Teologia wyzwolenia

Informacje ogólne

Teologia wyzwolenia, pojęcie użyte po raz pierwszy w 1973 roku przez Gustavo Gutierrez, peruwiańskie rzymsko-katolicki ksiądz, jest szkołą myślenia wśród katolików amerykańskich łacina, zgodnie z którym Ewangelia Chrystusa domaga się, aby Kościół skoncentrować swoje wysiłki na wyzwolenie ludzi na świat z biedy i ucisku.

W teologii wyzwolenia-ruch został częściowo inspirowane przez Sobór Watykański II i 1967 papieskiej encyklice Populorum progressio.

Swoją wiodącą wykładniki zawierać Gutierrez, Leonardo Boff z Brazylia, Juan Luis Segundo w Urugwaj.

W liberationists otrzymały zachętę z łacina amerykańskich biskupów, zwłaszcza rezolucje przyjęte w 1968 na konferencji w Medellin, Kolumbia, inni w kościół rzymskokatolicki które sprzeciwiło się ich używać z marksistowskiego pomysły, swoje poparcie dla rewolucyjne ruchy, a ich krytykę tradycyjnych instytucje kościelne.

Dwóch członków kierownictwa Sandinista's Nikaragua należał do kleru rzymsko-katolickiego, Maryknoll i jezuitów.

Watykan władze censured Boff w 1985 roku, ale w 1986 dokumentu wspierane umiarkowanym formę teologii wyzwolenia.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Bibliografia


Berryman, Phillip, Teologia wyzwolenia (1987); Sigmund PE, Teologia wyzwolenia na rozdrożu (1990).

Teologia wyzwolenia - Haiti

Informacje ogólne

Podczas studiów w seminarium, aby stać się kapłanem, Jean-Bertrand Aristide (później się prezydent Haiti) miała wpływ na założenia teologii wyzwolenia, który nauczał, że chrześcijanie muszą pracować dla gospodarczego i sprawiedliwości społecznej dla wszystkich ludzi. Aristide, wyzwolenie teologii rozumie krytyki represyjny dyktatury Jean Claude Duvalier i ochrony praw osób ubogich w Haiti.

Po jego ukończeniu seminarium szkoleniowe w 1979 roku, Aristide's przełożeni skierowali go z kraju w celu ograniczenia jego aktywności politycznej.

On poszedł pierwszy Izrael, gdzie studiował teologię biblijną, a następnie Londyn i Montrealu, Kanada, gdzie ukończył tytuł magistra teologii.

Aristide na Haiti wrócił na krótko w 1982 roku do święceń jest jako kapłan Salezjańskiej.

W 1985 Aristide został proboszczem w małej, zubożała parafii w Port-au-Prince.

On również zorganizował i kierował liczbę ruchów protest do rządu Duvalier.

W lutym 1986 Duvalier uciekł z wyspy, a na następne cztery lata Haiti była regulowana przez grupę oficerów i cywilów którzy mieli poparł byłego dyktatora.

Aristide nadal organizować i prowadzić Haitańczyków w protestuje przeciwko represji dyktatury znany jako "Duvalierism bez Duvalier."

W 1988 Salezjańskiej kolejności, pod presją ze strony rządu, Aristide oskarżony o podżeganie do przemocy i wydalono go z porządku.

W grudniu 1990, w pierwszych wolnych wyborach na Haiti od 1804, Aristide został wybrany na prezydenta Haiti.

Philip A. Howard

Teologia wyzwolenia

Informacje ogólne

Roman Catholic Papieży konsekwentnie decried się z niesprawiedliwości gospodarcze i społeczne warunki stworzone przez nowoczesnych społeczeństwach przemysłowych i proponowane środki zaradcze dla nich.

Mają wypowiedzieć jądrowej działań wojennych, wielokrotnie wzywał do zakończenia wyścigu zbrojeń, i starał się powstrzymać eksploatacji biednych państw przez bogatych.

Ochrony i promocji podstawowych praw człowieka w wymiarze społecznym, gospodarczym i politycznym zamówienia zostały centralnego do tych wypowiedzi.

W tzw teologii wyzwolenia utworzony przez niektórych katolickich intelektualistów w Ameryce łacina niedawno próbował dopasować do tych obaw mniej tradycyjnych ramach spekulacji, nawet z wykorzystaniem koncepcji marksistowskiego znaleźć w literaturze.

John W. O'Malley

Teologia wyzwolenia

Zaawansowane Informacje

Jest to więcej ruchu, że próbuje się zjednoczyć i teologii socjopolitycznego obawy niż nową szkołę teorii teologicznych.

Jest bardziej dokładne, aby mówić o teologii wyzwolenia w Wikipedii, dla tych theologies wyzwolenia znaleźć wśród współczesnych wypowiedzi czarne, feministki, Azji, Hispanic Amerykanów, i Rdzenni Amerykanie.

Najbardziej znaczące i artykułować wypowiedzi do tej pory miała miejsce w Ameryce łacina.

Teologicznej tematów zostały opracowane w kontekście łacina amerykańskiej, które służyły jako modele dla innych theologies wyzwolenia.

Istnieją co najmniej cztery główne czynniki, które odegrały znaczącą rolę w formułowaniu łacina amerykańskiej teologii wyzwolenia.

Po pierwsze, jest to po Englightenment teologiczne ruchu.

Wiodący wnioskodawcy, takich jak Gustavo Gutierrez, Juan Segundo, Jose Miranda, są wrażliwi na epistemologiczne i społecznych z perspektywy Kant, Hegel, Marx.

Po drugie, teologii wyzwolenia została w znacznym stopniu pod wpływem polityki europejskiej teologii w znalezieniu JB Metz i Jurgen Moltmann Harvey Cox i perspektywy, które krytykowaliśmy ahistorical i individualistic charakter egzystencjalny teologii.

Po trzecie, jest to dla większości części katolicka teologiczne ruchu.

Z godnymi uwagi wyjątkami, takimi jak Jose Miguez-Bonino (Metodystyczny) i Rubem Alves (Presbyterian) Teologia wyzwolenia został zidentyfikowany z Kościoła Rzymsko-Katolickiego.

Po Sobór Watykański II (1965) i konferencji z łacina American biskupiej (Celam II) w Medellin, Kolumbia (1968), znaczna liczba łacina amerykańskiego przywódcy w Kościół Rzymsko-Katolicki się do teologii wyzwolenia jako teologiczne głosu na łacina amerykański kościoła.

Dominantą roli Kościoła Rzymsko-Katolickiego w Ameryce łacina uczyniła znaczący pojazdu dla teologii wyzwolenia całej Ameryki Południowej, kontynentu.

Po czwarte, jest to ruch szczególnie teologicznych i wyjątkowo usytuowany w łacina amerykańskich.

Wyzwolenia teolodzy twierdzą, że ich kontynent został ofiarą przez kolonializmu, imperializmu, i wielonarodowe korporacje.

Gospodarczej "developmentalism" umieszczone socalled słabo Trzeci Świat narodów w sytuacji uzależnienia, w wyniku lokalnych gospodarek Ameryki łacina jest kontrolowana przez decyzje podejmowane w Nowym Jorku, Houston, czy Londyn.

W celu utrwalenie gospodarczego wykorzystania, liberationists twierdzą, potężne kapitalistycznych krajów, zwłaszcza Stanów Zjednoczonych, udziela wsparcia wojskowego i gospodarczego, aby zapewnić niektóre reżimy polityczne poparcie ekonomiczne status quo.

Te cztery czynniki połączyć w celu doprowadzenia do wyróżniających teologiczne i metody interpretacji.

Metoda teologiczna

Gustavo Gutierrez teologia definiuje jako "krytycznej refleksji nad historycznym praktyki".

Doing teologii wymaga teolog, które mają być zanurzone w jego lub jej własnej historii intelektualnej i socjopolitycznego.

Teologia nie jest system ponadczasowej prawdy, angażowanie teologa w repetitious proces systematization i apologetic argumentacji.

Teologia jest dynamiczny, w toku wykonywania udziałem współczesnych spostrzeżeniami na wiedzy (epistemologia), człowiek (antropologia) i historii (social analysis).

"Praxis" oznacza więcej niż tylko stosowanie prawdy teologiczne do danej sytuacji.

Oznacza to, odkrycia i formacji teologicznej prawdy z danej sytuacji historycznej poprzez osobiste uczestnictwo w łacina American walka klas dla nowego społeczeństwa socjalistycznego.

Teologia wyzwolenia przyjmuje dwóch płaszczyznach "wyzwanie na oświecenie" (Juan Sobrino).

Te dwa kluczowe elementy teologii wyzwolenia na kształt biblijnej hermeneutyki.

Pierwszym wyzwaniem jest poprzez filozoficzne perspektywy rozpoczęte przez Immanuel Kant, który twierdził, dla autonomii ludzkiego rozumu.

Teologia nie jest już opracowane w odpowiedzi na Bożą samooceny poprzez ujawnienie Bożego ludzkiej autorstwa Biblii.

To objawienie z "zewnątrz" zostaje zastąpiona przez objawienie Boga w macierzy interakcji człowieka z historią.

Drugim wyzwaniem jest poprzez perspektywy politycznej założonej przez Karl Marx, który twierdzi, że człowiek to całość, mogą być realizowane tylko poprzez przezwyciężenie alienacji politycznych i gospodarczych struktur społeczeństwa.

Rola marksizmu w teologii wyzwolenia należy rozumieć dosłownie.

Niektórzy krytycy dorozumiany, że teologia wyzwolenia i marksizm są indistinguishable, ale nie jest to zupełnie prawdą.

Wyzwolenia teologów zgadza się z Marksa słynne stwierdzenie: "Dotychczas filozofowie wyjaśnił świat, naszym zadaniem jest zmiana".

Oni twierdzą, że teolodzy nie są teoretyków, ale praktyków zaangażowanych w walkę w celu doprowadzenia do przekształcenia społeczeństwa.

W tym celu wyzwolenia theologyemploys jeden Marksistowsko-analiza stylu klasy, która dzieli między kulturą ciemiężców i uciśnionych.

To sprzeczne socjologicznej analizy ma na celu określenie niesprawiedliwości i wyzysku w sytuacji historycznej.

Marksizmu i teologii wyzwolenia potępienia religii na wspieranie status quo i legitimating moc ciemięzcy.

Jednak w odróżnieniu od marksizmu, teologii wyzwolenia zwraca się do wiary chrześcijańskiej, jako sposobu doprowadzenia do wyzwolenia.

Marx nie powiodło się, aby zobaczyć emotive, symboliczny, socjologicznych i życie Kościoła może być w walce o sprawiedliwość.

Wyzwolenia teolodzy twierdzą, że nie są one odstąpienia od starożytnej tradycji chrześcijańskiej, gdy wykorzystanie marksistowskiego myślenia jako narzędzie do analizy społecznej.

Nie roszczenia marksizmu do wykorzystania jako filozoficzne świat wyświetlić lub kompleksowego planu działania polityczne.

Wyzwolenia człowieka może rozpocząć z infrastruktury gospodarczej, ale to nie koniec.

Wyzwaniem na oświecenie jest za wyzwanie w łacina American sytuacji w formułowaniu teologii wyzwolenia, hermeneutyka z praktyki.

Ważne hermeneutical kluczowych pojawiających się w kontekście amerykańskim łacina jest podsumować w Hugo Assmann, odniesienie do "epistemologiczne przywileje ubogich".

Na kontynencie, gdzie większość jest zarówno biednych i rzymsko-katolickiego, teologii wyzwolenia roszczeń jest walka z nieludzkości człowieka do człowieka, a nie z nieposłuszeństwa.

Wyzwolenia teologów rzeźbione obecnie mają szczególne miejsce dla ubogich.

"Biednych, z drugiej strony objawia się nam zupełnie inne" (Gutierrez).

Wszystkie komunii z Bogiem jest uzależnione opcji na rzecz ubogich i wykorzystać klas, ich identyfikacji z losem, i dzielenie ich losu.

Jezus "secularizes środków zbawienia, czyniąc sakramentu" innych "decydujący element wejścia do Królestwa Bożego" (Leonardo Boff).

"Biedni są epifania Królestwa lub z nieskończoną exteriority Boga" (Enrique Dussel).

Teologia wyzwolenia stwierdził, że w przypadku śmierci lub chłopskiej native indyjskich mamy do czynienia z "potworne moc negatywny" (Hegel).

Jesteśmy zmuszeni do zrozumienia Boga z historii mediowanej przez życie ludzi uciśnionych.

Bóg nie jest rozpoznawana analogicznie w tworzeniu's piękno i moc, ale dialectically w stworzeniu, cierpieniu i rozpaczy.

Sorrow "uruchamia proces poznania", pozwala nam zrozumieć Boga i Jego wolę znaczeniu (Sobrino).

Połączenie po oświecenie krytycznej refleksji z ostrą świadomość łacina America's konfliktu-ridden historii wyniki w kilku ważnych perspektywy teologicznej.

Interpretacja teologiczna

Wyzwolenia teologów wierzy, że ortodoksyjną doktrynę Boga skłania do manipulowania w Boga przychylność capitalistic struktura społeczna.

Twierdzą, że prawowierność zostało uzależnione od starożytnych Grecki pojęcia Boga, że Bóg postrzegany jest jako statyczny którzy są odległe i oddalonych od ludzkich historii.

Te zniekształcone pojęcia Bożej transcendencji i majestatu doprowadziły w teologii, który uważa Boga za "tam" lub "tam".

W związku z tym większość Amerykanów stały się łacina bierne w obliczu niesprawiedliwości i superstitious w ich religijność.

Teologia wyzwolenia odpowiada przez podkreślając niezrozumiałe mysteriousness w rzeczywistości Bożej.

Bóg nie może być streszczona w języku objectifying lub poprzez znaną listę doktryny.

Bóg jest w toku historii ludzkości.

Bóg nie jest doskonały, stała podmiot, "w kucki poza świat".

On stoi przed nami na granicy historycznego przyszłości (Assmann).

Bóg jest siłą napędową historii, powodując chrześcijańskiego doświadczenia transcendencji jako "stały rewolucji kulturalnej" (Gutierrez).

Cierpienie i ból staje się czynnikiem motywującym znając życie dla Boga.

W przyszłości Bóg jest ukrzyżowany Bóg którzy submerges się w świat nędzy.

Bóg znajduje się na skrzyżowań uciśnionych niż w piękno, moc, lub mądrości.

Biblijny pojęcie zbawienia jest utożsamiane ze proces wyzwolenia z ucisku i niesprawiedliwości.

Grzech jest definiowana w kategoriach nieludzkości człowieka do człowieka.

Teologia wyzwolenia dla wszystkich praktycznych celów Odpowiada miłości bliźniego z miłości Boga.

Obie są nierozłączne, ale nie tylko praktycznie indistinguishable.

Bóg jest znaleźć w naszych bliźnich i zbawienia jest identyfikowany z historii "staje się człowiekiem".

W historii zbawienia staje się historią zbawienia, obejmującego cały proces humanizacji.

Biblijnej historii jest ważne, o ile jej modeli i ilustruje to dążenie do sprawiedliwości i godności ludzkiej.

Izrael, Egipt od wyzwolenia w Exodus i Jezusa, życia i śmierci wyróżniać jako prototypy dla współczesnego człowieka walki o wyzwolenie.

Te wydarzenia biblijne oznacza duchowe znaczenie świeckie walki o wyzwolenie.

Kościół i świat nie może być już rozdzielone.

Kościół musi pozwolić się być zamieszkana i ewangelizacji przez świat.

"W teologii Kościoła w świat powinien zostać uzupełniony przez teologię na świat w Kościele" (Gutierrez).

Łączenie w solidarności z uciśnionych przeciwko ciemiężców jest aktem o "konwersji" i "ewangelizacja" Bóg jest zapowiadając udział w ludzi walki o sprawiedliwość.

Znaczenie teologii wyzwolenia dla Jezusa leży w jego walce wzorcową dla ubogich i outcast.

Jego nauczanie i działanie na rzecz królestwa Bożego zademonstrowania miłości Boga w historii sytuacji, że nosi uderzające podobieństwo do amerykańskich łacina.

Znaczenie wcielenia się reinterpreted.

Jezus nie jest Bogiem w sensie ontologicznych czy metafizycznych.

Essentialism zastępuje się pojęciem Jezusa relacyjnych znaczenie.

Jezus ukazuje nam drogę do Boga, on jeden sposób objawia się Syna Bożego.

W rozumieniu Jezusa "wcielenie się w jego całkowitego zanurzenia w historycznej sytuacji konfliktu i ucisku.

Jego życiu absolutizes wartości królestwa, bezwarunkowej miłości, przebaczenia powszechnej, i ciągłe odniesienia do tajemnicy Ojca.

Ale jest to niemożliwe do zrobienia dokładnie tego, co Jezus zrobił po prostu z powodu szczególnych jego nauczania była ukierunkowana na konkretnym okresie historycznym.

Na jednym poziomie Jezusa nieodwracalnie należy do przeszłości, ale na innym poziomie Jezus jest zenit w proces ewolucyjny.

W historii Jezusa osiąga swój cel.

Jednakże, po Jezusie nie jest sprawą retracing jego ścieżkę, próbując stosować się do jego moralnego i etycznego postępowania, jako że jest jego ponownego tworzenia stając się otworzyć drogę do jego "niebezpieczne pamięci", która zwraca naszą ścieżkę pod znakiem zapytania.

W niepowtarzalność Jezusa krzyż polega nie na tym, że Bóg, w szczególności punkt w przestrzeni i czasie, doświadczenie cierpienia nieodłącznie związane z grzesznością człowieka w celu zapewnienia sposób odkupienia.

Jezus "śmierć nie jest nefertari oferowanie w imieniu ludzi, którzy zasługują na gniew Boży.

Jezus "śmierć jest wyjątkowy, bo historicizes w sposób wzorowy cierpień doświadczonych przez Boga we wszystkich skrzyżowań uciśnionych.

Teologia wyzwolenia stwierdził, że przez Jezusa "życia osób trafiających do wyzwalającego przekonanie, że Bóg nie pozostaje obojętny na zewnątrz historii do chwili obecnej w trakcie imprez zła, ale że On sam objawia się poprzez autentyczne medium biednych i uciśnionych.

Krytyka Teologicznego

Siła teologii wyzwolenia jest w jego współczucie dla biednych i przekonanie, że chrześcijanin nie powinien pozostawać biernym i obojętnym na ich trudną sytuację.

Man's nieludzkości człowieka jest grzechem i zasługuje na wyrok Boga i chrześcijańskiego ruchu oporu.

Teologia wyzwolenia jest zarzut dla kosztownych discipleship i przypomnienie, że Jezus posiada następujące praktyczne konsekwencje społeczne i polityczne.

Teologia wyzwolenia słabość wynika ze stosowania reklamy wprowadzającej w błąd hermeneutical zasad i odejście od historycznej wiary chrześcijańskiej.

Teologia wyzwolenia słusznie potępia tradycja, że próby wykorzystania do własnych Bóg kończy, ale niesłusznie zaprzecza Bożego ostateczne selfdisclosure w objawienie biblijne.

Aby twierdzą, że nasza koncepcja Boga jest określony przez sytuację historyczną jest do uzgodnienia z radykalnych świeckości w absolutizing w czasie procesu, przez co trudno jest odróżnić i ideologię teologia.

Marksizm może być użytecznym narzędziem w określeniu, że walka klas jest prowadzona w wielu krajach Trzeciego Świat, ale pojawia się pytanie, czy rola jest ograniczona do marksizmu narzędzie analizy, czy stało się rozwiązanie polityczne.

Teologia wyzwolenia słusznie eksponuje fakt, ucisku w społeczeństwie oraz fakt, że nie są niesprawiedliwi i uciśnionych, ale jest źle w tym dostosowanie do niemal ontologicznych.

To może być prawdziwe w marksizm, ale rozumie chrześcijańskiej grzechu i alienacji od Boga jako dylemat konfrontacji obu ciemięzcy i uciśnionych.

Teologia wyzwolenia, która kładzie nacisk na słabe daje wrażenie, że niskie są nie tylko przedmiotem troski Boga, ale zbawczej i odkrywczym temat.

Tylko krzyk uciśnionych jest głosem Boga.

Cała reszta jest przewidywane na próżno próbuje zrozumieć Boga przez niektóre samorządu służą pomocą.

Jest to mylące i mylić pojęcia.

Teologii biblijnej wynika, że Bóg jest dla ubogich, ale nie nauczy, że słabe są rzeczywiste uosobieniem Bożego w dzisiejszym świat.

Teologia wyzwolenia grozi politicize Ewangelii do punktu, że słabe są oferowane rozwiązania, które mogą być dostarczane z lub bez Jezusa Chrystusa.

Teologia wyzwolenia pobudza chrześcijan do podjęcia poważnego społecznego i politycznego wpływu Jezusa "życia i śmierci, ale nie do ziemi Jezusa" niepowtarzalność w rzeczywistości jego bóstwo.

Twierdzi on jest inny od nas przez stopień, a nie przez rodzaju, i że jego krzyż jest kulminacją jego nefertari identyfikacji ludzi z cierpienia niż śmierć substitutionary oferowane w naszym imieniu aby odwrócić gniew Boga i zwycięstwo nad grzechem, śmiercią , I diabła.

A teologii krzyża, który izoluje Jezusa od śmierci jego szczególne miejsce w Bożym projektowania i shuns ujawnienie jego znaczenie ujawniło się niezdolny do nas do Boga, tym samym zapewnienia ciągłości naszych teologicznych rezygnacji.

DD Webster


(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


CE Armerding, ed., Evangelicals i wyzwoleniu; H. Assmann, Teologia na Nomad Kościoła; L. Boff, Jezusa Chrystusa Liberator; J. Miguez-Bonino, Doing Teologia w rewolucyjnej sytuacji; RM Brown, Teologia w Nowym kluczowe: Reagowanie na tematy Wyzwolenia; I. Ellacuria, wolności, które stało się ciałem: Misja Chrystusa i Jego Kościoła; A. Fierro, zbrojny Ewangelii: A Critical Introduction to Political Theologies; R. Gibellini, ed., Granic Teologicznej w Ameryce łacina; G. Gutierrez, Teologia wyzwolenia; i Kirk, Teologia wyzwolenia: ewangelicki Widok z trzeciego Świat; JP Miranda, Marx i Biblii.

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest