Humanizm

Informacje ogólne

Humanizm, edukacyjnych i filozoficznych podkreśla, że perspektywy osobistej wartości jednostki centralnej i znaczenie człowieka w przeciwieństwie do wartości religijnych, opracowane w Europa w okresie renesansu, pod wpływem badania i łacina Grecki starożytnej literatury i filozofii.

Humanizm w ten sposób rozpoczął się program edukacyjny o nazwie humanistycznych, które inculcated tych starożytnych wartości świeckie, które były zgodne z chrześcijańską naukę.

W renesansowych humanistów były często pobożnych chrześcijan, ale promować wartości świeckie i miłości pogańskich starożytności.

Humanizm renesansowy

Założycielem renesansowego humanizmu był Petrarka (1304-74), poeta i człowiek Włoski listów którzy próbowali stosować wartości i lekcje na pytania starożytności chrześcijańskiej wiary i moralności we własnym dni.

Do końca 14. wieku, termin studia humanitatis ( "studia humanistyczne") miał pochodzić oznacza dobrze zdefiniowane cyklu kształcenia, łącznie z analizą gramatyki, retoryki, historii, poezji, filozofii i moralne, oparte na klasycznych autorów i łacina Teksty.

Kluczowe w zapewnieniu trwałości humanizmu Petrarka po początkowych sukcesów była florencka kanclerz Coluccio Salutati (1331-1406), którzy napisali wiele nauczyć traktaty i utrzymywać ogromnej korespondencji z jego literackich współczesnych.

Salutati, wraz z jego młodszy follower Leonardo Bruni (1369-1444), używane do studia humanitatis za podstawę życia aktywnych usług dla państwa i społeczeństwa.

Bruni w szczególności stworzył nową definicję Florencja republiką, tradycji, i bronił miasta w panegyrics i listów.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
W 14-te wieku opierała się głównie humaniści miał na łacina.

Na początku 15 wieku, jednak klasyczny Grecki stał się głównym badaniu, o ile naukowcy z pełniejszym, bardziej dokładną wiedzę o starożytnej cywilizacji.

Dołączone zostały liczne dzieła Platona, homeric Epics, Grecki tragedii, a Plutarch z opowiadaniami i Xenophon.

Poggio Bracciolini (1380-1459), kanclerz Florencja i papieski sekretarz, odkrył ważne klasycznych tekstów, studiował ruiny rzymskiego i napisy, i stworzył studium archeologii klasycznej.

Poggio również krytykowaliśmy korupcji i hipokryzji w jego wieku biting satyra i dobrze twierdził, dialogów.

Lorenzo Valla (ok. 1407-57), jeden z największych uczonych klasycznego edytorów tekstu i jego wiek, udowodniono, że Donacja Konstantyna, średniowieczny dokument papieski twierdzi, że wspierane do czasowego organ, został sfałszowany.

Powstanie (ok. 1450) z Akademii platońskiej w Florencja Cosimo de'Medici sygnalizowany przez przejście w humanistyczne wartości politycznych i społecznych do spekulacji na temat natury człowieka i kosmosu.

Scholars, takich jak Marsilio Ficino i Giovanni Pico della Mirandola wykorzystane ich wiedzy i Grecki Hebrajski do pogodzenia z platońskiej nauki żydowskiej mistycyzm, hermetyczne tradycji chrześcijańskiej i prawowierność w poszukiwaniu perennia philosophia (filozofia, która byłaby zawsze prawdziwe).

Praca Włoski humaniści szybko się na północ od Alp, znalezienie otwarci wśród publiczności English myślicieli takich jak John Colet (ok. 1467-1519), którzy zastosowali krytycznych metod opracowanych w Włochy do studium Biblii.

Desiderius Erasmuy z Holandia była najbardziej wpływowych w chrześcijańskiej humanistów. Colloquies i Jego chwale Folly (1509), Erasmus satirized w corruptions jego współczesnych, zwłaszcza duchowni, w porównaniu z nauczaniem Biblii, wczesnego chrześcijaństwa, najlepszy z pogańskich myślicieli.

W jego porzekadło (1500 i nowszych wersjach), pokazał spójności chrześcijańskiej nauki o mądrości starożytnych pogańskich.

Erasmus poświęcone większość jego energii i uczenia się, jednak, ustanawiając solidne edycji źródeł w tradycji chrześcijańskiej, takich jak jego Grecki Nowy Testament (1516) oraz przekłady z Grecki i łacina Ojców Kościoła.

Erasmus "przyjaciel Thomas More napisał kolejną humanistyczne krytyka społeczeństwa - Utopia (1516), które zaatakowali corruptions władzy, bogactwa i statusu społecznego.

W połowie 16 wieku humanizm miał zdobył dużą popularnością w systemie edukacyjnym.

Później Rodzaje Humanizm

Do 18 wieku wyraz humanizmu mieli okazję być identyfikowane z czysto świecka postawa - jeden, że często chrześcijaństwa całkowicie odrzucony.

W 20. wieku termin podjętych na wiele różnych, często sprzecznych, znaczeń.

W pracach z pragmatykiem, filozof Ferdynand Schillera (1864-1937) humanizm jest postrzegane jako zrozumienia, że filozoficzne, które wynika z działalności człowieka.

Irving Babbitt słowo używane do opisu programu reakcji wobec romantyzmu i naturalizmu w literaturze.

Jean Paul Sartre opracowane naukowo głosił humanizm człowieka warto opierać się na teorię marksistowską, a Rzymsko-Katolickiego Jacques Maritain próbował do opracowania nowego humanizmu chrześcijańskiego w oparciu o filozofię Thomas Aquinas.

American Humanist Association, która wyrasta z unitarne ruch utrzymuje, że istoty ludzkie mogą zaspokoić potrzeby religijne od wewnątrz, odrzucając pojęcie Boga, jako niezgodne z zaawansowanej myśli i wolności człowieka.

W ostatnich latach, fundamentalistycznych grup chrześcijańskich w Stanach Zjednoczonych zadeklarowały, że ich sprzeciw wobec "świecki humanizm," antireligious ideologii, że ich zdaniem pervades amerykańskiego społeczeństwa, w tym dużych kościołów, i że ponosi odpowiedzialność za swoje moralne uchybienia.

Benjamin G. Kohl

Bibliografia: Bullock, Alan, humanistycznej tradycji Zachodu (1985); Garin, Eugenio, Włoski Humanizm (1966); Kohl, G. Benjamin, Witt, Ronald G., eds., Republika ziemskie: Włoski rząd na humanistów i Społeczeństwo (1978); Kristeller, Paul O., renesansu myśli i jej źródeł (1979); Nash, Paweł, Models of Man (1968); Trinkaus, Charles, zakres Humanizm renesansowy (1983).

Christian Humanizm

Informacje ogólne

Rzymsko-Katolickiego Jacques Maritain próbował do opracowania nowego humanizmu chrześcijańskiego w oparciu o filozofię Thomas Aquinas.

American Humanist Association, która wyrasta z unitarne ruch utrzymuje, że istoty ludzkie mogą zaspokoić potrzeby religijne od wewnątrz, odrzucając pojęcie Boga, jako niezgodne z zaawansowanej myśli i wolności człowieka. W ostatnich latach, fundamentalistycznych grup chrześcijańskich w Stanach Zjednoczonych zadeklarowanych swój sprzeciw wobec "humanizm laicki," antireligious ideologii, że ich zdaniem pervades amerykańskiego społeczeństwa, w tym dużych kościołów, i że ponosi odpowiedzialność za swoje moralne uchybienia.

Christian Humanizm

Zaawansowane Informacje

Pogląd, że osoby prywatne i ich kultura mają wartość w życiu chrześcijańskim.

Justyn Męczennik wydaje się być w pierwszej kolejności zaoferować formułowania chrześcijaństwa, które obejmowały przyjęcie klasycznego osiągnięć, jak oświadczył w Apologii (1.46), że Chrystus Słowo było umieścić kultury pod jego kontrolą.

Takie podejście, jego zdaniem, mogłyby hamować wiernych z wiodących wulgarne życia przy jednoczesnym zachowaniu bardziej związane z ich znaczenie dla kultury niż ludzi do prawd wiary.

W średniowieczu mało uwagi poświęcono humanizmu, ale z początku renesansu nie było ożywienie tej perspektywy.

Renesansowy humanizm był zarówno perspektyw i metody.

Została ona opisana jako "człowieka odkrycie siebie i świat".

Wartości ziemskiego istnienia dla samej siebie została przyjęta, i otherworldliness średniowiecznego chrześcijaństwa był disparaged.

Humaniści wierzyli, że dążenie do życia świeckich nie tylko prawidłowe, ale nawet zasłużeni.

Dokładnie pokrewnych do nowego widzenia świata życia było nabożeństwo do przyrody i jej piękna w ramach perspektywy religijnej rozszerzony.

Jednak humanizmu renesansowego musi być oglądany z innego punktu vantage.

Osób zaangażowanych w ruch były przeznaczone na studia humanitatis, lub sztuk wyzwolonych, w tym historii, krytyki literackiej, gramatyki, poezji, filologia, retoryka.

Te tematy były nauczał od klasycznych tekstów z grecko - rzymskich i okresu zostały przeznaczone, aby pomóc uczniom zrozumieć i radzić sobie z innymi ludźmi.

Ponadto, humaniści wyceniane starożytnych artefaktów i rękopisy i próbował ożywić klasycznego stylu życia.

Wielu chrześcijan, w tym Savonarola i Zwingli, zareagował na bardziej świecki humanizm podejście, ale inne, takie jak John Colet, Thomas More, Erasmus i poczułem, że wielkie korzyści mogłyby pochodzić od klasycyzmu do ożywienia i rozwoju historycznego krytyki.

Został on wskazał, że nawet John Calvin ujawnia wpływ humanizmu.

Nowe renesansu philological narzędzia pomocne w nauce Biblii i starożytnej widok człowieka, która odbyła się obietnicą lepszego rządu i większej sprawiedliwości społecznej.

A ślub z etycznych i społecznych obaw renesansu z introspective siły chrześcijaństwa, która odbyła się możliwość odnowienia kościoła w umysłach wielu uczonych XVI wieku.

Nauczania chrześcijańskiego humanisty było utrzymywane przy życiu przez wiele Anglicans, przez umiarkowanych w Kościele Szkocji, przez niektórych Niemiecki pietists, a dzięki filozofii Kanta.

Jest nadal w XX wieku spośród takich autorów jak Jacques Maritain i Hans Kung.

Ci, którzy wierzą, że chrześcijańskie objawienie ma humanistyczną pkt nacisk na fakt, że człowiek powstał na obraz Boga, że Jezus Chrystus stał się człowiekiem przez wcielenie, i że warto z indywidualnych jest zgodne z tematem nauczania Jezusa .

Istotnie, kiedy poproszony o wydanie podsumowanie życia, które jest miłe Bogu, w Chrystusie poinformowała swoich słuchaczy do "miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem" i "miłował swego bliźniego jak siebie "(Matt. 22:37, 39).

Christian humaniści uznają wkłady inne formy humanizmu, takie jak klasyczne odmiany odkryto, że wartość wolności człowieka, a marksistami, którzy sobie sprawę, że człowiek został estranged z dobrym życiem, ponieważ jest on dispossessed nieruchomości i podporządkowane materiałów i siły gospodarczej.

Niemniej jednak, że ostrożnie, że te inne formy może wyrodzić w nadmierny indywidualizm i kolektywizm serenense, ponieważ działają one bez Boga.

W chrześcijańskich wartości kultury humanistycznej, ale wyznaje, że człowiek jest w pełni rozwinięta, jak tylko On przychodzi do prawej relacji z Chrystusem.

Gdy to się dzieje, może rozpocząć osoba do wzrostu doświadczenie we wszystkich dziedzinach życia, jak stworzenie nowego objawienia (2 Kor. 5:17; Gal. 6:15).

RG Clouse


(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


L Bouyer, Christian Humanizm; Q Breen, John Calvin: A Study in Francuski Humanizm; O Kung, bycia chrześcijaninem; J Maritain, Humanizm Prawda; Packer JI, Wiedząc, Mężczyzna; G Toffanin, historia humanizmu; C Trinkaus, w naszym Obraz i podobieństwo; W Bouwsma, Wykładnia renesansowym humanizmu.

Humanizm

Informacje Katolicki

Humanizm to nazwa nadana intelektualnej, literackiej, naukowej i przepływu XIV do XVI wieku, ruch mający na celu oparcia każdy oddział nauczania na temat literatury i kultury klasycznej starożytności.

Wierząc, że klasyczny szkolenia może samodzielnie stanowić doskonały człowiek, humaniści tzw się w opozycji do Szkolnictwa i przyjęty termin Humaniora (humanistycznych), sygnalizując stypendium z dawnych przodków.

Chociaż między klasycznym i okres ich własnych dzień był uważany przez humanistów, jak i destrukcyjnych podobne barbarzyństwa, sztuki i nauki, Humanizm (podobnie jak każde inne zjawisko historyczne) było związane z przeszłością.

Wykorzystanie łacina w liturgii Kościoła już przygotowane Europa dla humanistyczne ruchu.

W średniowieczu jednak, klasycznej literatury był uważany jedynie za środek edukacji; było znane tylko przez wtórne źródła, i Kościół, widząc w tym swiecie koncepcji życia, które panowały wśród starożytnych jeden allurement do grzechu.

Na wzrost sekularyzm tych poglądów przeszedł zmiany, zwłaszcza w Włochy.

W tym kraju organu politic wzrosła potężne, miasta zgromadziła miał wielkie bogactwa, i wolności obywatelskie było powszechne.

Worldly przyjemność stała się silnym czynnikiem w życiu i wolności odgrywają została podana do zmysłowej impulsu.

W transcendentalną, unworldly koncepcji życia, które następnie zostały do dominującej, obecnie weszły w konflikt z prozaicznych, ludzi, i naturalistycznej, która skupiała się na naturę i człowieka.

Te nowe pomysły znaleźć swoje prototypy w starożytności, których cenionych pisarzy i extolled korzystania z życia, twierdzi, indywidualności, literackich i sztuki sławę, piękno przyrody.

Nie tylko rzymskiej kultury, ale także do tej pory zaniedbanych Grecki kultury została podjęta przez ruch.

W nowym duchu włamali się od teologii i Kościoła.

Zasada swobodnego, naukowego zdobytego ziemi.

To było całkiem naturalne, że wartość nowych idealny powinien być przesadzone, natomiast średniowiecznej kultury narodowej została zaniżona.

Jest zwyczajem, aby rozpocząć historię humanizmu z Dante (1265-1321), Petrarka (1304-74).

Spośród dwóch Dante, ze względu na jego poetycki sublimity, była niewątpliwie większa, ale w odniesieniu Humanizm Dante był jedynie jego prekursorów Petrarka zainicjowane podczas przemieszczania się i doprowadziły go do sukcesu.

Dante z pewnością pokazuje ślady nadchodzących zmian, w swoim wielkim epickim klasycznej i chrześcijańskiej materiały znajdują się obok siebie, jednocześnie poetyckiej sławy, cel, tak charakterystyczne dla pogańskich pisarzy zagranicznych jeszcze tak do ideału chrześcijańskiej, jest to, co on ma.

W sprawach o rzeczywistym znaczeniu, jednak on ma Szkolnictwa jak jego przewodników.

Petrarka, az drugiej strony, jest pierwszym Humanistyczna; on jest zainteresowany tylko w dawnych przodków w poezji.

On unearths długo stracił rękopisów klasyki, gromadzi i starożytnych monet i medali.

Jeśli Dante ignorowane zabytków Rzym i traktować jej jako starożytne posągi idolatrous obrazy, Petrarka poglądów Wiecznego Miasta z entuzjazmem o Humanistyczna, a nie w stosunku do pobożnych chrześcijańskich.

W starożytnej klasyki - szczególnie jego lodestars, Virgil i Cicero - służą nie tylko do pouczyć i mu uroku, ale także zachęcać go do imitacji.

Z dawnych filozofów oświadczył mocy i prawdy jest najwyższym celem człowieka starania, choć w praktyce nie zawsze był fastidious w ich uprawy.

Jednak dopiero w trzecim celem, wymowę, że rivalled dawnych przodków.

Jego wspinaczce Mont Ventoux stanowi epokę w dziejach literatury.

Jego radość z piękna przyrody, jego podatność na wpływ na krajobraz, jego głębokie zrozumienie, chwalebne i pokazywanie, the charmes of the świat wokół niego były przerwie z tradycji przeszłości.

W 1341 roku zdobyte w Rzym, dużo pożądałem wieniec poeta laureat.

Jego pisma zostały łacina najbardziej cenionego przez jego współczesnych, którzy swoim rankingu "Afryka" z "Æneid" Virgil, ale jego potomstwa preferuje słodki, melodyjny sonnets i canzoni.

Jego zasługą był główny impuls dał poszukiwaniu utraconych skarbów starożytności klasycznej.

Jego główny uczeń i przyjaciel, Boccaccio (1313-75), została uhonorowana przez całe swoje życie nie do jego erotycznych i lewd, choć elegancka i mądry, "Dekameron" (o którym, jednak, wspomina go potomstwa), ale do jego dzieł, które łacina Pomogło nam to się humanizmu.

Klasyczne badania Petrarka i Boccaccio były dzielone przez Coluccio Salutato (zm. 1406), florencka kanclerz.

Poprzez wprowadzenie epistolary stylu dawnych przodków zaprowadził do klasycznego mądrości w służbie państwowej, a jego gustom i jego znaczenie w dużym stopniu promować przyczyną literatury.

Ludzie z ożywienia były szybko stosowane przez pokolenia obwoźnej nauczycieli i ich uczonych.

Grammarians i rhetoricians wyruszył z miasta do miasta, i rozłożyć entuzjazm dla starożytności do coraz szersze kręgi; studentów podróż z miejsca na miejsce do zapoznania się z niceties o stylu autora i jego interpretacji.

Petrarka mieszkali, aby zobaczyć Giovanni di Conversino określone w jego podróży jako wędrowny prof.

Od Ravenna skierował Giovanni Malpaghini, obdarzony wspaniałej pamięci i spalanie zapału do nowych badań, choć bardziej wykwalifikowanych w dziedziczone i przekazywania zdobytej wiedzy niż w opracowywaniu oryginalnych myśli.

W inny sposób dusza Badań Literackich został Poggio (1380-1459), papieski sekretarz, a później kanclerz florenckim.

Podczas sesji na Sobór w Konstancji (1414-18) on splądrowany klasztorów i instytucji z sąsiedztwa, dokonane cennych odkryć, a "wiele utworów zapisanych" od "komórki" (ergastula).

On znalazł i przepisywane Quintilian z własnej strony, gdyby pierwsze kopie wykonane z Lucretius, Silius Italicus, Ammianus Marcellinus, i, prawdopodobnie, on odkrył pierwsze książki "Annals" Tacyt.

O 1430 łacina praktycznie wszystkie znane obecnie prace zostały zebrane i naukowcy mogą poświęcić się do rewizji tekstu.

Jednak prawdziwym źródłem klasyczna literatura piękna była Grecki.

Włosi już poszedł do Grecja studiować język, a od 1396 Manuel Chrysoloras, pierwszym nauczycielem Grecki na Zachodzie, prowadził był zaangażowany w Florencja i poza nią.

Jego przykład był następnie przez innych.

W również Grecja, gorliwi wyszukiwania został powołany do literackiego pozostaje, aw 1423 przyniósł Aurispa dwieście trzydzieści osiem tomów na Włochy.

Najbardziej pilnych i kolekcjonera napisy, monety, klejnoty i medale był kupiec Ciriaco Ancona.

Wśród tych, którzy są obecni od Grecja w Radzie były arcybiskup Florencja (potem kardynał) Bessarion, którzy przedstawione Wenecja jego cenną kolekcję dziewięćset wielkości, również Gemistos Plethon, obchodzony nauczycielem filozofii platońskiej, którzy następnie nawrót do pogaństwa.

Zdobyciu Konstantynopola przez Turków (1453) pojechaliśmy na dowiedziałem się Grecy, George Wielki Komnen, Gaza Theodorus, Konstantyn Lascaris, itp., na Włochy.

Jednym z najbardziej udanych krytyków i redaktorów z klasyki był Lorenzo Valla (1407-57).

On wskazał na wady w Wulgaty, a ogłoszony Donacja Konstantyna jeden fable.

Pomimo vehement ataków na jego pontyfikatu, Mikołaja V, zaprowadzili go do Rzym.

W krótkim okresie, nowe badania twierdził jeszcze szerszego kręgu votaries.

W księstwa domy były hojne wsparcie w ich przepływ.

Zgodnie z Medici, Cosimo (1429-64) i Lorenzo w Wspaniały (1469-92), Florencja była nade siedziba nowej nauki.

Jej godny stanu Mannetti, człowiek wielkiej kultury, pobożności, czystości, był doskonały i łacina Grecki uczony i świetny orator.

W Camaldolese mnich Ambrogio Traversari był również głęboki uczony, szczególnie w zaznajomionych Grecki; on posiadał wspaniały zbiór z Grecki autorów, i był jednym z pierwszych mnichów we współczesnych czasach, aby dowiedzieć się Hebrajski.

Marsuppini (Carlo Aretino), znany i ukochany jako profesor i kanclerz komunalnych, cytowany z łacina i Grecki takich autorów z placówki, że jego gotowość było źródłem dziwnego, nawet w wieku sated ze stałym cytowania.

Chociaż w sprawach religii Marsuppini był notorycznie pogan, Mikołaja V, starał się przyciągnąć go do przetłumaczenia Rzym Homer.

Wśród jego współczesnych, Leonardo Bruni, uczeń Chrysoloras, cieszył wielką sławę jako Grecki uczony i wyjątkową renomę na jego działalności politycznej i literackiej.

Był ponadto autorem historii Florencja.

Niccolo Niccoli został także obywatel Florencja, mecenas nauki, wspiera i pouczeni młodych ludzi, wysłanych do zbierania agentów starożytnych rękopisów i pozostaje, i zgromadziła kolekcję osiemset codices (wyceniane na sześć tysięcy złotych Gulden), które w jego śmierci były za pośrednictwem Cosimo, wpłat do klasztoru w San Marco, aby stworzyć bibliotekę publiczną, i są dzisiaj jednym z najbardziej cenionych posiadłości w Laurentiana Biblioteka w Florencja.

Wymieniona Poggio, wszechstronne i wpływowy pisarz, mieszkał także przez długi czas w Florencja, opublikowała historię tego miasta, i wyśmiewał duchowieństwa i szlachty w jego błyskotliwych, libellous "Facetiæ".

Był wyróżniona za swoje rozległe klasycznego nauczania, przetłumaczone niektóre z Grecki autorów (np. Lucian, Diodor Sycylijski, Xenophon), załączonym naukowych i mądry notatki, zebrane napisy, popiersi, oraz medale i cenne napisał opis ruin Rzym.

Jego sukces w poszukiwaniu i odkopanie rękopisów została już wymieniona.

Plethon, również wspomniano powyżej, uczył filozofii platońskiej w Florencja.

Bessarion był inny panegyrist Plato, którzy teraz zaczęli obalenia Arystoteles; tym, wraz z napływem Grecki uczonych, doprowadziła do powstania w platońskiej Akademii, które wśród swoich członków we wszystkich bardziej prominentnych obywateli.

Marsilio Ficino (zm. 1499), filozof platońskiej w pełnym tego słowa znaczeniu, był jednym z jej członków, a jego utworów i listów wywarł niezwykły wpływ na jego współczesnych.

Wraz z innymi jego pracy literackiej, zobowiązała się gigantyczne zadanie tłumaczenie pism Platona w eleganckiej łacina, a ona pomyślnie zakończone.

Cristoforo Landino, uczeń Marsuppini, bez udostępniania swoich religijnych idei, nauczał retoryki i poezji w Florencja, a także stanu.

Jego komentarz na Dante, w którym podaje najbardziej szczegółowe wyjaśnienie alegorycznego rozumieniu wielki poeta, jest trwałe wartości.

Zgodnie Lorenzo de 'Medici, najważniejszy człowiek listów w Florencja był Angelo Poliziano (zm. 1494), najpierw opiekun Medici z książąt, a następnie profesorem i wszechstronny pisarz.

Był nade jeden filologa, i dał naukowe tłumaczenie i komentarze na temat klasycznych autorów, poświęcając szczególną uwagę na Homera i Horacego.

Był jednak przewyższał przez młodzieńcze i obchodzony hrabiego Pico della Mirandola (1462-94), którzy, do wykorzystania w Poliziano wyrażenie "wymowne i cnotliwe, bohater niż człowiek".

On zauważył w stosunkach między Hellenism i judaizmu, studiował w Cabbala, zwalczać Astrologia, i składa jeden nieśmiertelnego pracy na godności człowieka.

W aktywnych literackiej ruch był także wspierany przez Visconti i Sforza w Mediolan, gdzie na próżno i unprincipled Filelfo (1398-1481) mieszkał; przez Gonzaga w Mantui, gdzie szlachetny Vittorino da Feltre (zm. 1446) prowadzonych jego doskonałe szkoły ; Przez królów Neapol; przez Este w Ferrarze, którzy korzystają z usług Guarino, po Vittorino najbardziej obchodzi educationist z Włoski Humanizm; przez księcia Federigo z Urbino, a nawet przez profligate Malatesta w Rimini.

Humanizm był również promowane przez papieży.

Mikołaja V (1447-55) starał się wznoszenie budynków oraz gromadzenia książek, aby przywrócić chwałę Rzym.

W ablest intelekt z Włochy zostały przyciągnęły do miasta; Mikołaja ludzkości i nauki są zadłużone na fundamencie Watykan Biblioteka, w których liczba i wartość jego rękopisy (szczególnie Grecki) przewyższał wszystkich innych.

Papież zachęca, zwłaszcza, tłumaczenia z Grecki, i ważne wyniki, chociaż nikt nie zdobył nagrodę dziesięć tysięcy Gulden oferowane do kompletnego tłumaczenia Homera.

Pius II (1458-64) był sam i miał Humanistyczna zdobył sławę jako poeta, orator, tłumacza starożytności, prawnikiem, i stanu; po jego wyborze, jednakże nie spełniają wszystkich oczekiwań swoich wcześniejszych współpracowników, choć wykazały się na różne sposoby patrona literatury i sztuki.

Sykstus IV (1471-84) ponownego ustalenia Watykan Biblioteka, zaniedbywane przez swoich poprzedników, i powołania Platina bibliotekarz.

"Tutaj panuje niesamowite wolności myśli", został Filelfo opis rzymskiego Akademii Pomponio Leto (zm. 1498), instytut, który był mistrzem boldest starożytności w stolicy Christendom.

Zgodnie Leon X (1513-21) Humanizm i sztuka korzysta drugi złoty wiek.

Spośród świetnych kręgu literati, które go otaczają mogą być wymienione Pietro Bembo (zm. 1547) - jako słynny pisarz prozy i poezji, jak i łacina Włoski autor, jako filologa i historyka, i jeszcze, pomimo swojej wysokiej kościelnej rangi prawdziwego worldling.

Do tej samej grupy należał Jacopo Sadoleto, zaznajomionych także w różnych oddziałach Włoski łacina i kultura.

Główną zasługą Włoski Humanizm, co w istocie humanizmu w ogóle, że był otwarty na prawdziwych źródeł kultury starożytnej i wyciągnęła z nich, jako przedmiot studiów na własne zachowania, które do literatury klasycznej następnie została wykorzystana w jedynie fragmentarycznie.

Philological i naukowej krytyki była inauguracja oraz zaawansowanych badań historycznych.

W uncouth łacina z Szkolnictwa i pisarzy klasztorny został zastąpiony przez klasyczną elegancją.

Jeszcze bardziej wpływowym, ale nie do dobrego skutku, były religijne i moralne poglądy pogańskich starożytności.

Chrześcijaństwo i jego systemu etycznego poniósł poważne wstrząsy.

Moralna stosunków, zwłaszcza małżeństwo, stało się przedmiotem szyderstwa ribald.

W ich życiu prywatnym wielu humanistów były w sensie moralnym, natomiast w górnej moralności klas degenerated w pitiable przekraczające bez indywidualizm.

A politycznym wyrazem humanistycznego ducha jest "Książę" (Il Principe) Niccolo Machiavelli (zm. 1527), Ewangelii brutalnej siły, pogardę dla wszystkich moralności, cyniczny i egoizmu.

Grabieniu Rzym w 1527 wydał śmierci-ciosem Włoski Humanizm, poważnych komplikacji politycznych i kościelnych, które były uniemożliwił jej odzyskania.

"Barbarzyńca Niemcy" miał od dłuższego czasu stały się jego spadkobiercy, ale nigdy nie wejść tutaj Humanizm tak głęboko.

W religijnych i moralnych gorliwość z Niemców na bieżąco z nich zbyt daleko idące w ich nabożeństwo do starożytności, piękno i poczucia przyjemności, i oddał humanistyczne Niemcy ruch w praktyczny i edukacyjny charakter.

Prawdziwym dyrektorów Niemiecki ruch były w pozycji pionowej uczonych i profesorów.

Tylko Celtis i kilka innych przypomina Włoski humanizmu.

Szkolnych i uniwersyteckich reformy było głównym celem i szef służby Niemiecki humanizmu.

Chociaż Niemiecki interes w starożytnej literaturze rozpoczął jako Charles IV (1347-78), rozprzestrzenianie Humanizm w krajach Niemiecki pochodzi z XV wieku.

Æneas Sylvius Piccolomini, potem Pius II, był apostoł nowej ruch na sąd Frederick III (1440-93).

W sławy uczonego Mikołaja z Cusa (zm. 1464) był zaznajomionych w klasykę, a jego przyjaciel Georg Peuerbach studiował w Włochy, a następnie wykładał na starożytnych poetów na Wiedeń.

Johann Müller w Królewcu (Regiomontanus), uczeń Peuerbach, został zaznajomiony z Grecki, ale znany był głównie jako astronom i matematyk.

Chociaż Niemcy nie mogą pochwalić się wielu potężnych patronów uczenia się, jak Włochy, nowy ruch nie brak zwolenników.

Cesarz Maximilian I, elektora z Philip Palatynacie i jego kanclerza, Johann von Dalberg (później biskupa robaki), książę Eberhard z Würtemberg, elektora Fryderyka Mądrego, książę Jerzy I Wettyn, elektor Joachim I Brandenburgii, a Arcybiskup Albrecht z Mainz wszyscy byli zwolennicy humanizmu.

Wśród obywateli, również spotkała się z ruchu i za zachętę.

W Norymberga była obsługiwana przez wyżej wymienione Regiomontanus, historyków, Hartmann Schedel i Sigmund Meisterlein, a także przez Willibalda Pirkheimer (1470-1528), którzy zostały wykształcone w Włochy, i był niestrudzonym pracownika w dziedzinie historii i antykwariat .

Jego siostra, Charitas, delikatnie Nuna, zjednoczona z prawdziwej pobożności jeden uprawiany intelektu.

Konrad Peutinger (1465-1547), urzędnik miasta Augsburg, do spędzania wolnego czasu poświęcił służbie sztuki i nauki, poprzez gromadzenie i napisy starożytnych pozostałości i publikacji, lub po opublikowaniu przez innych źródeł Niemiecki historii.

Mapa Starożytny Rzym, nazwany po nim "Tabula Peutingeriana", został spadku do niego przez jego odkrywcę, Konrad Celtis, ale nie został opublikowany dopiero po jego śmierci.

Strasburg był najwcześniej Niemiecki twierdzę humanistycznych idei.

Wimpheling Jakub (zm. 1528), mistrzem Niemiecki sentyment i obywatelstwa, oraz Sebastian Brant były szef przedstawicieli ruchu, a osiągnięte szeroką renomę ze względu na ich quarrel z Murner, którzy mieli opublikowana na papierze w opozycji do Wimpheling "Germania ", I ze względu na kontrowersje dotyczące Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

Podobnie jak w Włochy Niemcy nauczyłem się tak w społeczeństwach sprang, takich jak "Donaugesellschaft" (DANUBIANA) w Wiedeń - najbardziej prominentnych członków, które Johann Spiessheimer (Cuspinian, 1473-1529), wyróżniają się jako redaktor i historyk -- -- I "Rheinische Gesellschaft" (Rhenana), w ramach wyżej wymienionych Johann von Dalberg.

Ściśle związane z tym ostatnim był opat Johannes Trithemius (1462-1516), człowiek powszechnej osiągnięć.

Życie tych dwóch społeczeństw naczelnym był Konrad Celtis, fearless i unwearying wędrownym kaznodzieją i apostołem humanizmu, człowiek z najbardziej zróżnicowanych talentów - filozof, matematyk, historyk, wydawca klasycznego i średniowiecznych pism, a mądry poeta łacina , Którzy obchodzony w gorącym werset jego historii, zmieniających się pani kocha i życia doprowadziły do swiata odpust.

Into the uniwersytetów, także przedstawicieli "Języki i belles-lettres" szybko znaleźć swój sposób.

W Bazylea, który w 1474 roku, był mianowany profesorem w poezji i sztuk wyzwolonych, ruch był reprezentowany głównie przez Glareanus Heinrich (1488-1563), obchodzony jako geograf i muzyk.

Najbardziej znanym Humanistyczna w Tybindze została poety Heinricha Bebel (1472-1518), gorący patriota i entuzjastyczne admirer stylu i wymowy.

Jego najbardziej znana praca to obsceniczne "Facetiæ".

Agricola (zm. 1485), w opinii Erasmus doskonały stylista i Latinist, nauczał w Heidelbergu.

W inaugurator humanizmu w Moguncji był płodnym autorem, Gresemund Dietrich (1477-1512).

Ruch zabezpieczone oficjalne uznanie na uniwersytecie w 1502 na mocy elektor Berthold, a znalezione w Joannes Rhagius Æsticampianus jego najbardziej wpływowych kibiców.

W wędrowny poeta Peter Luder, Erfurt miał w 1460 jeden z pierwszych przedstawicieli humanizmu, w Jodokus Trutfetter (1460-1519), nauczyciel Luter, sumienny pisarz i sumienne profesorem teologii i filozofii.

Prawdziwym przewodnikiem z młodzieżą w Erfurcie był jednak, Konrad Mutianus Rufus (1471-1526), kanonik w Gotha, wykształcone w Włochy.

A zapał do nauki w połączeniu z pugnacious temperamentu, a delight w książkach, ale nie w ich podejmowania, religijnych latitudinarianism i entuzjazm dla antyczne były jego główne cechy charakterystyczne.

W satyryka Crotus Rubianus Euricius Cordus, witty epigrammatist, poeta i eleganckie i wesołego towarzysza, Eobanus Hessus, należał również do koła Erfurt.

W Lipsku również pierwsze ślady działalności humanistycznej sięgają połowy XV wieku.

W 1503, kiedy Westfalii Hermann von dem Busche osiadł w mieście, Humanizm nie miał w znacznym reprezentacji.

Od 1507 do 1511 Æsticampianus również pracował w Lipsku, ale w poprzednim roku von dem Busche usunięte do Kolonia.

Od początku (1502) Wittenberg był pod wpływem humanistycznych.

Wiele było kolizji między liderami w starej filozofii i teologii i "poetów", którzy przyjęli nieco aroganckiej postawy.

O 1520 Niemiecki wszystkie uniwersytety były modernizowane w sensie humanistycznym; obecności na wykłady na temat poezji i oratorium było obowiązkowe, Grecki krzesła zostały założone, a scholastic komentarzach na Arystotelesa zostały zastąpione przez nowe tłumaczenie.

Najbardziej wpływowi z humanistycznych szkół były, że z Schlettstadt w Westfalii Ludwig Dringenberg (zm. 1477), nauczyciel Wimpheling, że zgodnie z Deventer Hegius Alexander (1433-98), nauczyciel Erazm z Rotterdamu, Hermann von dem Busche, Murmellius, i że w Münster, który przeszedł humanistyczne reformacji w 1500 w ramach przełożonym Rudolf von Langen (1438-1519), które w ramach współpracy rektora, Murmellius Joannes (1480-1517), autor licznych i szeroko - przyjętych podręczników, przyciąga uczniów z odległych częściach takich jak Pomorskie i Śląskie.

Dobre instytucji akademickich istniały również w Norymberga, Augsburg, Strasburg, Bazylea, itp.

Humanistycznego ruch osiągnął zenit w ciągu dwóch pierwszych dziesięcioleci XVI w. w Reuchlin, Erasmus, Hutten.

Johannes Reuchlin (1455-1522), "Phoenix z Niemcy", był kwalifikacjach we wszystkich gałęziach wiedzy, które były następnie uprawiane.

Przede wszystkim prawnikiem, ekspertem w Grecki, first-rate na organ Roman autorów, historyk, poeta, on jednak osiągnąć swego głównego rozgłos dzięki jego dzieł filozoficznych i Hebrajski - zwłaszcza poprzez jego "Rudimenta Hebraica" (gramatyki i słownictwa ) - W skład którego zabezpieczone przy pomocy żydowskich uczonych.

Jego wzorem był Pico della Mirandola, "mądry liczyć, dowiedziałem się najbardziej w naszym wieku".

Studiował na ezoteryczne doktryny do Cabbala, ale stracił się w labirynt jego abstruse problemy, a po uzyskaniu, w akademickim na emeryturę, dumę i chwałę swego ludu, nagle został zmuszony przez dziwny incydent w europejskiej sławy.

To zdarzenie nie zostało niesprawiedliwie określany zakończeniem humanizmu.

Johann Pfefferkorn, ochrzczony Żyd, zadeklarowały Talmudu umyślnego zniewagę dla chrześcijaństwa i miał nabywane od cesarza mandatu tłumienia Hebrajski roboty.

Zapytany o swoją opinię, Reuchlin na naukowych podstawach prawnych i wyraził swoje osobiste disapprobation tego działania.

Enraged na tej opozycji, Pfefferkorn, w jego "Handspiegel", zaatakowane Reuchlin, w odpowiedzi na którym ten ostatni skomponował "Augenspiegel".

W teologów z Kolonia, szczególnie Hochstraten, zadeklarowane przed Reuchlin, którzy następnie odwołanie do Rzym.

Biskup Speier, którym powierzono ugody w sprawie walki z zadeklarowanych siebie na rzecz Reuchlin.

Hochstraten, jednak teraz przystąpiła do Rzym; w 1516 papieskiej jeden mandat w przypadku odroczenia zostało wydane, ale ostatecznie w 1520, pod presją z Lutheran ruch, Reuchlin został skazany na zachowanie milczenia w tej sprawie w przyszłości oraz do zapłaty pełnych kosztów.

Ale większe znaczenie niż Ławsk był literackich działań wojennych, które towarzyszy.

Ta niezgoda była preludium do reformacji.

Wszyscy Niemcy został podzielony na dwa obozy.

W Reuchlinists, "fosterers o sztuce i badania ludzkości", "jasne, znanego mężczyzn" (clari chłopaki), którego zatwierdzająca listów (Listy clarorum mężów) Reuchlin miał opublikowany w 1514, dominujący w liczbach i intelektu; Kolonia strony, stylizowany przez ich przeciwników "obscurantists" (viri obscuri), były bardziej intencyjny na obronę niż atak.

Najważniejszy dokument ten literackie feud jest klasycznym satyra na humanistów, "Listy z Obscurantists" (Listy ciemnych mężów, 1515-17), którego pierwsza część została złożona Crotus Rubianus, drugi w znacznym stopniu przez Hutten.

Rzekomo Pisma te zostały napisane przez różnych partyzantów z Kolonia na Uniwersytecie Ortwin Gratius, poeta i ich kapitan, i były sformułowane w barbarzyńskiego łacina.

One na celu opisanie życia i uczynków z obscurantists, ich opinie i wątpliwości, ich miłości i debaucheries sprawy.

Brak kultury, przestarzałe metody kształcenia i badań, negatywnych wydatków pomysłowość, pedantry z obscurantists, są bezlitośnie wyśmiewał.

Chociaż pamphlet była podyktowana nienawiścią i pełna była lekkomyślność przesady, inimitable oryginalność i moc karykatury zabezpieczone swój sukces.

W humaniści uważane w sporze zgodnie z decyzją, i śpiewali "Triumf Reuchlin".

Ten ostatni, jednak zawsze pozostawał prawdziwym zwolennikiem Kościoła i Papieża.

Desiderius Erasmus w Rotterdamie (1467-1536) był określany jako "drugie oko Niemcy".

Vivacious, ostre, a witty, był liderem i literackim sanktuarium w wieku, gdy jego nazwisko, według świadectwa współczesnych, gdyby przeszedł do przysłowie: "Cokolwiek jest genialny, naukowych i mądrze napisane, jest określany erasmic, że jest, unerring i doskonałe ".

Jego niezwykle owocna i wszechstronną działalność literacką, jak i głębokich Latinist z niezrównaną revivalist Grecki, jako krytyk i komentator, jako pedagog, satyryk, teolog i biblijne exegete, niemożliwe jest mieszkać na tutaj (patrz ERASMUS, DESIDERIUS).

Ulrich von Hutten (1488-1523), we Frankonii rycerza, i entuzjastyczne mistrzem wolnych nauki, jeszcze lepiej znany jako polityk i agitator.

Wzmocnienie władzy cesarza w wojnie przeciwko Rzym i były szef jego elementy programu politycznego, który głosił pierwszy w łacina, a następnie w Niemiecki dialogów, wierszy i pamfletów.

W prawników i prawa rzymskiego, rozpusty i analfabetyzmu na duchownych, fatuity z unpractical pedantry, były bezlitośnie biczowany przez niego, jego celem jest oczywiście, aby sam sposób.

Wreszcie, on zaciągnął w służbie Luter i obchodzi go w jego ostatnich pism jak "bohater programu Word", prorok i kapłan, choć Luter zawsze utrzymać go w kierunku postawy rezerwowych.

Hutten śmierci mogą być traktowane jako koniec Niemiecki Humanizm właściwie mówiąc.

A jeszcze bardziej poważny ruch, reformacji, miały swoje miejsce.

Większość z humaniści ustawić się w opozycji do nowego ruchu, choć nie można zaprzeczyć, że, zwłaszcza młodszego pokolenia na czele z Erasmus i Mutianus Rufus, miał pod wieloma względami utorowały drogę do niego.

Postęp humanizmu w innych krain mogą być poddane bardziej zwięźle.

W Francja Uniwersytecie Paryż wywarł potężny wpływ.

Pod koniec XIV wieku uczniów tej instytucji były już konwersacyjna z autorów starożytnych.

Nicolas de Clémanges (1360-1434) wykładał na ciceronian retoryka, ale najwcześniej rzeczywistym Humanistyczna w Francja był Jean de Montreuil (zm. 1418).

W 1455 Gregorio Città di Castello, którzy mieli miejsce zamieszkania w Grecja, został zainstalowany w celu wykładów na uniwersytecie Grecki i retoryki.

Następnie przybył tam z Włochy uczonych i poetów - np. Andreas Joannes Lascaris, Julius Cæsar Scaliger, i Andreas Alciati - Francja którzy się na uległych córka Włochy.

Wśród czołowych uczonych w Francja mogą być wymienione Budé (Budæus), pierwszy Hellenist jego wieku (1467-1540), zakończone drukarek Robert (1503-59) i Henri (1528-98) Estienne (Stephanus), do których mamy są zadłużone na "Thesaurus linguæ Latinæ" i "Thesaurus linguæ Græcæ"; Joseph Scaliger (1540-1609), sławny dla jego wiedzy epigrafika, numizmatyki, a zwłaszcza chronologii; filologa Isaac Casaubon (1559-1614), dobrze znany z doskonałej wydanie klasyki, a Petrus Ramus (1515-72), głębokie student Grecki i średniowiecznej filozofii.

Klasyczny nauki został naturalized w Hiszpania poprzez Królowa Izabela (1474-1504).

W szkole był system zreorganizowane, uniwersytety i wszedł w nową erę dobrobytu intelektualnej.

Spośród uczonych Hiszpański Juan Luis Vives (1492-1540) cieszy się renomą Europejskiej.

W Anglii Humanizm otrzymała mniej korzyść.

Poggio, rzeczywiście, przeszedł trochę czasu w tym kraju, a młodych Anglikom, jak William Grey, uczeń Guarino, później biskup Ely i privy radnym w 1454, zgromadziła w instrukcji Włochy.

Ale niespokojnych English warunków życia w XV wieku nie za nowy ruch.

W rozprzestrzenianiu klasycznego nauczania William Caxton (1421-91), pierwszy English drukarki, odegrał ważną rolę.

W dowiedziałem się, rafinowane, charytatywne, odważnych i kanclerz Thomas More (1478-1535) został w sposób intelektualny odpowiednik programu Erasmus, z którymi był w warunkach najbliższych intymności.

Szczególne znaczenie było doskonałą podstawę takich jak szkoły Eton w 1440, St Paul's (Londyn) w 1508.

Założycielem tego ostatniego był dokonany Dean John Colet (1466-1519); pierwszym rektorem był William Lilly (1468-1523), którzy mieli Grecki studiował na wyspie Rodos, a łacina w Włochy, i był pionierem Grecki edukacji w Anglii.

Podczas pobytu Erasmus na Oksford (1497-9) znalazł rodzinę helleńskiego wódki w Grocyn William i Thomas Linacre, z których zostały wykształcone w Włochy.

Od 1510 do 1513 nauczał Erasmus Grecki w Cambridge.

Publikacja informacji w formie pisemnej przez Klemens Löffler.

Przepisywane przez Richarda Hemphill.

W Encyklopedii Katolickiej, Tom VII.

Opublikowany 1910.

New York: Robert Appleton Company.

NIHIL OBSTAT, 1 czerwca 1910.

Remy Lafort, STD, cenzor.

Imprimatur. + John Murphy Farley, Archbishop of New York

Bibliografia

Burckhardt, "Die Kultur der Renaissance w Italien (Lipsk, 1908), I, II, VOIGT, Die Wiederbelebung des klassischen Altertums (Berlin, 1893), I, II; Geiger, Renaissance und Humanismus w Italien und Deutschland (Berlin, 1882); PAULSEN, gelehrten Geschichte des Unterrichts, (Lipsk, 1896); Brandi, Die Renaissance w Florenz und Rom (Lipsk, 1909); SYMONDS, renesansu Włochy, IV (Londyn, 1875-81); GEBHART, Les Origines de la Renaissance en Italie (Paryż, 1879); Lindnera, Weltgeschichte, IV (Stuttgart, Berlin, 1905), The Cambridge Modern History, I, The Renaissance (Cambridge, 1902).

Na Niemiecki renesansu patrz Janssen, History of the People Niemiecki od średniowiecza, tr. Ja (St Louis, 1896); i Włochy, SHAHAN, Włoski Na renesansu w średniowieczu (Nowy Jork, 1904).

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest