arianizm

Informacje ogólne

Arianism był pewien 4th wieku chrześcijańska herezja, nazwana Arius (c.250-c.336), kapłan w Aleksandria. Arius odmowy pełnego bóstwa z preexistent którzy Syn Boży stał się wcielony w Jezusa Chrystusa. On stwierdził, że Syn, jednocześnie boskie i jak Bóg ( "jak substancja"), został stworzony przez Boga jako agent przez kogo stworzył wszechświat. Arius powiedział do Syna, "nie był czas, kiedy nie było". Arianism stał się tak powszechnym w Kościoła i doprowadziły do takiego disunity, że cesarz Konstantyn zwołuje kościoła rady Nicejski w 325 (patrz Rad Nicejski).

Kierowany przez Atanazy, biskup Aleksandria, Rada potępiła Arianism i stwierdził, że syn został consubstantial (jednej i tej samej substancji lub jest) i coeternal z Ojcem, wiary sformułowane jako homoousios ( "jedna substancja") w stosunku do Arian Stanowisko homoiousios ( "jak substancja"). Niemniej jednak w dalszym ciągu konflikt, wspomaganych przez konflikt polityce imperium po śmierci Konstantyna (337).

Trzy rodzaje Arianism pojawiły się: radykalne Arianism, która potwierdziła, że syn był "nierównych" do Ojca; homoeanism, który orzekł, że syn był podobny do Ojca i semi-Arianism, które zasłonięte się na prawowierność i orzekł, że syn była podobna jeszcze odrębny od Ojca.

Uwierzyć
Religijny
Informacja
źródłowy
stronie internetowej
Uwierzyć Religijny Informacja Źródło
Nasze lista 2.300 religijna Przedmioty
E-mail
Po zwycięstwie z początkowej homoean stroną w 357, pół-Arians dołączył szeregach prawowierność, która ostatecznie triumphed krzyżackiego z wyjątkiem chrześcijaństwa, gdzie Arianism przetrwał aż po konwersji (496) z Franków. Choć wiele sporu o Arianism Wydaje się walka na słowa (Edward Gibbon scornfully zauważył, że chrześcijaństwo zostało podzielone w ciągu jednego Iota, różnica między homoousios i homoiousios), obejmujące podstawową kwestią integralności Ewangelii był w grę wchodzą: czy rzeczywiście Bóg był w Chrystusie świat do uzgodnienia sam.

Reginald H. Fuller

Bibliografia


Gregg, RC, ed., Arianism: historyczna i teologiczna ponowna (1987); Gwatkin, HM, Badania Arianism, 2d ed.

(1900); Newman, John Henry, The Arians z IV wieku (1833; repr. 1968).


Arianism

Zaawansowane Informacje

The data urodzenia Arius, którzy Afryki Północnej ksiądz dał swoje nazwisko do jednego z najbardziej dolegliwych chrześcijaństwa schisms, jest niepewna.

Wydaje się, że był urodzony w Libia.

Był z całą pewnością jeden uczeń Lucien Antiochii.

Podczas biskupstwa Piotra z Aleksandria (300-311) Arius był diakon się w tym mieście i rozpoczął karierę po burzliwym duszpasterskich, które jest znane z historii.

Był w krótkim excommunicated dla jego stowarzyszenia z Melitians, przywrócone przez Achillas, biskupa Aleksandria (311-12), oraz biorąc pod uwagę zamówienia kapłańskiego i kościół Baucalis.

Sometime między 318 i 323 Arius weszła w konflikt z bp Aleksander nad charakterem Chrystusa.

W mylące serii synody jeden rozejmu została podjęta między wyrażających Aleksandra i naśladowcami Arius; w marcu 324 Alexander zwoływane prowincjonalnym Synodu, które uznały rozejmu, ale anathematized Arius. Arius odpowiedzi z jego publikacji Thalia (które istnieją tylko jak to jest przytoczona w refutation przez Atanazy) i repudiating o rozejmie.

W lutym, 325, Arius został następnie skazany na Synod w Antiochii.

Cesarz Konstantyn był interwencji przez ten czas, i był on nazywany którzy pierwszy Sobór, Sobór Nicejski.

Ta rada zebrała się w dniu 20 maja, 325, a następnie potępiony Arius i jego nauczania.

Obecna w otoczenie Aleksandra w tej rady był Atanazy.

Brał udział w małe sprawy z Sobór Nicejski, ale kiedy był biskupem w 328 Aleksandria, był stać się nieustannym foe z Arius i Arianism i unflagging mistrz z Nicejsko formuły.

Po jego potępienie Arius był usuwa się do Illyricum.

Tam nadal pisać, nauczać, a odwołania do historii poszerzenie kręgu politycznych i kościelnych z wyrażających Arianism.

Około 332 lub 333 Konstantyn otworzył bezpośredni kontakt z Arius, a 335 w dwóch spełnione w Nikomedia.

Nie Arius przedstawiła spowiedzi Konstantyn, który uznano za wystarczająco ortodoksyjną pozwolić na ponowne rozpatrzenie sprawy Arius.

Dlatego też, po poświęcenie Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Jerozolima Synodu Jerozolima zgłoszonych do readmittance z Arius do komunii nawet jak leżał umierający w Constantiople.

Ponieważ Arian poglądy były przytoczone przez biskupów i wielu aktywnych członków Trybunału, a sam miał Arius przestał odgrywać istotną rolę w kontrowersji, jego śmierci w 335 lub 336 zrobił nic, aby zmniejszyć furor w kościele.

Zamiast rozwiązywania problemów, Sobór Nicejski miał rozpoczęła imperium całej chrystologiczna debata o potępienie Arius.

Arius było gruntowne Grecki rationalist.

On odziedziczył prawie powszechnie posiadanych Loga Christology na wschodzie.

On pracowali w Aleksandria, centrum Origenist naukę na podporządkowanie Syna do Ojca.

On mieszane tego dziedzictwa w rationalist Christology, że stracił równowagę Orygenes był utrzymywany w jego teologii subordinationist jego naciskiem na wieczne generacji Syna.

Do ochrony przed błędem Arius i Arianism wzniesiony przez symbol i anathemas przyjęte przez Sobór Nicejski służyć jako zarys Arius podstawowych pozycji.

Nicejski "w Pana Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, zrodził do Ojca, tylko-zrodził, że jest z istoty Ojca" w celu skompensowania Arius centralne twierdzenie, że Bóg był stała, niepowtarzalny, unknowable, tylko jeden.

Dlatego Arians odczuwalne istoty Boga, nie może w żaden sposób być przekazywane lub udostępniane są wszelkie inne.

Rady "prawdziwym Bogiem z Boga prawdziwego, nie zrodził się" Arius odłożone na twierdzeniu, że, ponieważ Bóg został stała i unknowable, Chrystus miał być tworzone są wykonane z niczego przez Boga, po raz pierwszy utworzone w celu pewnością, ale to.

To ogranicza pojęcie o preexistence Chrystusa, nawet gdy dostosowania dominującej Loga Christology do Arianism.

Logos, First Born, stworzył Boga, został wcielony w Chrystusa, ale twierdzili, Arius, "nie było, kiedy nie było".

Nicejski "jednej substancji z Ojcem" złożył Grecki termin homoousios w catchword z ortodoksyjną.

Arianism rozwiniętych dwiema stronami, z których jeden był odczuwalny Chrystusa substancji, takich jak Ojciec (homoiousios).

Bardziej ekstremalne skrzydło podkreślił, że tworzone są jako Chrystus był w odróżnieniu od Ojca w substancji (anomoios).

Arius sam musiałby najpierw należał do umiarkowanego lub więcej stron.

Rady anathemas zostały rozszerzone na wszystkich tych, którzy twierdzili, "nie było raz, kiedy nie było", "przed jego generacji nie był"; "był złożony z niczego", "Syn Boży jest z innej substancji lub pobytu" ; I "Syn Boży [jest] utworzone lub alterable lub zmienne." Ostatni anathema zaatakowali innego Arian nauczania.

Arius i późniejsze Arians miał Chrystus nauczał, że wzrosła, zmienił się w dojrzałego jego zrozumienia Bożego planu, zgodnie z Pisma, a zatem nie może być częścią tego niezmienny Bóg.

On nie był Synem Boga, a On był po prostu ze względu na tytuł Syn Boży jako cześć.

Obserwator w tym dniu może być również pomyślał Arianism trafia do triumfu w kościele.

Począwszy od Konstancjusz sąd był często Arian.

Pięć razy Atanazy z Aleksandria był prowadzony na wygnanie, jego przerywania długo biskupiej.

Szereg synody repudiated w Nicejsko symbol na różne sposoby, w Antiochii, 341, 353, w Arles i 355 w Liberiusza o Rzym i Ossius z Cordoba były zesłany, a rok później Hilary z Poitier został wysłany do Frygii.

W 360 w Konstantynopolu były wszystkie wcześniejsze wyznanie disavowed i określenie substancji (ousia) zakazanych.

Syn był po prostu uznane za "jak Ojciec begot którzy go".

Ortodoksyjnych counterattack na Arianism zwrócił uwagę, że teologia Arian zmniejszona do Chrystusa i demigod w efekcie puste pola i usuń ponownie do chrześcijaństwa, ponieważ Chrystus był wśród Arians oddawali cześć, jak wśród ortodoksyjnych.

Ale w dłuższej perspektywie najbardziej informacją argument przeciwko Arianism Atanazy został w stałej soteriological bitwy krzyk, że tylko Bóg, Bóg bardzo, naprawdę można pogodzić Wcielonego Boga i człowieka wykupu spadła do świętego Boga.

To był gruntownej pracy w Ojcowie Kapadoccy, Bazyli Wielki, Grzegorz z Nyssy, Grzegorz z Nazjanzu, który przyniósł ostateczne rozwiązanie theologically, które okazały się możliwe do przyjęcia przez Kościół.

One podzielone pojęcia substancji (ousia) od pojęcia osoby (Hipostaza) i tym samym umożliwiła ortodoksyjnych obrońców Nicejsko oryginalnego wzoru i później umiarkowanym lub pół-Arian stroną zjednoczyć w zrozumieniu Boga jako jedną substancję i trzy osoby .

Chrystus zatem był jedną substancję z Ojcem (homoousion), lecz odrębną osobą.

Z tego zrozumienia Rady w Konstantynopolu w 381 był w stanie potwierdzić Nicejsko Creed.

W stanie cesarz Teodozjusz I wyrzucony się na stronie prawowierność i Arianism zaczął wane w imperium.

Długa walka z Arianism nie został jeszcze ponad jednak, Wulfila, słynnego misjonarza na plemiona germańskie, zaakceptowała w Homoean oświadczenie o 360 Konstantynopola.

Wulfila nauczał podobieństwa Syna do Ojca i do całkowitego podporządkowania Ducha Świętego.

Uczył się Wizygoci na północ od Dunaju, a one z kolei przeprowadzone w tym pół-Arianism powrót na Włochy.

The Vandals były prowadzone przez Visigoth księży i 409 przeprowadzone w tym samym semi-Arianism w Pireneje w Hiszpania.

To nie była do końca siódmego wieku, że prawowierność było ostatecznie wchłonąć Arianism.

Jednak Arianism został odrodzonej w epoce nowożytnej w formie skrajnej Unitarianizm, a Świadkowie Jehowy odniesieniu Arius jako prekursora CT Russella.

VL Walter


(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


Danielou J. i H. Marrou, Christian w., I, CHS.

18-19; JH Newman, The Arians z IV wieku, RC i Gregg DE Groh, Wczesne Arianism; TA Kopecek, A History of Neo-Arianism, 2 vols.; HM Gwatkin, Studies in Arianism; E. Boularand, l ' Heresie d'Arius et de la foi Nicee, 2 vols.


Semi-Arianism

Zaawansowane Informacje

Semi-Arianism była doktryna Chrystusa synostwa, która odbyła się w IV wieku przez teologów, którzy byli niechętnie akceptują albo surowe Nicejsko definicji lub Arian skrajne stanowiska.

Po Sobór Nicejski (AD 325) jednolitego terminu skierował do identyfikacji poszczególnych pozycji.

Semi-Arians zwany Chrystusem "Opatrzności Bożej", ale w efekcie zaprzeczyć, że On prawdziwie jest Bogiem, że jest "równy Ojcu, dotykając jego Godhead".

Niektórzy studenci z kontrowersje argumentowali, że termin "semi-Arianism" jest nieuczciwe kadencji, łączące przepływ zbyt ściśle z Arianism, i że "Semi-Nicejsko" może lepiej reprezentują tendencję do przemieszczania się na prawowierność.

Termin "Ante-Nicejsko" był używany tak często, jednak, ponieważ Semi-Arians zrobił, w rzeczywistości, zaprzecza, że Chrystus był w pełni jeden z Ojcem.

W Semi-Arian miejsce powstały na Sobór Nicejski, zwany przez cesarza Konstantyna w celu uporania się z Arian pytanie, które zgłosiły wystarczająco dużo kontrowersji zagrażają jedności Kościoła.

Wszystkie jednak dwóch biskupów obecnych na posiedzeniu Rady ortodoksyjnej podpisane oświadczenie, chociaż nie tak wiele zastrzeżeń.

Semi-Arians skierował również pod nazwą "Eusebians" po Euzebiusza, biskupa i Nikomedia później patriarcha Konstantynopola.

Jako młody człowiek miał Euzebiusz studiował z Arius.

Choć on podpisany Credo na Sobór Nicejski, później stał się on głównym liderem w reakcji przeciwko niemu.

Najbardziej widocznym przywódcą Semi-Arians w Radzie, jednak, był Euzebiusz, biskup Cezarei, historyk wczesnego kościoła.

Po Rady Semi-Arian prominentne stanowiska pozostał, ale z resugence Starego Arians, dążąc do przywrócenia pierwotnego herezja, doprowadziły do dezintegracji pół-Arian.

W sierpniu 357 z małą, ale ważną Synod w Sirmium spełnione w Illyricum.

Credo, które wynikają z Synod potępił termin ousia w jakiejkolwiek formie i wyraźnie podporządkowana Syna do Ojca.

To credo podziału przeciwnikami Nicejski tak zdecydowanie, że okazało sentyment na rzecz ortodoksyjnej.

Wielu biskupów zrzekli się swoich błędów i subskrybowanego do Nicejsko Creed.

Po tym punkcie Semi-Arians nigdy nie istniały w znaczących ilościach.

Niektóre stały się Arian i wiele potwierdziła prawowierność w Radzie w Konstantynopolu w 381.

BL Shelley


(Słownik Elwell ewangelicki)

Bibliografia


ER Hardy, ed., Christology z Później Ojcowie; JND Kelly, Early Christian Doktryn; GL Prestige, Ojcowie i heretyków.


Arianism

Informacje Katolicki

A herezja, które powstały w czwartym wieku, i zaprzeczył, Bóstwo Jezusa Chrystusa.

NAUKI

Pierwsze spory doktrynalne wśród chrześcijan, które po niespokojnych Konstantyn miał uznane przez Kościół w AD 313, rodziców i wiele więcej w czasie około trzech wieków, Arianism zajmuje duże miejsce w historii kościelnej.

Nie jest to nowoczesna forma niewiary, a więc pojawi się w nowoczesnym dziwne oczy.

Ale nam się lepiej zrozumieć jej sens, jeżeli termin jej wschodnimi próba zracjonalizowanie creed przez usuwanie go z tajemnicy, tak dalece jak stosunek Chrystusa do Boga był zaniepokojony.

W Nowym Testamencie i nauczaniu Kościoła Jezusa z Nazaretu jawi się jako Syn Boży.

Ta nazwa On wziął na siebie (Mateusza 11:27, Jana 10:36), podczas czwartej Ewangelii oświadcza mu się Słowem (Logos), który na początku było u Boga i Bogiem było, wszystko przez kogo zostały dokonane.

Podobne doktryny jest ustanowione przez Pawła w jego niewątpliwie prawdziwego Epistles do Efezjan, Kolosan i Filipian.

Powtarza się w listach Ignacego, rachunki i Pliniusz, obserwacja, że chrześcijanie w swoich zespołów chanted Hymn do Chrystusa jako Boga.

Ale pytanie, jak syn był związany z Ojcem (sam przyznał, na wszystkich rękach są do jednej Diety Najwyższego), spowodowało, w latach 60 AD i 200, do liczby theosophic systemów, zwanych ogólnie Gnostycyzm, i mając na Basilides ich autorów, Valentinus, Tacjan Syryjczyk, i inne Grecki wymaga.

Pomimo wszystkich tych odwiedził Rzym, nie ma następujące na Zachodzie, które pozostawały wolne od kontrowersji z abstrakcyjny charakter, i do wiernych wyznania jego chrzest.

Intelektualnej ośrodki były głównie Aleksandria i Antiochii Syryjskiej lub egipskiego, i spekulacji została przeprowadzona w Grecki.

Kościół rzymski, która odbyła się iż przez tradycję.

W tych okolicznościach, kiedy gnostic szkoły miał juz z ich "koniugacje" Opatrzności Bożej uprawnień, a "emanations" z unknowable Boga Najwyższego ( "Deep" i "Silence") wszystkich spekulacji została w programie formie dochodzenia, dotykając "podobieństwo" Syna do Ojca i "identyczność" Jego istoty.

Katolicy zawsze utrzymywał, że Chrystus prawdziwie był Synem, i prawdziwie Bóg.

Oni oddali Mu pokłon Boski z wyróżnieniem; oni nigdy zgody na osobne Niego, w ideę lub rzeczywistość, od Ojca, którego program Word, Reason, Mind był, w których serce On pozostał z wieczności.

Jednak z technicznego punktu widzenia doktryny nie były w pełni zdefiniowane, a nawet w Grecki słowa jak istota (ousia), substancja (Hipostaza), natury (physis), osoby (hyposopon) urodziła różnych znaczeń zaczerpniętych z wstępnych sektach chrześcijańskich filozofów , Które nie mogą pociągać za sobą nieporozumienia, ale dopóki nie zostały rozliczone.

Dostosowanie do słownictwa zatrudnionych przez Platona i Arystotelesa do chrześcijańskiej prawdy była kwestią czasu, nie można było zrobić w dzień, gdy dokonany na Grecki musiała ona zostać podjęte na łacina, które nie nadają się do łatwo konieczne jeszcze subtelne rozróżnienia.

Że spory powinny wiosną nawet wśród ortodoksyjnych którzy w posiadaniu wszystkich jedna wiara, było nieuniknione.

A tych wranglings Racjonalista byłoby skorzystać w celu zastępczego dla własnej starożytnym creed wynalazków.

Dryfu wszystkich zaawansowanych on był taki: zaprzeczyć, że w każdym prawdziwym sensie Bóg może mieć Syna, jako Mohammed tersely powiedział potem: "Bóg nie begets, ani nie jest on zrodził" (Koran, 112).

Nauczyliśmy się, że wezwanie do odmowy Unitarianizm.

To był ostateczny zakres Arian opozycji do tego, co chrześcijanie zawsze wierzyli.

Ale Arian, choć nie pochodzą prosto w dół z gnostic, realizuje argumentacji i nauczał celu spekulacji, które z gnostic uczynił znać.

On Synem opisane jako drugi, lub niższej Bóg, stojący w połowie drogi między Pierwsza przyczyna i stworzeń, jak sam się z niczego, ale jak uczynienie wszystkiego innego, jak istniejące przed światem w wieku, jak i ustawił we wszystkich Boski doskonałości z wyjątkiem jednej, która była ich pobytu i fundacji.

Bóg sam był bez początku, unoriginate; Syn został pochodzi, a raz nie istniały.

Dla wszystkich, że ma pochodzenie musi zaczynać by być.

Takie jest prawdziwe doktryny Arius.

Korzystanie Grecki warunkach, zaprzecza, że syn jest z jednej istoty, naturę, lub substancji z Bogiem, On nie jest consubstantial (homoousios) z Ojcem, i dlatego nie jak On, lub równa w godności, lub współ-wiecznym, lub w w sferze realnej Diety.

Logos, które St John exalts jest atrybut, Reason, należących do Boskiej natury, nie różnią się od innej osoby, i dlatego jest Synem tylko w postać mowy.

Te konsekwencje śledzić na zasadzie Arius, które utrzymuje w swoim piśmie do Euzebiusz z Nikomedii, że Syn "nie jest częścią tego Ingenerate".

Stąd Arian sectaries którzy logicznie uzasadnione były stylizowany Anomoeans: oni powiedzieli, że syn był "w odróżnieniu od" Ojca.

A one zdefiniowane jako Bóg po prostu Unoriginate. Są również określany w Exucontians (ex ouk onton), gdyż w posiadaniu tworzenia Syn się z niczego.

Ale myślą tak w odróżnieniu od tradycji znaleźć za mało, ale wymagane zmiękczenia lub palliation, nawet kosztem logiki i szkoły, które supplanted Arianism od wczesnej daty potwierdziła podobieństwo, albo bez adjunct, lub we wszystkich rzeczy, lub substancji, z Syna do Ojca, przy jednoczesnym zaprzestaniu jego współpracowników równej godności i współpracy wieczne istnienie.

Ci ludzie z Via Media zostały nazwane Semi-Arians.

Oni zbliżył, w ścisłym argument, do heretical ekstremalnych, ale wiele z nich, która odbyła się w ortodoksyjnej wiary, jednak niezgodnie; się na trudności w ich języku lub narusza lokalnych, a nie małej liczby złożone na długości do katolickiego nauczania.

Co pół roku za usiłowanie Arians wymyślają kompromisu między pogodzić poglądów, i przeniesienie ich wyznanie, tumultuous rady, urządzeń i swiata powiedz nam, jak i mieszane Motley tłumie zostały zebrane na podstawie ich baner.

Punktem być przechowywane w pamięci to, że podczas gdy one potwierdzone w Słowie Bożym, które mają być wieczne, oni sobie wyobrazić Niego jako Syna, aby stać się stworzenie świata i ludzkości wykupu.

Wśród pisarzy Nicejsko-ante, pewna wieloznaczność słowa mogą być wykryte, poza szkołą Aleksandria, dotykania tego ostatniego szefa doktryny.

Mimo katolickiego nauczycieli, która odbyła się w monarchia, a mianowicie.

że istnieje tylko jeden Bóg; i Trinity, że Absolute Jeden istniały trzy odrębne subsistences; i Circuminession, że Ojciec, Słowo i Ducha, nie może być oddzielony, w rzeczywistości lub w myśli, od siebie, jeszcze otwarcie pozostało do dyskusji, jak traktować pojęcie "syn", a okres jego "pokolenia" (gennesis).

Pięć Nicejsko-ante, zwłaszcza Ojcowie są notowane: Atenagoras, Tacjan Syryjczyk, Teofil z Antiochii, Hipolit, Nowacjan, których język wydaje się dotyczyć osobliwe pojęcie synostwa, tak jakby nie wejść w życie lub nie były idealne do tworzenia takich .

Aby te mogą być dodawane Tertulian i Metodego.

Kardynał Newman stwierdził, że ich widok, który znajduje się wyraźnie w Tertulian, Syn istniejących po wyrazie, jest podłączony jako antecedent z Arianism.

Petavius traktuje tego samego wyrazu w sensie naganne, ale Anglikański biskup Bull bronił ich jako ortodoksyjne, nie bez trudności.

Nawet jeśli metaforyczne, takich języków może dać schronienie na nieuczciwą disputants, ale nie odpowiada na blankiecie nauczycieli którzy nie postrzegają wszystkie konsekwencje prawd doktrynalnych rzeczywiście znajdujących się w ich posiadaniu.

Od tych wątpliwe theorizings Rzym i Aleksandria trzymane na uboczu.

Orygenes sam, którego unadvised spekulacji były pobierane z winy z Arianism, którzy zatrudnieni warunkach, takich jak "drugiego Boga", dotyczące logo, które nigdy nie zostały przyjęte przez Kościół - to bardzo Orygenes nauczał o synostwa wieczne Słowo, a nie był pół-Arian.

Aby go Logos, Syn, Jezus z Nazaretu jednym coraz subsisting Bożego Osoba, zrodził z Ojcem, i w ten sposób, "podporządkowane" do Jego źródłem jest.

On pochodzi od Boga dalej jako twórcze Word, i tak jest posługi pełnomocnik, lub z innego punktu widzenia, jest pierworodnym stworzenia.

Dionizy z Aleksandria (260) było nawet wypowiedzieć na Rzym zwołania syn pracy lub stworzeniem Bożym, lecz wyjaśnił się do papieża o ortodoksyjnych zasad i wyznał z Homoousian Creed.

HISTORIA

Paweł Samosata, którzy ze współczesnych został Dionizy, biskup Antiochii, mogą być orzekane prawdziwego przodka tych herezje, które degradowała Chrystusa poza sferę Bożego, niezależnie od ich diety z epitetów pozwolił mu.

Człowiek Jezus powiedział Paweł, był w odróżnieniu od logo, a później w Milton's język, został złożony przez zasługi Syna Bożego.

Najwyższy jest jednym osobiście, jak w istocie.

Trzy rady, która odbyła się w Antiochii (264-268 lub 269) i skazany excommunicated w Samosatene.

Ale te Ojcowie nie akceptują Homoousian formułę, bo obawiasz się podjąć, aby zasygnalizować jednego materiału lub substancji abstrakcyjne, w zależności od sposobu użycia pogańskie filozofie.

Związany z Pawłem, i za rok odciętą od komunii katolickiej, znajdziemy dobrze znane Lucian, którzy edycji Septuaginta i stał się w ostatnich męczeńską.

Od tego nauczyłem się w szkole człowiek z Antiochii zwrócił jego inspiracji.

Euzebiusz z historykiem, Euzebiusz z Nikomedii, Arius siebie, wszystkie skierował pod Lucian wpływ.

Nie dlatego, Egipt i jego mistycznego nauczania, ale Syria, gdzie Arystoteles rozkwitała z jego logiką i jego skłonności do racjonalizm, powinniśmy szukać domu z aberracji, który miał ją ostatecznie triumphed, musiałby przewidywane islamu, zmniejszając Wiecznego Syn do rangi proroka, a tym samym cofnąć chrześcijańskiego Objawienia.

Arius, przez libijskiego pochodzenia, który wychował się w Antiochii i szkolnych kolegów z Euzebiusz, potem biskupa Nikomedia, wzięło udział (306) w niejasnych Meletian schizmy, został kapłana z kościoła o nazwie "Baucalis," Aleksandria, przeciwieństwie do Sabellians, zobowiązała się do związku z Trójcy, który zaprzeczył wszystkim realne wyróżnienia w Najwyższego.

Epifaniusz opisuje heresiarch jak wysoka, grobu, a zwycięska; nie aspersion na jego charakter moralny został trwały, ale istnieje kilka możliwości osobistego różnice prowadzące do jego quarrel z patriarcha Alexander kogo, w publicznych Synodu, że oskarżony nauczania Syn był identyczny z Ojcem (319).

Rzeczywistych okoliczności tego sporu są w sposób niejasny, ale Alexander potępiony Arius w wielkie zgromadzenie, a ten ostatni znalazł schronienie w Euzebiusz, historyk Kościoła, w Cezarei.

Polityczne lub motywy embittered stroną w kłótnie.

Wielu biskupów Azja-moll i Syria wziął się do obrony swoich "kolegów-Lucianist," Arius nie zawaha się do wezwania.

Synodów w Palestynie i Bitynii sprzeciwiały się synody w Egipt.

W ciągu kilku lat argument raged, ale kiedy, przez jego klęsce Licyniusz (324), Konstantyn stał się kapitan Roman świat, on ustalony na celu przywrócenie kościelnej na Wschodzie, jak już na Zachodzie, miał na celu wysadzenia w Donatists w Radzie Arles.

Arius, w piśmie skierowanym do Nicomedian prałat, miał śmiało odrzucił wiarę katolicką. Ale Konstantyn, tutored przez tego swiata-minded man, wysłał do Aleksandra Nikomedia od słynnego listu, w którym traktuje się kontrowersje jako bezczynności spór o słowa i rozszerzonej na błogosławieństwa pokoju.

Cesarz, należy zwrócić się do myśli, był tylko katechumena, niedoskonałym zapoznania się z Grecki, o wiele bardziej niekompetentnych w teologii, ale i ambitny, aby sprawować nad Kościoła katolickiego w sobie królestwo, które, jako Pontifex Maximus, wielded nad pogańskim kulcie .

Od tej koncepcji bizantyjski (oznakowane w nowoczesnych warunkach Erastianism) musimy czerpać z katastrofy, która w wielu setek lat ich znak ustawiony na rozwój chrześcijańskich dogmatów. Alexander nie może ustąpić w kwestii tak niezwykle ważne.

Arius i jego zwolennicy nie plon.

Rady został w związku z tym, montowane w Nicejski, w Bitynii, które kiedykolwiek zostały policzone pierwszego ekumenicznego, które odbyło się posiedzeń z połowy czerwca, 325.

(Patrz Sobór Nicejski I).

Jest powszechnie powiedział, że Hozjusz z Kordowa przewodniczył.

Papież, św Silvester, był reprezentowany przez swojego legates, a udział 318 Ojców, prawie wszystkie ze Wschodu. Niestety, aktów Rady nie są zachowywane.

Cesarz, którzy był obecny, wypłacane religijnych deference do gromadzenia informacji, które wyświetlane organ chrześcijańskiego nauczania w sposób tak niezwykły.

Od pierwszego było oczywiste, że Arius nie może liczyć na dużą liczbę opiekunów wśród biskupów. Alexander towarzyszyły jego młodzieńcze diakon, coraz pamiętnych Atanazy którzy zaangażowani w dyskusję z heresiarch siebie, i od tego momentu stała się liderem do katolików w dobrze blisko pięćdziesięciu lat.

Ojcowie odwołanie do tradycji przed innowatorów, i namiętnie były ortodoksyjne; a list został otrzymany od Euzebiusz z Nikomedii, deklarując otwarcie, że Chrystus nigdy nie pozwolić się jedną substancję z Bogiem.

Tę avowal zaproponowano środki dyskryminujące wierzacych i wszystkich tych, którzy, pod pretekstem, że nie posiadają Wiary wydany.

A religia została sporządzona w imieniu grupy stron przez Arian Euzebiusz z Cezarei, w której każdy termin honoru i godności, z wyjątkiem substancji oneness, został przypisany do naszego Pana.

Oczywiście, a następnie, żadne inne badania zapisać Homoousion może okazać się mecz na subtelne niejasności języka, a potem jak zawsze, były chętnie przyjmowane przez dysydentów z myślą o Kościele.

Formuła została odkryta, która służy jako test, choć nie tylko można znaleźć w Piśmie, ale w podsumowaniu doktryny świętego Jana, Pawła, a sam Chrystus: "Ja i Ojciec są jednym".

Heresy, w święty Ambroży uwagi, miał urządzone z własnym Pałasz broń do odciął jej głowę.

"Consubstantial" została przyjęta, tylko trzynaście biskupów odrębne, a te szybko zostały zmniejszone do siedmiu.

Hozjusz zwrócił uwagę na conciliar oświadczenia, które zostały anathemas wobec tych, którzy subjoined powinny potwierdzić, że syn raz nie istnieją, lub że zanim zrodził Był on nie był, lub że został on złożony z niczego, lub że był na różnych substancji lub istotą od Ojca, czy został utworzony lub zmienne.

Każdy biskup w tej deklaracji z wyjątkiem sześciu, z których cztery na długość ustąpiła.

Euzebiusz z Nikomedii wycofała swój sprzeciw wobec Nicejsko kadencji, ale nie podpisania potępienia Arius.

Przez cesarza, którzy uznane za herezję jako bunt, proponowanej alternatywnej był subskrypcji lub banishment, a na polityczne powody, biskup Nikomedia został zesłany nie długo po tym, jak Rada, Arius udziałem w jego ruiny. Heresiarch i jego zwolenników przeszła swoje zdanie w Iliria.

Ale tych incydentów, które mogłyby wydawać się zamknąć rozdział, okazał się początkiem walki i doprowadziły do najbardziej skomplikowanych postępowań, z których czytamy w czwartym wieku.

Podczas gdy zwykły Arian credo było bronione przez kilka, tych, którzy politycznych prelates płyta z Euzebiusz przeprowadzone na podwójnych działań wojennych przeciw termin "consubstantial", oraz jego mistrz, Atanazy.

Ten największy z Ojców Wschodnich udało Alexander w egipskich Patriarchatu (326).

Był nie więcej niż trzydzieści lat życia, ale jego opublikowanych pism, antecedent do Rady, wyświetlania, w myśli i precyzji, opanowania zagadnień z nimi związanych, które nie mogą surpass katolicki nauczyciel.

Jego unblemished życia, dbają temperamentem i lojalność wobec swoich przyjaciół uczynił go w żaden sposób łatwy do ataku.

Ale wiles z Euzebiusz, którzy w 328 Konstantyn na rzecz odzyskania, byli oddelegowani przez intrygi azjatyckiej, a okres Arian reakcji ustawić in Eustazy Antiochii zostało złożone na za Sabelianizm (331), a cesarz wysłał jego polecenie, że Atanazy Arius powinien otrzymać z powrotem do komunii.

Święty zdecydowanie odrzucona.

W 325 z heresiarch został zwolniony przez dwie rady, w Tyru i Jerozolima, byłego których złożono Atanazy na fałszywych podstawach i karygodne osobowych wykroczenia.

Był wypędziła z Trier, a jego pobyt na osiemnaście miesięcy w tych częściach spiekanych Aleksandria bardziej na Rzym i katolicki Zachód.

Tymczasem, Constantia, Emperor's siostry, miał polecił Arius, którym człowiek myśli poszkodowanego, Konstantyn na złagodzenie sankcji.

Jej słowa umierającego dotkniętych nim wieczerzał, a on przypomniał Lybian, pochodzących z nim uroczyste przyczepności do wiary Nicejsko, Alexander i zarządził, biskupa z Imperial City, aby dać mu Komunię w swoim kościele (336).

Arius otwarcie triumphed, ale jak wyjechał na temat parady, wieczór przed tym przypadku był się odbyć, minął od nagłe zaburzenie, które katolicy nie może pomóc w odniesieniu do wyroku z nieba, ze względu na biskupa w modlitwie.

Jego śmierci, jednak nie wstrzymują plaga.

Konstantyn teraz uprzywilejowanych, ale nikt nie Arians; był chrzest w jego ostatnich chwilach przez shifty prałat z Nikomedia, a kto do spadku jego trzej synowie (337) było cesarstwem dissensions rozerwana przez jego niewiedzę i słabość miał pogorszy.

Konstancjusz, którzy nominalnie regulowane na Wschodzie, był sam lalek w jego pałacu i empress-ministrowie.

On słuchaliśmy Eusebian faction; jego dyrektorem duchowym, Valens, biskupa Mursa, zrobił to, co w nim leżał do zainfekowania Włochy i Zachodu z Arian dogmaty.

Określenie "jak w istocie", Homoiousion, który został zatrudniony tylko w celu pozbycia się Nicejsko formułę, stał się obsłużyć.

Jednak aż czternaście rady, która odbyła się między 341 i 360, w którym każdy odcień heretical subterfuge znaleźć słowa, urodziła decydujący świadka na potrzebę i skuteczność katolickiego kamień milowy którym wszystkie odrzucone.

O 340, Alexandrian gromadzenia bronił jej arcybiskup miał w List do papieża Juliusza. Dniu śmierci Konstantyna, a także poprzez wpływ, że syn cesarza i imiennika, był doprowadzony do swego ludu.

Ale młody książę zmarł, a w 341 z obchodzonym Antiochene Rady poświęcenia po raz drugi zdegradowanych Atanazy, którzy już wzięli schronienia w Rzym.

Tam spędził trzy lata. Gibbon cudzysłowy i przyjmuje "legalne obserwacji" Wetstein, który zasługuje, aby być zawsze na bieżąco pod uwagę.

Od czwartego wieku roku, z uwagi Niemiecki uczony, kiedy Kościołów Wschodnich były niemal równo podzielone w wymowy i zdolności między contending sekcje, że strona, która zebrała się w celu przezwyciężenia jego wygląd w Watykanie, uprawianych papieskiego majestatu, podbił i siedzibę ortodoksyjnej creed przez pomóc w łacina biskupów.

Dlatego też, że Atanazy został naprawiony na Rzym.

A stranger, Gregory, uzurpowany jego miejsce. Roman Rady ogłoszona jego niewinności.

W 343, Constans, którzy panowali nad zachód od Iliria do Wielkiej Brytanii, wezwał biskupów do spełnienia w Sardica w Panonii.

Dziewięćdziesięciu czterech łacina, siedemdziesiąt Grecki lub Wschodniej, rozpoczął prelates debat, ale nie mogli pogodzić się i wycofał Asiatics, posiadających odrębne i wrogie sesji w Philippopolis w Tracji.

Został on słusznie powiedział, że Rada Sardica ujawnia pierwsze objawy rozdźwięków, które później, produkowane w niezadowolony schizmy Wschodu i Zachodu.

Ale do tego spotkania Latins, co pozwoliło odwołań do papieża Juliusza, czy Roman Church, wydawało się, epilog, które zakończyły Nicejsko prawodawstwa, a taki efekt był cytowany przez Innocentego I w jego korespondencji z biskupów Afryka.

Po zdobył ponad Constans, którzy gorąco wzięli się jego przyczyną, Niezwyciężony Atanazy otrzymał od swego Wschodnią i Semi-Arian suwerenne trzy litery komendanta, a na długość entreating jego powrotu do Aleksandria (349).

W factious biskupów, Ursacius i Valens, wycofać swoje opłaty przeciwko niemu w ręce papieża Juliusza; i wyjechał do domu, w drodze Tracji, Azja-moll, i Syria, tłum sąd prelates zrobił mu hołd skrajną.

Te mężczyzn veered z każdym wiatrem.

Niektóre, takie jak Euzebiusz z Cezarei, odbyło się Platonizing doktryny, które nie dają, choć odrzucił Arian bluźnierstwa.

Ale było wiele czasu serwerów, obojętni na dogmat.

A miał pojawiły się nowe strony, ścisłe i pobożnych Homoiousians, nie przyjaciół Atanazy, ani chętnych do subskrybowania Nicejsko chodzi, ale powoli zbliża się do rysowania prawdziwe wyznania i ostatecznie zaakceptowaniem go.

W radach, które teraz po tych dobrych ludzi Swoją rolę do odegrania.

Jednak, gdy zmarł Constans (350), i jego brat Semi-Arian było najwyższe, prześladowania Atanazy redoubled w przemoc.

Poprzez szereg intrygi zachodnich biskupów zostały przekonał go do oddania się w Arles, Mediolan, Ariminum.

Było dotyczące tej ostatniej rady (359) St Jerome napisał, że "cały świat groaned i dziwili się, aby znaleźć Arian".

Do biskupów łacina były prowadzone przez zagrożeniami i chicanery do podpisania koncesji, które w żadnym momencie nie stanowiła ich prawdziwe poglądy.

Rady były tak częste, że ich terminy są nadal przedmiotem kontrowersji.

Osobiste problemy ukrytego w dogmatyczne znaczenie w walce, która miała zniknąć, na trzydzieści lat.

Papież na dzień, Liberiusza, odważny w pierwszym, niewątpliwie ortodoksyjnych, ale jego rozerwana z zobaczyć i wypędziła na dreary samotności Tracji, podpisali credo, w tonie Semi-Arian (zestawiane przede wszystkim z jednego z Sirmium), zrezygnowano Atanazy, ale się stanąć przed tzw Homoean "formuły z Ariminum.

Ta nowa strona była kierowana przez Achacy z Cezarei, aspirująca churchman którzy utrzymują, że on, a nie Święty Cyryl Jerozolima została metropolitalnych w Palestynie.

W Homoeans, jakby protestanci, nie mają warunków, które nie były zatrudnione w Piśmie, a tym samym uniknąć podpisania "Consubstantial".

A zestaw bardziej ekstremalnych, "Anomoeans", Aëtius, były skierowane przez Eunomius, które odbyło się spotkania w Antiochii i Sirmium, ogłosił syn się "w odróżnieniu od" Ojca, i zrobili sobie potężnym w ostatnich latach Konstancjusz w pałacu.

George Kapadocja z prześladowanych w Alexandrian katolików.

Atanazy na emeryturę w pustynię wśród solitaries.

Hozjusz był zmuszony przez tortury do subskrybowania modnym credo.

Vacillating Gdy cesarz umarł (361), Julian, znany jako Apostata, poniósł wszystkie podobne do powrotu do domu został zesłany którzy ze względu na religię.

A przełomowe spotkanie, w którym Atanazy przewodniczył, 362, Aleksandria, zjednoczona ortodoksyjnej Semi-Arians z siebie i na Zachodzie.

Cztery lata później pięćdziesiąt dziewięć Macedoński, tj. dotychczas anty-Nicejsko, prelates wydał w ich złożenia do papieża Liberiusza.

Jednak cesarz Valens, ostra Heretic, nadal zgodnie Kościoła odpadów.

Jednak długo zwrotnym bitwy był już zdecydowanie na rzecz tradycji katolickiej.

Western biskupów, jak Hilary z Poitiers i Euzebiusz z Vercellae wypędziła Azja do przeprowadzania wiary Nicejsko, były działające w harmonii z St Basil, dwóch St Gregories [Nyssa i Nazjanzu - Ed.], I pogodzić Semi - Arians.

Jako ruch intelektualny na herezja miał spędził swoje życie. Teodozjusz, Hiszpanów i katolicki, regulowane całość imperium.

Atanazy zmarł w 373, lecz jego przyczyną triumphed w Konstantynopolu, długość Arian miasta, po raz pierwszy przez głoszenie St Gregory Nazianzen, a następnie w drugiej Rady Generalnej (381), podczas otwarcia Meletius z Antiochii który przewodniczył.

Ten człowiek był świętym estranged z Nicejsko mistrzów podczas długiego schizmy, ale uczynił Atanazy z pokoju, i teraz, w spółkę Święty Cyryl Jerozolima, reprezentowana umiarkowany wpływ, który wygrał dni.

Nr zastępców się z Zachodem.

Meletius zmarł niemal natychmiast.

St Gregory Nazianzen, którzy wzięli swoje miejsce, bardzo szybko zrezygnował.

A credo urzeczywistniającym Nicejsko został sporządzony przez Święty Grzegorz z Nyssy, ale nie jest to, że jest na Mszy św chanted, spowodowane, to powiedział, Epifaniusz i św Kościoła Jerozolima.

Rada stała ekumenicznego poprzez przyjęcie Papieża i coraz ortodoksyjnych Westerns.

Od tej chwili Arianism we wszystkich jego formach stracił swoje miejsce w Imperium.

Jej rozwój wśród barbarzyńców były raczej polityczne niż doktrynalnych.

Ulphilas (311-388), którzy przetłumaczone Pismo do Maeso-Gocki, nauczał Gotów w całej Dunaju jeden Homoean teologii; Arian królestwa powstały w Hiszpania, Afryka, Włochy.

W Gepidae, Herulowie, Vandals, Alans, Longobardów i otrzymała systemu, które zostały jako mało zdolne do zrozumienia, gdyż były one obrony, i katolickich biskupów, zakonników, miecz Clovis, działania pontyfikatu, dokonane końca go przed ósmym wieku.

W postaci, które miały w ramach Arius, Euzebiusz z Cezarei, i Eunomius, nigdy nie została reaktywowana. Konsultantów, wśród nich Milton i Sir Isasc Newton, były prawdopodobnie zawiera z nim.

Ale Socinian tendencji, z których unitarne doktryn wzrosła zawdzięcza nic do szkoły lub rady Antiochii, który sprzeciwia Nicejski. Nie ma żadnych Arian lider stanął w historii o charakterze heroicznej proporcjach.

W całej historii nie ma jednak jednego bohatera - undaunted Atanazy - których była równa uwagę na problemy, jak jego wielkiego ducha do vicissitudes, pytanie na które w przyszłości zależy od chrześcijaństwa.

Publikacja informacji w formie pisemnej przez William Barry.

Przepisywane przez A. Anthony Killeen.

AMDG W Encyklopedii Katolickiej, Tom I. wydania 1907.

New York: Robert Appleton Company.

NIHIL OBSTAT, 1 marca 1907.

Remy Lafort, STD, cenzor.

Imprimatur. + John Murphy Farley, Archbishop of New York


Także, zobaczyć:


Atanazy

Sobór Nicejski

Ta prezentacja tematu w oryginalnym języku angielskim


Wyślij e-mail pytanie lub komentarz do nas: E-mail

Głównym BELIEVE stronie internetowej (i tematy do indeksu) jest