycznych metody oznaczało, że teksty biblijne miał tylko jedną myśl, że nie można zmienić.

To był sens tego, co autor biblijny przeznaczone.

Ten sens można znaleźć jako wierzącego odłożenie jego odchyleń, z pomocą Ducha Świętego, i dążyć do autora rozumieniu patrząc na gramatykę tekstu oraz z uwzględnieniem historycznych sytuacji biblijnego autora. PD opowiada, choć , Znaczy w rozumieniu tekstów można zmienić i nie możemy być pewni naszych ustaleń, ponieważ nasze "preunderstandings." Takie podejście PD miejscach poza sferę dispensationalism.

W przyszłości PD

Drift wobec Paktu Teologia

W hermeneutical PD, że drzwi otworzył bardzo możliwe ewentualne przejście do teologii przymierza.

Jak przymierze teolog, Vern Poythress jest appreciative przenosi się z PD, co zostało.

Ale też mówi, "jednak ich pozycja jest z natury niestabilna. Nie sądzę, że będą one znaleźć można na dłuższą metę, aby stworzyć bezpieczną przystanią theologically między klasycznym dispensationalism i covenantal premillennialism. Sił, które mają swoje własne spostrzeżenia określone w ruchu będzie najprawdopodobniej prowadzić do covenantal premillennialism po strukturze George Ladd. "

Walter A. Elwell: "nowsze dispensationalism wygląda tak jak nondispensationalist premillennialism że jeden zmagania, aby zobaczyć każda prawdziwa różnica" Komentując na jednym ludem Bożym pojęcia PD, Bruce Waltke stanowi, że "To miejsce jest bliżej niż do teologii przymierza dispensationalism ".

Dalsze zmiany i zmiany

"One spodziewa się, że nie będzie dalszych korekt i zmian w progressive dispensationalism jak mija czas. Jeśli wszystko będzie prowadzić i czy nie będzie rozumiane i odbierane przez tych, którzy mają obejmował normatywnych dispensationalism, nikt nie wie. A już na pewno progresywne dispensationalism wydaje się więcej niż z rozwoju normatywnych dispensational nauczania. Niektóre tzw rozwoju są zbyt radykalne, aby nie być nazywany zmian "(Ryrie).

M Vlach


Bibliografia


C Ryrie, Dispensationalism; Blaising C i D Bock, Progressive Dispensationalism (1993); Saucy RL, The Case for Progressive Dispensationalism (1993); Dispensationalism, Izrael i Kościół (1992) pod redakcją Blaising C i D Bock; RL Saucy, Obecność Królestwo w życiu Kościoła; V Poythress, Zrozumieć Dispensationalists; H Kent, List do Hebrajczyków; WA Elwell, "Dispensationalists z Trzeciego Kind," Chrześcijaństwo Dzisiaj, 9 / 12, 1994, str.

28; Thomas RL, "Krytyka Progressive Dispensational Hermeneutyka," Kiedy Dźwięki trąby, str.

415; E. Johnson, "prorocze Spełnienia: już i jeszcze nie" Zagadnienia Dispensationalism; C Ryrie, "Update w Dispensationalism," Zagadnienia Dispensationalism; D Bock, "panowania Chrystusa Pana," DIC, pp.

37-67; B Waltke, DIC, str.

348.


Także, zobaczyć:


Dispensationalism


Ultradispensationalism


Pakt

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest