scholastyka

Zaawansowane Informacje

Termin scholasticism (z łacina szkoła, "szkoła") odnosi się prawidłowo zarówno dla doktryny i metody nauczania w szkołach średniowiecznych europejskich oraz ich kolejne revivals do dnia dzisiejszego.

Jako metoda, scholasticism obejmuje: (1) zamknąć, szczegółowe czytania (czytanie) danej książki uznane za wielką pracę lub autorytatywnego człowieka lub boskiego pochodzenia - na przykład w logikę Arystoteles, Euklides w geometrii, Cicero w retorykę, Avicenna i Galen w medycynie, Biblia w teologii - i (2) do otwartej dyskusji (disputatio) w ścisłym logicznym formie istotne pytanie (Quaestio) wynikające z tekstu.

W doktrynie, scholasticism odnosi się do rodzaju filozofii, teologii, medycyny i prawa (cywilnego i kanonicznego) prowadzone przez wydziały odpowiedzialne za tych dyscyplin.

Te cztery wydziały stanowiły średniowieczne uniwersytety, że zaczął być zorganizowany w 12. wieku, rozpoczyna się w Bolonii, Paryżu i Oksford.

Do najważniejszych wydziałów, jednak były sztuki (filozofia) i teologii, a termin scholasticism jest zwykle rozumiane w kontekście tych dyscyplin.

Podstawowe wydziału filozofii sztuki Aristotelian ponieważ był największym i najbardziej autorytatywnym książki w filozofii oszacowano na Arystotelesa.

Arystoteles, jednak było różnie interpretowane przez różne w zależności od profesorów komentarze wykorzystywane, zwłaszcza "Autor" Averroes; chrześcijańskiej Neoplatonist, Augustyn; lub pogańskich Neoplatonist, Avicenna.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Podobnie w teologii, Biblii było różnorodnie interpretowane w zależności od rodzaju używanych do zrozumienia filozofii chrześcijańskiej wiary systematycznie.

Wśród licznych sposobów usystematyzowanie wiary, niektóre szkoły teologii wyróżnia jako szczególnie godne uwagi i opłacalne w całym średniowieczu i do dnia dzisiejszego.

Najważniejszą z tych scholastic theologies były tomizm, opracowane z nauczania Saint Thomas Aquinas; Augustinism, opracowane z Saint Augustine; Scotism, John Duns Scotus; Nominalism, Wilhelm Occam i Suarazianism, sformułowane przez Francisco Suarez, 16-te wieku jezuitów którzy starali się synteza różnych szkół.

Podstawową zasadą leżącą u podstaw wszelkich form scholasticism była racjonalna zgodność z wiary chrześcijańskiej, jak nauczał w Biblii, jak i zrozumiałe dla życia Kościoła Rzym za pośrednictwem pism starożytnych Grecki Ojcowie i łacina, orzeczenia ekumenicznego rady, liturgii, i kontynuowanie nauki i praktyki Kościoła.

Scholasticism jest zwykle podzielony na trzy okresy: średniowieczne scholasticism, rozciągający się od Boecjusz (5-6-szy wieku) do 16 wieku, z jej Golden Age w 13. wieku "; sekund scholasticism," na początku 16 wieku z Tomasza de Vio Kajetan, Conrad Koellin, Peter Crokert, Francesco de Vittoria, i Francisco Suarez; i neoscholasticism, począwszy od początku 19 wieku, ze względu na impuls przez encyklikę Aeterni Patris (1879) z dnia Pope Leo XIII, a dalsze przynajmniej do czasu Soboru Watykańskiego II (1962 -65).

Medieval Scholasticism

Boecjusz jest powszechnie nazywany "pierwszym szkolnego", bo o ile pierwsze łacina tłumaczenia Arystotelesa, logika i inne podstawowe prace wykorzystywane w szkołach z wczesnego średniowiecza, jako warunek konieczny do zrozumienia Biblii i łacina Ojcowie Kościoła i staje się osoby wykształcone .

W tym wczesnym okresie, jednak dominujący wpływ był Platonism filozoficzne lub Neoplatonizm, szczególnie jak to miało odzwierciedlenie w pracach Augustyn.

Augustyn sformułował maksymą "Zrozum, tak że można wierzyć, wierzyć, że tak może zrozumieć" - podejście, że leżał na sercu scholasticism - i wezwał do korzystania z dialectics w bada doktryny chrześcijańskiej.

Jego zasady zostały zastosowane z rygoru takie jak wczesne Szkolnictwa Szkot Erigena John, Saint Anselm, Piotr Abelard, Alan z Lille, i wielu nauczycieli w szkołach katedry Laon, Chartres, Paryż, Poitiers i opactwo szkoły w Saint-Victor Paryż.

W dosłownym znaczeniu, scholasticism rozpoczął z Zdania (c.1150) Peter Lombard, Decr (c.1150) Gracjan i powodzi nowych łacina tłumaczenia klasycznych filozofów, w tym wszystkie Arystotelesa, wykonane z Grecki i Arabski w całej drugiej połowie 12. wieku.

Włączenie tej nowej nauki odbyło się w uniwersytetach w 13. wieku przez geniusza na Dominikanie Saint Albertus Magnus i jego wielkiego ucznia Thomas Aquinas, Summa Theologicae, których jest powszechnie uważany za pinnacle of scholastic teologii; i franciszkanów Saint Bonaventure, Jan Duns Scotus, William of Occam (na początku 14 wieku), którzy zakwestionował Dominikańska szkoły.

Z mnożenia uniwersytetów pomiędzy 14 i 16 wieku wszedł w spadku poziomu nauczania i kalibru nauczycieli, a także "logicism" lub formalizm myśli, że wzbudził w animosity nową humanizmu, które powstały głównie spoza środowisk uniwersyteckich.

Termin scholasticism potem zaczął być używany w sensie odstępstwa.

Po drugie Scholasticism

Protestanckiej Reformacji w 16 wieku stymulowane ponowny teologii przez powrót do języka Biblii, Ojców Kościoła i wielkich Szkolnictwa z 13 wieku.

Ten drugi był scholasticism wspomaganych przez założycieli (1540) do Towarzystwa Jezusowego (jezuitów) przez św Ignacy Loyola zgodą Pope Paul III.

Przede wszystkim jezuitów Szkolnictwa tego okresu były Saint Robert Bellarmin, Suarez Francisco, a Gabriel Vazquez.

Z powodu dużej mierze do rewolucji naukowej w 17 wieku (z początku Galileo), dążenie do oryginalności filozoficznego (początek z Rene Descartes), wzrost nacjonalizmu i kolonizacji, i splintering protestanckich religii, drugi scholasticism odrzucona.

Niektóre formy schoolbook scholasticism, jednak pozostał na pewien czas w katolickich krajach, szczególnie Hiszpania i łacina Ameryki.

W 18 wieku, miał scholasticism ponownie stać się odstępstwa kadencji, zwłaszcza w krajach innych niż katolickie.

Neoscholasticism

Na początku 19 wieku w niektórych Włochy katolickich profesorów filozofii rozpoczęła się, aby zobaczyć w Akwinu nauczania podstawowych zasad, które mogą rozwiązać problemy związane z Kantian i Hegelian Idealizm, British Empiricism, obecnego racjonalizm, Skepticism, Liberalizm.

Do 1850 roku, neo-tomizm lub neoscholasticism zaczął być przesłuchiwani za pomocą pisma Gaetano Sanseverino w Neapol, Matteo Liberatore w Rzym, jezuitów i okresowych Civilita Cattolica założona w Neapol w 1850 roku.

Wysiłki te zostały wprowadzone do głowy by Josef Kleutgen w Niemcy, Henri LaCordaire w Francja, Zeferino Gonzales w Filipiny i Hiszpania, i Zigliara, Tommaso Pope Leo XIII w Włochy.

Karty tego neo-tomizm został Leo's Aeterni Patris (1879).

Przez następnych encyklikach, Leo przykładem zastosowania Tomistycznego pomysłów do współczesnych problemów.

Wszystkie kolejnych papieży, w tym Jana Pawła II, zachęciła do filozofii chrześcijańskiej w oparciu o zasady Tomistycznego.

Powstanie Modernizm w kościół rzymskokatolicki po 1900 roku, jednakże, spowodowały w wielu kościelnych condemnations, ustanowiona tomizm, a nie realizować nadzieje Leo XIII.

Pomimo tego i dwóch wojen świat, wiele owocnej pracy został dokonany przez wybitnych uczonych z licznych czasopism i edytory tekstów historycznych, w tym krytyczne wydanie dzieł z Akwinu (Leonine Edition).

Wśród wielkiej liczby współczesnych uczonych którzy sami Thomists nazwie (ale nie neo-Thomists lub neoscholastics) Jacques Maritain, Etienne Gilson, Martin Grabmann, i Yves Congar.

Ze względów jeszcze nie w pełni zrozumiałe, postanowiła reakcja przeciw Akwinu i neoscholasticism nastąpił w roku 1960.

Niektórzy błędnie związane z tym Sobór Watykański II, która okazała się w umysłach ludzi do społecznego niż doktrynalnych.

Akwinu był jednak jedynym szkolnego lekarza wymienione z nazwy w conciliar wszystkich dokumentów.

Prawdziwe powody spadku neoscholasticism musi być prowadzona w szerszym socjologicznej i psychologicznej obawy współczesnego społeczeństwa.

James A. Weisheipl

Bibliografia


Cassidy, Frank P., formierzy z Medieval Mind (1944; repr., 1966); Congar, Yves, A History of Theology (1968); Gilson, Etienne, filozofii chrześcijańskiej Saint Thomas Aquinas (1957) historia i chrześcijańskiej Filozofia w średniowieczu (1955); McInerny, RM, ed., Nowych tematów w filozofii chrześcijańskiej (1968); Pieper, Josef, Scholasticism: Postacie i Problemy Medieval Philosophy, trans.

przez Richarda i Clara Winston (1960); Smalley, Beryl, Becket konfliktów i szkół: Badanie Intelektualistów w polityce (1973); Weinberga, JR, A Short History of Medieval Philosophy (1964).

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest