Lutra 95 Teza

Informacje ogólne

W dniu 31 października 1517, Martin Luther, Niemiecki teolog i profesor w Wittenberdze, opublikował jego dziewięćdziesięciu pięciu Prace na wejście do zamku i kościoła w Wittenberdze w ten sposób zapalić protestanckiej Reformacji.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail

Dziewięćdziesięciu pięciu THESES:

Disputation dr Martin Luther chodzi wyrazów i Indulgences

W pragnienia i potrzeby elucidating prawda, disputation odbędzie się na propozycje zawierane w Wittenberdze, pod przewodnictwem Ojca Reverend Martin Luther, mnicha z Zakonu Świętego Augustyna, Master of Arts i Święte Teologia , I zwykłych Korektor, że w tym samym miejscu.

Zwraca się zatem do tych, którzy nie mogą być przedmiotem dyskusji i z nami ustnie, pismem zrobić w przypadku ich braku.

W imię Pana naszego Jezusa Chrystusa.

Amen.

 1. Naszego Pana i Mistrza Jezusa Chrystusa, mówiąc: "Nawróćcie się wam", itp., przeznaczone że całe życie wierzących powinno być wyrazów.

 2. To słowo nie może być rozumiane sakramentalnej Pokuty, to w spowiedzi i zadowolenia, które są wykonywane w ramach posługi kapłańskiej.

 3. To jednak nie odnosi się wyłącznie do wewnętrznych wyrazów; nay wewnętrznych takich wyrazów jest niczym, chyba że zewnątrz produkuje różne mortifications z ciałem.

 4. Kara więc nadal tak długo, jak nienawiść do siebie - to jest prawda wewnątrz wyrazów - nadal: a mianowicie, az naszego wejście do królestwa niebieskiego.

 5. Papież nie ma ani woli, ani siły do kompetencji kar, z wyjątkiem tych, które posiada własną nałożone przez organ, lub że z kanonów.

 6. Papież nie ma żadnych kompetencji do winy, z wyjątkiem rzeczowy i uzasadniające ją zostały przekazane przez Boga, lub w większości przypadków przez remitting zastrzeżone dla siebie, w jakich przypadkach, gdy jego siły były w pogardzie, wina z pewnością pozostanie.

 7. Bóg nigdy żadnych kompetencji winy człowieka, w tym samym czasie poddawania go, upokorzyli we wszystkim, do władzy jego przedstawiciel kapłana.

 8. W pokutną kanonów są nakładane tylko na żywych, a nie obciążenia powinny być nałożone na umierających, zgodnie z nimi.

 9. Stąd Duch Święty działając w Papież ma również dla nas, że w jego dekrety, on zawsze czyni wyjątek w artykule śmierci i konieczności.

 10. Ci kapłani działać nieprawidłowo i unlearnedly, którzy, w przypadku tej umierającymi, zastrzegamy sobie kanoniczne penances dla czyśćcu.

 11. Te chwast na temat zmian w kanonicznych kary do kary w czyśćcu wydają na pewno zostało już zasiane, natomiast biskupi byli pomarli.

 12. Dawniej kanoniczne nałożono kary nie po, ale przed rozgrzeszenie, jak prawdziwe testy contrition.

 13. Alergia zapłacić wszystkich kar śmierci, a już są martwe do kanonu prawa, i są zwolnione przez prawo od nich.

 14. Imperfectum solidności i miłości do osoby umierają zawsze niesie ze sobą wielki strach, a mniej jest, tym większa obawa, jakie przynosi.

 15. Ten strach i odrazę jest samo w sobie wystarczające, aby powiedzieć nic z innych rzeczy, które stanowią bóle w czyśćcu, ponieważ jest bardzo blisko do horroru rozpaczy.

 16. Piekło, Czyściec, a niebo wydaje się różnić w rozpaczy, prawie rozpacz, i spokój różnią.

 17. Z dusze w czyśćcu wydaje się, że musi ona musi być, że obniżający się horror, więc wzrost miłości.

 18. Nie wydaje się, aby zostać udowodnione przez każde rozumowanie lub wszelkich pismach, że są one poza stanem zasługują ani na wzrost miłości.

 19. Nie ten wydaje się być udowodnione, że są one pewny i przekonany o własnych blessedness, przynajmniej wszystkie z nich, chociaż może być bardzo pewni.

 20. Dlatego Papież, kiedy mówi o posiedzeniu umorzenia wszystkich kar, nie oznacza po prostu wszystkich, ale tylko te nałożone przez siebie samego.

 21. Tak więc te preachers of indulgences którzy są w błędzie powiedzieć, że przez indulgences na Papieża, człowiek jest uwolniony od wszystkich zapisanych i kara.

 22. W rzeczywistości on kompetencji do dusze w czyśćcu nie kary, które będą musieli zapłacić w tym życiu według kanonów.

 23. Jeżeli którykolwiek z całego umorzenia wszelkich kar może zostać przyznane do jednej, pewne jest, że jest ona przyznana żadna ale najbardziej doskonałe - to jest bardzo mało.

 24. Stąd większa część ludzi musi musi być oszukane przez tego masowe i wysokiej brzmiący obietnica uwolnienia od kary.

 25. Takie uprawnienia jako Papież ma w ogóle w czyśćcu, co ma w swoim biskupem diecezji, co w curate własnej parafii, w szczególności.

 26. Papież działa w większości słusznie przyznanie umorzenia do dusz, a nie przez siłę kluczy (co jest zbędne w tym przypadku), ale swoją drogą w wyborach.

 27. Oni głosili szalonych, którzy mówią, że dusza pływa obecnie czyśćcu, jak tylko pieniądze wyrzucane w klatce piersiowej rattles.

 28. Jest pewne, że gdy pieniądze rattles w klatce piersiowej, avarice i zdobyć może zostać zwiększona, ale w wyborach do Kościoła zależy od woli Bożej sam.

 29. Kto wie, czy wszystkie dusze w czyśćcu pragną być umarzane z niej, zgodnie z historii opowiadanej świętych Seweryn i paschalnej?

 30. Nikt nie ma pewności, że w rzeczywistości własnej contrition, znacznie mniej osiągnięcia posiedzeniu umorzenia.

 31. Rzadko, jak jest prawdą penitenta, tak rzadko jest jednym którzy naprawdę kupuje indulgences - to znaczy, większość rzadko.

 32. Ci, którzy wierzą, że za pomocą listów ułaskawienie, one są, czy ich własne zbawienie, będzie wiecznie damned wraz ze swoimi nauczycielami.

 33. Musimy przede wszystkim uważaj na tych, którzy twierdzą, że te pardons od papieża, że nieocenione są darem Boga, przez które człowiek jest pojednany z Bogiem.

 34. Do łaski przekazane przez te pardons ma odniesieniu tylko do kary sakramentalnej zadowolenia, które z ludzkiego powołania.

 35. Oni nie głosić doktryny chrześcijańskiej, którzy uczą contrition, że nie jest niezbędne dla tych, którzy kupują dusze w czyśćcu, lub kupić konfesjonale licencji.

 36. Co prawda chrześcijańska uważa, którzy compunction ma prawa posiedzeniu remisji bólu i winy, nawet bez liter ułaskawienie.

 37. Każdy prawdziwy chrześcijanin, czy żywych lub martwych, ma udział we wszystkich świadczeń Chrystusa i Kościoła mu przez Boga, nawet bez liter ułaskawienie.

 38. Umarzanie, jednak imparted przez papieża jest w żaden sposób się w pogardzie, gdyż jest, jak powiedziałem, oświadczenie o umorzenie Bożego.

 39. To jest najtrudniejsze, nawet dla najbardziej dowiedziałem się teologów, glos w tym samym czasie w oczach ludzi z bogatych efekt pardons i konieczność prawdziwego contrition.

 40. Prawda stara contrition kocha i kara, podczas gdy ampleness z pardons relaksuje, a przyczyny nienawiści do mężczyzn, lub przynajmniej daje okazję do tego.

 41. Apostolical pardons powinna zostać ogłoszona z ostrożnością, bo ludzie powinni fałszywie, że są one umieszczone przed inne dobre uczynki miłości.

 42. Chrześcijanie powinien być uczył, że nie jest to myśl Papieża, że skup w pardons jest w żaden sposób porównać do dzieł miłosierdzia.

 43. Chrześcijanie powinien być uczył, że daje którzy do biednych, czy nadaje się do potrzebującego człowieka, jeśli nie lepiej niż on kupił pardons.

 44. Ponieważ, o dzieło miłości, miłości do człowieka wzrasta i staje się lepsze, podczas gdy za pomocą pardons, nie ma on stać się lepszym, ale tylko wolnego od kary.

 45. Chrześcijanie powinien być uczył którzy widzą, że ktoś w potrzebie, i przechodzących przez niego, daje pieniądze na pardons, nie jest zakup dla siebie w indulgences z Papieżem, ale gniew Boży.

 46. Chrześcijanie powinien być uczył, że o ile mają one zbędne bogactwa, są one zobowiązane do utrzymania tego, co jest niezbędne do korzystania z ich własnych gospodarstw domowych, a nie środkiem do obfitych go na pardons.

 47. Chrześcijanie powinien być uczył, że chociaż są one wolne kupić pardons, nie są one polecił, aby to zrobić.

 48. Chrześcijanie powinien być uczył, że Papież, w przyznawaniu pardons, jak potrzeba więcej i więcej, że pragnienie pobożne modlitwy należy do niego, niż że pieniądze powinny być wypłacane łatwo.

 49. Chrześcijanie powinien być uczył, że Papieża pardons są przydatne, jeśli nie zaufał im, ale najbardziej szkodliwe, jeśli za ich pośrednictwem ich stracić bojaźni Bożej.

 50. Chrześcijanie powinien być uczył, że jeśli były Papież zapoznał z exactions z preachers z pardons, on wolałby, aby Bazyliki Świętego Piotra powinien zostać spalone na popiół, niż że powinny być budowane ze skóry, kości i ciała Jego owce.

 51. Chrześcijanie powinien być uczył, że byłoby to obowiązek, tak byłoby życzenie Papieża, nawet sprzedać, jeśli to konieczne, Bazyliki Świętego Piotra, i do jego własnych pieniędzy do bardzo wielu z tych których preachers z ekstraktu pardons pieniędzy.

 52. Vain jest nadzieja zbawienia poprzez litery ułaskawienie, nawet jeśli commissary - Tak, sam Papież - były zobowiązanie do własnej duszy dla nich.

 53. Są wrogami Chrystusa i papieża którzy, aby pardons może być głosił, potępienia słowo Boże do wypowiem milczenie w innych kościołach.

 54. Źle się zrobić, aby słowo Boże, gdy w tym samym Sermon, równy lub dłuższy czas spędzony na pardons niż na nim.

 55. W myśl Papieża niekoniecznie jest, że jeśli pardons, które są bardzo małe sprawy, obchodzony jest jednym z dzwonów, procesje jednym, a jednym uroczystości, Ewangelii, która jest bardzo wielka sprawa, należy głosił ze stu dzwonów, stu procesji i stu ceremonii.

 56. Skarby Kościoła, przybywa Papież indulgences dotacji, nie są ani znane, ani dostatecznie nazwane wśród ludzi Chrystusa.

 57. Jest oczywiste, że są one przynajmniej nie dóbr doczesnych, nie są one tak łatwo lavished, ale tylko nagromadzone przez wiele z preachers.

 58. Nie są one co do istoty Chrystusa i świętych, tych, niezależnie od papieża, są zawsze do pracy łaski wewnętrznej człowieka, krzyża, śmierci, piekła i do zewnętrznego człowieka.

 59. St Lawrence powiedział, że skarby Kościoła są ubogich Kościoła, ale mówił w zależności od użycia słowa w swoim czasie.

 60. Nie mówiąc rashly kiedy mówimy, że klucze Kościoła, przyznany przez zasługi Chrystusa, są skarbem.

 61. Dla niego jest jasne, że moc jest sam Papież wystarczające do umorzenia kar i zastrzeżone przypadkach.

 62. Prawdziwym skarbem Kościoła jest Ewangelia Świętego do chwały i łaski Bożej.

 63. Ten skarb jest jednak najbardziej zasłużenie nienawiść, bo to sprawia, że po raz pierwszy ma być ostatnia.

 64. Choć skarb indulgences najbardziej zasłużenie jest do zaakceptowania, ponieważ sprawia, że ostatnio się po raz pierwszy.

 65. Dlatego też skarby Ewangelii są sieciami, z którymi stare one odławiane dla ludzi z bogactwem.

 66. Skarby indulgences są sieci, która obecnie bogactwo ryb dla mężczyzn.

 67. Indulgences te, które preachers głośno głosić się największe łaski, są postrzegane są naprawdę takie w odniesieniu do promowania korzyści.

 68. Jednak w rzeczywistości są one w żadnym stopniu się w porównaniu do łaski Bożej i pobożności krzyża.

 69. Biskupi i kuratorem są zobowiązane do przyjmowania commissaries z apostolical pardons z szacunkiem.

 70. Ale są jeszcze bardziej zobowiązani do niego, aby zobaczyć wszystkie ich oczy, i baczcie ze wszystkimi ich uszy, że tych ludzi nie głosić własne marzenia w miejscu Papieża prowizji.

 71. On przemawia przeciw którzy prawdy apostolical pardons, niech będzie przeklęty i anatema.

 72. Ale on, az drugiej strony, którzy wywiera się przeciwko wantonness i licencji mowy o preachers z pardons, niech będzie błogosławiony.

 73. Jak Papież słusznie grzmi przeciwko tych którzy wykorzystania wszelkiego rodzaju contrivance do szkody w ruchu w pardons.

 74. Znacznie więcej jest jego zamiar wobec tych, którzy gromy, pod pretekstem pardons, użyj contrivances do szkody w świętej miłości i prawdy.

 75. Aby myśleć, że papieski pardons mają takie uprawnienia, które mogłyby zwalnia człowieka, nawet jeśli - przez niemożność - miał naruszone Matki Bożej, jest szaleństwem.

 76. Stwierdzamy, wręcz przeciwnie, że papieski pardons nie może zabrać nawet najmniejszego venal grzechy, jeśli chodzi o jego winie.

 77. Powiedzeniu, że nawet jeśli zostały już Świętego Piotra Papież, nie mógł przyznać większą łask, jest bluźnierstwem wobec Świętego Piotra i Papieża.

 78. Stwierdzamy, wręcz przeciwnie: że zarówno on sam i wszelkie inne Papież ma większą dotację do łask - a mianowicie, Ewangelii, uprawnienia, dary uzdrawiania, itd. (I Kor. Xii. 9).

 79. Aby powiedzieć, że krzyż ustanowiony między insygnia papieskie z broni jest równa moc z krzyża Chrystusa, jest bluźnierstwem.

 80. Ci biskupi, kuratorem, i teologów którzy pozwalają mieć takie dyskursy waluta wśród ludzi, będą musiały uczynić rachunek.

 81. To pozwolenie na głoszenie pardons sprawia, że nie rzeczą łatwą, nawet dla ludzi dowiedziałem się, do ochrony czci ze względu na papieża przed calumnies lub, w każdym razie, chętnie questionings do świeckich.

 82. Jak na przykład: - Dlaczego nie Papieża pusty czyśćcu dla dobra większości święte miłości i Rady Najwyższej konieczność dusz - to jest właśnie najbardziej ze wszystkich powodów - jeżeli umarza nieskończoną liczbę dusz dla dobra tego najbardziej śmiertelnych rzeczy, pieniądze, które zostaną wydane na budowę bazyliki - to są bardzo niewielkie powodu?

 83. Ponownie: dlaczego pogrzeb rocznicy mas mas i dla zmarłego w dalszym ciągu, a dlaczego nie Papież zwrotu lub cofnięcia zezwolenia na spadku funduszy na ten cel, gdyż jest to źle się modlić za tych, którzy są już wykupiony?

 84. Znów: co to jest nowe dobroci Boga i papieża, w tym, ze względu na pieniądze, które pozwalają na człowieka i ludzie bezbozni wrogiem Boga, aby wykorzystać pobożnym dusza, która miłuje Boga, a jeszcze nie wykupił tego pobożny i miły duszy , Obecnie wolne miłości, ze względu na swoje własne potrzeby?

 85. Jeszcze raz: dlaczego jest, że pokutną kanonów, od dłuższego czasu uchylona i zmarłych w sobie bardzo fakt, a nie tylko przez użycie, wciąż jeszcze są umarzane z pieniędzy, poprzez przyznanie indulgences, jak gdyby były one pełne życia?

 86. Znowu: dlaczego nie Papież, którego bogactwem są w tym dniu wiele więcej niż w najbogatszych z bogatych, budowania jednej Bazyliki Świętego Piotra z jego własnych pieniędzy, niż z ubogich wiernych?

 87. Jeszcze raz: co Papież kompetencji lub przekazywania tych którzy, dzięki doskonałym contrition, mają prawo do udziału i umorzenia sesji?

 88. Znów: co to większego dobra Kościoła, jeżeli otrzyma Papież, zamiast raz, co robi teraz, były bestow do tych zwolnień i udziały sto razy dziennie w dowolnym jednym z wiernych?

 89. Ponieważ jest to zbawienie dusz, zamiast pieniędzy, że Papież pragnie by jego pardons, dlaczego on zawiesić listów i pardons przyznane dawno temu, ponieważ są one równie skuteczne?

 90. Represjonują tienen escrúpulos te argumenty i świeckich przez życie samodzielnie, a nie do rozwiązania przez nich podając powody, aby wystawiać Kościoła i Papieża do drwiny z ich wrogów, i do chrześcijańskich mężczyzn niezadowolony.

 91. Jeśli następnie, głosił pardons zostały zgodnie z duchem i myśl Papieża, wszystkie te kwestie będą rozwiązane z łatwością - Tak, nie istnieją.

 92. Away, a następnie z tych wszystkich proroków, którzy mówią do ludzi z Chrystusem, "Pokój, pokój", a tymczasem nie ma pokoju!

 93. Niech będzie błogosławiony wszystkich tych proroków, którzy mówią do ludzi z Chrystusem, "krzyż, krzyż", a nie ma krzyża!

 94. Chrześcijanie powinni być napomnieni, aby dążyć do pójścia za Chrystusem poprzez ich szefa bóle, śmierć, a hells.

 95. I w ten sposób zaufanie do nieba wejść przez wiele ucisków, a nie w pokoju, bezpieczeństwa.

  Protestation

  I, Martin Luter, doktor, Orderu Mnisi w Wittenberdze, pragnienie świadczą publicznie, że niektóre propozycje z papieskich indulgences, tak jak je połączyć, zostały przedstawione przeze mnie.

  Chociaż teraz, aż do chwili obecnej, ani tym najbardziej znany i obchodzony w naszej szkole, ani cywilnej lub kościelnej władzy skazany ma do mnie, jeszcze istnieją, jak słyszę, niektórzy ludzie z głową i śmiałych duchu, którzy odważą się wymawiać mnie heretic jeden, jak gdyby sprawa została dokładnie sprawdzona i studiował.

  Jednak w mojej strony, jak często zrobione przed, tak teraz zbyt, I implore wszystkich ludzi, przez wiarę w Chrystusa, albo do punktu, dla mnie lepszym sposobem, jeżeli taki sposób została divinely ujawniły się wszelkie, lub na przynajmniej do przedstawienia swoich opinii na wyrok Boga i Kościoła.

  Bo ja nie tak jak wysypka na życzenie, aby mój jedyny opinia powinna być preferowana, że do wszystkich innych ludzi, ani bezsensownego tak jak być skłonny, że Słowo Boże należy dać miejsce do bajek, opracowane przez rozum ludzki.

  Luther's 95 Teza

  Zaawansowane Informacje

  (1517)

  Dziewięćdziesięciu pięciu Prace zostały szereg propozycji związanych z indulgences Martin Luther, która sporządziła za podstawę proponowanych disputation akademickich.

  Zostały one napisane w reakcji na nadużycia w sprzedaży sesji odpust przez Johann Tetzel, którzy dała wrażenie, że nie tylko przekazać winy i kary, nawet najpoważniejsze grzechy, ale jego zalety mogą być stosowane w odniesieniu do martwych w czyśćcu.

  Luter zakwestionował tego nauczania, ponieważ doprowadziła ludzi, aby sądzić, że przebaczenie może być zakupione i zaniedbania prawdziwego nawrócenia.

  W tych rozpoczął argumentując, że przez prawdziwe nawrócenie wiąże się zwrotnym dla całego siebie Bogu, a nie tylko chęć uniknięcia kary.

  Luter utrzymywał również, że tylko Bóg może kompetencji winy i że indulgences może jedynie pretekstem do kar nałożonych przez Kościół.

  Poza tym, on zaprzeczył temu Papieża władzę nad czyśćcu, stwierdził, że wierzącego zawsze prawdziwe przebaczenie bez indulgences, i potępił zainteresowanie wykazano w pieniądze, a nie dusz.

  Chociaż napisana jest w łacina i nie przeznaczonych do publicznej dystrybucji, prace zostały przetłumaczone na język Niemiecki i szybko rozprzestrzeniła się na całej Niemcy.

  Nawet jeśli nie ujawniają pełny rozwój Luter, teologia, 31 października 1517, na dzień ich rzekomo wysłane na Wittenberg Zamek Kościół drzwi, tradycyjnie uważane za punkt wyjścia z Reformacji.

  Ostatnie stypendium nie zakwestionował zarówno datowania z tezy i czy rzeczywiście zostały one wysłane.

  Mimo że debata nie został rozwiązany, większość naukowców nadal przyjmować tradycyjnej interpretacji.

  Bibliografia


  K. Aland, ed. Martin Luther's 95 Teza, H. Grimm, ed., Luther's Works, XXXI; E. Iserloh, Prace nie zostały Wysłany; F. Lau, "Delegowanie Luther's Teza, Legenda czy Fakty?"

  CTM 38:691-703.

  Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


  Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

  Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest