Monoteizm

Informacje ogólne

Monoteizm religii jest koncepcja jednolitego i transcendencję Boga. Kontrastów, szczególnie w puste pola i usuń, wiarę w wielu bogów, Panteizm, wiary w Boga jako synonim wszechświata.

Judaizm, chrześcijaństwo i islam są głównym religii monoteistycznych.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Bibliografia


Albright, William F., od epoki kamienia do chrześcijaństwa: Monoteizm i procesu historycznego, 2d ed.

(1957); Niebuhr H. Richard, Radical Monoteizm i Zachodniej Kultury (1960).

Monoteizm

Zaawansowane Informacje

[[6]] Tematy: Monoteizm Monoteizm jest, że istnieje tylko jeden Bóg.

Podobne warunki są puste pola i usuń (przekonania, że istnieje wielu bogów), henotheism (wiara w jednym bogiem najwyższym, choć nie koniecznie z wyłączeniem wiary w innych bogów mniejszym), monolatry (czcili tylko jednego boga, choć nie koniecznie zaprzeczając, że inne bogowie istnieją), a ateizm (lub odmawiać niewiernych w istnienie jakichkolwiek bogów na wszystkich).

Ateizm nie była szczególnie atrakcyjna dla osób Izraelita, w czasach starożytnych.

Oni byli przekonani, że tylko głupcy byłoby tak duchowo w niewiedzy co do zaprzeczają istnieniu najwyższego organu jest (Pss. 14:1, 53:1).

Dla ludu Bożego, bojaźń Pańska była początkiem mądrości i wiedzy (Ps. 111:10; Prov. 1:7, 9:10).

Ale gdy Izraelici nie było wątpliwości, że co najmniej jeden Bóg, narodów, w ich granicach, jakie napotykają ich z tantalizing możliwość, że nie może być więcej niż jeden.

Egipt, Fenicja, Aram, Ammona, Moabu, Edomu, i inne narody zostały polytheistic, henotheistic, monolatrous lub całej ich historii w czasach starożytnych.

Jednym z zagadnień poruszonych przez OT, czy jest to Izrael pozostaje monoteistycznych lub być przyciągani przez religijnych opcji preferowanej przez jego sąsiadów pogańskich.

Uczniowie porównawczej religii sugerują, że religii ludzkości ewoluowały od niższych do coraz wyższych etapach etapach, najwyższa wszystkich jest monoteizm.

Mają zaproponował, aby Izraelita religii rozpoczął jako animizm, co naturalne, że obiekt jest zamieszkane przez ducha nadprzyrodzonego.

Po animizm, jesteśmy powiedział, pomysł opracowane w Izrael, że niektóre duchy były bardziej skuteczne niż inni i zasłużył się pod nazwą "bogów".

Ostatecznie najbardziej potężnych wszystkich zyskała popularność i renomę stał nad innymi, a ludzie wierzyli w jego władzą i oddali Mu pokłon samodzielnie.

Wreszcie, Izrael stał się skłonny przyznać, że w mniejszym bogom nie miał niezależnie od istnienia.

Porównawcza religii, a następnie, często uczy, że Izrael jest religią przeszli proces ewolucji od animizm do puste pola i usuń do henotheism do monoteizm.

Ale nie można wykazać, że polytheistic religii zawsze stopniowo redukować liczbę swoich bogów, przybywających na końcu tylko jeden.

Na przykład, istnieją niezliczone hinduskie bóstwa (szacunki wahają się od kilku sto tysięcy do 800 milionów, w zależności od diety, jak to określono), a liczba wydaje się być rzeczywiście wzrasta.

Ponieważ religii mogą dodawać coraz więcej zwolenników bóstw jak stać się bardziej świadomi i bardziej deify do naturalnych zjawisk, jak tylko jest to wiarygodne, aby zakładać, że jest puste pola i usuń koniec ewolucji od produktu oryginalnego monoteizm jak to zakładać odwrotnie.

(Słownik Elwell ewangelicki)

Monoteizm

Informacje Katolicki

Monoteizm (z Grecki monos "tylko", a theos "boga") to wyraz ukuty w stosunkowo nowoczesny razy do wyznaczenia wierze w jednego najwyższego Boga, Stwórcy i Pana na świat, wieczny Duch, wszechmocna, Wszystkie - mądry, i wszystko dobre, Rewarder dobra i zła The Punisher, źródło naszego szczęścia i doskonałości.

Jest przeciwieństwie do puste pola i usuń, który jest wiara w więcej niż jednym bogów i ateizmu, niewiary, która jest w każdym jakiejkolwiek diety.

W przeciwieństwie do deizm, jest uznanie Bożej obecności i aktywności w każdej części stworzenia.

W przeciwieństwie do Panteizm, jest wiara w Boga świadomy wolności, w odróżnieniu od fizycznych świat.

Obie deizm i Panteizm są religijne filozofie zamiast religii.

Z drugiej strony, Monoteizm, jak puste pola i usuń, jest terminem stosowania przede wszystkim do konkretnego systemu z religią.

Podstawy powodów leżących monoteizm zostały już określone w artykule Boga.

Te powody umożliwić pytanie umysł do uznania istnienia Boga jako moralnie pewne prawdy.

Jej zasadność nabywa jeszcze większej siły od pozytywnych danych związanych z objawieniem chrześcijaństwa.

(Patrz: Objawienie.)

Primitive monoteizm

Czy monoteizm religii naszych pierwszych rodziców?

Wiele Evolutionists Racjonalista protestanci i odpowiedzi Liczba Odrzucenie pojęcie bardzo pozytywne, Boskie Objawienie, które posiadają że umysł człowieka była na początku, ale nieco wyżej, że jego ape-jak przodkowie, a więc niezdolny do grasping tak intelektualnej, jak koncepcja z Monoteizm.

Oni twierdzą, że pierwszy religijnych pojęć przewlekaniu przez człowieka w jego trakcie w górę w kierunku cywilizacji były superstitions z grossest rodzaju.

Jednym słowem, człowiek prymitywny był, ich zdaniem, Savage, ale niewiele różniące się od obowiązujących w jego dzikimi intelektualnej, moralnej, i życia zakonnego.

Doktryny katolickiej naucza, że religia naszych pierwszych rodziców był monoteistycznych i nadprzyrodzonego, które wynikają z Bożego Objawienia.

Nie prymitywne, że człowiek bez pomocy Opatrzności Bożej nie może ewentualnie dojść do poznania i kultu Boga.

Pierwszy człowiek, podobnie jak jego potomkowie dziś, by miała charakter zdolności i umiejętności dla religii.

Bycie człowiekiem w prawdziwym tego słowa znaczeniu, z powodu użycia, miał tendencję następnie, jak mężczyźni mają teraz, aby rozpoznać w zjawisk natury działania na umysł i będzie znacznie lepsze niż jego własne.

Ale, jak brakowało mu doświadczenia i wiedzy naukowej, nie było łatwe dla niego jest ujednolicenie różnorodnych zjawisk widocznych na świat.

Dlatego też nie był bez niebezpieczeństwa błąkającego w jego interpretacji natury religijnej.

Był zobowiązany do pominięcia istotnych prawda, że natura jest jednością, a więc Bóg jest jednym z natury.

Objawienie było moralnie konieczne dla naszych pierwszych rodziców, jak to jest dzisiaj dla mężczyzn, aby zapewnić posiadanie prawdziwej wiary i kultu monoteistycznych.

Koncepcji, że Bóg Wszechmogący vouchsafed takie objawienie jest wybitnie rozsądne dla wszystkich którzy uznają, że do końca człowiek ma wiedzieć, miłości i służyć Bogu.

Jest repugnant myśleć, że pierwsze pokolenia mężczyzn zostały pozostawione do macają w ciemności, ignorant podobne do prawdziwego Boga i swoich obowiązków religijnych, a jednocześnie było woli Bożej, które powinny znać i Go miłują.

Instrukcja w religii, które dzieci otrzymują od swoich rodziców i przełożonych, przewidywanie ich kompetencji niezależnego rozumowania, i kierowanie ich prawo do wiedzy o Bogu, jest niemożliwe dla naszych pierwszych rodziców, nie był bez wyposażenia zastępczego.

Zostały one ustalone prawo od pierwszego w wiedzę swoich obowiązków religijnych przez Boskiego objawienia.

Jest to katolicki dogmat, ściśle związane z dogmatem grzechu pierworodnego i że z tego Atonement, że nasi rodzice po raz pierwszy zostały podniesione do stanu łaski uświęcającej i były przeznaczone do nadprzyrodzonego celu, a mianowicie, beatific wizję Boga w niebie .

To niekoniecznie oznacza, nadprzyrodzonej wiary, które mogą pochodzić wyłącznie przez objawienie.

Nie ma nic w nauce i filozofii, aby unieważnić ten monotheistic przekonania, że nauczanie było imparted przez Boga do człowieka prymitywnego.

Chociaż może to być prawdą, że życie ludzkie na początku był na stosunkowo niskim poziomie płaszczyzny kultury materialnej, prawdą jest również, że pierwsze mężczyźni byli obdarzeni rozumem, czyli ze zdolnością do tworzenia wystarczające do odrębności, którzy była przyczyną wielorakich zjawisk przedstawionych w przyrodzie.

Z drugiej strony, pokorni stopień kultury wzdłuż linii sztuki i przemysłu jest całkiem zgodne z prawem religii i moralności, jak jest to widoczne w przypadku plemion zamieniane na katolicyzm w ostatnim czasie, zachowując wiele z ich rude i prymitywne w trybie życia, które osiągnęły bardzo jasnych pojęć dotyczących Boga i wykazały niezwykły wierność w przestrzeganiu Jego prawo.

Jeśli chodzi o wpływ na Evolutionistic hipoteza w tej kwestii, zobacz Fetyszyzm.

Jest zatem całkiem zgodnie z akredytowanych wyniki nauki fizyczne twierdzą, że pierwszy człowiek, stworzony przez Boga, chętnie na uwadze, jak również dźwięku w organizmie, i że dzięki Opatrzności Bożej instrukcji, zaczął życie z prawa pojęcia Boga i jego moralnych i religijnych obowiązków.

To nie musi oznaczać, że jego koncepcja Boga została naukowo i filozoficznie głębokie.

Tutaj jest to, że naukowcy są szerokie na znak, gdy twierdzą, że Monoteizm jest koncepcja, że wiąże się uchwycić i kształcenia filozoficznego umysłu absolutnie niemożliwe do prymitywnego człowieka.

Pojęcie Boga Najwyższego potrzebne do religii nie jest wysoce metafizycznej koncepcji filozofii wymaganych przez prawo.

Jeśli były, ale niewiele może w nadziei zbawienia.

Bóg religii jest wielkim unspeakably Pana w których człowiek zależy, w którym uznaje on źródłem jego szczęścia i doskonałości; On jest sprawiedliwy sędzia, nagradzanie dobrych i ukarania zła, i miłosiernej miłości Ojca, którego ucho jest zawsze otwarty na Jego modlitwy potrzebujących dzieci i penitenta.

Taka koncepcja Boga można łatwo skorzystać zwykłą, unphilosophic umysły - przez dzieci, przez unlettered chłopskiej, przeliczone przez serenense.

Nie są te pojęcia o najwyższym jest zupełnie brakuje nawet jeżeli nadal panuje barbarzyństwa.

Biskup Le Roy, w jego interesującą pracę, "Religia des primitifs" (Paryż, 1909), i pan A. Lang, w jego "Making of Religion" (Nowy Jork, 1898), podkreślił punkt zbyt często pomijane przez studentów religii, a mianowicie, że ze wszystkich swoich religijnych crudities i superstitions, niskiej jakości, takich jak dzikimi Pygmies z Północnej Kongo, Australijczycy, a tubylcy z Andamany rozrywki bardzo szlachetny koncepcje Najwyższego Diety.

To znaczy, wówczas, że prymitywny człowiek, świeże od Boga, była niezdolna do monoteistycznych przekonań, nawet z pomocą Boskiego objawienia, jest sprzeczne z dobrze ustalić fakt.

Od otwarcia rozdziały Księgi Rodzaju, że nasze pierwsze zebranie rodziców uznane Bóg jest autorem wszystkich rzeczy, ich Pana i Mistrza, źródłem ich szczęścia, nagradzanie dobrych i karanie zła.

Prostota ich życia w zakresie ich moralnym obowiązkiem łatwe uznania.

Czcijcie był najprostszy rodzaju.

MOSAIC monoteizm

Starożytny Hebrajski religia, ogłoszonym przez Mojżesza w imię Jehovah (Jahweh), był imponujący formie Monoteizm.

Że Divinely ujawniły się niewątpliwymi nauczanie Pisma Świętego, zwłaszcza Exodus i następujących książek, które traktują o wyraźnie Mozaika prawodawstwa.

Nawet nie-katolickiego scriptural uczonych, którzy nie akceptują Pentateuch, w zaproponowanym brzmieniu, jak Mojżesz produkcji literackich, rozpoznaje, w dużej części, że w starszych źródeł, które, według nich, przejdź do sporządzenia Pentateuch, istnieją porcje, że sięgają do czasów Mojżesza, wskazujące na istnienie kultu Hebrajski monoteistycznych w jego dzień.

Teraz, transcendentnej wyższości tego Monoteizm nauczanych przez Mojżesza daje silny dowód jego Boskiego pochodzenia.

W czasie, gdy sąsiednie narody, reprezentujące najwyższy czas, że cywilizacja - Egipt, Babilonia, Grecja - były nieczyste i dającą wiele idolatrous kultu bóstw, znajduje się nieznaczne Hebrajski ludzi professing religią, w której bałwochwalstwo, nieczyste obrzędy, i poniżającego mitologii nie miał uzasadnione, ale gdy zamiast, wiary w jedynego prawdziwego Boga było związane z godnego kultu i wzniosłe kodeksu moralnego.

Ci, którzy odrzucają roszczenia Monoteizm Mozaika zostały objawione nigdy nie udało się nadać jeszcze zadowalającego wyjaśnienia tego nadzwyczajnego fenomenu.

To był jednak nade religii w Hebrajski osób, w pełni przeznaczony czas aby dać miejsce na wyższy monoteistycznych religii objawione przez Chrystusa, w którym wszystkie narody ziemi powinny znaleźć pokoju i zbawienia.

Żydowska osób zostało w ten sposób Boga wybranych osób, nie tyle ze względu na ich własnych zasług, bo jako były przeznaczone do przygotowania w sposób absolutny i uniwersalny religia, chrześcijaństwo.

Bóg Mojżeszowi ma zaledwie plemienne bóstwa.

On jest Stwórca i Pan na świat.

On daje ponad Jego lud wybrany z ziemi Chanaanites.

On jest Bogiem zazdrosnym, zakaz nie tylko czci bogów dziwne, ale korzystanie z obrazów, które mogłyby prowadzić do nadużyć w tym wieku prawie powszechnego bałwochwalstwa.

Miłość Boga jest obowiązkiem, ale jest w reverential strach dominujący emocji.

W religijnych sankcji z prawem koncentrują się głównie w czasowym nagród i kar.

Ustaw postępowania, choć określane przez wymiar sprawiedliwości, a nie przez miłość i miłosierdzie, są nadal wybitnie humanitarnego.

CHRISTIAN monoteizm

Wyniosly Monoteizm nauczanych przez Jezusa Chrystusa nie ma równolegle w historii religii.

Bóg jest przedstawiony jako nas miłości, Ojciec miłosierny, a nie jednej osoby uprzywilejowane, lecz całej ludzkości.

W tym synowskiego stosunku z Bogiem - relacja zaufania, wdzięczności, miłości - Chrystusa centrów naszych zobowiązań zarówno do Boga i do naszych kolegów-mężczyzn.

On ustanawia w poszczególnych posiadania duszy i objawia się jej losem wysokiej Bożego synostwa.

W tym samym czasie, on wrażenie na nas obowiązek odpowiedniego leczenia, jak inne dzieci Bożych, a więc w naszych braci, zatytułowany po prostu nie do wymiaru sprawiedliwości, ale miłości i miłosierdzia.

Aby wykonać tę ideę wspólnoty chrześcijańskiej, Jezus pokazuje się być wieczne, Syn Boży, posłany przez Ojca do Jego niebieskiego wybaw nas od grzechu, aby podnieść nas do życia łaski i do godności dzieci Bożych poprzez atoning zalety Jego życiu i śmierci.

Miłość Boga Ojca, co zawiera Jego miłości wcielony Syn.

Osobiste nabożeństwo do Jezusa jest motywem prawa chrześcijańskiego postępowania w Monoteizm.

Współpraca w uświęcenia ludzi jest Duch Święty, Duch prawdy i życia, wysłana w celu potwierdzenia wiernych w wierze, nadziei i miłości.

Te trzy Osoby Boskie, różnią się od siebie nawzajem, równe we wszystkich rzeczy, Ojca, Syna i Ducha Świętego, w istocie są jednym, Trójcy osób w jednej, niepodzielnej Godhead (patrz TRINITY).

Takie jest Monoteizm nauczanych przez Jezusa.

W gwarancją na prawdę Jego nauczania znajduje się w Jego najwyższym moralnej doskonałości, perfekcji w Jego nauczanie etyczne, w Jego cuda, zwłaszcza Jego ciała zmartwychwstanie, w Jego wspaniały wpływ na ludzi, dla wszystkich czas.

(Por. Jan 17:3; 1 Koryntian 8:4) Ponieważ w jej początków chrześcijaństwa był otoczony przez polytheistic wierzeń i praktyk pogańskich świat, jasnych i autorytatywnych sformułowaniach Monoteizm było konieczne.

Stąd symbole wiary, lub wyznanie, otworzyć się słowami: "Ja [nam] uwierzyli w Boga [Teon, Deum]", lub bardziej wyraźnie, "[my] wierzymy w jednego Boga [hena Teon, unum Deum]" .

(Patrz Denzinger-Bannwart, "Enchiridion", 1-40; cf. Apostolski symbol wiary; ATHANASIAN CREED; Nicejsko-konstantynopolitańskie wyznanie wiary.) Wśród wczesnych herezje, niektóre z najważniejszych i najbardziej bezpośrednio przeciwieństwie do Monoteizm powstał z próby do konta na pochodzenie zła.

Good one przypisane do jednej zasady boskie, zła do drugiego.

(Patrz Gnostycyzm; MANICHÆISM; MARCIONITES.) Te błędy dualistycznej dał okazję do energicznej obrony Monoteizm przez takich pisarzy jak św Irenæus, Tertulian, St Augustine, itd. (patrz Bardenhewer-Shahan "Patrology", St Louis, 1908).

To samo naturalnie doktryny, która odbyła się w miejsce przede wszystkim w nauczaniu misjonarzy którzy zamienili ras północnych Europa; w rzeczywistości, można stwierdzić, że rozpowszechnianie Monoteizm jest jednym z największych osiągnięć Kościoła Katolickiego.

W różnych conciliar definicje dotyczące Trójcy Osób w Bogu, nacisk jest położony na jedności Boskiej natury, patrz, np. Sobór Laterański (1215), w Denzinger-Bannwart, "Enchiridion" 428.

W średniowiecznej Szkolnictwa, podejmowania tradycyjnych wierzeń, doprowadzoną do wsparcia długi szereg argumentów opartych na powód, patrz, na przykład, Thomas, "Contra Gentes", I, xlii; i św Anzelm, "Monol." , IV.

W ciągu ostatnich trzech wieków najbardziej wyrazistym tendencja na zewnątrz Kościoła katolickiego została do ekstremalnych takich miejsc jak i Monism Panteizm, w którym jest potwierdzenie, że wszystkie rzeczy są naprawdę jeden w substancji, i że Bóg jest identyczny z świat.

Kościół jednak, iż utrzymane, nie tylko, że Bóg jest zasadniczo odmienny od wszystkich innych rzeczy, ale również, że istnieje tylko jeden Bóg.

"Jeżeli ktoś zaprzecza jedynego prawdziwego Boga, Stwórcy i Pana wszystkich rzeczy widzialne i niewidzialne, niech będzie anatema" (koncentrat Watykanu., Sess. III "De wierze", może. I).

Mohammedan monoteizm

Spośród Mohammedan Monoteizm niewiele trzeba powiedzieć. Bóg w Koranie jest praktycznie jeden z Jehovah w Starym Testamencie. Jej keynote jest islam, do rezygnacji poddani woli Bożej, która jest wyrażona w to wszystko, co się dzieje.

Bóg jest, aby używać słowa Koranu, "Wszechmogący, All-wiedząc, po prostu wszystko, Panu swiatów, Autor niebios i ziemi, Stwórca życia i śmierci, w których strony jest nieuniknione panowanie i moc, wielkie wszechmocna Lord of the tronie chwały. Bóg jest potężny... szybki w rachunku, którzy wie co Ant's waga dobra i złego, że każdy człowiek ma zrobić, i którzy nie suffereth nagroda wiernych do psucia się. On jest król, Święty,... Guardian nad Jego sługami, Shelterer o sieroty, Przewodnik erring, Deliverer z każdym ucisku, przyjaciela z bereaved, Pocieszyciela z poszkodowanych,... wspaniałe Panie, łaskawy Slyszacy, Blisko na strony, przed, Litosciwy, Przebaczajacy! "(cytat z" Islam ", Ameer Ali Syed).

Wpływ Biblii, zwłaszcza Starego Testamentu, na Mohammedan Monoteizm jest dobrze znana i nie muszą być mieszkali na tutaj.

Monoteizm I POLYTHEISTIC Religie

Jak dotąd zostało powiedziane prowadzi do wniosku, że Christian Monoteizm antecedent i jej form, mozaiki i prymitywne Monoteizm, są niezależne w ich pochodzenia z Polytheistic religii w świat.

Różne formy puste pola i usuń że teraz rozwijać, lub, które istniały w przeszłości, są wynikiem wadliwego mężczyzna próbuje interpretować charakter przez świetle bez powodu.

Gdziekolwiek naukowych widok natury nie uzyskano, mechaniczne, wtórne powoduje, że rachunek za takie zjawiska, jak uderzające Słońce, Księżyc, błyskawica, burza, zawsze było postrzegane jako istot żywych, lub jako obojętne organów przechowywane w ruch przez niewidzialny, inteligentny agentów.

Tę personalizowania z uderzającą zjawisk natury był najwyższy wśród narodów pogańskich starożytności.

Jest to wspólne stanowisko wśród narodów niższej kultury dziś.

To jest tylko od nowoczesnej nauki przyniósł wszystkich tych zjawisk w zakresie prawa fizyki, że tendencja, aby wyświetlić je jako przejawy odrębną osobowość została gruntownie rozwiane.

Teraz takie personalizowania sił natury, jest zgodny z Monoteizm tak długo, jak te różne intelligences fancied do wyprodukowania zjawiska są postrzegane jako stworzeń Boga, a co za tym idzie nie warta Kultu Bożego.

Ale gdy światło objawienia została zakryta w całości lub w części, z tendencją do deify tych osobistości związane ze zjawiskami naturalnymi, potwierdziła się.

W ten sposób polytheistic charakter kultu-wydaje się pojawiły.

To wynikły z błędnych stosowanie zdrowej zasady, których człowiek wydaje się naturalnie na całym świecie posiadają, a mianowicie, że charakter operacji wielkie są ze względu na agencję umysłu i woli.

Profesor George Fisher zauważa: "polytheistic religii nie popełniła błędu w identyfikacji wielorakich działań agencji charakter dobrowolny. Spontanicznych uczuć ludzi w tym nie podważana przez zasadami filozofii. Błąd puste pola i usuń leży w tej splintering immanentne, które będą się we wszystkich operacjach przyrody w mnogość czynników osobowych, throng z divinities każde aktywne i dominujące w prowincji własną "(" Podstawy i przykłady chrześcijańskiego wyznania ", 1903, str. 29).

Polytheistic przyrodniczo-kultu znajduje się praktycznie wśród wszystkich narodów, którzy mają brakowało naczelną gwiazdą Boskim objawieniu.

Takie historii poszczególnych religii, ponieważ posiadają oferuje niewiele dowodów na górę w kierunku rozwoju Monoteizm: wręcz przeciwnie, niemal w każdym przypadku znanego historycznego rozwoju, tendencja została do degenerate dalej i dalej od monoteistycznych pomysł.

Jest, rzeczywiście, jeden słabo Polytheistic religii, w których jedno z wielu bóstw uznanych nie jest w posiadaniu zaszczyt jako ojciec i pan się resztą.

Że jest to wynikiem wzrostu rozwoju, jako nie-katolickich uczonych bardzo ogólnie twierdzić, speculatively jest to możliwe.

Ale, że może on również być wynikiem rozwoju w dół od prymitywnych wierzeń monoteistycznych nie można zaprzeczyć.

Ten ostatni pogląd wydaje się mieć masę pozytywnych dowodów na swoją korzyść.

Antyczny Chiński religii, jak przedstawiono w najstarszych zapisów, była zadziwiająco zbliżone do czystego Monoteizm.

Brutto Polytheistic przyrodniczo-kultu Egipcjan w czasach późniejszych była zdecydowanie jeden z wcześniejszych zwyrodnienie quasi-monotheistic przekonania.

W Vedic religii monotheistic silną tendencję potwierdziła sama, tylko do osłabienia, a później zmienić w Panteizm.

Jedynym wyjątkiem jest szczęśliwy w górę rozwoju starożytnych, które miały puste pola i usuń Arian w ziemi na Irańczyków.

Poprzez mądre reformy Zaratusztra, różnych bogów natury podporządkowane były najwyższe, omniscient ducha, Ormuzd, i zostały przyznane gorszej kultu jako Jego stworzeń.

Ormuzd został uhonorowany jako twórca wszystkich, że jest dobry, revealer i strażnika prawa religijnego i moralnego postępowania, a sanctifier z wiernych.

Poczucia grzechu była mocno rozwinięte, a także normy moralności zostało ustalone, że słusznie excites podziw.

Heaven And Hell, końcowy renowacji na świat, w tym ciała zmartwychwstanie, były elementy Zoroastrianin eschatologia.

A nobler religii poza sferę religii ujawniły, nie można znaleźć.

Jednak nawet w tej religii jest rzadko sklasyfikowanych przez uczonych wśród religii monoteistycznych, ze względu na polytheistic barwienia jego kultu podrzędnego-duchy przyrody, a także do jego zatrzymania Arian starożytnego obrzędu ognia-kultu, uzasadnione Zoroastrians nowoczesnych razy formie symbolicznej kultu Ormuzd.

W tzw survivals w wyższej religii, takich jak wiara w duchy jedzenie żywności, powodując ból-duchy, witchcraft, stosowanie amuletów i Fetishes, są często cytowane jako dowód, że nawet takie formy jak Monoteizm judaizmu i chrześcijaństwa, ale są outgrowths niższych religii.

Obecność większa część tych superstitious wierzeń i obyczajów w niewiedzy więcej sekcji narodów chrześcijańskich jest łatwo wytłumaczyć jak przetrwania tenacious celne, które rozkwitły wśród narodów europejskich przodków na długo przed ich konwersji na chrześcijaństwo.

Również wiele z tych przekonań i celne są takie jak w prosty sposób może wynikać z wadliwego interpretacji natury, nieuniknione w unscientific klas kultury, nawet gdy panowały monoteistycznych pomysł.

Superstitions jak są one jednak rangi chwastów i uprawy winorośli wokół drzewa religii.

Publikacja informacji w formie pisemnej przez Charlesa F. Aiken.

Przepisywane przez Gerald Rossi.

W Encyklopedii Katolickiej, Tom X. wydania 1911.

New York: Robert Appleton Company.

NIHIL OBSTAT, 1 października 1911.

Remy Lafort, STD, cenzor.

Imprimatur. + John Murphy Farley, Archbishop of New York

Bibliografia

Krieg, Der Monotheismus d.

Offenbarung u.

das Heidentum (Mainz, 1880); BOEDDER, Natural Theology (Nowy Jork, 1891); Driscoll, filozofii chrześcijańskiej.

Bóg (Nowy Jork, 1900); HONTHEIM, Instytucje Theodicæ (Freiburg, 1893); Lilly, Wielka Enigma (2nd ed., Londyn, 1893); RICKABY, Boga i Jego stworzeń (St Louis, 1898); Michelet, Dieu et l'agnosticisme contemporain (Paryż, 1909); DE LA PAQUERIE, Eléments d'apologétique (Paryż, 1898); GARRIGOU-LaGrange, w apologétique Dictionnaire de la foi catholique (Paryż, 1910), sv Dieu; Fisher, podstawy z theistic i wyznania chrześcijańskie (Nowy Jork, 1897); CAIRD, The Evolution of Religion (2 vols. Glasgow, 1899); GWATKIN, wiedzy o Bogu i jego historycznym rozwoju (Edinburgh, 1906); Flint, Theism (Nowy Jork , 1896); Tamże, Anti-theistic Theories (Nowy Jork, 1894); IVERACH, Theism w świetle obecnej i Filozofii Nauki (Nowy Jork, 1899); ORR, The Christian View Boga i Świat (Nowy Jork, 1907 ); RASHDALL, Filozofia i religia (Nowy Jork, 1910); SCHURMANN, wiary w Boga, jego pochodzenia, charakteru, i podstawa (Nowy Jork, 1890).

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest