Jainizm

Informacje ogólne

Jainizm jest religijną wiarę, że Indie są zwykle powiedział, że pochodzi z Wardhamana Mahawira, współczesna z Buddy (6 wpne).

Jains, jednak Wardhamana Mahawira liczą się jako ostatni z 24 założycieli, lub Tirthamkaras, pierwszy jest Rishabha.

W 1990 r. liczba Jains na świecie szacuje się na 3650000, prawie wszystkie z nich żyje w Indie.

Jainizm został w Indie od Wardhamana Mahawira czas bez przerwy, a jego wpływ był znaczący.

Najważniejsze w Jainizm jest rozróżnienie między Digambara i Śwetambarowie sekty, schizmy, że wydaje się datę, od około 1 wne.

Podstawową różnicą między nimi jest, że mając na uwadze, że Svetambaras noszą białe ubranie, Digambaras tradycyjnie wychodzi nagi.

Zasadniczo jednak, że poglądy obu sekt na temat etyki i filozofii są identyczne.

Najbardziej zauważalną cechą Jain etyka jest jego naciskiem na noninjury do wszelkich form życia. Jain filozofii stwierdza, że wszelkiego rodzaju rzeczy ma dusza, dlatego ścisłe przestrzeganie tego przykazanie z nonviolence (Ahinsa) wymaga najwyższej ostrożności we wszystkich działalności.

Jain mnisi często noszą tkaniny nad swoimi ustami, aby uniknąć zabijania nieświadomie coś przez niego w oddychaniu, Jain podłogi i skrupulatnie trzymane są czyste, aby uniknąć niebezpieczeństwa intensywniejszej na istot żywych.

Jains odniesieniu do zamierzonego podjęcia życia, a nawet gwałtownych myśli, jednak, jak wiele bardziej poważne.

Jain filozofii posits gradacja jeden z ludźmi, z tych pięciu zmysłów do tych z tylko jedną sensu.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Zwyczajne gospodarstw domowych nie może pomóc szkodzą te ostatnie, chociaż powinny one dążyć do ograniczenia w tym zakresie przez powstrzymywanie się od jedzenia mięsa, niektóre owoce, miód lub z picia wina.

Ponadto Jain gospodarstw domowych mają praktyki cnót innych, podobnych do tych w Hinduizm.

Ślubów podjęte przez Jain mnisi są bardziej surowe.

Oni ostatecznie obejmować elementy Asceza: czczo, objazdowy żebractwa, nauki trwa do ciała dyskomfort, i różnych wewnętrznych austerities stanowiącej Jain odmiany jogi. Jainizm jest unikalny w pozwalając na bardzo zaawansowanym duchowo, aby przyspieszyć ich własnej śmierci przez niektóre praktyki (głównie post) i w określonych okolicznościach.

Jain filozofia opiera się na podstawowych rozróżnienie między żywymi i nonliving sprawy.

Życie dusze są podzielone na związanie i wyzwolony; życia dusze znajdują się zarówno w telefonii komórkowej i nieruchome loci.

Nonliving sprawy składa się z karman lub bardzo drobne cząsteczki, że dusza i wprowadzić zmian w produkcji, tym samym powodując jego niewoli.

Ten napływ karman jest wywoływany przez działalność i musi być wypalana przez doświadczenie.

Karmans mają nieskończenie wiele odmian i konta dla wszystkich wyróżnień zauważyć w świat.

Na nonattachment, jednakże indywidualne mogą uniemożliwić napływ dalszych karmans, a tym samym ucieczkę od obligacji.

A dusza, który jest uważany za posiadanie tej samej wielkości, jak jego ciało, na wyzwolenia straciła wagi sprawy, że go iw ten sposób wznosi się do góry wszechświata, gdzie pozostaje na zawsze.

Jainizm nie rozpoznaje najwyższe bóstwo, a jego idealnym jest doskonałość osiągnięte przez 24 Tirthamkaras.

Liczne świątynie zostały zbudowane obchodzimy doskonała dusze; chlubnym przykładem jest świątynia w Mount Abu w Radżastanie.

Karl H. Potter

Bibliografia


Chatterjee, AK, kompleksowej Historia Jainizm, 2 vols.

(1978); Gopalan, Subramania, zarysy Jainizm (1973); Humphrey C., ed., Zgromadzenie słuchaczy (1990); Marathe, MP, et al., Eds., Studies in Jainizm (1986); Roy , AK, A History of the Jains (1984); Stevenson, ST, Serca Jainizm (1915; repr. 1970); Vahar, PC, Shosh, KC, Eds., Encyklopedię Jainizm (1988).

Jainizm

Informacje ogólne

Wstęp

Jainizm jest religia Indie skoncentrowane głównie w Gujarât i Râjasthân, w części Bombaj (dawniej Bombaju), w stanie Karnâtaka (Mysore), jak również w większych miastach Półwyspu Indyjskiego.

W Jains totaled około 3,7 milionów w latach 1990 rozpoczął, ale wywierają wpływ na społeczności hinduskie dotychczas przede wszystkim w stosunku do ich liczby; są głównie podmioty gospodarcze, a ich bogactwo i władze dokonały ich stosunkowo małej sekty jednym z najważniejszych życia indyjskich religii.

Origins

Jainizm jest nieco podobna do Buddyzm, które było ważnym konkurentem w Indie.

Została założona przez Vardhamana Jnatiputra lub Nataputta Wardhamana Mahawira (599-527BC), zwany jina (Spiritual Conqueror), współczesne Buddy.

Podobnie jak buddystów, Jains zaprzecza Boskiego pochodzenia i władza w Veda Revere i niektórych świętych, preachers z doktryną Jain z odległych przeszłości, których oni wzywaja tirthankaras ( "proroków i założycieli ścieżka").

Te dusze świętych, którzy są wyzwolone były raz w niewoli, lecz stała się wolna, doskonały, a blissful poprzez swoje własne wysiłki, które oferują zbawienie od oceanu do istnienia i fenomenalnego cyklu rebirths.

Wardhamana Mahawira Uważa się, że zostały 24 tirthankara.

Podobnie jak wyrażających ich rodziców sekty, braminizm, Jains przyznać, że w praktyce instytucja kasty, przeprowadzić zasadnicze grupy 16 obrzędy, zwane samskaras, przewidziany dla pierwszych trzech Varna (kasty) Hindusi, i rozpoznaje niektóre osoby małoletniej deities w Hindu Pantheon; jednak, ich religii, jak buddyzm, jest zasadniczo ateistycznego.

Podstawowych do Jainizm jest doktryna dwóch wieczne, współistnienie, znany jako niezależnej kategorii jiva (animowany, życia duszy: enjoyer) i ajiva (nieożywionych, nonliving obiektu: enjoyed).

Jains wierzą ponadto, że działania umysłu, mowy i ciała subtelne produkcji karmy (infra-atomowa cząstki materii), które stały się przyczyną niewoli, i że trzeba eschew przemocy w celu uniknięcia co boli do życia.

Przyczyną uosobieniem duszy jest uznawane za sprawę karmic; można osiągnąć zbawienie (moksha) tylko przez uwolnienie duszy popularność dzięki praktyce z trzech "klejnoty" z prawej wiary, znajomości prawa i prawo prowadzenia.

Różnice w Doktryny

Zasady te są wspólne dla wszystkich, ale występują różnice w religijnych obowiązków zakonnego zamówień (którego członkowie są wezwani yatis) i świeckich (sravakas).

W yatis musi przestrzegać pięciu wielkich ślubów (panca-mahavrata): odmowa do zadawania obrażeń (Ahinsa), prawdziwość (satya), odmowa kraść (asteya), powściągliwość seksualną (brahmacarya), a także odmowy przyjęcia niepotrzebne prezenty (aparigraha). Zgodnie z doktryną nonviolence, oni nosić Jainist szacunku dla życia zwierząt, do jego najbardziej ekstremalnych długości; yati z Śwetambarowie sekty, na przykład, chodzi tkaniną w jego ustach, aby zapobiec owadów z latania do niego i przeprowadza pędzlem do sweep miejsce, na którym ma zamiar siedzieć, aby usunąć wszelkie niebezpieczeństwa z istotą żywą. przestrzegania NONVIOLENT praktyk w yatis był znaczący wpływ na filozofii indyjskiej nacjonalistycznych liderem Mohandas Gandhi.

Sravaka świeckich, w uzupełnieniu do jego przestrzegania obowiązków religijnych i moralnych, musi angażować się w theadoration o świętych i jego braci, bardziej pobożny, yatis.

Dwa główne sekty z Jainizm, Digambara (przestrzeń-platerowane lub nago) i Śwetambarowie (biało-platerowane, wearers białej tkaniny), produkowany szeroki zbiór świeckich i religijnych w literaturze i Prakrit Sanskryt języków.

The Art of the Jains, składający się głównie z jaskini świątynie elaborately decorated w rzeźbione kamienie i ilustrowane rękopisy, zazwyczaj następuje Buddyjski modeli, ale posiada bogactwa i płodności, że znak towarowy jako jeden z szczyty indyjskiej sztuki.

Niektóre sekty, szczególnie Dhundia i Lunka, które odrzucają kult obrazów, były odpowiedzialne za zniszczenie wielu dzieł sztuki w 12. wieku, muzułmańskich i naloty były odpowiedzialne za grabieży wielu świątyń w północnej Indie.

W 18. wieku, innym ważnym sekty Jainizm została założona; wystawiał Islamskiej inspiracji w ikonoklazmu i odrzucenie świątyni kultu.

Skomplikowane rytuały zostały porzucone na rzecz surowych miejsc kultu zwanego sthanakas, z których sekta nazywa Sthanakavasi.

Royal W. Weiler


Rasik Zabrze Joshi

Jainizm

Informacje Katolicki

A formę pośrednią między religią i Brahminism Buddyzm, pochodzi w Indie w pre-Christian razy, i utrzymuje jego postawa wobec heretical Brahminism aż do dnia dzisiejszego.

Nazwa pochodzi od jina, zdobywca, jeden z epitetów popularnie stosowane w renomowanych założyciela sekty.

Jainizm posiada uderzające podobieństwo do Buddyzm w swoim zakonnym systemu, jego nauki etyczne, jego świętych tekstów, a także w historii jego założyciel.

Tę bliskość podobnego nie doprowadził kilku uczonych, takich jak Lassen, Weber, Wilson, Tiele, Barth, aby spojrzeć na Jainizm jako pochodną Buddyzm i miejsce jego pochodzenia niektórych wieków później niż w terminie Buddy.

Ale przeważającą opinią, że w dniu dzisiejszym-Bühler, Jacobi, Hopkins i inni-Jainizm jest, że w jego pochodzenie jest niezależny od Buddyzm i, być może, jest bardziej starożytnych z dwóch.

W wielu punktach podobieństwa między tymi dwoma sekty są wyjaśnione przez zadłużenie zarówno do wspólnego źródła, a mianowicie nauki i praktyki ascetyczne, Brahminism klasztornego.

Spośród renomowanych założyciel Jainizm mamy jednak kilka szczegółów, a większość z nich są tak jak to, co czytamy z początków Buddyzm, że jeden jest zdecydowanie doprowadziło do podejrzeń, że tutaj co najmniej jeden zajmuje się zmianę w Budda-legenda.

Zgodnie z tradycją Jainist, założyciel mieszkał w szóstym wieku pne, jest albo prekursora współczesnej lub Buddy.

Jego nazwisko było Jnatriputra (w Prakrit, Nattaputta), ale jak Gotama, był zaszczycony z laudatory nazwy Budda, oświecony, Wardhamana Mahawira, wielki bohater, a jina, zdobywca.

Te dwie ostatnie epitetów skierował się do jego charakterystyczne tytuły, a nazwa Buddy było związane prawie wyłącznie z Gotama.

Podobnie jak Budda, jina był synem lokalnego raja którzy posiadaniu kołysać się ponad małej dzielnicy w sąsiedztwie Benares.

Choć nadal młody człowiek czuł pustkę w życiu przyjemności, i zrezygnował z domu do stacji i księstwa stały się gorącym follower z bramińskiej ascetics.

Jeśli możemy ufać Jainist Pisma, przeprowadzane na zasadzie samoregulacji umartwienia do tego stopnia, że udał się o nagi, unsheltered od słońca, deszczu i wiatru, i mieszkał na rudest dania wegetariańskie dania, praktykujących niesamowite postów.

Przyjmowanie zasady w bramińskiej ascetics, że zbawienie jest przez osobisty wysiłek samodzielnie, wziął logicznym krokiem odrzucić jako bezużyteczny na Vedas a Vedic obrzędy.

Do tej postawy wobec tradycji bramińskiej był repudiated jako heretic.

On zgromadził jedenaście uczniów wokół niego, i udał się na temat jego głoszenie doktryny zbawienia.

Podobnie jak Budda uczynił wiele konwertuje, kogo organizowane w ramach zasady życia zakonnego.

Uczestniczący w nich wielu którzy Przyjmujemy jego nauczanie w teorii, ale którzy w praktyce zatrzymany na krótko zakonnego życia skrajnej ascezy.

Były Jainists świeckich, którzy, jak świeckich buddystów, przyczyniły się do wsparcia z mnichów.

W Jainists wydają się nigdy nie były tak liczne jak buddystów.

Chociaż twierdzą oni, którego członkami jest ponad milion wiernych świeckich uwzględnione ostatnie Indie statystyki pokazują, że ich liczba nie jest większa niż pół miliona.

Na pytanie o propriety chodzenie o nagich, Jainist mnisi mają w wieku zostały podzielone na dwie sekty.

The White-Robed sekty, których mnisi.

Odziani są w białe szaty, jest bardziej liczne, kwitnące głównie w NW Indie.

W tym sekty należą kilka wspólnot Jainist mniszek.

Gołym ascetics, tworząc inne sekty, są najsilniejsze w południowej Indie, ale nawet tutaj mają w dużej mierze ograniczone zwyczaju nagość w czasie jedzenia.

Jako buddyjskiego wyznania jest podsumować w trzech słowach, Budda, ustawy, zarządzenia, więc Jainist religia składa się z tzw trzy klejnoty, Prawo przekonania, Prawo wiedzy, Prawo postępowania.

Prawo obejmuje wyznania wiary w jina jako prawdziwy nauczyciel zbawienia i akceptacji w Jainist Pisma jako jego autorytatywne nauczanie.

Pisma te są mniej rozległe, mniej zróżnicowane, niż buddyjskie, a jednocześnie przypominające te ostatnie w dużym stopniu, leżał wielki nacisk na umartwienia ciała.

Kanon Białej-robed Sect składa się z czterdziestu pięciu Agamas lub świętych tekstów w języku Prakrit.

Jacobi, którzy nie przetłumaczone niektóre z tych tekstów w "Sacred Books of the East", jest zdania, że nie mogą być starsze niż 300 pne Jainist Zgodnie z tradycją, były poprzedzone starożytnego kanonu czternastu tzw Purvas, które całkowicie zniknęły.

Z Jainist, "Prawo wiedzy" obejmuje religijnych widok życia wraz z końcem człowieka, podczas gdy "Prawo postępowania" dotyczy podstawowych nakazów etycznych oraz z ascetycznym, zakonne.

W Jainist, jak buddyjskie i pantheistic bramińskiej, bierze za pewnik doktryna Karmy i jej domniemanych rebirths.

He, too, poglądów wszelkich form ziemskiego, ciała jako nędzy istnienia.

Wolność od odrodzenia jest zatem cel po których aspiruje.

Jednak, gdy pantheistic bramińskiej i prymitywne Buddyjski spojrzał na realizację do końca w wyginięcia świadomego, indywidualnego istnienia (absorpcji w Brahmy, Nirvana), Jainist zawsze tenaciously, która odbyła się w prymitywnych tradycyjnej wiary w ostateczne miejsce rozkoszy , Gdy dusza, wolna od konieczności odrodzenia na ziemi, cieszy się zawsze duchowego, świadome istnienia.

Dla osiągnięcia tego celu, Jainist, jak buddyjskie i pantheistic bramińskiej, że posiada tradycyjnych bogów, ale niewiele może pomóc.

Istnienie bogów nie zaprzeczył, lecz ich kultu znajduje się w posiadaniu się bezskuteczne i tym samym jest opuszczony.

Zbawienie jest otrzymywana przez osobistego wysiłku samodzielnie.

Aby osiągnąć pragnienie za cel, konieczne jest, aby oczyścić duszę wszystkich, że wiąże go do istnienia ciała, dlatego, że pragną się czysto i wyłącznie po duchowego życia w niebie.

Jest to osiągnięte przez życie ciężkie umartwienia, które jina dawać przykład.

Dwanaście lat ascetyczne życie jako mnich Jainist i osiem rebirths są niezbędne do purgatorial stanowią przygotowanie do Jainist nieba.

Choć nie są Jains wiernych do hinduskiego boga, wyprostowany nakładające jina do świątyń i innych nauczycieli czczona.

Obrazy te są Jainist świętych ozdobione kwiatami i światła, i wiernych chodzić wokół nich, podczas gdy recytujący świętych mantr.

Jainist kultu jest więc nieco więcej niż kilka czci świętych i bohaterów z przeszłości.

Na jego stronie-etycznej sferze Prawo Postępowania-Jainizm jest w dużej mierze na jednym z Brahminism i buddyzm.

Istnieje jednak kilka różnic w stosowaniu zasady nie zabijania.

The sacredness wszelkiego rodzaju domniemanych życia w doktrynie Metempsychosis została bardziej skrupulatnie przestrzegane w praktyce przez Jain niż przez bramińskiej lub Buddysta.

W bramińskiej toleruje uboju zwierząt do celów spożywczych, w celu zapewnienia oferty dla ofiary, lub pokaż gościnność do gościa, Buddyjski scruple nie jeść mięsa przygotowane na bankiet, ale Jain reprobates mięsa-spożywczych bez wyjątku, z udziałem niezgodne z prawem, biorąc życia.

Z podobnych powodów nie Jain treści samego wysiłku z jego wody pitnej oraz z pozostałych w domu podczas pora deszczowa, kiedy grunt jest swarming z niższych form życia, ale gdy idzie dalej, chodzi zaslona przed jego usta, i prowadzi Szczotka z którego sweeps ziemi przed nim, aby uniknąć niszczenia życia owadów.

W Jainist ascetyczne pozwala się być bitten przez komary i komarów niż ryzyko ich zniszczenia przez szczotkowanie im daleko.

Szpitale dla zwierząt zostały widocznym elementem Jainist benevolence, graniczących z czasem na absurd.

Dla przykładu, w 1834 r. istniały w Kutch świątyni szpitala, które wspierane 5000 szczurów.

Z tym wszystkim myśli odniesieniu do zwierząt życia Jain różni się od buddyjskiego w związku z jego zgodności z prawem religijnym samobójstwo.

Według Jainist etyki mnich którzy nie praktykowana dwanaście lat z ciężką asceza, lub którzy stwierdziła, że po długim próbny nie może on zachować jego niższej natury w kontroli, może przyspieszyć jego koniec przez self-destruction.

Publikacja informacji w formie pisemnej przez Charlesa F. Aiken.

Przepisywane przez Douglas J. Potter.

Dedykowane do Najświętszego Serca Jezusa Chrystusa w Encyklopedii Katolickiej, Tom VIII.

Opublikowany 1910.

New York: Robert Appleton Company.

NIHIL OBSTAT, 1 października 1910.

Remy Lafort, STD, cenzor.

Imprimatur. + John Murphy Farley, Archbishop of New York

Bibliografia

Jacobi, Jaina Sutras, vols.

XXII i XLV z Sacred Books of the East; HOPKINS, Religie Indie (Boston, 1895); Hardy, Der Buddhismus nach älteren Paliwerken (Münster, 1890); MONIER WILLIAMS, Buddyzm (Londyn, 1889); BARTH, Religie z Indie (London. 1891).

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest