Saint Tomasz

Informacje ogólne

Jeden z oryginalnych 12 apostołów Jezusa Chrystusa, Tomasz, zwany Didymos, odmówił uwierzyć w zeznania innych Apostołów dotyczących zmartwychwstania Jezusa, aż widział z rany zmartwychwstałego Chrystusa (Jan 20:24, 25, 26 -- 29).

Od tego wyrazu pochodzi z "wątpiącym Thomas."

Thomas wcześniej wyraziła wielkie nabożeństwo (Jan 11:16) i kwestionowanie umysłu (Jana 14:5).

Euzebiusz z Cezarei, że zapisy Thomas stał się misjonarzem na Partia.

W Dzieje Tomasza (3d w.), jednak, że był męczeńską w Indie.

W Malabar chrześcijanie twierdzą, że ich kościół został założony przez niego.

Ta tradycja nie mogą być uzasadnione, ani zaprzeczyć, na podstawie obecnych dowodów.

Saint Thomas' Mount Madras jest w tradycyjnym miejscu jego męczeństwa.

Święto dzień: 3 lipca (Zachodnia i syryjskie), 6 października (Wschodniej).

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Douglas Ezell

Bibliografia:


Griffith, Leonard, Ewangelia Postacie (1976); Perumalil, Hormice C., Hambye, ER, eds. Chrześcijaństwo w Indie (1973).

Saint Thom'as

Zaawansowane Informacje

Thomas, twin, jeden z Dwunastu (Matt. 10:3; Mark 3:18, itp.).

Był też zwany Didymos (Jan 11:16, 20:24), co jest równoważne z Grecki Hebrajski nazwę.

Wszyscy wiemy, w odniesieniu do niego jest rejestrowana w czwartej Ewangelii (Jan 11:15, 16; 14:4, 5; 20:24, 25, 26-29).

Z faktu, że w wykazach Apostołów jest on zawsze wymienione wraz z Matthew, którzy był syn Alfeusza (Marka 3:18), i że te dwa są zawsze przez Jamesa, którzy również syn Alfeusza, Zapewne zostało, że te trzy, Mateusza, Tomasza, Jakuba, byli braćmi.

Święty Tomasz Apostoł

Informacje Katolicki

Mały jest rejestrowana Świętego Tomasza Apostoła, jednak dzięki czwartej Ewangelii, jego osobowość jest dla nas jaśniejsze niż inni, że niektóre z Dwunastu.

Jego nazwisko pojawia się we wszystkich list na Synoptists (Mateusza 10:3; Marka 3:18, Łukasza 6, cf. Dz 1:13), ale w St John, odgrywa szczególną część.

Po pierwsze, kiedy Jezus ogłosił zamiar powrotu do Judei, aby odwiedzić Lazarus, "Thomas" którzy są zwany Didymos [podwójne], rzekł do swych uczniów, kolegów: "Pozwól nam iść również i my, aby razem z Nim umrzeć" (Jan 11: 16).

Znowu był Thomas którzy w trakcie dyskusji przed Ostatniej Wieczerzy zgłosili sprzeciw: "Thomas mówi do Niego: Panie, nie wiemy, dokąd idziesz, jak możemy znać drogę?"

(Jana 14:5).

Ale przede wszystkim Thomas jest pamiętać o jego incredulity, gdy innych Apostołów ogłoszenia zmartwychwstania Chrystusa do niego: "O patrz Ja w jego ręce wydruku z gwoździ, i umieścić mój palec w miejsce gwoździ się, włożył rękę na boku, nie uwierzę "(Jan 20:25), lecz osiem dni później uczynił jego akt wiary, czerpiąc dół karcenia Jezusa:" Ponieważ widziałeś mnie, Thomas, ty uwierzył, błogosławiony są one , które nie widzieli, a uwierzyli "(Jan 20:29).

To wyczerpuje wszystkich naszych wiedzy w zakresie niektórych Apostoła, ale jego nazwisko jest punktem wyjścia do znacznego Dziękujemy! Literatury, a istnieją również pewne dane historyczne, które sugerują, że niektóre z tych Dziękujemy! Zawiera materiał może zarazki prawdy.

W głównym dokumencie dotyczącym go jest "Acta Thomae", zachowany do nas z niektórych odmian zarówno w Grecki i Syryjski, i mając unmistakeable oznaki gnostic jego pochodzenia.

Może to być rzeczywiście dzieło Bardesanes siebie.

Historia w wielu jego szczegółów jest zupełnie ekstrawaganckie, ale jest to data początku, jest przypisany przez Harnack (Chronologie, ii, 172) na początku trzeciego wieku, przed 220 AD.

Jeżeli miejsce jego pochodzenia jest naprawdę Edessy, jak Harnack i inne uzasadnione powody do rzekomej (tamże, str. 176), to znaczne prawdopodobieństwo nadają się do oświadczenia, wyraźnie zaznaczonych w "Acta" (maski, cap. 170, p .286), Że relikwie apostoła Tomasza, który znamy został na cześć Edessy, miał naprawdę pochodzi ze Wschodu.

W ekstrawagancja w legendzie może być oceniana z faktu, że w więcej niż jednym miejscu (Cap. 31, str. 148) stanowi Thomas (Judasz Thomas, jak on nazywa się tutaj i gdzie indziej w tradycji Syryjski), bratem bliźniakiem Jezusa .

The Thomas w Syryjski jest equivalant do didymos w Grecki, i oznacza twin.

Rendel Harris którzy exaggerates bardzo kult w Dioscuri, chce w tym zakresie transformacji z kultu pogańskich Edessy, ale punkt jest w najlepszym trudne.

Historia działa się na krótko w następujący sposób: Na podziału Apostołów, Indie spadły do partii Thomasa, ale jego niezdolność do zadeklarowanych go, po czym jego Mistrz Jezus ukazał się w sposób nadprzyrodzony Abban, wysłannika Gundafor, indyjskie króla, i sprzedawane Thomas mu się jego niewolnikami i służyć Gundafor jako carpender.

Następnie Abban i Thomas odpłynęliśmy aż przybyli do Andrapolis, gdzie wylądował i uczestniczyła w święto małżeństwo z córką władcy.

Dziwne zdarzenia i po Chrystusa pod postacią Thomas napomnieni oblubienicę, pozostanie dziewicą.

Jadąc do Thomas Indie zobowiązały się wybudować pałac dla Gundafor, ale wydać pieniądze powierzone mu na ubogich.

Gundafor uwięzionych go, ale Apostoł cudem uciekł i Gundafor została przekształcona.

Przechodzenie na temat kraju, aby głosili, Thomas spotkał się z dziwnej przygody z smoki i dzikich osłów.

Potem przyszli do miasta król Misdai (Syryjski Mazdai), gdzie zamieniane tertia żona Misdai i Vazan jego syna.

Po tym był condemed do śmierci, doprowadziły obecnie miasto na wzgórzu, a kolczyk w włócznie z czterech żołnierzy.

Pochowany został w grobie starożytnych królów, ale jego zwłoki były potem usunięty na Zachodzie.

Teraz jest z pewnością godny fakt, że około roku 46 AD króla była panująca w tym część na południe od Himalajów Azja obecnie reprezentowany przez Afganistan, Balochistan, Pendżab, Sind, którzy nosił nazwę Gondophernes lub Guduphara.

To, jak wiemy z odkrycia monet, niektóre z Parthian typu Grecki z legend, inni z indyjskich typy z legend w indyjskich w dialekcie Kharoshthi znaków.

Mimo niewielkich zmian, różne tożsamości nazwę z Gundafor z "Acta Thomae" niewątpliwymi i nie jest kwestionowana.

Dalsze mamy dowodów na Takht-i-Bahi napis, który jest opatrzony datą i które najlepszych specjalistów przyjąć jako ustanawiający król Gunduphara prawdopodobnie zaczął królować na temat AD 20 i jeszcze panującego w 46.

Również istnieją doskonałe powody, aby sądzić, że Misdai lub Mazdai może być w danym hinduskie imię dokonane na irańskiej ziemi.

W tym przypadku będzie ona prawdopodobnie stanowią określone Vasudeva King of Olkusz, następca Kanishka.

Nie ulega wątpliwości, może ona zostać wezwane że gnostic romancer którzy napisali "Acta Thomae" może być przyjęta za kilka historycznych nazw indyjskich nadania cech do jego produkcji, ale jak pan Flota wzywa w swoim surowym papierze krytycznej "nazwy przedstawionych tutaj związku z St.Thomas są wyraźnie nie mają takich jak mieszkał w Indiach historia i tradycja "(Joul. azjatyckiej R. Soc., 1905, p.235).

Z drugiej strony, choć w tradycji Thomas głosił, że "Indie" był szeroko rozłożone w obu Wschodu i Zachodu i znajduje się w takich pisarzy jak Ephraem Syrus, Ambroży, Paulin, Jerome, a później Grzegorz z Tours i inni, nadal trudno jest odkryć odpowiedniego wsparcia dla długo-Przyjmujemy, że Thomas pchają jego podróży misyjnej, jak daleko na południe w Mylapore, nie daleko od Madras, i tam poniósł męczeństwo.

W tym regionie jest nadal można znaleźć granitowe płaskorzeźba krzyża z Pahlavi (starożytny Perski) napis pochodzący z VII wieku, a tradycja, że tu, że Thomas ustanowione lokalnie jego życia jest bardzo silny.

Pewne jest również, że na Malabar lub zachodniego wybrzeża południowej Indie organ chrześcijan, nadal istnieje złożony na formularzu Syryjski dla jego języka liturgicznego.

Czy Kościół ten pochodzi z czasów św Tomasza Apostoła (tam był Syro-chaldejski biskup John "Indie i Persów" którzy wspierana w Radzie w Nicea 325), czy też został po raz pierwszy głosił Ewangelię w tym 345 z powodu Perski prześladowań w ramach Szapur (lub Sapor), czy Syrii misjonarzy którzy towarzyszą pewnym Thomas Cana wejść na Wybrzeże Malabarskie o 745 lat wydaje się trudne do ustalenia.

Wiemy jedynie, że w szóstym wieku Kosmy Indicopleustes mówi o istnieniu chrześcijan w Male (? Malabar) w ramach którzy biskup został konsekrowany w Persji.

King Alfred the Great się w "Anglo-Saxon Chronicle", aby wysłał ekspedycję do ustanowienia stosunków z tych chrześcijan z Dalekiego Wschodu.

Z drugiej strony cieszących się relikwie św Thomas były z pewnością na Edessy w czwartym wieku, i tam pozostał, dopóki nie zostały przetłumaczone na Chios w 1258 roku i kierunku do Ortona.

W nieprawdopodobnym sugestię, że Thomas głosił w Ameryce (American Eccles. Rev, 1899, pp.1-18) jest oparte na niezrozumieniu tekstu ustawy z Apostołów (I, 8; por.. Berchet "Fonte italiane na la scoperta della storia del Mondo Nuovo ", II, 236, I, 44).

Oprócz "Acta Thomae", których inny, a zwłaszcza krótszy redaction istnieje etiopski i łacina, mamy skróconej formie tak zwanych "Ewangelia Tomasza" pierwotnie gnostic, jak wiemy, teraz tylko fantastical historii z dzieciństwa Jezusa, bez szczególnie heretical zabarwienia.

Istnieje również "Revelatio Thomae", jako skazany w Dziękujemy! Stopnia Gelazjusz, które niedawno zostały odzyskane z różnych źródeł w stanie fragmentarycznie (patrz pełny tekst w Revue Benedyktynów, 1911, pp. 359-374).

Publikacja informacji w formie pisemnej przez Herbert Thurston.

Przepisywane przez Maryję i Józefa Thomas.

W pamięci Ella Barkyoumb W Encyklopedii Katolickiej, Tom XIV.

Opublikowany 1912.

New York: Robert Appleton Company.

NIHIL OBSTAT, 1 lipca 1912.

Remy Lafort, STD, cenzor.

Imprimatur. + John Murphy Farley, Archbishop of New York

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest