antyklerykalizm

Zaawansowane Informacje

Termin "anticlerical" prawdopodobnie po raz pierwszy pojawiły się na początku w katolickich Francja 1850s.

Jest wskazane, aby Ultramontane ożywienie sprzeciwu z jego reassertion z sakralnej moc kapłanów i prymat papieża w Kościele.

A w olbrzymiej bitwie Włochy i Europa w ciągu czasowego moc papieża skoncentrowane anticlerical postawy w 1850s i 1860s, zwłaszcza Włochy, Belgia, Hiszpania i Francja.

Następnie, do dnia dzisiejszego, anticlericalism jako postawa oraz jako ruch znaczący czynnik polityczny Rzymsko-Katolickiego w każdym obszarze, w szczególności Europa, Ameryka łacina, a Quebec.

Anticlericalism skazany ma udział w kapłańskiej rządów krajowych, władz gminy, wybory, edukacja, własność ziemi i kapitału.

Sprzeciw wobec urzędów organu, jak również strachu i ośmieszanie kapłanów, są w wieku stary katolicki Christendom.

W katolickiej tradycji, zarówno przed jak i po stworzeniu kościoły protestanckie, duchowni mają twierdził, że jest jedynym organem w kościele rząd i doktryny, jak również tylko exerciser sakramentalnej władzy.

Mają one wprowadzone do przodu jak się liderami w wierze i moralności, a często jako przewodnicy z świeckich w polityce, ekonomii, życia społecznego i intelektualnego.

W odpowiedzi nie ma długiej tradycji popularnych piosenek i satyra w opowieści wobec wszelkich uchybień pisarskiego, nieprawidłowych zachowań seksualnych, religijnych hipokryzja, pompy społecznej, intelektualnej głupota i pychy.

Ponadto, nadmierne korzystanie z pisarskiego lub uzurpowania sobie władzy politycznej i gospodarczej siły ponownie i ponownie evoked energicznych oporu.

Anticlericalism ma założyć, że kapłani są konstytucyjnie w stanie zachować własne standardy, i są z natury skłonne do tego, aby zdominować całego życia.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
W anticlerical czynnikiem w protestanckich przepływu w 1500 przyczyniła się do przerwy w Rzym i nadal jest kluczowym elementem walki - katolicyzm do dnia dzisiejszego.

W 1700s Francuski w philosophes były bezlitosne wobec kapłanów i jeden po drugim katolickiego państwa wydalony jezuitów.

W Francuski rewolucyjne rządy próbowały kontrolować kapłanów poprzez ich pracowników państwowych.

W rewolucjonistów w katolickiej Europa w 1820, 1830, 1848, 1870 i wyraźnie uznać kapłańskiej władzy jako wroga.

Papieskiej członkowskich, jako "rząd kapłanów," epitomized do anticlericals wszystko, co było złego.

Wolnych republik w Ameryce były łacina anticlerical.

Po 1870, Francja, Hiszpania, Włochy, Quebec, jak również w dużej części Ameryki łacina, spolaryzowanego w polityce kościoła i większość duchownych dwustronnych z prawem przed liberałowie, republikanie, socjaliści, którzy zbudowany anticlericalism do ich programów.

Anticlericalism zwykle ma się do sekularyzacji w katolickiej kultur: od duchownych zostały główne czynniki chrześcijańskiej obecności w życiu publicznym, sprzeciw wobec kapłanów w polityce spowodował opozycji do chrześcijaństwa w nowoczesnym społeczeństwie.

Po Sobór Watykański II sprzeciwu wobec dominacji duchownych w Kościele sama przyczyniła się do ożywienia świeckich, ale nie jest jeszcze do zakończenia wyłącznie władzy kapłańskiej w Kościele.

Anticlericalism nie został nieobecny wśród protestantów.

Wiele Chrzciciela pastora, Reformatów dominie, lub Lutheran minister evoked anticlerical odpowiedzi.

Charismatics, bracia, i Kwakrzy stwierdzili oni mogą zrobić bez duchownych w całości.

CT McIntire


(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


O Chadwick, "The Rise of Anticlericalism," sekularyzacji w Unii Europejskiej Mind w XIX w.; Mellor, Histoire de l'anticlericalisme francais; R Remond, en l'Anticlericalisme Francja, od 1815 jeden nos jours; JM Diaz Mozaz , Apuntes para una sociologia del anticlericalismo.

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest