Sekularyzm świecka Humanizm

Zaawansowane Informacje

Sposób życia i myślenia, że jest prowadzona bez odniesienia do Boga lub religii.

W głównym łacina saeculum, o których mowa pokolenia lub życia.

"Świeccy" przyszedł oznacza "należący do tego życia, świata".

Ogólnie rzecz ujmując, polega na sekularyzm afirmacji immanentne, w tym-wordly realiów, wraz z odmową lub wykluczenia z transcendentną, inne-wordly rzeczywistości.

Jest to świat widok i styl życia zorientowanej na profanum niż sacrum, naturalny niż nadprzyrodzonego.

Sekularyzm jest nonreligious podejście do życia społecznego i indywidualnego.

Historycznie, "sekularyzacji", o których mowa w pierwszym procesie przenoszenia własności z kościelnej jurysdykcji tego państwa lub z innych nonecclesiastical organ.

W tym sensie instytucjonalnym, "sekularyzacji" nadal oznacza zmniejszenie formalnej władzy religijnej (np. w edukacji).

Instytucjonalne sekularyzacji został fueled przez podział jednolitego Christendom od Reformacji, z jednej strony, i przez zwiększenie racjonalizacji społeczeństwa i kultury od oświecenia do nowoczesnych technologii społeczeństwa, z drugiej strony.

Niektórzy analitycy preferują termin "laicization" do opisania tego instytucjonalnych sekularyzacji społeczeństwa, to wymiana oficjalnych religijnych nonecclesiastical przez organ kontroli.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
W drugim znaczeniu sekularyzacji, w którym ma być rozumiane ma do czynienia z zmiana w sposobie myślenia i życia, z dala od Boga i na tym świat.

Renesansowy humanizm, racjonalizm Oświecenia, rosnącej siły i wpływu nauki, podział tradycyjnych struktur (np. rodzina, kościół, w sąsiedztwie), technicization społeczeństwa, a konkurencja oferowanych przez nacjonalizm, ewolucjonizm, i marksizm wszystkich się do tego, co Max Weber określany jako "disenchantment" nowoczesny świat.

Chociaż instytucjonalnych sekularyzacji i ideologiczne sekularyzacji mają przystąpiła jednocześnie w ciągu ostatnich kilku stuleci, związek między tymi dwoma nie jest konieczne lub dokładny związek przyczynowy.

Tak więc, nawet w średniowiecznych, Constantinian ustawienie, formalnie w charakterze religijnym, mężczyzn i kobiet nie zostały zwolnione z posiadania własnego życia, myślenia i pracy kształtowanych przez świeckich, w tym-swiata.

Podobnie, w świeckie instytucjonalnie (laicized) społeczeństwo jest możliwe dla osób i grup, aby żyć, myśleć i działać w taki sposób, że są motywowane i kierowane przez Boga i religijne.

Sekularyzacji, a następnie, samo w sobie jest fakt, historii i zarówno błogosławieństwem.

Sekularyzm, jednak, jako filozofia życia kompleksowe wyrazi bezwarunkowym poparciu dla procesu sekularyzacji we wszystkich sferach życia.

Sekularyzm jest śmiertelnie wadliwej ograniczająca jej spojrzenie na rzeczywistość, zaprzeczając i bez Boga i nadprzyrodzonego w myopic zapisu na immanentne i fizycznych.

We współczesnej dyskusji, świecki humanizm i często postrzegane są równocześnie jako świecki humanizm, podejście do życia i myśli, indywidualne i społeczeństwa, które sławiący stworzeniem i odrzuca Stwórcy.

Jako taki, stanowi sekularyzm rywalem do chrześcijaństwa.

Teologów i filozofów chrześcijańskich ma grappled na różne sposoby w rozumieniu i wpływ sekularyzacji.

Friedrich Schleiermacher był pierwszy teolog próby radykalnej ponowne chrześcijaństwa w odniesieniu do renesansu i oświecenia humanistyczne i rationalist motywów.

Podczas gdy jego wysiłki były błyskotliwe i bardzo wpływowych w rozwoju teologii, krytyków, że zamiast za ocalenie chrześcijaństwa, Schleiermacher zdradzony kluczowe aspekty wiary w jego ponownego religii w kategoriach ludzkiego poczucia uzależnienia.

Nr współczesnych dyskusji na temat chrześcijaństwa i sekularyzmu może uciec do czynienia z prowokacyjny listów i dokumentów z więzienia penned by Dietrich Bonhoeffer.

Głównie z powodu pracy jest fragmentaryczne i niekompletne, Dietricha Bonhoeffera pojęć takich jak "Christian worldliness", "człowiek-come-wieku," świat w chwili przybycia "dorosłości" oraz potrzebę "non-religijnej interpretacji terminologii biblijnej" były przedmiotem wielkiej debaty na temat ich znaczenia i wpływu.

Friedrich Gogarten (rzeczywistość wiary, 1959), Paul Van Buren (świeckich Znaczenie Ewangelii, 1963), Harvey Cox (świeckich City, 1965), Ronald Smith Gregor (świeccy chrześcijaństwa, 1966) i "Death - - z Bogiem "teologów są przykłady tych, którzy mają jedną z możliwych kurs realizowany przez przypominającym chrześcijaństwa w postaci świeckiej świat.

Kenneth Hamilton (Life in One Stride, 1968) zaprzecza, że jest to najlepszy sposób interpretowania Bonhoeffera i twierdzi, że nigdy nie wavered Niemiecki teolog w jego podstawowym, ortodoksyjne stanowisko.

Podczas dyskusji wśród teologów w ciągu lat 1960 i 1950 skupiła się na dostosowanie się do chrześcijańskiej teologii sekularyzacji, 1970s, widząc lat 1980 i energicznej nowych odporność na sekularyzm w wielu kwartałów.

Jacques Ellul (nowe Demons, 1975) był wśród kilku głosy argumentując, że sekularyzm była sama forma religii i antagonistyczne zarówno do chrześcijaństwa i do prawdziwego humanizmu chrześcijańskiego.

Francis A. Schaeffer (Jak powinniśmy Następnie Live? 1976) i innych fundamentalistów i konserwatywne evangelicals zaatakowane humanizm laicki jako wroga wielkich współczesnych wiary chrześcijańskiej.

Z perspektywy chrześcijańskiej teologii biblijnej, sekularyzm jest winny za "wymieniane prawdy o Bogu klamstwo, i oddał pokłon i służyli stworzeniu zamiast Stwórcy" (Rom. 1:25).

Po wyłączone na transcendencję Boga jako absolutnej i obiekt kultu, bezwzględnie secularist sprawia, że świat człowieka i charakter bezwzględny i obiekt kultu.

W kategoriach biblijnych, nadprzyrodzonego Bóg stworzył świat i podtrzymuje jego istnienie.

Ten świat (saeculum) ma wartość, ponieważ Bóg go stworzył, aby zachować go nadal, i podjęła działania w celu wykupu.

Chociaż Bóg jest Panem historii i wszechświata, nie jest możliwa do zidentyfikowania ze (Panteizm).

Mężczyźni i kobiety istnieją w wolności i odpowiedzialności przed Bogiem i na świat.

Zarządzania i partnerstwa określają stosunek człowieka do Boga i świat.

W sakralnej, teokratyczny charakter dawnych Izrael jest modyfikowany z przyjściem Chrystusa.

Z prac Chrystusa, miasto i naród są zsekularyzowanym (desacralized), a kościół jako świątynia Ducha Świętego jest to, co jest teraz sacralized.

Stosunek Kościoła do całego społeczeństwa nie jest zdefiniowane w kategoriach misji resacralize go poprzez nałożenie na niego rządów kościelnych.

Związek jest jednym z miłości i służby świadka, przepowiadania i uzdrowienie.

W tym sensie, a następnie, sekularyzacji społeczeństwa jest wywołanie chrześcijańskiej.

Oznacza to, że społeczeństwo nie musi być divinized lub absolutized, ale postrzegane jako coś historycznego i względne.

Tylko Bóg jest święty i wreszcie absolutny.

Reestablishing w sacredness Boże będzie jednak oznaczać właściwego, względna wycena ten świat.

W żadnym sensie, oczywiście, jest rozróżnienie między sacrum i świeckie jeden niemożliwą luki.

W ten sam sposób, że Bóg mówi i działa w saeculum, chrześcijanie muszą wypowiadać się i działać twórczo i redemptively.

Oznacza to, że świecki świat nie musi być opuszczony do sekularyzmu.

We wszystkich przypadkach, chrześcijańskiego życia świeckich w świat ma być prowadzone w ramach ziemskiego Jezusa Chrystusa i posłuszeństwa woli Bożej, a nie będzie na świat.

A w sytuacji, takich jak Stany Zjednoczone, gdzie w ogólnej populacji jest enfranchised i zaprosił do głosu w porządku publicznego, edukacji, usług socjalnych, i tak dalej, chrześcijanie mogą działać w celu zapewnienia, że Słowo Boże jest wysłuchanie i jest Wydano pokój wśród wielu innych głosy, które stanowią różnego całości.

Aby podkreśla, że Słowo Boże jest nałożony na wszystkich bez wyjątku jest spadek po raz kolejny w unbiblical autorytaryzmu.

Aby nie artykułować Słowo Boże w saeculum, jednak jest acquiesce w sekularyzm, które z wyłączeniem Stwórcy, może doprowadzić jedynie do śmierci.

DW Gill


(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


PL Berger, The Sacred Canopy K. Hamilton, DCE, 609-10.

Sekularyzm

Informacje Katolicki

Termin użyty po raz pierwszy około 1846 George Jacob Holyoake do oznaczenia "formie opinii, która dotyczy jedynie pytania, problemy, które mogą być sprawdzone przez doświadczenie tego życia" (English Sekularyzm, 60).

Więcej wyraźnie, "Sekularyzm jest ta, która dąży do rozwoju fizycznego, moralnego, intelektualnego i charakteru człowieka na możliwie najwyższym punkcie, w bezpośrednim obowiązkiem życia - które inculcates praktyczne wystarczalności naturalnej moralności, z wyjątkiem Ateizm, Theism lub Biblia - które wybiera się jego metod postępowania promowania poprawy przez człowieka środków materialnych, i proponuje te pozytywne umowy jako wspólne więzi zawodowych, dla wszystkich którzy będą regulować i życia z powodu ennoble przez służby "(Zasady Sekularyzm, 17 ).

I znowu: "Sekularyzm jest kod podatku akcyzowego odnoszących się do tego życia oparta na względach czysto ludzkich, a przeznaczone głównie dla tych, którzy znaleźć teologii nieokreślony lub nieodpowiednie, nierzetelne lub niewiarygodne. Jego podstawowe zasady są trzy:

Poprawa tego życia poprzez środków materialnych.

Że nauka jest dostępna Opatrzności człowieka.

To jest dobre do tego dobra.

"Czy są inne dobra lub nie, dobra obecne życie jest dobre, i to jest dobre do poszukiwania, że dobre" (English Sekularyzm, 35).

I. Historia

Pochodzenie Sekularyzm jest związane przede wszystkim z nazwiskami Holyoake i Bradlaugh.

George Jacob Holyoake (ur. w Birmingham, 13 kwietnia 1817, zmarł w Brighton, 22 stycznia, 1906) spotkała się Robert Owen w 1837 roku, stał się jego przyjacielem, i zaczął pisać artykuły wykładów i propagując socjalizm lub współpracy.

W 1841, z Southwell, Ryall, Chilton, założył magazyn o nazwie "Oracle którego następcą został przez" Ruch "(1843), oraz" Reasoner "(1846). W 1861 publikacja ta ostatnia była przerwane, a Holyoake założył "Radca", która później została połączona z Bradlaugh "Narodowy Reformer". Ze względu na różnice między Bradlaugh i Holyoake, ten ostatni wycofał z "National Reformer" rozpoczęła publikację "Świat świeckich i Społecznych Economist "(1862-64), aw 1883" dzisiaj ". Wśród politycznych i ekonomicznych antonimy: Holyoake, w którym wziął udział czołowy mogą być wymienione na uchylenie tych przepisów prawa zakazujących użycia papieru dla unstamped Prenumerata , Do zniesienia wszystkich przysiegi wymagane przez prawo, do sekularyzacji edukacji w szkołach publicznych, do disestablishment w Kościele, na rzecz promowania spółdzielni przepływu pracy między klasami, itd.

Charles Bradlaugh (rocznik Hoxton w, Londyn, 26 września 1833, zmarł 30 stycznia, 1891) był gorliwy niedziela nauczyciel szkoły w Kościele Anglii, kiedy pan Rev Packer, spoczywających w St Peter's Road Hackney, zwróciła mu na przygotowanie się do potwierdzenia, które miały być zarządzane przez biskupa Londyn.

"Studiowałem trochę", pisze Bradlaugh, "Trzydzieści dziewięć artykułów Kościoła Anglii, a cztery Ewangelie, i doszedł do wniosku, że różniły się one" (Autobiografia, 6).

Pisał o tym ks pan Packer, którzy pospiesznie wypowiedzenia go jako ateistyczną.

Jego poglądy, które w tym czasie były deistical później osiągnęła ekstremalne Ateizm.

Od 1853 do 1868 napisał wiele artykułów pod pseudonimem "iconoclast", dał wiele wykładów, które odbyło się wiele debat publicznych.

W 1858 redagował "Investigator", w 1859 założył "Narodowy Reformer".

Wybrany przez Northampton jako członek Izby Gmin w 1880 roku odmówił podjęcia wymaganej przysięgi, i nie wolno siedzieć w domu.

Ponownie wybrany na następny rok, on zgodę na podjęcie przysięgą, ale ta została odrzucona ze względu na jego Ateizm.

Wreszcie, w 1886 roku, pozwolił mu nowych głośników do podjęcia przysięgą i zasiadają w Parlamencie.

W 1858 Bradlaugh udało Holyoake jako przewodniczący Londyn Secular Society, aw 1866 powiększony zakres tego stowarzyszenia przez założycieli National Secular Society, nad którym przewodniczył do 1890 r., kiedy została przez pana GW Foote, rzeczywiste prezydenta.

Następujące słowa z mowy pożegnalnej Bradlaugh, są znaczące: "Jednym z elementów zagrożenia w Europa jest podejście Kościoła Rzymsko-Katolickiego do ingerowania w życie polityczne.... Uważaj, kiedy wielkie, że Kościół, którego moc nie może zaprzeczyć, zdolności, których prowadzące mężczyzn jest oznaczony, próbuje używać jej jako broni demokracji. Istnieje zagrożenie dla wolności myśli, wolność słowa, swobodę działania. wielkiej walki w tym kraju nie będzie między Freethought i Kościoła Anglii, nie między Freethought i Dissent, ale - jak długo uczył, a teraz powtarzam - między Freethought i Rzym "(Charles Bradlaugh, II, 412).

W Stanach Zjednoczonych, Unii Europejskiej i Ameryki Świeckich Freethought Federacji, któremu przewodniczy pan PE Peacock, powiązanych z wielu lokalnych społeczności, na jej obiekt separacji Kościoła i państwa, i dla jego dziewięciu Platforma domaga się liberalizmu, a mianowicie:

że kościoły i inne nieruchomości kościelne nie są już zwolnione z opodatkowania;

że zatrudnienie kapelanów w Kongresie, w stanie Prawodawca, w armii i marynarki, w więzieniach, asylums, i wspierane przez wszystkie instytucje publiczne pieniądze, zostają wstrzymane, że wszystkie religijne i usług prowadzona przez krajowych, stanowych lub miejskich rządy zostają zniesione, że wszystkie publiczne środki dla instytucji edukacyjnych i charytatywnych o charakterze sekciarskich wygasa;

, przy jednoczesnym promowaniu loftiest instrukcji w moralności i inculcation z zachowaniem uczciwości postępowania, religii i korzystania z Biblii dla celów religijnych w szkołach publicznych jest zakazane;, że mianowanie przez prezydenta Stanów Zjednoczonych i prezesów z różnych stanów religijnych świąt, postów, i dzień modlitwy i dziękczynienie są zaniechane;

teologicznych przysięgą, że w sądach iw innych departamentów rządowych zostają zniesione, proste i afirmacji mocy bóle i kar fałszywych zeznań, z siedzibą w stead;

że wszystkie prawa wykonywania bezpośrednio lub pośrednio w jakimkolwiek stopniu religijne i teologiczne dogmaty w niedzielę lub przestrzeganie szabatu uchyla się;

że wszystkie prawa do wykonywania szukasz chrześcijańskiej moralności jako takie powinny zostać uchylona, oraz że wszystkie prawa są zgodne z wymogami moralności naturalnych, równych praw i bezstronny wymiar sprawiedliwości;

, że w zgodzie z Konstytucją Stanów Zjednoczonych i konstytucjach wielu państw, nie ma specjalnych przywilejów lub korzyści przyznał się do chrześcijaństwa czy jakiejkolwiek innej religii, że cały nasz system polityczny jest prowadzony i zarządzany na podstawie czysto świeckie; i że bez zmiany są konieczne w tym celu są konsekwentnie, unflinchingly i szybko.

Choć nazwa jest Sekularyzm ostatnich pochodzenia, różnych doktryn były prowadzone przez wolnego myślicieli wszystkich epok, aw rzeczywistości, Sekularyzm roszczeń, które mają być tylko rozszerzeniem wolnego myślenia.

"Sekularyzm kadencji został wybrany do wyrażania rozszerzenie freethought do etyki" (English Sekularyzm, 34).

W odniesieniu do kwestii istnienia Boga, Bradlaugh był ateistyczną, Holyoake jeden agnostyczne.

Ten ostatni stwierdził, że po prostu Sekularyzm jest oparta na badaniu natury i nie ma nic wspólnego z religią, podczas gdy Bradlaugh Sekularyzm twierdził, że powinno się rozpocząć z disproof religii.

W publicznej debacie, która odbyła się w 1870 pomiędzy tymi dwoma sekularystów, Bradlaugh powiedział: "Choć obecnie może to być prawdą, że doskonale wszyscy ludzie którzy nie są Sekulary Atheists, ja kładę to, że w mojej opinii logiczną konsekwencją przyjęcia musi Sekularyzm się, że człowiek dostaje do Ateizm, jeżeli ma on umysły wystarczy zrozumieć.

"Możesz nie mieć system bez moralności Ateizm. Użytkowej systemu jest pomimo doktryna Opatrzności i protestu przeciwko Bogu".

Z drugiej strony, Holyoake potwierdziła, że "Sekularyzm nie jest argumentem przeciwko chrześcijaństwa, jest to jeden z niezależnych. Nie zapytania pretensions chrześcijaństwa; zaliczek. Sekularyzm nie powiedzieć, nie ma światła lub wskazówki gdzie indziej, ale twierdzi, że jest światło i prawda wytyczne w świeckie, których warunki i sankcji istnieją niezależnie, i działają na zawsze. Świeckich wiedzy jest oczywiście tego rodzaju wiedzy, która opiera się w życiu tym, co odnosi się do prowadzenia tego życia, conduces do dobrobytu tego życia, i może być badane przez doświadczenie tego życia "(Charles Bradlaugh, I, 334, 336).

Jednak w wielu fragmentów jego pism, Holyoake idzie znacznie dalej i ma na celu obalających chrześcijańskiej prawdy.

Do krytyki teologii, Sekularyzm dodaje wielkim problemem dla kultury, postępu społecznego i poprawy warunków materialnych do życia, szczególnie dla klas pracujących.

W etyce jest utylitarne, a ma jedynie największe dobra obecnego życia, od istnienia przyszłego życia, jak również istnienie Boga, "należą do ziemi dyskusyjna spekulacji" (English Sekularyzm, 37).

To zdaje się substytutem "pobożność przydatne dla mężczyzn przydatność pobożności" (tamże, 8).

II. Krytyka

Podstawowe zasady sekularyzmu jest, że w jego całości postępowania, człowiek powinien kierować się wyłącznie względami pochodzące z obecnego życia.

Wszystko, co jest powyżej lub poza obecne życie powinno być całkowicie pominięte.

Niezależnie od tego, czy Bóg istnieje czy nie, czy dusza jest nieśmiertelna, czy też nie, są pytania, które w najlepszym razie nie można odpowiedzieć, a co za tym idzie, na których motywy działania nie może być oparta.

A fortiori wszystkie motywy wywodzące się z religii chrześcijańskiej są bezwartościowe.

"Rzeczy świeccy są w oderwaniu od Kościoła jako kraj od oceanu" (English Sekularyzm, 1).

Zasada ta jest w ścisłej opozycji do podstawowych doktryny katolickiej.

Kościół jest w intencji jak Sekularyzm w sprawie poprawy tego życia, jak osiągnięcia naukowe z szacunkiem, jako gotowy do wypełnienia wszystkich obowiązków odnoszących się do obecnego życia.

Jednak obecne życie nie może być traktowana jako cel sam w sobie, niezależnie od przyszłego życia.

Wiedzy na temat materiałów świat prowadzi do wiedzy duchowej świat, a wśród obowiązków obecnego życia muszą liczyć się z tymi, które wynikają z istnienia i natury Boga, fakt, z Bożego Objawienia, a także konieczność przygotowania, do przyszłego życia.

Jeśli Bóg istnieje, w jaki sposób można zaszczepić Sekularyzm w praktyce wystarczają naturalnych moralności? "Jeśli" Sekularyzm nie powiedzieć, nie ma światła lub wskazówki gdzie indziej ", jak można go komenda nam się wyłącznie w świetle wytycznych i świeckiej prawda? Jedynie może Atheist być spójne Secularist.

Według jako człowiek czyni obecny na szczęście tylko kryterium wartości życia, lub wręcz przeciwnie przyznaje istnienie Boga oraz fakt, z Bożego Objawienia i przyszłego życia, cały aspekt życia obecnych zmian.

Te pytania nie mogą zostać pominięte, na nich zależy prawo prowadzenia życia i "rozwoju moralnego i intelektualnego charakteru człowieka na możliwie najwyższym punkcie".

Jeśli można coś wiadomo na temat Boga i przyszłego życia, obowiązków, które muszą być spełnione w obecnym życiu są tym samym nałożyła na temat "wszystkich którzy będą regulować i życia z powodu ennoble przez służby".

"Rozważania czysto ludzkiego" stają się niewystarczające, a "światło i wskazówki" w świeckim prawdy muszą być określone i oceniane z punktu widzenia wyższych.

Stąd obecne życie samo w sobie nie może być traktowana jedynie jako standardowe człowieka warto.

Kościół nie byłby w jej misji Bożego, jeśli ona nie nalegać na braku życia prowadzone wyłącznie wzdłuż linii świeckie, a zatem na fałszywości główne założenie Sekularyzm

Również Kościół nie przyznać, że religia jest po prostu prywatna sprawa.

Bóg jest autorem i władcy nie tylko osób fizycznych, ale również społeczeństw.

Dlatego państwo nie powinno być obojętni na sprawy religijne (patrz: etyka).

Jak daleko w praktyce Kościoła i państwa powinna iść w parze zależy od wielu okoliczności i nie może być ustalana przez każde ogólne zasady, ale zasada pozostaje prawdą, że religia to społeczne, jak również indywidualnej stawki celnej.

W praktyce ponownie, ze względu na szczególne okoliczności, świeckiej edukacji w szkołach publicznych może być tylko to możliwe.

Jednocześnie jest to poważne wady, które muszą być dostarczone w inny sposób.

Nie wystarczy dla dziecka do nauczania różnych nauk humanistycznych, musi on również mieć wiedzę na temat niezbędnych środków zbawienia.

Kościół nie może zrzec się swojej misji do nauczania prawdy, że otrzymał od swego Boskiego Założyciela.

Nie tylko jako jednostki, ale także jako obywatele, wszyscy ludzie mają prawo do wykonywania obowiązków religijnych, które dyktuje ich sumienie.

Pełna sekularyzacji wszystkich instytucji publicznych w chrześcijańskiej narodu jest więc niedopuszczalna.

Człowiek musi się nauczyć nie tylko w ludzi nauki, jego całe życie musi być skierowane do wyższej i nobler działaniami moralności i religii, do samego Boga.

W pełni uznając wartość obecnego życia, Kościół nie może spojrzeć na niego jako cel sam w sobie, lecz jedynie jako ruch w kierunku przyszłego życia, dla których przygotowanie musi być dokonane przez zgodności z prawem natury i prawa Bożego.

Dlatego nie jest możliwe kompromisu między Kościołem i laicyzmu, ponieważ mogłoby stłumić Sekularyzm w człowieku to, co dla Kościoła, stanowi najwyższą truest i motywy działania, i najszlachetniejszych ludzkich aspiracji.

Publikacja informacji w formie pisemnej przez CA Dubray.

Przepisywane przez Douglas J. Potter.

Dedykowane do Najświętszego Serca Jezusa Chrystusa w Encyklopedii Katolickiej, Tom XIII.

Opublikowany 1912.

New York: Robert Appleton Company.

NIHIL OBSTAT, 1 lutego 1912.

Remy Lafort, dd, cenzor.

Imprimatur. + John Murphy Farley, Archbishop of New York

Bibliografia

HOLYOAKE, zasady Sekularyzm (Londyn, 1860); Tamże, sześćdziesiąt lat z agitator's Life (Londyn, 1892), autobiografia; Tamże, pochodzenia i charakteru Sekularyzm (Londyn, 1896); opublikowanych równocześnie w Ameryce pod tytułem English Sekularyzm, Spowiedź wyznania (Chicago, 1896); McCabe, Life and Letters of George Jacob Holyoake (Londyn, 1908); Goss, opisową Bibliografia z Pisma George Jacob Holyoake, krótki szkic swojego życia (Londyn, 1908); Autobiografia pan Bradlaugh (Londyn, SD); Bonner, Charles Bradlaugh (7th ed., Londyn, 1908); Flint, Anti-theistic Teorie (5 ed. Edinburgh, 1894).

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest