Biblijny Teologia Ruch

Zaawansowane Informacje

W standardowych definicji "teologii biblijnej ruch" zostały dostarczone przez OT uczony Brevard S Dziecko.

On perceptively opisuje tło, wzrost, kwitnienie i upadku amerykańskiej aspekt ruchu z środkowej części 1940s na początku tego roku 1960.

W bardziej ogólnym sensie teologii biblijnej ruch został złożony biblijnych uczonych w Ameryce Północnej i wspólna Europa którzy liberalnych, krytycznych założeń i metod, próbując zrobić teologii w odniesieniu do studiów biblijnych.

Ten nowy sposób na robienie teologia była najbardziej fundamentalnie zainteresowanych do oddania sprawiedliwości teologicznego wymiaru Biblii, które poprzednie pokolenia uczonych liberalnych miał prawie całkowicie zaniedbane.

Zatem ruch odzwierciedla zainteresowanie europejskich neo - ortodoksyjnych teologów z 1920s i poza jej granicami.

Neo - prawowierność i teologii biblijnej przepływu posiadają wspólnej troski, aby zrozumieć Biblię jako w pełni człowieka książki, które mają być badane z pełni immanentne historyczne - krytyczna metoda i jeszcze patrz Biblii jako pojazd lub świadkiem Bożego Słowa.

To znaczy meshing współczesnego naturalistycznej - ewolucyjny świat widok opracowanej przez nauki przyrodnicze, filozofią, historią i krytycznych ze względu na biblijny Bóg którzy nadaje sens i spójność tego, aby świat w jego aktach osobowych w historii.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Wykazano, by James Barr, James D Smart teologii biblijnej, że ruch nie jest zjawiskiem wyjątkowo amerykański (tak Dzieci).

W Wielkiej Brytanii i na kontynencie europejskim tej samej tendencji w amerykańskiej nieodłącznym elementem ruchu były obecne, chociaż ustawienie w Europa była inna.

W każdym przypadku, ruch teologii biblijnej, międzynarodowy zasięg, był szerszy niż sceny w Ameryce Północnej i Barr twierdzi, że "może również być postrzegana w organizowanych programach studiów międzynarodowego ruchu ekumenicznego".

Nawet jeśli nie było formalnej organizacji ruchu krajowym lub międzynarodowym, i mimo że istniały odmian akcenty wśród jej proponują, nie były jednak nadrzędne cechy, które były tak typowe dla przepływu że dał dość dobrze zdefiniowany spójności.

Charakterystyka

Bez próby, które mają być wyczerpujące, będzie przydatne do wyliczenia typowych cech, które są wspólne dla przepływu w Ameryce i Europa.

Wśród tych, które charakteryzują zarówno jego względnej spójności i jej odrębności, są następujące:

Reakcji na Liberalizm

W teologii biblijnej ruch był reakcją przeciw studium Biblii w poprzednim liberalnej teologii, gdzie krytyka źródła historycznego - krytyczna metoda Atomizowane tekst biblijny do oddzielnych źródeł, często składające się z małych podmiotów lub odizolowane fragmenty dokumentów.

Te źródła zrekonstruowane zostały umieszczone w nowej socjologicznych, politycznych i kulturowych kontekstów w świat starożytnej i interpretować z nowo zrekonstruowanym kontekście.

A część tej naukowej rekonstrukcji w drodze procedury i przykłady: historyczne - krytyczna metoda, która osiągnęła całkowite zwycięstwo nad konserwatywne podejście w Europa do końca tego 1900s w Ameryce i przez środkową część 1930, polegała na redating i reorganizację z biblijnych materiałów wzdłuż linii naturalistycznej - ewolucyjny developmentalism.

Dołączył do tego był axiom, że Izrael w dużym stopniu zapożyczone od otaczającego pogańskich kultur i religii i że Izraelita NT i wiary jest najlepiej rozumiana z punktu widzenia naturalnych teologii.

Wszystko to oznaczało brak troski o interesy teologiczna Biblii dla Kościoła, wspólnoty i indywidualnych.

To jałowe liberalnej teologii, pozbawione znaczenia dla Kościoła i życia, pozostał niezgodne znaczących segmentów chrześcijaństwa, szczególnie amerykański protestantyzm, który miał tylko niechętnie się do podanych w historii - w sposób krytyczny i katastrofalne długi fundamentalistów - modernistycznej kontrowersji.

W teologii biblijnej ruch wysiłki skierowane przeciwko ekstremów historycznych - krytycznego podejścia do Biblii, podczas gdy sama pozostała wierna historycznym - krytycznej metody, przykłady: jego, i jego procedury.

Próba z ruchu było przenieść poza starszymi liberalne stanowisko w ramach wolnych ramach studium Biblii.

Sojusz z Neo - prawowierność

W teologii biblijnej ruch był wspierany przez neo - ortodoksyjnej reakcja na liberalizm teologicznych, które powstały pod wpływem Karl Barth i Emil Brunner w Europa i H oraz Richard Niebuhr Reinhold Niebuhr w Ameryce.

Neo - ortodoksyjnej przeciwko protestanckiej liberalizm reakcja redukcji wiary chrześcijańskiej do uniwersalnych praw człowieka i prawdy religijne i moralne wartości stał się silnym bodźcem do przemieszczania teologii biblijnej.

Należy jednak zauważyć, że neo - prawowierność nie było powrotu do starszych protestanckich prawowierność, który stwierdził, że wszystkie Pisma divinely był inspirowany.

Do dużych i teologii biblijnej ruch przystąpiły do neo - ortodoksyjnej świetle Objawienia i inspiracji.

Objawienie Boga jest zasadniczo ujawniających się w Chrystusie, Piśmie i może stać się świadkiem tego objawienia.

Biblia nie jest słowem Bożym, lecz może stać się słowo Boże w jego świadkiem Chrystusa.

Szczególnie przydatne do przemieszczania Brunner został pogląd na objawieniu, w którym zaatakowali klasycznego i amerykańskich fundamentalistów protestanckich, z jednej strony, liberałowie i klasycznej na innych.

W teologii biblijnej ruch może dołączyć szeregach z neo - ortodoksyjnej teologii płac do wspólnej walki zarówno w teologii liberalizmu i fundamentalizmu wśród konserwatywnych segmenty w Ameryce.

Grecki Hebrajski Versus myśli

W teologii biblijnej ruch stale przeciwieństwie wpływem filozofii nowoczesnej konstrukcji, jak i jej trybów, aby zrozumieć myśli biblijnej.

To również tendencję zdecydowanie odrzucić rozumienie Biblii na podstawie Grecki myśli i kategorii.

W jego odrzucenia w domineering efekt filozofią on udostępniony po raz kolejny zaniepokojenie z neo - prawowierność.

Próba było zrozumieć Biblii poza niektórych nowoczesnych i starożytnej filozoficzne norm i wzorców myślenia.

Twierdzono, że Biblię należy rozumieć "w swojej własnej kategorii" (James Muilenburg) i naukowiec musi umieścić się "w świat z Biblii" (BW Anderson).

Kontrast pomiędzy Grecki Hebrajski i myśli (T Boman i inni) stał się dość ważne.

Mimo, że NT został napisany w Grecki, Hebrajski mentalność była wspólna dla obu testamentów.

Pomysł na Hebrajski mentalność doprowadziła do znaczących badań słów w obu testamentów.

Obrysów hebraic na myśli modele zostały odzwierciedlone w słowa z Hebrajski język, a tym hebraic myśli również treści przekazywane przez pojazd język (Grecki) NT.

Biblia w ramach swoich Kultura

Inną cechą charakterystyczną teologii biblijnej ruch był nacisk na odrębność w Biblii w swoim środowisku.

GE Wright's książki OT w stosunku do środowiska naturalnego (1950) jest typowe, co odzwierciedla częściowo z obawy Albright szkoły.

Konsensus się, że w przypadku pożyczki lub jest nawet syncretism, lub kiedy nie są gładkie podobieństwa, różnice między literaturą i Izrael, że w okolicznych narodów, są znacznie bardziej godne uwagi niż jej punktów kontaktowych.

Ruch twierdził, że najbardziej znaczących rzeczy w Izrael nie były rzeczy, które odbyło się w niej wspólne z sąsiadami, ale co jeśli różnił się od nich.

Jeżeli Biblia została porównaniu z współczesnych innych kultur i religii, stało się jasne, jego niepowtarzalność.

Ponadto, odróżniającego nie jest kwestia wiary, ale sprawa historycznych badań naukowych.

Predyspozycje do wiary biblijnej została ustalona przez badania historyczne i podlega jego normy.

Biblijny Jedność

A jednoczesne aspekt charakter odróżniający w Biblii jest jej jedność, zwłaszcza jedność obu testamentów.

"Próbę uporania się z obu testamentów w ujednolicony sposób wszedł jako protest przeciwko tendencja wzrostu specjalizacji, które charakteryzują amerykańskich i brytyjskich stypendium w poprzednim pokoleniu" (Dziecko, str. 36).

W teologii biblijnej ruch odrzucone alegoria, typologia, jak i Christology rodzajów jedności między testamentów.

Jedność Biblii była jedność w różnorodności, takie jak "jedność Bożego objawienia w kontekście historii i za pośrednictwem ludzkiej osobowości" (HH Rowley), jedności celów, w związku przymierza, i Bożego Objawienia (Muilenburg), lub po prostu "wyższą jedność" (RC Dentan) lub "jedności kerygmatic" (JS Glenn).

Nie byli inni którzy sugerował zasadniczą jedność w historii.

Objawienia w historii

Jednym z głównych założenia teologii biblijnej ruch był pojęcia Bożego Objawienia w historii.

"Pod warunkiem, że kluczem do odblokowania Biblia dla nowoczesnej generacji i jednocześnie do zrozumienia jej theologically" (Dziecko),.

Nacisk na objawienie w historii został wykorzystany do ataku zarówno konserwatywne stanowisko, w którym stwierdził, że Biblia zawiera wieczne prawdy i służy jako depozytu prawa doktryna i liberalne stanowisko, w którym twierdzi, że Biblia zawiera proces odkrywania zmieniających religijnych lub po prostu stopniowego objawienia.

Nacisk na Boskim objawieniu podkreślił własny rachunek - ujawnienie treści i przesunięte od propositional objawienia i doktryny do neo - ortodoksyjnej koncepcji spotkanie bez propositional.

Odpowiedni nacisk na historię revelational oznaczało, że spotkanie w historii pod mostem przepaści pomiędzy wczoraj i dziś, że Izrael w historii stała się historii Kościoła, a następnie naszej nowoczesnej historii.

W liturgii Kościoła wierzącego i wspólnoty wiary uczestniczą w tej samej odkupieńczej wydarzenie za pomocą motywu.

Odrzuć i oceny

W teologii biblijnej ruch rozkwitły na temat pokolenia, z c.

1945 do 1965.

Dziecko widzi jej upadku, jako główne siły amerykańskie w teologię na początku lat 1960.

On jest obsługiwany przez Barr.

W tej pozycji jest stwierdzić, że "teologii biblijnej nie jest to ruch lub marki teologii, ale po prostu rozszerzenie wymiarów biblijnej nauki" (Smart, 11), który jest w dalszym ciągu działać na skalę międzynarodową.

Dziecko wydaje się być zawyżone w przypadku śmierci, twierdząc, amerykański ruch teologii biblijnej w 1963 r., ale został w jego prawidłowy opis cech przepływu jako spójnej siły w XX wieku liberalnej teologii.

Na 1969 takich prominentnych członków ruchu w GE Wright wydaje się mieć przeniesiony z jego wcześniejszego stanowiska wspieranie którzy Bóg działa w historii.

Nie ma łatwego sposobu oceny i oceny przemieszczania się teologii biblijnej, ponieważ wpisuje się w trend w nowoczesnej liberalnej teologii w części pokrywają się z neo - ortodoksyjnej ruch w naszym wieku.

Następujące funkcje mogą służyć jako główne punkty wydania, które są wymagane w ocenie przepływu:

Problem Hermeneutyka

Kwestia adekwatności biblijnej interpretacji w ramach historycznych - krytyczne metody pozostały nierozwiązane.

W teologów z teologii biblijnej pozostały ruch z obu nóg obsadzone w historii - krytyczna metoda.

One potwierdzone w świat nowoczesnych widok z jego świeckie podejście do procesu spatiotemporal świat, czyli świat historii i przyrody.

Podczas gdy ruch był krytyczny jego przodków w tradycji liberalnej teologii na liczbę punktów, jak wspomniano powyżej, w sensie głównych członków z teologii biblijnej ruch kontynuowała tradycji liberalnej.

Świeckich - naukowe (i liberalne) zrozumienia pochodzenia i rozwoju w świat wzdłuż darwinowską ewolucyjny model został przyjęty jako axiomatic i liberalne podejście do historii ruch wzdłuż linii ogólne historicist nie została radykalnie kwestionowana.

Na współczesnej wiedzy naukowej na temat historii ruch wzdłuż linii ogólne historicist nie została radykalnie kwestionowana.

Na współczesnej wiedzy naukowej na obu przyrody i historii teologów z teologii biblijnej ruch próbował szczepić biblijnego zrozumienia Boga jako Stwórcy i Pana, którzy są dynamicznie działające w procesie historii (GE Wright).

Tę meshing o "świeckim" lub "ateistycznego" (Schlatter) historyczne - krytyczne metody i naturalistycznej - ewolucyjny świat widok z Bogiem Biblii którzy nadaje sens i spójność tego, aby świat w jego aktach osobowych w historii "na najlepszą tylko niepewny dualizm "(Gilkey, 91).

Dziecko incisively zauważa, że "historyczne - krytyczna metoda jest nieodpowiednia metoda studiowania Biblii jako Pisma do kościoła," utworzenie "żelaznej kurtyny pomiędzy przeszłością i obecne" (Chils, 141 - 42).

Kwestii "Co rozumie" i "co to znaczy." Biblijny teologia ruch próbował odłożenie na rozziew pomiędzy przeszłości i obecne, historyczne - krytycznej analizy teologiczne i biblijne, lub opisowe i normatywne podejście do Biblii.

Odsetki w teologicznego wymiaru Biblii był głównym przedmiotem troski.

Niemniej jednak, rozróżnienie ", co oznaczało" tego, co jest opisowe, obiektywnych i naukowych w porównaniu do "co to znaczy" jak ta, która jest teologicznych i normatywnych (patrz K Stendahl) włożyć klin między tym, co ruch próbował pokonać .

Mimo to rozróżnienie Stendahl ", co oznaczało" i "co to znaczy" pozostaje wysoce dyskusji (patrz Hasel, OT Teologia, 35 - 75), uderzył go ciosem w centrum ruchu.

Problem z Biblii

Wśród nierozwiązanych problemów z teologii biblijnej, że ruch jest w Biblii jako "w pełni człowieka książki i jeszcze jako pojazd dla Słowa Bożego" (Childs, 51).

Nie ma konsensu, czy kiedykolwiek powstały element objawienia twierdził, Biblia dla świeckich w tekście, za tekstem, a tekst w przypadku, lub w jakiś inny sposób.

Podobnie, tryby jedności w testamentów i między testamentów jak wyjasnione przez liderów takich jak GE Wright, HH Rowley, O Cullmann, RC Dentan, FV Filson, i inni (patrz Hasel, Teologia NT, 140 - 203) nie prowadzą do konsensusu.

Pojęcie Objawienia w historii

Zagadnienie historii jako miejsce objawienia Bożego okazała się źle - zdefiniowane i zwrócił silnego ataku z kilku uczonych (wśród nich L Gilkey, King W, J i Barr).

Wśród niejasności w koncepcji objawienia w historii są związane z charakterem imprezy w odkrywczym, sens historii, relacji między objawieniem i historii, jak również historii i interpretacji.

Ponad wobec tych wątpliwości z punktu widzenia nowoczesnej historii - szkoła myślenia krytycznego, konserwatywny naukowcy mają tendencję do ich podstawy w przypadku formalnego oświadczenia w Piśmie na temat Pisma Świętego.

W ostatnim analizy historii nie może być czynnikiem uwierzytelniającym objawienia, lecz objawienie biblijne sama siebie - autentyczną.

Pojęcie objawienia w historii jako alternatywa dla propositional objawienie z jednej strony lub ogólnych objawieniem na innych nie okażą się skuteczne.

Im więcej prób zastąpienia w historii objawienia się z poglądem, że OT jest "Opowieść zamiast historii" (Barr) nie pokonać niejasności historii, ale tylko zastępuje je z tych związanych z historią.

Objawienie biblijne nosi w sobie swoje własne zatwierdzenie przez umożliwiające odbiorcy objawienia uchwycić treść Objawienia i należy skorzystać z prawdy Objawienia.

Ze względu na fakt, że objawienie biblijne jest własny rachunek - autentyczną, nie może być żadnych zewnętrznych dowodów, że stoję jako sędziów na objawienie biblijne.

W skrócie, teologii biblijnej ruch był głównym próby pełnego pokolenia w XX wieku do poprawnej liberalnej teologii z siebie.

To nie powiedzie się, ponieważ ostatecznie pozostał w niewolę z podstawowych trybów, wzorce myślenia, przykłady:, wolnych i metod teologii.

To pod warunkiem, więc dodatkowy impuls do bardziej niedawne próby pokazują, że podstawowe metody liberalizmu, czyli historyczne - krytyczna metoda, jak upadłości (W Wink) lub ogłosić jej koniec (G Maier) i poszukiwania nowych metod badań z Biblii i teologii, czy jest teologiczna - metody historyczne (GF Hasel) lub strukturalizm (D patte).

GF Hasel


(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


DL Baker, Dwa Testamentu: Jeden z Biblii; J Barr, IDM Uzupełnienie; BS Childs, teologii biblijnej w sytuacjach kryzysowych; L Gilkey, nazewnictwa i wichru "Cosmology, Ontologia, a Travail biblijnych języków," Jr 41; GF Hasel, Teologia NT: Podstawowe problemy w obecnej dyskusji OT i teologii: Podstawowe problemy w obecnej dyskusji; G Maier, The End of the Historical - Krytyczna Metoda; JD Smart, The Past Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość z teologii biblijnej; D patte, co Czy Strukturalizm?

K Stendahl, IDM, I; W Wink, Biblia w ludzkie Transformacji: Toward nowy paradygmat w studiowaniu Biblii.

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest