Summa Theologiae

Saint Thomas Aquinas

Informacje ogólne

W jego Summa theologiae (1267-73) Saint Thomas Aquinas przedstawił syntezę Aristotelian logiki i teologii chrześcijańskiej, że było się na podstawie doktryna katolicka na szerokiej gamie tematów.

Thomas podzielić swoją pracę na trzy części, pierwsza zajmujących się istnienie i naturę Boga i stworzył wszechświat, drugi z działalnością człowieka i etyki, a trzeci z Chrystusem i sakramentów.

Każda część składa się szereg otwartych pytań, w odpowiedzi na którym prezentuje jego przeciwników "argumentów, jak również przed własną obala byłego.

Wykazana dla całej, Thomas jest przekonanie, że nie może być żadnej sprzeczności między prawd wiary, opiera się na Boskim objawieniu, i tych ludzkiego rozumu.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail

Summa Theologiae

Informacje ogólne

Wstęp

Saint Thomas Aquinas jest czasami nazywany doktora Angelic i księcia Szkolnictwa (1225-1274).

Był Włoski filozof i teolog, którego prace wykonane niego najważniejsze w postać Scholastic filozofii i jeden z czołowych teologów rzymsko-katolickiego.

Z Akwinu urodził się w szlacheckiej rodzinie w Roccasecca, niedaleko Aquino, wykształconych i klasztor benedyktynów na Monte Cassino i na Uniwersytecie w Neapol.

On wstąpił do dominikanów porządku podczas gdy nadal licencjackich w 1243, roku śmierci ojca.

Jego matka, w przeciwieństwie do Tomasza powiązaniach z mendicant zamówienia, ogranicza go do rodzinnego zamku przez ponad rok na próżno próbuje go porzucić swoje wybranej specjalizacji.

Ona mu wydana w 1245, oraz z Akwinu następnie wyruszył do Paryża, aby kontynuować studia.

Studiował pod Scholastic Niemiecki filozof Albertus Magnus, po nim do Kolonia w 1248.

Ponieważ z Akwinu był heavyset i taciturn, jego kolegów nowicjuszy nazwie Go Dumb wół, ale Albertus Magnus powiedział, że przewidywano, że "ten wół będzie jeden dzień wypełnić świat z jego bellowing".

Early Years

Akwinu został wyświęcony na kapłana ok. 1250, i zaczął nauczać na Uniwersytecie w Paryżu w 1252.

Jego pierwsze pisma, głównie streszczenia i amplifications jego wykładów, pojawiły się dwa lata później.

Jego pierwszą poważną pracę została Scripta Super Libros Sententiarum (Pisma w księgach zdania, 1256?), Który składał się z komentarzami na wpływowego prace dotyczące sakramentów Kościoła, znany jako Sententiarum Książka Quatuor (cztery Księgi zdań), przez Włoski teolog Peter Lombard.

W 1256 został uhonorowany Akwinu doktorat z teologii i mianowany profesorem filozofii na Uniwersytecie w Paryżu.

Papież Aleksander IV (panował 1254-1261) wezwał go do Rzym w 1259, gdzie działała jako doradca i prowadzącego do sądu papieskiego.

Po powrocie do Paryża w 1268, stała się natychmiast z Akwinu zaangażowanych w spór z Francuski filozof Siger de Brabant i innych zwolenników tego filozofa Averroës islamskich.

Studium Arystotelesa i Averroists

Aby zrozumieć znaczenie tej kontrowersji na myśli zachodniej, konieczne jest, aby uwzględnić kontekst, w którym wystąpił.

Przed czasie z Akwinu, Western myśli zostały zdominowane przez filozofię św Augustyna, Western wielki Ojciec Kościoła i doktor z 4. i 5. stuleci, którzy nauczał, że w poszukiwaniu prawdy ludzie muszą zależeć od poczucia doświadczenie.

Na początku 13. wieku najważniejszych dzieł Arystotelesa zostały udostępnione w łacina tłumaczenia, wraz z komentarzem do Averroës i innych uczonych islamskich.

W vigor, jasności, a organ Arystoteles w nauce przywrócić zaufanie do wiedzy empirycznej i dał powód do szkoły filozofów znany jako Averroists.

Pod kierownictwem Siger de Brabant, Averroists twierdzili, że filozofia była niezależna od Objawienia.

Awerroizm zagraża integralności i wyższość Rzymsko-Katolickiego wypełnione ortodoksyjną doktrynę i myślicieli z alarmem.

Aby zignorować Arystotelesa, jak interpretowane przez Averroists, było niemożliwe; do potępienia jego nauki była bezskuteczna.

Miał być uznana.

Albertus Magnus i innych uczonych miał próbował radzić sobie z Awerroizm, ale z niewielkim sukcesem.

Akwinu udało wspaniale.

Pogodzenie augustianów nacisk na duchowe człowieka z zasadą autonomii Averroist roszczenia do wiedzy pochodzi od zmysłów, z Akwinu podkreślił, że prawdy wiary i poczucia tych doświadczeń, jak przedstawione przez Arystotelesa, są w pełni kompatybilne i wzajemnie się uzupełniają.

Niektóre prawdy, jak np., że w tajemnicy Wcielenia, może być znany tylko dzięki objawieniu, i inne, jak np., że w skład materiału rzeczy, tylko poprzez doświadczenie; jeszcze inni, jak np. o istnieniu Boga, są znane przez obie jednakowo.

Wszyscy wiedzą, która odbyła się z Akwinu, pochodzi z sensacją, ale poczucie dane mogą być zrozumiałym tylko przez działania intelektu, które elevates myśli w kierunku zatrzymania tych realiów, jak nieistotne duszy ludzkiej, aniołów i Boga.

Aby osiągnąć najwyższy zrozumienia prawdy, która z tych religii, to pomoc jest potrzebna objawienia.

Z Akwinu, umiarkowany realizm umieszczone w universals mocno w umysł, w opozycji do skrajnego realizmu, które bez ich niezależność myśli ludzkiej.

Przyznał podstawą universals w istniejących rzeczy, jednak w opozycji do nominalism i konceptualizmu.

Późniejszych latach

Akwinu pierwszy zaproponował dojrzałego stanowiska w traktat De unitate intellectus contra Averroistas (1270; transeuropejskich. Trójcy i Unicity z intelektu, 1946).

Ta praca się losy przed jego przeciwników, którzy zostały potępione przez Kościół.

Akwinu wyjechał z Paryża w 1272 i przystąpił do Neapol, gdzie zorganizował nowy Dominikańska szkoły.

W marcu 1274, podczas podróży do Rady of Lyon, dla którego zostały zlecone przez Grzegorz X, spadł z Akwinu złego.

Zmarł 7 marca na klasztor cystersów w Fossanova.

Akwinu został kanonizowany przez papieża Jana XXII w 1323 i ogłoszona Doktorem Kościoła przez Pope Pius V w 1567.

Ocena

Bardziej skutecznie, niż jakikolwiek inny teolog i filozof, zorganizowany z Akwinu wiedzy swego czasu w służbie jego wiary.

W jego wysiłki, aby pogodzić wiarę z intelektu, stworzył filozoficzne syntezy dzieła i naukę Arystotelesa i innych klasycznych mędrcy; Augustyna i innych Ojców, z Averroës, Avicenna i innych islamskich naukowców, myślicieli żydowskich, takich jak Majmonides i Salomon ben Jehuda ibn Gabirol; i jego poprzednicy w Scholastic tradycji.

Ta synteza, dostosowane do Biblii i doktryna katolicka.

Z Akwinu, było ogromne osiągnięcie, znaki swojej pracy jeden z kilku wielkich culminations w historii filozofii.

Po Akwinu, zachodnich filozofów może wybrać tylko między nim i pokornie następujące wykreślenie niektórych zupełnie innym kierunku.

W wieku niezwłocznie po jego śmierci, dominującą tendencją, nawet wśród myślicieli Rzymsko-Katolickiego, było przyjęcie drugiego alternatywnych.

Interes w Thomist filozofii zaczął ożywienia, jednak pod koniec 19 wieku.

W encyklice Aeterni Patris (w Ojcze, 1879), Pope Leo XIII zalecił Thomas filozofii zostać dokonane w oparciu o nauczanie w szkołach wszystkich rzymsko-katolickiego.

Pope Pius XII w encyklice Humani generis (rodzaju ludzkiego, 1950), potwierdziła, że Thomist filozofii jest pewnym przewodnikiem do doktryna katolicka i zniechęceni wszystkie odstępstwa od niej.

Tomizm pozostaje wiodącym szkoły współczesnej myśli.

Wśród myślicieli, Rzymsko-Katolickiego i nie-katolicka podobne, którzy funkcjonują w ramach Thomist były Francuski filozofów Jacques Maritain i Étienne Gilson.

Thomas był niezwykle płodnym autorem, a około 80 utworów są przypisane do niego.

Dwa najważniejsze są Summa contra pogan (1261-64; transeuropejskich. Prawdy wiary katolickiej, 1956), ściśle uzasadniony traktat przeznaczone do intelektualnej przekonać muzułmanów do prawdy chrześcijaństwa, Summa Theologica (Podsumowanie Traktat Teologiczny, 1265-73), w trzech częściach (na Boga, życia moralnego człowieka, i Chrystusa), z których ostatnia została wystawiona niedokończone. Summa Theologica został opublikowany często w łacina i vernacular wydań.


Także, zobaczyć:


Tomizm

Neo-tomizm

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest