Reformacja

Informacje ogólne

Reformacji w 16 wieku był ruch w Western Christendom do oczyszczenia kościoła średniowiecznego nadużyć i przywrócić doktryny i praktyki, że reformatorów, że jest zgodny z Biblii i Nowego Testamentu model kościoła.

Doprowadziło to do naruszenia między Kościół Rzymsko-Katolicki i reformatorów, których wierzenia i praktyki doszedł do zwany protestantyzm.

Przyczyny

Przyczynowo-skutkowej, czynniki związane z Reformacji były skomplikowane i współzależne.

Prekursorów Reformacji właściwego uwzględnione ruchy założone przez John Wycliffe (Lollards) i John Huss (husytów) podczas 14. i 15. wieku.

Te reformy grup, jednak były zlokalizowane (w Anglii i Czechach) oraz w dużej mierze zostały zniesione.

Zmiany w intelektualnych i politycznych klimatu były wśród czynników, które w wyniku reformy systemu przepływu 16. wieku znacznie więcej olbrzymie.

W kultury renesansu, które wystąpiły podczas poprzedniego wieku i pół było konieczne wstępne, ponieważ podniesiony poziom wykształcenia, reemphasized starożytnych klasyków, do myślenia i uczenia się, a oferowane Humanizm i retoryka jako alternatywa dla Scholasticism.

Zwłaszcza poprzez nacisk na języki biblijne i szczególną uwagę do tekstów literackich, renesansu możliwe do egzegezy biblijnej, które doprowadziły do Martin Luther's doktrynalnych reinterpretacja.

Ponadto, podobnie jak Christian humaniści Desiderius Erasmus krytykował kościelnych nadużyć i promowane badania zarówno Biblia i Ojcowie Kościoła.

Wynalazek druku przez Johanna Gutenberga, pod warunkiem skutecznym narzędziem do nauki i rozpowszechniania idei reformacji.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
To były poważne ills rozprzestrzeniania się za pośrednictwem Kościoła był już widoczny na Lateranie czwartej Rady w 1215, na którym papież Innocenty III wezwał do reformy.

Pontyfikatu sam został osłabiony przez Rzym, aby przenieść z Avignon (1309-77), Wielka Schizma przez tego pontyfikatu, który trwał cztery dekady później, i przez doktrynę, że władzą w kościele należał do rady ogólne (Koncyliaryzm).

Renesansowy papieży były notorycznie swiata.

Nadużyć, takich jak Symonia, nepotyzmem, finansowe i wykroczeń wzrosła.

Kościół został riddled z venality i rozpusty.

Sprzedaż Indulgences był szczególnie niefortunne praktyki, ponieważ impinged na prawdziwe duchowego nawrócenia i poprawy życia.

Jednocześnie prawdziwy wzrost popularnych religijność objawia się i wzrosła różnica między oczekiwaniami ludzi i kościoła zdolność do zaspokojenia potrzeb duchowych.

Niektóre zwróciły się do wewnątrz i mistyka religii, ale wielka masa ludzi były restless i niezadowolony.

Znaczące zmiany nastąpiły polityczne w okresie późniejszym, jak również średniowiecza.

Święte Cesarstwo Rzymskie, które spójności częściowo utracone w wyniku walki z pontyfikatu w Spór o inwestyturę, został osłabiony przez wzrost praktycznie niezależne i wolne terytorialnego princedoms imperialnych miast.

Zewnętrznie imperium została osłabiona przez stopniową ewolucję narodu-zachodnich stanach nowoczesnych Europa.

W monarchii w Francja, Anglia, a później, Hiszpania były rozwijających dynastycznych i jedności siła, że w dużej mierze pozwoliło im na kontrolę kościoła w obrębie swoich granic.

Ekonomicznie, wzrost handlu i przejście do gospodarki moneyed miało wpływ na stworzenie silniejszej klasy średniej w społeczeństwie miejskich.

Kościół spełnione trudnej sytuacji finansowej w tym czasie, ponieważ miała zaangażować się w manorial gospodarki, wylądował posiadał bogactwa i miał problemy z posiedzenia jej szerokie administracyjnych, dyplomatyczne, sądowe i zobowiązania.

Rozwój

Luther

Reformacji Niemcy rozpoczęły się w dniu 31 października 1517, kiedy Martin Luther, augustianów profesora uniwersytetu w Wittenberdze, opublikował 95 tez wzywając debata nad legalność sprzedaży indulgences.

Pontyfikatu postrzegana jako gest buntu i przystąpił do podjęcia kroków przeciwko Luter jako heretic.

W Niemiecki humaniści obsługiwane Luther's spowodować w pierwszych latach.

W reformatora trzech słynnych traktatów z 1520, List otwarty do chrześcijańskiej szlachty Naród Niemiecki w odniesieniu do reformy chrześcijańskiej Estate, Niewola babilońska na Kościół i na wolności chrześcijanina, również wygrał go potężne poparcie społeczne.

Był excommunicated w 1521 roku, ale w kwietniu tego roku na Sejm w Worms on stanął przed Habsburg Charles V i Niemiecki książąt i odmówił recant, chyba że udowodnione złe przez Biblię lub jasnych powodów.

Uważał, że zbawienie jest wolnym darem dla osób poprzez odpuszczenie grzechów przez Boga łaski samodzielnie i otrzymane przez nich przez wiarę w Chrystusa.

Luter był chroniony przez Frederick III Wettyn, książąt i innych Niemiecki - częściowo obecnie przekonanie, intelektualnej i religijnej, częściowo z chęci przejęcia własności kościoła, a częściowo dochodzić do niezależności imperialnej kontroli - oddał swoje poparcie dla reformatorów.

W 1530 wielu książąt i miast podpisali Augsburg Spowiedź prezentowane na diecie Augsburg jako wyraz wiary ewangelicznej.

Po latach osiągnięto rozstrzygnięcia konfliktu w pokoju w Augsburgu (1555) pod warunkiem, że każdy Niemiecki książę byłoby określić przynależność religijną (Roman Catholic lub Lutheran) na terytorium panował.

Luteranizm został ustanowiony również religii Dania, Szwecja, Norwegia, Finlandia.

Oprócz roli książąt, jednak szybko się Reformacji jako ruch ludowy.

Należy wejść Polska, Czechy, Morawy, Węgry i Transylwanii.

Zwingli

Reformacji w Szwajcaria początkowo rozwijany w Zurych, pod kierownictwem kapłana Ulrich Zwingli.

Zwingli był pod wpływem Erasmus i chrześcijańskiego humanizmu.

On przybył na ewangeliczne rozumienie chrześcijaństwa od jego studium Biblii i od kontaktów z Lutherans.

W dniu 1 stycznia 1519 roku rozpoczął 6-letniej serii kazań na temat Nowego Testamentu, że przeniósł się do rady miasta i ludzi Zurych kierunku reformy.

W odpowiedzi na sprzyjające sześćdziesięciu siedmiu artykułów, które przygotował dla publicznych disputation z papieskim przedstawicielem w 1523, okazała się popularność jego program.

Wezwał do zniesienia masa (i zastępowania jej przez symboliczną Wieczerzy Pana), niezależność od episkopatów kontroli, a także reformy miasta-państwa, w którym zarówno kapłani i chrześcijańskie sędziów byłoby zgodne z wolą Bożą.

Jego wpływ rozprzestrzenił się na inne kantony szwajcarskie takich jak Bazylea, Saint-Gall, Berno.

Calvin

Dzięki Lutheran opracowań i handlowcy misjonarzy, ewangeliczne do przemieszczania się Francja, gdzie zdobył wiele konwertuje, wśród których był John Calvin.

W 1536, Kalwin udał się do Genewa, gdy reformacji prowadzone przez Guillaume Farel był w drodze.

Calvin został przekonany do pozostania w Genewa i pomógł zorganizować drugi głównych wzrost protestantyzm.

W jego rozporządzeń z 1541, dał nową organizację do kościoła składający się z duszpasterzy, lekarzy, starsi i diakoni.

Jego Instytutów z religii chrześcijańskiej (1536) miał wielki wpływ w Francja, Szkocja (gdzie John Knox przeprowadzone w kalwiniści reformacji), a wśród Puritans w Anglii.

Genewa stała się centrum wielkiego misjonarza przedsiębiorstwa, które dotarły do Francja, gdzie Huguenots stał się tak potężny, że Synod spotkali się w Paryżu w 1559 zorganizować ogólnonarodowe kościół około 2000 zreformowanej zgromadzenia.

W wyniku tego Francuski Wars religii, Huguenot strona została sprawdzona i przechowywane Francuski monarchii katolickiej królestwo.

Anglia

Mimo że Anglii miał wpływ na ruch reform religijnych przez Lutheran pomysłów, English reformacji pojawiły się jako bezpośredni skutek King Henry VIII's wysiłki zmierzające do rozwodu jego pierwszą żoną, Katarzyna Aragońska.

Formalne zerwaniu z pontyfikatu był masterminded by Thomas Cromwell, główny minister króla.

Pod jego kierunkiem Cromwell Parlament ustawy w Restraint Apelacyjnego (Rzym, 1533), a następnie Aktem Supremacy (1534) w pełni określająca headship królewskiej nad Kościołem.

Jako arcybiskup Canterbury, Henry Thomas Cranmer anulował jego małżeństwo z Catherine, pozwalając króla do zawarcia małżeństwa Anne Boleyn.

Chociaż Henry sobie życzył, aby nie doktrynalnych zmian, Cromwell i Cranmer upoważniony tłumaczenie Biblii na English i Cranmer został w dużej mierze odpowiedzialne za książkę o wspólnej modlitwie, przyjęte na mocy Henry's następcy, Edward VI.

Zyski, że protestantyzm dokonanych w ramach Edward (R. 1547-53) zostały utracone pod jego siostry Marii I Katolickiego (R. 1553-58).

W religijnych rozliczenia (1559) jako Elizabeth I, jednak zagwarantowane Anglican zakładu.

W radykałów

W rodniki składał się z wielu grup sekciarskich znany jako anabaptystów z powodu ich sprzeciwu wobec wspólnego chrzest niemowląt.

W Anabaptist lider Thomas Munzer odgrywał wiodącą rolę w Wojna chłopska w Niemczech (1524-26), który został stłumiony przy wsparciu ze strony Lutra.

W Munster, radykalnych anabaptystów ustanowiony (1533) krótkim okresie półtrwania theocracy, w którym nieruchomość była w posiadaniu communally.

To było zbyt harshly stłumiony.

W rodniki objęły także ewangelicznej i humaniści spiritualists którzy wysoko rozwiniętych individualistic religijne filozofie.

Wyniki

Oczywistym wyniku reformacji był podział Western Christendom do protestanckie i katolickie.

Inny wynik był rozwój krajowego kościoły; tych wzmocnić rozwój nowoczesnych państw narodowych, tak jak wcześniej, rośnie świadomość krajowym miała ułatwić rozwój reformacji.

Katolicki Counter-Reformation - w tym założenie przez jezuitów Ignacego Loyoli (usankcjonowane 1540), Sobór Trydencki (1545-63), Inkwizycja, Indeks, jak i zreformowanej duchownych Charles Borromeo - oddał się do nowego życia stary kościół i był w części w wyniku reformacji ruch.

Wreszcie, wprowadzono wiele Reformacji radykalną zmianę myślenia i kościelnych i politycznych organizacji i tym samym rozpoczęła się wiele trendów, które zostały podjęte w celu scharakteryzowania nowoczesny świat.

Lewis W. Spitz

Bibliografia


Bainton, Roland H., Kobiety z Reformacji (1977) oraz Age of reformacji (1984); Chadwick, Owen, reformacji (1964); Cowen, IB, szkocki reformacji (1982); Dickens, AG, English Reformacji (1964) oraz Niemiecki Narodu i Martin Luther (1974); Dickens, AG, et al., Reformacji w historycznej myśli (1985); Donaldson, Gordon, szkocki reformacji (1972); Elton, GR, reformy i reformacji: Anglia, 1509-1558 (1978); Grimm, Harold, reformacji Era, 2d ed.

(1973); Hillerbrand, Hans J., Christendom Divided: protestanckiej reformacji (1971), a jako ed., Reformacji (1978); McNeill, John T., Historia i Charakter od Kalwinizm (1954); Olin, John, Smart, JD, eds.., Luter, Erasmus i Reformacji (1970, repr. 1982); Ozment, GR, reformacji w miastach (1975), i kiedy rządził Ojcowie (1983); Smith, strony, Wiek Reformacji, 2 vols.

(1962); Spitz, Lewis W., renesansu i reformacji Ruch (1971) i protestanckiej reformacji (1984).


Także, zobaczyć:


Reformacji protestanckiej (informacje zaawansowane)

Kanony z Dordrechtu


Belgijskie Wyznanie Wiary


Heidelberg Spowiedź

Helvetic Spowiedź


Westminster Spowiedź


Augsburg Confession

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest