Theravada Buddyzm

Informacje ogólne

Wstęp

Theravada Buddyzm, wraz z Buddyzm Mahayana, są dwie główne gałęzie Buddyjski przekonania.

Jest to najbardziej rozpowszechniona w Sri Lanka, Myanmar (dawniej znany jako Birma), Laos, Kambodża i Tajlandia.

Podobnie jak buddyzm Mahayana, Theravada (Palijski dla "Szkoły starszych") twierdzi, oznaczałoby prawdziwą naukę i praktyki w Buddy.

W szkole Theravada ślady jego pochodzenie z oryginalnego Sangha, ani wspólnoty zakonnej, że po pierwsze Budda.

Jej kanon Pisma składa się z Tipitaka (trzy kosze), pierwszego wielkiego kompendium buddyjskie pisma, składa się w języku Palijski.

Theravada skłania ku doktrynalnych konserwatyzm, np. w jego interpretacji ostrożne kanon.

Z tego powodu został on ze względu na nazwę i weryfikacji Hinayana (Sanskryt "Lesser pojazdu") przez jego konkurentów, którzy wzywają ich własnych tradycji Mahayana ( "Greater pojazdu").

Celem tego Theravadin lub stylu Theravada, ma stać się arhat, szałwia którzy osiągnęła Nirvana (oświecenia) i nigdy nie będzie odradza.

Mahayana tradycyjnie preferuje postać z Bodhisattva - którzy, na współczucie, pomaga innym kierunku zbawienia - do arhat, którzy są zainteresowane przede wszystkim z własnego zbawienia.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail

Geneza i rozwój

Theravada była tylko tradycją wśród tzw Osiemnaście szkół wczesnego buddyzmu przetrwać pierwszych wieków po śmierci Buddy w 5 wieku przed naszą erą.

Niektóre organy śladów jego początków do wydarzeń po drugim wielkim rady Buddyzm w Vaishali, Indie, w 383 pne, w którym nowe interpretacje doktryny zostały potępione przez konserwatystów - Theras (Starszych) - którzy co stało się z inicjatorów Theravada prawowierność.

W reformatorów z kolei oskarżył konserwatystów jest zbyt pochłonięta własny rachunek i dogmatycznej.

W ideologicznych podzielona została potwierdzona na Sobór, zwołany przez króla Ashoka na Pâtaliputra (obecnie Patna, Indie) w około 250 pne.

Po tym, zgodnie z tradycją, ortodoksyjnej szkoły powiedział zostały rozłożone na Sri Lankę przez Ashoka syna, mnich Mahinda.

Nie stał się krajowym credo, w środku wielkiego klasztoru Mahavihara i ściśle powiązane ze Sri Lanki monarchii.

Ashoka's misjonarzy również do rozprzestrzeniania Theravada Buddyzm Myanmar i Tajlandia.

Przez znaczną część 1 tysiąclecia ne, Theravada istniały obok Mahayana i ezoterycznych Buddyzm we wszystkich tych obszarach.

O ile inne sekty wcześnie zmarło lub zostało wchłaniany do Buddyzm Mahayana, Theravada zachowało swoją tożsamość.

Podobnie, gdy Buddyzm Indie zmarł w wieku od 12 AD, Theravada zachowało swojej posiadać w Sri Lance i Azja Południowo-Wschodniej.

W około 10 wieku, Theravada reformy ruch rozpoczął się w Sri Lance, że skonsolidowane królestwo jako Theravada monarchii.

Reforma przemieszczania się do Birmy i Tajlandia, gdzie ożywiona w tradycji Theravada i zapewnić jej wyższość nad innymi buddyjskie sekty.

Reformatorów również przeprowadzane w Credo Kambodża i Laos, gdzie geograficznych granicach Theravada przewagę zostały osiągnięte.

Pomimo pewnych Theravada Wietnam i naśladowców w innych miejscach, Mahayana Buddyzm stał się dominującą tradycję w pozostałej części Buddyjski świat.

Mimo europejskiego kolonializmu, który rozpoczął się na początku 19 wieku, Theravada kontynuowane w Sri Lance i Azja Południowo-Wschodniej, w niektórych dziedzinach staje się zidentyfikować z rodzących się ruchów nacjonalistycznych.

W Sri Lance, w wieku 18 i 19, Theravada podzielona na frakcje, w większości przypadków ponad pytania dotyczące kastę wyznawców.

Tajlandia rozpoczęła się reforma jej tradycji Theravada w 19 wieku jako część ogólnych reform krajowych zapoczątkowanych w odpowiedzi na europejskim kolonializmu, i kraj ten pozostał urodzajne źródło Theravada ruchów reformatorskich.

W przypadku lat 1980 i 1990 roku Theravada stała się ważnym czynnikiem w sprawach cywilnych kłótnie między Buddyjski Syngaleski większości i mniejszości Tamilski Sri Lance, walczące z niektórych buddystów promowanie energicznych Syngaleski nacjonalizm.

W Myanmar, Theravada stał się jednym z elementów na sztywno konserwatywny polityk społecznych i politycznych w kraju wojskowej władców.

Theravada w Laos i Kambodża cios doznał podczas wojny Wietnam (1959-1975) i późniejsze komunistycznej dominacji, ale okazały się ożywienia w latach 1990. Theravada zostało reestablished w Indie w epoce nowożytnej przez masę konwersji do Theravada Buddyzm w Harijans (tzw. Untouchables, którzy wykraczają poza tradycyjne podziały na klasy społeczeństwo hinduskie), którzy są zainteresowani Buddyzm w obojętności do kasty hinduskie pojęć.

Organizacja

Theravada organizacji jest w zasadzie opiera się na oryginalnej instrukcji do Buddy, jak ustanowiono w Vinaya Pitaka, kompendium 227 zasady dyscypliny zakonnej, że część z Tipitaka.

Ponieważ jest Sangha podstawowych instytucji Buddyzm, jego struktura jest podstawą Theravada organizacji.

Theravada mnichów były tradycyjnie Mahayana krytykowany przez wiernych za zbyt związanych z ich własnego zbawienia i obojętności wobec świeckich.

Theravada doktryny, że posiada tylko mnich może osiągnąć nirvana i że świeccy mogą być tylko aspirują do odrodzonej jako mnich spędził po wielu reincarnations rozładowania ciężaru karmy (zamierzonych działań, który określa jej przyszłego losu).

Jednakże, w niektórych krajach, zwłaszcza Myanmar i Tajlandia, młodzi mężczyźni znajdują się w klasztorach tymczasowo jako część ich wykształcenia, a tym samym promowanie zaangażowania świeckich w Sangha.

Większość krajów o dużej liczbie Theravada wyrażających wykazują silne historyczne więzi między Buddyjski hierarchii i rząd.

W takich krajach, Ashoka's beneficent rozmnażanie Buddyzm została przyjęta jako pierwotny mądrych i prawowitego rządu i jako precedens do stanu zaangażowania w sprawy religijne.

Stan i Sangha są często postrzegane jako komplementarne i wzajemnie się uzupełniają, odpowiednio do posługi świeckich i religijnych potrzeb ludzi.

Świątynie się luźno koordynowane są w większości krajów Azji Południowo-Wschodniej, ze niewiele w drodze formalnej hierarchii między nimi.

Na początku Sri Lanki Buddyzm, krótkotrwały i ograniczony praktyki pisarskiego małżeństwa rozwiniętych, a za szczególnie świątyń zostało przekazane z ojca na syna.

Theravada jest godne tradycji lasów żyjących pustelników którzy istnieją na zewnątrz organizacji zakonnej.

W przeciwieństwie do Buddyzm Mahayana, od około 500 AD, Theravada nie miał zamówień Buddyjskiego mniszek.

Nie jest ograniczony udział w Sangha kobiet i ludzi świeckich, którzy zazwyczaj noszą białe szaty i podejmowania ascezy (siebie) nie wchodzą w porządku klasztornego.

Doktryna

Theravada roszczeń do dotrzymania pierwotnego nauki historycznego Buddy, Siddhartha Gautama.

Theravada doktryny reveres Buddhy jako jeden supremely uzdolnionych, ale śmiertelnym, nauczyciel, w przeciwieństwie do dziedziczenia z transcendentną ludźmi postulowanej przez Mahayana.

Niektóre Theravada Pisma listę innych Buddhów, ale w ogóle większy nacisk kładzie się na jednej historyczny Budda, ze względu na to, że wszechświat nie może ponieść więcej niż jednego Buddy bez shattering.

Dharmy, ani nauki, historycznego Buddy są zwykle uważane za zawarte w Tipitaka.

W odróżnieniu od Mahayana, który wygenerował wielu dodatkowych sutras (teksty biblijne), Theravada ogranicza się do tego rdzenia Dharmy.

W Theravada kanon jest rejestrowana w Palijski, dialekt wybieranych w trakcie życia Buddy.

Inne prace wysoko cenionych w Theravada - zwłaszcza dialogi w Milindapanha (2 wne; Pytania przetłumaczone jako króla Milinda, 1963), oraz Visuddhimagga (5 wne; Ścieżka oczyszczenia, 1964) przez wielkie buddyjskie komentator Buddhaghosa - są uznawane przez większość badaczy jako autorytatywne niż zbiory owoców dalsze znaki Dharmy (chociaż Milindapanha się za kanoniczne przez Myanmar).

Dharmy Theravada w odniesieniu do ludzkiej egzystencji jako kompleks różnych aspektów przejściowy, zwany też dharmas.

Dharmas te są pogrupowane w kategorie pokrywających się z 5 elementów (skandhas), 12 baz (ayatana) i 18 postrzegawczych elementy (dhatu).

W 5 części są fizycznego ciała (rupa), uczucia (vedana), poznawcze postrzeganie (sanna), psychiczne predyspozycje (sankhara) i świadomości (vijñana).

W 12 podstawy są narządy zmysłów 5 z 5 pól sensorycznych, plus umysł i postrzeganie obiektu psychicznego.

W 18 elementy są narządy zmysłów 5 plus uwadze, ich obiektów związanych 6, 6 i tzw consciousnesses w ucho, oko, nos, usta, ciało i umysł.

Te dharmas tworzenia złożonych nie są zjednoczeni przez jakiekolwiek trwałe duszy (ATMAN) lub tożsamości: Nie ma własny rachunek w ścisłym tego słowa znaczeniu.

W Theravadin usiłują manipulować dharmas tak aby zawiesić działanie karmy, a tym samym do osiągnięcia nirvana.

Theravada jest zatem mniej niż doktryny filozoficzne niemal dyscypliny naukowej, choć zależy to od kosmologii kompleks cyklicznych, wiele światów i zaangażowanych systemu reincarnation.


Także, zobaczyć:


Buddyzm

Buddyzm Mahayana

Lamaism

Buddyzm Zen

Tantra

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest