Śmierć Boga Teologia

Informacje ogólne

W ten sposób mówił Zarathustra (1883 - 85), Friedrich Nietzsche wprowadził w wymowne prozy poetyckiej koncepcji śmierci Boga, superman, i będzie do władzy.

Zdecydowane ataki chrześcijaństwa i demokracji jako moralities na "słabe stada", opowiedział się za "naturalnej arystokracji" z superman którzy, kierując się "na siłę", obchodzi życia na ziemi niż uświęcającą dla niektórych niebieskiej nagrody.

Taki człowiek heroicznych zasług ma odwagę "żyć niebezpiecznie" i tym samym wzrost powyżej mas, rozwijanie jego naturalnej zdolności do twórczego korzystania z pasją.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Bibliografia


HG Alderman, Nietzsche's Gift (1977); Allison DB, ed., The New Nietzsche: Contemporary Styles of Interpretation (1985); P Bergman, Nietzsche (1987); i Bernsteina, Nietzsche's Moral Philosophy (1987); O Bloom, ed. , Friedrich Nietzsche (1987); FC Copleston Friedrich Nietzsche: Filozof Kultury (1975); AC Danto, Nietzsche, Filozof (1965); Durr V, et al., Eds., Nietzsche: Literatura i Values (1988); E Heller , Znaczenie Nietzsche (1989); RJ Hollingdale, Nietzsche: Człowiek i jego filozofię (1973); W Kaufmann, Nietzsche: Filozof, psycholog, Antichrist (1975); B Magnus, Nietzsche's Existential Bezwzględny (1978); KM maja, Nietzsche i Ducha Tragedy (1990); Nehemas, Nietzsche: Życie jak Literatura (1985); R Salomona, ed., Nietzsche (1973); TB Mocny, Friedrich Nietzsche i Polityka Przemienienia (1976); M Warren, Nietzsche i myśli politycznej (1988).

Śmierć Boga Teologia

Zaawansowane Informacje

Również znany jako radykalnej teologii, ten ruch rozkwitły w połowie lat 1960.

Jako teologiczny ruch nigdy jej nie przyciąga dużej następujących, nie znalazł jednolity wypowiedzi i przekazywaliśmy na scenie, jak szybko i dramatycznie, jako że powstały.

Istnieje nawet zdań co do jego głównych przedstawicieli którzy byli.

Niektóre określenia dwóch, a pozostałe trzy lub cztery.

Choć mały, ruch przyciąga uwagę, gdyż był spektakularnym objawem upadłości nowoczesne i teologii, ponieważ był to zjawisko dziennikarskich.

Bardzo stwierdzenie "Bóg jest martwy" krawca - w odniesieniu do eksploatacji dziennikarskich.

Przedstawiciele ruchu skutecznie stosowane okresowe artykułów, książek w miękkiej oprawie, oraz mediów elektronicznych.

Historia

Ruch ten dał wyraz idei, które były powstające w zachodniej filozofii i teologii na jakiś czas, sugestię, że w rzeczywistości na transcendencję Boga, w najlepszym razie nie mogły być znane w najgorszym i nie istnieją w ogóle.

Filozof i teolog Kant Ritschl zaprzeczyć, że można mieć wiedzę teoretyczną z czym Boga.

Hume i empiricists dla wszystkich praktycznych celów ograniczona wiedza i rzeczywistość na świat jako materiał postrzegane przez pięć zmysłów.

Ponieważ Bóg nie została empirycznie weryfikowalne, świat biblijny zostało uznane za niedopuszczalne i mitologicznych do nowoczesnego umysłu.

Takie ateistycznego existentialist filozofów jak Nietzche zrozpaczeni nawet w poszukiwaniu Boga, był On którzy ukuty wyrażenie "Bóg jest martwy" prawie wieku przed śmiercią Boga teologów.

Midtwentieth wieku teologów nie związanych z przepływem również przyczyniły się do klimatu opinii, z których śmierć Boga teologii pojawiły.

Rudolf Bultmann traktować wszystkie elementy z supernaturalistic, theistic świat widok jak mitologiczne i zaproponował, aby Pismo demythologized być tak, że można mówić jej przesłanie dla współczesnego człowieka.

Paul Tillich, avowed antisupernaturalist, powiedział, że tylko nonsymbolic oświadczenie, że mogłoby być o Bogu, że był on sam.

On jest poza istotę i istnienie, dlatego do twierdzą, że Bóg istnieje, jest mu odmówić.

To jest bardziej odpowiedni do powiedzenia Bóg nie istnieje.

Na najlepszych Tillich był pantheist, ale jego granice na myśli ateizmu.

Dietrich Bonhoeffer (czy słusznie lub nie rozumieć), jak również przyczyniły się do klimatu opinii niektórych, ale fragmentarycznie zachowane w tantalizing oświadczeń i dokumentów listów z więzienia.

Pisał na świat i człowieka "nadchodzącym wieku", "religionless chrześcijaństwa", w "świat bez Boga", i pozbyć się "Bóg luk" i dostaję razem tak samo dobrze jak przed.

To nie zawsze jest pewne, co oznaczało Bonhoeffera, ale jeśli nic innego, pod warunkiem że słownictwa, które później można wykorzystać radykalnych teologów.

Jest oczywiste, a następnie, że jako startling jako idea śmierci Boga, kiedy została ogłoszona w połowie roku 1960, nie stanowią jako radykalne odejście od najnowszych pomysłów filozoficznych i teologicznych, jak i słownictwa może pojawić się powierzchownie.

Natura

Po prostu to, co było teologii śmierci Boga?

Odpowiedzi są tak różne, jak tych którzy głosili Boże upadku.

Ponieważ Nietzsche, teologów było używane sporadycznie "Bóg jest martwy", aby wyrazić fakt, że dla coraz większej liczby osób w wieku nowoczesne Bóg wydaje się być nierealny.

Jednak idea Boga śmierci rozpoczął się specjalny nacisk w 1957 roku, kiedy Gabriel Vahanian opublikowała książkę pt Bóg umarł.

Vahanian nie oferują systematyczne wyrazem teologii śmierci Boga.

Zamiast niego analizowane tych historycznych elementów, które przyczyniły się do mas ludzi przyjmująca ateizm nie tyle jako teoria, ale jako sposób życia.

Vahanian sam nie wierzę, że Bóg umarł.

On jednak nalegał, że nie jest formą chrześcijaństwa, które uznają współczesnej utraty Boga i wywierają swój wpływ poprzez to, co pozostało.

Inne proponują od śmierci Bóg tego samego Boga oceny stanu współczesnej kultury, ale wyciągnąć różne wnioski.

Thomas JJ Altizer uwierzyła, że Bóg rzeczywiście umarł.

Ale Altizer często mówił w języku przesadzone i dialektyki, czasami z ciężkim się z mistycyzmem Wschodu.

Czasami trudno jest dokładnie wiedzieć, co oznaczało Altizer, kiedy mówił w dialektycznym przeciwieństwa, takie jak "Bóg jest martwy, podziękować Bogu!"

Ale najwyraźniej prawdziwe znaczenie Altizer, że Bóg umarł znajduje się w jego wiary w Boga immanence.

Aby powiedzieć, że Bóg umarł to znaczy, że przestała istnieć jako transcendentna, nadprzyrodzonej istoty.

Zamiast tego, ma on stać się w pełni immanentne w świat.

Efektem jest istotne tożsamości między ludzkich i boskich.

Bóg umarł w Chrystusie, w tym sensie, a proces ten nadal czas i ponownie od tamtej pory.

Altizer roszczeń Kościoła chciał Bóg daje życie i ponownie umieścić go z powrotem w niebo przez jego doktryny zmartwychwstania i wniebowstąpienia.

Ale teraz tradycyjnej doktryny o Bogu i Chrystusie musi być repudiated ponieważ człowiek odkrył po dziewiętnaście wieków, że Bóg nie istnieje.

Chrześcijanie muszą nawet teraz będzie śmierć przez Boga transcendentnego, który staje się immanentne.

Dla William Hamilton śmierci Boga opisuje zdarzenie wielu doświadczonych przez ostatnie dwieście lat.

Oni nie akceptują rzeczywistość Boga lub przydatności języka o nim.

Nontheistic wyjaśnienia zostały zastąpione przykłady.

Ta tendencja jest nieodwracalna, i każdy musi pogodzić się z historycznym - kultury - śmierć Boga.

Bóg śmierci musi być potwierdzone i świeckie, jak świat obejmował normatywnych intelektualnie i etycznie dobre.

Rzeczywiście, Hamilton był optymistyczny o świat, bo był optymistą co człowiek może zrobić i robi, aby rozwiązać swoje problemy.

Paul Van Buren jest zazwyczaj związane z teologii śmierci Boga, choć on sam disavowed tego połączenia.

Ale jego disavowal wydaje się pusto w świetle jego książki świeckich sens Ewangelii i jego artykuł "chrześcijańskiego wychowania Post Mortem Dei".

W pierwszym roku przyjmuje empiryzm i stanowiska Bultmann, że świat świetle Biblii jest nieuzasadnione i mitologicznych do nowoczesnych ludzi.

W ostatnim roku proponuje podejście do chrześcijańskiego wychowania, które nie zakładają istnienie Boga, ale nie zakładamy "śmierci Boga" i że "God is gone".

Van Buren został dotyczy językowej aspektów Bożego istnienia i śmierci.

On przyjął założenie empiryczne filozofii analitycznej, że prawdziwe znaczenie wiedzy i może być przekazana wyłącznie przez język, który jest empirycznie weryfikowalne.

Jest to podstawowe zasady nowoczesnej sekularystów i jest jedyną realną opcją w tym wieku.

Jeśli tylko empirycznie weryfikowalne język jest sensowne, ipso facto wszystkich językiem, że odnosi się do siebie i rzeczywistości Boga nie ma sensu, ponieważ nie można zweryfikować istnienie Boga przez każdego z pięciu zmysłów.

Theism, wiary w Boga, jest nie tylko nieuzasadnione intelektualnie, to nie ma sensu.

W świeckich Znaczenie Ewangelii Van Buren stara się na nowo wiary chrześcijańskiej, bez odniesienia do Boga.

Jedna wyszukuje w książce na próżno nawet pojęcia, że Van Buren jest coś, ale secularist próbuje tłumaczyć chrześcijańskich wartości etycznych w tym języku gra.

Istnieje postanowił zmiany w Van Buren's później książka wymagających Drogi jednak.

Z perspektywy historycznej, staje się jasne, że nie było jednolitego śmierci Boga, teologia, tylko śmierć Boga theologies.

Ich prawdziwe znaczenie, że nowoczesne theologies, poprzez rezygnację z istotnych elementów chrześcijańskiej wiary w Boga, miał logicznie doprowadziły do tego, co było naprawdę antitheologies.

Po śmierci Boga theologies przekazywaliśmy na scenie, zobowiązanie do sekularyzmu i pozostał objawił się w inne formy świeckiej teologii w końcu lat 1960 i 1970s.

SN Gundry

(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


TJJ Altizer, Ewangelii Christian Atheism; TJJ Altizer W Hamilton i radykalne i teologii śmierci Boga; SN Gundry i AF Johnson, Eds., Napięcia w Współczesny Teologia; K Hamilton, Bóg Is Dead: The Anatomy of slogan; PM Van Buren, "chrześcijańskiego wychowania Post Mortem Dei," RelEd 60; G Vahanian, nr innego boga.

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest