Teologia procesu, Process Theism

Zaawansowane Informacje

Proces współczesnej teologii jest przepływ teologów którzy uczą, że Bóg jest dipolar lub dwóch naturach, że jest integralnie zaangażowanych w proces niekończących się świat.

Bóg ma "kluczowe" lub transcendentnego charakteru, jego ponadczasowy charakter doskonałości, a on jest "stąd" immanentne natury lub przez który jest częścią tego samego procesu kosmicznego.

Ten proces jest "epochal", tj. nie w zależności od ruchu atomów lub changeless substancji, ale przez wydarzenia lub jednostki twórcze doświadczenie, które wpływają na siebie w sekwencji czasowych.

Metoda teologii proces jest bardziej filozoficznie niż biblically lub confessionally opiera, choć wiele z jego proponują wykorzystanie procesu myślenia jako sposobu wyrażania tradycyjnej chrześcijańskiej nauki lub starać się odnosić do procesu tematyce biblijnej koncepcji.

Ponadto metoda podkreśla znaczenie nauk teologicznych w formułowaniu.

Tak więc proces teologii generalnie stoi w tradycji teologii naturalnej, w szczególności związane jest z tradycją teologii empirycznych w Ameryce (Shailer Mathews, DC Macintosh, Henry WIEMAN Nelson), która championed indukcyjne, naukowego podejścia w liberalnej teologii.

Również proces teologii ma kilka filozoficznych pokrewieństwa z ewolucyjnego myślenia H. Bergson, S. Alexander, C. Lloyd Morgan, P. Teilhard de Chardin.

Ale jego prawdziwe fountainhead jest Whiteheadian filozofii.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail

Wpływ Whitehead

Alfred North Whitehead (1861-1947), słynny matematyk, filozof, zgromadziła zestaw metafizycznej koncepcji, które byłyby w stanie wyjaśnić wszystkich indywidualnych istot, od Boga, do większości rzeczy nieistotne.

Dzięki spekulacji filozoficznej w interakcji z nauki on opracowany model jego godne jednostkę podstawową rzeczywistości, którą nazwał "rzeczywistego związku" lub "rzeczywisty podmiot."

Wszystkie rzeczy można wytłumaczyć jako rzeczywiste sytuacje, procesy, wzajemnie oraz w różnym stopniu złożoności.

Każda okazja jest rzeczywiste zdarzenie, które jest chwilowe częściowo samodzielnie stworzył i częściowo pod wpływem innych okazjach faktycznego.

Każdy okazji rzeczywistych lub podmiot dipolar, posiadający zarówno fizyczne i psychiczne funkcje.

Z jego fizycznej biegun rzeczywisty podmiot zdania lub "prehends" w rzeczywistości inne fizycznych rzeczywistych podmiotów, z psychicznego biegun go prehends "wieczne obiekty" przez podmioty, które mają rzeczywisty koncepcyjne definiteness.

Wieczny abstrakcyjne obiekty są możliwości wszechświata, a rzeczywiste podmioty różnią się od siebie w zależności od sposobu ich realizacji lub actualize tych możliwości.

Whitehead używa terminu "prehend" odnosi się do poczucia lub grasping z fizyczne i konceptualne danych rzeczywistych podmiotów.

Na prehending wzajemnie rzeczywiste podmioty są wewnętrznie powiązane (zamiast związanych z zewnątrz, jak w filozofii materialistycznej lub mechanicznego).

Oznacza to, że podmioty nie są odizolowane lub niezależnych ludźmi, ale są obecne w innych podmiotów jako rzeczywiste sobą chwile procesem ciągłym.

Tę cechę prehension lub uczucie nie jest świadome lub inteligentnych aktu z wyjątkiem wyższych form życia, ale dipolar struktury i funkcji prehensive są do pewnego stopnia w każdym rzeczywisty podmiot, jednak elementarnych lub złożonych poziom istnienia.

Kreatywność jest kolejnym z Whitehead's powszechnej koncepcji; każdy podmiot ma rzeczywistą miarą wolności, która jest wyrażona w poszczególnych "subiektywne celem".

The self-twórczy proces, w którym rzeczywisty jednostka realizuje swój cel subiektywne zawiera wiele prehensions zjednoczenia jej przeszłości i dodając do nich coś nowego, który jest podmiotem własnego twórczego wkładu w proces kosmiczny.

Gdy rzeczywisty jednostka realizowany cel jego subiektywne, osiąga "satysfakcji", a następnie przestaje istnieć jako doświadczające z zastrzeżeniem, stając się zamiast obiektu lub odniesienia do rzeczywistych prehensions kolejnych podmiotów.

W ten sposób "życia" rzeczywisty podmiot jest zakończona w momencie, a proces w świat musi być postrzegane jako następstwo organicznie związane okazjach lub chwilowe doświadczeń.

Stąd to, co tradycyjne filozofii byłoby nazwać trwałej substancji, Whitehead wzywa spadku lub "droga" rzeczywiste sytuacje ze wspólną cechę.

Zmian jest wyjaśnione poprzez twórczy wkład w każdej okazji w serii i wytrzymałość jest wytłumaczyć wspólne cechy, które są dziedziczone z antecedent okazjach.

Strumień pola i stabilność wszystko jest wyjaśnione w ten sposób, czy są one elektrony, skał, roślin, ssaków, ani mężczyzn.

Człowiek jest niezwykle skomplikowane trasy lub "nexus" okazjach z pamięci, wyobraźni, uczuć i wzmożonej koncepcyjne.

Bóg jest najwyższym rzeczywistej jednostki, jak i on doskonale eksponatów wszystkich funkcji rzeczywistej jednostki.

Whitehead twierdzi, że metafizyczny spójności nie można było zobaczyć przez Boga jako wyjątek od zasady, wręcz przeciwnie, jest on głównym exemplification z metafizycznych zasad przez wszystkich rzeczy, które mają być wyjaśnione.

Tak więc Bóg doskonale prehends wszystkie podmioty w uniwersum i jest prehended w części przez nich.

On również ma wpływ na najwyższym wszystkich rzeczywistych podmiotów, ustalając granice ich kreatywność i wpływające na ich subiektywne cele poprzez dostarczanie każdy z idealnym "Wstępnym celem".

Bóg robi to ze względu na jego biegun lub psychicznego "pierwotnej natury", w którym wszystkie envisions wieczne obiekty i stopniem ich wartości odnoszące się do rzeczywistego świat.

W argumentując na istnienie Boga, Whitehead twierdzi, że bez wieczne obiekty nie byłoby racjonalne możliwości określony lub wartości, które mają być actualized, i jeszcze tylko to, co jest rzeczywiste jest w stanie wpłynąć na rzeczywistą podmiotów.

W związku z tym muszą być pewne rzeczywiste podmiot, który rozumieć i valuates wszystkich na wieczne obiekty i może działać jako agent powszechnej i transcendentnej źródło porządku i wartości w świat.

Dla Whitehead, a następnie, bez Boga kosmicznego procesu nie jest uporządkowany, procesu twórczego, ale tylko chaos.

Bóg, przez jego pierwotnej natury, akty jako "Zasada ograniczenia" lub "concretion", umożliwiające świat się konkretnie określony przez mających na celu pewne wartości w danym divinely granicach wolności.

Boże, jak dipolar, posiada również właściwości fizyczne bieguna, lub wynikające z natury ", przez które czuje wypełnione aktualność każdej okazji.

(Należy pamiętać, że "fizyczne" nie oznacza fizycznej substancji, podobnie jak w materializm.) On rzeczywiście ma pełną podmiotów w jego boskim życiu jak obiekty jego doskonałe prehension i daje im "nieśmiertelność" w jego konsekwencją jest jego wyceny swoich osiągnięć .

(Nr rzeczywisty jednostka subiektywne wyjątkiem nieśmiertelności Bóg; skończonych istot żywych nadal subiektywnie tylko ze względu na kontynuację spadków rzeczywistych sytuacjach.) Ponadto, Bóg "daje z powrotem" na świat danych z objectified podmiotów ma prehended tak, że świat Proces będzie kontynuowany i być wzbogacony o przeszłości.

Tak więc Bóg, przez prehending i jest prehended, komunikuje się z każdym w świat, w każdym razie w chwilowym spadku okazjach, które stanowią "życia", że jest.

W ten sposób Bóg jest radykalnie immanentne w świat samego procesu, co prowadzi go w kierunku większej wartości estetycznych i intensywności, a nie poprzez przymus, ale sympatyczny perswazji.

I choć Bóg w swej pierwotnej natury nie zna na świat, jako rzeczywisty podmiot zawiera w sobie świat za tym idzie, i cierpi, a wraz z nią rośnie dzięki kreatywności, które posiadają i świat.

Wkłady Hartshorne

Choć Whitehead filozofii już osiągnęły dojrzałość z publikacji Procesowej i rzeczywistości w 1929 roku, zaledwie kilka Whitehead wykorzystywane jako źródło teologicznej myśli przed 1950.

Większość teologów w latach były zaniepokojony wzrostem z neo-prawowierność, która dąży do odrzucenia naturalnej teologii i compartmentalize teologii i nauki.

Jednym z chlubnym wyjątkiem był Charles Hartshorne (1897 -), którzy rozwiniętych teologicznych implikacji Whitehead's myśli i działała jako głównego katalizatora dla procesu przepływu teologii na 60s i 70s.

Podobnie jak Whitehead, Hartshorne był zainteresowany metafizyka jako badanie tych ogólnych zasad, które przez wszystkie szczegółowe doświadczenia mają być wyjaśnione.

Ale był Hartshorne rationalistic więcej na temat tego badania.

Dla niego metafizyka zajmuje się na zewnątrz to, co jest konieczne, lub "a priori, oświadczenia o istnieniu", czyli oświadczenia, które niekoniecznie są prawdziwe jakiegokolwiek stanu rzeczy, bez względu na okoliczności.

Hartshorne podjął Whitehead's system metafizyczny i, z pewnymi zmianami, bronili go jak najbardziej spójnej i alternatywy.

On zgodził się z Whitehead na prymat staje się (co jest wliczone są, w przeciwieństwie do klasycznej filozofii), i on podkreślał nawet więcej niż Whitehead kategorii poczucie jakości każdego podmiotu (panpsychism).

Zgodnie z "prawem biegunowości" Hartshorne rozwiniętych jego dipolar widzenia Boga, choć nieco odmienny od Whitehead.

Odrzucanie Whitehead's pojęcie wieczne obiekty, Hartshorne nazwie psychicznego biegun Boga "abstrakcyjny charakter" Boże, które jest po prostu charakter poprzez wszystkie odcinki czasu.

W konsekwencji charakter Hartshorne zwane Bożym "konkretny charakter", który jest Bogiem w jego rzeczywiste istnienie w danym konkretne państwa, ze wszystkimi bogactwo nagromadzone w świat wartości, które do obecnego stanu.

Atrybuty Boga jest abstrakcyjny charakter tych boskich cech, które są wiecznie, niekoniecznie prawdziwego Boga, bez względu na okoliczności, mając na uwadze, że jakość konkretnych Bożej natury są szczegółowe Bożego, który zyskał przez jego interakcji ze świat zgodnie z okolicznościach.

Bóg w jego konkretnych aktualność jest "żyjącą osobę," w procesie, jego życie składa się z odwieczną boską kolejnych imprez lub uroczystości.

(Tu znowu Hartshorne różni się od Whitehead, którzy oglądany Boga jako jeden podmiot wieczne rzeczywistego).

Polarnej przeciwieństw w Bogu, więc oznacza to, że Bóg jest niezbędne, zgodnie z jego abstrakcyjny charakter, ale kontyngentu stosownie do jego konkretnych charakter i, ponownie, że jest niezależny w swojej abstrakcyjnej natury, ale w jego utrzymaniu konkretnych charakter.

Bóg jest niezależny w tym sensie, że nic nie może zagrozić jego istnieniu lub spowodować zaprzestanie działając zgodnie z Jego miłości i prawości charakteru, ale Bóg jest zależne od tego, co nie wpływa na jego stworzeń odpowiedzi, jego uczucia, a treść jego boskim życiu .

Według Hartshorne, doskonałość Boga nie powinny być postrzegane wyłącznie w kategoriach absoluteness, konieczności, niezależność, nieskończoności, a immutability całkowicie w przeciwieństwie do względnie, nieprzewidziane, uzależnienia, finitude, a zmienność w stworzeń.

Dla Hartshorne jest to wielki błąd klasycznego theism (takich teologów, jak Thomas Aquinas), wynikających z różnego rodzaju problemami jak sprzeczność Bożego niezbędną wiedzę o kontyngentu świat, Bóg jest ponadczasowy lub aktu tworzenia i dotyczącym świat, który jest czasowy Lub miłości Boga do człowieka, który rzekomo zakłada Boga w historii jeszcze w żaden sposób nie czyni w stosunku do niego lub zależnych od człowieka.

Hartshorne twierdzi, że jeżeli proces czasowy i kreatywność są ostatecznie rzeczywistym, a następnie sam Bóg musi być w pewnym sensie proces i musi być uzależnione od wolnej decyzji o stworzeń.

W opozycji do klasycznego theism, a następnie, Hartshorne rozwija jego "neoclassical" theism doskonałości, w którym należy rozumieć, że Bóg jest w unsurpassable społecznej spokrewnienia.

Jeśli Bóg naprawdę jest doskonała miłość, wtedy czuje się całkowicie lub całkowite zrozumienie sympatyczny wszelkiemu stworzeniu i odpowiednio reaguje na każde stworzenie w każdym przypadku.

Tak więc Bóg jest absolutną supremely w jego abstrakcyjny charakter, ale w jego względnej supremely konkretny charakter.

Nikt nie może go surpass w wyższość swego społecznego spokrewnienia wszelkiemu stworzeniu.

Ale Bóg może surpass siebie, tj. może on i nie "rośnie", aby nie stać się moralnie lepsze lub bardziej doskonałe, ale rośnie w radość i uczucie w świat, w znajomość rzeczywistych zdarzeń, i doświadczenie wartości utworzony przez świat.

(Zauważ, że dla Hartshorne, Bóg nie może foreknow kontyngentu wydarzeń przyszłych, i tak jego wiedzy, która jest pełna, co może być znane, jednak w dalszym ciągu rozwijać się w proces w świat.) Tak więc Bóg jest "self-surpasser wyższe niż wszystkie ".

Bóg jest czymś więcej niż tylko świat w całości (contra Panteizm) bo ma własny transcedent własnej tożsamości, lecz Bóg zawiera w sobie świat (contra klasycznego theism) przez jego wiedzy i miłości, które są po prostu jego doskonałe prehension lub biorąc w kreatywnych z wydarzeń na świat.

Taki widok Boga jest zatem określany jako "Panenteizm" (all-in-Bóg-ISM).

Z panentheistic widzenia Boga, Hartshorne stała się jednym z głównych bohaterów w XX wieku reassertion na Dowód ontologiczny.

Twierdzi on, że średniowieczne Anzelm naprawdę odkrył coś, co było fundamentalne znaczenie dla przykłady dowodów, a mianowicie ideę "doskonałości" i jego wyjątkowość wśród pojęć.

Ale Anzelm argument brakowało cogency ponieważ zależało od klasycznego theistic widzenia perfekcji.

Neoklasyczna widok doskonałości, Hartshorne twierdzi, zwycięża sprzeciwu nowoczesnych filozofów, że doskonałości nie może być stale zdefiniowane.

Impuls Hartshorne argument, a następnie, że doskonałość jest "najlepsze są" z definicji zawsze istnieje albo jest z konieczności lub nieistniejącej, ponieważ tylko na własny rachunek jest sprzeczne niekoniecznie nieistniejącego, jest doskonały, jeżeli jest to zgodne z własnej mówić takie, jest w rzeczywistości niekoniecznie istnieje.

Większość filozofów nadal utrzymuje, że taki argument jest zdefiniowanie Boga do istnienia przez mylące logiczne z koniecznością egzystencjalną koniecznością.

Ale Hartshorne twierdzi, że w odniesieniu do logiki istnienia jest unikalny w przypadku doskonałości, czyli doskonałości, jeśli naprawdę jest doskonałość, istnieje koniecznie, jak logicznie wymagane terenie wszystkich istnienia i myśli.

Tutaj można zobaczyć Hartshorne's aprioristic podejście do metafizyki bardzo dużo pracy i filozoficznych dyskusji w tej kwestii nadal.

Niemniej jednak filozofów (np., nawet jak nontheist JN Findlay) Przyznam, że Hartshorne uczynił pojęcie perfekcji racjonalnie wyobrazić i ponownie otwartych na Dowód ontologiczny, które wydawało się, zanim została zamknięta.

Proces myśli chrześcijańskiej

Po 1960 roku, jako wpływy neo-prawowierność był coraz mniejszym, coraz większa liczba teologów włączona do Whitehead, Hartshorne i nowych źródeł filozoficznych dla współczesnych wyraz wiary chrześcijańskiej.

Począwszy od nauki Bożej, takich teologów jak John Cobb, Schubert Ogden, Daniel D. Williams, Norman Pittenger starał się pokazać, że proces widzenia Boga jest bardziej w zgodzie z biblijnym związku z Bogiem (jako dynamicznie ludzi związanych z historią ) Jest więcej niż tradycyjne chrześcijańskie widoku klasycznego theism.

Twierdzili oni, że monopolar koncepcja Boga jako ponadczasowy, stała, impassible, w każdym sensie niezależny był bardziej puste niż biblijne.

Williams analizy biblijnej, chrześcijańskiej motyw miłości i twierdził, że Whitehead's metafizyka pozwala teolog, aby wyjaśnić działanie Bożej miłości w sposób nie można z klasycznego pojęcia Boga jako samo-lub bezwzględnych predestinator.

Ogden twierdził, że "nowe theism" proces myślenia, z jego świat-potwierdzając nacisk, wyraża znaczenie wiary chrześcijańskiej dla świeckich ludzi, którzy potrzebuje ostateczną podstawę do jego "ineradicable zaufania" w końcowej wartości ludzkiej egzystencji.

Cobb, jak wykazało Whiteheadian filozofii mogą być podstawą do nowej chrześcijańskiej teologii naturalnej, teologii, który przez filozoficzne oznacza pokazuje, że swoiste wizji chrześcijańskiej wspólnoty wiary świeci ogólnego doświadczenia ludzkości.

Proces teologów następnie zaczął koncentrować się na Christology, zwłaszcza w latach 70. ub. wieku, chociaż Pittenger doprowadziły sposób pisania przez kilka utworów na ten temat z procesem widzenia, po raz pierwszy w 1959 roku.

Dla Pittenger na wyjątkowość Chrystusa jest postrzegane w sposób actualized Bożej dążyć do swego życia.

Grzech jest "odchylenie cel"; człowieka w jego subiektywnym celem zakłóca lub odbiega od Boga początkowy cel.

W jego subiektywne ma Chrystusa actualized idealnym celem Boga (jak kosmiczne Lover) z takim natężeniu, że Chrystus stał się najwyższym uosobieniem człowieka "miłość w działanie."

W bóstwo Jezusa, nie oznacza, że jest odwiecznie preexistent osoby, ale odnosi się do Boga i poprzez działania w życiu Jezusa, którzy incarnated i przekształcono cały Izrael jest religią i stał się wybitny przykład twórczej miłości Boga, która jest w miejscu pracy powszechnie.

David Griffin ma zna podobnie, sugerując, że Jezus actualized decydujący objawienia Bożego; tj. "wizji rzeczywistości" wykazały w jego słowa i działania był najwyższym wyrazem Bożego wieczny charakter i cel.

Cobb zapewni Loga Christology.

Logos jako pierwotnej natury Bóg jest obecny (wcielony) we wszystkich rzeczy w formie wstępnej ma dla stworzeń.

Ale Jezus jest najpełniejszym wcieleniem logo, ponieważ w nim nie było napięcie między początkowym celem Bożego i własnej samooceny celów przeszłości.

Jezus tak prehended Boga, że Boga immanence był "coconstitutive" Jezusa "selfhood.

Cobb co sugeruje (w przeciwieństwie do innych procesów myślicieli), że Jezus był różni się od innych w jego "struktury istnienia" nie tylko przez stopień, lecz w naturze.

Lewis Ford Nacisk położono na zmartwychwstanie jako podstawa do Christology.

Według niego, co było pierwsze doświadczenie uczniów, ani wyglądu ciała Chrystusa nie tylko omamy, ale wizja, czy spotkanie z "nonperceptual rzeczywistość" dokonane przez postrzegawczych "oznacza hallucinatory".

Tak więc zmartwychwstanie jest o duchowej naturze; jest to nowa rzeczywistość wschodzących, "ciało Chrystusa", w którym ludzkość jest przekształcony w nowej jedności organicznej przez żywego ducha Chrystusa.

Ford proponuje również proces widzenia Trójcy; Ojciec jest transcendentnej jedności z Bogiem, którzy przez kreatywnych "nontemporal działania" generuje Logos (pierwotnej natury) jako wieczne wyrażenie Bożej mądrości i wyceny, i Ducha Świętego jest stąd charakter w tym sensie, z czym i immanentne providential moc Boga.

Obecnie, proces nadal działa obfitują, radzenia sobie z różnymi chrześcijańskiej koncepcji i dotyczy: grzechu i zła, Teodycea, kościół, duszpasterstwo, ekologię, wyzwolenie, i stosunek do nauki teologii, filozofii i kultury.

Chociaż proces teologii jeszcze nie stały się głównym życie w kościele ława, jest bardzo wpływowych w świat intelektualnej w seminariach i absolwentów szkół, nie ma wątpliwości i jest najbardziej opłacalne formy neoliberalnej teologii obecnie w Stanach Zjednoczonych.

Kilka innych pisarzy chrześcijańskiej teologii z perspektywy procesu są Bernard Meland, Ian Barbour, Piotr Hamilton, Eugene Peters, Delwin Brown, William Beardslee, Walter Stokesa, Ewert Kuzyni, E. Baltazara, Bernard Lee.

Chociaż proces teologii opracowane głównie w obrębie protestantyzm, teraz ma wpływ także z rzymsko-katolickiego myślicieli (jak wynika z ostatnich czterech nazwisk tylko wymienione).

Katolickich myślicieli procesu zostały uchwyty do najbliższych nie tylko z Whitehead, ale także z Teilhard de Chardin, którego myśli są oddzielone od historycznie, ale ma pewne powinowactwa z filozoficzne, Whiteheadian tradycji.

Oceny

Na filozoficzne lub norm racjonalnego procesu teologii ma kilka punktów polecenia.

Po pierwsze, podkreśla metafizyczny spójności, czyli dąży do wyrażania wizji Boga i świat przez spójnych i jasno określonych w metafizycznej koncepcji.

Po drugie, integruje nauki i teologii, i odwrotnie, są one razem w tym samym powszechne sferze dyskursu, a mianowicie proces metafizyka.

W konsekwencji, a na trzecim miejscu, teologii procesu stanowi odpowiedź na tenable opłaty języku teologicznym, że nie ma sensu.

Proces teolog twierdzi, że jeśli metafizyka opisuje tych ogólnych pojęć i zasad przez wszystkich szczegółów, które mają być wyjaśnione, a jeśli Bóg jest naczelnym exemplification tych zasad, a następnie rozmawiać o Bogu jest znaczącym stopniu podstawowym i przydatności do czegokolwiek.

Po czwarte, proces z polotem mistrzów teologii naturalnej teologii.

Po piąte, proces teologii daje jasne i wiarygodne postaci do dynamicznego, osobistego związku z Bogiem.

Cech osobowych, takich jak własny rachunek świadomość, twórczo, wiedza i spokrewnienia społeczne są przypisane do Boga w najbardziej dosłowny sens.

Według norm racjonalnego procesu teologii ma również swoje słabe lub wątpliwe funkcji.

Po pierwsze, można pytanie, czy proces ma modelu sprawiedliwości na własny rachunek tożsamości indywidualnej osoby w procesie.

Po drugie, proces teologii ma pewne problemy dotyczące finitude i temporality Boga, np. odnoszące się do problemu Boga nieskończoną, nontemporal, pierwotnej natury Bożej skończonych, czasowego, uprawy, oraz wynikające z charakteru, czy problem skoro jedność doświadczenia w każdej Chwila Bożego wszechobecna istnienie w świetle nauczania fizyki względności, że nie ma jednoczesnego całym wszechświecie.

Po trzecie, istnieje kwestia religijnego adekwatności Panenteizm.

Jest najbardziej godny obiekt kultu Bożego, którzy potrzebuje świat, aby być pełny lub osobistej, którzy Boga jest kompletnym osobowych przed ich świat?

Oprócz tych problemów filozoficznych, istnieją pewne cechy procesu teologii, które z punktu widzenia teologii ewangelicznej, są sprzeczne z Pisma Świętego.

Te obejmują nontripersonal świetle Trójcy, Nestorian lub Ebionite tendencja w Christology, nonsupernaturalistic świetle Biblii i dzieła Chrystusa, odmowa Bożej foreknowledge i predestination, a słaby widok człowieka depravity.

DW Diehl

(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


JB Cobb, Jr, Natural teologii chrześcijańskiej; LS Ford, Lure Boga; D. Griffin, proces Christology; C. Hartshorne, Bożego Relativity, logika doskonałości, a Creative Synteza i filozoficznego Metoda; S. Ogden , Rzeczywistość Boga; N. Pittenger, Christology Reconsidered i procesów myślenia i wiary chrześcijańskiej; AN Whitehead, procesów i rzeczywistości; D. Brown, James R. i G. Reeves, Eds. Z procesu Filozofia i myśl chrześcijańska; W. Chrześcijańskiej, interpretacja Whitehead's Metafizyka; JB Cobb, Jr, D. Griffin, Process Teologia: An Introductory Ekspozycja; N. Geisler, "Proces teologii," Współczesna napięć w teologii, ed.

SN Gundry i AF Johnson.


Także, zobaczyć:


Panteizm


Theism


Rationalism


Agnostycyzm


Panenteizm

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest