Weronika

Informacje ogólne

(Katolicki perspektywy)

(Pierwszego wieku)

Niewiele chrześcijańskich legend są lepiej znane i bardziej cenione niż św Weroniki, którzy compassionately otarła twarz Jezusa, gdy upadł pod obciążeniem Jego krzyża na drodze do Kalwarii.

Nie jest to, że się dziwili się, że jest to najbardziej wzruszającej historii, która jednocześnie do serca każdego chrześcijanina, aw wersji co czyni ją żona rzymskiego oficera, jest przykładem przemieszczających się do opinii publicznej i poszanowanie ludzkiej.

Ale legendy, chociaż starożytnych, ma jedynie mgliste tradycji do wspierania go, i określenie kobieta, której nazwa została podana Veronica są różne i kilka.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
W jego początków historii wydaje się być bardziej związane z cudownym obrazem Pana naszego twarz na tkaninę, z którymi została ona otarła niż z miłości i miłosierdzia, które skłoniły do działania.

Tak więc w powszechnym zachodniej wersji Veronica skierował do cured Rzym i cesarz Tyberiusz z cennych zabytków, które na niej w lewo do jej śmierci papieża Klemensa St.

W Francja, az drugiej strony, jest ona wezwała żona Zacheusz (Łukasza 19:2-10), którzy, gdy jej mąż staje się pustelnika (pod nazwą Amadour w Rocamadour), pomaga w ewangelizacji południowej Francja.

Inne wersje uczynić ją tą samą osobą, Marta, siostra Łazarza, córkę kobieta Kanaan (Matt. 15:22-28), księżniczkę z Edessy, lub żona nieznanego Gallo-Roman urzędnika.

W najbliższej wersji z Veronica opowieść znajduje się w późniejszym łacina Ponadto do czwartej lub piątej wieku Dziękujemy! Pracy Akty prawne, Piłat lub Ewangelia Nikodema; nazywa się tam Cura Sanitatis Tiberii, w tym Veronica jest identyfikowana z kobietą którzy miał problem z krwi (Matt. 9:20-22), a to określenie występuje gdzie indziej.

Nazwa Veronica była przedmiotem dobrze spekulacji.

Sugerowano, że wśród szeroko otrzymała kilka domniemanych autentyczne likenesses naszego Pana (ogólnie "nie-w-z-rąk") na jednej handkerchief tego rodzaju kobieta została wyróżniona jako vera ikona, "prawdziwy obraz"; veronica stała i została przeniesiona na kobietę jako nazwisko.

Oczywiście takie obrazy były i są zwane święte-veronica, uszkodzony w Bliskim Angielski "vernicle".

Ale jest to znaczące, że na Wschodzie w haemorrhiossa został powołany przez nazwę Berenike (zwycięstwa-bringer) przed wieki nie było żadnych wskazań w połączeniu z cudownym obrazem.

Orygenes, w pierwszym kwartale trzeciego wieku, w jego polemiką Contra Celsum, mówi o Valentinians dotyczące haemorrhoissa jako typ Mądrości pod nazwą Prounike, których Celsus miał confounded do chrześcijańskiej dziewicy.

St Veronica nie jest wymieniona w żadnym z pierwszych historycznych martyrologies, ani nie jest ona w nazwie Roman Martyrologium dziś, St Charles Borromeo święto usunięty z urzędu i kościół Mediolan.

A dom był Veronica wskazał na Jerozolima w początkach XV w., kiedy to nabożeństwo z droga krzyżowa była początkiem do podjęcia swojej obecnej formie, lecz Veronica incydentu, wspólnie z kilkoma innymi, tylko stopniowo stał się w stałych stacji serii.

To było pominięte w Vienne tak późno w 1799.

Że kobieta otarła przed oblicze Pana naszego cierpienia mogą również mieć miejsce, i chrześcijanie dobrze, zastanów się nad jej działania i Revere jej tradycyjnych pamięci.

Istnienie tkaniną twierdził, że jest oryginalny welon Weroniki w St Peter's na Rzym jest bardzo czczona świadka do tradycji, ale od charakteru sprawy nie można zagwarantować jej autentyczności.

W Bollandists omówienia tej legendy w dwóch różnych miejscach, po raz pierwszy w lutym, obj.

i, a następnie ponownie w lipcu, obj.

III, związanych z rzekomym tożsamości Weroniki z kobietą, którego nasz Pan uzdrowiony z kwestią krwi.

Znaczna literatury wzrosła w związku z Veronica legendy.

Po KP Pearson, Fronika Die (1887), mamy doskonałe dochodzenie von Dobschultz w jego Christusbilder, kontynuowane w jego artykule "Das Shweisstuch der Weroniki" Monatschrift fh Kunst (1909); patrz str. Perdrizet "De la Veronique et Ste de Veronique ", w Seminarium Kondakoviarum (1932), pp.

1-16. Zobacz też: H. Leclercq w DAC., T..

VII, cc.

224-225 i 2458-2459.

Sugestia, że Veronica = vera ikona czasem nadana Mabillon, ale okaże się już w Speculum Ecclesiae z Giraldus Cambrensis patrz: Thurston, Świętego Roku Jubileuszowego (1900), pp.

58, 152-153 i 193-195, gdzie przejście jest cytowany w całości.

W czasie Dante i Petrarka ogromny koncentrujące się nabożeństwo w tej rzekomej reliktem przechowywane w St Peters, istnieją pewne dowody na to, że tkaniny, lineaments umieszczonych na których są teraz całkowicie zamazane, zostały zachowane tam kiedykolwiek od czasów papieża Jana VII , AD 7O5-707.

Na szóstej stacji w Jerozolima, patrz Revue biblique, ti (1892), pp.

584 i nast., I H. Vincent w Le Lien, luty 1951, pp.

ŚWIĘTA WERONIKA

Informacje ogólne

(Protestanckich perspektywy)

Veronica była kobieta Jerozolima którzy, według legendy, Jezus dał jej welon do wytrzeć twarz jak urodziła swego krzyża na Kalwarii.

Powrócił on z jego oblicze cudownego nadrukowane na tkaninie.

Nowoczesne naukowcy wierzą, że jej nazwa, która jest również stosowana do welonu sobie, pochodzi z łacina i Grecki vera eikon, co oznacza "prawdziwy obraz".

Legenda jest reprezentowana w 6 z 14 droga krzyżowa.

Spośród kilku cieszących się tkaniny w oryginalnym zasłoną, najbardziej obchodzony jest trzymane w Saint Peter's Basilica w Rzym, gdzie stał się obiektem czci popularne w średniowieczu.

ŚWIĘTA WERONIKA

Zaawansowane Informacje Katolicki

W wielu regionach Christendom nie jest honorowane w ramach tej nazwie pobożnym matron z Jerozolima którzy, podczas męki Chrystusa, jako jedną z kobiet, którzy towarzyszą świętym go do Kalwarii, zaproponowało mu ręcznik, na którym opuścił wydawnictwa Jego oblicze.

Ona poszła na Rzym, co z nią ten obraz Chrystusa, która została narażona na długie publicznej czci.

Aby ją również inne drogi są relikwie Matka Boska czczona w wielu kościołach na Zachodzie.

Wiara w istnienie autentyczne obrazy Chrystusa jest połączony ze starym legenda Edessy Abgar Dziękujemy! Piśmie i znany jako "Mors Pilati".

Aby odróżnić na Rzym najstarszych i najbardziej znanych z tych obrazów był zwany vera icon (prawdziwy obraz), które szybko się zwykłym języku veronica. W ten sposób wyznaczone w kilku średniowiecznych tekstów wspomnianych przez Bollandists (np. starego Mszału Augsburg ma Masa "S. De Veronica seu Patrząc Domini") i Matthew Westminster mówi wydawnictwa z wizerunkiem Zbawiciela, który nazywa się Veronica: "Effigies Domenici patrząc quae Veronica nuncupatur".

Na stopniach, wybieranych wyobraźni mistook tego słowa do osoby i załączony do niej wiele legend, które różnią się w zależności od kraju.

Te tradycje pobożnych nie może być udokumentowane, ale nie ma żadnego powodu, dlaczego przekonania, że taki akt współczucia nie powinien występować nie znaleźć wyraz w czci wypłacane na jeden o nazwie Veronica, chociaż nazwisko nie znalazło się w Hieronymian Martyrologium lub Najstarsze historyczne Martyrologies, St Charles Borromeo wyłączone Urzędu św Weroniki z Mszału Mediolan, gdzie zostały wprowadzone.

W Martyrologium Roman również zapisy w Mediolan St Veronica de Binasco, Orderu św Augustyna, 13 stycznia, a św Weroniki Giuliani na 9 lipca.

Bibliografia


Acta SS.

Bolland., Luty I (Paryż, 1863); Maury, Lettres sur l'Etymologie du nom de Veronique, apotre de l'Aquitaine (Tuluza, 1877); Bourrieres, Saint Amadour et Sainte Veronique (Cahors, 1894); Palme, Die deutchen Veronicalegenden des XII Jahrh.

(Praga, 1892)

Antoine DEGERT

W Encyklopedii Katolickiej, Tom XV


Także, zobaczyć:


Droga krzyżowa

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest