racjonalizm

Zaawansowane Informacje

Filozoficzny racjonalizm obejmuje wiele aspektów myśli, z których wszystkie akcje zazwyczaj przekonanie, że rzeczywistość jest rzeczywiście racjonalny charakter i prawidłowego dokonywania potrąceń jest niezbędne do osiągnięcia wiedzy.

Takie dedukcyjne logika i stosowanie matematycznych procesów świadczenia głównego narzędzia metodologiczne.

Tak, racjonalizm często przebywał w przeciwieństwie do empiryzm.

Wcześniejsze formy racjonalizmu znajdują się w Grecki filozofia, zwłaszcza w Platon, którzy orzekł, że prawidłowe korzystanie z matematyki i rozumowanie było lepiej metodologii nauki.

Ten ostatni jest nie tylko w błąd w wielu sytuacjach, ale empiryzm można obserwować tylko fakty w tej zmieniających świat.

Na dedukcyjne powodu, Platon wierzył, że można wyodrębnić wrodzonej wiedzy, która jest obecna w chwili urodzenia, pochodzące z sferę formy.

Jednakże, racjonalizm jest często związane z filozofów oświecenia takich jak Descartes, Spinoza, Leibniz.

To właśnie formie kontynentalnej racjonalizm, który jest głównym dotyczą zawarte w tym artykule.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail

Innate Ideas

Descartes wyliczone różne rodzaje pomysłów, takich jak te, które wynikają z doświadczeń, które zostały sporządzone z powodu samego, i tych, które są wrodzone i powstałe w ten sposób umysł przez Boga.

Ta ostatnia grupa była podstawą rationalistic myśli.

Innate pomysły są te, które są bardzo atrybuty ludzkiego umysłu, przez Boga wrodzonej.

W takich tych "czystych" Pomysły są znane a priori przez wszystkich ludzi, a tym samym są uznawane przez wszystkich.

Tak więc decydujące znaczenie miały one dla rationalists że zazwyczaj stwierdzić, że te pomysły były warunkiem wstępnym dla nauki dodatkowych faktów.

Descartes wierzył, że bez wrodzonej pomysłów, żadnych innych danych może być znana.

W empiricists zaatakowali rationalists w tej kwestii, twierdząc, że treść tego socalled wrodzone pomysłów było rzeczywiście dowiedział się za pośrednictwem jednego z doświadczenia, choć może w dużej mierze na unreflected przez osobę.

W ten sposób uczymy się ogromnej ilości wiedzy poprzez nasze rodziny, edukacji i społeczeństwa, które przychodzi bardzo wcześnie w życiu i nie mogą być liczone jako wrodzone.

Jeden rationalistic odpowiedzi na ten zarzut został empirycznych wskazuje, że były one bardzo wielu pojęć używanych w dziedzinie nauk ścisłych i matematyki, które nie mogły być wykryte przez doświadczenie samodzielnie.

W rationalists zatem, że empiryzm nie może stanąć samodzielnie, ale wymaga dużej ilości prawdy, które mają być zaakceptowane przez właściwe wykorzystanie rozumu.

Epistemologia

Rationalists miał wiele do powiedzenia na temat wiedzy i jak można zyskać pewność.

Mimo tego było zapytanie odpowiedział nieco inaczej, najbardziej rationalists ostatecznie dostał z powrotem do twierdzenia, że Bóg jest ostatecznym gwarantem wiedzy.

Być może najlepszym przykładem takiego wniosku znajduje się w filozofii Kartezjusza.

Początek z rzeczywistością wątpliwości, zdecydowany przyjąć, którego nic nie może być pewne.

Jednak, co najmniej jedna rzeczywistość może być wyprowadzona z tym wątpliwości: był wątpiącym i dlatego musi istnieć.

W jego słynne słowa dictum, "Myślę, więc jestem."

Od realizacji, że wątpliwość, Descartes stwierdził, że był na utrzymaniu, jest skończone.

Następnie przystąpił do istnienia Boga za pomocą formularzy z ontologicznych i kosmologicznych argumenty.

W Meditations III-IV Meditations na jego pierwszej filozofii Kartezjusza twierdził, że jego idea Boga jako nieskończonej i niezależne jest jasny i wyraźny argument przemawiający za istnieniem Boga.

W rzeczywistości, Descartes stwierdził, że ludzki umysł nie był w stanie wiedzieć coś więcej niż pewnością istnienia Boga.

Skończonej, nie był zdolny do wyjaśniania obecności idei nieskończonej Boga oprócz konieczności jego istnienia.

Następna Descartes stwierdził, że ponieważ Bóg był doskonały, nie mógł zwodzić skończonych istot.

Ponadto Descartes własne urządzenia do oceny świat wokół niego dano mu przez Boga i tym samym nie byłoby mylące.

Rezultatem było to, że niezależnie od mógł wywnioskowanie przez jasny i wyraźny myślenia (np., że w matematyce) dotyczące świat i inni muszą więc być prawdziwe.

Dlatego konieczne istnienie Boga, jak to możliwe, że wiedza i prawda gwarancji dotyczących tych faktów, które mogą być jasno określone.

Początek z rzeczywistością wątpliwości Descartes przystąpiła do swego istnienia, do Boga, i na świat fizyczny.

Spinoza nauczał również, że wszechświat eksploatowane zgodnie z zasadami racjonalnego, że prawidłowe korzystanie z powodu tych prawdy objawione, że Bóg jest ostatecznym gwarantem wiedzy.

Jednakże, on odrzucony Kartezjański dualizm na rzecz monism (określone przez niektórych jako Panteizm), że istnieje tylko jedna substancja, określany jako Boga lub natury.

Czcijcie została wyrażona racjonalnie, zgodnie z charakterem rzeczywistości.

Spośród wielu atrybutów istoty myśli i rozszerzenia były najważniejsze.

Spinoza geometryczne użytków metodologii wywnioskowanie epistemologiczne prawd, które mogłyby się odbyć w faktycznych.

Poprzez ograniczenie dużo wiedzy na oczywiste prawdy objawione przez matematyka, skonstruowane w ten sposób jeden z najlepszych przykładów rationalistic systemu budowania w historii filozofii.

Leibniz określone jego koncepcji rzeczywistości w jego główne prace Monadology.

W przeciwieństwie do materialistycznej koncepcji atomów, Monady są unikalne metafizycznych jednostek w życie, które nie są dotknięte przez zewnętrznych kryteriów.

Pomimo, że każdy rozwija się indywidualnie Monada, są one ze sobą za pomocą logicznego "preestablished harmonii", z udziałem hierarchii Monady zorganizowanych przez kulminację w Bogu, Monada z Monady.

Dla Leibniza szereg argumentów ujawniły istnienie Boga, którzy została ustalona jako odpowiedzialne za zamawianie z Monady do racjonalnego wszechświata, który był "najlepszy ze wszystkich możliwych światów."

Bóg także był na podstawie wiedzy, a tym rachunki za epistemologiczne relacji między myślą a rzeczywistością.

Leibniz więc wrócił do koncepcji na transcendencję Boga, znacznie bliżej do zajmowanego stanowiska przez Kartezjusza i, w przeciwieństwie do Spinoza, mimo że ani on, ani Spinoza rozpoczęła z własnej subiektywne, podobnie jak Descartes.

Tak było rationalistic epistemologia charakteryzuje zarówno przez dedukcyjne procesie argumentacji, szczególną uwagę należy zwrócić na metodologię matematyczne, i przez wszystkich ugruntowanie wiedzy w zakresie natury Boga.

Spinoza system euklidesowa geometria twierdził demonstracji Bożej natury lub jako jedną substancję z rzeczywistością.

Niektórzy badacze z kartuzów perswazji przeniósł się do stanowiska occasionalism, którą psychicznego i fizycznego zdarzeń odpowiadają sobie wzajemnie (jak hałasu odczuwanego z drzewa objęte odpowiada rzeczywistej wystąpienia), ponieważ są one zarówno ordynowany przez Boga.

Leibniz użytków rygorystyczne stosowanie rachunku do uzyskania deductively nieskończony zbiór Monady, które zakończą w Bogu.

Tę rationalistic metodologii, oraz nacisk na matematykę w szczególności, był istotny wpływ na powstanie nowoczesnej nauki w tym okresie.

Galileo, która odbyła się kilka pomysłów związanych przede wszystkim, a zwłaszcza w jego koncepcja natury jako matematyczny sposób zorganizowany i postrzegane jako takie za pomocą rozumu.

Teoria źródeł

Spośród wielu dziedzinach, w których wpływ był odczuwalny rationalistic myśli, wyższe krytykę Pisma jest z pewnością, że jest istotne dla analizy współczesnych tendencji teologicznych.

Spinoza nie tylko odrzucił inerrancy i propositional charakter specjalne objawienie w Piśmie Świętym, ale również był prekursorem, jak David Hume, a niektóre z English deists którzy odrzucone cuda.

Spinoza uznał, że cuda, jeśli odmówiono jako wydarzenia, które naruszyć prawa natury, nie występują.

Szereg trendy English deizm odzwierciedlają wpływ, i podobieństw, kontynentalny racjonalizm, jak również brytyjski empiryzm.

Oprócz akceptacji wrodzonej wiedzy dostępna dla wszystkich mężczyzn i wyciągania z takich propozycji z wiedzy ogólnej, deists takich jak Matthew Tindal, Anthony Collins, Thomas Woolston próbował odrzucić cuda i spełnione proroctwo jako dowodów na specjalne objawienie.

W rzeczywistości deizm jako całość był w dużej mierze jako próba znalezienia naturalnych religii, z wyjątkiem specjalnych objawienie.

Wiele z tych tendencji było oznaczone wpływ na współczesną wyższe krytyki.

Oceny

Chociaż racjonalizm był bardzo wpływową na wiele sposobów, był również zdecydowanie krytykowany przez uczonych którzy zauważyli kilka słabych punktów.

Po pierwsze, Locke, Hume, a nie empiricists zmęczony atakami pojęcie idei wrodzonych.

Oni twierdzili, że małymi dziećmi dał niewielki, jeśli jakikolwiek, wskazanie wszelkich kluczowe kwotę wrodzonej wiedzy.

Empiricists były raczej szybko wskaż polecenie sensie doświadczenia jako szef szkoły-nauczyciel, nawet w dzieciństwie.

Po drugie, empiricists również, że powód nie mógł być tylko (lub nawet głównym) środkiem do osiągnięcia wiedzy, kiedy jest tak wiele zebranych przez zmysły.

Prawdą jest, że wiele wiedzy nie może być możliwość zredukowania do sensie doświadczenia, to również nie wskazują, że głównym powodem jest środkiem poznania.

Po trzecie, to często powód wskazał, że sama prowadzi do zbyt wiele sprzeczności, metafizycznej i inaczej.

Na przykład, na dualizm Kartezjusza, Spinoza, monism, i Leibniz, monadology zostały zadeklarowane jako absolutnie knowable, w imię racjonalizmu.

Jeśli jedna lub więcej z tych opcji jest niepoprawna, co do pozostałej części systemu (-ów)?

Po czwarte, w celu odparcia rationalistic i deistic wyższe krytyki pojawiły się szybko z zagrody w stanie takich uczonych, jak John Locke, Thomas Sherlock, Joseph Butler, William Paley.

Szczególne objawienia i cuda były szczególnie bronił przed atakiem.

Butler's analogię Religia w szczególności było tak druzgocące, że wiele z nich stwierdził, że nie jest on tylko jednym z najsilniejszych apologetyki dla wiary chrześcijańskiej, ale że był to główny powód upadku deizm.

GR Habermas


(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


R. Descartes, Rozprawa o metodzie; P. Gay, deizm: An Anthology, G. Leibniz, Monadology; B. Spinoza, Etyka i Tractatus Theologico-Politicus; CL Becker, niebieskiego miasta z osiemnastego wieku filozofowie, J. Bronowski i B. Mazlish, Western Tradycja intelektualna: Od Leonardo do Hegel, F. Copleston, Historia filozofii, IV; WT Jones, A History of Western Philosophy, III, B. Williams, Encyclopedia of Philosophy, VII.


Rationalism

Informacje Katolicki

(Łacina, stosunek - powód, wydział umysłu, która stanowi podstawę obliczania, tj. dyskursywnego rozumu. Zobacz apologetyki; ateizm; BIBLIA; deizm, empiryzm; etyki; egzegezy biblijnej; wierze; materializm; MIRACLE; Objawienia).

Termin ten jest stosowany: (1) w dokładny sens, do wyznaczenia konkretnego momentu w rozwoju myśli w protestanckich Niemcy; (2) w szerszym i bardziej zwykle sensie na pokrycie widok (w stosunku do których wielu szkołach może zostać zaklasyfikowane jako rationalistic), że rozum ludzki, ani zrozumienia, jest jedynym źródłem i końcowy test wszystkich prawdy.

To jeszcze bardziej: (3) czasami były stosowane do metody leczenia prawdy objawionej theologically, odlewanie go w formie uzasadnionej i zatrudniających w kategoriach filozoficznych jego opracowanie.

Te trzy używa tego terminu zostaną omówione w niniejszym artykule.

(1) W Niemiecki szkoły teologicznej Rationalism tworzą część bardziej ogólnego przepływu XVIII wieku "Oświecenia".

To może być powiedział zawdzięczają swoje pochodzenie do natychmiastowego filozoficzny system Christian Wolff (1679-1754), która była zmiana, z Aristotelean cechy, które z Leibniz, szczególnie charakteryzuje Spiritualism, determinizm i dogmatism.

To filozofia i sposób jej wywarły głęboki wpływ na contemporaneous Niemiecki myśli religijnej, dostarczając jej rationalistic z punktu widzenia teologii i egzegezy.

Niemiecki filozofii w XVIII wieku, jako całość, dopływ do Leibniza, którego "Théodicée" został napisany głównie przeciwko Rationalism z Bayle: był on oznaczony przez infiltracją English Francuski deizm i materializmu, do którego w chwili obecnej Rationalism miał wielkie powinowactwo, i do którego stopniowo rozwijane i było vulgarized przez jego związków z literatury popularnej.

Wolff sam został wydalony z jego krzesło na uniwersytecie w Halle ze względu na charakter Rationalistic jego nauczanie, głównie ze względu na działania Lange (1670-1774; por. ". Causa Dei et reilgionis naturals adversus atheismum" i "Dyskusja modesta ", Halle, 1723).

Ustępujący do Marburga, wykładał tam aż do 1740, kiedy został odwołany do Halle by Frederick II.

Wolff's próby wykazania naturalnych religii racjonalny nie było w sensie ataku na objawienie.

Jako "supranaturalist" Przyznał powyżej powodu prawdy, a on próbował się do wsparcia ze względu na nadprzyrodzony prawd zawartych w Piśmie Świętym.

Jednak jego próba, podczas gdy incensed w pietistic szkoły i łatwo z zadowoleniem przez bardziej liberalnych i umiarkowanych wśród ortodoksyjnych Lutherans, w rzeczywistości okazała się zdecydowanie na korzyść tego Naturalizm, że chciała potępienia.

Naturalne religii, potwierdziła, można wykazać, ujawniła religii znajduje się w samej Biblii.

Jednak w jego metodzie dowodu organ Pisma konieczne było, aby miał powód, a tym samym stała się umysł człowieka, logicznie, ostatecznego arbitra w przypadku obu.

Supranaturalism w teologii, która była Wolff zamiar utrzymać, okazała się niezgodna z takiego stanowiska filozoficznego, a jego miejsce zajęła Rationalism.

Jest to jednak należy odróżnić od czystej naturalizm, do którego doprowadził, ale z którą nigdy nie został zidentyfikowany teoretycznie.

Objawienie nie było odmowy przez Rationalists; choć, jak sprawy z faktu, jeśli nie teorii, było cicho stłumiony przez twierdzenie, ze coraz wniosku, że powód jest właściwym sędzią całej prawdy.

Naturalists, az drugiej strony, fakt odmowy objawienia.

Zgodnie z deizm i materializm, Niemiecki Rationalism napadły departamentu egzegezy biblijnej.

Oto niszczącą krytykę, bardzo podobna do tej z Deists, był stałym poziomie w stosunku do odnotowanych w cuda, i autentyczności Pisma Świętego.

Niemniej jednak, rozróżnienie między racjonalizm i Naturalizm jeszcze uzyskane.

Wielki biblijne krytyk Semler (1725-91), którzy są jednym z głównych przedstawicieli szkoły, był silnym przeciwnikiem tego ostatniego; w spółkę z Teller (1734-1804) i inni, starali się pokazać, że rekordy z Biblia nie więcej niż lokalny charakter tymczasowy i, w ten sposób próbuje chronić głębsze objawienie, rezygnując jednocześnie z krytyków jego powierzchownych pojazdu.

On czyni rozróżnienie między teologii i religii (przez który oznacza, etyka).

W rozróżnienie pomiędzy naturalnymi i religii ujawniło konieczność ściślejszej definicji tego ostatniego.

Dla Supernaturalists i Rationalists podobne wyznania odbyło się "w ten sposób do poznania i uwielbienia Diety", ale składający się głównie na Rationalists, w przestrzeganiu prawa Bożego.

Ta identyfikacja z religii moralności, które w tym czasie był w charakterze użytkowym (patrz UTILITARIANISM), doprowadził do dalszego rozwoju w koncepcji natury religijnej, w rozumieniu objawienia, a wartość Biblii jako kolekcja inspirowana pism .

W świetle wcześniejszych protestanckich ortodoksyjnej religii jako ciało prawdy opublikowany i nauczał przez Boga do człowieka w objawieniu się w proces dezintegracji.

W Semler jest rozróżnienie między religii (etyki) z jednej strony i teologii na inne, podobne Herdera w separacji religii od opinii teologicznych i religijnych zwyczajami, sprawy religii chrześcijańskiej, jako że pomysł, wydawało się umieścić poza zasięgiem w szoku krytyki, która poprzez niszczenie fundamentów, na którym twierdził on, do odpoczynku, gdyby poszedł tak daleko do dyskredytuje starszych formie Luteranizm.

Kant's (1724-1804) z powodu krytyki, jednak utworzona była punktem zwrotnym w rozwoju racjonalizmu.

Dla pełnego zrozumienia jego postawy, czytelnik musi się zapoznać z charakterem jego pietistic wychowania i później naukowych i filozoficznych formacji w Leibniz-Wolff szkoły myślenia (patrz Kant, filozofia).

Jeśli chodzi o punkt, który zajmuje nas w chwili obecnej, Kant był Racjonalista.

Dla niego religia była coextensive, z naturalnych, choć nie utylitarne, moralności.

Kiedy spotkała się z krytyką z Hume i zobowiązała się jego słynne "Kritik", jego zadaniem było chronić swoje poglądy religijne, jego rygorystycznej moralności, od niebezpieczeństwa krytyki.

Ten uczynił, a nie za pomocą starego racjonalizm, ale dyskredytuje rzucania na metafizyka.

Przyjęta dowodów na istnienie Boga, nieśmiertelności i wolności były w ten sposób, jego zdaniem, przepadli, a dobrze znany zestaw postulatów z "categoric imperatyw" przedstawione w ich miejsce.

To, oczywiście, był koniec racjonalizmu w swojej wcześniejszej formy, w których podstawowe prawdy religii zostały określone jako widocznego powodu.

Jednak, pomimo przesunięcia ciężaru religii z czystego do praktycznego powodu, Kant nigdy nie wydaje się, aby dotarły do wyświetlenia -; do wszystkich jego prac, które wskazała -; że religia nie jest jedynie etyka, "conceiving moralnego prawa jako Boskiego polecenia ", bez względu na sposób daleki od Utilitarianism -; nie jest sprawa na uwadze, ale z sercem i będzie, że objawienie nie osiąga człowiek w drodze ogłoszenia na zewnątrz, ale składa się osobiście w kierunku dostosowania Bóg.

Ta koncepcja została osiągnięta stopniowo z wyprzedzeniem o teorii, że człowiek posiada poczucie religijne, lub wydział, w odróżnieniu od racjonalnej (Fries, 1773-1843; Jacobi, 1743-1819; Herdera, 1744-1803; - wszystkie przeciwieństwie do Intellectualism z Kanta), a ostatecznie znalazło wyraz w Schleiermacher (1768-1834), dla których religia znajduje się ani wiedzy, ani w działaniu, ale w specyficznych postawa umysłu, która polega na świadomości absolutną zależność od Boga.

Tutaj starszych rozróżnienie pomiędzy naturalnymi i ujawniła religii znika.

Wszystko to można nazwać religią - świadomość uzależnienia - jest w tym samym czasie revelational, i wszystkich religii jest taki sam charakter.

Nie ma specjalnego objawienia w starszych protestanckich (katolickiego) sens, ale tylko ten stosunek zależności doprowadzone do ich indywidualnych w nauczaniu przez różnych wielkich osobistości którzy od czasu do czasu, które objawia się nadzwyczajne poczucie religijnej.

Schleiermacher był współczesny z Fichte, Schelling, Hegel, którego philoasophical spekulacji miał wpływu, z własnej, w końcu subverting Rationalism jak tutaj rozpatrywane.

Ruch może być powiedział, że zakończył się wraz z nim - w opinii Teller "największego teologa protestanckiego, że Kościół nie miał, ponieważ w okresie reformacji".

Większość współczesnych teologów protestanckich przyjąć jego poglądy, ale nie do wykluczenia wiedzy jako podstawy religii.

Równolegle z rozwojem filozoficznych i teologicznych poglądów co do rodzaju i wartości religii objawienia, które pod warunkiem, że z jego krytyczną zasad, miała miejsce jedna exegetical ewolucji.

Pierwszy etap polegał na zastąpieniu protestanckiej doktryny ortodoksyjnej (czyli że Pismo Święte jest Słowem Bożym) rozróżnienie pomiędzy Słowo Boże zawarte w Biblii i sama Biblia (Töllner z Herdera), chociaż nadal utrzymuje, że Rationalists na czyste źródła objawienia leży raczej w pisemnym niż w tradycyjnym słowa.

To rozróżnienie nieuchronnie doprowadziło do zniszczenia, sztywne widok inspiracji, przygotowała grunt pod drugą fazę.

Zasada zakwaterowania był już zatrudniony w celu wyjaśnienia problemów poruszonych przez Pismo zapisy cudowne wydarzenia i przejawy demoniacal (Senf, Vogel), oraz arbitralne metody egzegezy były również wykorzystywane do samego końca (Paulus, Eichhorn).

W trzeciej fazie Rationalists osiągnęła punkt możliwość błędów, które zostały dokonane przez Chrystusa i Apostołów, w każdym razie w odniesieniu do innych niż istotne elementów religii.

Wszystkie urządzenia z egzegezy byli zatrudnieni dotąd nadaremnie; i, w końcu, Rationalists znalazły się zmuszony przyznać, że autorzy Nowego Testamentu musi być napisana z punktu widzenia różni się od tego, co nowoczesne teolog przyjmie (Henke, Wegseheider) .

Zasada ta, która jest wystarczająco elastyczne, aby dopuścić do użycia przez niemal każdy różnych opinii, została przyjęta przez kilku z Supernaturalists (Reinhard, Storr), i jest bardzo ogólnie akceptowanymi przez nowoczesne divines protestanckich, w odrzuceniu słownej inspiracji.

Herdera jest bardzo wyraźne rozróżnienie na - naprawdę musi być dostrzegła inspirację z tego, co nie jest, i de Wette ustanawia jako kanon interpretacji "religijne postrzeganie Bożego działania, lub Ducha Świętego, w święty pisarzy w odniesieniu do ich wiary i inspiracji, ale nie szanując ich wydziale kształtowania pomysłów... "

W skrajnej formie mogą być postrzegane zatrudnionych w takich dzieł jak Strauss "Leben Jesu", gdzie hipoteza z mityczną cuda natury jest rozwinięty w większym stopniu niż przez Schleiermacher lub de Wette.

(2) racjonalizm, w szerszym, wybieranych w rozumieniu tego pojęcia, jest wykorzystywany do wyznaczenia jakiegokolwiek sposobu myślenia, w którym rozum ludzki posiada miejsce na najwyższym kryterium prawdy, w tym sensie, jest to szczególnie zastosowanie do takich sposobów myślenia, skontrastowane z wiarą.

Zatem Ateizm, materializm, naturalizm, Panteizm, sceptycyzm, itp., wchodzą w głowę rationalistic systemów.

Jako takie, rationalistic zawsze istniała tendencja w filozofii, i okazało się potężnym we wszystkich krytycznych szkoły.

Jak już wskazano w poprzednim ustępie, Niemiecki Rationalism miał silny powiązane z English Francuski deizm i materializm, dwóch historycznych form, w których objawia się tendencja ma.

Ale z vulgarization z pomysłów zawartych w różnych systemach, w składzie tych ruchów, Rationalism ma degenerated.

To stało się w popularnych związanych z myślą płytkie i często mylące filozofii przedstawienia w imię nauki, tak aby nie pojawiły się podwójne zamieszanie, w którym;

wątpliwe filozoficzne spekulacje są podejmowane na faktach naukowych, jest kłamstwem i nauki powinien być w opozycji do religii.

Rationalism to jest teraz raczej duch, lub postawa, gotowe do wykorzystania na wszelkie argumenty, z dowolnego źródła, i czy nie ma żadnych wartości, apelujemy wobec doktryny i praktyki wiary.

Poza tym ropy i popularnych postaci, jakie zostały podjęte, dla których publikacja tanie przedruki i energicznej propagandy są głównie odpowiedzialne, nie działa w głębszych i bardziej wnikliwe obecnych krytycznych-filozoficzny racjonalizm, który zarówno odrzuca religię i objawienie traktuje je całkowicie lub w bardzo podobny sposób, jak zrobił Niemców.

Jej różne przejawy mają niewiele wspólnego z metodą lub treści, z wyjątkiem ogólnego odwołania się do powodów jak najwyższe.

Nie lepiej opisu stanowiska może być udzielona niż deklaracje obiektów w Racjonalista Press Association.

Wśród nich są: "Aby pobudzić do refleksji i zwyczajów dochodzenia i swobodnego korzystania z indywidualnego intelektu... I ogólnie dochodzenie w wyższość rozumu jako naturalne i niezbędne środki do takiej wiedzy i mądrości, jak człowiek może osiągnąć".

Lektura publikacji tego samego pokaże w jakim sensie tego organu przedstawicielskiego interpretuje powyższe oświadczenie.

Może być wreszcie powiedział, że Rationalism jest bezpośrednim wynikiem logicznych i zasad protestantyzm, że pośrednik formularz, w którym zgoda jest do prawdy objawionej, posiadających imprimatur rozumu, to tylko etap w rozwoju idei ogólnego kierunku niewiary.

Dziennik Urzędowy condemnations w różnych formach racjonalizmu, bezwzględny i złagodzone, znajdują się w Syllabus Piusa IX.

(3) Określenie Rationalism może nie jest zazwyczaj stosowana do metody teologicznej Kościoła katolickiego.

Wszystkie formy teologicznych oświadczenie, jednakże, a nade dialektycznym w formie Teologii Katolickiej, rationalistic w truest sense.

W istocie roszczenia takie Rationalism jak radzą sobie z powyższym jest bezpośrednio pokrywane przez licznik roszczenia Kościoła: że jest w najlepszym, ale zniszczone i nieuzasadnione racjonalizm, nie zasługuje na nazwę, natomiast, że w Kościele jest racjonalne kompletne, i zintegrowane, ponadto, z super-racjonalnej prawdy.

W tym sensie katolickiej teologii zakłada pewnych prawd naturalnych powodów, jak Preambula fidei, filozofia (ancilla Theologić) jest zatrudniony w obronie prawdy objawionej (patrz apologetyki), a treść Objawienia Bożego i usystematyzowany jest traktowane w kategorii naturalnych myśli.

Tę systematization prowadzona jest zarówno w teologii dogmatycznej i moralnej.

Jest to proces contemporaneous z pierwszej próby naukowej oświadczenie prawdy religijne, dochodzi do perfekcji metody w dzieła takich pisarzy jak St Thomas Aquinas i Święty Alfons, i jest stale rozwijane i zatrudnionych w Szkołach.

Publikacja informacji w formie pisemnej przez Franciszka Aveling.

Przepisywane przez Douglas J. Potter.

Dedykowane do Najświętszego Serca Jezusa Chrystusa w Encyklopedii Katolickiej, Tom XII.

Opublikowany 1911.

New York: Robert Appleton Company.

NIHIL OBSTAT, 1 czerwca 1911.

Remy Lafort, STD, cenzor.

Imprimatur. + John Murphy Farley, Archbishop of New York

Bibliografia

Hagenbach, Kirchengesch.

18 des.

Jahrhunderts w Vorlesungen über Wesen u.

Gesch. der Reformation in Deutschland itp., V-VI (Lipsk, 1834-43); IDEM (tr. BUCH), Kompendium Historii Doktryn (Edinburgh, 1846); Hase, Kirchengesch.

(Lipsk, 1886); Henke, rationalismus u.

Traditionalismus im 19.

Jahrh. (Halle, 1864); Hurst, historia racjonalizmu (Nowy Jork, 1882); LERMINIER, De l'wpływ de la philosophie du XVIIIe siècle (Paryż, 1833); SAINTES, Hist.

critique du rationalisme en Allemagne (Paryż, 1841); SCHLEIERMACHER, Der Christl.

Glaube nach der Grundsätzen der evangelischen Kirche (Berlin, 1821-22): SEMLER, von Freier Untersuchung des Kanons (Halle, 1771-75); Tamże, Institutio ad doctrinam christianam liberaliter discendam (Halle, 1774); Tamże, Versuch einer theologischen Freier Lehrart (Halle, 1777); STAÜDLIN, Gesch.

des rationalismus u.

Supranaturalismus (Göttingen, 1826); THOLUCK, Vorgesch.

des rationalismus (Halle, 1853-62); Benn, historia racjonalizmu w XIX w. (Londyn, 1906).

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest